تاریخ 1392/12/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3583 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان خبر داد:
 استقبال مردم سمنان از فيلم هاي دفاع مقدس در جشنواره فيلم فجر  

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان با اشاره به اکران فيلم هاي سي دومين جشنواره بين المللي  فيلم فجر در درسمنان گفت: پيام استقبال مردم از فيلم هاي با موضوع دفاع مقدس  توجه بيش از پيش سينما گران و توليدکنندگان به ارزش هاي اسلامي است .
مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان با اشاره به استقبال قابل توجه علاقمندان سينما از فيلم هاي دفاع مقدس به اکران پنج  فيلم در اين بخش اشاره کرد و افزود: در مجموع بيش از 4000 نفر از دوستداران هنر پايداري از فيلم ها عاشق ها ايستاده مي ميرند، پنجاه قدم، معراجي ها، شيار 143وچ ديدن کردند.

 


 نشست عکاسان پيشکسوت دوران هشت سال دفاع مقدس  

نشست عکاسان پيشکسوت دوران هشت سال دفاع مقدس به منظور جمع آوري عکس هاي مربوط به استان سمنان در دوران دفاع مقدس برگزار شد.  
در اين نشست که با حضور سيد عباس دانائي رئيس حوزه هنري استان سمنان، عبدالرحيم فريدون رئيس ستاد کنگره بزرگداشت سه هزار شهيد استان سمنان و عکاسان پيشکسوت استان در محل سالن جلسات حوزه هنري استان سمنان برگزار شد در خصوص نحوه جمع آوري عکس هاي دوران دفاع مقدس بحث و تبادل نظر شد .  
بنابراين گزارش، جمع آوري عکس هاي مربوط به استان سمنان در دوران هشت سال دفاع مقدس از آرشيو خانگي عکاسان پيشکسوت در بخش هاي آموزش نيروها، اعزام، تدارکات و پشتيباني، مناطق عملياتي، تشييع پيکر شهدا و ... و چگونگي انتشار اين عکس ها در قالب يک کتاب نفيس و ارزشمند از مباحث اين نشست بود.
در نشست فوق، عکاسان پيشکسوت نظرات و ايده هاي خود را جهت چگونگي جمع آوري و انتشار اين عکس ها در يک کتاب مطرح و آمادگي خود را در اين خصوص اعلام کردند.  
اکبر رحمانيان، سعيد شفيعي، مهدي دوست محمدي، عباسعلي علائي نسب، نعمت ا... صحافي و محمد باقر قاسم از عکاسان پيشکسوت حاضر در اين نشست بودند .  

 


 کنترباس نواز آلماني:
 اي کاش جشنواره اي مثل فجر در اروپا داشتيم 

«آنيا لخنر» نوازنده کنترباس که 27 و 28 بهمن ماه در کنار «آرتور آوانسف» پيانيست ارمني روي صحنه بيست ونهمين جشنواره موسيقي فجر رفت،  مخاطبان ايراني را تحسين کرد و جشنواره فجر را استثنايي دانست. 
اين هنرمند که همنوازي اش با آوانسف ارمنستاني مورد استقبال تماشاگران تالار ايوان شمس قرار گرفت.
لخنر درباره ي اين که چه مدت روي قطعات اجراي جشنواره فجرش کار کرده ، گفت: جواب دادن به اين سوال خيلي سخت است. برخي از آن ها را من 22 سال است که تمرين مي کنم، اما در مورد همکاري ام با آقاي آوانسف بايد بگويم ما تنها دو روز پيش از همنوازي روي صحنه با هم تمرين داشتيم! گرچه ما پيش از اين هفت سال قبل در ارمنستان يکديگر را ملاقات کرده بوديم. اما خيلي خوب کنار هم قرار گرفتيم. و اين اتفاقي است که معمولا رخ نمي دهد. دليل اين موفقيت، آوانسف بود که من هميشه دوست داشتم با او همکاري داشته باشم.  
او درباره زمان انتخاب قطعه ها، ارتباط احساسي با اثر و چالش برانگيز بودن آن از لحاظ فني مي گويد: ارتباط احساسي خيلي برايم مهم است. قطعاتي که انتخاب مي کنم بايد داستاني را روايت کنند و روي من تاثير بگذارند. به همين دليل است که من هميشه به سمت يک سري از آهنگسازان بازمي گردم . براي مثال «والنتين سيلوستروف» که کارهايش را در جشنواره فجر امسال اجرا کرديم، يکي از همين آهنگسازان است.  
آنيا لخنر درباره جشنواره فجر 92 گفت: جشنواره امسال واقعا خاص است. اي کاش فستيوالي مشابه اين را در اروپا داشتيم. در جشنواره فجر، شما گونه هاي مختلف موسيقي را مي شنويد. لخنر در ادامه  سخنانش به مخطابان ايراني موسيقي اشاره کرد و اظهار داشت: مخاطبان ايراني فوق العاده هستند. گاهي گوش دادن به موسيقي حرفه اي، سخت مي شود اما ذهن ايراني ها نسبت به هر نوع موسيقي باز است و اين برايم قابل پيش بيني نبود. آن ها مردمي هستند، عاشق شور و موسيقي.  
آنيا لخنر در ادامه افزود: 25 فوريه در ايران خواهد ماند و قصد دارد از شهرهاي کاشان و اصفهان ديدن کند.  
آنيا لخنر آموزش عالي موسيقي خود را زير نظر اساتيد برجسته اي چون هاينريش شيف و يانوس استارکر گذراند. گستره متنوع فعاليت هاي موسيقايي لخنر در حوزه نوازندگي ويلنسل، زمينه هاي همکاري به عنوان تکنواز با ارکستر و آنسامبل هاي متعددي را در عرصه موسيقي کلاسيک و معاصر فراهم ساخت. او همچنين به صورت مستمر با گروه ها و هنرمندان بداهه نواز در شاخه جز يا فراتر از آن همکاري دارد.  
او 18 سال عضويت در کوارتت مشهور روزاموند را در کارنامه دارد، سال هاي متمادي است که با «دينو سالوتزي»، نوازنده مشهور باندونئون آرژانتيني، «واسيليس زابروپولوس»، پيانيست و آهنگساز خوشنام يوناني، «فرانسوا کوتوريه»، آهنگساز و پيانيست مطرح فرانسوي در قالب دونوازي و همچنين «کوارتت تارکوفسکي» (که در دوره اخير جشنواره موسيقي فجر نيز با استقبالي بي نظير روبه رو شد) همکاري مي کند.  

 


 واکنش رضا ميرکريمي: بوي تعصب هاي سياسي به مشام مي رسد 

رضا ميرکريمي در پي برخي حواشي مطرح شده اخير از جمله فيلم «رستاخيز» در نوشتاري واکنش نشان داد. 
اين کارگردان سينماي ايران در اين متن که در اختيار رسانه ها گذاشته آورده است: «از برخوردهاي اخير با سينماگران برجسته کشور بوي بي اخلاقي و تعصب هاي سياسي به مشام مي رسد.  
البته بايد به اعتراض هاي صادقانه و از سر دلسوزي که دغدغه ي ديني يا ملي دارند احترام گذاشت. اما در اين ميان تخريب شخصيت هنرمنداني چون احمدرضا درويش، منوچهر محمدي و کمال تبريزي که سابقه درخشان و قابل دفاعي در کارنامه هنري و سينمايي خود دارند جاي تاسف دارد، شخصيت هايي که نيت خالصانه و متعهدانه شان در طول دوران انقلاب برکسي پوشيده نيست.  
انقلابي که در روزهاي ملتهب قبل از پيروزي خود، سينماسوزي را سمبل مبارزه با فساد مي دانست، خيلي زود با درايت و دورانديشي بنيان گذارش، نهال سينمايي متعهد و انساني را به بار نشاند و امروز به جرات مي توان گفت سينما مهمترين دستاورد فرهنگي ايران اسلامي ماست.» 

 


 نمايشگاه آثار خط و نقاشي رنگ روغن استاد حميد مزين زاده  

نمايشگاه خط و نقاشي حميد مزين زاده، در نگارخانه سيمرغ مجتمع فرهنگي هنر کومش  از 13 بهمن تا 27 بهمن برگزار شد
در اين نمايشگاه تعداد 37 اثر هنري خط و نقاشي رنگ روغن (16 اثر نقاشي رنگ روغن، 20 اثر خوشنويسي و 1 اثر نقش برجسته از تابلوي معروف عصر عاشوراي استاد فرشچيان)  به نمايش گذاشته شده است.
لازم به ذکر است استاد مزين زاده داراي حدود 40 سال سابقه هنري و تجربه شرکت در 7 نمايشگاه جمعي و 15 نمايشگاه انفرادي مي باشد.
وي همچنين در کتابت يک جلد قرآن به ابعاد 1/60 *1/20 با استاد محمود طلايي همکاري و کار تذهيب و کتابت نستعليق اين قرآن نفيس را برعهده داشته است.

 


 مروري بر اخبار فرهنگي و هنري ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان 

1- افتتاح نمايشگاه صنايع دستي مرکز توانبخشي سلامت ايرانيان در مجتمع فرهنگي و هنري کومش
2- اجراي  کنسرت هنرجويي آموزشگاه موسيقي مهرگان درمجتمع فرهنگي و هنري شهيد شاهچراغي دامغان
3- بر گزاري جشن انقلاب توسط  موسسه قرآني شکوه دامغان
4- طرح ويژه حفظ قرآن کريم در دامغان
5- نشست هم انديشي مديرکل فرهنگ وارشاد اسلامي استان با هنرمندان و پيشکسوتان فرهنگ وهنر
6- نشست مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان با اصحاب رسانه در شهرستان شاهرود
7-اجراي کنسرت پژوهشي موسيقي ازجمله اخبار کوتاه اين استان در هفته هاي گذشته  مي باشد.

 


 برگزاري نمايشگاه طراحي و چاپ روي پارچه در کومش  

نگارخانه کومش مجتمع فرهنگي هنري کومش سمنان از روز سه شنبه مورخ29 92/11/  تا روز پنجشنبه مورخ 92/12/1 ميزبان نمايشگاه آثار هنري فارغ التحصيلان رشته چاپ پارچه، گروه طراحي بود. گفتني است در اين نمايشگاه که به مناسبت عيد نوروز برپا گرديد، حدود 30 اثر چاپ  و مهره دوزي روي لباس هاي کودکان، شال و روسري و ...  که آثار هنري دو هنرمند(شيدا صالحي، گيتي همتيان)  فارغ التحصيل رشته طراحي و چاپ پارچه از دانشگاه تهران بود ،  در معرض ديد علاقه مندان قرار  گرفت.
شايان ذکر است که با طراحي  و چاپ روي پارچه هاي ساده مي توان آنها را با نقوش زيبا و رنگ هاي دلنشين جذاب تر و دلنشين تر نمود. چاپ روي پارچه و لباس داراي انواع مختلفي مثل باتيک، سيلک و قلمکار مي باشد.  

 


 برگزاري کارگاه بازيگري افسانه بايگان در شاهرود  

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شاهرود از برپايي کارگاه بازيگري افسانه بايگان "بازيگر نام آشناي سينما و تلويزيون ايران در شاهرود خبر داد.
محسن اميري نخستين کارگاه آموزشي بازيگري ، با حضور افسانه بايگان پيشکسوت سينما و تلويزيون در شاهرود برگزار شد.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شاهرود اظهار کرد: اين کارگاه آموزشي از 28 الي 30 بهمن ماه به مدت سه روز، به صورت تئوري و عملي برگزار شد.
اميري با بيان اينکه اين کارگاه با استقبال خوبي مواجه بوده است بيان کرد: اين کارگاه آموزشي، به همت مرکز هنرهاي سينمايي فانوس و با همکاري مجتمع فرهنگي و هنري مهر شاهرود با حضور دو نفر از پيشکسوتان عرصه هنر تئاتر برگزار گرديد .
وي خاطرنشان کرد: در پايان اين کارگاه آموزشي، نشست نقد و بررسي با حضور افسانه بايگان و کبري دبيري کارشناس ارشد بازيگري برگزار شد .

 


 دوره هاي «آشنايي با فلسفه هنر» در مجتمع فرهنگي هنري کومش 

دوره آموزشي «آشنايي با فلسفه هنر » با تدريس دکتر دکترمحمد صادق کاشفي در چهارده جلسه در مجتمع فرهنگي و هنري کومش برگزار مي شود .
ابوالفضل  دلارام گفت : اين دوره زمينه اي است براي آشنايي با پاره اي از مهم ترين مسائل و موضوعاتي که اهل فلسفه در هنر ديده اند.
وي افزود: اين دوره در عين حال فرصتي است براي آشنايي با  فلسفه ي هنر و برخي گستره هاي مهم تر در آن که موضوع فلسفي و نظري مطرح مي شود.
دلارام در ادامه گفت: فلسفه  هنر، و ارزش هنر در پرتو رويکرد هنجاري به آن، مهم ترين مباحثي است که در اين دوره مورد بررسي قرار مي گيرد.
  مديريت مجتمع فرهنگي وهنري کومش خاطر نشان کرد: اين دوره روزهاي دوشنبه  هر هفته ساعت 16 در تالا حکيم الهي برگزار مي شود، علاقه مندان به حضور در آن، تا 5بهمن فرصت دارند در ساعات اداري مجتمع فرهنگي و هنري کومش  دفتر انجمن سينماي جوانان مراجعه کنند.

 


 خارجي ها کاريکاتور ايران را تحسين کردند 

داوران خارجي ششمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر از نمايشگاه رقابتي جشنواره در موسسه فرهنگي هنري صبا ديدن و نظرات خود را درباره جشنواره بيان کردند.  
"فليپ تابوردا" و "راجر ملو" هر دو از برزيل، "محي تين کوراوغلو" از ترکيه، "آجيم سولاج" از آلباني، "ليز اندرسن" از دانمارک، "خاوير برمودز" از کشور مکزيک و "ژان گامي" از فرانسه براي داوري جشنواره و سخنراني و نمايش آثار خود به ايران آمده اند.  
آجيم سولاج، داور کاريکاتور از کشور آلباني هم درباره جشنواره تجسمي فجر گفت: جشنواره تجسمي فجر نمايشگاهي فوق العاده است و آثار هنري در سطح کيفي عالي در اين جشنواره به نمايش گذاشته شده است. 
ژان گامي، عکاس فرانسوي و داور عکس ششمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر درباره جشنواره گفت: موضوع مناسبي براي عکس هاي جشنواره انتخاب شده و عکاسان هم توانسته اند اين موضوع را عکاسي کنند اما جشنواره بايد به سمتي برود که عکاسان با مجموعه عکس در جشنواره شرکت کنند تا نگاه عکاس قابل دريافت باشد چون در عکاسي بينش عکاس اهميت دارد. 
محي تين کوراغلو، کاريکاتوريست ترکيه اي و داور جشنواره تجسمي فجر نيز گفت: کاريکاتور ايران در عرصه بين المللي بسيار از جايگاه ويژه اي برخوردار است و يکي از مشهورترين کاريکاتوريست هاي ايران و جهان کامبيز درم بخش است. انديشه در آثار هنرمندان و کاريکاتوريست هاي ايران جايگاه ويژه اي دارد.  
داوري نهايي آثار بخش بين الملل جشنواره در رشته هاي عکاسي، پوستر، کاريکاتور و تصويرسازي با حضور داوران ايراني و خارجي انجام مي شود و برگزيدگان جشنواره در اختتاميه معرفي مي شوند.  
آثار ژان گامي عکاس فرانسوي ساعت 30:9 تا 30:12 صبح پنجشنبه اول اسفندماه در موزه هنرهاي معاصر تهران نمايش داده مي شود و گامي درباره آثار خود سخن مي گويد.  
همچنين آثار خاوير برمودز و فليپ توباردا گرافيست هاي اهل مکزيک و برزيل که داور ششمين جشنواره تجسمي فجر هستند ساعت 30:9 تا 30:12 صبح پنجشنبه اول اسفند در موسسه فرهنگي هنري صبا نمايش داده مي شود و درباره اين آثار گفت و گو مي کنند.  
نشست «فتوژورناليسم و نوگرايي در عکاسي مستند اجتماعي» با حضور ژان گامي، عکاس فرانسوي، سيف الله صمديان و حسن غفاري ساعت 15 روز پنجشنبه اول اسفندماه در سينما تک موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار مي شود.  
نشست «پوسترهاي اجتماعي» نيز با حضور خاوير برمودز، فيليپ توباردا، مسعود نجابتي و مهدي سعيدي نيز پنجشنبه اول اسفند ساعت 15 در موسسه فرهنگي هنري صبا برگزار مي شود.  
راجر ملو تصويرساز برزيلي ساعت 30:9 شنبه سوم اسفندماه در موسسه فرهنگي هنري صبا ورک شاپ برگزار مي کند و آثار محي تين کوراوغلو و آجيم سولاج; کاريکاتورست هاي اهل ترکيه و آلباني ساعت 30:9 تا 45:12 در موزه هنرهاي معاصر تهران نمايش داده مي شود و درباره آثار گفت وگو مي کنند. 
نشست "کاريکاتور در ايتاليا و ترکيه" با حضور محي تين کوراوغلو، آجيم سولاج، بهمن عبدي و بزرگمهر حسين پور ساعت 15 شنبه سوم اسفندماه در موزه هنرهاي معاصر تهران و نشست "تصويرگري کتاب کودک در دانمارک" با حضور راجر ملو، ليز اندرسون، کاظم طلايي و هدي حدادي ساعت 15 شنبه سوم اسفند در موسسه فرهنگي هنري صبا برگزار مي شود.  
نمايشگاه آثار ششمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر بعد از مراکز استان ها در تعدادي از شهرستان ها برگزار مي شود.  
منتخب آثار رشته هاي عکاسي، کاريکاتور، تصويرسازي و پوستر از هنرمندان ايراني و خارجي در مراکز 21 استان کشور برگزار شده است.  
نمايشگاه منتخب آثار بخش بين الملل در استان هاي آذربايجان غربي، اردبيل، البرز، چهارمحال و بختياري، خراسان رضوي، خراسان شمالي، خراسان جنوبي، خوزستان، سمنان، سيستان و بلوچستان، فارس، قزوين، قم، کردستان، کرمانشاه، گيلان، لرستان، مرکزي و جنوب کرمان برپا شده است.  
موزه هنرهاي معاصر اهواز، نگارخانه فجر کرج، انجمن خوشنويسان بيرجند، نگارخانه شهيد شهراني شهرکرد و نگارخانه فرهنگ و ارشاد اسلامي سسندج از جمله ميزبانان استاني جشنواره تجسمي فجر هستند.  
آثار تجسمي فجر پس از سنندج در شهرهاي کامياران، ديواندره و بانه استان کردستان و پس از کرج توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز در نظرآباد اين استان برگزار مي شود.