تاریخ 1392/08/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3494 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در جمع دست اندرکاران امور تجاري در پکن مطرح شد
 ارزيابي مثبت لاريجاني از دورنماي مذاکرات هسته‌اي  

 رييس مجلس شوراي اسلامي دورنماي مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و 1+5 را مثبت ارزيابي کرد و گفت: مذاکرات اخير با غربي‌ها نکات مثبتي داشته است و فکر مي کنم برخي سوء تفاهمات بايد رفع شود.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، علي لاريجاني صبح چهارشنبه در جمع شماري از دست اندرکاران امور تجاري در پکن گفت: پارلمان ايران از دولت حسن روحاني رييس جمهور ايران حمايت مي کند.

وي افزود: فعاليت‌هاي ديپلماتيک اين دولت بسيار گسترده و اميدوار کننده است.

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه تلاش هاي دولت يازدهم بر اين است که ايران با مذاکرات سازنده برخي چالش ها را مرتفع کند، افزود: مذاکرات اخير با غربي ها نکات مثبتي داشته است و فکر مي کنم برخي سوء تفاهمات بايد رفع شود.

وي ادامه داد: با توجه به سابقه‌اي که در مذاکرات هسته‌اي دارم دورنماي اين گفت و گوها را مثبت ارزيابي مي کنم و اگرچه مساله هسته‌اي ايران نياز به اين همه ماجراجويي نداشت.

لاريجاني گفت: ايران هرگز به دنبال سلاح هسته‌اي نبوده و نيست اما در يک دوره عده‌اي در صحنه بين المللي خرابکاري کردند ولي امروزشرايط عوض شده است.

رييس مجلس شوراي اسلامي ايران تاکيد کرد: آنها از طريق زورگويي نمي توانند ايران را وادار به عقب نشيني کنند وخوشحاليم از اينکه غربي ها به مذاکرات بازگشته‌اند و ما نيز مذاکرات را دنبال مي کنيم.

وي در عين حال به روابط ايران و چين در بخش هاي مختلف اشاره کرد و گفت: ما به چين به عنوان يک کشور مهم منطقه و جهان نگاه مي کنيم و روابط ما با ديگران نبايد بر روابط با چين سايه بيندازد.


 کاشفي:
 تعامل احزاب، NGOها و دولت راهي براي رسيدن به دموکراسي است 

 يک فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: ايجاد تعامل سازنده بين احزاب و گروه‌هاي سياسي با دولت، راهي در جهت رسيدن به دموکراسي است.

حسين کاشفي در گفت‌وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه «مسئولان بر اساس قانون اساسي بايد بستر فعاليت احزاب و تشکل‌هاي سياسي و صنفي را فراهم کنند»، گفت: دولت يازدهم که برخلاف دولت نهم و دهم تمام هم و غمش قانونمداري است، بايد در جهت حمايت از احزاب و گروه‌هاي سياسي گام بردارد.

وي رشد احزاب و دوري از هرگونه حزب‌ستيزي را يک ضرورت براي جامعه امروز دانست و افزود: وزارت کشور بايد در جهت توجه به جايگاه احزاب در کشور نقش خود را ايفا کند و موجب شود که روحيه نشاط و اميد از طريق مشارکت مردم در احزاب و گروه‌هاي سياسي در جامعه گسترش پيدا کند.

کاشفي همچنين اظهار کرد: از سوي ديگر، احزاب نيز بايد داراي برنامه‌ باشند و با ارائه پيشنهادهاي خود و البته رعايت حريم‌هاي قانوني به دولت در جهت حل مشکلات کمک کنند و با نقد سالم و درست، کمک‌کننده دولت باشند و در واقع تعامل و گفت‌وگوي سازنده ايجاد شود و اگر ما مي‌خواهيم به دموکراسي برسيم راهي جز اين نداريم.

اين فعال سياسي با اشاره به ضرورت فعاليت NGOها اظهار کرد: هر کاري که در آن تصميم جمعي گرفته شود و در واقع خرد جمعي وجود داشته باشد، خروجي بهتري خواهد داشت و در اين راستا دولت مي‌تواند بستري فراهم کند که طي آن NGOها به مواردي چون آموزش همگاني بپردازند و در جهت توسعه‌يافتگي گام‌هاي بلندي بردارند که در اين صورت هزينه‌ها نيز کاهش پيدا مي‌کند و اين موضوع به نفع خود دولت است.


 براي شرکت در نشست کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي
 ظريف عازم آفريقاي جنوبي شد  
 

وزير امور خارجه کشورمان براي شرکت در يازدهمين نشست کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي ايران و آفريقاي جنوبي بامداد ديروز (چهارشنبه) تهران را به مقصد پرتوريا ترک کرد.

به گزارش ايسنا، يازدهمين نشست کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي ايران و آفريقاي جنوبي به رياست وزيران خارجه دو کشور، 9 آبان در آفريقاي جنوبي برگزار مي‌شود.

جلسات کارشناسي اين نشست در قالب سه کارگروه اجتماعي، اقتصادي و فني و انرژي نيز قرار بود در روزهاي 7 و 8 آبان در پرتوريا برگزار شود. در اين جلسات نمايندگان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌هاي بزرگ دو کشور درباره زمينه‌هاي مختلف همکاري، مذاکره و مقدمات برگزاري نشست اصلي را فراهم کرده‌اند.

مجمع تجاري ايران و آفريقاي جنوبي نيز همزمان با اجلاس کميسيون مشترک دو کشور با حضور نمايندگان بخش‌هاي خصوصي در پرتوريا برگزار خواهد شد و زمينه‌هاي توسعه همکاري‌هاياقتصادي و تجاري فراهم مي‌شود.

پيش از اين مرضيه افخم سخنگوي وزارت امور خارجه ايران گفته بود که تاکنون 80 سند همکاري بين اين دو کشور به امضا رسيده است.

به گزارش ايسنا، قرار است ظريف پس از اين نشست، عصر پنجشنبه آفريقاي جنوبي را به مقصد ترکيه ترک کند.


 معاون اجرايي رييس جمهور:
 زمان سفرهاي استاني هيات دولت به زودي اعلام مي‌شود  

 معاون اجراييي رييس جمهور گفت: زمان سفرهاي استاني هيات دولت در حال تنظيم است و به زودي اعلام مي‌شود.

به گزارش ايسنا، محمد شريعتمداري در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره زمان سفرهاي استاني دولت اظهار کرد: زمان اين سفرها در حال تنظيم است و به زودي اعلام مي‌شود.

از وي پرسيده شده که آيا مشهد اولين استاني خواهد بود که به آن سفر مي‌کنيد که وي در اين باره گفت: ما نگفتيم که حتما خراسان رضوي اولين استاني است که در بحث سفرهاي استاني مورد توجه قرار مي‌گيرد، اما ممکن است به عنوان يکي از شهرهاي مقدس در اولويت باشد.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا به عنوان وزير ورزش و جوانان معرفي خواهيد شد گفت: هر تصميمي که رييس جمهور بگيرد اجرا مي‌شود.


 علوي: وزارت اطلاعات براي تامين امنيت مناطق مرزي تدابير ويژه دارد  

 وزير اطلاعات 4 نفر دستگير شده در يکي از تأسيسات هسته‌اي کشور را دزد ضايعات آهن توصيف کرد و گفت: پرونده اين افراد اطلاعاتي و امنيتي نيست.

به گزارش ايسنا حجت‌الاسلام محمود علوي درباره چهار خرابکار سايت‌هاي هسته‌اي که اخيرا دستگير شده‌اند، گفت: اين چهار نفر «خرابکار» نبودند، بلکه به دليل آنکه در محوطه سايت، ضايعات آهن و فولاد وجود داشته زير ديوار يک متر و نيمي که دور محوطه است، رفته و فنس را سوراخ کرده بودند تا اين ضايعات را در بازار بفروشند.

وزير اطلاعات افزود: در واقع اين افراد «دزد» بودند نه «خرابکار هسته‌اي» و از اهالي روستاي همان اطراف نيروگاه بودند و سابقه اين کارها را هم داشتند.

علوي با اشاره به اين‌که پرونده اين افراد اطلاعاتي و امنيتي نيست، توضيح داد: هر زمان وضعيت اين پرونده روشن شود، حکم متناسب با آن نيز صادر خواهد شد.

به گزارش خانه ملت، علي‌اکبر صالحي چندي پيش از دستگيري چهار خرابکار هسته‌اي خبر داد و آن را تلاش‌هاي دشمنان براي ضربه زدن به تأسيسات هسته‌اي کشور توصيف کرده بود.

وي همچنين در مورد حوادث بانه و سراوان و رويکرد وزارت اطلاعات در تامين امنيت مناطق مرزي گفت: وزارت اطلاعات تدابير ويژه‌اي دارد که به موقع اعمال خواهيم کرد.

اين عضو هيات دولت ادامه داد: اين اتفاقات هيچ وقت ريشه کن نخواهد شد و هر زمان ممکن است پيش بيايد ولي قطعا در جهت جلوگيري از تکرار آن اقدام لازم انجام مي‌شود.

به گزارش ايسنا به نقل از خانه ملت، وزير اطلاعات تاکيد کرد: وزارت اطلاعات در مورد هر ناامني تدبير مي‌کند.


 يک کارشناس:
 7 ميليون نفر بدون بهره‌وري موثر از دولت حقوق مي‌گيرند  

 يک کارشناس مسايل اقتصادي گفت: در حالي مهمترين بارمالي دولت پرداخت هاي سنگين حقوقي است که نزديک به هفت ميليون نفر بدون بهره وري موثر، از درآمدهاي نفتي حقوق دريافت مي کنند.

محمد حسين اديب در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به وضعيت عمومي دولت اظهار کرد: در حالي درآمد دولت در سال جاري 83 هزار ميليارد تومان است که در همين زمان حدود 64 هزار ميليارد تومان پرداخت با ماهيت حقوق دارد. از سوي ديگر به دو دستگاه که 65 درصد پرسنل دولتي را شامل مي شوند در شرايط موجود فقط بابت حقوق، بودجه پرداخت مي کند و پرداخت بابت بقيه بودجه به دستگاه هاي مربوطه متوقف شده است از اين رو مي توان گفت که دولت سخت ترين سياست انقباضي پولي طي 70 سال گذشته را در پيش گرفته که به شدت ضد تورمي است.

وي با اشاره به اينکه پرداخت حقوق به هشت ميليون نفر در هر ماه بار مالي سنگيني را به دولت تحميل مي کند بيان کرد: اين در حالي است که چهار ميليون نفر بازنشسته و سه ميليون و 700 هزار نفر پرسنل بخش عمومي در کشور وجود دارند که حقوق آنها مستقيم و غير مستقيم بوسيله دولت از محل صادرات نفت پرداخت مي شود در حالي که در عمل به يک ميليون از آنها احتياج است بنابراين حدود هفت ميليون نفر بدون بهره وري موثر در کشور از دولت حقوق دريافت مي کنند.

استاد دانشگاه اصفهان با انتقاد از کاهش سن بازنشستگي در کشور افزود: کشوري که 18ميليون جوان 21 تا 31 سال داشته و بسيار جوان است چرا بايد چهار ميليون بازنشسته داشته باشد. اين در حالي است که در دولت قبل حتي کارکنان با 10 سال سابقه بيمه نيز بازنشته مي شدند که موجب شده اکنون کشور دچار بازنشستگي زودرس شود.

اديب تاکيد کرد: اگر سن بازنشستگي در کشور با نرم جهاني يعني 67 سالگي منطبق بود اکنون به جاي چهار ميليون حدود يک و نيم ميليون بازنشسته وجود داشته و نيازي نبود که به ميزان فعلي به افرادي که نقش موثري در بدنه دولت ندارند حقوق پرداخت کرد.


 جزئيات قرارداد "بيمه‌ تکميلي" بازنشستگان تامين اجتماعي
 اجراي بيمه تکميلي بازنشستگان تامين‌اجتماعي از آذر  

 رييس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي از آغاز قرارداد بيمه تکميلي دانا بازنشستگان اين سازمان از ابتداي آذرماه سال‌جاري خبر داد و اظهار کرد: قرارداد بيمه تکميلي بازنشستگان تامين اجتماعي در سال جاري با يک ماه تاخير اجرايي مي‌شود.

علي اصغر بيات در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه قرارداد بيمه تکميلي دي تا پايان مهرماه سال جاري برقرار بود، اظهار کرد: قصد داشتيم از ابتداي آبان‌ماه سال‌جاري قرارداد بيمه تکميلي دانا را منعقد کنيم، اما اين موضوع به ابتداي آذرماه سال جاري موکول و با يک ماه تاخير اجرايي مي‌شود.

پوشش مستمري‌بگيران در قالب بيمه تکميلي با کسر ماهانه 21700 تومان از حقوق مستمري‌بگيران

وي با اشاره به اينکه براي تحت پوشش قرار گرفتن افراد در بيمه تکميلي دانا ماهانه به ازاي هر فرد 21 هزار و 700 تومان از حقوق بيمه شده کسر مي‌شود، گفت: در مجموع فعلا قرار است يک ميليون و 500 هزار نفر تحت پوشش بيمه تکميلي بازنشستگان تامين اجتماعي قرار گيرند چرا که به علت افزايش قيمت نسبت به سال گذشته احساس کرديم برخي از بازنشستگان نمي‌خواهند تحت پوشش باشند.

بيات افزود: بنابراين ميانگين بازنشستگان تحت پوشش را در سال جاري پايين تر از سال گذشته و يک ميليون و 500 هزار نفر در نظر گرفته شد تا هر بازنشسته‌اي که تمايل نداشت، تحت پوشش بيمه تکميلي دانا قرار گيرد به کانون‌هاي مربوطه مراجعه کرده و انصراف دهد.

به گفته رييس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي، در قرارداد بيمه تکميلي دانا ذکر شده است که بيمه شده سه ماه فرصت دارد از تحت پوشش قرار گرفتن انصراف دهد و در صورت درخواست انصراف مبلغ حق بيمه‌اي که از وي کسر شده به او پس داده مي‌شود. وي ادامه داد: همچنين بيمه شدگاني که خواستار انصراف از بيمه تکميلي دانا هستند، مي‌توانند به کانون‌ها مراجعه کنند تا ازهمان ابتداي قرارداد هيچ مبلغي به عنوان حق بيمه از آنها کسر نشود، هرچند که علاوه بر اين تا سه ماه پس از شروع قرارداد بيمه تکميلي دانا يعني ازابتداي آذرماه تا ابتداي اسفندماه سال جاري فرصت دارند براي انصراف اقدام کنند و در صورتي که از آنها مبلغي به عنوان حق بيمه کسر شده باشد به آنها پس داده مي‌شود.

بيات در مورد جامعه‌اي که مي‌تواند تحت پوشش بيمه تکميلي دانا قرار بگيرد، خاطر نشان کرد: خود بازنشسته و همسرش تحت پوشش بيمه تکميلي دانا قرار مي‌گيرند و بازنشستگان در صورت تمايل براي تحت پوشش قرار گرفتن فرزندان خود با مراجعه به کانون‌هاي استاني و اعلام رضايت مي‌توانند آنها را نيز تحت پوشش قرار دهند.

وي در مورد امکان افزايش ظرفيت يک ميليون و 500 هزار نفري بازنشستگان اظهار کرد: بيمه تکميلي دانا آمادگي افزايش بيمه شدگان را دارد. رييس کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي در پاسخ به اينکه چرا برخي از کانون‌هاي استاني همانند تهران و قزوين به صورت جداگانه براي انعقاد قرارداد بيمه تکميلي خود اقدام کرده‌اند، گفت: چند تا از استان‌ها با برخي شرکت‌هاي تجاري وارد مذاکره شده‌اند و بايد بدانيم کانون‌هاي کشور مي‌توانند بر اساس تعرفه‌هاي عادلانه و بسته‌هاي خدمات درماني مناسب انعقاد قرارداد کنند، اما تا کنون موردي که به صورت نهايي به عنوان قرارداد امضا شده و به دست کانون عالي بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي رسيده باشد، وجود ندارد.

بيات همچنين در مورد تعلق بخشي از سهام بيمه دانا به سازمان تامين اجتماعي اظهار بي‌اطلاعي کرد.


 معاون اشتون:
 ايران بدون شک رويکرد جديدي در مذاکرات اتخاذ کرده است 

 معاون رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا در گفت‌وگو با المانيتور تاکيد کرد که ايران بدون شک رويکرد جديدي در زمينه مذاکرات هسته‌يي اتخاذ کرده است.

به گزارش ايسنا، پير ويمون، دبيرکل اجرايي سرويس اقدام خارجي اروپايي اتحاديه اروپا و معاون کاترين اشتون رييس سياست خارجي اين اتحاديه در گفت‌وگو با پايگاه خبري المانيتور در توصيف دور جديد مذاکرات با ايران گفت: دور جديد مذاکرات که در تاريخ 15 و 16 اکتبر (23 و 24 مهر‌ماه) در ژنو بين گروه 1+5 و هيات ايران به سرپرستي محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه اين کشور برگزار شد، که اولين مذاکرات پس از انتخاب حسن روحاني به عنوان رييس‌جمهور ايران و روي کار آمدن دولت جديد اين کشور بود. بنابراين اين اولين فرصت براي بررسي اين مساله بود که آيا مسيري جديد در چارچوب مذاکرات درباره برنامه هسته‌يي ايران که تا آن زمان بسيار دشوار و طاقت‌فرسا بود به وجود خواهد آمد يا خير.

ويمون افزود: مذاکره‌کنندگان جديد ايران بدون شک رويکردي جديد را اتخاذ کرده‌اند، ولي هنوز نمي‌توان نتيجه گرفت آن‌ها يک سياست جديد را ارائه کرده‌ باشند. تيم ايراني بدون شک تصميم گرفته است يک ديپلماسي بسيار فعالانه را اتخاد کند، ولي اين‌که آيا اين امر مسير را براي مصالحه‌اي قابل توجه در زمينه مفاد گفت‌وگوها هموار خواهد کرد يا خير، مشخص نيست. طرف ايراني تاکنون پيشنهاد نسبتا جامعي را ارائه کرده است که ترکيبي از آن‌چه که مي‌تواند هدف نهايي مذاکرات فعلي تلقي شود و در عين حال آن‌چه مي‌تواند اولين اقدامات دو جانبه که دو طرف مي‌توانند در تلاش براي اتخاد اقدامات اعتمادساز با آن موافقت کنند تلقي شود، است.


 مقامات عراقي از احتمال پيشنهاد ميانجي‌گري المالکي بين تهران و واشنگتن خبر دادند  

 مقامات عراقي از احتمال پيشنهاد ميانجي‌گري نخست‌وزير عراق بين تهران و واشنگتن خبر دادند. به گزارش ايسنا خبرگزاري رويترز با اعلام خبر سفر نخست‌وزير عراق به واشنگتن به نقل از منابع عراقي گزارش داد که نوري‌ المالکي قصد دارد در اين سفر خود را به عنوان يک ميانجي احتمالي در قبال ايران و سوريه معرفي کند.

نوري المالکي نخست‌وزير عراق روز سه‌شنبه 7 آبان براي ديداري دو جانبه با باراک اوباما راهي واشنگتن شد.

رويترز در ادامه گزارشش نوشت: نوري المالکي نخست‌وزير عراق به پتانسيلش به عنوان ميانجي بين آمريکا و ايران و سوريه اشاره‌ي مستقيمي نکرد،‌ ولي برخي مقامات و سياست‌مداران عراقي در گفت‌وگو با رويترز گفتند که وي قصد دارد درباره اين مساله در واشنگتن گفت‌وگو کند.

يک مقام عراقي در اين‌باره گفت: پيام المالکي به آمريکا اين است که عراق بهترين ميانجي بين تهران و غرب براي حل موضوع هسته‌يي ايران است.

يک مقام عالي‌رتبه نزديک به المالکي گفت: همه چيز در دستور کار گفت‌وگوها قرار خواهد داشت: عراق، ايران و سوريه.

يک وزير پيشين عراقي گفت که مقامات آمريکايي علاوه بر آن اتحاد نزديک‌تر با عراق را وزنه متعادل‌کننده‌اي در برابر فاصله گرفتن آمريکا و عربستان از يکديگر مي‌دانند؛ عربستان از تمايل باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا براي گفت‌وگو با حسن روحاني، رييس‌جمهور ايران و همين‌طور حمله نکردن به سوريه عصباني شده است.

اين وزير پيشين عراقي گفت: آمريکا خواستار اين است که عراق در حل بحران سوريه نقش داشته باشد. آمريکا علاوه بر آن عراق را يک نقطه احتمالي متعادل‌کننده در بحران ايران عربستان مي‌بيند. اما مقامات آمريکايي در پاسخ به چنين اظهاراتي گفتند که نياز چنداني براي ميانجي‌گري با ايران نمي‌بينند.


 مخالفت مجلس با پيشنهاد کاهش فروش سهام دولتي به 5000 ميليارد تومان  

 نمايندگان مجلس با پيشنهاد کاهش فروش سهام دولتي از 25 هزار ميليارد تومان به 5000 ميليارد تومان در لايحه اصلاح بودجه 92 مخالفت کردند.

به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در ادامه بررسي جزييات لايحه اصلاح قانون بودجه 92 به بررسي تبصره 3 اين لايحه مربوط به اصلاح جز مربوط به فروش سهام شرکت‌هاي دولتي براي پرداخت مطالبات ايثارگران پرداختند.

نادر قاضي‌پور نماينده اروميه پيشنهاد بازگشت لايحه دولت را مطرح کرد که اين پيشنهاد با 86 راي موافق، 92راي مخالف و 14 ممتنع از مجموع 211 نماينده حاضر در مجلس به تصويب نرسيد. در لايحه دولت آمده است که سهام شرکت‌ها و موسسات دولتي تا سقف 5000 ميليارد تومان به فروش برسد تا از محل آن کليه مطالبات ايثارگران و هزينه‌هاي مربوط به بازنشستگان پرداخت شود اما کميسيون برنامه و بودجه در مصوبه خود رقم فروش سهام شرکت‌هاي دولتي را به 25 هزار ميليارد تومان افزايش داده است که اين مصوبه در حال حاضر در مجلس در حال بررسي است.