تاریخ 1392/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3513 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نشست هم انديشي محيط زيست و شوراي شهر شاهرود 

سرويس خبر:
نشست هم انديشي محيط زيست و شوراي شهر شاهرود جهت بررسي مسائل و معضلات زيست محيطي شهر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان سمنان، اين نشست در محل سالن جلسات شوراي اسلامي جلسه اي با حضور شهردار، اعضاي شوراي اسلامي  و رياست محيط زيست شاهرود شهر شاهرود برگزار شد.
  سيد مهدي خاتمي رئيس اداره محيط زيست شهرستان شاهرود در اين خصوص گفت: وضعيت کشتارگاه دام و دفع فاضلاب کشتارگاه، نخاله هاي ساختماني تلنبار شده در ورودي و خروجي ها و حاشيه شهر، شناسنامه دار کردن اشجار جهت ممانعت از قطع و سو» استفاده احتمالي و اجراي تفکيک زباله در مبدا» و استفاده از المان هاي وحوش بومي مناطق شاهرود در سطح پارک ها و مکان هاي تفريحي، استفاده از سوخت پاک در توسعه ناوگان حمل و نقل شهري خصوصا اتوبوس ها از مهمترين موارد مطرح شده در اين نشست بود که مورد بحث و بررسي قرار گرفت.


 از مديرعامل شرکت توزيع برق سمنان به عنوان بسيجي نمونه تقدير شد 

سرويس خبر:
از سوي سازمان بسيج مهندسين سمنان، مديرعامل شرکت توزيع برق استان به عنوان مهندس بسيجي نمونه معرفي و تقدير شد.
به گزارش روابط عمومي شرکت توزيع برق استان سمنان، در دومين آيين تجليل از مهندسين بسيجي نمونه که با حضور معاون امور عمراني استانداري، فرمانده سپاه قائم آل محمد «عج»، رئيس سازمان بسيج مهندسين و جمعي از مديران و مهندسين بسيجي دستگاه هاي اجرايي استان برگزار شد، از مديرعامل شرکت توزيع برق سمنان با اهداي لوح و تقديرنامه تجليل به عمل آمد.
در بخشي از تقدير نامه ارائه شده سرتيپ 2 پاسدار علي استاد حسيني فرمانده سپاه قائم آل محمد «عج» استان خطاب به مهندس سيدمحمد موسوي زاده رئيس هيات مديره و مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق سمنان آمده است: "با عنايت به ارزيابي هاي به عمل آمده در سال جاري، پويايي و نشاط ايجاد شده در سازمان بسيج مهندسين استان سمنان بيانگر تلاش و کوشش موثري است که توسط جناب عالي به منصه ظهور رسيده است. بدين وسيله وظيفه خود مي دانم از تلاشها، زحمات و خدمات صادقانه شما تقدير و تشکر نمايم."

 


 


 بيش از 2300 تن فرآورده هاي دام و طيور در شهرستان گرمسار در آبان ماه توليد شد  

سرويس خبر:
مدير جهاد کشاورزي شهرستان گرمسار از توليد 2387  تن انواع فراورده هاي دام و طيور در ماه گذشته در شهرستان خبر داد.  
به گزارش روابط عمومي  سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، افشين مشيري گفت: در آبان ماه 1800 تن شير، گوشت قرمز 380 تن، گوشت سفيد 132 تن و 75 تن تخم مرغ  صنعتي و بومي در شهرستان توليد شد.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان گرمسار درباره ديگر اقدامات و فعاليت هاي انجام شده افزود: تلقيح مصنوعي 600 و  رکورد گيري شير بيش از 800 راس گاو، ثبت مشخصات و رکورد گيري 15 کلني زنبور عسل، ارزيابي و بهبود عملکرد 2 واحد مرغداري، تائيديه فعاليت بهره برداران براي معرفي به بانک و دريافت تسهيلات،  مبارزه با موش صحرايي در 150 هکتار از مزارع و باغ ها، ضد عفوني 95 تن بذور گندم و جو براي کشت پائيزه،  مبارزه بيولوژيک در سطح 100 هکتار، نظارت بر طرح هاي افزايش محصولات زراعي و باغي در سطح 1010 هکتار، توزيع 120 تن بذر اصلاح شده و 250 تن کود هاي شيميايي، تائيد سوخت بهره برداران بخش کشاورزي، صدور دو مورد پروانه بهره برداري در حوزه صنايع تبديلي بخش کشاورزي، اجراي برنامه هاي آموزشي ترويجي به حجم 75 نفر روز،  پاسخ به بيش از يکصد استعلام در حوزه امور اراضي، بازديد از 10 عرصه براي بررسي تقاضاي تغيير کاربري از مهمترين اقدامات مديريت در ماه گذشته بوده است.


 به مناسبت هفته بسيج صورت گرفت;
 گردهمائي بسيجيان شرکت برق منطقه اي سمنان در منطقه قطري شاهرود  

سرويس خبر:
همزمان با هفته بسيج، با حضور بسيجيان پايگاه هاي شهيد عباسپور، بقيه ا..(عج) و خاتم الانبيا»(ص) شرکت برق منطقه اي سمنان، گردهمائي "ولايت و انتظار" در منطقه قطري شاهرود برگزار شد.  
دراين گردهمائي دو روزه، که با ميزباني پايگاه بسيج بقيه ا... (عج)  منطقه شرق شرکت برق منطقه اي سمنان برگزار شد، بسيجيان شرکت برق منطقه اي سمنان در مراسم پر فيض دعاي کميل حضور يافتند.  
همچنين در نشستي سياسي، سرهنگ پاسدار علي باقري، کارشناس ارشد مسائل سياسي، به بيان شرايط و موقعيت جمهوري اسلامي در منطقه پرداخت.  
وي حضور بسيج را خنثي کننده همه توطئه ها و نابود کننده تمامي نقشه هاي شوم دشمنان دانست و افزود: تا روحيه بسيجي و فرهنگ ايثار و شهادت در بين ملت ايران باشد، هيچ کشوري توان مقابله با جمهوري اسلامي ايران را نخواهد داشت.  
شايان ذکر است، از ديگر برنامه هاي اين گردهمائي، نشست مشترک اعضا» شوراي 3 پايگاه بسيج، برگزاري مسابقه کتابخواني فرات حيات و نيز حضور در مراسم نماز جمعه بسطام بود.


 برگزاري دوره آموزشي آشنايي با استاندارد 27001 در منطقه شمالشرق 

سرويس خبر:
يک دوره آموزشي دو روزه جهت آشنايي کارکنان با روش پياده سازي استاندارد امنيت اطلاعات در سازمانها (ISO27001)  در شاهرود مرکز منطقه شمالشرق برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران-منطقه شمالشرق، دکتر مرتضي معتمدي فر گفت: امنيت اطلاعات علم مطالعه روش هاي حفاظت از داده ها در رايانه ها و نظام هاي ارتباطي در برابر دسترسي و تغييرات غيرمجاز است.
وي استانداردهاي امنيت اطلاعات را دو دسته ذکر کرد و گفت: دسته اول مربوط به استانداردهاي مديريتي امنيت اطلاعات است و دسته دوم مربوط به استانداردهاي فني مي باشد.
وي گفت: استاندار فني امنيت اطلاعات به موضوع امنيت سرويسها، عناصر مهم در سيستم هاي اطلاعاتي و انتخاب محصولات امنيتي مي پردازد و اگر اگر استاندارد فني قبل از استاندارد مديريتي اعمال نشود استاندارد مديريتي کاربرد واقعي خود را از دست مي دهد.
معتمدي فر گفت: استاندارد ISO27001  يک فرآيند تعريف شده براي ارزيابي، پياده سازي، نگهداري و مديريت امنيت اطلاعات و همچنين مجموعه اي از سياست ها، استانداردها، رويه ها و رهيافت هاي متناسب با اغلب سازمان ها را ارائه مي کند.


 از سوي مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي استان سمنان (شاهرود) برگزار شد:
 اولين کارگاه هم انديشي در زمينه تجاري سازي خدمات و محصولات کشاورزي  

سرويس خبر:
اولين کارگاه هم انديشي در خصوص تجاري سازي خدمات و محصولات کشاورزي با حضور فعالان در زمينه توليد محصولات مختلف کشاورزي،کارشناسان مرکز تحقيقات کشاورزي ومنابع طبيعي استان سمنان (شاهرود)در مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي استان سمنان ( شاهرود ) برگزار شد.  
به گزارش روابط عمومي  سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، در اين جلسه 20 تن از کارشناسان بخش خصوصي  که در زمينه هاي توليد کود هاي شيميايي و آلي،  بذر و نهال، پرورش اسب، بچه ماهي، ماهي زينتي، بوقلمون و پرندگان زينتي، گياهان دارويي، محصولات گلخانه اي  حشرات مفيد، آبياري و زهکشي فعاليت دارند  و همچنين مسئولين بخش هاي مختلف تحقيقاتي مرکز حضور داشتند که انواع خدمات قابل ارائه مرکز تحقيقات به توليد کنندگان شامل: نظارت فني بر فرآيند توليد محصولات، اعطاي لگوي مرکز و همچنين ارائه خدمات مشاوره اي، به سمع و نظر شرکت کنندگان رسيد و در پايان به پرسش هاي مطرح شده، از  سوي مسئولين برگزاري کارگاه پاسخ لازم داده شد.


 روز شمار تاريخ  

4 آذر برابر با 21 محرم و 25 نوامبر

726 ق: رحلت عالم و فقيه بزرگ اسلام "حسن بن  يوسف" معروف به "علامه  حلي"  
حسن بن يوسف بن علي بن مطهر معروف به علامه حلي در 29 رمضان 648 ق در شهر حله در عراق به دنيا آمد. وي از محضر شيخ مفيد، محقق حلي، خواجه نصيرالدين طوسي، سيدبن طاووس و اساتيد بزرگ ديگر استفاده کرد و در علم به درخششي عظيم دست يافت و عنوان "آيت ا..." گرفت. علامه حلي با ارايه ي تصويري صحيح از تشيع، الجايتو، حاکم مغولي ايران، معروف به سلطان محمد خدابنده را به اين مذهب مجذوب کرد و باعث نشر مذهب اهل بيت(ع) در سراسر ايران گرديد. منتهي المطلب في تحقيق المذهب و تبصره المتعلمين در فقه، نهايه الوصول الي علم الاصول در اصول، نهايه المرام در کلام، القول الوجيز في تفسير الکتاب العزيز در تفسير و شرح حکمه الاشراق در فلسفه و عرفان و ده ها اثر ديگر از زمره ي آثار اين عالم خستگي ناپذير مي باشند. سرانجام علامه حلي در 78 سالگي وفات يافت و در حرم مطهر امام علي(ع) مدفون گشت.

1803 م: به آب انداختن اولين کشتي بخار توسط "رابرت فولتون" امريکايي در پاريس  
رابرت فولتون مخترع و مهندس امريکايي در 22 نوامبر 1765م قدم به هستي نهاد. وي بدون آنکه تحصيلات دانشگاهي داشته باشد، به علت علاقه به امور صنعتي، به تحقيق در اين زمينه پرداخت. او در سال 1797م به فرانسه رفت و اولين کشتي بخار را ساخت و در 25 نوامبر 1803م به آب انداخت. هر چند اين کشتي غرق شد، اما او براي ساخت کشتي ديگري به فعاليت پرداخت. تااينکه در سال 1807م آزمايش به آب انداختن کشتي بخار با موفقيت به اجرا درآمد. فولتون اين کشتي را، کلرمون ناميده بود. رابرت فولتون سرانجام در سن 50 سالگي به تاريخ 24 ژوئن 1815 درگذشت.

1345 ش: درگذشت "جبار باغچه  بان" باني مدارس استثنايي در ايران  
جبار باغچه بان در سال 1264 ش در قفقاز به دنيا آمد و پس از اتمام تحصيلات، در يک مدرسه در ايروان به تدريس مشغول شد. پس از مدتي با برنامه هاي خوب به ايران آمد و در سال 1303 شمسي اولين کودکستان ايراني را به نام "باغچه اطفال" در تبريز تاسيس کرد.او همچنين اولين مدرسه کودکان ناشنوا را در سال 1312 در تهران تاسيس کرد. همچنين اختراع تلفني براي استفاده کر و لال ها و تاسيس مکتب نسوان براي آموزش دختران نيز از ديگر ابتکارات اوست.وي همچنين در سال 1322 جمعيت حمايت از کودکان کرولال را تاسيس کرد و کتاب هايي از قبيل اسرار تعليم و تربيت، الفباي آسان، برنامه کار آموزگار، زندگاني کودکان و رباعيات باغچه بان را به نگارش درآورد. سرانجام وي در 4 آذر سال 1345ش در 81 سالگي در تهران دار فاني را وداع گفت.

1284 ش: انهدام ساختمان بانک استقراضي روس به دست مردم تهران  
به دنبال تاسيس بانک شاهنشاهي ايران توسط انگليسي ها، روس ها نيز کوشيدند امتياز تاسيس بانک را به دست آورند. آنان پس از کسب امتياز تاسيس بانک استقراضي درصدد برآمدند ساختماني براي انجام امور بانکي بنا کنند. حادثه انهدام بانک روس، پس از واقعه مربوط به موسيو نوژ بلژيکي و اهانت او به روحانيان شيعه و نيز تنبيه تجار تهران به دست حاکم شهر، از تحولات مهمي بود که سرانجام به رويداد مشروطيت در ايران انجاميد.

1372 ش: رحلت آيت  ا... "سيداحمد فقيه امامي" عالم برجسته اصفهان  
آيت ا... سيداحمد فقيه امامي اصفهاني در سال 1312ش در اصفهان به دنيا آمد. وي پس از اتمام مقدمات در زادگاه خود راهي قم شد و از حضرات آيات سيد محمد باقر سلطاني طباطبايي، سيد حسين بروجردي، امام خميني(ره) و علامه طباطبايي بهره جست. از جمله خدمات ايشان تاسيس کتابخانه عظيم الزهرا(س) در اصفهان با بيش از 60 هزار جلد کتاب مي باشد. اين عالم رباني سرانجام در 4 آذر 1372ش در 60 سالگي دارفاني را وداع گفت و پس از تشييعي با شکوه، در اصفهان به خاک سپرده شد.

1562 م: تولد "لوپه وگا" اديب و نويسنده شهير اسپانيايي  
لوپه فليکس دو وگا معروف به کارپيو وگا اديب و نويسنده شهير اسپانيايي در 25 نوامبر 1562م در مادريد اسپانيا به دنيا آمد. وگا هم چنين در سال هاي پاياني قرن شانزدهم، رمان آرکاريا را منتشر کرد که اين رمان منثور به عنوان يکي از شاه کارهاي وگا داراي قطعه هاي زيبايي از شعر تغزلي است. به طور کلي آثار ادبي لوپه دو وگا در انواع گوناگون نمايشي، داستاني، شعر حماسي و ارشادي، حماسه مسخره آميز و انواع شعر غنايي است. با اين حال تعيين دقيق آثار وگا نيز مشکل است چرا که بخشي از آثار وي بدون نام شاعر و يا با نام مستعار منتشر شده اند.لوپه فليکس دو وگا در سال هاي پاياني عمر، همسر و فرزندانش را از دست داد و سرانجام در 27 اوت 1635م در حال تزلزل روحي و شبه جنون در 63 سالگي درگذشت.

 سلماز عرب عامري

 


 نيازمندي هاي استان 

قيمت مواد غذايي :

مرغ دولتي هر کيلوگرم:  6750    مرغ منجمد هر کيلوگرم: 5200
تخم مرغ هر کيلو گرم:3900
شير يک ليتري: 2400       شير کوچک: 800
خامه کوچک: 1900            ماست 800 گرمي: از 900.1 تا 300.2
روغن چهار و نيم کيلويي طلايي:   400.21
قند: 600.2      شکر آزاد: 2200
نخود خام: 000.4              عدس: 000.4
لپه: 000.5      لوبيا قرمز: 000.7
لوبيا چيتي: 500.9     برنج ايراني اعلا»: 200.7
چايي خارجي: 000.30، ايراني: 000.4

قيمت نان :

نان سنگک: 500  نان بربري: 325
نان لواش: 125  تافتون: 225

قيمت ميوه:

سيب زمستوني ممتاز قرمز و سفيد: 3500-4000 درجه يک: 2000-2500 درجه دو: 1200-1500
سيب زميني: ممتاز 2200-2400، درجه يک 1500-1800
گوجه:  ممتاز 2000-2200 درجه يک: 1300 -1500 درجه دو 800-1000
پياز سفيد اصفهاني ممتاز: 850-1000 پياز قطره جوني 900-1000
موز:  3500 تا 3800   سبزي: 1200-1400    کاهو: 1200تا 1300  
خيار درختي: 3000تا 3200  خيار ممتاز رسمي 1800-2000 رسمي 1000-1400                  هندوانه: ممتاز 600 -800 درجه يک: 400-600  
بادمجان سمنان:1200-1500         هويج: 1000-1100
خربزه درجه يک:1200-1500 مشهدي: 1200-1500 زرد دزفول: 800-1000، سوسکي 1500-1800      لوبيا سبز نوچين کرجي 3000-3500 
انار: ممتاز درجزين 1800-2200 معمولي: 1500-1800 در جه دو 1000-1200 گلابي بيروتي ممتاز: 6000-7000 درجه يک:4000-5000  درجه دو: 2500-3000 گلابي دوشيز و شاه ميوه: 4500-5000
انگور قرمز و سفيد بي دانه: 4500-5000  
باميه ريز: ممتاز 3500-4000 باميه درشت: 1000-1200
ليموترش کيسه اي: 3500-3800 ليموترش کارتوني: 4300-4500
نارنگي: تخم ژاپني 2000-2300 قون شو: 1800-2000 معمولي: 1200-1500
خرمالو کرجي ممتاز: 3000-3300 درجه يک: 2000-2500 خرمالو شمال 1500-1800 درجه يک: 1200-1500  
پرتقال سورتينگي: 2000-2300 درجه يک 1800-2000 معمولي 1500-1800                            کيوي: 2500-3000 درجه يک 1700-2200
گل کلم: 1000-1200 درجه يک 800-1000
فلفل تند: 4000-4500           سير: 3000-3500 درجه يک 2000-2500
فلفل دلمه اي ممتاز: 3000-3300 درجه دو 1800-2500
شلغم: 1000-1200                  لبو: 1300-1400       
چغندر: 700-1000               کدو حلوايي: 800-1000

سکه و طلا و ارز:  

قيمت هر گرم طلا 18 عيار: 724.90   نيم سکه: 000.453
نيم ربع  000.175  ربع سکه: 000.269  
سکه تمام: طرح جديد 000.885 و طرح قديم 000.885

قيمت لاستيک و باطري خودرو:

لاستيک پرايد سايز(13*165/65) کوير تاير  هر حلقه 000.105
لاستيک پژو سايز(14*185/65)کوير تاير  هر حلقه  000.114
قيمت باطري (آرمو) کامل همراه با نصب(خودروي پرايد)   700.124
قيمت باطري(آرمو)  کامل همراه با نصب(خودروي پژو)   250.144
قيمت باطري سيلد همراه با نصب(خودروي پژو)   600.161
قيمت باطري سيلد همراه با نصب(خودروي پرايد)   550.135