تاریخ 1392/11/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3571 برو جستجو جستجوی پیشرفته   براي اولين بار صورت مي گيرد;
 نمايش 20 فيلم از جشنواره بين المللي فجر در سينما فرهنگ سمنان 

جشنواره فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه در سينماي تهران اکران مي گردد که به همت مدير کل فرهنگ و ارشاد استان سمنان و رئيس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان سمنان 20 فيلم از جشنواره  بين المللي فجر در سينما فرهنگ سمنان اکران مي گردد که از 20 فيلم اکران شده 10 فيلم آن از سوداي سيمرغ که از کارگردان هاي بزرگ همچون ابراهيم حاتمي کيا (چ)،  داريوش مهرجويي(اشباح)، کيومرث پور احمد (50 قدم آخر)، کيانوش عياري(خانه پدري)، رضا عطاران(رد کارپت)، بهرام توکلي (بيگانه)، سعيد سهيلي (کلاشينکوف) و... بوده و  7 فيلم نيز از قسمت  نگاه نوع مي باشد. علاقه مندان در استان  براي تهيه بليط مي توانند به مراکز ذيل مراجعه نمايند. سينما فرهنگ (ميدان هفت تير) فرهنگسراي کومش(بلوار قدس) سايت کتاب سمنان( باغ فردوس) کافي نت ماني (ميدان سعدي) و ويدئو کلوپ هدف (مجتمع اسکان)
شايان ذکر است کساني که مي خواهند بليط را در محل کار و يا در درب منزل تحويل بگيرند مي توانند با شماره هاي 3333148و 3331218 تماس بگيرند و سانس هاي سينما براي اکران اين 20 فيلم که از تاريخ 17 بهمن ماه لغايت 27 بهمن مي باشد که در ساعتهاي 14 - 16 - 18 - 20 خواهد بود.  

ميثم دهرويه

 


 گفتگو با ايرج کارخائي هنرمند پيشکسوت، نقاش و طراح استان سمنان در خصوص « نقاشي در هنرهاي تجسمي»  
نويسنده : ميثم دهرويه

مقدمه:  
عرصه هنرهاي تجسمي گستردگي و تنوع فراواني دارد گرافيک، تصويرگري، طراحي، خطاطي، تذهيب در اين عرصه قرار مي گيرد که نقاشي از مهمترين عناصر هنرهاي تجسمي است که در اين رابطه گفتگوي انجام شده با ايرج کارخائي که سالها در عرصه نقاشي و طراحي فعاليت مي کند و نمايشگاه هاي مختلفي را در سطح استان سمنان برگزار نموده، انجام داده ايم که به نظر خوانندگان عزيز مي رسد.

**************************************

چرا نقاشي در هنرهاي تجسمي اهميت به سزايي دارد؟
در ميان هنرهاي تجسمي، نقاشي از همه رواج بيشتري دارد از کودکان گرفته تا بزرگترها و از مشتاقان به طبيعت تا نقاشان حرفه اي و از علاقمندان به هنرهاي رايج و افراد با ذوق اگر نه به خاطر ديگران براي دلخوشي خودشان و جهت ايجاد آرامش د روني به نقاشي مي پردازند.
چه عللي موجب شده که هنر نقاشي اين همه هوا دار دست به کار پيدا کند؟
البته علل بسيار است ولي تنها يکي از آنها را که مي توان ابراز داشت انعطاف پذيري و روان بودن  نقاشي خصوصا با رنگ روغن، رنگ لعابي و رنگهاي آکريلي و شيميايي است در همين رابطه است که نقاشي را بعنوان يکي از عناصر مهم هنرهاي تجسمي مي شمرند.
وي با اشاره به نقش رنگ روغن در رشد نقاشي افزود: کشف رنگ روغن در ميانه سده پانزدهم ميلادي راه را بر امکانات نگارگري در اروپا گشود و تاثير متقابل رنگ روغن از لحاظ سهولت رنگ آميزي و برجسته نمايي و تغييرات اندک و ايجاد اختلاف درجه رنگ ها ايجاد نمود خاصيت غشائي نسبتا انعطاف پذير ي رنگ روغن باعث عدم ترک خوردن تابلوها مي شود در نتيجه نقاش مي تواند روي بومهاي بزرگ کار کند و آثار خلق شده طي ساليان دراز با دوام و مستحکم بماند.
ايرج کارخائي در ادامه با تاکيد به ويژگي ها و خصوصيات ارزشمند هنر نقاشي تصريح کرد: نقاشي دلبستگي گروههاي بسياري از مردم را به خود جلب مي کند که جهات مهارت و مجاهدت در کار با يکديگر تفاوت عمده دارد. در نقاشي ذاتا براي ايجاد ويژگيهاي ديد قريب و خصوصا واقع نمايي به ياري شگردهاي عمده اي چون ژرف نمايي رنگي و خطي، تاريک و روشن کاري، کوتاه نمايي در مسير ديدگاه مقابل رنگ گذاري تکميلي و جلازني امکانات و تدارکاتي بس بيشتر از رشته هاي ديگر هنرهاي تجسمي در اختيار داشت. در نقاشي انواع موضوع ها، برداشت ها، ادراکات، احساسات و مضامين مختلف اجتماعي، سياسي، فرهنگي و تاريخي را ميتوان با اندک شناختي بر اسلوب رنگ گذاري به تصوير درآورد. اختراع نقاشي با رنگ روغن سپس با رنگ هاي پلاستيکي نوين نتايج اجتماعي، هنري شگفت انگيزي به بار آورده است.
اين هنرمند استان ادامه داد: ولي هر قدر تحولات حاصل از کار ماده ها و اسلوب هاي وابسته به آنها انقلاب انگيز بوده باشند نبايد از نظر دور داشت سائق اصلي، نياز فطري نوع بشر به تصويرگري بوده است از انسان غارنشين و کودک نوپا تا انسان قصرنشين و هنرمند نوپرداز که اين چنين اين هنر را فراگير، گسترده و شکوفا نموده است.
نقاشان تا آغاز دوره رنسانس از اعضاي صنف زرگران به شمار مي آمدند اگر چه بزرگ استاداني چون داوينچي و ميکلانژ و تيسن به مقامي برتر از صنف فن ورزان ارتقا» يافته بودند. داوينچي و چنينو چنيني هر يک رسالاتي در فن نقاشي نگاشتند که حاوي مباحث مفصل درباره روش هاي عملي اين هنر بود.
در رساله داوينچي به مسائل کالبد شناسي، علم وظايف اعضا» و اندام، علم ديدگاني، علم مرايا و نقد هنري پرداخته شده است.
وي در ادامه به روند حرکت هنر نقاشي در عرصه هاي جديد اشاره نمود و گفت: امروزه  با آزمايش هاي نوين با کار ماده ها و شکوفائي انديشه ها، شاخه هاي نورسته و متنوعي در هنرهاي تجسمي پديد آمده است به خصوص در نقاشي با برخورداري بيشتر از اين امکانات، شوق آفرين تر و تکان دهنده تر شده است در عين حال نقاشان کارهاي جدي و نوگرا با مضامين انتقاد آميز اجتماعي و تحليل گري هاي رواني و انساني را به هيچ رو از دست فرو نگذارده اند.
وي افزود: عرصه هنر نقاشي در طول تاريخ دوره هاي مختلف را که مسائل سياسي، اجتماعي و فرهنگي جامعه در ايجاد سبکهاي بزرگ  دخيل بوده، گذرانده و سيري از دوره کلاسيک تا سبک هاي نوين امپرسيونسيم تا آبستره را پشت سر گذرانده و امروز از دوره هنرهاي مدرن به پست مدرن رسيده و هر روز شاهد نوآوري هاي جديد و متنوع و متکثر در نقاشي هستيم.

 


 اجراي نمايش کودک (خروس زري پيراهن پري) در شاهرود 

به مناسبت  ايام ا... دهه مبارک فجر، نمايش کودک خروس زري پيراهن پري در تالار شهيد بهشتي شاهرود اجرا مي گردد. 
محسن اميري رئيس اداره   گفت: اين نمايش با توجه به استقبال بي نظير خانواده ها بخصوص کودکان و نوجوانان براي دومين بار است که در سالجاري در شاهرود اجرا مي گردد.  
اميري گفت: اين نمايش که با رويکرد آموزشي، اجتماعي به کارگرداني هومن شهرستاني از هنرمندان برجسته و گروه چکاوک انجمن نمايش اداره فرهنگ وارشاد اسلامي  شاهرود است در دهه مبارک فجر از 12 الي 25 بهمن ماه  براي کودکان و نوجوانان علاقمند به نمايش تاتر اجرا مي گردد.  
  لازم به ذکر است: در اين نمايش شاد که مختص کودکان مي باشد هنرمندان، کورش جعفري، محيا صادقي، مليحه حيدري،راحله امين،فروغ حقيقي، وحيد جعفري به ايفاي نقش مي پردازند.  
اين اثر هنري تنها نماينده استان سمنان  است  که  از سوم  تا  دوازدهم  اسفند ماه 92 در تالار فخرالدين اسعد   شهر ستان گرگان به روي صحنه خواهد رفت.


 برپايي نمايشگاه عکس در دامغان 

نمايشگاه عکس "نداي انقلاب "با هدف حفظ نام و ياد امام خميني (ره) به مناسبت فرا رسيدن دهه مبارک فجر در دامغان برپا شد.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان دامغان با اشاره به اينکه اين نمايشگاه در ايام دهه فجر برپا خواهد بود، اظهار داشت: 30 قطعه عکس  از روزشمار انقلاب اسلامي و ديگر حوادث دوران انقلاب به منظور حفظ نام و ياد امام خميني (ره) و آشنايي نسل جوان با سيره و انديشه هاي امام راحل (ره) به همت اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان دامغان در معرض ديد عموم قرار داده شده است.
محمد طالبي  با بيان اينکه نمايشگاه ياد شده در دو نوبت صبح و بعدازظهر در مجتمع فرهنگي و هنري شهيد شاهچراغي پذيراي بازديدکنندگان است، علاقه مندان و ارادتمندان آن امام همام با حضور سبز و حماسي خود در بازديد از نمايشگاه عکسي با عنوان «نداي انقلاب» ضمن اداي دين خود نسبت به ارزش هاي والاي نظام مقدس بار ديگر با آرمان هاي بلند امام راحل (ره) و شهيدان والا مقام انقلاب اسلامي تجديد ميثاق مي کنند.
گفتني است اين نمايشگاه با همکاري انجمن هنرهاي تجسمي، بسيج هنرمندان و موسسه فرهنگي و هنري کوکب شب گشايش يافته است.

 


 افتتاح مجتمع فرهنگي ديجيتال مهديشهر  

در دومين روز از ايام ا... دهه فجر و همزمان با سفر محمد وکيلي استاندار سمنان به شهرستان مهديشهر، مجتمع فرهنگي ديجيتال مهديشهر توسط استاندار در فرهنگسراي نيستان مهديشهر به بهره برداري رسيد.  
به گفته رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان مهديشهر، براي افتتاح اين مجتمع بالغ بر 450 ميليون ريال از محل بخش خصوصي هزينه شده است.  
محمد علي يوسفيان افزود: اين مجتمع شامل 27 سيستم رايانه و با امکاناتي چون بازيهاي رايانه اي ايراني، اينترنت، کلاس هاي آموزشي و نرم افزارهاي رايانه اي به عموم مردم خدماتي با قيمت مناسب ارائه مي دهد.   


 برگزاري اولين ارکستر مجلسي سمنان در تئاتر شهر  

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي  شهرستان سمنان با بيان اين مطلب گفت: مجتمع فرهنگي هنري کومش، در روز هاي پنجشنبه 92/11/17 و جمعه 92/11/18 ميزبان ارکستر مجلسي سمنان خواهد بود.  
امير رسوليان درادامه خاطر نشان کرد: اين اجرا شال آثار تلفيقي در 5 قطعه توسط کل گروه، آثار کلاسيک در 4 قطعه به صورت تريو (توسط سه نوازنده) و يک قطعه براي تقدير از پيشکسوتان تک نوازي ارکستر بر گزار خواهد شد.
به گفته امير رسوليان  مديريت گروه 14 نفره را سيد مجيد حسيني عهده دار خواهد بود.  
شايان ذکر است، ارکستر مجلسي استان سمنان توسط انجمن موسيقي استان پايه گذاري شده است و فعاليت هاي خود را بر اساس اصول و قواعد ارکسترهاي استاندارد در دو بخش کلاسيک و تلفيقي انجام مي دهد.

 


 نمايش موزيکال قصه يک شهر قشنگ در تئاتر شهر روايت مي شود  

نمايش " قصه شهر قشنگ "به نويسندگي و کارگرداني علي اکبر شفائيان، از روز دوشنبه 92/11/14 به مدت 9 روز و هنرنمايي 16 بازيگر در سالن تئاتر شهر مجتمع فرهنگي هنري کومش سمنان اغاز شد.
گفتني است، اين نمايش که با همکاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سمنان و سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري سمنان باموضوع آموزشي در زمينه آموزش فرهنگ آپارتمان نشيني، تفکيک زباله ها، معرفي اماکن تفريحي و تاريخي، استفاده از وسيله نقليه عمومي و... را به مخاطبين ارائه مي دهد.
بازيگران آن عبارتند از: رضا نورو ززاده پور-عبدا... عباسي- نويد خدام عباسي- افسانه ميرباقري- درسا خطيبي و.... عوامل: حسين صدرايي و... آهنگساز: فرشاد صالحيان  

 


 افتتاح نمايشگاه نگارگري در نگار خانه سيب شاهرود  

همزمان با آغاز دهه مبارک فجر  آثار هنرمند نگارگر  مريم متحدي  با حضور محسن اميري رئيس اداره، مسئول امور هنري، مدير فرهنگسراي مهر، مسئولان انجمن هاي فرهنگي، هنري، پيشکسوتان و هنرمندان عصر روز شنبه 12 بهمن ماه  در نگارخانه سيب فرهنگسراي مهرشاهرود افتتاح و در معرض ديد علاقمندان قرار گرفت.   مريم متحدي فعاليت هنري خود را از سال 1371در زمينه هنرهاي تجسمي آغاز نموده  و از سال 1385 به هنر نگارگري روي آورده و زير نظراستاد   مينا مختاريان آموزش ديده است.  
وي تا کنون در چندين نمايشگاه گروهي شرکت داشته و اين اولين نمايشگاه انفرادي او در زمينه نگارگري است.  
از ديگر نمايشگاه انفرادي اين هنرمند  در زمينه  آبرنگ،  سال 1380 در شهرستان سمنان است که  در کارنامه هنري خود دارد و در رشته آبرنگ از شاگردان  استاد محمد رضا طاهريان مي باشد.  
اين  نمايشگاه با 20 اثر از آثار نگارگري با موضوع عرفاني، اسلامي ، ادبي و عاطفي است که به دو شيوه نگارگري سنتي و نگارگري  معاصر برپا گرديده  است.   لازم به ذکر است: اين نمايشگاه از 12 الي 17 بهمن ماه 92 در نگارخانه سيب فرهنگسراي مهر داير مي باشد.