تاریخ 1392/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3513 برو جستجو جستجوی پیشرفته   لامپ هوشمند جديد با قابليت تغيير رنگ 

شرکت فيليپس نسل جديدي از لامپ هاي هوشمند را روانه بازار کرده که از قابليت تغيير رنگ و کنترل توسط برنامه نرم افزاري تلفن همراه برخوردار است.
جديدترين مدل از لامپ هاي هوشمند فيليپس،  Lamp Downlight Connecteb BR30  نام دارد که در يک بسته سه تايي به همراه يک هاب بي سيم به قيمت 199 دلار عرضه مي شود.
لامپ  BR30  قادر به توليد رنگ هايي در محدوده درجه حرارت 2000 تا 6500 کلوين است.
تفاوت کليدي بين لامپ  BR30  و نسخه هاي قبلي، شکل متفاوت آن است که نور را هدايت کرده و براي لوسترهاي سقفي يا ديوارکوب ها مناسب است. با اتصال هاب به شبکه بي سيم و استفاده از تلفن همراه هوشمند يا تبلت با سيستم عامل آندرويد، امکان کنترل کامل لامپ از طريق برنامه نرم افزاري  Hue Philips  وجود دارد.
گزينه هاي برنامه نويسي براي استفاده از طيف گسترده اي از رنگ ها شامل رنگ هاي سنتي تا طيف هاي مختلف قرمز و سبز، در کنار امکان استفاده از لامپ به عنوان زنگ هشدار يا تايمر با استفاده از اين برنامه نرم افزاري مخصوص فراهم مي شود.


 کشف قديمي ترين نشانه حيات در استراليا 

دانشمندان احتمالا قديمي ترين نشانه هاي حيات در زمين را که بقاياي باکتري سه و نيم ميليارد ساله است در منطقه اي دور افتاده در شمال غربي استراليا کشف کردند.
شواهد اکوسيستم پيچيده ميکروبي در سنگهاي رسوبي منطقه دورافتاده پيلبارا در غرب استراليا کشف شد، اين منطقه دربرگيرنده برخي از قديمي ترين تشکيلات سنگي است.
سنگ رسوبي به سنگي گفته مي  شود که بر اثر ته  نشين شدن مواد داخل آب به وجود مي آيد. رودها مقدار زيادي مواد را با خود به درياها و درياچه ها مي  برند. اين مواد به دليل سنگيني به ته دريا مي  روند، روي هم قرار مي گيرند و پس از سفت شدن سنگهايي را به وجود مي  آورند که به آن ها سنگهاي رسوبي گفته مي  شود.
پيلبارا يکي از 9 ناحيه ايالت استرالياي غربي در کشور استراليا است که يک منطقه بزرگ، خشک و کم جمعيت در شمال اين ايالت بوده و به ساکنان بومي، مناظري زيبا، خاک سرخ و ذخاير معدني فراوانش به ويژه ذخاير آهن مشهور است.
ديويد واسي از دانشگاه غرب استراليا به عنوان يکي از محققان اظهار داشت: نمونه باکتري تازه کشف شده احتمالا قديمي ترين نشانه حيات روي زمين بوده است. بين 4.3 تا 43.3 ميليارد سال پيش حيات در زمين فراوان بود اما اين کشف زمان حيات را به دوره اي قديمي تر از آن برده است.
وي افزود: برخي ادعا کرده اند که نشانه هاي قديمي تر حيات در سنگهاي گرينلند وجود دارد اما سنگهاي آنها بسيار تغيير شکل داده اند و به سختي مي توان گفت که آيا چيزي که درحال حاضر مشاهده مي شود در مرحله اول آنجا بوده يا خير. کشف سيستم ميکروبي پيلبارا اين امکان را براي ما فراهم کرد که هم ميکروبها را در ميدان و هم زير ميکروسکوپ مشاهده کنيم.
واسي گفت: مشاهده سلولهاي واقعي اين شکل از حيات ديگر ممکن نيست اما دانشمندان نشانه هاي به جاي مانده توسط خوشه ها و دسته هاي ميکروبها را کشف کرده اند. اين ردها در بستر سنگهايي کشف شد که نزديک شهر پورت هدلند قرار دارد.
وي گفت: خود ميکروبها قابل مشاهده نيستند بلکه ساختارهاي بزرگي وجود دارد که ميکروبها پيش از مرگ خود آن را بنا کرده اند.
اين پوششهاي ميکروبي توسط يک مريخ نورد قابل مشاهده است، کشف اين پوشش ها به درک ما از شکل گيري حيات و نوع محيطي که در آن شکل گرفته کمک مي کند و موجب مي شود تا بفهميم چه زماني ترکيب عناصر شيميايي چيزي شده که در نهايت حيات نامگذاري شده است.
نتايج اين تحقيقات در مجله زيست اختر شناسي منتشر شده است.


 تغيير دائمي رنگ چشم امکان پذير شد 

در حالي که اغلب مردم براي تغيير رنگ چشم خود به لنزهاي تماسي رنگي متوسل مي شوند يک جراح آمريکايي شيوه دائمي براي تغيير رنگ چشم انسان ارائه کرده است.
اين جراحي که «ايمپلنت عنبيه مصنوعي» نام دارد، شامل وارد کردن يک ايمپلنت سيليکوني پزشکي نازک به چشم مي شود تا ظاهر عنبيه را تغيير دهد. اين جراحي توسط دکتر «کنت روزنتال» ارائه شده است.
اين ايمپلنت عنبيه مصنوعي را مي توان براي زيبايي استفاده کرد اما علاوه بر اين مي تواند برخي بيماري ها را نيز مانند «هتروکروميا»- بيماري رنگدانه اي که موجب مي شود فرد داراي دو چشم به رنگ مختلف باشد- درمان کند.
در برخي موارد اين جراحي مي تواند براي احياي ديد نيز مورد استفاده قرار گيرد. مثلا در سال 2011 براي درمان يک پسر 17 ساله که از بدو تولد به دليل نداشتن مادرزادي عنبيه تا حدودي نابينا شده بود به کار گرفته شد. پس از اين درمان بيمار ديد کامل نزديک خود را به دست آورد.
اين جراحي شامل يک برش 8.2 ميلي متري در قرنيه و وارد کردن يک ايمپلنت تاخورده درون آن است. پس از آنکه اين ايمپلنت درون چشم قرار گرفت، به شکل اصلي باز مي گردد و مي توان آن را در موقعيت خودش قرار داد.
شرکت «برايت اوکيولار» سازنده اين ايمپلنت مي گويد اين ايمپلنت تاثيري در ديد فرد ندارد يعني افرادي که براي بهبود ديد به عينک نياز دارند بايد همچنان پس از کاشت ايمپلنت از عينک استفاده کنند.
اگرچه اين جراحي بي خطر عنوان شده است اما برخي بيماران دچار عفونت چشمي حساسيت به نور و التهاب شده اند با اين حال شرکت سازنده مي گويد اگر براي بيمار مشکلي ايجاد شود مي توان به راحتي اين ايمپلنت ها را از چشم خارج کرد.
کاشت اين ايمپلنت براي هر چشم 15 دقيقه طول مي کشد و اين جراحي تحت بيهوشي موضعي انجام مي شود.
اين شرکت مدعي است يک يا دو ماه طول مي کشد تا بيمار از جراحي بهبود يابد اما يک روز پس از کاشت از بيمارستان مرخص مي شوند.
بيمار تا چند روز پس از عمل نبايد رانندگي کند، اجسام سنگين بلند کند و تا سه ماه حق شنا کردن ندارد.


 کالبد شکافي جديد بي نياز از باز کردن بدن 

پژوهشگران نوعي نرم افزار عرضه کرده اند که با استفاده از تصويربرداري دو بعدي و سه بعدي و تجهيزات بصري سازي براي رصد و بررسي بدن، امکان کالبد شکافي ديجيتالي را براي دانشمندان و پزشکان فراهم مي آورد.
" مت چاندران" کارآفرين مالزيايي و مجري اين طرح مي گويد: مي توان با استفاده از داده هاي خام توموگرافي رايانه اي چند تکه اي  (MSCT)  و پردازش آن با يک نرم افزار بسيار پيچيده، نياز به پاره و باز کردن بدن براي کالبد شکافي را از بين ببريم.
چاندران که مدير اجرايي  iGene است مي گويد کاهش آسيب وارده به خانواده فرد متوفي و تسکين احساسات مذهبي مهمترين عواملي بوده که اين گروه را به ارائه شيوه کم تهاجمي براي کالبد شکافي هدايت کرده است.
از ديگر فوايد اين شيوه مي تواند به بازيابي امن داده ها، تصويربرداري دو بعدي و سه بعدي از سرورهاي مرکزي و همچنين امکان ارائه داده ها به دادگاه، مراکز قانوني و بيمارستان ها براي دسترسي آسان به داده ها و اطلاعات است.
از اين شيوه مي توان براي آموزش به متخصصان پزشکي و دانشجويان در تشخيص هاي شبيه سازي شده استفاده کرد.
درحالي که کالبد شکافي از دهه 1950 که 60 درصد مرگ ها در آزمايشگاه بررسي مي شدند، تاکنون بسيار کاهش يافته اند اما هنوز 10 تا 20 درصد موارد مرگ، کالبد شکافي مي شوند.
فقط در آمريکا سالانه دليل بيش از 100 هزار مرگ ناشي از خودکشي به بررسي هاي کالبد شکافي نياز دارند. کالبد شکافي چه بنا به دلايل قانوني يا پزشکي اغلب توسط  پاتولوژيست ها انجام مي شود.
به گفته محققان شرکت سازنده اين سيستم، کالبدشکافي ديجيتالي يک سيستم جايگزين نيست بلکه يک شيوه مکمل براي کالبد شکافي هاي سنتي است اما مي تواند 70 درصد موارد را انجام دهد.
پس از بررسي با اين سيستم است که متخصصان کالبدشکافي نياز به بريدن بدن را جايز مي دانند يا خير.
ابزارهاي تشخيصي غيرتهاجمي ديگر که از اسکنرهاي پزشکي موجود مانند زيمنس، جنرال الکتريک توشيبا و فيليپس استفاده مي کنند مانند آنژيوگرافي و سم شناسي نيز قابليت تلفيق در اين کالبد شکافي ديجيتالي را دارند.
چاندران قصد دارد 18 مرکز را در نزديکي سردخانه هاي انگليس راه اندازي کند. اين شرکت همچنين تمايل دارد علاوه بر مالزي و انگليس، سيستم خود را در خاورميانه، آمريکاي لاتين و آسيا نيز عرضه کند.


 کنترل رباتهاي دست سازبا تلفن هوشمند 

مهندسان کيت هاي مغناطيسي ساخت ربات ارائه کرده اند که کاربران مي توانند با استفاده از آنها ربات هايي بسازند که با تلفنهاي هوشمند خودشان قابل کنترل باشد.
سيستم ساخت ربات محققان  MOSS  نام دارد و در آن از نئوديميم، يکي از عناصر فلزي نادر زمين استفاده شده است، استفاده از مغناطيسها و گوي هاي فولاد سخت که به نوعي به عنوان مفصل اين قطعات به کار مي رود ساخت رباتهاي مختلف و متنوع را ميسر مي سازند.
اين سيستم توسط مرکز رباتيک ماژولار در کلورادو ساخته شده و بدون کدنويسي اجرا مي شود. کاربران مي توانند با نصب يک ماژولار بلوتوث رباتها را از راه دور با استفاده از يک تلفن هوشمند يا تبلت کنترل کنند.
سيستم  MOSS  در پي دو سال و نيم تحقيقات و طي کردن مراحل مختلف ساخته شده است و مي تواند رباتهاي منحصر به فردي توليد کند. اريک شويکارد مدير طراحي اين شرکت اظهار داشت: ما در حال حاضر تلاش مي کنيم براي توليد تجاري اين محصول حمايت هايي را جذب کنيم.
اين رباتها از يک باطري قابل شارژ ليتيوم پليمر تغذيه مي کنند و کاربران مي توانند آنها را به وسيله يک کابل ميکرو يو اس بي شارژ کنند. نسخه نهايي اين کيتهاي رباتيک در ماه هاي ژانويه يا فوريه عرضه مي شود.


 ايمن ترين روش باز کردن فلش مموري 

سيستم عامل هاي مجازي فوايد بسياري دارند که مي توان به ايمن نگه داشتن شما در مقابل بدافزار ها اشاره کرد.
ويروس ها و بدافزار ها به محض کليک بر روي درايو حامل آن ها روي سيستم شما لود خواهند شد و شروع به خرابکاري خواهند کرد.
براي ايمن ماندن از اين نوع حملات پيشنهاد خبرنگار اورژانس  IT به شما استفاده از سيستم عامل هاي شبيه ساز است.
نرم افزارهاي شبيه ساز سيستم عامل دقيقا همانند يک سيستم عامل واقعي براي شما عمل خواهند کرد با اين تفاوت که در صورت آلوده شدن با يک راه اندازي مجدد مشکل حل خواهد شد.
از جمله اين نرم افزار ها مي توان به  station work Virtual اشاره کرد.


 تاثير خنديدن بر روي انسانها 

وقتي مي خنديم عضلات صورت و بدن کشيده مي شود فشار خون بالا مي رود تندتر نفس مي کشيم و اکسيژن بيشتري به بافت ها مي رسانيم و به طور خلاصه 1 دقيقه خنده از ته دل باعث 45 دقيقه آرامش مي شود.
دکتر کامران عسگري روانپزشک و متخصص اعصاب و روان گفت: خنده يک نمود ظاهري از يک حس دروني است و هنگامي که فرد مي خندد مغز  دوپامين بيشتري را ترشح مي کند که علاوه بر يادگيري بهتر باعث احساس لذت و خوشي نيز مي شود و در نتيجه احساس رضايتمندي از زندگي را به انسان مي دهد.
وي افزود: طبق تحقيقات پژوهشگران بيماران سرطاني که تحت گروه درماني، روحيه شاد و اميدوارتري پيدا کردند حتي از آن دسته از بيماراني که تحت مراقب  هاي ويژه دارويي قرار داشتند عمر بيشتر و پاسخ بهتر به درمان دادند.
وي در پايان اضافه کرد: به طور کل خنده به موقع و سنجيده در کار کردن بهتر سيستم دفاعي بدن تاثير داشته و فرد کمتر دچار بيماري جسمي مي شود و طول عمر بيشتري پيدا مي کند.