تاریخ 1390/08/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2950 برو جستجو جستجوی پیشرفته   برگزاري همايش نکوداشت آيت الله زيارتي در مهدي شهر 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
اولين همايش نکوداشت آيت الله سيداحمد زيارتي در مهديشهر برگزار شد.
آيت الله سيد احمد زيارتي در سال1282 هجري شمسي در مهديشهرمتولد شد و پس از  تحصيل دروس ابتدايي در همان منطقه، براي ادامه تحصيل به قم عزيمت کرد و از محضر اساتيدي چون ميرزاي همداني، شاهآبادي، خوانساري و حاج  شيخ عبدالکريم حائري- موسس حوزه علميه قم- بهره برد.
وي در سال 1321 براي ترويج فرهنگ اسلام و مبارزه با فرقه ضاله بهائيت به مهديشهر بازگشت و در سال 1358 در اين منطقه درگذشت و در حسينيه المهدي مصلاي فعلي نماز جمعه مهديشهر به خاک سپرده شد.  
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پيامي که به صورت ويدئويي در همايش نکوداشت آيت الله زيارتي در مهديشهر پخش شد، ضمن بيان اين نکته که از جمله کارهاي ارزنده اي که در حال انجام است و اهتمام بيشتري در دولت دهم به آنها مي شود، مسئله تجليل از بزرگان، علما، انديشمندان و مفاخر و مشاهير ايران زمين است ، گفت: ما در کشورمان سرمايه هاي ارزشمندي داريم ، کساني که در طول تاريخ منشا خير، برکت و هدايت و راهنمايي مردم به سوي صراط حق و مستقيم بوده اند که زنده نگهداشتن ياد اين بزرگان و احيا آثار مي تواند بسيار ارزشمند باشد.
سيد محمد حسيني، در ادامه پيام خود افزود: اين مي تواند حس خود باوري و اعتماد به نفس را به ويژه در جوانان ما ايجاد بکند تا بدانند که در گذشته علي رغم همه فشارها، محدوديت ها، تهديدها و مشکلاتي که وجود داشته مکتب اهل بيت در طول تاريخ زنده مانده و نسل به نسل معرفي شده است.
وي اضافه کرد: علماي ما در اين زمينه نقش فراواني دارند و از جمله آنها در استان سمنان ما تعداد قابل توجهي از اين انديشمندان را داريم که يکي از اين ستارگان فروزان مرحوم عالم رباني، استاد مرحوم آيت الله  زيارتي هستند که منشا خير و برکت در منطقه و در استان سمنان بوده اند.  
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه گفت: در آن شرايطي که ديگران تلاش مي کردند که افکار انحرافي را مطرح و فرقه هايي که در مسير حق نيستند را تبليغ و ترويج کنند، مرحوم آيت الله زيارتي توانستند آن مکتب ناب اسلامي و آنچه را که با انديشه هاي اهل بيت عصمت و طهارت مطابقت دارد به مردم و به جوان ها معرفي کنند که حرکت ارزشمندي است که بايد از چنين بزرگواري تقدير و تجليل کرده و نام آنها را زنده نگه داشت.
حسيني درپايان افزود:   نکوداشت آيت الله زيارتي، تجليل از پارسايي، فضيلت و تقوا است، تجليل از علم و دانش است و ترغيب ديگران به اين که در چنين مسيري گام بردارند.
رئيس پژوهشکده تاريخ پژوهي معاصر ايران - فرزند آيت الله سيد احمد زيارتي- در اين همايش،با بيان نقش علما در ترويج احکام اسلام و مواضع آيت الله زيارتي در مبارزه با زورگويان حاکم و استکبار جهاني گفت: آيت الله زيارتي براي نجات اسلام، مبارزه با فرقه ضاله بهائيت در مهديشهر و رژيم طاغوت تلاش کرد.
حجت الاسلام و المسلمين سيدحميد روحاني بر شناخت اسلام، با انتخاب راه و روش ائمه و علما تاکيد کرد.
عباس رهي استاندارسمنان هم در اين همايش، با اشاره به نقش علما در جامعه، آنها را چراغ هاي فروزان نشان دهنده راه به مردم و مروج فرهنگ اسلام معرفي  کرد.
حجت الاسلام و المسلمين طباطبايي از مدرسين حوزه علميه قم با يادآوري شخصيت علمي و حوزوي آيت الله زيارتي گفت: وي از جمله شخصيت هاي مهم عالم اسلام و اماميه است که نقش بسزايي در پيوند تقعد و تقدس داشت.
حجت الاسلام والمسلمين باراني امام جمعه مهديشهرهم داشتن علماي بزرگ را،از افتخارات شيعه دانست و گفت: آيت الله زيارتي در ترويج  فرهنگ اسلام و ارادت به ائمه اطهار (عليهم السلام) و برچيده شدن منکرات در اين منطقه نقش به سزايي داشت.
امام جمعه موقت مهديشهر هم در اين همايش با بيان اين که، علما دنباله رو ولايت هستند ، گفت: آيت الله زيارتي هم مستثني از ديگر علماي بزرگوار طول تاريخ نيستند.
حجت الاسلام والمسلمين علي سقائيان افزود: آيت الله زيارتي، يکي  از چهره هايي بود که واقعا در تهذيب نفس خودش کوشيده بود.
سقائيان گفت : استاداني که ايشان از آنها بهره برده بودند استاداني با چهره جهاني بودند مانند عبدالکريم حائري موسس حوزه علميه قم ، سيد محمد تقي خوانساري که از بزرگان بودند و ايشان افتخار داشتند که در محضر اين اساتيد بودند.
رئيس شوراي سياست گذاري همايش نکوداشت آيت الله زيارتي گفت : مورد ديگري که در آيت الله زيارتي شاهد آن بوديم دوري از گناه است  که شرط کمال يک انسان است و ايشان اين را دارا بودند. هيچ کس جرات غيبت کردن در مقابل ايشان را نداشت.
سقائيان در ادامه تشريح فضايل آيت الله زيارتي گفت: ايشان همواره طوري رفتار مي کردند که مردم از دين زده نشوند. چيز ديگري که از ايشان سراغ داريم اخلاص و نيت خالصانه ايشان بود و دنبال نام جويي ، مصلحت طلبي و... نبود.
امام جمعه موقت مهديشهر ادامه داد:  ايشان بابت فقر ديني و جهل مردم غصه مي خوردند و زحمت مي کشيدند و شبانه روز تلاش مي کردند و بر آسايش مردم مهديشهر حريص بود.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي مهديشهر و دبير همايش آيت الله زيارتي هم با اشاره به وصف نويسنده اي مسيحي از اميرالمومنين که نوشته : " من چه بگويم در مورد فردي که دشمنان و مخالفان از روي کينه و دوستان از روي ترس فضايلش را کتمان کرده اند،" گفت: نه به اين شدت ولي نسبتي از اين موضوع در مورد آيت الله زيارتي وجود داشت و فضاسازي  که مخالفان و برخي از دشمنان که آيت الله زيارتي با آنان مبارزه داشتند ايجاد کرده بودند، باعث شده بود فضايل اين مرد بزرگ بيان نشود و بعد از سي و دو سال اين اولين برنامه براي ايشان دراين وسعت است که برگزار مي شود .
محمدعلي يوسفيان افزود: اعتراف مي کنم که اگرچه با اعتقاد کامل نسبت به شخصيت ايشان وارد اين ماجرا شديم و تصميم گرفتيم اين همايش را برگزار کنيم اما بعد از اين که اين مدت را به بررسي و تحقيق در مورد زندگي ايشان پرداختيم خودم گمان نمي کردم که تا اين حد شخصيت ايشان بزرگ و متعالي باشد.
وي با بيان اين که بايد شخصيت بزرگاني چون آيت الله زيارتي به نسل جوان انتقال يابد، اظهار داشت: هدف از برگزاري اين همايش انتقال صحيح و درست شخصيت  اين بزرگوار به نسل جوان بود، اين همايش تحقق انتظار  چندين و چند ساله خيلي از علاقمندان به آيت الله زيارتي است و همچنين نتيجه زحمات دوستان عزيزي است که در دبير خانه  همايش تلاش کردند .
دبير همايش آيت الله زيارتي گفت: مهمترين مشکلي که ما براي برگزاري چنين همايشي داشتيم اين بود که اسناد مربوط به ايشان جمع آوري و منظم نشده بود، بسياري از کساني که با ايشان در ارتباط بودند از دنيا رفته بودند و دسترسي به آنها ممکن نبود.
يوسفيان افزود: در حال حاضر حدود بيش از بيست ساعت مصاحبه و اسناد زيادي در مورد شخصيت ايشان جمعآوري شده که مهمترين کار بعد از برگزاري اين همايش تدوين آنها خواهد بود تا در قالب يک کتاب در اختيار علاقه مندان قرار بگيرد و براي تاريخ بماند.


 اولين همايش زبان انگليسي در سمنان برگزار مي شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
 اولين همايش بزرگ زبان انگليسي با همکاري موسسه آرا و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سمنان سي ام ماه جاري در مجموعه تئاتر شهر سمنان برگزار مي شود.   
نيما صالحيان  مديراين همايش گفت : بومي سازي زبان انگليسي و استفاده از قابليت هاي بومي و منطقه اي در توليدات موسسه هاي زبان و نشر کتابهاي آموزشي و نيز اشاعه فرهنگ بومي در قالب زبان انگليسي از اهداف اين همايش است.    وي افزود : در اين همايش برنامه هاي متنوع ديگري از قبيل موسيقي ، سخنراني به زبان هاي مختلف ، اهداي جوايز و ارايه مدرک به دانش آموختگان اين موسسه برگزار مي شود.    وي اضافه کرد: در اين همايش مديرگروه زبان و ادبيان انگليسي دانشگاه سمنان ، رييس دانشگاه علمي کاربردي استان سمنان ، عضو هيات علمي گروه زبان و ادبيات عرب و استاد زبان آلماني آموزشگاه آرا سخنراني مي کنند.


 40 قلم شي باستاني موزه شاهرود مرمت شد 

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان از مرمت 40 قلم شي باستاني موزه شاهرود خبر داد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، "حميد يزداني" اظهار داشت: اشيا» مرمت شده شامل 21 شي سفالي و 19 شي فلزي مربوط به دوره هاي مختلف تاريخي است.
وي از جمله اشيا» شاخص مرمت شده را شامل دو ظرف سفالي نخودي منقوش مربوط به هزاره سوم قبل از ميلاد و يک عدد دستبند زينتي مفرغي مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد عنوان کرد.
وي افزود:15 ظرف سفالي خاکستري و دو سرنيزه مفرغي مربوط به تپه بلوار شاهرود با قدمت سه هزارساله نيز در ميان اشيا» مرمت شده قرار دارد.
مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: در موزه شاهرود بيش از 830 شي تاريخي و فرهنگي در دو بخش باستان شناسي و مردم شناسي و بيش از 120 نسخه خطي و کتب قديمي ارزشمند در معرض ديد عموم قرار دارد.
قديمي ترين اشياي اين موزه شامل ابزار سنگي و استخواني با قدمت هشت هزار سال است که از کاوش هاي باستان شناسي در تپه سنگ چخماق بسطام کشف شده است.
موزه ميراث فرهنگي شاهرود در خيابان فردوسي و در ساختمان بلديه مربوط به اوايل دوره پهلوي داير است.

 


 بدون تيتر 

- مراسم قرعه کشي همکاران اداره کل بهزيستي استان سمنان جهت اعزام به عتبات عاليات با حضور مدير کل و اعضاي شوراي معاونين در محل ستاد اداره برگزار، و 23 نفر انتخاب شدند.
- به گزارش روابط عمومي بهزيستي استان سمنان آقايان محب عليزاده و مظفر پور و خانم ها يوسفي و عبايي از همکاران نيروي انساني بهزيستي کشور پرونده هاي پرسنلي، احکام و وضعيت مرخصي همکاران استان سمنان را مورد ارزيابي و بررسي قرار دادند و در پايان رضايت خود را از عملکرد همکاران در کارگزيني سمنان اعلام نمودند.
- استاد حوزه دامغان، در سومين جلسه طرح ابرار حوزه کوثر دامغان که با حضور مسئولان طرح ابرار، فرماندهان و مديران اجرايي در سالن اجتماعات اين حوزه برگزار شد، اظهار داشت: مقابله با تهاجم فرهنگي غرب عزم ملي را مي طلبد.
- به گزارش باشگاه خبرنگاران بسيج از سمنان، به همت گردان پياده بسيج حضرت رسول (ص) تيپ قائم (عج) سمنان دوره پنجم اردوي عملي پنج روزه با حضور بسيجيان عضو اين گردان در اردوگاه قدس سمنان به پايان رسيد.
- به گزارش باشگاه خبرنگاران بسيج از سمنان، به همت مرکز فرهنگي خانواده پاسداران استان سمنان اردوي زيارتي سياحتي قم جمکران با حضور  100 نفر از پاسداران شاغل و بازنشسته سپاه استان و تيپ 12 قائم در اردوگاه ولايت قم برگزار شد.