تاریخ 1393/02/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3639 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حضرت آيت الله خامنه اي:
 اگر بر توان داخلي متمرکز شويم آمريکا و قدرت‌هاي ديگر هيچ غلطي نمي‌توانند بکنند 

همزمان با سيزدهم رجب و خجسته سالروز ميلاد مولي الموحدين حضرت علي (ع)، هزاران نفر از قشرهاي مختلف مردم بويژه مردم استان ايلام ديروز در حسينيه امام خميني (ره) با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.

به گزارش ايسنا، رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار با تبريک سالروز ميلاد حضرت اميرالمومنين علي (ع) به برخي فضائل غير قابل شمارش آن حضرت اشاره کردند و با بيان چهار سرفصل مهم دوران زندگي ايشان از جمله هدف والاي حضرت علي (ع) در دوران حکومت، براي تأمين سعادت واقعي مردم در کنار پيشرفتهاي مادي، تأکيد کردند: يکي از درس هاي آن حضرت بمنظور تامين سعادت واقعي جامعه، تلاش در جهت بهبود معيشت و حل مشکلات اقتصادي مردم است که اين هدف در شرايط فعلي از راه برنامه ريزي صحيح براي فعال کردن ظرفيت هاي بي شمار داخلي و تکيه بر استعدادهاي جوان کشور امکان پذير است.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: در چنين شرايطي است که کشور از لحاظ مادي، روحي و اخلاقي، اعتبار بين المللي، عزت و اعتماد به نفس ملي پيشرفت خواهد کرد و از فخر و منّت دشمنان خارجي رها خواهد شد.

ايشان سخنان خود را با تقسيم بندي فضائل قابل درک حضرت علي (ع) به چهار سرفصلِ «مقامات معنوي»، «مجاهدتها و فداکاريها»، «سلوک فردي و اجتماعي و حکومتي»، و «هدف آن حضرت براي مردم» در دوران حکومت، آغاز کردند و درخصوص مقامات معنوي اميرالمومنين (ع) گفتند: مقامات معنوي آن حضرت همچون مقام توحيدي، مقام عبادت، مقام تقرب به خدا و مقام اخلاص، به مانند اقيانوسي عميق است که بسياري از ابعاد آن ناشناخته است و علما و انسانهاي بزرگ نيز از شناخت آن اظهار عجز کرده اند.

رهبر انقلاب اسلامي درخصوص مجاهدتها و فداکاريهاي حضرت علي (ع) از زمان پذيرش اسلام و مقاطع حضور در مکه، هجرت، حکومت پيامبر (ص) در مدينه، و دوران بعد از رحلت پيامبر اسلام و سپس قبول خلافت، خاطرنشان کردند: اميرالمومنين علي (ع) در تمام اين دورانها، در اوج قله فداکاري و مجاهدت بود به گونه اي که هر انساني را متحير مي کند.

حضرت آيت الله خامنه اي يکي از بي نظيرترين ابعاد شخصيتي حضرت علي (ع) را سلوک فردي، اجتماعي و حکومتي آن حضرت برشمردند و افزودند: اميرالمومنين (ع) در زمانيکه حاکمي بزرگ و مقتدر و داراي کشوري بسيار پهناور و ثروتمند بودند، همچون يک انسان مستمند، در خانه اي محقر، زندگي و براي اقامه حق و عدل و جاري شدن حکم الهي، ايستادگي مي کردند و کارهاي بسيار بزرگي انجام مي دادند.

ايشان چهارمين سرفصل از زندگي حضرت علي (ع) را هدف والاي آن حضرت براي مردم، در دوران حکومت بيان کردند و گفتند: اميرالمومنين (ع) اين هدف والا را رساندن مردم به بهشت و نقش آفريني در زمينه هاي فکري، روحي، قلبي و حيات اجتماعي مردم بيان مي کنند که مسئله اي بسيار مهم و از وظايف اصلي حاکم اسلامي است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به برخي مطالب که وظيفه حکومت اسلامي براي رساندن مردم به بهشت را زير سؤال مي برند، تأکيد کردند: وظيفه اصلي حاکم اسلامي رساندن مردم به سعادت واقعي است که البته اين، به معناي تحميل و زور نيست بلکه با توجه به تمايل فطرت انسانها به سعادت، بايد زمينه ي کمک و راهنمايي و تسهيل رسيدنِ به اين هدف والا فراهم شود.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: اگر جامعه اسلامي از نظر مادي و پيشرفتهاي علمي و صنعتي و روابط اجتماعي و عزت و شرف ملي و بين المللي در اوج باشد اما زمان مرگ و ورود به آن دنيا، لحظه روسياهي انسان ها باشد، جامعه به سعادت واقعي نرسيده است.

ايشان يکي از راههاي زمينه سازي براي رسيدن مردم به سعادت واقعي را، تلاش بمنظور بهبود معيشت مردم و ريشه کن کردن فقر، بيکاري، شکاف طبقاتي و تبعيض دانستند و خاطرنشان کردند: امروز به لطف خداوند مسئولين به دنبال حل مشکلات اقتصادي مردم هستند اما بايد فکرها را منسجم کرد و راه درست را تشخيص داد.

رهبر انقلاب اسلامي، اجراي سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي و تکيه بر توان و استعدادهاي داخلي را راه صحيح حل مشکلات اقتصادي برشمردند و تأکيد کردند: هر جا که ما بر ابتکار و استعداد جوانان با انگيزه، مومن و مخلص تکيه کرديم و آنها را ارج نهاديم، چشمه هاي جوشان پيشرفت پديدار شد که پيشرفتهاي هسته اي، دارويي، سلولهاي بنيادي، نانو تکنولوژي و برنامه هاي صنعتي دفاعي نمونه هاي عيني اين واقعيت هستند.

حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: با توجه به اين حقايق و واقعيات است که

مي توان جمله امام (ره) که مي فرمودند: «آمريکا هيچ غلطي نمي تواند بکند» را درک کرد.

ايشان افزودند: اگر ظرفيت هاي داخلي را فعال کنيم و بر توان داخلي متمرکز شويم، آمريکا و قدرت هاي ديگر توانايي هيچ غلطي را اعم از نظامي و غيرنظامي نخواهند داشت و نخواهند توانست ملت ايران را با فشار زمين گير کنند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: قدرتها بدانند که ملت ايران به زانو در نخواهد آمد زيرا ملت ايران، ملت زنده اي است و جوانان کشور در حال حرکت در مسير صحيح هستند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به برخي نگاههاي محدود و غيرواقعي به جوانان کشور و تمرکز بر معدود ناهنجاريهاي موجود خاطرنشان کردند: هنجار عمومي ملت ايران و جوانان، هنجاري ديني و علاقه مند به اسلام و قرآن و معنويت و ميهن و مليت است و اين موضوع را هيچگاه نبايد ناديده گرفت.

ايشان گفتند: جوانان کشور ما، جوانهاي خوبي هستند و بايد تلاش کنيم تا اين جوانان، خوب بمانند و در مسير صحيح به پيش روند و براي آينده کشور مفيد واقع شوند.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود از ايستادگي و افتخار آفريني هاي مردم، علما و نخبگان استان ايلام در مقاطع مختلف انقلاب اسلامي از جمله دوران دفاع مقدس تجليل کردند.

قبل از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي حجت الاسلام والمسلمين لطفي نماينده ولي فقيه و امام جمعه ي ايلام با تبريک ميلاد مسعود حضرت اميرالمومنين امام علي (ع) گفت: مردم غيور ايلام در طول دوران انقلاب اسلامي و دفاع مقدس با رشادت و غيرت همراه نظام بوده و افتخارآفريني کرده اند.

وي با اشاره به نقش اثرگذار جوانان ايلامي در عمليات افتخار آفرين «مِيمَک» در دوران جنگ تحميلي افزود: دستاورد اين پيروزي غرور آفرين زمينه ساز روحيه بخشي به رزمندگان اسلام و تداوم فتوحات بعدي در دفاع مقدس شد.

امام جمعه ي ايلام با بيان ظرفيت هاي عظم استان از جمله منايع غني نفت و گاز و زمين حاصلخيز گفت: اگر در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي، برنامه ريزي لازم براي استفاده ي حداکثري از ظرفيت هاي اقتصادي استان صورت پذيرد، استان ايلام مي تواند به قطب اقتصادي کشور تبديل شود.


 يادداشت
 آغاز تعطيلات مدارس و سيل نوجوانان بيكار 
نويسنده : عليان

چند روزي به تعطيلات مدارس و دبيرستان‌ها بيشتر نمانده كه مدت سه ماه براي ثبت نام سال تحصيلي جديد، فرصت دارند ؛ اما در اين مدت طولاني 90 روز براي پركردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان ارائه راهكار اساسي وظيفه چه كسي است؟ اين بار عاطفي به دوش اولياء در منزل است يا آموزش و پرورش كه در جامعه متولي تربيت كودكان و آموزش علم، ادب، هنر و فرهنگ است؟ ‌

برخي از جامعه‌شناسان معتقدند در فصل تابستان كه مدارس و دبيرستان‌ها تعطيل مي‌شود آمار بزهكاري و جرم هم نسبتا افزايش مي‌يابد؛ و لذا براي پيشگيري از اين پديده اجتماعي، يا لااقل كاهش آن بايد تدابيري را در حيطه وظايف آموزش و پرورش جستجو كرد. شماري از اولياء كه از تمكن مالي و حقوق چند ميليون توماني در ادارات دولتي با امكانات وسيع و گسترده برخوردار هستند در اين مدت تعطيلات فرزندان خود را به كلاس‌هاي خصوصي زبان، كامپيوتر و... مي‌سپارند يا اينكه همراه خانواده خويش به شهرهاي ديدني و خوش آب و هواي كشور يا خارج از كشور ما مسافرت مي‌كنند. پس بنابراين اوقات فراغت كودك به نوعي با سرگرمي‌، بازي و... در كنار والدين پر مي‌شود، اما كودكاني كه براي پرداخت هزينه اندك سال تحصيلي خود تهيه لوازم‌التحرير ساده، عاجز و ناتوان هستند، حتي براي خريد يك جفت كفش يا لباس مرتب درمانده‌اند و تحت پوشش بهزيستي يا امور خيريه و كمك‌هاي نهادهاي مردمي‌مي‌باشند و دولت هيچ مسئوليت و تعهدي در قبال اين دسته از دانشآموزان تهيدست كه قشر آسيب‌پذير جامعه تلقي مي‌شوند احساس نمي‌كند تكليف چيست؟ ‌

آيا اين كودكان معصوم كه سرمايه فرداي ميهن اسلامي‌ما هستند در مقابل آسيب‌هاي اجتماعي مقاوم خواهند بود و هيچگونه واكنش از خود نشان نمي‌دهند؟ ‌

در سال‌هاي قبل با توجه به اينكه ساختار پيكره آموزش و پرورش سنتي بود فصل تابستان يعني اولين روزهاي تعطيلات مدارس كه فرا‌مي‌رسيد آغاز ثبت نام اردوهاي عمران دانش آموزي و دانشجويي بود كه حضور نوجوانان و جوانان در منظريه تهران، رامسر، ملك طيبي (سمنان) چشمه علي دامغان، بسطام شاهرود و... با نظارت و حضور دقيق كارشناسان و مربيان مجرب و انديشمندان آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها صورت مي‌گرفت كه در اين مدت جوانان با تفريحات سالم همچون اجراي سرود، تئاتر، موسيقي، خط، نقاشي، شنا و ورزش سرگرم بودند كه در اين ميان توسط صاحبنظران نوعي استعداديابي انجام مي‌گرديد و جمع كثيري از هنرمندان و موسيقي دانان فعلي كشور برخاسته و جوشيده از بطن همان اردوهاي تابستاني مي‌باشند. ‌

ظريفي مي‌گفت دوران نوجواني مانند ظرف بلورين، بسيار ظريف است كه با يك تلنگر مي‌شكند. ‌

شيخ سعدي در گلستان مي‌فرمايد: تاجري بار آبگينه مي‌برد، محتسب چوبي بر بار او نواخت و پرسيد : چه مي‌بري؟ تاجر در جواب گفت: اگر يك چوب ديگر بزني هيچ (يعني از بار شيشه‌ها كه سرمايه من است چيزي سالم باقي نمي ماند) ‌

نگذاريم كودكان در اين تعطيلات تابستان موجب خودفروپاشي شوند. ضرورت دارد با همياري آموزش و پرورش و همت سازمان ملي جوانان و همگاني اداره ورزش و جوانان با ارئه كارهاي فرهنگي و ايجاد سرگرمي‌و برگزاري اردوهاي ورزشي، هنري و... خطرات را بيش از پيش گوشزد كنيم و آسيب‌هاي اجتماعي را جدي بگيريم. ‌

اگر ظرف بلورين بشكند پيوند كردن مشكل است و در ترازوي نقد آيندگان قرار خواهيم گرفت كه همان داوري و قضاوت ما را بس است. ‌


 رييس جمهور:
 عده‌اي به نام اين‌که بايد در برابر ابرقدرت‌ها بايستيم، جيب مردم را زدند 

رييس جمهور با تصريح اين‌که در کشور عده‌اي به نام اين‌که بايد در برابر قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها بايستيم، جيب مردم را زدند و اموال مردم را غارت کردند، گفت: نگذاريد عده‌اي دو مرتبه با شعر و شعار ما را از راه بزرگي را که ملت ما در خرداد سال گذشته برگزيد و انتخاب کرد، منحرف کنند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جشن بزرگداشت روز مددکاري که در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد، با بيان اين مطلب، افزود: من به عنوان خادم شما الحمدلله تا به امروز خداوند به من حوصله زيادي را داده و اينقدر اين حرف‌ها را مي‌شنوم در سايت‌ها مي‌خوانم و از گوشه و کنار به گوشم مي‌رسد، ولي تا به امروز کاملا در برابر اين صحبت‌ها بي‌اعتنا بودم و فقط يک نکته به ذهنم رسيد و مي‌گويم خدايا گويي مي‌خواهي با اين نيش‌ها و آزارها ان‌شاءالله اجر ما را مضاعف کني. اميدوارم که ملت ما و رهروان امام عزيز صبر را پيشه خود کنند و نسبت به اين مسائل بي‌اعتنا باشند.

وي گفت: اگر بنا به پاسخگويي باشد و اين‌که در برابر تهمت‌هايي که هر روز از گوشه‌اي زده مي‌شود ما بخواهيم وقت خود را معطوف به پاسخگويي کنيم، معني آن اين است که ما به هدف خود نرسيده‌ايم؛ چرا که ما اهداف بلندي داريم. ما بايد تورم را کاهش دهيم و قدم به قدم آن را مهار کنيم. بايد اين اسب سرکش را در مسير درست قرار دهيم.

رييس جمهور در ادامه سخنان خود با بيان اين که ما بايد براي جوانان عزيز خود که خوشبختانه اکثر آنها تحصيل کرده و فارغ‌التحصيل از دانشگاه‌هاي مختلف هستند، شغل ايجاد کنيم. گفت: آيا کسي مي‌تواند تحمل کند که در يک خانواده که دو فرزند جوان دختر و پسر که داراي تحصيلات عاليه هستند و پدر و مادرشان با هزار اميد و آرزو آنها را به مدرسه و دانشگاه فرستادند، اکنون بيکار باشند و پدر و مادرشان به جاي خوشحالي و لبخند دنياي از غم و غصه بر دل آنها سرازير باشد.

روحاني ادامه داد: بحث بر سر پول نيست، اشتغال بالاتر از پول است، بيکاري تنها بي‌پولي نيست، بلکه آغاز ده‌ها مشکل و گرفتاري است. بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي از جمله اعتياد، بدهکاري، جدايي، طلاق و ... از بيکاري نشات مي‌گيرد و آغاز مي‌شود . امروز همه بايد دست به دست هم بدهيم و مددکار بشويم، بايد اين غول بزرگي که به نام رکود بر اقتصاد ما سايه افکنده، همه با همکاري يکديگر از اين کشور دور کنيم و بايد شرايط را جهت رونق اقتصادي در کشورمان فراهم کنيم.

رييس جمهور گفت: ما امروز نياز به مددکاري‌هاي بزرگ داريم و در حقيقت بايد کشور کل ملت و نظام را همه با هم مدد کنيم. خداوند در قرآن نيز براي دين خود از انسان‌ها مدد خواسته است.

رييس جمهور با بيان اين که همه ما از جمله علماء، فضلا، دانشمندان و کارآفرينان همه بايد مددکار باشند گفت: همه بايد احساس کنند که امروز وظيفه مددکاري را بر دوش دارند و ما بايد مددکاري را از مولايمان علي (ع) بياموزيم.

رييس جمهور ادامه داد: مددکار بايد به مددجو بگويد خود توان داري و من مي‌خواهيم به تو کمک کنم که استعدادهايت شکوفا شود.

روحاني به اجراي برنامه از سوي معلولان ذهني و جسمي در اين مراسم اشاره کرد و گفت: ديديم که در اين مراسم معلولان ذهني و جسمي برنامه اجرا کردند و قطعاتي را نواختند و داراي چه استعدادهايي هستند.

وي تصريح کرد: اگر کسي بخشي از ذهن و يا جسمش معلوليت يافته و نتواند از توان خود در اين حوزه استفاده کند، به اين معنا نيست که نبايد به ديگر استعدادهاي او توجه کرد. انسان‌ها دنيايي از خلاقيت هستند و مددکار بايد با دانش و تخصص خود بفهمد که استعداد اين معلول چيست و چگونه بايد به آن کمک کند ما بايد استعدادهاي مددجويان را شکوفا کنيم و اگر راه مدد و به تعبير قرآن تعاون را در پيش بگيريم خداوند به ما کمک مي‌کند و پيروزمان مي‌کند.

رييس جمهور در بخشي ديگر از صحبت‌هاي خود با بيان اين که در همه امور بايد تکيه ما به مردم باشد، گفت: اين مردم هستند که قدرت بزرگ اين کشور محسوب مي‌شوند، اگر مي‌خواهيم اشتغال ايجاد کنيم، رونق در کشور ايجاد کنيم و فرهنگ را بسازيم بايد به مردم تکيه کنيم.

روحاني با اشاره به نامگذاري سال 93 از سوي مقام معظم رهبري به عنوان اقتصاد و فرهنگ گفت: امسال سال فرهنگ است، البته برخي‌ها متاسفانه خوب شروع نکردند. مي‌توانيم اصلاح کنيم وقت زياد داريم کمتر از دو ماه گذشته است سال فرهنگ يعني سال ادب و احترام به يکديگر.

رييس جمهور ادامه داد: نمي‌گويم کسي نقد و انتقاد نکند؛ نقد و انتقاد سازنده حق همه است نمي گويم کسي ننويسد و نگويد آزادي حق همه است، اما بايد همه به فکر مدد و کمک باشيم، نه مچ‌گيري. همه به فکر مدد باشيم نه تخريب. همه به فکر اصلاح امور نه انحراف باشيم.

رييس جمهور با تاکيد بر اين که امسال سال فرهنگ و اخلاق است و در واقع سال مدد است، گفت: چه انتخاب به جايي است که 13 رجب به عنوان روز مدد و مددکاري انتخاب شده است.

روحاني با تشکر از تلاش‌هاي مددکاران و کساني که در اين عرصه مشغول به کار هستند، در بخش ديگري از سخنان خود گفت: نهادهاي دولتي و شبه دولتي و نهادهاي عمومي بايد بدانند که يک گروه داوطلب مردمي وقتي وارد کار شود کار را بهتر انجام مي‌دهد و ما بايد زمينه را براي فعاليت آنها فراهم کنيم و در واقع کار را به مردم بسپاريم تا مردم با عشق و علاقه و توانمندي خود مشغول به فعاليت شوند.

رييس جمهور با تاکيد بر اين که بايد زمينه را براي فعاليت سازمان مردم نهاد فراهم کنيم، اظهارکرد: ما مردم خير فراوان داريم. اينجا ايران و پايگاه اسلام و خاندان رسالت است. و سرزميني است که مردم آن به اميرالمومنين(ع) عشق و علاقه دارند. مردم ما براي کارهاي خير و بر عهده گرفتن امور آمادگي دارند و ما بايد شرايط و زمينه را آماده کنيم تا مردم هر چه بيشتر به خلق و خوي ديرينه خود يعني مددکاري و کمک به ديگران برگردند.

حسن روحاني در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اين که با شعر و شعار استقلال و عزت درست نمي‌شود با فرياد و هوچي بازي عظمت مملکت درست نمي‌شود، گفت: ملت ما، ملت بزرگي است و فراز و نشيب‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشته سختي‌هاي فراواني را ديده است و در واقع ملتي است که راه استقامت و ايستادگي را برگزيده است و پيرو خاندان رسالت است و به اين موضوع افتخار مي‌کند. به ياد روزهاي شادماني خاندان رسالت، خندان است و در روز شهادت آنها گريان است.

روحاني با بيان اين که ما نياز به کار، تلاش و فعاليت بيشتري داريم، تصريح کرد: من کاملا به آينده اين کشور اميدوارم. ملت ما از مشکلات نمي‌هراسند، ولي در نظر گرفتن يک نکته ضروري است و آن اين است که راهي را انتخاب کنيم که به اهداف بلند خود دست پيدا کنيم و در واقع بايد حواسمان را جمع اهداف بلند خود کنيم و اين که مي‌خواهيم چه کار کنيم. حاشيه‌سازان نبايد حواس ما را پرت کنند و مسير ما را منحرف کنند.

وي ادامه داد: در مسير راه ممکن است آدمي به سه راه و چهار راه برسد، اما بايد چراغ راهنما درست علامت بدهد تا راه درست را انتخاب کنيم. بايد نقشه راه پيش پاي ما باشد و بدانيم که از کدام جاده بايد برويم اگر راه طولاني را طي کنيم و بعد بفهميم که خطا بوده است اين رفت و برگشت براي مردم هزينه دارد.

به گزارش ايسنا، رييس جمهور در ابتدا سخنان خود در جشن بزرگداشت روز مددکار با تبريک ميلاد حضرت علي (ع) گفت: ايشان بهترين شاگرد مکتب نبوي بودند و ما کلمه مدد و مددکار را هميشه در کنار نام مولايمان ياد گرفته‌ايم. هر وقت مشکل داشته‌ايم گفته‌ايم يا علي مدد و در واقع آموخته‌ايم که بزرگترين مددکار تاريخ مولايمان حضرت علي (ع) بوده و هست.

رييس جمهور ادامه داد: او بود که هيچ شبي سر به بالين استراحت نگذاشت مگر اين که مطمئن شود فقراي شهرش در کوچه‌هاي مدينه و يا کوفه غذا به دست آنها رسيده است. هيچ شبي آرام نگرفت، مگر آن که قبل از آن بچه‌هاي يتيم خانواده‌هاي کوفه و مدينه را آرام کرد.

رييس جمهور با بيان اين که علي (ع) يعني مدد تاريخي، يعني آرامش بشريت و آ‌رامش همه انسانها ادامه داد: مددکاري از داوطلبي آغاز مي‌شود و شغلي نيست که کسي به خاطر دستمزدش يا مزايايش آن را برگزيده يا انتخاب کرده باشد. مددکاري شغلي است که از عشق آغاز مي‌شود، عشق به بشريت و انسان‌ها. عشق به آنهايي که در زندگي عادي و روزمره خود نياز به کمک و مدد دارند.

رييس جمهور ادامه داد: آنها ناچار هستند که مددجو باشند و ما بايد مددکار آنها باشيم. هر کاري که انسان خود داوطلب مي‌شود و در انجام آن پيش قدم مي شود هيچ کس جز خداوند نمي‌تواند ارج و مزدش را بدهد؛ آنهايي که داوطلب هستند و خود به صحنه مي‌آيند داراي جايگاه رفيعي هستند.

رييس جمهور با بيان اين که خداوند انسان‌ها را متفاوت آفريد، گفت: تفاوت غير از تبعيض و بي‌عدالتي است در تفاوت بروز و ظهور استعدادها آغاز مي‌شود و زيبايي‌ها و تنوع‌ها به چشم مي‌خورد و با اين تنوع‌ها همه ما را مورد امتحان قرار داده است. مثلا يکي نياز دارد و يکي بايد نياز را برآورده کند کيست که نياز نداشته باشد؟

رييس جمهور تصريح کرد: مددجو نياز به مددکار دارد و مددکار نيز نياز به مدد کردن دارد و کساني که در اين کار هستند و در اين راه فعاليت مي‌کنند، مي‌بينند که مدد کردن و مددکاري چه لذت بزرگي دارد و در آنجاست که آدم احساس مي‌کند که مسووليت انساني و وظيفه اخلاقي خود را انجام داده است. انسان جايي که مدد مي‌کند اين حس براي او ايجاد مي‌شود که به يک وظيفه بزرگ اسلامي و انساني انجام داده است.

رييس جمهور با تاکيد مجدد بر اين که مددجو نياز به مدد و مددکاري دارد و مددکار نياز به مدد کردن تا حس مسووليتش اشباع شود، گفت: خداوند انسان‌ها را به گونه‌اي خلق کرده که به يکديگر نياز داشته باشند . جهان و جامعه، جامعه مددجويي و مددکاري است و همه بايد به هم مدد کنيم.

حسن روحاني افزود: نکند در يک فضايي قرار بگيريم که به جاي مددکاري به ديگران، آزاردهي به ديگران جزء افتخارات فردي يا گروهي قرار بگيرد. البته، کم پيدا مي‌شود آدم‌هايي که با زبان خود نيش مي‌زنند و بعضا از اين کار لذت مي‌برند در واقع اينها بيمار هستند و نياز به مددکاري دارند بايد دست آنها را بگيريم.


 ظريف: با عزمي راسخ از حقوق ملت ايران دفاع خواهيم کرد 

وين - ايرنا - وزير خارجه ايران گفت: در چهارمين دور از مذاکرات هسته اي به ميزباني وين؛ گفت وگو و تبادل نظر درمورد نگارش متن توافق نهايي را آغاز خواهيم کرد و آماده ايم تا با عزمي راسخ براي حفظ حقوق ملت ايران گفت و گو کرده و از آن دفاع کنيم.

به گزارش ايرنا، محمدجواد ظريف ظهر سه شنبه به وقت محلي در بدو ورود به وين در گفت و گو با خبرنگاران در فرودگاه اين شهر تاکيد کرد: چهارمين دور مذاکرات هسته اي امشب با ملاقات با کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و شام کاري آغاز مي شود.

وزير خارجه ايران خاطرنشان کرد: در شام کاري با خانم اشتون درمورد سه روز مذاکرات اصلي هيات هاي ايران و 1+5 که از صبح فردا آغاز خواهد شد، تبادل نظر و برنامه ريزي خواهيم کرد.

ظريف با بيان اينکه در اين دور از مذاکرات وارد مرحله دشوار تدوين متن مشترک توافق نهايي خواهيم شد،گفت: خوشبختانه هم در نشست هاي فني و کارشناسي و هم مذاکرات رسمي و ديدارهاي قبلي تبادل نظر و بحث هاي مفيد و خوبي انجام شده و طرفين ديدگاه هاي متفاوت خود را مطرح کرده اند اما هنوز وارد مذاکره اصلي نشده ايم.

وزير خارجه ايران تاکيد کرد: براي انجام مذاکرات اصلي و تدوين متن مشترک توافق نهايي ،چندين دور مذاکره فشرده و سنگين پيش بيني شده که از اين مرحله آغاز و 3 دور مذاکره بعدي نيز براي آينده پيش بيني شده است.

ظريف در پايان تاکيدکرد: آمده ايم تا با عزمي راسخ براي حفظ حقوق ملت ايران گفت وگو کرده و به نتيجه برسيم و فرصت کافي نيز براي دستيابي به اين هدف داريم.