تاریخ 1393/04/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3670 برو جستجو جستجوی پیشرفته   الگوريتم ضد پيري کشف شد 

محققان انگليسي و روسي موفق به کشف الگوريتم ضد پيري شدند. به گزارش ايرنا، اين پژوهش بر مبناي تحقيقاتي قرار دارد که در گذشته توسط همين تيم بر روي سلول هاي سرطاني انجام شده بود.
هر سلول از يک نقشه تعامل مولکولي استفاده مي کند که مسيرهاي سيگنالينگ داخل سلولي ناميده مي شود.
 مسير سيگنالينگ، زنجيره اي از رويدادهاي تعاملي بين مولکول هاست که باعث مي شود سلول به محرک پاسخ دهد.
  براي مثال، مولکول هاي هورمون در ابتدا با گيرنده غشاي سلول ها ارتباط برقرار مي کنند; سپس گيرنده ها با مولکول هاي درون سلول مرتبط مي شوند و در نتيجه سيگنال به هسته سلول فرستاده مي شود. اين امر باعث مي شود يک پروتئين مخصوص با  DNA و ژن ها مرتبط شود و سنتز مولکول هاي  RNA را تغيير دهد.
 RNA به اسيد نوکلئيکي گفته مي شود که در تمام سلول هاي زنده وجود دارد و وظيفه اصلي آن حمل پيام از  DNA براي کنترل سنتز پروتئين است. محققان روسي و انگليسي فعال سازي مسيرهاي سيگنالينگ در سلول هاي جوان و پير را مقايسه کرده اند و آن را با استفاده از اطلاعات قبلي توسعه داده اند و يک الگوريتم جديد تعريف کرده اند. با استفاده از اين الگوريتم، نوع تغييرات در مشخصات مولکول هاي داخل سلولي امکان پذير است.  يکي ديگر از کاربردهاي اين الگوريتم پيچيده علاوه بر مشاهده و پيش بيني فرآيند پيري سلول ها، پيش بيني تاثير داروهاي مختلف بر سلول است. با استفاده از اين الگوريتم مي توان اثربخشي داروها را افزايش داد و آن ها را با هزينه کمتري توليد کرد.  

 


 نانو به درمان چاقي شتافت 

تهران - ايرنا - دو برادر محقق در دانشگاه کاليفرنيا به روش جديدي دست يافته اند که با استفاده از فناوري نانو، چربي هاي اضافه شکم را از بين مي برد.
به گزارش ايرنا و به نقل از ساينس، ايده اوليه اين روش که با استفاده از نانو ذرات طلا صورت مي گيرد، قابليت مهار سلول هاي سرطاني توسط اين ذرات بوده است. مهار سلول هاي سرطاني به اين گونه است که در ابتدا نانو ذرات طلا به سلول ها تزريق مي شوند ، سپس اين سلول ها در معرض اشعه اي با فرکانس نزديک به مادون قرمز قرار مي گيرند. اين فرآيند باعث مي شود که سلول هاي سرطاني حرارت ببينند و به دليل وجود نانو ذرات داغ شوند و سلول هاي سالم بدون هيچ صدمه اي از چرخه درمان خارج شوند.
تحقيقات نشان مي دهد که مي توان از روشي مشابه براي چربي سوزي نيز استفاده کرد. در اين روش نانو ذرات طلا به سلول هاي چربي تزريق مي شوند. سپس اين سلول ها در معرض اشعه مادون قرمز قرار مي گيرند. وجود ذرات طلا باعث مي شود که دماي اين سلول ها افزايش يابد; از طرفي چون نقطه ذوب چربي پايين است، چربي ها به راحتي آب مي شوند و سلول هاي ديگر بدون کوچکترين صدمه اي دست نخورده باقي مي مانند، سپس با استفاده از يک سرنگ ليپوساکشن مي توان چربي هاي آب شده را از بدن خارج کرد.
ليپوساکشن يکي از محبوب ترين روش هاي چربي سوزي، مخصوصا در ناحيه شکم است که علاوه بر درد و هزينه زياد، در بيشتر موارد عوارض جانبي خطرناکي از جمله خونريزي و عفونت به همراه دارد.
محققان اميدوارند که در آينده اي نزديک، چربي سوزي با نانوذرات طلا با حداقل هزينه و آسيب به بيمار، در سراسر دنيا مورد استفاده قرار گيرد.
نتايج اين تحقيقات در شماره اخير نشريه  News Engineering  Chemical منتشر شده است.

 


 نور خورشيد اعتيادآور است 

نتايج مطالعات جديد نشان مي دهد اشعه ماورا» بنفش خورشيدي به اندازه هروئين اعتيادآور است.
به گزارش (ايسنا)، متخصصان بهداشت و سلامت اعلام کردند: حمام آفتاب و نور خورشيد اثراتي مشابه ماده مخدر هروئين بر بدن انسان مي گذارد. اشعه ماورا»بنفش  (UV) موجود در نور خورشيد توليد هورمون اندروفين در بدن را افزايش مي دهد. اين هورمون که به هورمون سرخوشي معروف است يک مسکن طبيعي است که توسط غده هيپوتالاموس ترشح کرده و اثر اصلي آن تسکين درد است. از هورمون اندروفين همچنين به عنوان مورفين طبيعي بدن ياد مي شود و اثر آن بسيار شبيه مخدرها است.
پزشکان معتقدند تمايل به ساعت ها حمام آفتاب گرفتن دليلي فراتر از برنزه شدن دارد. آنها مي گويند لذتي که يک فرد از حمام آفتاب مي گيرد مانند حسي است که افراد معتاد هروئين و مورفين دريافت مي کنند. خ ديويد فيشر»، استاد دانشکده پزشکي دانشگاه هاروارد مي گويد: يافته هاي اين مطالعه مي تواند ابزار مهمي براي آگاهي مردم بوده و آنها را از قرارگيري طولاني مدت در معرض آفتاب که خطر سرطان پوست و سرعت بخشيدن به پيري پوست را افزايش مي دهد، باز دارد. به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه تلگراف، متخصصان از گذشته دريافته اند که عادت به گرفتن حمام آفتاب را مي توان با اختلالات مواد مخدر برابر دانست. اما آنچه که سبب اين اعتياد مي شود در مطالعات قبلي نامشخص بوده است.
در نهايت فيشر و همکارانش با مطالعه روي موش هاي آزمايشگاهي بدون مو، رابطه ميان اشعه  UV و گيرنده هاي «اوپيوئيد» را بررسي کرده و آنها را در معرض نور خورشيد مصنوعي قرار دادند و دريافتند ميزان ترشح اندروفين در خون موش هايي که موهاي بدنشان تراشيده شده بالا مي رود. همچنين تابش اشعه  UV باعث سفت شدن و بالا رفتن دم موش ها شد که اين واکنش مشابه واکنشي است که موش ها به داروهاي اوپيوئيدي نشان دادند. فيشر گفت: مشاهده اينکه بدن ما به صورت ژنتيک براي اعتياد به چيزي به خطرناکي اشعه  UV برنامه ريزي شده اعجاب انگيز است. اين اشعه مي تواند سرطان زاترين عامل در جهان باشد.
نتايج اين مطالعه که در نشريه «سلول» منتشر شده نشان مي دهد تصميم به حفاظت از پوست خود و فرزندانمان در برابر اشعه سرطان زاي خورشيد، بيش از آنکه نيازمند اقدامات غيرموثر باشد، نيازمند تلاش هاي آگاهانه است.

 


 توصيه پزشکي
 در روزهاي باقي مانده تا رمضان از ناخنک زدن به تنقلات خودداري کنيد  

 يک کارشناس تغذيه معتقد است: بايد در فرصت باقي مانده تا ماه مبارک رمضان از ناخنک زدن به تنقلات کاسته شود تا در روزهاي نخست روزه داري دستگاه گوارش کمتر دچار مشکل شود.
مريم شيرمستي در گفت وگو با خبرنگار (ايسنا)  با اشاره به نزديک شدن ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: بهتر است در روزهاي باقي مانده تا آغاز ماه مبارک رمضان و روزه داري در مصرف تنقلات و ميان وعده ها زياده روي نشود. وي سبک کردن وعده هاي غذايي خصوصا وعده نهار که در ماه رمضان حذف مي شود را نيز ضروري دانست.
اين کارشناس تغذيه در ادامه با اشاره به نکات تغذيه اي که بايد در هنگام روزه داري رعايت شود، افزود: نبايد در ماه رمضان وعده هاي غذايي را حذف کرد، بلکه بايد حتما چهار وعده سحر، افطار، شام و قبل از خواب را داشته باشيم.
شيرمستي اضافه وزن و چاقي شکمي را از عوارض روش هاي نادرست تغذيه اي در هنگام روزه داري خواند و تصريح کرد: براي اينکه سوخت و ساز بدن متعادل شود، بايد تعداد وعده هاي غذايي فرد روزه دار زياد شود.
وي معتقد است: افرادي که روزه بدون سحري مي گيرند و افطار و شام سنگين ميل مي کنند، به سمت چاقي و اضافه وزن مي روند.
اين کارشناس تغذيه توصيه کرد: براي وعده افطار که دستگاه گوارش بعد از مدتي خالي بودن قرار است پر شود بايد از يک نوشيدني ولرم مانند چاي کم رنگ و يا شير گرم و همچنين قندهاي طبيعي از جمله خرما و شيره انگور استفاده کرد.
شيرمستي با تاکيد بر اينکه وعده افطار بايد سبک باشد، ادامه داد: نيم ساعت تا 40 دقيقه بعد از افطار بايد شام را صرف کرد که اين وعده نيز نبايد سنگين باشد، زيرا مي تواند نفخ و سو»هاضمه را همراه داشته باشد.
يک تا دو ساعت بعد از شام نيز بايد وعده قبل از خواب را مصرف کرد که شامل ميوه، سبزيجات تازه و يا يک ظرف سالاد است. به گفته اين کارشناس تغذيه، لازم است افراد از زمان افطار تا سحر، هشت ليوان آب مورد نياز بدن را نيز به تدريج بنوشند.
شيرمستي توصيه کرد: وعده سحري هم نبايد عاري از غذاهاي چرب، سرخ کرده و پرادويه باشد و از مصرف غذاهاي پر پروتئين نيز در اين وعده خودداري شود، چون مصرف اين نوع مواد غذايي، تشنگي در طول روز را در پي دارد. وي غذاهاي حاوي سبزيجات پخته و حبوبات، انواع آش و ماست را براي سحر مناسب دانست.
 شيرمستي در ادامه گفت: افرادي که سنگ کليه دارند و يا در چند ماه اخير سنگ کليه دفع کرده اند، افرادي که فشار خون و قند خون کنترل نشده دارند و افرادي که دچار زخم معده هستند از گروه هايي هستند که روز گرفتن براي آنها مناسب نيست.
 اين کارشناس تغذيه معتقد است: زنان باردار در سه ماه اول و آخر بارداري و همچنين زنان شيرده در ابتداي دوران شيردهي نيز بايد از روزه گرفتن خودداري کنند.

 


 بيشتر بدانيم 

تنش سبب اختلال حافظه در پيري مي شود

محققان مي گويند: افرادي که با تنش هاي روزانه زندگي مي کنند سلول هاي مغزيشان در سالخوردگي آسيب ديده و دچار اختلال حافظه مي شوند.
محققان  اعلام کردند: تنش موجب اختلال حافظه در سال هاي 65 سالگي به بعد مي شود.
افرادي که روزانه با تنش زندگي مي کنند نشانه هايي نظير دل درد، خستگي و بي خوابي را تجربه مي کنند اما سال ها بعد دچار تخريب حافظه نيز مي شوند.
محققان مي گويند: زماني که تنش داريم همانند زماني که احساس خطر مي کنيم هورمون استرس (کورتيزول) در بدن ترشح مي شود.
استرس بيش از اندازه و به دنبال آن افزايش هورمون کورتيزول سبب ايجاد مشکلات گوارشي، اضطراب، اضافه وزن و فشار خون مي شود.
استرس سلول هاي مغزي را نيز بي تاثير نمي گذارد; سطح بالاي کورتيزول سيناپس هاي بخش کورتکس جلوي پيشاني که فرماندهي حافظه کوتاه مدت را بر عهده دارد تحت تاثير قرار مي دهد.
کورتيزول زيادي موجب فرسوده شدن اتصالات مغزي که کار ضبط و ذخيره اطلاعات را بر عهده دارند، مي شود.
با فرا رسيدن پيري استرس به حدي سيناپس ها را تحت تاثير قرار مي دهد که در نهايت از بين مي روند و زوال حافظه را به همراه مي آورند.
نتايج اين تحقيق در مجله Neuroscience منتشر شده است.

************************************

لطفا آلبالو بخوريد!

آلبالو از جمله ميوه هايي است که به دليل برخورداري از خواص بسيار مفيد براي سلامتي حتي به عنوان يک راه حل درماني براي برخي بيماري ها در نظر گرفته مي شود.
آلبالو سرشار از آنتي اکسيدان ها، ويتامين هاي ضروري و مواد مغذي است که مورد نياز براي سلامت بدن هستند. برخي از ترکيبات مفيد و شفابخش اين ميوه عبارتند از:

آنتوسيانين
آنتوسيانين، آنتي اکسيدان قوي به حساب مي آيد که در رنگ دانه ها مشاهده مي شود و آلبالو نيز از جمله ميوه هايي است که مملو از اين رنگ دانه هاست. مصرف ميوه هايي که رنگ تيره تري دارند به دليل برخورداري از ترکيب هاي ضدالتهابي، آنتي ويروسي و ضدسرطاني توصيه مي شود.

فيبر
بررسي هاي آزمايشگاهي نشان مي دهد حدود 10 عدد آلبالو 4.1 گرم از فيبر مورد نياز بدن را تامين مي کند.

پتاسيم
آلبالو از جمله مواد خوراکي است که به دليل برخورداري از پتاسيم براي سلامت قلب مفيد است و ضربان قلب و فشارخون را تنظيم کرده و در نتيجه احتمال ابتلا به فشارخون و سکته مغزي را پايين مي آورد.

 آنتي اکسيدان ها
اين ميوه حاوي انواعي از آنتي اکسيدان ها همچون «لوتئين» و «بتاکاروتن» است. اين ترکيب ها به عنوان فاکتوري حفاظتي در برابر راديکال هاي آزاد که عامل سرطان و بيماري هاي مختلف هستند، عمل مي کنند.

 ملاتونين
آلبالو منبع غني از هورمون ملاتونين به حساب مي آيد و مصرف آن براي افرادي که احساس خستگي دارند اما نمي توانند به خواب بروند توصيه مي شود زيرا اين هورمون الگوي خواب را تنظيم مي کند.

 ويتامين هاي ضروري
يک فنجان آلبالو به دليل برخورداري از ويتامين C ، بتاکاروتن، ويتامين  A ، B6 و  K در واقع يک قرص ويتامين تلقي مي شود.
 اين ويتامين ها براي تشکيل کلاژن در رگ هاي خوني، خون، ماهيچه ها و استخوان ها ضروري هستند.

 فيتواسترول
فيتواسترول»ها به طور طبيعي در بافت آلبالو وجود دارند. اين ترکيب با پايين آوردن ميزان کلسترول بد خون به کاهش خطر ابتلا به سرطان و نيز به تقويت سيستم ايمني کمک مي کند.

 کالري پايين
يک دانه ميوه آلبالو تنها حاوي چهار کالري انرژي است و به همين دليل لازم نيست به دليل نگراني از چاق شدن، مصرف آن را محدود کنيد.