تاریخ 1390/08/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2950 برو جستجو جستجوی پیشرفته   به رغم مخالفت ايرلاين هاي داخلي
 پرواز هواپيماهاي قطري در ايران افزايش مي يابد 

سرويس اقتصادي:
در حالي که وزير راه و شهرسازي در حاشيه مراسم تقدير از  خلبان بويينگ 727 شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران هما و گروه پرواز مسکو- تهران از موافقت شرکت هاي هواپيمايي داخلي با ورود هواپيماهاي قطري به ايرا ن و به  کارگيري آنها در خطوط هوايي کشور خبر مي داد، شرکت هايي هواپيمايي کشور با نامه نگاري به وزير راه و شهرسازي دولت دهم مخالفت خود را با حضور هواپيماهاي قطري در ايران و به کارگيري آنها در خطوط داخلي اعلام کردند.
به گزارش مطبوعات و  خبرگزاري هاي کشور علي نيکزاد وزير راه و شهرسازي در حاشيه مراسم تقدير از خلبان و گروه پرواز مسکو- تهران با اعلام خبر موافقت شرکت هاي هواپيمايي داخلي با ورود  هواپيماهاي قطري به ايران گفت: شرکت هاي ماهان، هما و آسمان که بيشتر جابه جايي ها را انجام مي دهند و در جلسه تفاهم با طرف قطري بوده اند، مخالفتي ندارند.
اما در مقابل سيد عبدالرضا موسوي رئيس انجمن شرکت هاي هواپيمايي کشور ضمن رد  اظهارات وزير راه و شهرسازي درباره اين موضوع اظهار کرد: برخي از شرکت هاي دولتي هستند و اجازه مخالفت با تصميمات دولت را ندارند اما بنده از مديران عامل ماهان و ايران اير سوال کردم و آنها گفتند که ما مخالفت خود را به وزير هم اعلام کرده ايم.
به گزارش خبرگزاري مهر حميد غوابش دبير انجمن شرکت هاي هواپيمايي ايران هم در گفت  وگو با اين خبرگزاري در خصوص محتويات نامه ايرلاين ها به وزير اظهار داشت: شرکت هاي هواپيمايي در قالب اين نامه ها نگراني خود را بابت حضور شرکت هاي هواپيمايي قطر به کشور اعلام کردند و جلساتي هم در اين باره ميان مديران ايرلاين ها با وزير برگزار شد.
سيد عبدالرضا موسوي رئيس هيات مديره انجمن شرکت هاي هواپيمايي کشور، همچنين در گفت وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران با برابر دانستن اين طرح با قرارداد ترکمانچاي اظهار کرد: اين کار مانند قرارداد ترکمانچاي است که هرکس پاي آن را امضا کند، اسمش در تاريخ مي ماند.
به گزارش مطبوعات و خبرگزاري هاي کشور موسوي در ادامه اين گفت وگو افزود: ورود هواپيماهاي قطري به ايرلاين هاي داخلي تيشه زدن به ريشه شرکت هاي هواپيمايي داخلي است.
البته رئيس سازمان هوايي کشور در نشست خبري خود که در آستانه برگزاري دومين نمايشگاه ملي توانمندي هاي صنايع هوايي و فضايي ايران برگزار شده بود، اعلام کرد: به کارگيري هواپيماهاي قطري در خطوط هوايي ايران در  حد محدود صورت خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاري فارس منوچهر منطقي در پاسخ به پرسش يکي از خبرنگاران درباره به کارگيري هواپيماهاي قطري در خطوط داخلي گفت: ما در کشور در زمينه هواپيمايي با محدوديت هايي  براي خريد  هواپيماهاي نو مواجهيم و براي  ارتقاي رفاه جامعه توافقي صورت گرفته تا از هواپيماهاي قطري در کشورمان به کارگيري شود که البته اين حضور محدود خواهد بود چرا که اصولا ناوگان هواپيمايي ما با قطر قابل مقايسه نيست و اين امر براي کساني که بخواهند از هواپيمايي با سطح بالاتر و جديدتر استفاده کنند.
در صورتي که با اين نامه نگاري و اظهارنظرها تنش ها ميان وزارت راه و شهرسازي و شرکت هاي هواپيمايي داخلي براي ورود هواپيماهاي قطري وارد فاز جديدي گرديد، وزير راه و شهرسازي در تازه ترين اظهارنظر خود در اين خصوص از افزايش تعداد پروازهاي هواپيمايي قطري از 21  به 70 پرواز خبر داد و گفت: شرکت هواپيمايي قطر درخواست افزايش تعداد پروازهاي دوحه به شهرهاي مختلف ايران را دارد که ما نيز اين شرط را تعيين کرديم که تعداد پروازهاي قطري مي تواند به 70 پرواز برسد، در صورتي که بخشي از پروازهاي داخلي را هم برعهده بگيرد. ما اين پيشنهاد را داديم که وقتي پروازي از دوحه به مقصد تهران مي آيد بايد مسافران ايراني را به شهرهاي ديگر هم ببرد و پس ازآن دوباره به دوحه بازگردد. همچنين مي تواند مسافران خارجي را هم به مقصد دوحه پوشش دهند.
به گزارش خبرگزاري مهر، علي نيکزاد در مقابل نارضايتي شرکت هاي هواپيمايي داخلي از اين موضوع با  بيان اين که هم اکنون 3500 پرواز داخلي از سوي شرکت هاي هواپيمايي در کشور صورت مي گيرد، اظهار کرد: 70 پرواز تنها 2 درصد از حجم کل پروازهاي داخلي را شامل مي شود تازه آنها سوخت را با قيمت بين المللي از ما دريافت مي کنند و اگر در هر فرودگاهي به زمين بنشينند بايد هزينه هاي آن را بپردازند. همچنين به اين شرکت اعلام کرديم که عمر هواپيماها نبايد  بيشتر از  7 سال باشد و ما  نيز هر زمان که بخواهيم مي توانيم اين پروازها را کاهش دهيم. در ضمن اين شرکت موظف است تمامي شئونات اسلامي و مقررات جمهوري اسلامي را رعايت کند.
براساس اين گزارش وزير راه و شهرسازي در پايان خاطرنشان کرد: اگر کشورهاي  غربي اجازه دهند ورود هواپيمايي قطر به ايران به سود کشور است در غير اين صورت که همان 21 پرواز قبلي را انجام مي دهند.

 


 اصلاح بازار سرمايه 

ايلنا: سخنگوي طرح تحول اقتصادي از اصلاح و تقويت نظام بازار سرمايه اي و خزانه کشور در راستاي طرح اصلاح بانکي خبر داد. محمدرضا فرزين در گفت وگو با خبرنگار ايلنا با اشاره به اين که اصلاحات نظام بانکي بايد در کنار ساير اصلاحات نظام مالي صورت بگيرد، گفت: در طرح تحول بانکي تقويت نظام بازار سرمايه اي و خزانه اي کشور  مورد توجه قرار گرفته است و به همين دليل اصلاحات نظام بانکي در راستاي اين امر صورت مي گيرد.
به گفته وي در حال حاضر نظام بازار سرمايه و خزانه کشور جوابگوي نيازهاي مالي و پولي اقتصادي کشور نيستند و لذا دولت در راستاي طرح تحول اقتصادي تقويت اين دو مولفه مهم نظام  پولي و مالي را براي رسيدن به اصلاحات اساسي نظام مالي و تحول نظام بانکي در دستور کار خود قرار داده است.
معاون وزير اقتصاد و دارايي تصريح کرد: در حال حاضر اقتصاد کشور ما بر پايه بانک محور استوار است و همين باعث شده است نظام اقتصادي کشورمان دچار نوسانات متوالي سينوسي شود.
فرزين اضافه کرد: وقتي نظام اقتصادي کشور نظام بانک  محور باشد تسهيلات ارائه شده محدود است و همين امر چالش هاي جدي را براي واحدهاي توليدي به وجود آورده است.
سخنگوي طرح تحول اقتصادي همچنين از ارائه نظارت چند لايحه اي در نظام بانکي کشور خبر داد و گفت: در طرح تحول بانکي اعتبارسنجي بانک ها با استفاده از سيستم هاي  يکپارچه اطلاعاتي تهيه و تبيين شده و نظارت چند لايحه اي مشخص شده است.

 


 نگراني از دخالت بيش از حد دولت در امور بخش خصوصي 

خبرآنلاين: ابوالقاسم سعيدي نائب رئيس انجمن  صنفي شرکت هاي حمل و نقل ريلي نيز بر اين عقيده است که قوانين موجود در بخش حمل و نقل اگرچه براي رفع نگراني بخش خصوصي کافي نيست اما همين قوانين نيز در صورت اجرا تا حدودي گره گشا خواهند بود.
او در نشست کميسيون حمل و نقل اتاق بازرگاني تهران به اجراي قانون دسترسي آزاد به شبکه ريلي تاکيد کرد و گفت: که اين قانون مي تواند بسياري از مشکلات را مرتفع سازد.
سعيدي سپس به  مداخله بيش از حد دولت در امور بخش خصوصي تاخت و گفت: بخش خصوصي يک هزار و 200 ميليارد تومان در صنعت حمل ونقل ريلي سرمايه گذاري کرده است اما حتي اجازه ندارد نوع غذا يا روزنامه اي را که در واگن ها توزيع مي شود، تعيين کند.
سعيدي همچنين خواهان افزايش سرعت سير از 100 کيلومتر در ساعت به 200 کيلومتر شد.
او که هنگام بازگويي مشکلات فعالان صنعت حمل  و نقل ريلي برافروخته شده بود، گفت: اگر اين ميزان سرمايه صرف خريد و فروش قبر مي شد، بازدهي بيشتري داشت.


 نرخ کارمزد جديد جايگاه داران سي ان جي اعلام گردد 

فارس: رئيس هيات مديره جايگاه داران سي ان جي از عدم اعلام نرخ کارمزد جديد اين جايگاه از سوي ستاد مديريت حمل و نقل و شرکت ملي پخش گلايه کرد و گفت: اگر اين رويه از سوي اين دو نهاد ادامه يابد،  بايد منتظر تعطيلي تعدادي از جايگاه  هاي سي ان جي در سراسر کشور بود.
اردشير دادرس در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به عدم اطلاع رساني ستاد مديريت حمل و نقل سوخت و شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي از نرخ جديد کارمزد جايگاه هاي سي ان جي گفت: هفته گذشته جلسه اي با محمدرضا فرزين دبير ستاد هدفمند کردن يارانه ها مبني بر تعيين نرخ کارمزد جايگاه هاي سي ان جي داشتيم.
وي تصريح کرد: در آن جلسه اعلام شد که ستاد هدفمند کردن يارانه ها قيمت کارمزد جديد را مصوب کرده است اما ستاد مديريت حمل و نقل سوخت کشور و شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران بايد اين  نرخ را اعلام و اجرا کند که به دلايل  نامعلومي تاکنون اين نرخ کارمزد اعلام نشده است.
رئيس هيات مديره جايگاه داران سي ان جي کشور خاطرنشان کرد: هم اکنون برخي از جايگاه داران دومنظوره علاوه بر جايگاه هاي تک منظوره از اين بابت ناراضي هستند زيرا هرآنچه که بابت سوخت مايع کسب مي کنند براي زيان جايگاه سي ان جي پرداخت مي کنند. به همين دليل تقاضاهاي زيادي وجود دارد که جايگاه هاي دومنظوره به صورت تک منظوره درآيد.


 در صورت تاخير دولت بايد لايحه چند دوازدهم بودجه را ارائه بدهد 

سرويس اقتصادي:
با توجه به اين که امسال هم حجت الاسلام محمدرضا ميرتاج الديني معاون پارلماني رياست جمهوري و هم رحيم ممبيني معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري در گفت وگوهاي خود با رسانه هاي کشور اعلام کردند امسال لايحه بودجه سال 91 به موقع به مجلس شوراي اسلامي ارائه مي گردد. اما باز هم برخي از نمايندگان مجلس از جمله عباسعلي نورا عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با توجه به شواهد و قرائن موجود و نيز زمان کم باقي مانده تا موعد مقرر قانوني يعني 15 آذر ماه  نگران هستند لايحه پيشنهادي دولت براي بودجه سال آينده به موقع تقديم مجلس نخواهد شد.
به گزارش خبرگزاري مجلس اين عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در گفت وگو با اين خبرگزاري ضمن بعيد دانستن تحويل به موقع لايحه بودجه سال 91 به مجلس اظهار داشت: اميدوارم که دولت تا 15 آذر ماه نسبت به ابلاغ بودجه به مجلس اقدام نمايد چون تاخير در ابلاغ بودجه به مجلس مي تواند تبعات جبران ناپذيري را متوجه دولت، ملت و مجلس نمايد.
اين عضو کميسيون تلفيق مجلس در ادامه با اشاره به مشکلات اعضاي کميسيون تلفيق در صورت تاخير در ارائه به موقع لايحه بودجه سال آينده افزود: 50 نفر عضو کميسيون تلفيق از اين تاخير ضربه ديده و دچار چالش جدي مي شوند. اين در زماني است که با تاخير در ابلاغ بودجه به مجلس نمايندگان ناچارا سه دوازدهم و چهار دوازدهم را تصويب نمايد که واقعا با چالش جديد درگير خواهد شد و اين موضوع اصلا به صلاح نيست.
کاظم فرهمند عضو هيات رئيسه کميسيون کشاورزي و منابع طبيعي مجلس شوراي  اسلامي هم در گفت وگو با هيمن خبرگزاري اعلام کرد: اگر لايحه بودجه سال 91 مانند سال گذشته با تاخير به مجلس ارائه شود، به طور قطع تا پيش از عيد تصويب و بررسي نخواهد شد زيرا فرصت رسيدگي لايحه بودجه امسال بسيار محدود است چون امسال سال پاياني مجلس هشتم است و فرصت رسيدگي به لايحه بودجه 91 بسيار محدود خواهد بود. اين نماينده مجلس در ادامه با  بيان اين که در پايان سال نمايندگان درگير مسائل انتخاباتي هستند، تاکيد کرد: ضرورت دارد که امسال دولت مطابق قانون لايحه بودجه 91 را به ملجس ارائه کند تا در فرصت مناسب بررسي و تصويب شود اما اگر با تاخير ارائه شود، مجلس نمي تواند دقت لازم را در تصويب بودجه داشته باشد.
همچنين نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به خاطر تجربيات سال هاي گذشته و جلوگيري از روند قبلي دولت در ارائه با تاخير لايحه بودجه در هنگام اصلاح آيين نامه داخلي مجلس با تصويب  يک ماه الحاقي به قانون آيين نامه داخلي مجلس، دولت را موظف کردند چنانچه لايحه بودجه سالانه تا تاريخ تعيين شده در آيين نامه (15 آذر ماه) به مجلس تسليم نشود، لايحه چنددوازدهم بودجه را به مجلس تقديم کند.