تاریخ 1392/12/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3583 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امام جمعه موقت شهر ميامي:
 حقيقت بندگي مطيع خدا بودن است 

ميامي- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
امام جمعه موقت شهر ميامي گفت: حقيقت سه ويژگي دارد که بندگي محض خدا مهم ترين آنها مي باشد.
حجت الاسلام حسن مومني، امام جمعه موقت شهر ميامي در کلاس درس اخلاق خود در مسجد جامع اين شهر به ويژگي هاي بارز يک مومن اشاره نمود.
مومني گفت: روزي از امام جعفر صادق(ع) پرسيدند: حقيقت بندگي چيست؟ امام در پاسخ سه ويژگي را نشانه حقيقت بندگي انسان دانست که بندگي محض در برابر خدا مهم ترين آنها مي باشد.
وي گفت: اين سه ويژگي عبارتند از 1- خودت را مالک چيزي نداني2- بنده از خودش تدبيري نداشته باشد 3- تمام فکر و ذکر بنده در اين باشد که مولا و خداي او چه چيزي را دوست دارد.
امام جمعه موقت ميامي گفت: زماني که انسان تمام فکر و ذهنش براي امتثال امر خداوند بگذارد وقتي نخواهد داشت که به دنبال مجادله و فخر فروشي با ديگران برود.
مومني افزود: اگر رفتار و عملکرد ما به گونه اي باشد که خداوند را دوست داشته باشيم اين مقام خوبي را در برابر خداوند کسب نموده ايم.
امام جمعه موقت ميامي گفت: خداوند مي فرمايد: بنده من هيچ گاه تقرب به سوي من انجام نمي دهد الا انجام واجبات که عبارتند از انجام فرائض.
مومني گفت: اگر انسان به مقامي برسد که خداوند او را دوست داشته باشد خداوند گوش، چشم، زبان، دست و پاي او خواهد شد.

 


 رئيس اداره راه و ترابري شهرستان ميامي:
 ايمن سازي و رفع نقاط حادثه خيز شهرستان ميامي آغاز شد 

ميامي- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
رئيس اداره راه و ترابري شهرستان ميامي گفت: با اعتبار بالغ بر 4 ميليارد ريال ايمن سازي و رفع نقاط حادثه خيز شهرستان ميامي  آغازشد. 
مهدي کاظمي، رئيس اداره راه و ترابري شهرستان ميامي گفت: همزمان با نزديک شدن ايام نوروز و سفرهاي نورزي اين اداره اقدام به ايمن سازي و رفع نقاط پرحادثه کرده است.
کاظمي گفت: به همين منظور اقداماتي از جمله نصب پرچم، نصب چشم گربه اي، نصب تابلو علائم، نصب گارديل و ترفيع رامبل طولي (شيار لرزاننده) نموده است.
وي گفت: دو اقدام ايمن سازي از جمله نصب چشم گربه اي به تعداد 6000 عدد و نصب پرچم به تعداد 800 عدد با هزينه اي برابر با يک ميليارد و سيصد ميليون ريال شروع شده است.
رئيس اداره راه و ترابري شهرستان ميامي افزود: اين اقدامات با اعتباري بالغ بر 4ميليارد ريال اعتبار را به خود اختصاص داده است.
وي افزود: اداره راه و ترابري شهرستان ميامي جهت خدمت رساني به مردم و زائرين حضرت علي ابن موسي الرضا(ع) اکيپ هاي نوروزي خود را آماده نموده است.
کاظمي گفت: همزمان با آغاز طرح نوروزي از 25 اسفند ماه تا 20 فروردين اين اکيپ ها در سراسر جاده هاي شهرستان آماده استقبال و خدمات به زائرين امام هشتم (ع) مي باشد.
وي به بارندگي هاي اخير برف در سطح شهرستان هم اشاره کرده و گفت: امسال در موضوع برف و باران زمستاني خوشبختانه حوادثي را مشاهده نکرديم.

 


 ويژه
 3 اسفند 1299 کودتاي رضاخان 
نويسنده : نرگسي

بعد از آنکه انگليس ازاجراي قرارداد 1919 درسال 1298 شمسي که برطبق آن همه امور بنيادين جامعه و کشور را تحت اختيارخود مي گرفت بر اثر اعتراض هاي داخلي و خارجي نااميد شد، تصميم گرفت سياست ديگري درپيش بگيرد. سياست جديد اين بود که شخص قلدر، مستبد وگوش به فرماني پيدا کند وبه بهانه ايجاد دولت مرکزي مقتدر، توسعه گرا، ترقي طلب، نوين خواه و.... به همه اهداف اقتصادي ونظامي خود در عرصه ايران دست يابد. ماموران و مزدوران انگليس پس از مدتي جستجو، چنين شخصي رايافتند. اين شخص کسي غيراز رضاخان که درآن زمان يک نظامي دون پايه ازلشگرقزاق محسوب مي شد، نبود. بعد ازآنکه رضاخان توسط عوامل انگليس به  آيرون سايد (فرمانده نظاميان انگليس در ايران ) معرفي شد اونيزاين موضوع را باحاکمان انگليس در ميان نهاد و اجازه يافت رضاخان را ازطريق کودتا به قدرت برساند تا او بتواند به اهداف همه جانبه  انگليس درايران جامه عمل بپوشاند. کودتاي سوم اسفند 1299 شمسي، شکل ديگر قرارداد 1919 بود . به عبارت ديگر کودتاي سوم اسفند، جايگزين قرارداد 1919 بود واهداف همان  قرارداد رادنبال مي کرد با اين تفاوت که طبق قرارداد 1919 ، قرار بود خود انگليسي ها درايران حاکم شوند واختيار همه امور اساسي را در دست بگيرند ولي در کودتاي سوم اسفند قرار شد اهداف  انگليس توسط مزدوري به نام رضاخان جامه عمل بپوشد رضاخان باشعار نوگرايي و مبارزه  با عوامل عقب ماندگي، با اصيل ترين و سنت هاي مذهبي و ميهني که شاخص وحافظ هويت اسلامي وايراني جامعه ما بودند به ستيز برخاست. ستيزي که نتيجه اي غيراز عقب نگه داشتن مردم ايران و هويت زدايي از جامعه ايران و گسترش فرهنگ غربي و استعمار چيزي به ارمغان نياورد.    


 برگزاري چهارمين جلسه هيئت مميزه دانشگاه علوم پزشکي سمنان 

سرويس خبر:
چهارمين جلسه هيئت مميزه دانشگاه علوم پزشکي سمنان با حضور اعضا» در دفتر شادنوش سرپرست دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي سمنان، چهارمين جلسه هيئت مميزه دانشگاه علوم پزشکي سمنان با حضور اعضا» در دفتر شادنوش سرپرست دانشگاه برگزار شد.
در اين جلسه فرايند ارتقا» اعضا» هيئت علمي مورد بازبيني و تصويب قرار گرفت و مصوب شد در دانشکده هاي پرستاري، بهداشت و توانبخشي کميته منتخب جهت بررسي پرونده ارتقا» اعضا» هيئت علمي تشکيل شود. در ادامه 5 پرونده مورد بررسي، که 3 پرونده مربوط به ارتقا» و 2 پرونده ديگر مربوط به احتساب سوابق آموزشي بود که مورد موافقت قرار گرفت.
لازم به ذکر است با ارتقا» آقايان علي جزايري، سعيد شهرابي و خانم فرحناز بينشيان از مرتبه مربي به استاديار موافقت شد.

 


  برگزاري کلاس آموزشي آشنايي با بيماري هاي تب برفکي و تب سه روزه و در شهرستان گرمسار 

سرويس خبر:
کلاس آموزشي آشنايي با بيماري هاي تب برفکي و تب سه روزه و راه هاي پيشگيري از آن در شهرستان گرمسار برگزار شد.
حميدرضا حسيني رئيس اداره  دامپزشکي شهرستان گرمسار با اعلام اين خبرافزود: در با عنايت به لزوم آشنائي دامداران با بيماريهاي مسري دام از جمله تب برفکي و تب سه روزه که به لحاظ اقتصادي خسارات جبران ناپذيري به دامداران وارد مي نمايد و همچنين شيوع اخير بيماري تب برفکي در استان هاي همجوار از جمله تهران، قم و موقعيت جغرافيائي شهرستان به لحاظ استقرار در کريدور ترانزيتي شرق به غرب،ضرورت داشتن آگاهي دامداران نسبت به کنترل و پيشگيري از بيماري هاي ويروسي مسري دام را در شهرستان دو چندان مي کند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، در اين راستا اين اداره همسو با سياستهاي سازمان دامپزشکي به منظور بالا بردن سطح آگاهي و آموزش دامداران منطقه مبادرت به برگزاري دومين کلاس آموزشي آشنائي با 2 بيماري تب برفکي و تب سه روزه با حضور جمع کثيري از دامداران با حضور آقاي اصغري کارشناس مبارزه با بيماريهاي دامپزشکي استان به عنوان مدرس و آقاي ميراخوري مسئول آموزش دامپزشکي شهرستان با مشارکت ترويج جهادکشاورزي شهرستان گرمسار برگزار گرديد.
 در پايان نيز به سئوالات و ابهامات دامداران گرامي پاسخ داده شد.

 


 مديرعامل شرکت توزيع برق سمنان:
 بهره گيري از نظام پيشنهادها در ارتقاي خدمات دهي متجلي مي شود 

سرويس خبر:
مديرعامل شرکت توزيع برق استان سمنان در دوازدهمين نشست کميته نظام پيشنهادها و نوآوري اين شرکت گفت: بهره گيري از سيستم پيشنهادها موجب ارتقاي خدمات دهي مي شود.
به گزارش روابط عمومي شرکت توزيع برق استان سمنان، سيدمحمد موسوي زاده بيان داشت: کاربرد نظام پيشنهادها از مسائل کوچک براي بهبود سيستم است و تاثيرات آن در ارتقاي سرويس دهي متبلور مي گردد.
وي با اشاره به اين که در اين سيستم  بايد به فکر و انديشه افراد احترام بگذاريم افزود: اهميت قائل شدن به نظر ديگران باعث رشد و ارتقاي منابع انساني شرکت خواهد شد.
شايان ذکر است در اين نشست تعدادي از پيشنهادهاي واصله از سوي همکاران اين شرکت بررسي و پيشنهادهاي مصوب شامل ايجاد واحد بازيافت در انبار مديريت هاي توزيع برق شهرستاني، امکان مشاهده ضريب ترانس جريان کنتورهاي هوشمند آب و برق بر روي سيستم بيلينگ و انجام بازديد يا تحويل پروژه هاي جديد با استفاده از دوربين شکاري مطرح شده از سوي مهدي صائمي، امير غنايي و حسين مهرانديش جهت اجرا به واحدهاي ذيربط ارائه شدند.

 


 روز شمار تاريخ  

3 اسفند  برابر با 22 ربيع الثاني و 22 فوريه

1091 ق: رحلت حکيم عارف و محدث مفسر ملامحمد محسن فيض کاشاني

محمد بن شاه مرتضي، ملقب به محسن معروف به ملامحسن فيض کاشاني، در چهاردهم صفر سال 1007 هجري قمري در کاشان به دنيا آمد. تفسير صافي، تفسير اصفي و تفسير مصفي در تفسير، الوافي، الشافي و المحجه البيضا» و ده ها اثر گران سنگ ايشان درکلام، عرفان، اخلاق، ادب و موضوعات ديگر، نشانگر روح پر تلاش و احاطه ي ايشان بر معارف اسلامي و علوم روز مي باشد. سرانجام اين فقيه وارسته و اين عالم کامل در 84 سالگي دار فاني را وداع گفت و در زميني که بعدها به قبرستان فيض معروف شد، مدفون گرديد. برطبق وصيت ملامحسن فيض کاشاني، بر روي قبر وي سقف و سايباني ساخته نشده است.

1788 م: تولد "آرتور شوپنهاور" فيلسوف معروف و بدبين آلماني  

آرتور شوپنهاور فيلسوف معروف آلماني در 22 فوريه 1788م در دانتزيک آلمان به دنيا آمد. او به خاطر مرگ زودهنگام پدر و بي توجهي مادر، داراي طبيعتي ناآرام، متزلزل و پر از سو»ظن و عصباني بود.شوپنهاور به عنوان فيلسوفي بدبين، زندگي را سراسر رنج و عذاب مي داند و آن را به مرگي تشبيه مي کند که دم به دم به تاخير مي افتد، سرانجام در حالي اجل مي رسد که آدمي سودي از حيات خويش نبرده است.شوپنهاور نه به روح معتقد است نه به ماده، بلکه به جهان موجود علاقه دارد.آرتور شوپنهاور در تمام عمر، تنها زيست و در خانه اش را به روي همه بست. حوصله تحمل سروصدا را نداشت و بيشتر عمرش را در سکوت انديشه هايش گذراند تا اين که سرانجام در 23 سپتامبر 1860م در 72 سالگي درگذشت.

1732 م: تولد "جورج واشينگتن" اولين رئيس جمهور و باني استقلال امريکا  

جورج واشينگتن (به انگليسي: ) (Washington George 1799-1732) از رهبران انقلاب آمريکا و نخستين رئيس جمهور آمريکا بود که اين سمت را از سال 1789 تا سال 1797 در دست داشت. او از مهم ترين چهره هاي تاريخ ايالات متحده است. نقش او به خصوص در کسب استقلال براي مستعمرات آمريکايي و سپس متحد کردن آن ها زير پرچم حکومت فدرال ايالات متحده قابل توجه است. او از گروهي از مردم مسلح به کمک دولت  هاي فرانسه و اسپانيا ارتش بزرگي ساخت که نهايتا موفق به شکست نيروهاي بريتانيايي در جنگ انقلاب آمريکا (1783-1775) شدند.

1921 م: تولد "ژان بدل بوکاسا" ديکتاتور خون آشام افريقاي مرکزي  

خيلي از ما دهه 70 ميلادي را به ياد نمي آوريم چرا که آن زمان يا هنوز به دنيا نيامده بوديم يا آنقدر کوچک بوديم که دنيايمان به اندازه همان توپ راه راه پلاستيکي مان بود. بوکاسا سپس درگير بعضي مناقشه هاي داخلي شد و بعد از سرکوب آنها به ثروت اندوزي و تصاحب الماس هاي گران قيمت از طريق حمله به بازرگانان و کاشفان اين گوهر گران قيمت پرداخت.او براي تاجگذاري اش هم سنگ تمام گذاشت و جشني 20 ميليون دلاري ترتيب داد. اين در حالي بود که کل بودجه سالانه آفريقاي مرکزي در آن زمان، تنها 60 ميليون دلار بود. همين کارهاي کثيف بوکاسا باعث شد جهان تاب اين ديکتاتور سرخود را نياورد و پادشاه سياه به دست ارتش فرانسه در سال 1979 سرنگون شد، به تبعيد رفت و در همان تبعيد، در عين غرور و تکبر پادشاهانه اش با روياهاي شاهانه وداع کرد و درگذشت.

1533 م: تولد "ميشل مونتيني" اديب و فيلسوف فرانسوي  

ميشل دو مونتيني، نويسنده و فيلسوف معروف دوره رنسانس، در 22 فوريه 1533م در منطقه اي در جنوب غربي فرانسه به دنيا آمد. وي پس از طي تحصيلات خود، در جواني خويشتن را وقف حقوق و سياست نمود و به تفکرات فلسفي پرداخت. مونتيني، به عنوان يک اشراف زاده فرانسوي، سفرهاي بسيار کرد و کتب زيادي نوشت که مهم ترين آن ها، کتاب تحقيق يا مقالات است که در سه جلد منتشر گرديد.نخستين تلقين اخلاقي وي اين بود که نسبت به همه جانداران، مهربان باش. عقايد مونتيني روي هم رفته تاثير بسياري در مدارس و يا اجتماع آن دوران نداشت ولي در افکار انديشمندان بزرگ پس از خود، تاثيري مستقيم نهاد. ميشل دو مونتيني سرانجام در 8 نوامبر 1592م در 59 سالگي درگذشت.

1296 ش: درگذشت نويسنده و شاعر بزرگ "اديب الممالک فراهاني"  

ميرزا محمدصادق حکيم ملقب به اديب الممالک فراهاني در سال 1239ش (1277ق) در تهران به دنيا آمد. اديب الممالک با انتشار روزنامه ادب، در بيداري افکار عمومي ملت ايران و افشاي ظلم و فساد حاکمان قاجار نقشي سازنده ايفا کرد. از اديب الممالک فراهاني ديوان اشعاري شامل قصايد، غزليات، رباعيات و... به جاي مانده است. اديب الممالک فراهاني سرانجام در سوم اسفند 1296ش (1336ق) در 57 سالگي درگذشت و در حرم عبدالعظيم مدفون شد.

سلماز عرب عامري