تاریخ 1392/08/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3494 برو جستجو جستجوی پیشرفته   80 ميليارد ريال اعتبار صرف تجهيز بيمارستان ولايت دامغان شد 

دامغان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دامغان گفت: تا کنون 80 ميليارد ريال براي تجهيز بيمارستان ولايت اين شهر هزينه شده است.
سيد يحيي شنايي در نشست مجمع خيرين سلامت شهرستان دامغان در سالن اجتماعات فرمانداري اين شهرستان با اشاره به هزينه 80 ميليارد ريالي براي تجهيز بيمارستان ولايت اين شهر اظهار داشت: اين هزينه از محل اعتبارات ملي و استاني دانشگاه علوم پزشکي سمنان تامين شده است.
وي يادآور شد: در سال جاري نيز 60 ميليارد ريال اعتبار براي تکميل تجهيزات بيمارستان ولايت دامغان اختصاص يافت ولي تا کنون اين مبلغ به شهرستان پرداخت نشده است.
دبير کار گروه سلامت و امنيت غذايي شهرستان دامغان اضافه کرد: مشکلاتي که منجر به ايجاد شايعاتي در حوزه بهداشت و درمان شهرستان شد گرايش خوبي به بيمارستان ولايت ايجاد نکرد و اين شايعات بارها با موضوعات مختلف در جامعه ترويج و گسترش پيدا کرد و مردم خدمات انجام شده را ناديده گرفتند.
وي افزود: براي تجهيزات بيمارستان ولايت دامغان 30 درصد از امکانات بيمارستان سابق برادران رضايي و 70 درصد ديگر تجهيزات و امکانات جديد خريداري شد.
شنايي از افزايش 9 متخصص جديد به کادر بهداشتي و درماني شهرستان دامغان طي سال جاري خبر داد و اظهار داشت: اين تعداد پزشک بر اساس توزيع متخصصان به شهرستان ها که در اوايل آبان ماه از سوي وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي انجام مي گيرد، اضافه شدند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دامغان خاطرنشان ساخت: خدمات بهداشتي و درماني از خانه هاي بهداشت در روستاها آغاز و تا مراکز درماني در شهرها ادامه دارد و بيمارستان ها نيز در ارائه خدمات بهداشتي و درماني نقش فراواني دارند و تمام تلاش ها نيز بر اين است که امکانات و خدمات به خوبي ارائه و رضايت بيماران و همراهان را به همراه داشته باشد.
وي گفت: اميدواريم با مديريت جديد بيمارستان ولايت دامغان که داراي سوابق و تجربه درخشاني است خدمات بهداشتي و درماني اين بيمارستان بهتر از گذشته ارتقا پيدا کند.
مدير عامل مجتمع خيرين سلامت شهرستان دامغان نيز در اين نشست اظهار داشت: اگر خدمات بهداشتي و درماني به خوبي ارائه شود نبايد شاهد اعتراضات مردمي در اين زمينه باشيم.
سيد محمد رضا  هاشمي افزود: بايد تلاش کنيم نقاط ضعف ها را ترميم و قوت ها را در حوزه بهداشت و درمان تقويت کنيم تا بيماران براي درمان خود به شهرهاي همجوار مهاجرت نکنند.
وي اضافه کرد: مجمع خيرين سلامت مي تواند يک کمک کار خوبي براي پزشکان و مراکز درماني باشد و پزشکان نيز بايد ارتباط خود را با مجمع تقويت کنند.
مدير عامل مجتمع خيرين سلامت شهرستان دامغان گفت: گزارش نيازمندي هاي بيمارستان و مراکز درماني بايد در اختيار مجمع قرار گيرد تا بتوانيم با کمک دلسوزان، امکانات مورد نياز مهيا و در اختيار مردم قرار گيرد.
در اين نشست گزارش سفر جمعي از اعضاي مجمع خيرين سلامت شهرستان دامغان به استان فارس (شيراز) و بازديد از خانه سلامت قلب ارائه شد که با اين بازديد در آينده زمينه ايجاد خانه سلامت قلب با کمک از توان خيرين در شهرستان دامغان ايجاد و راه اندازي شود.


 وسعت اجراي طرح حبله رود در استان سمنان يک ميليون و 200 هزار هکتار است 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
مدير اجرايي طرح حبله رود در استان سمنان وسعت اين طرح را بيش از يک ميليون و 200 هزار هکتار بيان کرد و گفت: اين طرح شامل چهار پروژه بيابانزدايي، آبياري و کشاورزي، چتر و پروژه آبخيزداري است. 
محمدهادي نوچه طرح ملي حبله رود را الگوي مناسب براي مديريت جامع حوزه آبخيز دانست و افزود: هشت روستا در استان تهران در دو زيرحوزه دليچايي و نمرود در شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه شامل روستاهاي حصاربن، آرو، هوير، دهنار، لزور، نجفدر، وزنا و زرمان به عنوان روستاهاي پيشاهنگ انتخاب شده اند.  
وي اظهار داشت: 9 روستا و سه مرتع در استان سمنان در دو زيرحوزه رامه و ايچ شامل روستاهاي چهار طاق، رامه، قاليباف، ايچ، عبدل آباد، ده نمک، امامزاده عبداله، جوين، لاسجرد و مراتع سوته زار، لزوره، خنار و روستاي بهورد به عنوان روستاهاي پيشاهنگ انتخاب شدند.  
نوچه خاطر نشان کرد: طرح حبله رود در دو استان تهران و سمنان انجام مي شود.  
وي با بيان اينکه وسعت شمالي حوزه آبخيز حبله رود شامل 14 دهستان و 177 پارچه آبادي با جمعيتي معادل 57 هزار نفر و منطقه جنوبي اين حوزه داراي 200 پارچه آبادي با جمعيتي معادل 132 هزار نفر است، افزود: مناطق بخش شمالي داراي اقليم نيمه مرطوب و نيمه خشک و مناطق بخش جنوبي اين حوزه داراي اقليم خشک سرد تا نيمه خشک ارتفاعي متغير است.  
معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان با بيان اينکه طرح حبله رود تمريني براي کار و فعاليت مشارکتي است، خاطرنشان کرد: حفاظت از محيط زيست و جلوگيري از تخريب زمين و مديريت پايدار منابع آب و خاک و بهبود معيشت مردم از ضرورت هاي اجراي طرح مديريت پايدار و يکپارچه منابع آب و خاک در حوزه حبله رود است.


 برنامه در مسير سلامت از سيماي سمنان پخش مي شود 

سرويس خبر:
برنامه در مسير سلامت با هدف ارتقاي آگاهي جامعه در سيماي مرکز سمنان تهيه و توليد شد.
روابط عمومي صدا و سيماي مرکز سمنان در گزارشي افزود: نظر به اهميت سلامت آحاد جامعه و نقش انکارناپذير رسانه ملي در ارتقاي سطح آگاهي مردم، سيماي استاني مرکز سمنان با مشارکت دانشگاه علوم پزشکي سمنان برنامه اي را با عنوان در مسير سلامت  تهيه و توليد کرده است.
اين برنامه از يکشنبه الي پنجشنبه هر هفته ساعت 20/20 به صورت زنده با حضور متخصصين و کارشناسان ضمن بحث در خصوص بيماريهاي مختلف به سوالات مطرح شده از طرف مخاطبان برنامه پاسخ مي دهند.
بيماريهاي قلبي و عروقي، بيماريهاي تنفسي، ديابت، سلامت زنان، گوارش، کودکان، تغذيه، دهان و دندان، بيماريهاي چشم، عصبي و... موضوعاتي هستند که در اين برنامه مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.
پرداختن به خواص گياهان دارويي نيز يکي ديگر از آيتم هاي در مسير سلامت است.
مخاطبان مي توانند با شماره تلفن 4455656 و يا با شماره پيامک 300002311 سوالات و مشکلات خود را با کارشناسان برنامه در ميان بگذارند.
در مسير سلامت به تهيه کنندگي و کارگرداني حيدر عباس زاده و اجراي فرشيد فريور و مريم صفاهاني و در 30 قسمت در حال پخش است.


 پدر 3 شهيد شاهرودي دعوت حق را لبيک گفت
  پيام تسليت دکتر روحاني 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
رئيس جمهور در پيامي درگذشت حاج سيد علي ميرکريمي، پدر سه شهيد دوران دفاع مقدس را تسليت گفت.
سيد علي ميرکريمي پدر بزرگوار شهيدان والامقام سيد محسن، سيدعلي اصغر و سيد محمود ميرکريمي روز دوشنبه دعوت حق را لبيک گفت و آسماني شد.
در اين زمينه رياست جمهوري، دکتر حسن روحاني پدر شهيدان ميرکريمي را اسوه ايثار و فداکاري توصيف کرد و اظهار داشت: خبر درگذشت مرحوم مغفور حاج سيد علي ميرکريمي موجب تالم خاطر شد.
متن پيام دکتر روحاني به اين شرح است:بسم الله الرحمن الرحيم،انا لله و انا اليه راجعون
خبر درگذشت مرحوم مغفور حاج سيد علي ميرکريمي، اسوه ايثار و فداکاري و پدر سه شهيد سرافراز ايران اسلامي سيدمحسن، سيدعلي اصغر و سيدمحمود ميرکريمي، موجب تالم خاطر شد.
بي ترديد پدري که نامش با سه شهيد دوران نوراني دفاع مقدس شهيدان پيوند وثيق دارد، افتخار ابدي را نصيب خود نموده و در نزد خداي تبارک و تعالي قدر و اجري بزرگ دارد.
اينجانب مصيبت درگذشت اين پدر را به همسر صبور و مقاوم ايشان تسليت عرض نموده و از درگاه ايزد متعال براي آن فقيد سعيد علو درجات و براي ساير بازماندگان محترم صبر و اجر مسئلت دارم.
سيد علي ميرکريمي اهل روستاي "قلعه نو خرقان" شاهرود پدر بزرگوار شهيدان "سيد محسن، سيدعلي اصغر و سيد محمود" و دارنده نشان ملي ايثار بود.
شهيد سيد محمود ميرکريمي متولد اول فروردين ماه سال 1341 دهم ارديبهشت سال 1361 در خرمشهر به درجه رفيع شهادت نائل آمد و فرزند ديگر اين پدر والا مقام روحاني شهيد حجت الاسلام محسن ميرکريمي نيز متولد سي و يکم شهريور ماه سال 1345 است که 29 ارديبهشت ماه سال 1365 در منطقه قلاويزان به دست دشمن بعثي آسماني شد.
شهيد بزرگوار سيد علي اصغر مير کريمي فرزند ديگر سيد علي مير کريمي نيز متولد هشتم تيرماه سال 1343 است که سوم ارديبهشت ماه سال 1361 در منطقه سردشت به شهادت رسيد.

 


 اولين کاروان راهيان نور دانش آموزي از سمنان اعزام شد 

سرويس خبر:
اولين کاروان راهيان نور دانش آموزي در سال تحصيلي جديد همزمان با آغاز هفته بسيج دانش آموزي از سمنان عازم غرب کشور شد.
 اين کاروان متشکل از 400 نفر از دانش آموزان سال دوم متوسطه شهرستانهاي سمنان، مهديشهر و سرخه است که در قالب درس آمادگي دفاعي به اردوي راهيان نور اعزام شده اند.
مسوول سازمان بسيج دانش آموزي استان سمنان گفت: کاروان هاي راهيان نور دانش آموزي تا دهم آبان به غرب کشور و از دهم تا بيست و يکم به جنوب کشور اعزام مي شود.
محمد يعقوبي افزود: مدت اقامت اعضاي اين کاروان هاي در مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس در جنوب و غرب کشور چهار روز است و هدف از اين اعزام آشنا سازي دانش آموزان با فرهنگ ايثار و شهادت و دلاورمردي هاي رزمندگان پرتوان اسلام در دفاع مقدس است.


 خط دو مداره جديد برق رساني در شهرستان گرمسار بهره برداري شد 

سرويس خبر:
مدير توزيع برق شهرستان گرمسار از بهره برداري خط دو مداره جديد با فيدرهاي مربوطه با هدف انتقال برق شهرک صنعتي گرمسار از پست 63 کيلوولت به اين شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومي شرکت توزيع برق استان سمنان،حسين صفري افزود: با اجراي اين پروژه، بار انرژي مصرفي برق مشترکان به پست 63 کيلوولت سيار تازه احداث شهرک صنعتي گرمسار منتقل شد.
وي افزود: براي بهره برداري از اين طرح برق رساني، 800 متر شبکه 20 کيلوولت برقرار شده و دو سرخط با دو فيدر جديد ايجاد شده است.
مدير توزيع برق شهرستان گرمسار هزينه اجراي اين پروژه را 750 ميليون ريال بيان کرد.


 روز شمار تاريخ  

9 آبان برابر با 25 ذي الحجه 31 اکتبر

1349 ش: کارخانه ريسندگي و بافندگي سمنان طعمه حريق شد

1267 ش: واگذاري امتياز کشتيراني در کارون به انگليسي  ها در زمان ناصرالدين شاه قاجار

يکي از امتيازاتي که در زمان ناصرالدين شاه قاجار به انگليسي ها واگذار شد، آزادي کشتيراني در رودخانه کارون در استان خوزستان بود.اين مجوز که انگليسي ها، نيم قرن براي به دست آوردن آن تلاش کردند، علاوه بر توسعه نفوذ سياسي و نظارت بر نواحي جنوبي ايران، از نظر منافع تجاري، استفاده از اين راه طبيعي براي حمل و نقل اجناس انگليسي و هندي به شهرهاي مرکزي از راه عادي بوشهر - شيراز - اصفهان بود.

35
ق: پذيرش خلافت توسط امام علي(ع) پس از قتل عثمان در مدينه

پس از شورش مردم و قتل عثمان بن عفان خليفه ي سوم در 18 ذي حجه ي سال 35 ق، مردم از امام علي(ع) خواستند تا خلافت را بپذيرد. با وجود امتناع ايشان، پافشاري و اصرار مردم باعث شد تا آن حضرت، خلافت را قبول کنند. اما تلاش گسترده ي امام براي اجراي عدالت و حقيقت خواهي ايشان در دوره ي حکومت، باعث شد که عده اي از صاحبان قدرت و ثروت به مخالفت با آن حضرت بپردازند و سه جنگ جمل، صفين و نهروان را به امام، تحميل نمايند.

1304
ق: تصويب انقراض حکومت قاجاريه توسط مجلس و آغاز ديکتاتوري "رضا خان پهلوي"

تغيير حکومت قاجار و جايگزيني پهلوي، از سال هاي قبل مد نظر رضاخان ميرپنج بود تا اينکه مسافرت طولاني احمدشاه به اروپا، بهترين فرصت را براي او مهيا نمود. پس از مدتي با فشار نظاميان بر مجلس شوراي ملي، در جلسه نهم آبان 1304، ماده واحده مبني بر خلع قدرت و انقراض سلسله قاجار به تصويب رسيد. در پي اين جلسه، خاندان کهنسال قاجاريه پس از يکصد و پنجاه سال سلطنت، با يک قيام و قعود ساده، به سرعت منقرض گرديد و حکومت ننگين 53 ساله پهلوي آغاز شد. رضاخان سرانجام در 22 آذرماه 1304به سلطنت دائمي دست يافت و در چهارم ارديبهشت سال بعد تاجگذاري رضاخان نمود.تصويب انقراض حکومت قاجار توسط مجلس شوراي ملي ايران، با توطئه هاي پنهان و آشکار رضاخان پهلوي و وابستگان انگليسي صورت گرفت. حدود يک ماه و نيم پس از آن، رضاخان، خود را شاه ايران خواند و سلسله پهلوي را تاسيس کرد.

316
ق: درگذشت "ابن سراج" اديب و شاعر بغدادي

ابوبکر محمد ابن سراج در کودکي به مجلس درس ابوالعباس مبرد، نحوي معروف آن عصر راه يافت و با هوش ترين شاگرد او گرديد. پس از مرگ استاد به بررسي آرا» و ارزيابي نظرها و گفته هاي علماي معروف اين علم پرداخت. ابن سراج در کتاب الاصول في النحو، کوشيده است تامسايل نحوي را با نظم و ترتيبي خاص گردآوري کند، به گونه اي که مي توان هر موضوع را در بخش معيني يافت.

نزول سوره ي دهر در شان امام علي(ع)، حضرت زهرا(س) و امام حسن و امام حسين(ع) و روز خانواده

پس از آن که امام علي(ع) و حضرت زهرا(س) براي برآوردن حاجت خويش، سه روز روزه را نذر کرده بودند و نوبت به اداي آن رسيد، در سه روز متوالي مسکين و يتيم و اسيري به در خانه ي آن ها آمد و غذايي طلب کرد. اين خانواده ي کريم در مقابل اين عمل، هيچ جزايي را از افراد نخواستند و اجر خود را از خدا طلبيدند. در اين هنگام بود که وحي بر پيامبر اکرم(ص) نازل شد و سوره ي دهر يا انسان در شان امام علي(ع) و حضرت زهرا(س) نازل گرديد.

1886
م: تولد "چيان کاي  چک" رئيس جمهور پيشين چين ملي

پس از مرگ بنيانگذار انقلاب 1911، چيان کاي شک در پي يک کودتاي نظامي قدرت را در چين قبضه کرد و بدين ترتيب دستگاه رهبري چين در اواخر دهه 1920 در معرض رقابت نظاميان قرار گرفت. چيان کاي چک پس از کسب قدرت، در اقدامي جنجالي که به "ترور سفيد " موسوم شد، به پاکسازي وسيعي در احزاب چپ دست زد که زمينه ساز جنگ داخلي چين شد. اين امر در نهايت به پايان رابطه مسالمت آميز حزب چپ حاکم و حزب کمونيست چين انجاميد.

1952
م: آزمايش اولين بمب هيدروژني امريکا  
از دست يابي ايالات متحده امريکا به بمب هسته اي و به کارگيري آن در شهرهاي هيروشيما و ناکازاکي ژاپن در جريان جنگ جهاني دوم و قتل عام صدها هزار نفر توسط آن، اين بار در اوايل دهه 1950م دانشمندان امريکايي براي ساختن بمب هيدروژني تلاش مي کردند. اما در 21 مه 1956، اولين بمب هيدروژني امريکا در جزيره بي کيني واقع در اقيانوس اطلس آزمايش شد.با افشاي خبر آزمايش اين بمب هيدروژني، مردم در سراسر عالم به اعتراض عليه آن برخاستند و خواهان جلوگيري از ادامه اين آزمايش ها گرديدند. هرچند در سالهاي بعد مبارزه براي خلع سلاح هسته اي در جهان آغاز شد و قراردادهايي نيز در اين زمينه منعقد گرديد، با اين حال، توليد اين سلاح ها متوقف نشد و قدرت هاي بزرگ، بدون توجه به تهديدات اين سلاح ها براي جامعه بشري، به ساخت آن ادامه دادند.

 سلماز عرب عامري