تاریخ 1392/11/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3571 برو جستجو جستجوی پیشرفته   گفتاري به انگيزه مهمترين رويدادهاي چند روز اخير استان
 حرکتي منطبق با قانون و بر مدار عقل گرايي  

 نحوه توزيع سبد کالا، اتفاقي بد از سوي دولت يازدهم  
مهمترين خبر و رويداد چند روز اخير استان، جدا از برگزاري جشن هاي گراميداشت دهه فجر انقلاب اسلامي توزيع سبد کالا در ميان شهروندان هم استاني است. متاسفانه با آغاز توزيع سبد کالا در کشور صف هاي طويلي در برابر فروشگاه ها براي دريافت اين سبد شکل گرفت. اين موضوع باعث شد تا برخي ناظران به انتقاد از دولت پرداخته و بيان نمايند، که کرامت شهروندان در اين باره حفظ نشده است.اين موضوع تا حدود بسياري با سياست نيز آميخته شد، و جريان هاي مخالف دولت با معتقدان به حفظ کرامت مردم يکصدا شده و از اين فرصت بهره برداري سياسي خود را نمودند.
از طرف ديگر برخي نمايندگان مجلس نهم نيز طي نطق هاي خود، ايستادن شهروندان در صف هاي طولاني را آن هم در آستانه سالگرد پيروزي انقلاب در شان شهروندان نداشته اند. البته سوال اينجاست که صف هاي بسيار دور و درازتر در دولت قبل چرا به چشم اين عزيزان نيامد ؟ آن صف هايي که ناشي از عدم کنترل بازار، گراني افسار گسيخته و بي مبالاتي در نظام توزيع بود، اما صف هاي کنوني در راستاي کمک مضاعف به شهروندان، مهار نقدينگي و پويايي نظام توليد ارزيابي مي شود و مي توان گفت، فاصله از زمين تا آسمان است.
هرچند که بارها مسئولين و از جمله اداره کل تعاون و رفاه اجتماعي استان و صنعت و معدن، بر عدم شتابزدگي شهروندان براي تهيه اين سبد کالا و نيز تاکيد براين موضوع که ساير شهروندان و سرپرستان خانوار در نوبت هاي بعدي، مشمول دريافت اين طرح خواهند شد، و مهلت دريافت سبد کالا نيز تا پايان سال جاري تمديد شده است، اما متاسفانه در سطح شهر شاهد هستيم که شتاب زدگي و ايجاد برخي صف ها در جلوي فروشگاه ها، وضعيت و چهره زشتي در شهر به وجود آورده است.
با نگاهي به آمار خط فقر در جامعه، متاسفانه اين موضوع مشخص مي شود که بخشي از شهروندان نيازمند به دريافت سبد کالا در کشور هستند. شايد دليل اول شتابزدگي را بتوان يک نياز واقعي تلقي کرد. نياز به مواد خوراکي يا امکاني براي تغيير شرايط سخت زندگي، اما دليل دوم را مي توان دسته اي از شهروندان در نظر گرفت که با تصور اينکه سفره اي باز شده، بهره مندي از اين امکان را حق خود مي دانند. شايد در پشت اين شتابزدگي اين تصور و نگراني وجود داشته باشد که ارائه سبد کالا، استمرار نداشته و يا به همه متقاضيان نرسد، بنابراين با عجله و سراسيمه مي خواهند اين حق را مطالبه کنند.
رفتار شتاب زده برخي شهروندان در جهت دريافت کالا و يا خدمات رايگان، در زمان ثبت نام يارانه ها نيز تکرار شده بود که مردم با تصور اينکه با دريافت يارانه، تحولي عظيم در شرايط اقتصادي آنان به وجود خواهد آمد، ثبت نام کردند، در حالي که شايد مستحق نبودند و به راحتي مي توانستند از سهم خود به نفع چشم پوشي کنند و يا در ماه محرم، شاهد هستيم که همه ساله شهروندان بيش از آنچه که مفهوم تبرک باشد، اقدام به دست گرفتن غذاهاي نذري مي کنند و متاسفانه با دورريز اين غذاهاي نذري از سوي برخي شهروندان نيز مواجه هستيم. به هرحال اميدوار بوديم، در شرايط امروز به هيچ عنوان شاهد اين صف ها نباشيم و سبد هاي کالا به صورتي کاملا محترمانه و پنهاني بدون اينکه مشخص شود چه کساني دريافت مي کنند، تقديم شهروندان نيازمند مي شد و ما حداقل تفاوتي در برخورد با مسئله کمک رساني به شهروندان را شاهد نباشيم. به هرحال از دوستي که به حرمت انسان ها بها مي دهد و براي آن ارزش قائل است، انتظار مي رفت که مسايل را به گونه اي مديريت کند که در کنار دريافت کمک توسط نيازمندان، شاهد اين صف ها و تهاجم نبوديم و موضوع با آرامش پيش مي رفت، بدون اينکه اظهار نظري صورت گيرد.

 لزوم ارزيابي دستاوردها و ناکامي ها در دهه فجر انقلاب اسلامي  
سي و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي  درحالي در اکثر نقاط و شهرها و دستاوردهاي استان سمنان گرامي و آغاز شده است، که بار ديگر شاهد توسعه و پيشرفت استان با افتتاح و اجراي طرح هاي گوناگون در شهرهاي استان سمنان هستيم. دهه فجر انقلاب اسلامي و سال هايي که بر آن گذشته، فرصتي است تا به اصل انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن و وظايف خود در قبال آن بينديشيم. انصافا مردم ايران و شهروندان هم استاني در تمام اين سال ها، به رغم مشکلات بسيار به انقلاب وفادار مانده و همچنان براي موفقيت آن از هيچ کوششي دريغ نکرده اند، و اين امر بر متوليان امور و مسئولان واجب است که قدر اين ملت و مردم بدانند و در مسير خواست ملت و انقلاب کوشش کنند. انقلاب اسلامي  ما سه شعار اساسي داشته و دارد، استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي ! اين شعار اصل قانون اساسي را هم شامل مي شود و در تعريف اين سه شعار معاني فراواني آمده است. براين اساس قانون اساسي نيز نوشته شد و به تصويب ملت رسيد و در آن هم اصول حاکميت مشخص شد و هم حقوق ملت در نظر گرفته شد. اکنون بعد از گذشت سي و پنج سال از آغاز انقلاب در بخش ها و مواردي در سطح استان سمنان موفق بوده ايم و در بخش هايي ناموفق عمل کرده ايم. تاکنون در قالب جمهوري اسلامي و برپايه قانون اساسي و راي مردم، دولت هايي تشکيل شده و يازدهمين دولت بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، مدت کوتاهي است که فعاليت خود را آغاز کرده است. چند برنامه پنج ساله تنظيم و تصويب شد، و برنامه چشم انداز که براي سال 1404 خطوط کلي پيشرفت را مشخص کرده است، در معرض عمل ما است. اين برنامه ها و چشم اندازها و قوانين و خط و  مشي ها تا حدودي مشخص است و البته يک موفقيت محسوب مي شود. اما آنچه مايه تاسف است، اينکه در عمل به قوانين برنامه اي، چندان پايبند نبوده ايم.
موارد بسياري را مي توان در همين استان ما سمنان نام برد که در آنها اعمال سليقه مديران و دولت ها بيش از برنامه مورد توجه بوده است  مثلا در حوزه گسترش سطح آموزش متوسطه و آموزش عالي، به لحاظ تاسيسات مادي از قبيل ساخت و تاسيس مدارس، دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي بسيار خوب پيشرفت کرده ايم، اما به لحاظ نرم افزاري و گسترش تحقيقات و پيشرفت و پيشبرد دانش، فقط در برخي حوزه ها موفق بوده ايم. رشد استان در سي و پنج سال گذشته مطلوب اما توسعه ي پايدار را در استان کمتر شاهد بوديم. پروژه ها و طرح هاي فراواني در تمام نقاط اين استان حتي روستاها افتتاح و به بهره برداري رسيده، اما هنوز برخي روستاها و نقاط استان از کمبود ابتدايي ترين امکانات رنج مي برند و...
بروز برخي مشکلات در حال حاضر جامعه ما، به عدم تمکين به قوانين و مجاز بودن حاکميت هاي سليقه اي برمي گردد که سبب گرديده، عقب ماندگي هايي به وجود  آيد. يکي ديگر از عوامل موثر را بايد ظهور افراطي گري دانست که هرچند در سطح مديريت استاني، دياري چون سمنان محدود و ناچيز است اما بروز آن هرازگاهي، زيان هاي سختي به پيکره، اتحاد اين استان مي زند.
در حوزه فرهنگ نيز اعمال اين سليقه ها و افراطي گري ها سبب شده که ما گاهي راه رشد يافته را پيموده و خوب در مسير آن قرار بگيريم و در مواقعي ديگر گرفتار تنگناها و عقب ماندگي هايي شويم. به هرحال بايد با استفاده از فرصت دهه فجر انقلاب اسلامي، به ارزيابي دستيابي ها و موفقيت ها پي ببريم و از طرف ديگر به ارزيابي و ريشه يابي آسيب ها و برخي عقب ماندگي ها در طول اين سي و پنج سال در استان ما سمنان بپردازيم و همواره بر وحدت موجود و نيز حرکت منطبق با قانون و بر مدار عقل گرايي توجه کنيم.

صحت گو