تاریخ 1393/01/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3611 برو جستجو جستجوی پیشرفته   شوينده ها، عامل تجمع باکتري مضر در بيني  

نتايج حاصل از يک بررسي جديد نشان داد ترکيب ضدميکروبي موجود در شوينده هاي معمول از راه بيني وارد بدن شده و فرد را در معرض ابتلا به عفونت ها قرار مي دهد.  
به گزارش ايسنا، گروهي از متخصصان علوم پزشکي دانشگاه ميشيگان اظهار داشتند: در اين آزمايش ها «تريکلوسان» که نوعي ترکيب مصنوعي به کار رفته در تعدادي از محصولات شوينده و بهداشتي آنتي باکتريال از قبيل صابون ها، خميردندان ها و شامپوها است در مجاري بيني 41 درصد از بزرگسالان يافت شده است.  
به گفته متخصصان، اين ترکيب از طريق بيني وارد بدن مي شود و مي تواند عامل تجمع باکتري «استافيلوکوک اورئوس» در مجاري بيني باشد و به اين ترتيب برخي افراد مستعدتر را در معرض ابتلا به عفونت ها قرار مي دهد. بررسي متخصصان پيش تر نيز حاکي از آن بود که وجود مقدار زياد تريکلوسان در بدن مي تواند سيستم غدد داخلي را با اختلال روبرو کند و عملکرد قلب و ماهيچه استخواني را کاهش دهد.  
به گزارش ايسنا به نقل از خليج تايمز، «بلايز بولز»، يکي از محققان اين مطالعه گفت: اين ترکيب پيامدهاي نامشخصي براي بدن دارد و بررسي هاي ما نشان مي دهد که ارزيابي مجدد عواقب استفاده از تريکلوسان در اين قبيل محصولات ضرورت دارد.  


 پياده روي، مناسب ترين ورزش براي پيشگيري از تحليل بافت استخواني 

يک جراح و متخصص ارتوپد با بيان اين مطلب که انجام ورزش روزانه مانع از تحليل بافت استخواني مي شود، گفت: تخريب استخواني با مصرف غذاهاي پرکالري و استعمال دخانيات شدت مي يابد.  
دکتر سيد محمد جواد مرتضوي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه افراد به مرور زمان به پوکي استخوان مبتلا مي شوند، گفت: فرد مي تواند با رعايت نکات لازم به قوي تر شدن استخوان ها کمک کرده و اين روند را به تاخير انداخته و کيفيت زندگي بهتري داشته باشند.  
وي با بيان اين مطلب که استخوان با ورزش کردن محکم مي شود و رشد طبيعي دارد، اظهار کرد: افراد بالغ نيز بايد تحرک کافي داشته باشند، استراحت و عدم تحرک باعث تحليل بافت استخواني مي شود. مفيدترين و کم خرج ترين ورزش براي انسان هاي بالغ پياده روي است.  
افزايش تخريب استخوان با مصرف غذاهاي پرکالري و استعمال دخانيات
اين جراح و متخصص ارتوپد با تاکيد بر اينکه پياده روي، روزي يک ساعت براي قوي تر شدن استخوان ها ضروري است، گفت: مصرف غذاهاي پرکالري و استعمال دخانيات به تخريب بافت استخواني کمک کرده و ميزان شکستگي را افزايش مي دهد.  
مرتضوي به نقش تغذيه در حفظ بافت استخواني اشاره کرد و افزود: کلسيم يکي از اجزاي سازنده استخوان ها است و غذاي روزانه هر فرد بالغ، بايد روزانه حداقل حاوي 1000 ميلي گرم کلسيم، معادل 4 ليوان شير (يا 4 واحد از لبنيات)  باشد.  
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: فرآورده هاي لبني مانند شير، ماست، کشک، قره قروت و پنير از منابع مهم و غني از کلسيم هستند.  
وي با اشاره به اينکه ويتامين  D براي سلامتي استخوان ها و جذب کلسيم ضروري است، گفت: افراد بايد در خارج از منزل آفتاب بگيرند تا پوست براي ساختن ويتامين  D تحريک شود و يا در صورت عدم استفاده کافي از نور مستقيم خورشيد با صلاحديد پزشک قرص ويتامين  D مصرف کنند.  
اين جراح و متخصص ارتوپد با اشاره به اينکه داشتن کفش مناسب براي سلامتي پا بسيار اهميت دارد، افزود: پوشيدن کفش براي طولاني مدت نبايد پا را تحت فشار قرار دهد و پنجه آن نيز بايد پهن و گشاد باشد تا انگشتان پا دچار تغيير حالت نشود.  


 ناشناخته هاي بدن انسان
 هر 4 روز يک معده جديد!  

هرچند زمان زيادي است که اعضا و دستگاه هاي مختلف بدن همواره موضوع تحقيقات، مطالعات و حتي کالبدشکافي هاي بسياري از پزشکان و متخصصان در سراسر دنيا بوده اند اما هنوز اسرار و موضوعات ناشناخته اي در مورد بدن انسان وجود دارند.  
به گزارش ايسنا،  برخي از اعضاي بدن در عملکرد صحيح آن نقش حياتي دارند اما برخي از آنها در ظاهر و يا حتي در عمل بلااستفاده هستند. همچنين برخي از آنها در بين چند عضو ديگر قرار دارند و چندان مورد توجه نيستند.  
لايوساينس در گزارشي به معرفي بخش هايي از بدن پرداخته که تا اين اواخر مورد توجه محققان و پزشکان نبوده اند. اين قسمت هاي کمتر شناخته شده در بدن عبارتند از:
رشد دوباره معده 
اين ادعا تا حدودي فلسفي به نظر مي آيد اما هر سه تا چهار روز يک معده جديد در بدن رشد مي کند. اين به دليل آن است که جداره معده به طور مدام با سلول هاي جديد جايگزين مي شود. در حقيقت معده به طور مرتب لايه هاي جديدي توليد مي کند تا اين عضو بواسطه ترشح اسيدهاي موجود از بين نرود.  
رباط ناشناخته در زانو 
بدن انسان به ميزاني پيچيده است که حتي پس از گذشت قرن ها از کالبد شکافي، محققان همچنان به کشف اعضا و بخش هاي جديد آن مي پردازند. در ماه نوامبر سال گذشته ميلادي (2013)، محققان بلژيکي از وجود نوعي رباط در زانو با عنوان رباط قدامي خبر دادند. اين رباط در سال 1879 ميلادي توسط يک جراح فرانسوي کشف شده بود اما وجود آن تاکنون تاييد نشده بود. کشف اين عضو از زانو مي تواند در تشخيص و درمان برخي آسيب هاي زانو موثر باشد.  
لايه ي دوآ 
محققان در بررسي ديگري توانسته اند عضو جديدي در بدن را که پيش از اين ناشناخته بوده شناسايي کنند. اين لايه نازک و محکم با 15 ميکرون ضخامت در پشت قرنيه قرار دارد. شناسايي اين لايه به پزشکان کمک مي کند در تشخيص برخي بيماري هاي چشمي که از آسيب اين لايه ناشي مي شوند دقت بيشتري داشته باشند.  
دنده هاي اضافي 
انسان به طور معمول در هر سوي قفسه سينه 12 دنده دارد اما برخي افراد داراي يک دنده اضافي هستند که مي تواند موجب بروز مشکلات سلامتي شود. اين دندان اضافي که دنده گردني ناميده مي شود، در 05.0 تا 3 درصد افراد مشاهده مي شود. اين دنده از انتهاي گردن رشد مي کند و گاهي اوقات به طور کامل شکل نمي گيرد و در صورتي که اين دنده در نزديکي رگ هاي خوني يا رگ هاي عصب قرار گيرد مي تواند مشکلاتي را براي سلامت فرد بوجود آورد.  
ماهيچه هاي تکان دهنده گوش 
گربه ها، سگ ها و برخي از انسان ها قادر هستند با استفاده از گروهي ماهيچه به نام «عضله گوشي»، گوش هاي خود را تکان دهند. اين ماهيچه ها به گوش کمک مي کنند تا بتواند به جهت هاي مختلف حرکت کند. اگرچه در تمامي افراد اين ماهيچه ها وجود دارد اما تنها حدود 15 درصد از مردم قادر هستند گوش هايشان را تکان دهند.  
بشره 
بشره ها لايه سخت پوستي هستند که در پايين ناخن ها و محل اتصال ناخن با انگشت ها قرار دارند. در زير اين لايه، ناخن هاي جديد شکل مي گيرند. اگرچه اين بخش از بدن غيرقابل ديدن است اما به هر حال از ورود باکتري و آلودگي به بدن جلوگيري مي کند.  
استخوان لامي معلق 
اين استخوان که تنها در بدن انسان وجود دارد تنها استخواني است که به استخوان ديگر متصل نيست.
 اين استخوان که به شکل نعل اسب است در گلو و بين چانه و غضروف تيروئيد قرار دارد. به دليل موقعيت مکاني آن، اين استخوان با حنجره و زبان کار کرده تا بخشي از آواها توليد شود.  
دنبالچه 
دنبالچه از ترکيب مهره ها ايجاد مي شود. اين عضو بدن به عضلات کوچک لنگري شکل کمک کرده و از اعضاي لگن خاصره حمايت مي کند. هر چند در بسياري از موارد ديده شده اين قسمت از بدن با عمل جراحتي خارج مي شود و مشکلي براي فرد بوجود نمي آورد.  
محو شدن استخوان ها 
سيستم اسکلتي بدن انسان سرشار از نکات اسرار آميز است. بزرگسالان نسبت به کودکان استخوان هاي کمتري دارند. در شروع زندگي 350 استخوان در بدن وجود دارد اما به دليل آنکه برخي استخوان ها در طول رشد با يکديگر ترکيب مي شوند در دوران بزرگسالي تعداد آنها به 206 قطعه مي رسد


 خبر 

 وزير کار:
 از امروز همه ايرانيان بيمه مي شوند
 
 
وزير کار گفت: از امروز همه ايرانيان بيمه مي شوند.  
به گزارش ايسنا،  علي ربيعي ديروز ( چهارشنبه) در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از امروز بيمه شدن همه ايرانيان را اعلام مي کنيم. کساني که بيمه نيستند به دفاتر پيشخوان دولت و بيمه سلامت ايرانيان براي دريافت دفترچه و اقدامات لازم مراجعه کنند.  
وي همچنين گفت: سرانه بيمه روستاييان از 4800 تومان به 15 هزار تومان و در شهرها نيز به 22 هزار تومان افزايش پيدا مي کند.  
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در پاسخ به سوالي درباره ارائه بن کالا به جاي سبد کالا، گفت: هم اکنون افرادي مشمول کميته امداد و بهزيستي هستند. ما اقدام به شناسايي ساير افراد در اين سطح کرده ايم و سطح جامعه هدف مشخص مي کند که ما در چند نوبت و به چه ميزان پرداخت خواهيم داشت. البته افراد مجاز خواهند بود که خودشان انتخاب کنند. ضمن اينکه اين موضوع ارتباطي به يارانه ها ندارد و بحث ديگري است.  

محققان ايراني داروي گياهي ضد قارچ ساختند

داروي گياهي ضد قارچ که به همت محققان دانشگاه علوم پزشکي مشهد طراحي و ساخته شده به مرحله توليد رسيد.
به گزارش ايرنا از دانشگاه علوم پزشکي مشهد، شياف گياهي سياه دانه با نام تجاري فيتوواژکس با شماره 75529 در سال 91 ثبت اختراع شد و پس از مراحل دريافت پروانه ساخت از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي در حال حاضر وارد مرحله توليد شده و تا يک ماه آينده وارد بازار مصرف مي شود.
عضو مرکز تحقيقات فارماکولوژيک گياهان دارويي دانشگاه علوم پزشکي مشهد و محقق اين طرح گفت: اجراي طرح هاي توليد محور و افزايش ارتباط با صنعت يکي از اهداف اصلي اين مرکز به شمار مي رود .
دکتر حسن رخشنده افزود : تاکنون تحقيقات گسترده اي در خصوص گياه سياه دانه در سطح دنيا صورت گرفته است اما به مرحله توليد نرسيده است و داروي فيتوواژکس نخستين داروي گياهي سياه دانه است که به مرحله توليد رسيده است .
وي ادامه داد: اين دارو با همکاري شرکت سبز دارو اصفهان توليد و وارد بازار مي شود و قرار است در مرحله نخست يک ميليون واحد شياف از اين نوع دارو توليد شود .
رخشنده ياد آور شد: اين داروي گياهي تا بيست سال آينده به طور انحصاري به نام جمهوري اسلامي ايران توليد مي شود و کشور ديگري نمي تواند از اين عنوان استفاده کند. برنامه ريزي شده است که اين دارو علاوه بر تامين نياز داخلي به کشورهاي ديگر نيز صادر شود .
عضو هيات علمي دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه اين دارو براي عفونتهاي قارچي زنان کاربرد دارد اظهار داشت : بر اساس تحقيقات انجام شده اين دارو عوارض جانبي ندارد و بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده در ارديبهشت ماه امسال در اختيار داروخانه هاي سطح کشور قرار خواهد گرفت .
رخشنده اضافه کرد : داروي فيتوواژکس با ريشه گياه سياه دانه بوده و مراحل تحقيق آن در دانشگاه علوم پزشکي مشهد به اين گونه بوده است که: ابتدا روي محيط کشت،اثرات ضد ميکروبي دارو بررسي شده،مرحله بعدي با همکاران روي حيوان(موش ( کار کرديم که اثرات ضدقارچي و ضدميکروبي آن را بررسي کرديم.
سپس در دو گاوداري در مشهد و فريمان،اثرات اين دارو را روي عفونت هاي پستان گاو بررسي کرديم. در مرحله نهايي، سميت دارو روي موش بررسي و متوجه شديم سمي نيست. رخشنده گفت: اين دارو براي درمان عفونت هاي قارچي زنان اثربخش است،چراکه با همکاري گروه زنان دانشگاه علوم پزشکي مشهد بر روي 100نفر از بيماران تست شد و نتايج بسيار خوبي داشت .

 


 فست فود تاثير درماني اسپري آسم را از بين مي برد  

پزشکان استراليايي هشدار دادند که مصرف فست فودها و نوشيدني هاي حاوي قند، اثرات درماني يکي از پرمصرف ترين اسپري هاي دارويي مخصوص بيماران آسمي را از بين مي برد.  
به گزارش ايسنا، پزشکان استراليايي با تاکيد بر تاثير مخرب مصرف موادغذايي ناسالم بر اثرات درماني اين اسپري ها اظهار کردند: نتايج اين تحقيق نگران کننده است زيرا معمولا تمايل مبتلايان به آسم به مصرف رژيم هاي غذايي حاوي چربي اشباع شده و قند، تاثير درماني داروهاي آنها را خنثي مي کند.  
بنابراين بيماراني که از اين گونه مواد خوراکي مصرف مي کنند بيشتر خود را در معرض خطر حملات آسمي قرار مي دهند زيرا رژيم غذايي ناسالم در تسکين مجاري تنفسي آنها اختلال ايجاد مي کند. پزشکان استراليايي در اين مطالعه به بررسي «شاخص التهاب زايي رژيم غذايي» در افراد مبتلا به آسم پرداختند و آن را با افراد سالم مقايسه کردند.  
« ليزا وود»، يکي از محققان اين مطالعه گفت: در بررسي هاي انجام گرفته مشخص شد «شاخص التهاب زايي رژيم غذايي» در مبتلايان به آسم بالاتر است. همچنين کارآيي ريه ها در يک سوم از بيماراني که بالاترين «شاخص التهاب زايي رژيم غذايي» را دارند تا حدود يک دهم کاهش مي يابد.   به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه ديلي ميل، پزشکان مي گويند: يک واحد افزايش «شاخص التهاب زايي رژيم غذايي»، احتمال ابتلا به آسم را حدود 62 درصد افزايش مي دهد.  


 جلوگيري از بروز آلرژي با استفاده از ماسک هاي فيلتردار  

عضو هيات علمي گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: استفاده از ماسک فيلتردار مي تواند از بروز آلرژي جلوگيري کند.  
دکتر فاطمه بهمنش در گفت وگو با ايسنا منطقه خراسان، اظهار کرد: ماسک هاي معمولي از ورود ذرات و گرده هاي گل جلوگيري نمي کند به همين دليل توصيه مي شود افرادي که داراي آلرژي هستند از ماسک هاي فيلتر دار استفاده کنند.  
وي عنوان کرد: آلرژي يا ورم بهاره يک نوع بيماري آلرژيک است که به علت گرده افشاني درختان در فصل بهار و همچنين تغيير در روش زندگي در چند دهه اخير افزايش يافته است.  
بهمنش عطسه هاي شديد و ناگهاني، ترشحات پشت حلق که منجر به سرفه مي شود، آبريزش بيني،  خارش چشم، گلو و حلق و گرفتگي بيني را از علائم اين بيماري برشمرد.  
وي تصريح کرد: افرادي که دچار آلرژي هستند معمولا در شبانه روز خواب کافي ندارند و در طول روز به عدم تمرکز دچار مي شوند.  
اين فوق تخصص آلرژي اطفال ادامه داد: شيوع اين بيماري در کودکان بين 10 تا 40 درصد و در بزرگسالان 30 درصد است.  
بهمنش با اشاره به اينکه توصيه مي شود در اين فصل بيشتر اوقات پنجره هاي ماشين و خانه بسته باشد، اظهار کرد: از دستگاه تهويه هوا در داخل منزل نيز استفاده شود.  
وي افزود: به علت اينکه امکان تماس با عامل آلوده کننده بيماري آلرژي در خارج از منزل نيز وجود دارد، بهتر است افراد پس از ورود به منزل حمام کنند.  
بهمنش خاطرنشان کرد: در صورتي که با پرهيز از عامل آلوده کننده بيماري بهبود نيافت، مي توان از درمان طبي و حساسيت زدايي استفاده کرد.  


 بيشتر بدانيم 

 شکلات بخوريد و از چاق شدن نترسيد

يک خبر خوب براي دوستداران شکلات، يک مطالعه نشان داده است که يک نوع فلاوانول  (flavanol)  موجود در کاکائو از چاقي و ابتلا به ديابت پيشگيري مي کند.
به گزارش ايرنا از مديکال نيوز تودي، بيش از يک سوم بزرگسالان امريکايي چاق هستند، از اين رو بيشتر در معرض خطر ابتلا به ديابت نوع دوم قرار دارند اما محققان در مطالعه اي که به تازگي انجام شده است متوجه شدند که با مصرف شکلات مي توان از هر دو مشکل يعني چاقي و ابتلا به ديابت پيشگيري کرد.
دکتر اندرو پي نيلسون از محققان علوم تغذيه و فنآوري موسسه صنعتي ويرجينيا و همکارانش در آمريکا در اين مطالعه با بررسي موش هاي آزمايشگاهي متوجه شدند که يک نوع آنتي اکسيدان موجود در شکلات مي تواند مانع از اضافه وزن و نيز کاهش ميزان قند خون شود.
اين اولين بار نيست که پژوهشگران تحقيقاتي را درباره تاثير مصرف شکلات بر سلامت انسان انجام داده اند.
پيش از اين نيز مطالعات نشان داده بودند که مصرف شکلات مي تواند از بدن در برابر ديابت نوع دوم حفاظت کند و نوجواناني که شکلات بيشتر مصرف مي کنند لاغرترند.
محققان مي دانستند که فلاوانول موجود در کاکائو موجب پيشگيري از چاقي و ابتلا به ديابت مي شود.
اما در اين مطالعه محققان به بررسي اين موضوع پرداختند که چه نوع فلاوانولي دقيقا موجب پيشگيري از چاقي و ديابت مي شود.
محققان براي اين تحقيق به مدت 12 هفته به موش هاي آزمايشگاهي رژيم هاي غذايي پر چرب، کم چرب که حاوي انواع مختلف فلاوانول بود، مختلف دادند.
محققان متوجه شدند که تاثير مثبت مصرف شکلات براي حفظ وزن و تقويت تحمل بدن در برابر گلوکز به دليل يک نوع فلاوانول به نام  procyanbins Oligomeric است.
تحمل بدن در برابر گلوکز عاملي است که موجب پيشگيري از ابتلا به ديابت نوع دو مي شود.
اما در اين تحقيق جديد محققان متوجه شدند که تاثير مثبت مصرف شکلات بر سلامت انسان به دليل ماده فلاوانول موجود در آن است که نوعي آنتي اکسيدان محسوب مي شود.

چرا بدن به چربي مفيد احتياج دارد؟  

هرچند برخي افراد براي کاهش وزن از مصرف چربي ها دوري مي کنند اما وجود برخي انواع چربي ها براي سلامت بدن ضروري است. 
به گزارش ايسنا، چربي ها هميشه هم مضر نيستند بلکه انواع مفيد آنها براي بدن ضروري بوده و حتي احتمال بروز برخي بيماري ها را کاهش مي دهند.  
متخصصان تغذيه و سلامت با تاکيد بر تاثير سودمند برخي چربي ها براي حفظ سلامت بدن، کارکردهاي اصلي چربي هاي مفيد را معرفي مي کنند که مهمترين آنها عبارتند از :
- چربي ها منبعي از انرژي به حساب مي آيند.  
- چربي ها به جذب ويتامين هاي موجود در مواد غذايي که براي عملکرد درست چشم ها، سيستم ايمني بدن و استخوان ها ضروري هستند، کمک مي کنند.  
- چربي مفيد از غشا» سلولي و رگ هاي خوني حفاظت مي کند.  
- چربي مفيد به حفظ سلامت پوست و مو کمک مي کند.   به گزارش هلث دي نيوز، همچنين پزشکان به افراد توصيه مي کنند مصرف چربي هاي اشباع شده را که در گوشت قرمز، کره و شير پرچرب موجودند، کاهش دهند. علاوه بر اين چربي هاي اشباع نشده سالمتر شامل روغن زيتون، روغن گل آفتابگردان و روغن بادام زميني هستند.