تاریخ 1392/11/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3571 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امروز ايران به يک رقيب جدي براي کشورهاي صاحب نام علمي تبديل شده است 
نويسنده : ريحانه يزدي فر

اشاره :
انقلاب اسلامي بر پايه فرهنگ ديني و با هدف حاکميت ارزش هاي اسلامي و انساني شکل گرفت و يک انقلاب ارزشي محسوب مي گردد و تحول در ارزش ها از مهم ترين آرمان هاي انقلاب اسلامي است که در بند اول اصل سوم قانون اساسي به عنوان يکي از اهداف اصلي دولت جمهوري اسلامي  برشمرده شده است و دولت موظف است همه امکانات خود را براي «ايجاد محيط مساعد براي رشد فضايل اخلاقي بر اساس ايمان و تقوا و مبارزه با کليه مظاهر فساد و تباهي» به کار گيرد.
مقايسه وضعيت کشور از لحاظ فرهنگي و اخلاقي با قبل از انقلاب بيانگر پيشرفت زيادي است که انقلاب اسلامي در ترويج اخلاق و آموزه هاي ديني داشته است. به گونه اي که وضعيت کشور پس از انقلاب اسلامي کاملا متفاوت با وضعيت کشور قبل از انقلاب اسلامي  است. انقلاب اسلامي، فرهنگ ديني و اسلامي را که مي رفت به فراموشي سپرده شود و در سايه تبليغات منفي و عملکرد مخرب دولتمردان مزدور قبل از انقلاب جاي خود را به فرهنگ مبتذل غربي داده بود، سرلوحه آرمان هاي خويش قرار داده و نظامي بر پايه فرهنگ ديني و ارزش هاي اسلامي استوار ساخت و با فرهنگ ديني خويش فرهنگ منحط غربي را به چالش کشيده و زير سوال برد که امروز به اعتراف صريح نظريه پردازان غربي درگيري اصلي بين فرهنگ ديني انقلاب و نظام اسلامي با فرهنگ غربي است.
با اين مقدمه نزد برخي از شهروندان رفتيم و نظرشان را در مورد انقلاب و پيامدهاي آن جويا شديم.

**********************************************************

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان، ايام ا... دهه فجر را دهه شاديها دانست و گفت: اين دهه با خوشحالي ورود امام آغاز و در يوم ا... 22 بهمن سالروز پيروزي انقلاب به آخر رسيد.
حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمد شاهچراغي: امام راحل رهبر و سرسلسله فجرآفرينان است و شهداي انقلاب و مردم در رده هاي بعدي فجر آفرينان قرار دارند و در اين ايام بايد ياد امام و شهدا را زنده نگه داشته و ارج نهيم.
وي وحدت مردم را مهمترين عامل در پيروزي انقلاب اسلامي بيان کرد و اظهار داشت: فجر با وحدت تحقق يافت و به پيروزي رسيد و با وحدت ادامه يافت و امروز در هر پست و مقامي هستيم بايد عامل وحدت باشيم.
شاهچراغي تفرقه و جدايي را کار شيطان دانست و گفت: براي تداوم انقلاب اسلامي  بايد تلاش کنيم مردم را راضي نگه داريم و نارضايتي مردم اول گرفتاري ها است و رضايت مردم و خانواده شهدا رضايت خداوند است.
امام جمعه سمنان حرکت در راه امام و خط رهبري را سومين عامل در حفظ و تداوم انقلاب بيان کرد و گفت: بايد خود در خط امام و رهبري حرکت کنيم و ديگران را نيز دعوت به حرکت در اين مسير نماييم.
امام جمعه شاهرود اظهار داشت: اهدف انقلاب اسلامي  الهي و انساني است و براي حرکت در اين مسير يک رسالت بزرگ بر دوش همه انسان هاي مومن و آزاده است.
حجت الاسلام والمسلمين محمود ترابي افزود: قدم هاي ارزشمندي در جهت اجراي ارزش هاي الهي و انساني از سوي ملت انقلابي و مسلمان ايران برداشته شده، اما تا رسيدن به جامعه اي که مد نظر است بسيار فاصله دارد.
امام جمعه شاهرود تاکيد کرد : انقلاب اسلامي در ايران بدست ملت بزرگ ايران و رهبري امام راحل به وجود آمد تا زمينه ساز ظهور آقا حضرت مهدي (عج) باشد.
وي با اشاره به اينکه در اين مسير همه وظيفه داريم تلاش کنيم تا جامعه مورد پسند حضرت مهدي (عج) فراهم شود، گفت: ذات انقلاب اسلامي  مبارزه با ظلم و بي عدلتي است و نمي تواند در برابر زروگويي و ظلم و ستم، ساکت بنشيند.
وي تاکيد کرد: انقلاب اسلامي  ايران براي احياي اسلام ناب حضرت محمد (ص) آمده و راه انقلاب اسلامي ايران با اسلام بي حساسيت و بي تفاوت با ظلم، بسيار متفاوت است و از خداوند متعال مي خواهيم در احياي اسلام ناب محمدي سهم و نقش داشته باشيم.
استاندار سمنان وحدت را مهمترين عامل پيروزي انقلاب اسلامي دانست و گفت: اين وحدت جز با اطاعت از امام راحل و مقام معظم رهبري به دست نيامد.
محمد وکيلي با تاکيد بر حفظ وحدت و انسجام مردم و مسوولان گفت: امروز مردم نياز به نشاط، اميد و همدلي دارند.
وي اظهار داشت: امروز جمهوري اسلامي ايران با شعار لاا... الاا... در مقابل تمام دنيا ايستاده است و رييس جمهوري و هيات مذاکره کننده 1+5 به تنهايي از ارزش هاي انقلاب اسلامي دفاع مي کنند و از هيچ کس واهمه ندارند.
استاندار سمنان افزود: امروز بعد از 35 سال که از پيروزي انقلاب مي گذرد به جايي رسيده ايم که همه دنيا يک طرف و جمهوري اسلامي  ايران طرف ديگر و به تنهايي در مقابل دنيا ايستاده است.
وکيلي اظهار داشت: اکنون تمام اروپا و آمريکا مي خواهند که بشار اسد برود ولي اين امر بدون موافقت جمهوري اسلامي ايران امکان پذير نيست و تا زماني که ايران همراه مردم سوريه است به منظور خود نمي رسند و اين اقتدار جمهوري اسلامي ايران را مي رساند.
وي به زمان دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در هشت سال دفاع مقدس، تمام دنيا به همراه ناتو، هواپيماهاي سوپراستاندارد، فانتوم ها و ميراژها همه در اختيار عراق بود، اين دفاع مردم ايران بود که نگذاشت يک ميليمتر از خاک ايران تصاحب شود.
امروز کشورهاي  1+5 يک طرف و جمهوري اسلامي  ايران يک طرف به برکت خون شهدا، رهبري امام راحل، پايداري مقام معظم رهبري، جمهوري اسلامي  ايران، قدرتمندتر از هميشه است.
وي خطاب به رييس جمهوري امريکا اظهار داشت: هيچ نيازي نيست که گزينه هاي شما چه روي ميز و چه زير ميز باشد، در جمهوري اسلامي ايران جوانان ايستاده اند و در صورت نياز شما را به جهنم مي فرستند.
وکيلي خطاب به فرانسه و انگليس نيز گفت: دست شما براي ملت ايران رو شده است، شما کدام ملت را تهديد مي کنيد، ملت عاشورايي را تهديد مي کنيد ملتي که ملت رمضان است؟
وي افزود: چه باکي از گزينه شما، اين حرف هاي مضحک را در جامعه اي بزنيد که فرهنگ شهادت و ايثار را نشناسد، ملت ايران اعتقاد به عنايات حضرت حق دارد تا پرچم اين انقلاب را به دست با کفايت امام زمان (عج ) برساند.
وکيلي، با سوال از عوامل استکبار جهاني که چرا تحريم ها نتوانست جمهوري اسلامي را از پاي در آورد گفت: ملت ايران ملت رمضان است و اين ملت حاضر است سختي ها و فشارها را تحمل کند.
استاندار سمنان با اشاره به اينکه امروز مردم نياز به نشاط، اميد و همدلي دارند گفت: مسوولين بايد در برابر اين ملت سرتعظيم فرود آورند و از خداوند متعال مي خواهيم اين ملت بزرگ را تحت رهبري هاي رهبر معظم انقلاب سربلند بدارد.
فرماندار سمنان گفت: امروز به برکت خون شهدا، پشتيباني مردم و رهبري امام راحل و مقام معظم رهبري، نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران برپايه اسلام ناب محمدي و به عنوان نظامي مقتدر و برتر به جهانيان معرفي شده است.
مشاور عالي وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه خودباروري ملي در سايه پيشرفت هاي علمي محقق شده است، از پيشرفت هاي علمي و فناوري به عنوان يکي از درخشان ترين بخش هاي کارنامه جمهوري اسلامي ايران ياد کرد.
جعفر توفيقي اظهار داشت: بحث خودباوري و استقلال از شرق و غرب، يکي از اولين شعارهايي بود که امام خميني (ره) در ابتداي انقلاب اسلامي بر آن تاکيد داشتند.
وي با بيان اينکه خودباوري که از شعارهاي اصلي انقلاب اسلامي به شمار مي رود به اتکاي پيشرفت هاي علمي و توانمندي هاي علمي محقق خواهد شد، گفت: مي توانم ادعا کنم که خوشبختانه اين شعار تا حدودي محقق شده و امروز يکي از درخشان ترين کارنامه هاي جمهوري اسلامي، کارنامه پيشرفت هاي علمي آن است.
سرپرست سابق وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به توسعه 40 برابري تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي و جمعيت دانشجويي در مقايسه با اول انقلاب اشاره کرد و بيان داشت: امروز به لحاظ کميت جز» نظام هاي پيشرفته آموزش عالي در دنيا هستيم و البته اين توسعه کمي بايد با برنامه هاي ارتقاي کيفيت دنبال شود.
وي يادآور شد: وابستگي که ما قبل از انقلاب درخصوص اعزام دانشجو به خارج براي تحصيل در دوره هاي کارشناسي ارشد و دکتري داشتيم امروز کاملا مرتفع شده است.
اکنون شاهد جديدترين و پيشرفته ترين رشته هاي علمي در دانشگاه ها هستيم که اين خود يکي از مصاديق بسيار روشن اعتماد به نفس است.  وي ادامه داد: محققان ما در زمينه هاي فناوري هاي پيشرفته و پژوهش هاي نوين حرف هاي بسيار جدي براي گفتن دارند.
در زمينه فناوري هم که يکي از عقب ماندگي هاي جدي ما قبل از انقلاب بوده و حتي تا دو دهه بعد از انقلاب، کار چشمگيري نشده بود خوشبختانه از برنامه سوم توسعه به اين طرف با توسعه پارک ها و مراکز رشد علم و فناوري، قدم هاي جدي برداشته شده است.
وي وجود جوانان با استعداد و خلاق در زمينه علم و فناوري را از ديگر مزيت ها و ظرفيت هاي علمي ايران خواند.
توفيقي ابراز خوش بيني کرد که با زيرساخت هاي آموزشي، پژوهشي و فناوري که بعداز انقلاب در کشور ما ايجاد شده و همچنين با وجود جوانان با استعداد ايراني، روند تحقق شعار اعتماد به نفس، خودباوري و خود اتکايي به خوبي ادامه يابد.
وي اينچنين نتيجه گرفت با توجه به اينکه امروز کشور ما جز» کشورهاي مطرح در حوزه علم و فناوري است، مي توان ادعا کرد خودباوري به عنوان يکي از شعارهاي مهم انقلاب اسلامي تحقق پيدا کرده است.
يک استاد علوم اقتصادي با بيان اينکه جنبش بيداري اسلامي و نهضت علمي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام خميني(ره) پايه ريزي شد و اکنون ثمره هاي آن در ايران يکي بعد از ديگري چيده مي شود، گفت که ايران اسلامي  با رويي گشاده و سخاوتمندانه اعلام آمادگي کرده است که تجربيات و توفيقات علمي و فناوري خود را در اختيار جهان اسلام و عرب قرار مي دهد.
وي با تمجيد از پيشرفت هاي علمي ايران در حوزه هاي صنعتي ، تکنولو ژي ، کشاورزي به ويژه در زمينه استفاده صلح آميز از انر ژي هسته اي افزود: ايران قبل از پيروزي انقلاب اسلامي يک کشور کاملا مصرف کننده و تنها صادر کننده نفت خام بود اما اکنون دامنه صادرات کالاهاي توليدي ايران بسيار گسترده شده و حتي توانايي صدور علم و فناوري دارد.
محسن صالحي نيز در اين خصوص تاکيد کرد: بدون شک پيشرفت هاي ايران بعداز پيروزي انقلاب اسلامي به ويژه در زمينه هاي مختلف علمي از شاخصه هاي معرفتي و معنوي جهان اسلام و عرب است.
وي با بيان اينکه ايران اسلامي در زمينه هاي مختلف علمي به ويژه علوم نظري همچون رياضي و فيزيک پيشرفت هاي چشمگيري کرده است، اظهار داشت: شاهد شکوفايي توان جوانان ايراني در علوم هسته اي هستيم اما غرب با توسل به تحريم و ديگر هجمه هاي فراگير تمام تلاش خود را براي مقابله با پيشرفت هاي ايران به کار بسته است.
صالحي با بيان اينکه ايران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي  به درجه اي از پيشرفت رسيده که غربي ها را شگفت زده و متاسفانه مجبور به واکنش هاي غيرمنصفانه کرده است، تصريح کرد: غربي ها با ادعاي احتمال دستيابي ايران به سلاح هسته اي درصدد ايجاد مانع براي پيشرفت هاي ايران در عرصه هسته اي برآمده اند در حاليکه ايران همواره تاکيد کرده فقط قصد استفاده صلح آميز از اين صنعت را دارد.
وي با اشاره به رشد گسترده دانشگاه ها، اختراعات و مقالات علمي در ايران، گفت که امروز ايران به يک رقيب جدي براي کشورهاي صاحب نام علمي تبديل شده است و سهم مهمي در پيشرفت هاي علمي، فناوري حتي پزشکي دارد. 
صالحي با اشاره به ترور دانشمندان جوان هسته اي ايران، افزود: ترور نخبگان علمي تنها نشان از ترس دشمنان از پيشرفت علمي ايران دارد; چرا که دشمنان مي خواهند موانعي بر سر راه پيشرفت ايران قرار دهند; اما خود مي دانند، با اين جنايات نمي توانند عزم راسخ مردم ايران را براي پيشرفت و توسعه که از حمايت هاي رهبري حکيم و فرهيخته برخوردار است، بشکنند.
صالحي پيشرفت هاي ايران اسلامي و خودکفايي آن از جمله در حوزه صنايع نظامي ، فضايي و هسته اي با تکيه بر دانش بومي را قابل ستايش دانست و آن را ثمره تلاش جوانان خلاق و متفکر و حمايت هاي رهبري و دولتمردان و مردم دانست.
سحرعرب با بيان اينکه ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي نهضت عملي را شروع کرد، گفت: انقلاب فرهنگي که پس از انقلاب اسلامي برنامه ريزي و اجرا شد توانست در مدتي کوتاه به نسبت عمر انقلاب، نهضتي علمي و اجتماعي در جامعه ايران به وجود آورد و هم اکنون ثمره هاي آن را شاهد هستيم.
وي افزود: ايران امروز ديگر مانند گذشته تنها صادر کننده نفت خام و پسته نيست، بلکه علم و معرفت توليد و صادر مي کند. 
کيوان کسائيان گفت: پيشرفت هاي پزشکي در سال هاي پس از انقلاب بسيار چشمگير است.
وي اضافه کرد: با وجود عقب ماندگي هاي طولاني در دوران پيش از انقلاب، پس از پيروزي انقلاب اسلامي توسعه بسيار چشمگيري اتفاق افتاد که نام ايران را در زمره کشورهاي پيشرفته در اين خصوص قرار داد.
کسائيان هويت هر ملتي را وابسته به پيشينه آن ملت دانست و تصريح کرد: ايران اسلامي داراي پيشينه اي غني در همه بخش ها از جمله بخش پزشکي  با داشتن مفاخري چون ابوعلي سينا، زکرياي رازي و جرجاني است.

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان، ايام ا... دهه فجر را دهه شاديها دانست و گفت: اين دهه با خوشحالي ورود امام آغاز و در يوم ا... 22 بهمن سالروز پيروزي انقلاب به آخر رسيد.
حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمد شاهچراغي: امام راحل رهبر و سرسلسله فجرآفرينان است و شهداي انقلاب و مردم در رده هاي بعدي فجر آفرينان قرار دارند و در اين ايام بايد ياد امام و شهدا را زنده نگه داشته و ارج نهيم.
وي وحدت مردم را مهمترين عامل در پيروزي انقلاب اسلامي بيان کرد و اظهار داشت: فجر با وحدت تحقق يافت و به پيروزي رسيد و با وحدت ادامه يافت و امروز در هر پست و مقامي هستيم بايد عامل وحدت باشيم.
شاهچراغي تفرقه و جدايي را کار شيطان دانست و گفت: براي تداوم انقلاب اسلامي  بايد تلاش کنيم مردم را راضي نگه داريم و نارضايتي مردم اول گرفتاري ها است و رضايت مردم و خانواده شهدا رضايت خداوند است.
امام جمعه سمنان حرکت در راه امام و خط رهبري را سومين عامل در حفظ و تداوم انقلاب بيان کرد و گفت: بايد خود در خط امام و رهبري حرکت کنيم و ديگران را نيز دعوت به حرکت در اين مسير نماييم.
امام جمعه شاهرود اظهار داشت: اهدف انقلاب اسلامي  الهي و انساني است و براي حرکت در اين مسير يک رسالت بزرگ بر دوش همه انسان هاي مومن و آزاده است.
حجت الاسلام والمسلمين محمود ترابي افزود: قدم هاي ارزشمندي در جهت اجراي ارزش هاي الهي و انساني از سوي ملت انقلابي و مسلمان ايران برداشته شده، اما تا رسيدن به جامعه اي که مد نظر است بسيار فاصله دارد.
امام جمعه شاهرود تاکيد کرد : انقلاب اسلامي در ايران بدست ملت بزرگ ايران و رهبري امام راحل به وجود آمد تا زمينه ساز ظهور آقا حضرت مهدي (عج) باشد.
وي با اشاره به اينکه در اين مسير همه وظيفه داريم تلاش کنيم تا جامعه مورد پسند حضرت مهدي (عج) فراهم شود، گفت: ذات انقلاب اسلامي  مبارزه با ظلم و بي عدلتي است و نمي تواند در برابر زروگويي و ظلم و ستم، ساکت بنشيند.
وي تاکيد کرد: انقلاب اسلامي  ايران براي احياي اسلام ناب حضرت محمد (ص) آمده و راه انقلاب اسلامي ايران با اسلام بي حساسيت و بي تفاوت با ظلم، بسيار متفاوت است و از خداوند متعال مي خواهيم در احياي اسلام ناب محمدي سهم و نقش داشته باشيم.
استاندار سمنان وحدت را مهمترين عامل پيروزي انقلاب اسلامي دانست و گفت: اين وحدت جز با اطاعت از امام راحل و مقام معظم رهبري به دست نيامد.
محمد وکيلي با تاکيد بر حفظ وحدت و انسجام مردم و مسوولان گفت: امروز مردم نياز به نشاط، اميد و همدلي دارند.
وي اظهار داشت: امروز جمهوري اسلامي ايران با شعار لاا... الاا... در مقابل تمام دنيا ايستاده است و رييس جمهوري و هيات مذاکره کننده 1+5 به تنهايي از ارزش هاي انقلاب اسلامي دفاع مي کنند و از هيچ کس واهمه ندارند.
استاندار سمنان افزود: امروز بعد از 35 سال که از پيروزي انقلاب مي گذرد به جايي رسيده ايم که همه دنيا يک طرف و جمهوري اسلامي  ايران طرف ديگر و به تنهايي در مقابل دنيا ايستاده است.
وکيلي اظهار داشت: اکنون تمام اروپا و آمريکا مي خواهند که بشار اسد برود ولي اين امر بدون موافقت جمهوري اسلامي ايران امکان پذير نيست و تا زماني که ايران همراه مردم سوريه است به منظور خود نمي رسند و اين اقتدار جمهوري اسلامي ايران را مي رساند.
وي به زمان دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در هشت سال دفاع مقدس، تمام دنيا به همراه ناتو، هواپيماهاي سوپراستاندارد، فانتوم ها و ميراژها همه در اختيار عراق بود، اين دفاع مردم ايران بود که نگذاشت يک ميليمتر از خاک ايران تصاحب شود.
امروز کشورهاي  1+5 يک طرف و جمهوري اسلامي  ايران يک طرف به برکت خون شهدا، رهبري امام راحل، پايداري مقام معظم رهبري، جمهوري اسلامي  ايران، قدرتمندتر از هميشه است.
وي خطاب به رييس جمهوري امريکا اظهار داشت: هيچ نيازي نيست که گزينه هاي شما چه روي ميز و چه زير ميز باشد، در جمهوري اسلامي ايران جوانان ايستاده اند و در صورت نياز شما را به جهنم مي فرستند.
وکيلي خطاب به فرانسه و انگليس نيز گفت: دست شما براي ملت ايران رو شده است، شما کدام ملت را تهديد مي کنيد، ملت عاشورايي را تهديد مي کنيد ملتي که ملت رمضان است؟
وي افزود: چه باکي از گزينه شما، اين حرف هاي مضحک را در جامعه اي بزنيد که فرهنگ شهادت و ايثار را نشناسد، ملت ايران اعتقاد به عنايات حضرت حق دارد تا پرچم اين انقلاب را به دست با کفايت امام زمان (عج ) برساند.
وکيلي، با سوال از عوامل استکبار جهاني که چرا تحريم ها نتوانست جمهوري اسلامي را از پاي در آورد گفت: ملت ايران ملت رمضان است و اين ملت حاضر است سختي ها و فشارها را تحمل کند.
استاندار سمنان با اشاره به اينکه امروز مردم نياز به نشاط، اميد و همدلي دارند گفت: مسوولين بايد در برابر اين ملت سرتعظيم فرود آورند و از خداوند متعال مي خواهيم اين ملت بزرگ را تحت رهبري هاي رهبر معظم انقلاب سربلند بدارد.
فرماندار سمنان گفت: امروز به برکت خون شهدا، پشتيباني مردم و رهبري امام راحل و مقام معظم رهبري، نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران برپايه اسلام ناب محمدي و به عنوان نظامي مقتدر و برتر به جهانيان معرفي شده است.
مشاور عالي وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه خودباروري ملي در سايه پيشرفت هاي علمي محقق شده است، از پيشرفت هاي علمي و فناوري به عنوان يکي از درخشان ترين بخش هاي کارنامه جمهوري اسلامي ايران ياد کرد.
جعفر توفيقي اظهار داشت: بحث خودباوري و استقلال از شرق و غرب، يکي از اولين شعارهايي بود که امام خميني (ره) در ابتداي انقلاب اسلامي بر آن تاکيد داشتند.
وي با بيان اينکه خودباوري که از شعارهاي اصلي انقلاب اسلامي به شمار مي رود به اتکاي پيشرفت هاي علمي و توانمندي هاي علمي محقق خواهد شد، گفت: مي توانم ادعا کنم که خوشبختانه اين شعار تا حدودي محقق شده و امروز يکي از درخشان ترين کارنامه هاي جمهوري اسلامي، کارنامه پيشرفت هاي علمي آن است.
سرپرست سابق وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به توسعه 40 برابري تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي و جمعيت دانشجويي در مقايسه با اول انقلاب اشاره کرد و بيان داشت: امروز به لحاظ کميت جز» نظام هاي پيشرفته آموزش عالي در دنيا هستيم و البته اين توسعه کمي بايد با برنامه هاي ارتقاي کيفيت دنبال شود.
وي يادآور شد: وابستگي که ما قبل از انقلاب درخصوص اعزام دانشجو به خارج براي تحصيل در دوره هاي کارشناسي ارشد و دکتري داشتيم امروز کاملا مرتفع شده است.
اکنون شاهد جديدترين و پيشرفته ترين رشته هاي علمي در دانشگاه ها هستيم که اين خود يکي از مصاديق بسيار روشن اعتماد به نفس است.  وي ادامه داد: محققان ما در زمينه هاي فناوري هاي پيشرفته و پژوهش هاي نوين حرف هاي بسيار جدي براي گفتن دارند.
در زمينه فناوري هم که يکي از عقب ماندگي هاي جدي ما قبل از انقلاب بوده و حتي تا دو دهه بعد از انقلاب، کار چشمگيري نشده بود خوشبختانه از برنامه سوم توسعه به اين طرف با توسعه پارک ها و مراکز رشد علم و فناوري، قدم هاي جدي برداشته شده است.
وي وجود جوانان با استعداد و خلاق در زمينه علم و فناوري را از ديگر مزيت ها و ظرفيت هاي علمي ايران خواند.
توفيقي ابراز خوش بيني کرد که با زيرساخت هاي آموزشي، پژوهشي و فناوري که بعداز انقلاب در کشور ما ايجاد شده و همچنين با وجود جوانان با استعداد ايراني، روند تحقق شعار اعتماد به نفس، خودباوري و خود اتکايي به خوبي ادامه يابد.
وي اينچنين نتيجه گرفت با توجه به اينکه امروز کشور ما جز» کشورهاي مطرح در حوزه علم و فناوري است، مي توان ادعا کرد خودباوري به عنوان يکي از شعارهاي مهم انقلاب اسلامي تحقق پيدا کرده است.
يک استاد علوم اقتصادي با بيان اينکه جنبش بيداري اسلامي و نهضت علمي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام خميني(ره) پايه ريزي شد و اکنون ثمره هاي آن در ايران يکي بعد از ديگري چيده مي شود، گفت که ايران اسلامي  با رويي گشاده و سخاوتمندانه اعلام آمادگي کرده است که تجربيات و توفيقات علمي و فناوري خود را در اختيار جهان اسلام و عرب قرار مي دهد.
وي با تمجيد از پيشرفت هاي علمي ايران در حوزه هاي صنعتي ، تکنولو ژي ، کشاورزي به ويژه در زمينه استفاده صلح آميز از انر ژي هسته اي افزود: ايران قبل از پيروزي انقلاب اسلامي يک کشور کاملا مصرف کننده و تنها صادر کننده نفت خام بود اما اکنون دامنه صادرات کالاهاي توليدي ايران بسيار گسترده شده و حتي توانايي صدور علم و فناوري دارد.
محسن صالحي نيز در اين خصوص تاکيد کرد: بدون شک پيشرفت هاي ايران بعداز پيروزي انقلاب اسلامي به ويژه در زمينه هاي مختلف علمي از شاخصه هاي معرفتي و معنوي جهان اسلام و عرب است.
وي با بيان اينکه ايران اسلامي در زمينه هاي مختلف علمي به ويژه علوم نظري همچون رياضي و فيزيک پيشرفت هاي چشمگيري کرده است، اظهار داشت: شاهد شکوفايي توان جوانان ايراني در علوم هسته اي هستيم اما غرب با توسل به تحريم و ديگر هجمه هاي فراگير تمام تلاش خود را براي مقابله با پيشرفت هاي ايران به کار بسته است.
صالحي با بيان اينکه ايران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي  به درجه اي از پيشرفت رسيده که غربي ها را شگفت زده و متاسفانه مجبور به واکنش هاي غيرمنصفانه کرده است، تصريح کرد: غربي ها با ادعاي احتمال دستيابي ايران به سلاح هسته اي درصدد ايجاد مانع براي پيشرفت هاي ايران در عرصه هسته اي برآمده اند در حاليکه ايران همواره تاکيد کرده فقط قصد استفاده صلح آميز از اين صنعت را دارد.
وي با اشاره به رشد گسترده دانشگاه ها، اختراعات و مقالات علمي در ايران، گفت که امروز ايران به يک رقيب جدي براي کشورهاي صاحب نام علمي تبديل شده است و سهم مهمي در پيشرفت هاي علمي، فناوري حتي پزشکي دارد. 
صالحي با اشاره به ترور دانشمندان جوان هسته اي ايران، افزود: ترور نخبگان علمي تنها نشان از ترس دشمنان از پيشرفت علمي ايران دارد; چرا که دشمنان مي خواهند موانعي بر سر راه پيشرفت ايران قرار دهند; اما خود مي دانند، با اين جنايات نمي توانند عزم راسخ مردم ايران را براي پيشرفت و توسعه که از حمايت هاي رهبري حکيم و فرهيخته برخوردار است، بشکنند.
صالحي پيشرفت هاي ايران اسلامي و خودکفايي آن از جمله در حوزه صنايع نظامي ، فضايي و هسته اي با تکيه بر دانش بومي را قابل ستايش دانست و آن را ثمره تلاش جوانان خلاق و متفکر و حمايت هاي رهبري و دولتمردان و مردم دانست.
سحرعرب با بيان اينکه ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي نهضت عملي را شروع کرد، گفت: انقلاب فرهنگي که پس از انقلاب اسلامي برنامه ريزي و اجرا شد توانست در مدتي کوتاه به نسبت عمر انقلاب، نهضتي علمي و اجتماعي در جامعه ايران به وجود آورد و هم اکنون ثمره هاي آن را شاهد هستيم.
وي افزود: ايران امروز ديگر مانند گذشته تنها صادر کننده نفت خام و پسته نيست، بلکه علم و معرفت توليد و صادر مي کند. 
کيوان کسائيان گفت: پيشرفت هاي پزشکي در سال هاي پس از انقلاب بسيار چشمگير است.
وي اضافه کرد: با وجود عقب ماندگي هاي طولاني در دوران پيش از انقلاب، پس از پيروزي انقلاب اسلامي توسعه بسيار چشمگيري اتفاق افتاد که نام ايران را در زمره کشورهاي پيشرفته در اين خصوص قرار داد.
کسائيان هويت هر ملتي را وابسته به پيشينه آن ملت دانست و تصريح کرد: ايران اسلامي داراي پيشينه اي غني در همه بخش ها از جمله بخش پزشکي  با داشتن مفاخري چون ابوعلي سينا، زکرياي رازي و جرجاني است.