تاریخ 1393/04/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3690 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رهبر معظم انقلاب در ديدار با رئيس جمهور و اعضاي هيئت دولت:
 خطاها و اشتباهات فرهنگي به راحتي قابل جبران نيست 

 حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيأت دولت، بخش هايي از معارف پرمحتوا و والاي نهج البلاغه، و چند نکته اخلاقي را مطرح کردند.

به گزارش ايسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامي در بخش اول سخنان خود، با استناد به بخشهايي از فرمان حکومتي حضرت اميرالمومنين علي (ع) به مالک اشتر، توصيه ‌ايي کلي در خصوص مراقبت از بيت المال و حساس بودن نسبت به چگونگي استفاده از آن، و پرهيز از «اقدام شتابزده به هنگام عصبانيت، تندي اخلاق، تيزي زبان و نخوت و غرور»، بيان کردند و افزودند: حضرت علي (ع) تنها راه رهايي از اين صفات و رفتارهاي ناپسند را، مالک شدن انسان بر نفس خود از طريق ارتباط قلبي و معنوي و عملي با خداوند متعال مي‌دانند.

ايشان، تلاوت همراه با تدبر قرآن و استفاده از فرصت ماه مبارک رمضان و اعمال اين ماه را از جمله مهمترين راهها براي ارتباط با خدا و تسلط بر نفس برشمردند.

رهبر انقلاب اسلامي بعد از بيان نکاتي اخلاقي، به موضوع فرهنگ و دغدغه‌هاي فرهنگي اشاره کردند و با تأکيد بر اينکه خطاها و اشتباهات فرهنگي به راحتي قابل جبران نيست، گفتند: ضروري است در عرصه فرهنگي سياستهاي نظام به درستي درک و اِعمال شود.

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: هرگونه تغيير مسير فرهنگ از چارچوب نظام اسلامي، موجب برهم خوردن انتظام فکري و هويت واقعي جامعه خواهد شد.

ايشان در ادامه به اهميت بخش کشاورزي اشاره کردند و با اظهار نگراني از تبديل و تغيير کاربري زمينهاي کشاورزي گفتند: نابودي زمينهاي کشاورزي يک خسارت غيرقابل جبران است و بايد وزارت جهاد کشاورزي و سازمان حفاظت از محيط زيست بطور جدي با اين پديده برخورد کنند.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به حوادث تأسف بار غزه و کشتار بيرحمانه مردم بويژه زنان و کودکان فلسطيني، موضع گيري رئيس جمهور و اقدامات دولت را بسيار مناسب و بجا دانستند و تأکيد کردند: مسائل غزه واقعاً مصيبت بار است و رژيم صهيونيستي با سوءاستفاده از غفلت دنياي اسلام، اين فجايع را مرتکب مي‌شود.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: کشتار مردم غزه به دست صهيونيست‌هاي غاصب، بايد دولتها و ملتهاي اسلامي را به خود بياورد تا دست از اختلاف بردارند و با يکديگر متحد شوند.

در ابتداي اين ديدار، حجت الاسلام والمسلمين روحاني رئيس جمهور در گزارشي از فعاليت‌هاي 11 ماهه دولت گفت: ايجاد آرامش در بخشهاي مختلف کشور، مهار تورم، تلاش براي رفع مشکل رکود اقتصادي و ايجاد رونق اقتصادي، اجراي مرحله جديد هدفمندي يارانه‌ها، تامين امنيت غذايي اقشار آسيب پذير، کاهش هزينه هاي درماني و قرار گرفتن همه مردم تحت پوشش بيمه، برنامه ريزي براي حل مشکلات زيست محيطي، کنترل آبهاي مرزي و بروز کردن ساختار کشاورزي و افزايش ظرفيت توليد نفت و گاز از جمله مهمترين فعاليت ها و برنامه هاي دولت يازدهم است.

آقاي روحاني موفقيت هاي دولت را مرهون الطاف الهي، حمايتهاي مردم و پشتيبانيهاي رهبر معظم انقلاب دانست و تاکيد کرد: اميدورايم مجموعه اقدامات دولت بتواند آينده بهتري را براي آحاد ملت فراهم کند.

در پايان اين ديدار، حاضران نماز مغرب و عشا را به امامت حضرت آيت الله خامنه‌اي اقامه و روزه خود را همراه با ايشان افطار کردند.


 در جمع نونهالان تحت پوشش کميته امداد
 هاشمي رفسنجاني: براي مردم غزه دعا کنيد 

 جمعي از نونهالان و نوجوانان تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) افطار شانزدهمين روز ماه مبارک رمضان را ميهمان آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بودند.

به گزارش(ايسنا)، رئيس مجمع تشخيص مصحلت نظام در اين ديدار، نوجوانان را آينده‌سازان مملکت خواند و با توصيه آنها به تحصيل، گفت: يکي از کارهاي ماندگار کميته امداد امام (ره)، کمک به فرزندان خانواده‌هاي بي‌بضاعت براي تحصيل است تا در آينده روي پاي خودشان، براي زندگي فردي و اجتماعي کار کنند.

وي با تبريک ميلاد امام حسن مجتبي(ع)، رشد انسان‌ها از طريق ناملايمات را داراي مصاديق زيادي در تاريخ خواند و با اشاره به روايتي از حضرت علي(ع) در نهج‌البلاغه، اظهار کرد: اين‌گونه انسان‌ها به درختاني تشبيه شده‌اند که در بيابان و در مقابل سرما و گرما مقاومت مي‌کنند و مي‌بالند.

هاشمي رفسنجاني با بيان روند تاريخي شکل‌گيري کميته امداد به دستور امام راحل، گفت: در طول اين سال‌ها خدمات ارزشمند و ارزنده‌اي براي کم کردن مشکلات نيازمندان انجام داد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر جايگاه و ارزش انسان در بين مخلوقات خداوند، افزود: شخصيت انسان به مال، قدرت و مکنت نيست، بلکه به محتوا انساني است که در نيازمندي‌ها بيشتر نمود پيدا مي‌کند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به جناياتي که اين روزها عليه زنان و کودکان در غزه مي‌شود، اشاره کرد و يادآور شد: در ماه مبارک و در آستانه ليالي قدر براي اصلاح امور مسلمين و رهايي مسلمانان از گرفتاري‌هاي اقتصادي و سياسي، بويژه براي کودکان مظلوم غزه دعا کنيد.

بر اساس اين گزارش در آغاز اين ديدار، گروه سرودي از نوجوانان، به اجراي برنامه خود درباره لزوم کار و کوشش پرداختند و سپس انواري، سرپرست کميته امداد امام (ره)، ضمن ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي فعلي و برنامه‌هاي آينده کميته امداد امام (ره)، گفت: يکي از برنامه‌هاي کميته امداد براي اجتماعي شدن خانواده‌هاي تحت پوشش و فرزندان آنها، ديدار با مسئولان عالي رتبه نظام است.

همزمان با اذان، نماز مغرب و عشا به امامت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني اقامه و بعد از آن افطار در فضايي صميمي صرف شد.


 جهانگيري تاکيد کرد:
  ارايه برنامه هاي اجراي سياست هاي کلي جمعيت 

 معاون اول رييس جمهوري با تاکيد بر اهميت سياست هاي کلي جمعيت ابلاغي از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي ، از دستگاه هاي مرتبط با اين سياستها خواست برنامه هاي اجرايي خود را تهيه و به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبري رييس جمهوري ارايه کنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، اسحاق جهانگيري در جلسه مربوط به سياست هاي کلي جمعيت گفت: همه سياست هاي کلي که ازسوي رهبر معظم انقلاب اسلامي ابلاغ مي شود، مباني اصولي و پراهميتي براي توسعه و حل مشکلات کشور است و بايد اجراي اين سياست ها را به دور از شعارزدگي ، اقدامات عجولانه و با رويکردي عاقلانه و عالمانه دنبال کنيم.

معاون اول رييس جمهوري ادامه داد: هرکدام از بندهاي سياست هاي کلي جمعيت نقش مهم و اثرگذاري در توسعه شاخص هاي انساني کشور دارد و قواي سه گانه و همه بخش ها بايد به صورت ملي و فرابخشي به آن بپردازند و از اقدامات و تصميماتي که در تضاد با اين سياست ها باشد پرهيز کنند.

در اين جلسه بندهاي چهارده گانه سياست هاي کلي جمعيت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و دستگاه هاي مرتبط با هر بند به عنوان متوليان اصلي مشخص شدند .همچنين مقرر شد دستگاه هاي اصلي در جلساتي با حضور ساير دستگاه هاي مرتبط، برنامه هاي اجرايي خود را تدوين کنند و اين برنامه ها را براي يکپارچه سازي، جمع بندي، تعيين اعتبار مورد نياز و برنامه زمانبندي اجرايي در اختيار معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري قرار دهند.

«عبدالرضا رحماني فضلي» وزير کشور نيز در اين جلسه با تاکيد براين که بايد ابعاد مختلف سياست هاي کلي جمعيت به درستي تحليل شود، خواستار تدوين طرحي جامع به همراه برنامه اجرايي به صورت کوتاه مدت، ميان مدت و بلندمدت براي اجراي اين سياست ها شد.

«محمد باقر نوبخت» معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري هم با بيان اين که سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي ، سياستهاي کلي جمعيت و سياست هاي اصلاح نظام اداري کشور به عنوان محورهاي اصلي براي تدوين برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است ، بر لزوم تدوين برنامه اي جامع و دقيق براي اجراي سياست هاي کلي جمعيت با کمک همه دستگاههاي اجرايي کشور تاکيد کرد.

در اين جلسه نماينده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گزارشي از هرم سني جمعيت کنوني کشور، تغييرات جمعيت و شاخص مرگ کشور در 100 سال گذشته و همچنين روند ازدواج ، طلاق و ميزان باروري در فاصله سالهاي 85 تا 92 ارايه کرد و پيشنهادهايي را براي بهبود نرخ باروري کشور و اجراي سياست هاي کلي جمعيت مطرح کرد.

وزراي تعاون، کار و رفاه اجتماعي، فرهنگ و ارشاد اسلامي و راه و شهرسازي نيز در اين جلسه نظرات خود را در مورد اهميت و اجراي مناسب اين سياست ها ارايه کردند.


 يادداشت
 در ماه ميهماني خدا بكوشيم كه تغيير و تحولي در رفتار و روحيات خود به وجود آوريم 
نويسنده : فرهنگ شکوهي

 سعي ما در نوشتن مطالب و ارائه بعضي از گفتار اين است كه برحسب موقعيت و مناسبت تاثيرگذاري و نياز به تكرار پاره‌اي مضامين تاثيري در افكار و رفتار و مشي زندگي جهت فلاح و رستگاري داشته باشيم. فلذا با توجه به اهميت ماه مبارك رمضان اين ماه پرفضيلت و آن ساعات معنوي شبانه و سحر و درخواست‌ها و نيازهاي ما به درگاه خالق بي‌نياز و آن سجده‌هاي متواضعانه و دعاهايي كه از سوز دل و حاكي از ندامت و پشيماني از اعمال ناخواسته خود از خداوند لايزال داريم و در كنار سفره بندگي و اطاعت كه براي همه گسترده شده، به خصوص در لحظه‌هاي افطار و آن نجواها از غفلت‌ها دست برداريم و دوباره اين دنياي پر از ازدحام و هياهوي ماديات و زرق و برق دنيا ما را گمراه نكند.

از خداوند منان كه ميزبان ماست طلب مغفرت و بخشش كنيم و سعي كنيم در اين ماه پرفيض قدم به راه صدق و رستگاري بگذاريم و دوباره شيفته دنيا و گرفتاري‌هاي آن نشويم. خداوندا در اين ماهي كه ما را به ميهماني خوانده‌اي كه از خطاها و لغزش‌هاي ما درگذري، پذيراي دعاها و درخواست‌هاي عاجزانه و نيايش‌هاي بي‌رياي همه ما باش زيرا همه تويي و همه تنها با تو همه‌اند و

آنچه تعلق نپذيرد تويي
آنكه نمرده است و نميرد تويي

يكي از مزايا و محسنات اين ماه عزيز كه همه ما را ميهمان حضرت رب جليل و خداي خليل كرده است رحمت واسعه خداوندي و فرصت از اين رويداد مبارك است كه مبادا اين فرصت فرخنده و اين روزهاي زيبنده را به اطاعت بگذرانيم و فرصت پيش آمده را بلااستفاده از دست بدهيم. چه فرصت‌هاي مناسب و در خور بهره‌مندي هميشه براي آدمي‌نيست و عجيب كه فرصت‌ها زودگذر است و به سرعت برق از دست مي‌رود، واقعا چه تمثيل زيبايي درباره فرصت آورده‌اند كه بايد آويزه گوش آدمي ‌باشد:

الفرصه مرالحساب فانتهيزوفرص الخير! ‌

فرصت‌ها مانند گذشتن ابرها از دست مي‌رود - پس فرصت‌هاي خوب و مناسب را نيكو شماريد! ‌

بنابراين در اين ماه و در اين فرصت تحول و خودسازي و تزكيه نفس مي‌توانيم خود را دوباره نو كنيم و در بسياري از خصوصيات و رفتارها و اعمال و كردار خود تجديد نظر نماييم. اگر خيلي سخت گير و مستبد هستيم قدري نرم و ملايم شويم، اگر عصباني و زودخشم و بدخو هستيم به خود آييم و رفتار خود را نسبت به ديگران و به ويژه در حق افراد خانواده خود تغيير دهيم و همواره به طور آمرانه با آنها رفتار نكنيم، دروغ نگوييم و غيبت نكنيم و اگر با مردم حساب و كتاب داريم، سهل انگار و بي‌توجه به بدهي و دين خود نباشيم چه حساب مردم و حق الناس در ماه مبارك رمضان باري سنگين بر دوش ماست و به عبادت و اخلاص ما صدمه مي‌زند. در رفتار و كردار و ارتباط‌هاي خود با مردم صميمي و با گذشت باشيم. صله رحم و ارتباط با بستگان و خويشاوندان و دوستان را از ياد نبريم و با روي باز و ابراز علاقه به ديدار فاميل و دورافتادگان برويم. اگر بستگان و افرادي را مي‌شناسيم كه به ما نياز دارند و به لحاظ آبرو و حيثيت و موقعيت خود نمي توانند پيش هر كسي دست نياز دراز كنند حاجات آنها را برآوريم تا خداوند هم به هنگام نياز و سختي دست ما را بگيرد. در اين ماه مي‌توانيم كاملا خود را اصلاح كرده، پاك و سبكبار شويم و از عبادت خود لذت ببريم و نمونه و نمادي از تربيت و اخلاق براي خود و ديگران باشيم. انشاءالله


 ايران 78 ميليوني شد 

 جمعيت ايران از ابتداي امسال تاکنون 333 هزار و 669 نفر افزايش يافته و آمار جمعيت کشور 78 ميليون نفر شد.

علي اکبر محزون مديرکل دفتر آمار ، جمعيت و اطلاعات مهاجرتي سازمان ثبت احوال کشور روز سه شنبه با اعلام اين خبر به خبرنگار ايرنا افزود: از ابتداي امسال تاکنون 227 هزار و 67 پسر و 216 هزار و 424دختر متولد شدند.

وي با بيان اينکه بيشترين ميزان ولادت در شهرها با 345 هزار و 922 مورد رخ داده است ، اظهار داشت: در عين حال از ابتداي امسال تاکنون 58 هزار و 203 مرد و 51 هزار و 614زن فوت کردند.

محزون با اشاره به اينکه نقاط شهري بيشترين نرخ فوتي ها را با هفت هزار و 282 مورد داشته است ، ادامه داد: بيشترين موارد فوت شده در گروه سني 65 سال به بالا رخ داده است .

مديرکل دفتر آمار ، جمعيت و اطلاعات مهاجرتي سازمان ثبت احوال کشور تصريح کرد:هم اکنون حدود 70 درصد از جمعيت کشور بين 15تا 64 سال سن دارند که سن کار و فعاليت محسوب مي شود.

به گفته محزون،با روند کاهش باروري و مواليد، چالش کاهش جمعيت به وجود مي آيد که اگر اين روند که در حال حاضر زير سطح جانشيني قرار دارد، ادامه پيدا کند در آينده با مشکلات عديده اي مواجه مي شويم.

نامبرده تاکيد کرد: سياست هاي جمعيتي بايد هرچه سريع تر اتفاق بيفتد تا در 25 تا 30 سال آينده مشکلي نداشته باشيم و رشد جمعيت منفي نشود.


 اولين موضع‌گيري وزير خارجه آمريکا پس از مذاکره با ظريف
 کري: فتواي رهبر ايران را جدي مي‌گيريم / در بحث‌هاي کليدي به توافق رسيده‌ايم 

 وزير خارجه آمريکا گفت: به دنبال کردن راه حل ديپلماتيک متعهد هستيم تا بفهميم برنامه هسته‌اي ايران حقيقتاً صلح آميز است.

به گزارش(ايسنا) جان کري که براي مذاکره با محمد جواد ظريف و وزيران خارجه 1+5 به وين سفر کرده، در نشستي خبري با خبرنگاران خاطرنشان کرد: با وجود دشواري مذاکرات با يک صدا صحبت مي‌کنيم .

کري خاطرنشان کرد: روي بررسي اينکه مي توانيم راه حلي را از طريق مذاکرات پيدا کنيم متمرکز هستيم.

وي در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: ما با حسن نيت مذاکره کرديم ولي بعد از مذاکرات با طرفين به ويژه همکارانمان در گروه 1+5 متوجه شديم که کار بيشتري براي انجام دادن داريم. تيم ما به کار براي رسيدن به يک توافق جامع که مسائل باقيمانده را حل کند متعهد هست.

وي در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره‌ تعداد سانتريفيوژهاي ايران به عنوان يکي از موضوعات اصلي مذاکرات گفت: علني کردن تعداد دقيق سانتريفيوژها کمکي به مذاکرات نمي‌کند. اين مساله بر سر ميز مذاکره باقي مي‌ماند و فاش نمي‌شود و من درباره‌ي تعداد دقيق سانتريفيوژهاي ايران صحبت نمي‌کنم.

وزير خارجه آمريکا اظهار کرد: ايران بايد ظرفيت سوخت هسته‌اي را براي حفظ توافق کاهش دهد.

وي ادامه داد: در کل مي‌توانم بگويم که مساله اصلي اعتماد نيست بلکه روند پيشرفت برنامه‌ هسته‌اي ايران است. اعضاي 1+5 (چين، روسيه، انگليس، فرانسه، آمريکا و آلمان) با يکديگر يک مساله را درخواست مي‌کنند. دليل اين که بايد اعتماد سازي شود و روند شفافيت ايجاد شود اين است که در طول چند سال گذشته ايران به صورت مخفيانه تاسيساتي را در زير زمين ساخته است که در اين راستا احتمال تسليحاتي شدن وجود دارد.

وي با تمجيد از محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران گفت: ظريف يک مذاکره کننده سر سخت است و مي‌داند که چه مي‌خواهد و با صراحت اعلام کرده است بايد راه منصفانه و منطقي را بيابيم که منافع همه طرفها تامين شود.وزير امور خارجه‌ي آمريکا با اشاره به روند مذاکرات، گفت: گفت‌وگوها و مباحث مهمي درباره‌ مسائل هسته‌اي باقي مانده است. من جزييات و مشروح مذاکرات را در اينجا بيان نمي‌کنم. گفت‌وگوهاي واقعي در جلسات خصوصي انجام مي‌شود.

وي ادامه داد: ما عضو تيم 1+5 هستيم و با اعضاي تيم مشورت مي‌کنيم و همه با موضع يکسان در اين گروه قرار داريم.

کري با اشاره به اظهارات اخير رهبر ايران گفت: فتواي رهبر ايران را جدي و آن را مدنظر مي‌گيريم. آمريکا اعلام مي‌کند که ايران حق دستيابي به انرژي صلح آميز هسته‌اي بر اساس معاهده ان پي تي دارد. اما نکته‌ اصلي اين است که چگونه تضمين کند که اين برنامه صلح‌آميز است. اين مذاکرات براي راستي‌آزمايي است و تنها براي صدور بيانيه انجام نمي‌شود. همانند کريستال به ايرانيان آشکارا مي‌گويم که 19000 سانتريفيوژ در حال حاضر بيش از اندازه است.وي گفت: رييس‌جمهور اوباما به دنبال راه حل ديپلماتيک و (تلاش هاي ديپلماتيک) براي رسيدن به توافق جامع که به همگان اطمينان دهد که برنامه هسته اي ايران صلح آميز خواهد بود، است. ما و گروه کشورهاي 1+5 از طرف همه‌ کشورهايي صحبت مي کنيم که نگران صلح آميز نبودن برنامه هسته اي ايران هستند. با وجود اختلاف در مذاکرات من مطمئنم که دولت آمريکا و کشورهاي 1+5 از دوره‌هاي گذشته در تلاش به دنبال رسيدن به يک توافق جامع هستند که امنيت دنيا را با خطر روبه رو نسازد.

کري افزود: در طول چند روز گذشته من و وزير امور خارجه ايران، با هم مذاکراتي داشته‌ايم در مورد اين مسئله که ايران چه کار خواهد کرد و به انجام چه کاري نياز دارد؟ که نه تنها کشورهاي دنيا بلکه با توجه به گفته‌هاي خود وزير امور خارجه ايران که مکرراً تکرار کرده‌اند که برنامه هسته اي ايران صلح آميز خواهد ماند و به گفته او هرگونه برنامه هسته اي ايران در طول زمان‌هاي آينده صلح آميز خواهد ماند، ما در مذاکرات پيشرفت‌هاي زيادي داشته ايم.وزير خارجه آمريکا تصريح کرد: دو طرف مذاکره در تلاش باتوجه به محدوديت هايي که دارند به دنبال رسيدن به توافق جامع هستند. ولي بعد از مشورت با کشورهاي 1+5 ، مشخص شد که هنوز بايد به مذاکرات ادامه داد.وي افزود: تيم مذاکره کننده‌ ايالات متحده به سختي به دنبال رسيدن به توافق جامع هستند که نگراني هاي بين المللي راجع به برنامه هسته اي ايران کاهش يابد. من امروز به آمريکا بر مي‌گردم که در مورد مفاد توافقنامه‌ جامع با باراک اوباما و نمايندگان کنگره آمريکا در روزهاي آتي مشورت کنيم. سوال اينکه آيا مدت بيشتري براي رسيدن به توافق نياز است يا خير؟ همانطور که قبلاً مکرراً گفته‌ام ، پيشرفت هاي سازنده اي در روند مذاکرات حاصل شده است و در مورد بحث هاي کليدي به توافق رسيده‌ايم اگرچه بحث هاي زيادي باقي مانده است و کاري که ما قرار است انجام بدهيم آن است که براي ايران راهي پيدا کنيم که ايران از برنامه هسته‌اي اش به صورت صلح آميز استفاده کند.

کري گفت: ما بايد از همه لحاظ به اطمينان برسيم که ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نخواهد بود. ولي ما هنوز به ترکيب يا فرمول درستي براي رسيدن به يک توافق جامع نرسيده ايم . مساله هاي ديگري براي بحث وجود دارد که اطمينان دهد برنامه هسته اي ايران براي هميشه صلح‌آميز خواهد بود. ما به مذاکرات ادامه مي‌دهيم و معتقديم راه حل اساسي براي حل اين موضوع خواهيم يافت. هدف اصلي ما هم اکنون مشخص کردن جزئيات متني است که ايران ملزم به انجام آن خواهد بود و مورد توافق ايران هم قرار بگيرد که معتقدم ما مي توانيم.