تاریخ 1393/04/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3678 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس‌جمهور در مراسم روز صنعت:
 هيچ بندزني نمي‌تواند کاسه شکسته تحريم رابه حالت اول برگرداند 
 سالهاي 84 تا 92 تکرار نمي‌شود

 با زبان آرام و روان عرض مي‌کنم خيلي غصه نخوريد. ما مي‌دانيم چه‌کار مي‌کنيم

رئيس‌جمهور خطاب به شرکت‌کنندگان در اين جلسه، صنعتگران و سرمايه‌گذاران، گفت: والله و بالله و تالله سال‌هاي 84 تا 92 گذشت و تکرار نمي‌شود. دولت يازدهم خود را خادم مردم مي‌داند و هيچ تصميم فردي اتخاذ نمي‌کند و هيچ تصميمي را بدون مشورت و شورهاي چندين باره اعلام نمي‌کند و اگر تصميمي را اعلام کرد و اشتباه بود براي آنهايي که دولت را نقد مي‌کنند و اين اشتباه را متذکر مي‌شوند احترام و تواضع قائل است و هم دست‌هاي آنها را مي‌بوسيم.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن گفت: ما امروز در شرايطي هستيم که توليد ما با مشکلاتي مواجه است و حل برخي از اين مشکلات وظيفه دولت است.

وي خطاب به توليدگران ادامه داد: مثلاً ما بايد فضاي روابط خارجي را فضاي مناسبي قرار دهيم تا شما راحت‌تر مواد اوليه را وارد کنيد، تکنولوژي وارد کنيد و در زمينه پولي و مالي راحت‌تر تبادل داشته باشيد.

روحاني با بيان اينکه "دولت در زمينه سياست خارجي ظرف يک ماه گذشته قدم‌هاي درستي برداشته و شرايط براي توليد مناسب‌تر شده است"، گفت: متأسفانه تحريم توانست بر روي برخي از بخش‌هاي صنعت ما حتي در صنعت خودرو که سابقه طولاني داشت اثر بگذارد. امروز قدم‌هايي براي حل اين مشکلات برداشته شده، برخي از تحريم‌ها رفع شده و در واقع برداشته شده است و برخي ديگر نيز برداشته خواهد شد.

رئيس‌جمهور در همين راستا به تلاش دولت و تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي اشاره کرد و گفت: کاسه تحريم شکسته شده است و هيچ بندزني نمي‌تواند اين کاسه شکسته را به حالت اول بازگرداند.

وي با بيان اينکه "ما به راه خود ادامه مي‌دهيم"، اظهار کرد: به تمام دوستان، ارزش‌مداران و عزيزان با زبان آرام و روان عرض مي‌کنم که ما انقلاب خود را مي‌شناسيم، از ارزش‌هاي انقلاب اسلامي آگاهي داريم، اين ارزش‌ها را مي‌دانيم، عزت ملي‌ خود را پاک مي‌داريم. آنها خيلي غصه نخورند. ما مي‌دانيم چه‌کار مي‌کنيم.

روحاني ادامه داد: وزارت خارجه و تيم مذاکره‌کننده ما کاملاً تخصص لازم را براي حرف زدن در برابر شش قدرتي که در روبروي ما قرار دارند، داراست، سبک و سياق مذاکرات را مي‌داند، تجربه کافي دارد و مي‌دانيم که سخت است ولي راه را تا موفقيت نهايي به حول قوه الهي ادامه خواهيم داد.

رئيس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود، به اهميت ارتباط و تعامل با کشورهاي همسايه اشاره کرد و گفت: روابط‌مان را با کشورهاي همسايه نزديک و نزديک‌تر مي‌کنيم و اگر يکي - دو همسايه داريم که هنوز آنها تمايلي نشان ندادند، ما علامت لازم را براي يک رابطه خوب به آنها داده‌ايم. ما مي‌خواهيم با همسايگان خود روابط دوستانه، برادرانه، صميمانه و با حسن همجواري داشته باشيم و اين را به نفع کشور، همسايگان و ملت‌هاي منطقه مي‌دانيم.

وي ادامه داد: براي ايجاد ثبات، آرامش و جلوگيري از جنگ و اختلاف در منطقه، تمام توان خود را به کار گرفته‌ايم و خواهيم گرفت و مي‌دانيم افراطي‌گري، خشونت، درشت‌گويي و دخالت در امر اين و آن به نفع هيچ کشوري نيست. روابط خوب با کشورهاي همسايه، امنيت و ثبات در منطقه نه تنها براي صنعت کشور و توليد کشور بلکه براي آرامش مردم و منطقه نيز امري ضروري است و اين راه را ادامه مي‌دهيم.

روحاني با اشاره به اهميت رونق در امر توليد اظهار کرد: براي تحقق اين امر ما در شرايطي هستيم که دولت بايد به بخش توليد کمک کند و ما اين کار را انجام مي‌دهيم؛ البته بانک‌هاي ما در حد لازم توانمند نيستند و بايد توانمندي لازم را کسب کنند. براي اين امر جلسات متعددي تاکنون برگزار شده و برگزار خواهد شد تا تأمين آنچه را که شما سرمايه در گردش مي‌ناميد، تحقق پيدا کند اما مي‌دانيم که اين کار يک ضرورت است.

روحاني به بحث معوقات بانکي نيز اشاره کرد و گفت: در بحث معوقات بانکي که برخي از توليدکنندگان دچار آن هستند، در برخي از موارد توليدکننده مقصر نبوده است و بايد آن را ياري کنيم ولي برخي از موارد مقصر بوده که در اين صورت بايد تاوان تقصير خود را بپردازد.

رئيس‌جمهور با اعلام اين که کارگروهي ويژه براي رونق و خروج از رکود تشکيل شده است، ابراز اميدواري کرد که "ان‌شاءالله تا پايان تيرماه بسته حمايتي براي رونق و شکستن رکود، آماده، عملياتي و اجرايي شود".

وي با تاکيد بر اينکه "توليد قدم به قدم بايد در اختيار بخش خصوصي قرار بگيرد"، گفت: توليد ما با توليد دنيا متفاوت است. برخي از بنگاه‌هاي ما بزرگ متولد شده‌اند يعني 40 سالگي متولد شده‌اند و برخي از بنگاه‌ها يا توليدي‌هاي ما رشد نکرده‌اند و همان‌طور نوجوان و شيرخوار باقي مانده‌اند. البته مواردي نيز بوده است که حرکت مناسبي داشته‌اند.

روحاني افزود: يکي از اشکالاتي که به بخش خصوصي ما وارد است اين است که از بنگاه‌هاي کوچک حرکت نکرده‌ايم تا به بنگاه‌هاي بزرگ برسيم. ما بايد در اين زمينه حرکت درستي انجام دهيم. اگر شرکت‌هاي چندمليتي وارد کشور ما مي‌شوند بايد حواسمان جمع باشد و با اين شرط بيايند که تکنولوژي نو وارد کنيم و بتوانيم آن تکنولوژي را بومي کنيم و به دنبال نوآوري و برند باشيم؛ برند ايراني در تمام زمينه‌ها.

روحاني تاکيد کرد: ما بايد خودمان را آماده کنيم، بانک‌هاي ما بايد کمربندهاي خود را براي کمک ببندند، بازار سرمايه بايد وارد عمل شود، بنگاه‌هاي بزرگ بر روي بازار سرمايه تکيه کنند و بنگاه‌هاي کوچک که توان آنچناني ندارند به بانک‌ها متکي شوند. بانک‌ها بايد قدم به قدم دست از بنگاه‌داري بردارند، بانک‌ها بايد امانتدار باشند و واسطه خوبي بين مردم و بنگاه‌هاي اقتصادي باشند.

رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه "راه و روش بانک‌ها بايد اصلاح شود"، گفت: بازار سرمايه نيز بايد فعال‌تر شود؛ البته در کنار آن بايد زمينه را براي ورود سرمايه‌گذاري خارجي به کشور آماده کنيم، چراکه سرمايه داخلي ما براي تمام طرح‌هايي که در نظر داريم و مي‌خواهيم انجام دهيم بعضا کافي نيست. بايد سرمايه خود ايرانياني که در آن طرف سرمايه‌گذاري شده است به داخل آورده شود و ايرانيان خارج از کشور و سرمايه‌گذاران خارجي را به سرمايه‌گذاري در داخل کشور تشويق کنيم.

وي به اهميت صنعتي شدن کشاورزي نيز اشاره کرد و با بيان اينکه "ان‌شاءالله بايد رشد ما در سال 93 مثبت شود"، يادآور شد: سال گذشته رشد ما مثبت نبود و سال قبل‌تر از آن يعني 91 را نيز شما خبر داريد. بانک مرکزي اخيرا اعلام کرده که رشد ما در سال 91 منفي 6.8 بوده است.

روحاني با اشاره به اينکه "بايد ببينيم اشکال کار از کجاست"، خاطرنشان کرد: اگر انرژي را به قيمت جهاني تحويل توليد بدهيم آيا توليد کشور ما قدرت صادرات لازم برخوردار است؟ اگر درهاي کشور را باز کنيم و تعرفه را کنار بگذاريم و حمايت از توليد را کنار بگذاريم آيا توليد کشور ما توان رقابت با منطقه و جهان را دارد؟ مگر مي‌شود در يک کشور براي هميشه از صنعت حمايت کرد؟ نوزاد و نوجوان نياز به حمايت دارند اما جوان بالغ، توانا و رشيدي که بيش از 40 و 50 سال از عمر آن گذشته آيا باز نياز به حمايت دارد؟ آيا در آن صورت مي‌توانيم بگوييم که آن جوان در مسير رشد و پيشرفت قرار مي‌گيرد؟

رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه "حمايت بايد در کنار رقابت باشد"، تصريح کرد: اگر حمايت باشد ولي در کنار آن رقابت نباشد، اين حمايت مخرب است. چرا بسياري از صنايع ما بعد از 40، 50 سال قدرت رقابت ندارند؟ و در برخي از نامه‌هايي که در اين مدت به رئيس‌جمهور و دولت داده شده گفته شده که اگر دو مرکز بزرگ براي اين صنعت وجود دارد مبادا مبادا که مرکز سومي تأسيس شود. تا چه موقع بايد از اين صنعت حمايت شود؟

رئيس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به موضوع تورم اشاره کرد و گفت: در ماه خرداد، قيمت مواد خوراکي نه تنها افزايش نداشته است بلکه در مواردي کاهش داشته است و نرخ تورم ماهانه به صورت متوسط حدود يک درصد يا زير يک درصد بوده است. در خرداد ماه اين ميزان 0.8 درصد بوده است و اين به نوعي اطمينان‌دهي به جامعه است؛ نوعي ثبات، حرکت معقولانه و کنترل شده به سمت جلو.

روحاني گفت: اگر در بخش‌هايي از سيستم اداري ما فساد وجود دارد اين به معناي محدوديت غلط و غيرعقلاني است که بايد مبارزه کرد. اگر رانت وجود دارد با آن نيز بايد مقابله کرد اما همان‌طور که اشاره کردم برخي از محدوديت‌ها عقلاني و درست است. اگر براي صنعت در زمينه رعايت مسائل زيست محيطي و سلامت هوا محدويت قائل مي‌شويم اين محدوديت لازم و ضروري است و بايد انجام شود.


 يادداشت
 تنها به هنگام مرگ و مير، دنيا و زرق و برق آن براي مردم بي اعتبار است 
نويسنده : فرهنگ شکوهي

 هم خودتان و هم خودمان و هم مردم را ديده ايم كه وقتي به خاطر درگذشت بستگاني نزديك يا شركت در مراسم فوت دوست و آشنا و يا سلام و فاتحه به تربت اسيران خاك و اهل قبور در گورستان‌هاي شهر گاه به افرادي برمي‌خوريم كه چقدر فيلسوفانه درباره دنيا و بي‌وفايي و فقدان ارزش و اعتبار آن داد سخن داده‌اند. عكس‌ها و تصويرهايي را مي‌بينند كه آنها را تا چند ماه يا چند هفته پيش در بين مردم و در كوچه و بازار و بي خبر از عمر فاني و سرگذشت و قسمت خود آرام و خاموش در زير خروارها خاك در خانه ابدي آرميده‌اند و گاه افراد مغرور و زياده خواهي كه هيچ كس و هيچ چيز را برابر و هم كفو خود نمي‌دانستند و كمترين توجهي به مرگ و بي‌اعتباري دنيا نداشته‌اند. افرادي كه در تاخت و تاز و حرص و طمع و جمع كردن و انباشتن مال و جيفه دنيوي هر يك مركب خود را بسويي مي‌راند. آري افرادي از اين دست كه فوت و درگذشت دوست و يا وابسته اي از آنان باعث حضورشان در گورستان و فاتحه خواني شده است، چنان بيزاري و ندامت و شرمساري خود را در برابر دنيا و تداعي برخي از اعمال و برخوردهاي خود در برابر مردم از خود نشان مي‌دهند و ابراز عفو و بخشش از خالق يكتاي خود مي‌نمايند كه شما آنها را در استحاله و دگرگوني مي‌بينيد كه تصور مي‌كنيد كه اين دوست و آشنا كاملا عوض شده پس از رجعت از گورستان و ادامه كسب و كار و فعاليت خود ديگر كمترين توجهي به مال و منال دنيا و سوداگري‌هاي قبلي و حرص و طمع غالب بر زندگي قبلي خود نداشته به صورت فردي از پاك‌طينتان و كروبيان بي‌غل و غش قدم به اين كره خاكي گذاشته نه تنها مي‌خواهد پس از اين دگرگوني ظاهري و شايد چند ساعتي زودگذر، به جبران كارها و اعمال دور از رضايت وجدان خود بپردازد و انساني مبرا از خصويات و خصلت‌هاي ناروا و مشحون از صفات و سجاياي انساني شايسته شود ولي افسوس... و بارها دريغ و افسوس كه بعد از سپري شدن ساعاتي از اين مراسم و بازگشت به خانه و شهر و ديار خود تو گويي كه از بازار بورس و مبادلات و معاملات ارزي بازگشته دوباره همان طماع حريص و سوداگر همه فن حريف و پول پرست و سودجويي است كه از احدي ترس و واهمه‌اي نداشته و به مصداق: ‌

ترك دنيا به مردم آموزند
خويشتن سيم و غله اندوزند

تنها به پند و موعظه خود را بي‌اعتنا به مال و جيفه دنيوي نشان داده پس از گذشت لحظاتي همه چيز را از ياد مي‌برند كه البته فراموشي هم از جمله نعمت‌هاي بسيار باارزش حضرت خداوندي است چه اگر آدمي‌همه چيز به ويژه وقايع سخت و سنگين و پيشآمدهاي كشنده و ناگوار را از ياد نبرد و هميشه در ذهن و خاطرش باشد مغز و روحش را به آتش مي‌كشد و او را ديوانه و عصيانگر مي‌كند. فلذا نه تنها مرگ و مير و صحنه‌هاي وحشتناك تصادفات و سوانح غير مترقبه ديگر اتفاقات بايد مايه عبرت آدمي‌باشد بلكه بايد آدمي‌از هر نكته كوچك و قابل تنبهي پند و عبرت بگيرد و آنها را به مرحله عمل برساند كه متاسفانه درصد چنين افراد و روحياتي با اينگونه خصوصيات انساني در بين ما خيلي كم است. ‌


 هاشمي رفسنجاني:
 نبايد بگذاريم کسي به اسم دين با فطرت انسان‌ها برخورد کند 

 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، آزادي را يکي از نيازهاي فطري موجودات و بويژه انسان‌ها دانست و گفت: صراحت قرآني است که دين منطبق با فطرت انسان‌هاست و آزاد خلق شده‌اند. «فطرت الله التي فطر الناس عليها لا تبديل لخلق الله ذلک الدين القيم و لکن اکثر الناس لا يعلمون.» (روم آيه 30)

به گزارش ايسنا ، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني صبح ديروز در ديدار اعضاي شوراي مرکزي حزب آزادي، شنيدن سخنان مختلف و انتخاب احسن را سفارش قرآن خواند و اظهار کرد: انسان قرآني، بي‌اراده نيست که آنچه در گوشش گفتند، بگويد، بلکه مي‌شنود و بهترين حرف‌ها را انتخاب و از آن پيروي مي‌کند.

وي برداشتن زنجيرها از گردن انسان‌ها را توصيف قرآن درباره پيامبر اسلام(ص) خواند با استناد به آيه 157 سوره اعراف مبني بر اينکه «و يضع عنهم اصرهم و الاغلال التي کانت عليهم»، گفت: اسناد فراواني براي اهميت آزادي در آيات و روايات براي ماهيت اسلام داريم.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: آزادي در اسلام جايگاهي اعلا دارد و هيچ‌کس حق ندارد حق اسلامي انسان‌ها را غصب و سلب کند.

هاشمي رفسنجاني با تشريح تاريخ شيعه و نقش آنها در حکومت‌ها که معمولاً منزوي بودند، پرداختن به اسلام حکومتي را ضرورت امروز دانست و گفت: در اين شرايط، پرهيز از تنگ‌نظري و برخورد با سعه‌صدر ضروري است و نبايد بگذاريم کسي به اسم دين، با فطرت انسان‌ها برخورد کند.

وي با اشاره به کرسي‌هاي آزادانديشي که در برنامه‌هاي مقام معظم رهبري براي دانشگاه‌ها بود، تاکيد کرد: علم و دانش در تضارب آرا رشد مي‌کند و متأسفانه متحجرين، در مقوله آزادي نعل وارونه مي‌زنند.

هاشمي رفسنجاني برخوردهاي قهري با تفکرات انساني را تقبيح کرد و با اشاره به عملکرد گروهک‌هاي بوکوحرام و داعش گفت: اينان فرزندان امروزي القاعده و طالبان هستند که به اسم دين، مردم جهان را به اسلام‌هراسي و اسلام‌ستيزي مي‌کشانند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: اسلام براي جهان آمده است، اما هيچ اجبار و زوري هم در کار نيست و به پيروان اديان ديگر با احترام نگاه مي‌کند.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان تعاريف متعدد از آزادي در ابعاد مختلف، خاطرنشان کرد: در نظام دموکراسي، انتخابات معيار آزادي و توجه به رأي اکثريت است.

وي در پاسخ به اين اظهارنظر اعضاي حزب آزادي مبني بر اينکه "کنگره حزب، جنابعالي را شايسته دريافت نشان آزادي مي‌داند"، گفت: حسن‌ظن شماست و من هم مثل هر ايراني مسلمان، آنچه از دستم برمي‌آيد براي کشور و دين انجام مي‌دهم.

در ابتداي اين ديدار، مجيد محتشمي دبيرکل و داود صفا عضو شوراي مرکزي حزب، ضمن ارائه گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي حزب آزادي، به بيان ديدگاه‌هاي خود درباره جهان‌شمولي اسلام و نقش برجسته آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در همه مراحل انقلاب اسلامي از مبارزه تا پيروزي، تثبيت، تداوم، دفاع مقدس و سازندگي و انتخابات سال 1392 پرداختند.

محتشمي اظهار کرد: نشان آزادي در کنگره با حضور شخصيت‌ها و انديشمندان حزب آزادي که به زودي برگزار مي‌شود، به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني تقديم خواهد شد.


 عراقچي:
 با اقتدار دور بعدي مذاکرات هسته‌اي را آغاز مي‌کنيم 

معاون حقوقي و امور بين‌الملل وزير امور خارجه گفت: مذاکرات هسته‌اي با 1+5 از فردا در وين آغاز مي‌شود.

به گزارش ايسنا، سيدعباس عراقچي درباره مذاکرات ايران و 1+5 گفت: اين بار سقفي براي مدت مذاکرات تعيين نشده، مگر تا 20 ژوييه (29 تير) که آخرين مهلت تعيين شده دوره 6 ماهه برنامه اقدام مشترک است.

او گفت: ما و همه طرف‌ها در 1+5، آقاي ظريف و خانم اشتون از 11 تا 29 تير در وين از فرصت موجود استفاده مي‌کنيم تا به توافق نهايي برسيم.

عراقچي افزود: طبق روال، جلسات رسمي در ساختمان سازمان ملل متحد در وين و جلسات غيررسمي در هتل برگزار مي‌شود.

وي گفت: پيش‌بيني خاصي براي برگزاري جلسات دو و چندجانبه با هيئت‌هاي مذاکره‌ کننده نشده اما طبيعت مذاکرات به نحوي است که چون ما با 6 کشور طرفيم، طبعاً هر جا احساس نياز کنيم که لازم است با هياتي جداگانه صحبت کنيم يا با دو هيات نشست سه‌جانبه داشته باشيم اين کار را انجام خواهيم داد.

معاون وزير امور خارجه، نخستين اصل مد نظر براي تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي را حفظ عزت و استقلال همه‌جانبه کشورمان به‌ويژه در عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي، علمي و فني دانست.

عراقچي ادامه داد: با تأکيد بر اين اصول تلاش خواهيم کرد به راه‌حلي عادلانه و منطقي برسيم و با تثبيت حقوق مردم ايران به عنوان اولويتي اساسي، اين مذاکرات را با اقتدار، سربلندي، افتخار و پيروزي پشت سر بگذاريم.

وي هم‌چنين با قدرداني از حمايت مردم از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي گفت: مردم با صبوري مذاکرات را پيگيري مي‌کنند و با محبت به ما روحيه مي‌دهند و هر جا با آنان مواجه مي‌شويم با قوت از ما مي‌خواهند با حفظ عزت، استقلال و اقتدار کشور در پي حل مساله هسته‌اي باشيم.

عراقچي در گفت‌وگو با واحد مرکزي خبر افزود: همه طالب اين هستند که با حفظ اين اصول، اگر راه حلي پيدا شود، اين مشکل غيرضروري که ايجاد شده است حل و فصل و تنش‌ها کم شود و ما حتماً با همين منش حرکت خواهيم کرد.


 روحاني ايران را به رتبه اول پيشرفت شاخص ثبات در جهان رساند 

صندوق صلح آمريکا در گزارشي اعلام کرد که ايران از زمان روي‌ کار آمدن حسن روحاني و پس از برداشتن گام‌هاي مهم براي ارتقاي جايگاهش در سطح جهاني، در سال 2014 بيش‌ترين پيشرفت را در جهان بر اساس شاخص ثبات کشورها داشته است.به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي صندوق صلح آمريکا، ايران با وجود مسايل سياسي بين‌المللي و داخلي‌اش در طول يک سال گذشته گام‌هاي مهمي را براي ارتقاي جايگاه خود در سطح جهاني برداشته است.اين پيشرفت‌ها سبب شده تا ايران بر‌اساس شاخص ثبات کشورها در سال 2014 بيش‌ترين پيشرفت را داشته باشد.در ادامه اين گزارش آمده است: تحريم‌هاي بين‌المللي، تورم و سطح بالاي بيکاري رشد اقتصادي را در ايران کاهش داده است. با اين‌حال با وجود اين چالش‌ها بازار قابل ملاحظه ايران و ميل روزافزون اين کشور براي همکاري با بازيگران جهاني سبب شده تا شاخص اقتصادي ايران در يک سال گذشته پيشرفت داشته باشد.صندوق صلح آمريکا هم‌چنين اعلام کرد تحريم‌هاي اقتصادي بين‌المللي به‌طور مستقيم روي قابليت تهران براي پيشرفت در زمينه‌هاي اقتصادي و اجتماعي تاثير گذاشته است. اما مشارکت جهاني بيش‌تر و حرکت به ‌سوي کاهش تحريم‌ها موجب افزايش امتيازات اين کشور در خارج از مرزهايش شده است.در اين گزارش بهترين شاخص ثبات با رتبه 178مختص کشور فلاند است و بعد از اين کشور سوئد، دانمارک، نروژ و سوييس قرار دارند. در اين رده‌بندي ايران با وجود اين که بيشترين پيشرفت را در زمينه شاخص ثبات کسب کرده است اما در رده 44 جهاني قرار دارد.


 برگزاري شانزدهمين اجلاس خبرگان  

عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري از برگزاري شانزدهمين اجلاس اين مجلس در روزهاي 11 و 12 شهريورماه سال جاري خبر داد و گفت: سخنرانان اين اجلاس در نشست آينده هيات رييسه مجلس خبرگان تعيين خواهند شد.آيت الله سيد احمد خاتمي در گفت و گو با ايرنا افزود: زمان برگزاري اين اجلاس در جلسه اي با حضور آيت الله محمدرضا مهدوي کني پيش از بيماري ايشان مشخص شده بود.وي با يادآوري اينکه شانزدهمين اجلاس خبرگان رهبري در محل ساختمان سابق مجلس شوراي اسلامي برگزار مي شود، اظهاراميدواري کرد که آيت الله مهدوي کني شفا پيدا کنند و رياست اين اجلاس نيز همانند اجلاس هاي گذشته بر عهده ايشان باشد.عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري گفت: در صورتي که کسالت آيت الله مهدوي کني همچنان باقي باشد رياست اين اجلاس را آيت الله سيد محمود هاشمي شاهرودي نايب رييس مجلس خبرگان رهبري بر عهده خواهد داشت.آيت الله خاتمي خاطرنشان کرد: اعضاي مجلس خبرگان رهبري پس از برگزاري شانزدهمين اجلاس، روز پنج شنبه 13 شهريورماه ضمن تجديد ميثاق با آرمان هاي امام راحل با رهبر معظم انقلاب ديدار خواهند کرد.


 ششمين دور مذاکرات ايران و 1+5 با ديدار دو جانبه اشتون و ظريف آغاز مي‌شود 

مذاکرات ايران و 1+5 صبح روز چهارشنبه با ديدار دو جانبه کاترين اشتون و محمد جواد ظريف آغاز مي‌شود.يک عضو تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا ، از آغاز ششمين دور از مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 در وين با ديدار دو جانبه کاترين اشتون، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا و نماينده 1+5 و محمد جواد ظريف، وزير خارجه و رييس هيات مذاکره کننده کشورمان خبر داد.قرار است ششمين و آخرين دور مذاکرات ايران و 1+5 از روز چهارشنبه 11 تيرماه آغاز شود. اين دور از مذاکرات احتمالا تا پايان تيرماه که مدت اجراي گام اوليه برنامه اقدام مشترک است ادامه مي‌يابد.هيات‌هاي مذاکره کننده وقت خود را حداقل براي دو تا سه هفته خالي کرده‌اند تا مذاکرات براي رسيدن به توافق جامع را در مدت باقي مانده تا پايان تيرماه به انجام برسانند.هيات مذاکره کننده هسته‌اي ايران به سرپرستي محمد جواد ظريف را معاونان وي و کارشناسان فني، هسته‌اي و حقوقي همراهي مي‌کنند.


 بررسي پرونده 3000 بورسيه در کميته پنج نفره مجلس معاون بورس سابق وزارت علوم:
 بورسيه‌ها از سال 87 داده مي‌شد 

معاون سابق بورس خارج وزارت علوم با اعلام اينکه تا يک الي دو هفته آينده گزارش نهايي مجلس درباره پرونده سه هزاري بورسيه دکتري آماده خواهد شد گفت: طبق تصميم کميسيون از ما درخواست شده تا مشخص نشدن نتيجه نهايي مصاحبه نداشته باشيم.مسلمي نائيني در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران ايسنا، گفت: حدود 5 جلسه با کارگروه بررسي پرونده 3 هزار بورسيه در مجلس جلسه داشته‌ايم که در طي اين جلسات گزارش‌هايي از سوي ما و مسوولان سازمان امور دانشجويان ارائه شد و در حال حاضر پرونده در حال بررسي است.وي با تاکيد بر اينکه طبق آخرين اطلاعات که در جلسه مطرح شد اين بورسيه‌ها فقط در دوران مسووليت بنده نبوده است گفت: اين بورسيه‌ها از سال 87 داده شده است.معاون سابق بورس خارج وزارت علوم با بيان اينکه تا مشخص شدن نتيجه گزارش حق مصاحبه نداريم، اظهار کرد: يک هيات پنج نفره در مجلس شوراي اسلامي تشکيل شده است.


 اختصاص شعبه‌ قاچاق کالا و ارز 

رئيس قوه قضاييه طي بخشنامه‌اي اختيار اختصاص شعبه و يا شعبي را براي رسيدگي به جرايم قاچاق کالا و ارز به رؤساي کل دادگستري‌هاي سراسر کشور تفويض کرد.به گزارش ايسنا، متن اين بخشنامه بدين شرح است: در اجراي بند الف ماده 11 و تبصره 1 ماده 60 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مصوب 3/ 10/ 92 بدينوسيله به رؤساي محترم کل دادگستري استان‌ها تفويض اختيار مي‌شود با بررسي وضعيت خاص استان و لحاظ صلاحيت و تجارب قضات نسبت به تعيين و يا اختصاص شعبه يا شعبي از دادگاهها براي رسيدگي به جرايم قاچاق کالا و ارز و صدور حکم مبني بر تبديل جزاي نقدي به حبس اقدام نمايند.


 تصميم‌گيري سخت ايران و آمريکا براي همکاري در عراق  

مقابله با دولت اسلامي عراق و شام هدف مشترک دو دشمن قديمي، ‌يعني ايران و آمريکا است اما به‌دليل وجود شرايط خاص منطقه و تبعات چنين همکاري تصميم گيري در مورد آن براي هر دو کشور بسيار سخت است.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه هافينگتن پست، از آن‌جايي که دولت اسلامي عراق و شام کنترل شهرهايي در شمال و غرب عراق را به دست آورده‌ است نگراني‌هاي ايران و آمريکا نيز بيش‌تر شده است. اما هنوز به‌ نظر مي‌آيد دو کشور نمي‌توانند يک را ه براي همکاري در اين زمينه پيدا کنند.هافينگتن پست نوشت: مقامات آمريکايي ادعا مي‌کنند که ايران به دولت نوري مالکي کمک نظامي کرده است اما ايران بنابر آخرين اظهارات سخنگوي وزارت خارجه اين کشور تاکنون در عراق حضور نظامي نداشته است.براي ايران مهم است از جنگي که دولت اسلامي عراق و شام (داعش) آن را جنگ ميان سني و شيعه مي‌خواند دوري کند، حتي اگر پيشروي‌هاي آن‌ها به دليل امنيت تهران براي مقامات ايراني مهم باشد.از طرفي ديگر براي آمريکا نيز مهم است که داعش را پيش از آن که موفق به براندازي دولت مالکي شوند متوقف کند چون تهديدات اين گروه مي‌تواند منطقه را به آتش بکشد.با وجود انتظاراتي مبني بر اين که ايران و آمريکا در حاشيه دور اخير مذاکرات ايران و گروه 1+5 در مورد بحران عراق گفت‌وگو کرده باشند، اما هيچ گزارش ويژه‌اي در مورد چنين ديداري ارائه نشد. مشخص است که هر دو طرف در مورد هرگونه احتمال همکاري در عراق با احتياط عمل مي‌کنند.