تاریخ 1392/11/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3571 برو جستجو جستجوی پیشرفته   طرح عمراني در بخش مرکزي شاهرود افتتاح شد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
در چهارمين روز از گراميداشت سي و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و دهه مبارک فجر 9 طرح عمراني در بخش مرکزي شاهرود افتتاح شد.
فرماندار شاهرود در حاشيه مراسم افتتاح اين طرح ها به خبرنگار ايرنا گفت: اين طرح ها در بخش هاي آبرساني، توزيع برق، احداث پارک و واحدهاي دهياري در روستاهاي بخش مرکزي است.
مهدي بندرآبادي افزود: اين طرح ها شامل بلوار و ورودي روستاي راهنجان، آبرساني به روستاهاي دهملا و قلعه حاجي، ساختمان دهياري در روستاي علي آباد، آسفالت و آزادسازي خيابان و بوستان روستاي مغان و دو واحد دامداري در مجتمع گاوداري روستاي دهملا است.
وي خاطر نشان کرد: براي بهره برداري از اين طرح ها، هشت ميليارد ريال از محل اعتبارات دولتي و عوايد درآمدهاي دهياري و شوراهاي روستاها، هزينه شده است.

 


 مردمي بودن مسوولان از دستاوردهاي انقلاب است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
امام جمعه موقت ميامي گفت: مردمي بودن مسوولان از دستاوردهاي انقلاب اسلامي است و مردم همواره مسوولان را در کنار خود احساس کرده اند.
حجت الاسلام حسن مومني در ديدار با مسوولان دستگاه هاي اجرايي شهرستان ميامي به مناسبت گراميداشت سي و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب افزود : انقلاب اسلامي ايران با تفکر ساده زيستي به وجود آمد.
وي تاکيد کرد: مسوولان توجه داشته باشند که تفکر ساده زيستي و مردمداري، همواره مورد تاکيد نظام مقدس جمهوري اسلامي است.
وي فاصله گرفتن رژيم پهلوي از مردم را يکي از دلايل به وجود آمدن انقلاب مردم ايران دانست و گفت: مردم در دوران شاهنشاهي از ظلم و ستم رژيم به ستوه آمده بودند و فاصله طبقاتي بين خود و مسولان را مشاهده مي کردند.
امام جمعه موقت ميامي افزود: وقتي به استقبال تاريخي امام راحل در بهمن 57 نگاه مي کنيم، متوجه مي شويم که اين استقبال بي نظير با عشق و علاقه مردم به رهبري به وجود آمد.
وي با يادآوري اين که رعايت تقوا، بندگي محض در برابر خداوند، کوچک بودن در برابر عظمت خداوند، به امام راحل عظمت و بزرگي بخشيد، خاطرنشان کرد: مسوولان نظام هم بايد با الگوپذيري از بنيانگذار انقلاب از جمله سرمشق قرار دادن ساده زيستي در زندگي و کار خود، پاسدار اين امانت بزرگ باشند.
امام جمعه موقت ميامي تصريح کرد: برگزاري جشن هاي انقلاب اسلامي بايد در شان انقلاب باشد و در اين ايام ياد امام راحل و شهدا، فراموش نشود.
فرماندار شهرستان ميامي نيز در اين نشست با گراميداشت ايام الله دهه فجر، به گوشه اي از برنامه ها و پروژه هاي افتتاحي اين شهرستان اشاره کرد و گفت: مردم شهرستان ميامي باشکوه تر از سالهاي گذشته با برگزاري جشن هاي انقلاب، سالروز پيروزي انقلاب اسلامي را گرامي مي دارند.
احمد قاضي افزود: از مسوولان دستگاه ها اجرايي مي خواهيم به پاس نعمت انقلاب اسلامي، در طرح اکرام ارباب رجوع و برخورد با مردم در جهت حل مشکلاتشان، همواره کوشا و پرتلاش باشند.

 


 طرح گازرساني به کارخانه آسفالت شهرداري بسطام افتتاح شد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
شهردار بسطام از افتتاح طرح گازرساني به کارخانه آسفالت اين شهرداري همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامي خبر داد و گفت: کاهش آلودگي، افزايش بهره وري، بهينه سازي و صرفه جويي در مصرف سوخت از مهم ترين اين طرح بوده است.
محمد علي يعقوبيان در حاشيه آيين افتتاح طرح گازرساني به کارخانه آسفالت شهرداري بسطام ضمن بيان اين که اين طرح با اعتباري بالغ بر يک ميليارد و 300 ميليون ريال اجرا شده است، گفت: در هر ساعت يک هزار متر مکعب گاز مورد استفاده اين کارخانه قرار مي گيرد.
وي ساخت ايستگاه تقليل گاز، 500 متر لوله کشي شبکه گازرساني داخلي و نصب هفت علمک را از جمله اقدامات اجرايي اين طرح برشمرد.
شهردار بسطام ظرفيت توليد آسفالت در کارخانه آسفالت شهرداري را 80 تن در ساعت اعلام و تصريح کرد: با اجراي طرح گازرساني به اين کارخانه، گاز طبيعي جايگزين سوخت مازوت شد که از مهم ترين مزاياي آن مي توان به کاهش آلودگي، افزايش بهره وري، بهينه سازي و صرفه جويي در مصرف سوخت اشاره کرد.
در اين مراسم جمعي از خانواده هاي معظم شاهد، مهدي بندرآبادي فرماندار شهرستان شاهرود و جمعي از مسئولان محلي حضور داشتند.

 


 فرمانده سپاه ناحيه سمنان:
 آمريکا از غيرت و اقتدار ملت ايران واهمه دارد 

سرويس خبر
فرمانده سپاه ناحيه شهرستان سمنان گفت: آمريکا هنوز از اقتدار و غيرت ملت ايران که پيروزي سال  57 را رقم زدند، بيم و هراس دارد.
به گزارش خبر گزاري بسيج در استان سمنان، علينقي همتي در مراسم گراميداشت سي و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي که با حضور بسيجيان پايگاه حضرت سکينه (س) و حوزه حضرت خديجه (س) در سالن اجتماعات پايگاه سکينه (س) برگزار شد، ضمن تبريک به مناسبت ايام الله دهه مبارک فجر بيان کرد: انقلاب به پشتيباني خداوند و امام خميني (ره) به پيروزي رسيد.
وي افزود: علاوه بر بيان اهداف حرکت سياسي امام خميني (ره) بايد وقايع و رويدادهاي مهم انقلاب پرفراز و نشيب ايران اسلامي براي نسل جديد تبيين شود.
فرمانده سپاه ناحيه شهرستان سمنان خاطرنشان کرد: اگر مردم جامعه ما سعي کنند زندگي امام خميني (ره) را سرلوحه زندگي خود قرار دهند، داراي خانواده اي موفق خواهند بود; چرا که ايشان تربيت فرزندان و احترام به همسر را مهم مي دانستند.
همتي با تاکيد بر تبيين سيره و روش زندگي بزرگان دين از جمله حضرت امام خميني (ره) در حلقه هاي صالحين تصريح کرد: يکي از ويژگي هاي امام خميني(ره) اهميت زيادي که به علم و دانش مي دادند بود، همچنين خواندن نماز شب و صرفه جويي از ديگر ويژگي هاي امام خميني(ره) بود.
وي اظهار داشت: شهدا را بايد همواره به خصوص در اين ايام به ياد داشته باشيم; چرا که اگر آن ها نبودند هيچ گاه جمهوري اسلامي به عزت و سربلندي نمي رسيد.
فرمانده سپاه ناحيه شهرستان سمنان گفت: بدانيد امروز دشمنان انقلاب و نظام از تجهيزات نظامي ما بيمي ندارند; بلکه ترس آنها از فرهنگ و عقيده ماست و آنها از عفت و حيا و خون شهيدان مي ترسد; بنابراين بايد هوشيار باشيم و نگذاريم خون شهيداني که مظلومانه به شهادت رسيدند و آرامش و پيشرفت امروز ما را رقم زدند، پايمال شود.

 


 کودکان گرمساري با دهه ي فجر همگام شدند 

گرمسار- روزنامه پيام استان سمنان
مهدهاي خصوصي بهزيستي و مهدکودک غنچه شهر گرمسار ويژه ايام دهه ي مبارک فجر با حضور خانم انصاري رئيس اداره بهزيستي شهيد رجايي و ديگر مسوولان آن اداره همراه با کودکان گروه سني نوباوه و پيش دبستاني از ميدان امام به سمت مزار شهدا با شاخه هاي گل و سردادن شعارهاي انقلابي کودکانه راهپيمايي کردند.  
در مزار شهدا ضمن خواندن فاتحه آن مکان را با شاخه هاي گل مزين کردند. 
همچنين از طرف مسوولين تربيت بدني شهرستان گرمسار قرعه کشي براي اين کودکان انجام شد که به آن ها هدايايي به رسم يادبود اهدا گرديد.  
قابل ذکر است که به مناسبت دهه ي مبارک فجر نمايشگاه نقاشي و کاردستي با موضوع دهه ي فجر از طرف مهدکودک غنچه و با همکاري خانم عليزاده رئيس کانون پرورشي فکري کودکان برگزار شد که مورد استقبال مردم و مسوولين قرار گرفت. 
همچنين طاهري فرماندار گرمسار و برخي از مسوولين ادارات از اين نمايشگاه ديدن کردند.

 


 دو مهد کودک در شاهرود افتتاح شد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
رييس اداره بهزيستي شهرستان شاهرود در حاشيه افتتاح مهدهاي کودک  آرين  و  فرشتگان  به خبرنگار ايرنا گفت: اين مهدهاي کودک هريک با اعتبار حداقل 500 ميليون ريال به بهره برداري رسيده است.
حسن غربا  اعلام کرد: هرکدام از اين مهد کودک ها در دو طبقه با کليه امکانات جمعا به 140 کودک خدمات ارائه مي کنند.
وي تاکيدکرد: در هر مقطع سني بايد آموزش و تربيت کودکان مورد توجه ويژه قرار گيرد.
وي خاطرنشان کرد: به دليل اين که آموزش در سنين پايين تر ماندگاري بيشتري دارد بايد تمام جنبه هاي آموزش هاي اجتماعي و فرهنگي، به خصوص ديني و مذهبي در سنين پايين برنامه ريزي شود.
غربا با اشاره به اين که ما هرچه داريم از خون شهداست و شهدا چشم وچراغ ملت هستند، گفت: به مناسبت گراميداشت دهه مبارک فجر و زنده نگاه داشتن ياد و خاطره شهدا به همراه جمعي از مسوولان بهزيستي شاهرود از خانواده سه شهيد والامقام و جانباز تحت پوشش ديدار و دلجويي شد.

 


 روز شمار تاريخ  

 17 بهمن برابر با 6 ربيع الثاني و 6 فوريه

1366 ش: تشکيل مجمع تشخيص مصلحت نظام به امر امام خميني 

پس از تشکيل مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان، مواردي به وجود آمد که اين دو نهاد با هم اختلاف نظر پيدا مي کردند و در هر بار نظر حضرت امام را اعمال مي نمودند. سرانجام در اواسط بهمن 1366 از سوي رييس جمهور، رييس مجلس، رييس ديوان عالي کشور، نخست وزير و حاج احمد خميني نامه اي خطاب به امام نگاشته و از ايشان درخواست شد که براي حل عملي مسائل، مرجعي را تعيين کرده که باعث حل اختلاف مجلس با شوراي نگهبان گردد. حضرت امام نيز در 17 بهمن آن سال، فرمان تشکيل مجمع تشخيص مصلحت نظام مرکب از اعضاي شوراي نگهبان، روساي سه قوه و... را صادر کردند.

1357 ش: راهپيمايي عظيم مردمي در حمايت از دولت موقت
 
در پي اعلام تشکيل دولت موقت انقلابي، راهپيمايي هاي وسيعي از سوي ميليون ها نفر از مردم مسلمان و انقلابي ايران براي پشتيباني و تاييد اين تصميم حضرت امام در شهرهاي مختلف برپا شد. در اين روز مردم مسلمان ايران با اجتماع در خيابان ها، همه، يک صدا خواستار برکناري دولت سرسپرده بختيار شدند.در پايان، طي قطعنامه اي به دولت غيرقانوني بختيار هشدار داده شد که هر چه زودتر از رودررويي ملت کنار بروند.

1936 م: کشف سردترين نقطه جهان در سيبري  

سردترين نقطه کره زمين در ششم فوريه 1936م توسط يک هيات علمي و پس از چهار سال تلاش و جستجو در نقاط سردسير جهان، شناخته شد. اين شهر تا پيش از فروپاشي شوروي و به ويژه در زمان تزارها تبعيدگاه محکومان سياسي اين کشور بود و داراي جمعيت بسيار کمي مي باشد. سرماي اين منطقه در زمستان به هفتاد درجه زير صفر مي رسد. لازم به ذکر است که اين منطقه از مراکز داد و ستد خز مي باشد و رشته کوه هاي ورخويانسک با ارتفاع 2500 متر داراي معادن زغال سنگ، نقره، قلع و روي است.

852 ق: تولد "ابن اياس" مورخ مشهور مصري  

محمد بن احمد بن اياس معروف به ابن اياس مکني به ابوالبرکات است. او براي نقل اخبار، آن ها را با نثر ساده و بدان شکل که در زبان محاوره نقل مي شد به رشته ي تحرير درمي آورد و قواعد دستور زبان را در آن ها رعايت نمي کرد. مهم ترين اثر تاريخي او کتاب بدايع الزهور في وقايع الدهور درباره ي تاريخ سرزمين مصر از روزگار کهن تا حدود سال هاي درگذشت مولف است. همچنين از شرح احوال سلاطين مصر، تاسيس و افتتاح بناها و بروز بيماري هاي مهلک در اين کتاب، مطالب ارزشمندي به چشم مي خورد.

1952 م: آغاز سلطنت "ملکه اليزابت دوم" در انگلستان  

اليزابت دوم يا اليزابت الکساندرا مري ويندسور (به انگليسي:  (Winbsor Mary Alexanbra adethzEli ) زاده 31 فروردين 1305 خورشيدي برابر با 21 آوريل 1926) رئيس دولت در بريتانيا و پانزده کشور ديگري است که وي بر آن ها سلطنت مي کند.ملکه اليزابت دوم، تاکنون در بريتانيا شاهد فعاليت يازده نخست وزير بوده است و ديويد کامرون، نخست وزير کنوني بريتانيا، دوازدهمين نخست وزيري است که در زمان سلطنت او دولت تشکيل داده است.

1642 م: کشف جزاير "زلاند نو" در شرق استراليا  

جزاير زلاند نو در ششم فوريه سال 1642م به وسيله "آبل تاسمان" کاشف معروف هلندي کشف شد، ولي هلندي ها به علت دوري مسير، رغبتي به مهاجرت و سکونت در آن نشان ندادند. در سال 1769م کاشف و دريانورد معروف انگليسي به نام "جيمزکوک" به اين سرزمين قدم نهاد و با گذشتن از تنگه ميان دو جزيره اصلي، آن را به نام خود، تنگه کوک ناميد. از اين زمان بود که پاي ديگر انگليسي ها نيز به اين سرزمين باز شد و در سال 1841م، انگلستان رسما زلاندنو را ضميمه قلمرو امپراتوري خود کرد.

1922م: پايان کنفرانس محدود کردن تسليحات بين المللي در واشينگتن  

کنفرانس "محدود کردن تسليحات بين المللي" از 13 نوامبر 1921م در واشينگتن، پايتخت امريکا آغاز به کار کرد. اين کنفرانس در ششم فوريه 1922م، با امضاي قراردادي به نام قرارداد پنج جانبه توسط پنج کشور از کشورهاي شرکت کننده به کار خود پايان داد.چند سال بعد در ژوئن 1925م منع به کارگيري گازهاي کشنده در جنگ ها از سوي تعداد بيشتري از کشورها مورد توجه قرار گرفت و طي پروتکلي در ژنو به امضاي اکثر آن کشورها رسيد. با اين حال، همين کشورها در موارد متعدد از اين سلاح هاي ممنوعه استفاده کرده اند.

1924 م: زادروز جين يونگ، نويسنده معروف چين 

جين يونگ، با نام اصلي جا ليانگ يونگ معروف به لوئيس چا در تاريخ ششم فوريه سال 1924 ميلادي در شهر  هاي نينگ چين به دنيا آمد. جين يونگ يکي از معروف ترين رمان نويس هاي چيني معاصر و همين طور يکي از پايه گذاران روزنامه مينگ پائو در هنگ کنگ است، که از سال 1959م تا زمان بازنشستگي (1993م) در آن کار مي کرد. او از سنين کودکي علاقه مند به خواندن بود، مخصوصا داستان هاي ووشيا و داستان هاي قديمي.او به دنبال نوشتن رمان، کار قبلي اش را   رها کرد و به عنوان صحنه آرا و نمايشنامه نويس در شرکت هاي فيلم سازي شروع به کار کرد. نوشته هاي جين يونگ شامل 14 رمان و يک داستان کوتاه (شمشير دوشيزه يوئه) مي باشد. بيش تر رمان هاي او ابتدا در بخش روزانه روزنامه منتشر مي شد. بعد ها ويرايش کتابي رمان هايش به چاپ رسيد.

 سلماز عرب عامري

 


 نيازمندي هاي استان 

 قيمت ها از اتحاديه هاي صنفي مربوطه اخذ شده است

قيمت سکه و طلا و ارز:  

قيمت هر گرم طلا 18 عيار: 801.89       نيم ربع  000.175
ربع سکه: 000.264                                    نيم سکه: 000.440
سکه تمام: طرح جديد 000.876 و طرح قديم 000.874
دلار آمريکا: 2965  

قيمت نان :

نان سنگک: 500                               نان بربري: 325
نان لواش: 125                                   تافتون: 225

قيمت مواد غذايي :

مرغ دولتي هر کيلوگرم:  6450       تخم مرغ هر کيلو گرم:4400  
شير يک ليتري: 2400                        شير کوچک: 800
خامه کوچک: 1900
ماست 800 گرمي: از 900.1 تا 300.2
روغن چهار و نيم کيلويي طلايي:   400.21
قند: 600.2                                             شکر آزاد: 2200
نخود خام: 000.4                                عدس: 000.4
لپه: 000.5                                             لوبيا قرمز: 000.7
لوبيا چيتي: 500.9                               برنج ايراني اعلا»: 200.7
چايي خارجي: 000.30، ايراني: 000.4

قيمت ميوه:

سيب زمستوني ممتاز قرمز و سفيد: 4500-5000 درجه يک: 3800-4000 درجه دو: 1500-2000
سيب زميني: ممتاز 2200-2300 ، درجه يک 1500-1800 سيب زميني نو جيرفت: 2700
گوجه: ممتاز 1750-2000 درجه دو: 1000-1300
پياز سفيد اصفهاني ممتاز: 1000-1350 درجه يک 800-1000
موز: 3750 تا 4000      سبزي: 1200-1500           کاهو: 800تا 1100 
خيار درختي سمنان: 2800 تا 3000 خيار درختي جيرفت: 1500-2000 ممتاز رسمي 1200-1750  
بادمجان:1800-2200                          هويج: 900-1100
انار ممتاز 3000-4000 معمولي:2200-2500 درجه دو 1500-1800
گلابي: 3800-4000                           انگور شاهرود: 2500-2800
ليمو ترش سنگي: 1800-2200
نارنگي ممتاز 2000-2500 معمولي: 1200-1500 يافا: 2000-2200 پرچ: 2800-3000
خرمالو کني ممتاز: 3500-4500 درجه يک: 2500-3000 درجه دو: 2000-2500
پرتغال سورتينگي: 2200-2500 درجه يک: 1500-1200 درجه دو 800-1200
کيوي: 3800-4200 درجه يک 2800-3000 درجه دو: 1500-2000
گل کلم: 800-1000 درجه يک 500-700
فلفل تند: 4000-4500
سير: 2500-3000 درجه يک 1500-1800
فلفل دلمه اي ممتاز: 3000-3500 درجه دو 1500-2000
شلغم: 800-1000                               لبو: 800-1200
چغندر: 500-700                             کدو حلوايي: 800-1000

قيمت لاستيک و باطري خودرو:

لاستيک پرايد سايز(13*165/65) کوير تاير  هر حلقه 000.105
لاستيک پژو سايز(14*185/65)کوير تاير  هر حلقه  000.114
قيمت باطري (آرمو) کامل همراه با نصب(خودروي پرايد)   950.127
قيمت باطري (آرمو)  کامل همراه با نصب(خودروي پژو)   100.148
قيمت باطري سيلد همراه با نصب (خودروي پژو)   350.176
قيمت باطري سيلد همراه با نصب (خودروي پرايد)   800.147