تاریخ 1392/11/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3571 برو جستجو جستجوی پیشرفته   با دستور رئيس‌جمهور به وزير کار
 توزيع سبد کالا ساماندهي مي‌شود  

با دستور حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس‌جمهور، کار توزيع سبد کالاي حمايتي دولت به مردم ساماندهي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، در جلسه ديروز هيأت دولت، علي ربيعي - تعاون، کار و رفاه اجتماعي - از سوي رئيس‌جمهور، مسئول ساماندهي وضعيت موجود توزيع سبد کالا، ايجاد وحدت مديريت و اطلاع‌رساني بين دو وزارتخانه‌ي مأمور اين کار شد.

دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعي مأمور توزيع سبد کالاي حمايتي دولت به مردم هستند که پس از بروز برخي مشکلات در انجام اين مأموريت، رئيس‌جمهور به ربيعي دستور داد تا اين روند را ساماندهي و براي اجراي بهتر آن، بين اين دو وزارتخانه وحدت مديريت ايجاد کند.


 با موافقت مجلس شوراي اسلامي
 دو درصد از منابع نفتي براي توسعه مناطق نفت‌خيز و محروم اختصاص مي‌يابد  

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي موافقت کردند که دو درصد از منابع نفتي براي توسعه مناطق نفت‌خيز و گازخيز و مناطق محروم اختصاص يابد.

به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه نوبت صبح ديروز (چهارشنبه)، تبصره دو لايحه بودجه در بخش هزينه‌اي را به تصويب رساندند.

مطابق اين مصوبه، در راستاي اعمال حق مالکيت و حاکميت بر منابع نفت و گاز کشور و به منظور تعيين رابطه مالي و نحوه تسويه حساب بين دولت (خزانه‌داري کل کشور) و وزارت نفت، 14.5 درصد از ارزش نفت (نفت خام و مايعانات گازي) توليدي به عنوان سهم آن شرکت بابت کليه مصارف سرمايه‌اي و هزينه‌اي شرکت ياد شده از جمله بازپرداخت بدهي و تعهدات شامل تعهدات سرمايه‌اي و بيع متقابل و جبران خسارات زيست محيطي و آلودگي‌هاي ناشي از فعلاليت نفتي و هزينه‌هاي صادرات با احتساب هزينه حمل و بيمه (سيف) تعيين مي‌شود.

همچنين در ادامه اين تبصره مقرر شد که وزارت نفت از طريق شرکت دولتي تابع ذي‌ربط معادل 85.5 درصد بقيه ارزش مواد مذکور را به حساب دولت نزد خزانه‌داري کل کشور منظور و به شرح مفاد اين تبصره و آيين‌نامه اجرايي موضوع بند «ي» اين تبصره با دولت (خزانه‌داري کل کشور) تسويه حساب کند دو درصد از 85.5 درصد به منظور توسعه مناطق نفت‌خيز و گازخيز و مناطق محروم ختصاص مي‌يابد.

وزارت نفت از طريق شرکت دولتي تابع ذي‌ربط مي‌تواند از محل سهم خود‌، قراردادهاي لازم با شرکت‌هاي عملياتي توليد نفت و گاز بر اساس قيمت تمام‌شده در چارچوب بودجه عملياتي را منعقد کند.

مفاد اين تبصره، جايگزين تبصره 38 دائمي لايجه قانوني بودجه 1358 کل کشور مصوب سال 1358 شوراي انقلاب اسلامي مي‌شود.

همچنين نمايندگان بخش هزينه‌اي بند «ب» تبصره 2 لايحه بودجه 93 را به تصويب رساند که مطابق آن، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران مکلف است سهم وزارت نفت از طريق شرکت دولتي تابعه ذي‌ربط را به حساب‌هاي آن شرکت مورد تاييد خزانه‌داري کل کشور در داخل و مورد تاييد آن بانک در خارج کشور براي پرداخت پيمانکاران و سازندگان و عرضه‌کنندگان مواد و تجهيزات مربوط به طرف قرارداد و هزينه جاري ارزي شرکت واريز و براي قرادادهاي تسهيلات مالي خارجي توثيق کند.


 علوفه رساني به حيات وحش سراسر کشور  

فرمانده يگان حفاظت محيط زيست از علوفه رساني به حيات وحش سراسر کشور، توسط يگان حفاظت محيط زيست، تشکل‌هاي مردم نهاد و مردم محلي خبر داد.

سرهنگ حميدرضا خيلدار در گفت و گو با ايسنا،‌ افزود: به دليل نزديک شدن حيات وحش به مناطق مسکوني بر اثر سرما از تعدادي از NGOهاي کشور خود خواسته‌ايم که ما را در هدايت و حفاظت از اين گونه‌ها ياري کنند چرا که به دليل گسترده بودن سطح مناطق و سرماي سراسري کمک رساني به حيات وحش بسيار مشکل است از طرفي به دليل نزديک شدن حيوانات به خانه‌هاي مردم امکان شکار آنها توسط شکارچيان مي‌رود که از مردم خواستاريم در اين زمينه نيز به ما کمک کنند.

وي در خصوص نوع علوفه‌اي که توسط مردم براي حيوانات ريخته مي‌شود و هشدارهايي که تا کنون در اين مورد داده شده اظهار کرد: خود مردم محلي شامل روستانشينان و عشاير که دام دار هستند به خوبي از نوع غذا حيات وحش آگاه هستند و حتي در برخي مواقع مشاهده کنيم که عشاير غذاي دام‌هاي خودشان را کم کرده و آن را به حيات وحش مي‌دهند بنابراين از اين نظر مشکلي وجود ندارد.

وي ادامه داد: به دليل سرما و برف شديد در برخي نقاط کشور به هليکوپتر احتياج داريم که به دليل هزينه‌هاي بالاي آن دچار مشکل هستيم از طرفي به دليل بارش شديد برف امکان پرواز هليکوپتر در مناطق حفاظت شده وجود ندارد.


 کواکبيان در نشست فعالان سياسي با وزير کشور
 خانه احزاب نبايد به دست جناح خاصي بيفتد 

گروه سياسي: پس از برگزاري اولين نشست وزير کشور با 60 حزب اصولگرا و اصلاح‌طلب، نشست ديگري با حضور 14 فعال احزاب در وزارت کشور با حضور وزير کشور برگزار شد. از آنجا که در جلسه اول مواردي مطرح و قول پيگيري از سوي وزير کشور صادر شده بود، اين جلسه برگزار شد. در اين نشست مصطفي کواکبيان دبير کل حزب مردم‌سالاري، يدالله طاهرنژاد عضو حزب کارگزاران سازندگي، احمد حکيمي‌پور دبيرکل حزب اراده ملت، محمدجواد حق شناس عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي، اسدالله بادامچيان قائم مقام دبير کل حزب موتلفه اسلامي، فاطمه راکعي عضو مجمع زنان اصلاح‌طلب و علي اکبر مرتضوي کياسري دبير کل مجمع جانبازان انقلاب اسلامي شرکت کرده بودند. علاوه بر اين غلامعلي دهقان عضو حزب اعتدال و توسعه، حسن بيادي دبيرکل جمعيت آبادگران انقلاب اسلامي، سيد محمد ميرمحمدي دبيرکل حزب تمدن اسلامي، عليرضا زاکاني دبيرکل جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي، حسن غفوري فرد عضو حزب موتلفه، محمدرضا باهنر دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري، نجفقلي حبيبي عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و ديگر فعالان حزبي بودند که به اين جلسه دعوت شده بودند که باهنر و زاکاني در اين نشست حاضر نشدند.

در اين جلسه که بدون حضور خبرنگاران برگزار شد، پيش‌نويس لايحه تاسيس احزاب، يارانه احزاب، خانه احزاب و معاضدت حقوقي با تشکل‌هاي سياسي و احزاب مورد بحث قرار گرفت.

پس از پايان اين جلسه وزير کشور و برخي فعالان حزبي حاضر در جلسه در جمع خبرنگاران حاضر شده و اظهار‌نظر کردند.

اصلاح اساسنامه خانه احزاب

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در جمع خبرنگاران گفت: پيش‌نويس اصلاح اساسنامه احزاب بايد به نحوي باشد که خانه احزاب هيچ وقت به دست جناح خاصي نيفتد.

به گزارش ايرنا، مصطفي کواکبيان افزود: قرار شد که خانه احزاب راه‌اندازي شود و مجمع عمومي براي آن برگزار شود و اصلاح اساسنامه صورت گيرد.

وي ادامه داد: در برگزاري مجمع عمومي اختلاف نظر وجود دارد که يک عده اعتقاد دارند روساي خانه احزاب در ادوار گذشته بايد نامه‌اي بدهند و مجمع عمومي را برگزار کنند و بحث ديگر اين بود که هيات هفت نفره‌اي از مجموعه احزاب شکل بگيرد و آنها دعوت کننده باشند. وي تصريح کرد: در مجموع قرار شد پيش‌نويس اصلاح اساسنامه به نحوي باشد که خانه احزاب به دست جناح خاصي نيفتد.

دبيرکل حزب مردم سالاري با بيان اينکه خانه احزاب بايد خانه همه باشد، گفت: بنده پيشنهاد دادم در ترکيب انتخابات خانه احزاب 10 حزب اصلاح‌طلب، 8 حزب اصولگرا و 3 حزب مستقل حضور داشته باشند. وي در پاسخ به اين که چرا تعداد احزاب اصولگرا را کمتر از اصلاح‌طلبان پيشنهاد کرديد، اظهار داشت: اگر همينطور بخواهيم رأي‌گيري کنيم، خانه احزاب دست اصلاح‌طلبان مي‌افتد و اصولگرايان اعتراض خواهند کرد بنابراين گفتيم توازن ايجاد شود.

کواکبيان يادآور شد: در همين زمينه رحماني فضلي وزير کشور پيشنهاد کرد سه جريان هفت‌تايي حضور داشته باشند. اين فعال اصلاح‌طلب با بيان اينکه هنوز مشخص نيست اصلاح اساسنامه بر اساس کدام پيشنهاد پيش برود، درباره ممنوعيت فعاليت برخي احزاب گفت: معتقدم قوه قضائيه بايد در اين زمينه پاسخگو باشد. وي با بيان اينکه در اين پيش‌نويس جرم سياسي هنوز تعريف نشد و بايد اين کار هرچه زودتر صورت بگيرد ادامه داد: سوال مي‌کنيم که چرا برخي احزاب را منحل مي‌کنند، اگر آنها تخلفي هم کرده اند بايد جرمشان بررسي شده و به راحتي منحل نشوند؛ در دادگاهي که براي اين احزاب برگزار شد هيأت منصفه حضور نداشت اما آقاي اژه‌اي گفت آنها مرتکب جرايم امنيتي شده‌اند. کواکبيان با بيان اينکه بايد تعريف جرم امنيتي و جرم سياسي مشخص شود يادآور شد: کميسيون قضايي مجلس بايد زودتر تکليف آنها را مشخص کند چرا که وزارت کشور مي‌گويد اين موضوع به ما مربوط نيست و قوه قضاييه حکم قضايي آن دو حزب را صادر کرده است.


 اشتون نيمه اسفند به تهران مي‌آيد  

کاترين اشتون، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا و نماينده 1+5 در مذاکرات هسته‌اي با ايران، اوايل ماه مارس به تهران سفر مي‌کند.

به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان پيش از اين و در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل از کاترين اشتون، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا براي سفر به ايران دعوت کرد.

اشتون در حاشيه کنفرانس امنيتي مونيخ و پس از ديدار با وزير امور خارجه کشورمان اعلام کرد که به زودي به ايران سفري خواهد داشت.

قرار است وي اوايل مارس ( نيمه اسفند) سال جاري در ديداري رسمي با مقامات کشورمان به تهران سفر کند.

اين اولين سفر رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا، زن شماره يک اتحاديه اروپا به ايران است که هم‌زمان مسووليت مذاکرات با ايران از سوي 1+5 را از 2009 تاکنون بر عهده داشته است.


 آزمون ارشد 23 بهمن برگزار مي‌شود
  صدور کارت جديد براي داوطلبان  

رييس سازمان سنجش آموزش کشور زمان جديد برگزاري آزمون کارشناسي ارشد را 23 الي 25 بهمن ماه اعلام کرد. دکتر ابراهيم خدايي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به تعويق زمان برگزاري آزمون کارشناسي ارشد سال 93 به هفته آينده به دليل شرايط بد جوي گفت: آزمون کارشناسي ارشد در روزهاي چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه، 23، 24 و 25 بهمن ماه برگزار خواهد شد و براين اساس براي داوطلبان اين آزمون کارت ورود به جلسه جديد صادر خواهد شد. به گزارش ايسنا، آزمون کارشناسي ارشد 93 که قرار بود از امروز در سراسر کشور آغاز شود به دليل شدت بارش برگزاري آن به هفته آينده موکول شد . در آزمون امسال 950 هزار و 943 داوطلب در 136 کد رشته شرکت کردند .


 تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون ارشد آزاد 

ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد سال 93 دانشگاه آزاد اسلامي تا روزشنبه 19 بهمن ماه تمديد شد.

به گزارش ايسنا، دکتر ناصر اقبالي، رييس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي براي سال 93 تا روز شنبه امکان پذير است، اظهار کرد: داوطلبان مي‌توانند به صورت اينترنتي از طريق سايت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني www.azmoon.org نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. وي افزود: هر داوطلب مي‌تواند 20 رشته محل را انتخاب و در سايت ثبت کند.

رييس مرکز آزمون با بيان اين که داوطلبان بايد فقط از يک مجموعه امتحاني انتخاب و تعيين رشته کنند، گفت: اين آزمون در روزهاي 8، 9 و 10 خرداد ماه سال 93 برگزار خواهد شد. به گفته اقبالي، اين آزمون در 31 حوزه امتحاني برگزار مي‌شود و داوطلبان مي‌توانند حوزه امتحاني خود را با توجه به نزديکي محل زندگي و کار خود انتخاب کنند.

اقبالي همچنين درباره فارغ‌التحصيلان ممتاز مقطع کارشناسي، گفت: ثبت نام از متقاضيان بدون آزمون نيز تا روز شنبع 19 بهمن ماه تمديد شد که داوطلبان بايد معدل 17 داشته و جزء 10 درصد فارغ‌التحصيلان برتر بر اساس تعداد ثبت‌نام شدگان محل دانشگاهي در رشته مربوطه و در سال ورود باشند. وي خاطرنشان کرد: اين دسته از داوطلبان بايد دوره کارشناسي خود را ظرف مدت 8 نيم سال و فارغ‌التحصيلان دوره کارشناسي ناپيوسته ظرف مدت 4 نيم سال دوره‌هاي تحصيلي را به پايان رسانده باشند. رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين که رشته‌هاي داوطلبي اين داوطلبان بايد هم نام و متجانس با رشته تحصيلي دوره کارشناسي‌شان باشد، اظهار کرد: فارغ‌التحصيلان واجد شرايط اين دوره در هر سال تحصيلي تنها براي يک بار مي‌توانند از اين امتياز استفاده کنند.

اقبالي افزود: زمان اعلام اسامي پذيرفته‌شدگان دوره‌هاي بدون آزمون هفته اول اسفند ماه سال جاري خواهد بود.


 واژگان
  شرح واژگان و تعبيرات  
نويسنده : فرهنگ شکوهي

هم خدا را مي خواد هم خرما را

هم خدا را مي خواد هم خرما را : اين عبارت زياد کاربرد و به خصوص در محاورات عاميانه تکرار مي شود هم خدا و هم خرما را خواستن ، به اين تعبير است که از دو امر مخالف يکي را بتوان انتخاب نمود گر چه نظر به هر دو معطوف باشد . مأخذ اين تعبير از آنجاست که قبل از ظهور اسلام در عربستان بت پرستي رواج کامل داشت که هر گروه و قبيله براي خود بتي براي پرستيدن داشتند . از جمله بت هايي که بت پرستان آنرا درست کرده و مي پرستيدند و نام خدا را بر آن مي گذاردند ، بتي بود که آن را با آرد و خرما درست مي کردند که پس از مدتي پرستش آن، اين بت را مي خوردند . خصوصا در زماني که قحطي همه عربستان را دربرگرفته بود همه اين بت ها خورده شد . گفته اند که عمر قبل از اينکه به دين اسلام مشرف شود هر روز صبح بتي خرمايي را درست کرده و شب هنگام آن را مي خورد . تکرار اين امر و شيوع آن در بين مردم تبديل به ضرب المثل و تعبير هم خدا را مي خواد و هم خرما را شد .

چه پشمي، چه کشکي

چه پشمي، چه کشکي: اين عبارت در موردي بکار مي رود که کسي به انکار مطلق موضوعي بپردازد . مأخذ اين عبارت انکاري از آنجاست که چوبداري گله گوسفند را به صحرا برده به درخت تنومندي رسيد که ميوه فراوان و رسيده داشت . به درخت بالا رفته و به خوردن ميوه پرداخت در ضمن اينکه مشغول خوردن بود باد تندي شروع به وزيدن نموده او را از شاخه اي که بر بالاي آن بود به نوک شاخه ديگري انداخت . با ترس و وحشت که چگونه خود را نجات دهد در روبروي درخت امامزاده اي ديد . فريادکنان و از ترس جان خود رو به امامزاده کرده گفت : آقا به فرياد من برس که از اين درخت سالم به زمين آيم همه گله ام از آن تو ! طوفان آرامتر شد و چوبدار يکي دو شاخه پايين تر آمده رو به امامزاده کرد که آقا جانم فداي تو از عدالت و انصاف به دور است که آدمي مثل من تمام گله اش را نذر تو کند و زن و بچه اش را به نداري و گدايي بياندازد . مي دانم که دلت راضي نمي شود ، پس نصف گله مال تو باشد و نصف آن مال من . در اين موقع که پايين تر آمده به نقطه مطمئني رسيده بود گفت راستي آقا جون ، تو که چوپان نداري ، چطور است که من خودم از گوسفندهايت نگه داري کنم . دوباره که قدري پايين آمد گفت آقا جان چوپان هم که بي مزد و منت نمي شود . پس کشکش مال تو و پشمش مال من که چوپانيت را مي کنم . پايين تر که آمد و پايش به زمين رسيد و از خطر نجات يافت به به امامزاده کرد و گفت : اصلا چه پشمي ، چه کشکي ! من از هول جانم يک غلطي کردم و غلط و اشتباه که جريمه ندارد . تعبير چه پشمي ، چه کشکي را در نکث تعهدي که سند و مدرکي بر آن نباشد و ضمانت اجرايي نداشته باشد بکار برند .

نکث : شکستن عهد و پيمان – نقض عهد – برهم زدن بيع يا پيمان و تعهد .

ناکثين : پيمان شکنان


 ايران و 1+5 براي انجام مذاکرات در اسفند 92 و فروردين 93 توافق کردند  

ايران و 1+5 اواخر اسفند سال جاري و اواخر فروردين سال آينده (1393) با يکديگر مذاکر‌ه مي‌کنند.

به گزارش ايسنا محمد‌ جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان و کاترين اشتون، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در ديداري که جمعه گذشته در حاشيه کنفرانس امنيتي مونيخ با يکديگر داشتند توافق کردند بعد از مذاکرات 29 بهمن (18 فوريه) در وين که اولين دور مذاکرات ايران و 1+5 درباره گام نهايي توافق ژنو است، اواخر اسفندماه سال جاري و نيز اواخر فروردين‌ماه سال 1393، پس از تعطيلات سال نو شمسي مذاکرات را دنبال کنند.

هم‌چنين ظريف و اشتون در ديدار اخيرشان در مونيخ بر اين نکته که تا 20 ژوئيه (30 خرداد) تلاش شود مذاکرات براي رسيدن به برنامه‌اي جامع طي 6 ماهه انجام شود توافق کردند.

ظريف پيش از اين درباره ديدارش با اشتون در مونيخ اعلام کرده است که" ما توافق کرديم هر ماه يک بار در مدت زمان توافق شده (6 ماه) گفت‌وگوهايي در سطح عالي انجام شود و علاوه بر آن جلساتي در سطح کارشناسي در اين مدت برگزار خواهد شد."

بر اين اساس بعد از مذاکرات 29 بهمن در وين، مذاکرات ايران و 1+5 براي اجرايي کردن گام نهايي توافق ژنو، در سطح عالي اواخر اسفندماه و دور بعدي به احتمال قوي بعد از 15 فروردين نيز انجام مي‌شود. هم‌چنين نمايندگان ايران و 1+5 توافق کردند که پس از اين مذاکرات، درباره تاريخ مذاکرات بعدي براي ارديبهشت و خردادماه نيز تصميم گيري کنند.


 بازار خودرو نيمه تعطيل شد  

همزمان با بارش شديد برف در کشور بازار خودرو نيز تقريبا به تعطيلي کشيده شده است.

به گزارش ايسنا، بارش سنگين برف در بيشتر استان‌هاي کشور در روزهاي اخير مراجعه خريداران به بازار خودرو را تقريبا به صفر رسانده است. اين در حالي است که پيش از اين نيز بازار خودرو در رکود نسبي به سر مي‌برد و در شرايط فعلي اين رکود به شدت افزايش يافته است.

البته با وجود تعطيلي نسبي بازار خودرو قيمت اين محصولات تغيير خاصي نسبت به هفته گذشته نداشته است.

يکي از فعالان بازار خودرو در تهران در رابطه با وضعيت فعلي اين بازار مي‌گويد: زماني که هوا سرد مي‌شود مراجعه خريداران به بازار خودرو کاهش مي‌يابد با اين حال بارش سنگين برف و يخ زدگي ميزان مراجعات را تقريبا به صفر رسانده است.

وي با بيان اين‌که برخي از نمايشگاه‌هاي عرضه خودرو در روزهاي اخير تقريبا نيمه تعطيل بودند، خاطرنشان مي‌کند: نمايشگاه‌داران از رکود بازار ناراضي هستند با اين حال سرماي هوا و بارش برف نيز مزيد بر علت شده است. اين فعال بازار خودرو تصريح مي‌کند: البته پيش‌بيني مي‌کنيم که با آغاز ماه اسفند و نزديکي ايام پاياني سال ميزان مراجعه خريداران به بازار خودرو افزايش و رکود بازار کاهش يابد.