تاریخ 1393/02/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3630 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دکتر مصطفي کواکبيان در جمع دانشجويان دانشگاه قوچان:
 عليرغم دستاورد مثبت توافق نامه ژنو بايد در تنظيم پيش نويس طرح جامع بسيار هوشيارانه گام نهايي را برداريم 

دبيرکل حزب مردم سالاري با اشاره به روند هدفمندسازي يارانه ها گفت: وزير اقتصاد از شناسايي 10 ميليون ثروتمند خبر داده و پس از ثبت نام 73 ميليون نفر، مسئولان مي گويند به همه يارانه مي دهيم; اين همان ادامه خط احمدي نژاد است.
به گزارش فارس از قوچان، مصطفي کواکبيان روز چهارشنبه در همايش «بررسي توافق نامه ژنو، بايدها و نبايدها» در جمع دانشجويان دانشگاه مهندسي فناوري هاي نوين قوچان اظهار کرد: براي بررسي بحث هسته اي بايد گذشته آن مرور شود چون مدت ها در مذاکرات هسته اي در سردرگمي، وقت تلف کردن و گرفتن عکس با خانم اشتون بوديم.
وي ادامه داد: شعارهاي دولت جديد در انتخابات باعث توقف اين روند و طرح 3 هدف به رسميت شناخته شدن حق قطعي ايران، برداشتن تحريم هاي ظالمانه عليه ايران و گشايش ديپلماسي بوده است.
کواکبيان تصريح کرد: در مذاکرات فعلي پيشرفت هايي صورت گرفته اما آمريکايي ها اقدام به انجام مصاحبه و زدن حرف هايي کرده اند که جنبه رسانه اي و داخلي داشته و براي راضي کردن کشورهاي عربي و صهيونيستي است.
وي با اشاره به اين مطلب که تمام کشورهاي مذاکره کننده با ايران به حق مسلم ايران در برخورداري از انرژي هسته اي اعتراف کرده اند، گفت: در مورد تحريم ها نمي توان ادعا کرد که کاملا برداشته م يشود مثل بخش قطعات هواپيمايي يا سيستم هاي بانکي که هنوز کامل نشده اما اين روند شروع شده است.
نماينده مجلس هشتم با يادآوري اين موضوع که ايران خطايي نداشته که مورد تحريم هاي ظالمانه و قطعنامه ها واقع شود، خاطرنشان کرد: 5 کشور مذاکره کننده با ايران اعتقاد دارند که تا 20 سال آينده بايد نظارت کرده و بحث و دخالت کنند در صورتي که ايران عضو  NPT بوده و مذاکره کنندگان حق ندارند طرح 20 ساله بنويسند.
وي اضافه کرد: اين کشورها نبايد ميزان غني سازي را تعيين کنند البته ما نيازي به غني سازي 20 درصد نداريم که اشتباه بعضي دوستان بوده که مي گويند خون شهداي هسته اي از بين رفته در صورتي که اين گونه نيست.
دبيرکل حزب مردم سالاري يادآور شد: زماني براي راکتور تهران نياز به سوخت داشتيم که خودمان توليد کرديم حتي صفحه سوخت به دست آورديم و اين فناوري در اختيار بوده اما براي توافق و نشان دادن حسن نيت گفتيم فعلا لازم نيست.
وي افزود: اگر 5 کشور بگويند که حق غني سازي نداريم وارد خط قرمزها شده اند چون نمي توان از حقوق مردم ايران پايين آمد.
کواکبيان با بيان اين مطلب که صنايع دفاعي و نظامي شامل مباحث هسته اي نمي شود، گفت: 5 کشور حق دخالت در مباحث موشکي و نظامي ايران ندارند زيرا جزو مذاکره نبوده اما ممکن است مورد گفت وگو قرار بگيرد و آنها را از نگراني در بياوريم.
وي اضافه کرد: اگر احساس شود که روند پيش گرفته شده توسط دولت باعث مخدوش شدن منافع ملي و عزت مردم شده بايد به صحنه بياييم که اين اتفاق نخواهد افتاد و روند ختم به خير مي شود.
نماينده اصلاح طلب مجلس هشتم تاکيد کرد: قطعا اسراييلي ها از توافقنامه خوششان نميآيد پس اگر قرار بود در راستاي از دستدادن عزت و حکمت قدم برداريم اسراييل بايد خوشحال ميشد لذا ما مي گوييم عليرغم دستاوردهاي مثبت توافقنامه ژنو بايد در تنظيم پيش نويس طرح جامع هوشيارانه گام نهايي را برداريم و اگر قرار بر تعطيلي مراکز هسته اي بوده خودمان اعتراض مي کرديم اما تواقفي صورت نگرفته است.
وي با اشاره به اين موضوع که وي جزو کساني است که با صندوق هاي راي و انتخابات قهر نخواهد کرد، تصريح کرد: اگر احمدي نژاد مي خواهد مرد و مردانه حرف بزند حزب تشکيل بدهد و ما براي تکتک حوزه هاي انتخابي از حزب مردم سالاري نماينده معرفي مي کنيم.
دبيرکل حزب مردم سالاري ادامه داد: وزير اقتصاد از شناسايي 10 ميليون پولدار خبر داده و پس از ثبت نام 73 ميليون نفر، مي گويند به همه يارانه مي دهيم اين همان ادامه خط احمدي نژاد است.
وي تاکيد کرد: عدالت خواهي اين نيست که هر روز به آقاي ظريف گير بدهيم بلکه عدالت خواهي اين بوده که 3 هزار ميليارد تومان چه شده و مشکل پرونده بيمه، تامين اجتماعي، صندوق بازنشستگي و... چه شده است؟


 دبيرکل حزب مردم سالاري در مراسم گشايش دفتر جديد اين حزب در مشهد:
 دولت يازدهم نبايد به توسعه سياسي و ساماندهي وضعيت احزاب بي توجهي کند 

گروه سياسي:
دبيرکل حزب مردم سالاري گفت: متاسفانه در دولت تدبير و اميد نيز که 9 ماه از آن گذشته به توسعه سياسي داخلي و ساماندهي وضعيت تحزب توجهي نمي شود.  
به گزارش گروه سياسي، مصطفي کواکبيان در مراسم افتتاح رسمي دفتر حزب مردم سالاري در اين شهر در جمع فعالان اصلاح طلب اظهار کرد: واقعيت در زمينه وضعيت تحزب در ايران اين است که هنوز راه درازي را در پيش داريم و متاسفانه در اين دولت تدبير و اميد و در دولت يازدهم هم که 9 ماه از آن گذشته به اين مساله و همچنين توسعه سياسي و داخلي توجه نشده است.
وي افزود: دولت فعلي آنقدر که به ديپلماسي و بحث اقتصادي توجه مي کند به توسعه سياسي و داخلي توجه نداشته البته آن هم ضرورت داشته اما نبايد از توسعه متوازن غافل شد و بايد همه مسائل را با هم ديد.

بايد انتخابات به سمت حزبي برود
کواکبيان با اشاره به انتخابات عراق و وجود انتخابات حزبي عنوان کرد: در زمينه تحزب در وضعيت خوبي نيستيم، بايد انتخابات به سمت انتخابات حزبي پيش برود و در حال حاضر مي بينيم که احزاب در انتخابات نقشي جز گرمکردن تنور انتخابات ندارند.
وي با بيان اين که وي در مجلس هشتم طرحي براي استاني شدن انتخابات با نگاه حزبي و تحزب ارائه داده بود گفت: در مجلس هشتم طرحي داشتيم که بحث استاني شدن انتخابات را با نگاه حزبي مطرح ميکرد تا در آن مردم به احزاب و اشخاص راي دهند و در هر حوزه حزب بيشترين راي را داشت، نماينده معرفي مي کرد. اما بعد از اينکه اين طرح به کميسيون براي بررسي رفت ديديم بخش هاي حزبي آن حذف شده و فقط استاني شدن آن مورد توجه قرار گرفت و ما نيز طرح را پس گرفتيم.  
دبير کل حزب مردم سالاري تصريح کرد: بنده در مورد جرم سياسي و جرم امنيتي به حزب مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب در مجلس هشتم و مشخص نبودن حدود جرم سياسي و جرم امنيتي مطابق با اصل 168 قانون اساسي اعتراض کردم.
وي افزود: به اعتقاد بنده در رسيدگي به جرايم سياسي و امنيتي، بايد هيات منصفه سياسي وجود داشته باشند وگرنه دادگاه وجاهت قانوني نخواهد داشت.
کواکبيان خاطرنشان کرد: محسني اژه اي در برابر نظر بنده مبني بر مشخص نبودن تعريف روشني از دو اصطلاح جرم سياسي و جرم امنيتي گفت:«قوه قضاييه تنها با جرايم امنيتي که اقدام عليه امنيت کشور است برخورد خواهد داشت، چراکه زنداني با حکم جرايم سياسي در ايران وجود ندارد.»
دبيرکل حزب مردم سالاري با تاکيد بر اين که «با گذشت 35 سال از پيروزي انقلاب اسلامي هنوز مرز بين جرم سياسي و امنيتي مشخص نشده است»، خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور سختگيري هايي در خصوص دادن مجوز به تشکيل احزاب مي شود در حالي که براساس کميسيون ماده 10 احزاب، پروانه احزاب به راحتي لغو مي شود.
وي خاطرنشان کرد: همان گونه که در هيات نظارت بر مطبوعات، مديران مسوول نماينده دارند، در کميسيون ماده 10 هم بايد اين اقدام صورت گيرد، چراکه در حال حاضر اعضاي کميسيون حاضر را تنها مسوولين حکومتي تشکيل مي دهند.
کواکبيان يادآور شد: خانه احزاب از دوره اصلاحات در حال عضوگيري است که در دولت آقاي احمدي نژاد احزاب به عنوان سم مهلک شناخته شدند، چراکه ايشان مدعي بودند کشور نياز به حزب ندارد و داشتن يک حزب به نام حزب الله کفايت مي کند.
دبيرکل حزب مردم سالاري با اشاره به اينکه «در کشورهاي اروپايي زمان انتخابات، به کانديداها، جهت تبليغات هزينه اي پرداخت مي شود»، افزود: مردم سالاري مساوي با انتخابات و انتخابات نيز مساوي با رقابت انتخاباتي است و رقابت انتخاباتي هم برابر با انتخابات واقعي است، چراکه در اين صورت مردم سالاري شکل مي گيرد.
وي با اشاره به وجوب شرعي امر به معروف جمعي و نه صرفا فردي در آيه 104 سوره آلعمران عنوان کرد: گروهي از مردم بايد براي امر به معروف و نهي از منکر اقدام کنند، در حالي که کشور ايران با جمعيتي بالغ بر 70 ميليون نفر چگونه مي تواند رئيس جمهور را امر به معروف و نهي از منکر کند؟
کواکبيان ادامه داد: اين امر زماني محقق خواهد شد که از طريق تشکل ها نظارت و ارائه توصيه و پيشنهاد به رئيس جمهور صورت گيرد.
دبيرکل حزب مردم سالاري با تاکيد بر اينکه «بايد نيروهاي توسعه سياسي جدي گرفته شوند»، خاطرنشان کرد: افتخار ما اين است که از دولت حمايت مي کنيم ولي به دولت وابسته نيستيم و به صورت مستقل از آن، از پايين به بالا تشکيل حزب داده ايم.  

از سوي ديگر در حاشيه مراسم افتتاح دفتر جديد حزب مردم سالاري مصطفي کواکبيان در نشستي با خبرنگاران مبني بر حضور وي در انتخابات مجلس دهم اظهار کرد: بايد گفت بنده از آن زماني که بسياري از افراد به اصطلاح تحريمي بودند و انتخاباتي نبودند فعاليت سياسي مي کردم و پس از من بسياري ديگر از افراد وارد ميدان شدند.
وي افزود: در انتخابات مجلس نهم بايد فضا را به سمتي مي برديم که تعداد بيشتري کرسي متعلق به ما مي بود.  
دبيرکل حزب مردم سالاري تاکيد کرد: يادم ميآيد در آن زمان که ما ليست انتخاباتي منتشر کرديم برخي تازه به دوران رسيده به امثال بنده مي گفتند اصلاح طلب بدلي همان ها امروز بايد خجالت بکشند که به خاطر فقط يک راي آقاي محمدعلي نجفي وزير آموزش و پرورش نمي شود لذا بايد شرايط را به گونه اي پيش برد که اتحاد و ائتلاف ميان اصلاح طلبان حفظ و بيشتر شود ما قطعا در انتخابات مجلس فعال هستيم اما در مورد بنده که آيا کانديدا شوم يا خير حزب تصميم مي گيرد.  
وي با اشاره به عوامل تاثيرگذار در پيروزي اصلاحات در انتخابات مجلس دهم گفت: پيروزي اصلاحات در انتخابات به چند عامل بستگي دارد که مهمترين آن اتحاد اصلاح طلبان در کشور است.
کواکبيان خاطرنشان کرد: ميزان اتحاد اصولگرايان نيز به همين اندازه مهم بوده و همچنين عملکرد دولت فعلي نيز بر پيروزي اصلاحات در انتخابات اثرگذار است و مهمتر از اينها عملکرد شوراي نگهبان را نيز بايد به عنوان عاملي مهم قلمداد کرد.
وي با اشاره به صحبت عارف مبني بر اين که شرط پيروزي اصلاحات در انتخابات مجلس دهم رسيدن به تفاهم و تهيه يک ليست توسط اصلاحات و جريان اعتدال است، گفت: به عقيده بنده هنوز باورم نشده که اعتدال يک جريان گفتماني است. بلکه اعتدال يک روش به شمار مي رود.
دبير کل حزب مردم سالاري تصريح کرد: بايد گفت که اعتدال براي خود يک جريان مستقل سوم نيست، مثلا ما اصولگراي معتدل و يا اصلاح طلب معتدل داريم اما اين اعتدال با عنوان يک جريان مستقل سوم مطرح نبوده است.
وي تاکيد کرد: دولت در انتخابات مجلس اصلا نبايد دخالت کند و فقط بايد بستر را براي برگزاري انتخابات فراهم کند، البته احزاب طرفدار دولت مي توانند فعال باشند اما اينکه دولت خود مستقيما بخواهد ورود پيدا کند صحيح نيست.
کواکبيان گفت: اگرچه احمدي نژاد عنوان کرده که کار سياسي نمي کند بايد بگويم فکر مي کنم وي در انتخابات مجلس دهم حضور داشته و حتي ليست هم آماده مي کند.
وي تاکيد کرد: آنچه تاکنون مشاهده مي کنيم در اين دور هم از يارانه احزاب خبري نيست در ديگر کشورها براي انتخابات و براي احزاب هزينه هايي مشخص مي شود چراکه تجميع خواسته ها بايد از سوي احزاب و تشکلها مشخص و معرفي شود. البته بايد گفت در ديگر کشورها احزاب بسيار فعال هستند و ما بايد راه توسعه را در اين مسير جدي بگيريم.

افتخار حزب مردم سالاري اين است که مستقل از دولت فعاليت مي کند
دبيرکل حزب مردم سالاري تصريح کرد: ما به عنوان حزب مردم سالاري افتخارمان اين است که از همان نخست سعي نکرديم وابسته به دولت باشيم و تمام تلاشمان اين بوده که مستقل از دولت فعاليت کنيم.
وي اظهار کرد: همچنان کار مي کنيم و تلاش داريم حزبي از پايين به بالا باشيم، برنامه ريزي کرده ايم انشا»الله در سال جاري 8 همايش منطقه اي داشته باشيم که براي هر چند استان يک منطقه را تعريف کرده ايم.
کواکبيان عنوان کرد: همچنين 30 همايش استاني و سه همايش ملي را با هدف آمادگي هرچه بيشتر براي انتخابات مجلس دهم برگزار مي کنيم.

درد دل در رابطه با مجلس زياد است
وي با بيان اين که درد دل در رابطه با مجلس زياد است گفت: ما نمي گوييم همه بايد اصلاح طلب باشند اما مي گوييم بايد آدم هاي مفيد براي جامعه کرسيهاي مجلس را به دست بگيرند و انسان هاي متعهد، متخصص و پاک دست باشند.
دبير کل حزب مردم سالاري خاطرنشان کرد: نمونه هايي در مجلس مشاهده مي شود که جالب نبوده براي مثال اينکه يک نماينده هنوز انپيتي را امپيتي مي نويسد و يا اينکه در مورد نحوه توزيع سبد کالا 45 تن از نمايندگان به وزير اطلاعات نامه مينويسند تاسفبار است، سبد کالا به وزير اطلاعات چه ربطي دارد.
وي با تاکيد بر اينکه اصولگرايان احمدي نژاد را آوردند و بعد از 8 سال گفتند (کي بود کي بود ما نبوديم) تاکيد کرد: فسادها در پرونده هاي مختلف بخشي به خاطر اين است که احزاب کشور رمق جدي نداشته و قدرت حکومتي و تريبون رسمي ندارند، اگر احزاب قوي بوده و حاکم باشند مي توانند اين مباحث را پيش ببرند و با کوچکترين فساد مالي مشخص مي شود از سوي کدام حزب بوده و لکه ننگ آن حزب مي شود و مردم هم ديگر به آن راي نمي دهند.
کواکبيان گفت: همين مساله که احمدينژاد را اصولگرايان آوردند و بعد از هشت سال گفتند (کي بود کي بود ما نبوديم) به خاطر اين است که تحزب در کشور ما قوي نيست، در مجلس هشتم نمايندگان نميگذاشتند کوچکترين حرفي در مورد احمدي نژاد بزنيم و مي گفتند که وي مورد تاييد مقام معظم رهبري است و بعد از هشت سال هم که ديديد چطور شد، خب اگر احزاب فعال باشند چنين مشکلاتي پيش نميآيد از همين حيث بر نقش اساسي احزاب در کشور تاکيد دارم.

حزب مردم سالاري طرح خود را در زمينه هدفمندي يارانه ها به دولت ارائه داد
کواکبيان با تاکيد بر حفظ اتحاد و ائتلاف ميان اصلاح طلبان گفت: بايد احزاب در زمينه هاي مختلف فعال باشند و به دولت راه حل ارائه دهند و حزب مردم سالاري نيز در بحث هدفمندي يارانه ها طرح خود را به دولت ارائه داده است.
وي تاکيد کرد: اين طرح هدفمندي با عدالت محوري جور در نمي آيد، ببينيد دو ميليون و 400 هزار نفر انصراف دادند و بايد گفت قطعا ميان اين افراد حداقل 10 درصد از آنان نيازمند بوده و به خاطر تاکيد علما و مراجع و احترام به صحبت آنان انصراف داده اند و از سوي ديگر وزير اقتصاد اعلام ميکند که 10 ميليون نفر پولدار را شناسايي کرده ايم.
دبيرکل حزب مردم سالاري افزود: در اين شرايط بايد يارانه به کسي داده شود که نياز دارد. ما پيشنهاد داديم که يا به همان دو ميليون و 400 هزار نفر هم يارانه تعلق گيرد و يا آن 10 ميليون نفر پولدار را از دريافت يارانه محروم کنيد.
وي گفت: نکته جالب آنجاست که بعد از انصراف بابت ثبت نام 73 ميليون نفر تشکر هم مي شود، قرار بر تشکر نبوده بلکه بر انصراف بوده است و ما نمي دانيم چرا براي ثبت نام 73 ميليون نفر تشکر مي شود؟