تاریخ 1390/08/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2943 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ويژه
 روز جهاني راديولوژي 
نويسنده : مهدي عرب يارمحمدي *

عکسبرداري اشعه ايکس از جمله اقدامات تشخيصي ارزشمند در دنياي پزشکي است  و شايد شما تا به حال براي عکسبرداري به يکي از مراکز راديولوژي مراجعه کرده باشيد. 17 آبان مصادف با  8 نوامبر روز جهاني راديولوژي است و در چنين روزي بود که اين کشف جهاني توسط دانشمند آلماني ويلهلم کنراد رونتگن به دنيا معرفي شد.
ويلهلم کنراد رونتگن (Rontgen Conrab Wilhelm)  در سال 1845 ميلادي درکشور آلمان به دنيا آمد و در سال 1888 ميلادي استاد فيزيک دانشگاه ورسبورگ شد. رونتگن در روز 8 نوامبر 1895 ميلادي مشغول انجام آزمايشات خود بر روي  اشعه کاتوديک بود و در جريان اين آزمايش به طور اتفاقي موفق به کشف اين پرتو نامرئي شد.وي به دليل ماهيت ناشناخته اين پرتو در ابتدا آن را پرتو ايکس ناميد و البته بعدها اين پرتو را به پاس زحمات اين دانشمند آلماني پرتو رونتگن ناميدند.
اولين راديوگرافي براي  انسان از دست خانم  Bertha  همسر رونتگن در 22 دسامبر 1895 ميلادي به عمل آمد. رونتگن در اولين روز سال 1896 ميلادي گزارشي از تحقيقات اوليه خود و اولين تصوير ray.X  به دانشگاه هاي اروپا فرستاد که باعث شور و هيجان خاصي شد و در 13 ژانويه در يک سمينار غير رسمي دستاورد خود را به نمايش گذاشت.
رونتگن در 23 ژانويه 1896 ميلادي در همان ساختماني که در 8 نوامبر 1895 اشعه ايکس را کشف کرده بود در مورد آن سخنراني کرد.
بعد از گذشت چندين هفته  از اين واقعه اهميت کاربرد اشعه ايکس در پزشکي سريعا آشکار شد. در ابتدا اگر چه نتايج شگفت انگيز بود ولي تقريبا غيررضايت بخش بود و محققان تلاش هاي زيادي در همان ابتدا براي بهبود تکنيک  و تصاوير انجام دادند.
سال ها بعد از کشف اشعه ايکس که همراه با تجربيات مجذوب کننده و کاربردي بود، بعضي از کاربران متوجه تغييرات در پوست به سبب کاربرد زياد اشعه ايکس شدند و چندين نفر در اوايل جان خود را از دست دادند که يکي از آن افراد  Kassadian Krikor Mihran  از فيلادلفيا بود که يکي از پيشکسوتان راديولوژي و فردي محقق و دانشمند بود که از وي به عنوان اولين شهيد راديولوژي نام برده مي شود.
در ايران دکتر حسابي پدر علم فيزيک و مهندسي نوين ايران اولين دستگاه پرتو ايکس را در آزمايشگاه دانشسراي عالي در سال 1309 شمسي راه اندازي نمود. ايشان حدود يک سال فقط براي مطالعه و پژوهش و طراحي اين دستگاه وقت صرف کردند.
در ابتداي راه معرفي پرتو ايکس دانشمندان تحقيقات فراواني براي بررسي فوايد و استفاده هاي مختلف آن انجام دادند و به نتايح قابل قبول و روش هاي مختلفي جهت تصويربرداري دست پيدا کردند که امروزه نتايج آنها در پزشکي و صنعت  مورد استفاده قرار مي گيرد. يکي از مهمترين موارد استفاده از پرتوايکس در امر پزشکي است که در بخش هاي مختلف تصويربرداري از جمله مراکز راديولوژي، سي تي اسکن و راديوتراپي... در جهت تشخيص و درمان بيماري براي  مراجعه کنندگان به کار مي رود. همان طور که گفته شد پرتو ايکس علاوه بر فوايد و مزاياي بسيار، اثرات مخرب و زيانبارآن در سال هاي ابتدايي از کشف آن مشخص شد که در اين مسير محققين  زيادي جان خود را از دست دادند. به همين  به دليل محققين در اين مدت به دنبال پيدا کردن روش هاي مختلفي براي حفاظت در مقابل مضرات آن به دست آوردند، تا علاوه بر اين که از مزاياي پرتو ايکس استفاده مي شود از اثرات مخربي که به انسان وارد مي کند جلوگيري شود. امروزه پرسنل بخش راديولوژي، سي تي اسکن، پزشکي هسته اي، راديوتراپي و کليه مراکزي که به نوعي با اين پرتو سر و کار دارند، بايد مسائل حفاظتي مختلفي را هم براي خود و هم براي بيماران مراجعه کننده جهت حفظ آنها در برابر مضرات اشعه ايکس به خوبي رعايت کنند. از اين رو مسئوليت پرسنل بخش هاي مختلف تصويربرداري در برابر سلامت جامعه بسيار مهم مي باشد واز طرفي  شاغلين اين حرفه در طول دوران فعاليت خود همواره با مخاطرات زيادي روبه رو هستند، اميد است که بيش از پيش مورد توجه و حمايت مسئولين محترم قرار گرفته و زحمات آنان که به طور شبانه روز در بخش هاي مختلف تصويربرداري مشغول خدمت به هموطنان مي باشند مورد تقدير و توجه قرار بگيرد.
در نهايت اين روز جهاني را به تمامي پرسنل بخش هاي تصويربرداري و تلاشگران  اين عرصه تبريک عرض مي نماييم.

* انجمن علوم پرتونگاري استان سمنان

 


 اکونوميست تا سال 95 پيش بيني کرد:
 توليد ناخالص داخلي ايران 2 برابر مي شود 

تازه ترين گزارش واحد اطلاعات اکونوميست از افزايش دو برابري توليد ناخالص داخلي ايران تا سال 1395 خبر مي دهد.
به گزارش ايسنا، واحد اطلاعات اکونوميست در گزارش ماه اکتبر 2011 خود عنوان کرد که توليد ناخالص داخلي ايران از 418 ميليارد و 300 ميليون دلار در سال گذشته به 473 ميليارد و 600 ميليون دلار در سال جاري خواهد رسيد که 55 ميليارد و 300 ميليون دلار افزايش نشان مي دهد.  آمارها حاکي از آن هستند که در سال آينده توليد ناخالص داخلي کشور معادل 540 ميليارد و 100 ميليون دلار خواهد بود که از افزايش 66 ميليارد و 500 ميليون دلاري برخوردار است. 
انتظار مي رود در سال 1392 توليد ناخالص داخلي ايران با افزايش 75 ميليارد و 200 ميليون دلاري مواجه شده و به 615 ميليارد و 300 ميليون دلار بالغ شود.  به اعتقاد اکونوميست تداوم روند صعودي منجر به ثبت رقم 689 ميليارد و 500 ميليون دلار براي توليد ناخالص داخلي کشور در سال 1393 خواهد شد.  انتظار مي رود در سال 1394 رقم 785 ميليارد و 100 ميليون دلار براي توليد ناخالص داخلي ايران به ثبت برسد که با 116 ميليارد و 100 ميليون دلار افزايش اين شاخص در سال 1395 برابر با 901 ميليارد و 200 ميليون دلار خواهد بود. 
توليد ناخالص داخلي ايران در سال 1395 در مقايسه با سال جاري 427 ميليارد و 600 ميليون دلار افزايش نشان مي دهد که اندکي کمتر از دو برابر است.

 


 وزير اقتصاد:
 عضويت وزير جهادکشاورزي موجب قوت شوراي پول و اعتبار است  

وزير اقتصاد عضويت وزير جهاد کشاورزي در شوراي پول و اعتبار را موجب قوت اين شورا دانست.
سيد شمس الدين حسيني در گفت وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه هر چه حضور وزراي اقتصادي در شوراي پول و اعتبار بيشتر باشد، بهتر است گفت: بعضي  وزراي اقتصادي دولت مانند وزير اقتصاد و وزير جهاد کشاورزي، وزير بخشي نيستند.  او ادامه داد: وزير جهاد کشاورزي خودش متخصص اقتصاد است، اما مستقل از اين ويژگي، ايشان وزير جهاد کشاورزي هستند و بخش کشاورزي يکي از بخش هاي مهم کشور است.
حسيني افزود: با در نظر گرفتن جميع جهات، دولت به اين جمع بندي رسيد با توجه به اين که هم بخش کشاورزي بخش بزرگ و مهمي در کشور است و هم بايد ملاحظات اين بخش نيز در تصميم ها ديده شود، با راي قاطع ايشان را به شوراي پول و اعتبار معرفي و عضويت ايشان را تاييد کند و به نظر من اين اقدام اثر مثبتي در تصميم گيري ها خواهد داشت.


 آخرين وضعيت تحويل سکه آبان ماه در بورس کالا
 نوسان سکه از468 هزار تا600 هزار تومان  

تحويل سکه هاي طلاي آبان توسط فروشندگان در روز 26 آبان ماه صورت مي گيرد.
به گزارش ايسنا، در پي اعلام تاريخ جديد ارائه گواهي آمادگي تحويل، سکه هاي طلاي آبان ماه پنجشنبه - 26 آبان - توسط فروشندگان قابل تحويل است.  تاريخ ارائه گواهي آمادگي تحويل اين سکه ها 22 آبان و آخرين روز معاملاتي قراردادهاي آتي سکه طلاي آبان ماه روز 25 آبان تعيين شده است.
پس از ارائه گواهي آمادگي تحويل، در روز 26 آبان سکه هاي طلا توسط فروشندگان تحويل و پرداخت وجه توسط خريداران صورت مي پذيرد. همچنين واريز وجه به حساب فروشندگان و تحويل سکه به خريداران در روز 28 آبان اجرايي خواهد شد.  طبق تقويم قراردادهاي آتي قابل معامله در سال1390 و1391 بورس کالا که در تاريخ اول آبان ماه اعلام شد، قرار بود تحويل کالا توسط فروشنده و برداشت وجه توسط خريدار 26 آبان و واريز وجه به حساب فروشنده و تحويل کالا به خريدار 28 آبان ماه باشد.
بر اين اساس پايان قرارداد نيز 30 آبان ماه آتي اعلام شده بود.  معامله سکه طلاي تحويل آبان ماه از تاريخ 13 ارديبهشت ماه سال جاري و با قيمت 468 هزار و 500 تومان در بالاترين قيمت و 466 هزار و 800 تومان آغاز شد، و در تاريخ 21 شهريور سال جاري در بالاترين قيمت معاملات سکه براي تحويل در اين ماه به 651 هزار و 800 تومان رسيد و در مسير روزهاي مانده تا پايان زمان قرار داد اين سکه در 15 آبان ماه 600 هزار تومان معامله شد.
تا روز 17 آبان، 151 هزار و 775 قرارداد آتي سکه طلا تحويل آبان به ارزش بيش از 801 ميليارد تومان توسط معامله گران آتي در بورس کالا منعقد شده است.

 


 توضيح دبيرکل بانک مرکزي درباره مدرک تحصيلي اش  

دبيرکل بانک مرکزي اخبار منتشره درباره  مشکل دار بودن مدارک تحصيلي اش را رد کرد.
سيد محمود احمدي در گفت وگو با ايسنا، درباره برخي اخبار در مورد مدارک تحصيلي اش اظهار کرد: اين جانب داراي مدرک تحصيلي ليسانس بانکداري از مرکز آموزش عالي بانکداري بانک مرکزي بوده و درحال حاضر در مرحله دفاع از پايان نامه فوق ليسانس در رشته مديريت هستم.
وي با تکذيب اخبار منتشره درباره  مشکل دار بودن مدرک تحصيلي اش گفت: بانک مرکزي شکايتي را در اين باره تنظيم کرده است.
دبير کل بانک مرکزي توضيحي درباره گرايش رشته مديريت در مقطع کارشناسي ارشدش را ارائه نکرد.

 


 مديرعامل بانک ملت خبر داد:
 ارائه ال.سي داخلي به شرکت هاي معتبر با شرايط خاص 

مدير عامل بانک ملت توقف صدور ال.سي داخلي در اين بانک را رد کرد. 
علي ديواندري در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اين که بايد مراقبت ها در زمينه صدور و تنزيل ال.سي هاي داخلي بيشتر شود، اظهار کرد: سو» استفاده هايي که در اين زمينه انجام شد به طور طبيعي بازنگري در قوانين و دستورالعمل هاي آن را ضروري کرده است. وي ادامه داد: وقفه در صدور ال.سي موجب نگراني برخي توليدکنندگان شده تا نتوانند خطوط اعتباري در اين زمينه را دريافت کنند اما بانک ملت براي توليدکنندگان معتبر شرايطي را در نظر گرفته و در اين زمينه مشکلي نخواهند داشت.
ديواندري گفت: براي شرکت هاي معتبر و با گردش مالي بالا و شرکت هاي دولتي ال.سي صادر مي شود و الان در حال انجام آن هستيم.

 


 بهاي نفت به 97 دلار رسيد 

بهاي نفت ديروز (چهارشنبه) در بازار آسيا در حدود قيمت 97 دلار در هر بشکه معامله شد زيرا تورم رو به کاهش در چين بر انتظارات براي تداوم رشد اقتصادي اين کشور و تقاضاي بالايش براي نفت افزود.
به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، نفت خام پايه آمريکا براي تحويل در ماه دسامبر با 12 سنت افزايش به قيمت 96 دلار و 92 سنت در هر بشکه معامله شد.
بهاي اين نفت روز سه شنبه نيز با يک دلار و 28 سنت افزايش با قيمت 96 دلار و 80 سنت در بازار نيويورک معامله شده بود.  بهاي نفت خام برنت درياي شمال نيز در بازار لندن با 57 سنت افزايش با قيمت 115 دلار و 57 سنت در هر بشکه معامله شد. چين امروز اعلام کرد: قيمت مصرف کننده نفت نسبت به سال قبل 5.5 درصد افزايش يافته است.