تاریخ 1392/08/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3492 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ديدار رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد مهديشهر با امام جمعه مهديشهر 

سرويس خبر:
رئيس، معاونين، اعضاي هيات علمي و کارکنان  دانشگاه آزاد اسلامي مهديشهر در يک نشست صميمي با حضرت حجت الاسلام محمد باراني  امام جمعه  مهديشهر ديدار کردند.
به گزارش مرکز روابط عمومي  دانشگاه  حجت  الاسلام محمد باراني  امام جمعه مهديشهر و نماينده ولي فقيه در ديدار با مسئولان  و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي  واحد مهديشهر رسالت اصلي دانشگاهيان را انسان سازي دانست و با تمجيد از فعاليت هاي صورت گرفته  در حوزه پژوهش از جمله کسب قهرماني و نائب قهرماني در سه مسابقه اخير (موش هاي هوشمند تبريز، ايران اپن و المپياد رباتيک کشور)  بيان داشت با توجه به اين که دانشگاه در شهري که منتسب به نام نامي امام زمان (عج) فعاليت دارد بايد در مسائل فرهنگي هم نمونه و موجب افتخار باشد.
در ابتداي اين ديدار، عبداالله جعفري رئيس دانشگاه آزاد اسلامي  واحد مهديشهر، ضمن ارائه  گزارش عملکرد دانشگاه در حوزه هاي آموزشي، دانشجويي، اداري مالي، عمراني و پژوهشي  بر استفاده از ظرفيت هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد مهديشهر  در استان تاکيد کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامي واحد مهديشهر  در چهار حوزه ي فرهنگي، آموزشي، پژوهشي و اداري مالي فعاليت دارد که در حوزه ي پژوهشي مفتخر به کسب چندين مقام برتر در علم رباتيک شده است.
جعفري درباره ديگر فعاليت دانشگاه آزاد اسلامي واحد مهديشهر در حوزه رباتيک گفت: مرکز تحقيقات رباتيک منطقه ده دانشگاه آزاد اسلامي با محوريت  واحد مهديشهر در اين دانشگاه راه اندازي گرديده است تا زمينه هاي لازم جهت نشر بهتر اين علم در منطقه صورت پذيرد.
حجت الاسلام مجيد برزگر مسئول دفتر فرهنگ دانشگاه  در اين ديدار با اشاره به  فعاليت هاي حوزه فرهنگي اين واحد، طراحي و اجراي برنامه هاي قرآني و مذهبي، جشنواره ها و همايش هاي فرهنگي را از جمله فعاليت هاي واحد برشمرد و خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي  واحد مهديشهر آمادگي دارد متناسب با نيازهاي فرهنگي استان، برنامه هاي متنوعي را با همکاري دستگاه هاي استاني و شهرستاني  به اجرا در آورد.


 رييس زندان مرکزي سمنان:
 تحقق امنيت جامعه در سايه تامين امنيت در درون زندان است 

سرويس خبر:
محمدرضا فردوسيان رييس زندان مرکزي سمنان با اشاره به اينکه يگان حفاظت بازوي توانمند رئيس زندان در اجراي تکاليف زندانباني است گفت: تحقق امنيت جامعه در سايه تامين امنيت در درون زندان است و بدون اين مهم زندانبانان فرصت کار اصلاحي و تربيتي پيدا نمي کنند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل زندانهاي استان سمنان به نقل از روابط عمومي زندان مرکزي سمنان، فردوسيان در اولين نشست صميمي خود با پرسنل يگان حفاظت زندان مرکزي خواستار تعامل هر چه بهتر با پرسنل يگان در جهت پيش برد و پيگيري امورات محوله شد و خاطرنشان کرد: هدف از اين اقدام  افزايش سطح آگاهي و جلوگيري از بروز آسيب هاي احتمالي و اجراي مقتدرانه دستورالعمل ها و تلاش براي تحقق ارتقاي نظام زندانباني اسلامي است.  
در ادامه مرتضي فخاريان سرپرست يگان حفاظت زندان مرکزي سمنان با ارايه گزارشي از اقدامات انجام شده در زندان خواستار بررسي و رفع پاره اي از مشکلات در يگان حفاظت زندان مرکزي شد.


 بررسي 69 تقاضاي زندانيان شاهرودي 

سرويس خبر
69 تقاضاي زندانيان شاهرودي شامل مرخصي، راي باز، انتقال و آزادي مشروط با حضور قاضي ناظر در شوراي طبقه بندي زندان مطرح و مورد رسيدگي قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومي اداره کل زندانهاي استان سمنان به نقل از روابط عمومي زندان شاهرود اميد کهربائي رئيس زندان با اعلام اين خبر گفت: پس از انتصاب و تعيين سيدشهاب الدين باقريان موحد به عنوان قاضي ناظر زندان و اجراي احکام دادسراي عمومي و انقلاب شاهرود اولين جلسه شوراي طبقه بندي با حضور وي برگزار و 69 تقاضاي زندانيان شامل مرخصي،راي باز، انتقال و آزادي مشروط در يک روز کاري مورد بررسي قرار گرفت.
رييس زندان شاهرود در ادامه تعامل و هماهنگي فيمابين زندان و دادسرا را موجب سهولت در روند امور دانست  و خواستار توجه هرچه بيشتر به نيازهاي زندانيان شد.

 

 


 همايش روز ملي آمار و برنامه ريزي در دانشگاه سمنان برگزار شد 

سرويس خبر:
همزمان با «روز ملي آمار و برنامه ريزي»، همايش گراميداشت اين روز در دانشکده رياضي، آمار و علوم کامپيوتر دانشگاه سمنان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان، دکتر محمدرضا صافي رئيس دانشکده رياضي و پرديس علوم پايه در اين مراسم، از پروفسور پاشا به دليل حضورشان در دانشگاه سمنان قدرداني کرد و گفت: حضور پروفسور پاشا در جمع دانشجويان و اساتيد موجب دلگرمي و افتخار آنان است.
کريمي مدير گروه آمار هم نامگذاري اين روز را نشان دهنده اهميت آمار و برنامه ريزي در مديريت کلان جامعه و تصميم گيريها دانست.
استاد دانشگاه تربيت معلم تهران که ميهمان ويژه اين مراسم بود در خصوص برنامه ريزي کلان مطالبي بيان کرد و گفت: اساسي ترين رکن مديريت، برنامه ريزي است و آمار و اطلاعات يا داده هاي آماري پايه اصلي و اساسي اين برنامه ريزي هستند.
پروفسور عين ا... پاشا، وجود يک نظام آماري مطلوب را از ملزومات امروز جامعه دانست و گفت: دستيابي به اطلاعات آماري صحيح و استفاده از آنها در برنامه ريزي پايه اساسي مديريت علمي است.
استاد دانشگاه تربيت معلم تهران، آمار و اطلاعات، برنامه ريزي و مديريت را سه رکن اساسي توسعه عنوان کرد و اظهار داشت: توسعه بدون برنامه ريزي و برنامه ريزي بدون آمار و اطلاعات صحيح قابل تحقق نيست و اين سه لازم و ملزوم يکديگرند.
استاد دانشگاه تربيت معلم تهران اين مهم را وقتي قابل تحقق دانست که نگاه دولتمردان، تصميم سازان و تصميم گيران جامعه، نگاهي علمي و مبتني بر جامع نگري به علم آمار باشد.
اين پژوهشگر علم آمار اضافه کرد: تجسم اينکه آمار و اطلاعات يکسري اعداد و ارقام بي شماري هستند که تنها براي پرکردن صفحات يا توجيه تصميمات غير علمي و غير کارشناسانه گرداوري شده اند تجسم غلطي است که متاسفانه در نگاه بخشي از مديران ما به شدت مشهود است.
شايان ذکر است اين مراسم شامل پرسش و پاسخ علمي از ميهمان ويژه، صندلي داغ با حضور دکتر روزبه استاديار گروه آمار، معرفي دانشجويان برتر سالهاي اول تا چهارم و تقدير از آنان همچنين برگزاري مسابقه اي علمي شامل سوالاتي از دروس آماري و اهداي جوايز به برندگان اين مسابقه ي حضوري بود.
اين همايش به همت گروه آمار و با همکاري انجمن علمي آمار و پژوهش سراي دانشجويي دانشگاه برگزار شد.


 درخشش هنرمندحوزه هنري استان سمنان در جشنواره پوستر غدير 

شايان ذکر است با توجه به اهميت بزرگداشت دهه ولايت و عيد سعيد غدير خم، سازمان زيباسازي شهر تهران به منظور ساماندهي  فضاي شهري متناسب با اين ايام، جشنواره اي را در شهريور ماه برگزار کرد تا ضمن دعوت از هنرمندان رشته هاي تجسمي و طراحان پوستر، طرح هاي مناسب با اين ايام را براي طراحي و نصب در فضاي شهري در اختيار داشته باشد.


 درخشش کارکنان راه آهن شمالشرق در هفتمين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم  

سرويس خبر:
هفتمين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم ويژه کارکنان راه آهن برگزار شد.
در اين مسابقات کارکنان راه آهن شمالشرق خوش درخشيدند.  
به گزارش روابط عمومي راه آهن شمالشرق،  اين مسابقات از مورخه 92/7/29 الي 92/8/1  در سالن غدير ساختمان مرکزي راه آهن  با حضور 70 نفر از کارکنان شبکه ريلي کشور برگزار شد.  
در هفتمين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم 300 نفر از کارکنان شبکه ريلي کشور شرکت داشتند که 70 نفر آنها به مرحله نهايي راه يافتند و از اين تعداد نيز، 12 نفر مقام هاي اول تا سوم رشته هاي قرائت، ترتيل و حفظ را کسب کردند.
در اين مسابقات فاطمه کاظمي(کارشناس نظارت خط و سازه هاي فني) در رشته مفاهيم مقام دوم و غلامرضا دهملائيان (کارشناس ارتباطات) در رشته  قرائت تحقيق مقام دوم را کسب کردند.
حبيب چنانه از اداره کل راهآهن زاگرس، غلامرضا دهملائيان از اداره کل راه آهن شمالشرق و  هادي بتوانيار از اداره کل راه آهن خراسان رتبه اول تا سوم رشته قرائت تحقيق، مهدي زيدآبادي از راه آهن هرمزگان- مهدي ميثمي از ادارات مرکزي و مهدي يوسفي رتبه اول تا سوم رشته قرائت ترتيل، رضا قاسمي نژاد- محمدرضا ايقاني از کارخانجات کرج و بهرام سالکي رتبه اول تا سوم رشته حفظ يک جز»، محسن اميري از راه آهن اراک نفر اول- فاطمه کاظمي نفر دوم و حسين نظري- عباس خسرواني- زينب پور حسيني و معصومه دشتي بطور مشترک رتبه سوم رشته مفاهيم و محمد فرقاني از راه آهن يزد رتبه سوم حفظ سه جز» را به دست آوردند.


 برگزاري انتخابات شوراي دانش آموزي دبيرستان سماي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود  

 سرويس خبر:
دانش آموزان دبيرستان پسرانه سماي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود همزمان با سراسر کشور در انتخابات شوراي دانش آموزي شرکت کردند.
در اين انتخابات که دانش آموزان در آن حضوري پرشور و فعال داشتند، کانديداها با حضور در بين همکلاسان و ساير دانش آموزان و ارائه برنامه ها، آمادگي خود را براي حضور در شورا اعلام کردند.
در نهايت با برگزاري انتخابات، 5 نفر از دانش آموزان به عنوان عضو اصلي و دو نفر به عنوان عضو علي البدل انتخاب شدند.
بررسي چگونگي  مشارکت دانش مشارکت دانش آموزان در فعاليت هاي آموزشي و پرورشي و اجرايي و ارائه پيشنهاد به شوراي مدرسه، همکاري با مسئولين مدرسه در مسائلي چون فعال سازي تشکل هاي دانش آموزي از قبيل بسيج دانش آموزي - انجمن اسلامي و تشکل هاي دانش آموزي، برنامه ريزي و اجراي مناسبتهاي گوناگون، برنامه ريزي و اداره نشريه مدرسه، برنامه ريزي و برگزاري مسابقات فرهنگي وهنري  علمي و ورزشي دانش آموزان، برگزاري اردوي دانش آموزي و بازديد علمي، برگزاري نماز جماعت و مراسم آغازين، برنامه امتحانات داخلي، اداره کتابخانه و تعاوني و مسائل بهداشتي، انتخاب نماينده جهت شرکت در شوراي مدرسه و انجمن اوليا» و مربيان، ارائه پيشنهاد به مدير مدرسه جهت تشويوق دانش آموزاني که مشارکت فعال در امور اجرايي مدرسه داشته اند از جمله اموري است که در شوراهاي دانش آموزي به آن پرداخته مي شود.
شوراي دانش آموزي همچنين متشکل از کميته هاي مختلفي است که در امور جاري مدرسه ها به کمک کادر آموزشگاه مي آيند.     


 روز شمار تاريخ  

 7 آبان برابر با 23 ذي الحجه 29 اکتبر

1305 ش: ترور نافرجام آيت  الله "سيدحسن مدرس" به امر "رضا خان"  
پس از آنکه رضاخان پهلوي به قدرت دست يافت، درصدد برآمد تا از آيت الله سيدحسن مدرس انتقام بگيرد و او را از سر راه خويش بردارد.در هفتم آبان ماه 1305 شمسي هنگامي که آيت الله مدرس از کوچه اي در تهران عبور مي کرد از اطراف، مورد سو» قصد و شليک گلوله ها قرار گرفت. وليکن بدون اينکه به خود تزلزلي راه دهد با چابکي از مهلکه نجات يافت و تنها از ناحيه کتف و ساعد زخمي گشت و به بيمارستان منتقل گرديد.با اين حال، رضاخان وجود او را تحمل نکرد و پس از چندي ايشان را به خواف در استان خراسان تبعيد کرد و پس از سالياني تبعيد، به شهادت رساند.

از 7 تا 13 آبان: آغاز هفته کتاب و کتاب خواني
  
کتاب از ديرباز حافظ و احيا کننده تفکر و انديشه هاي والا و منبع عظيمي بوده است که طالبان علم و انديشه و حقيقت را سيراب کرده است.از اين رو، به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و همکاري نهادهاي فرهنگي و در اجراي فرامين مقام معظم رهبري در مورد توسعه نمايشگاه هاي کتاب در سطح کشور و تشويق مردم به کتاب خواني، نخستين هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران در روزهاي چهارم تا دهم دي ماه سال 1372 با پيام رهبر فرزانه انقلاب اسلامي برگزار شد. برگزاري اين هفته، همه ساله بر اساس آيين نامه اي است که به تصويب شوراي فرهنگ عمومي رسيده و از هفتم تا سيزدهم آبان، به عنوان هفته کتاب نام گذاري شده است. دبير ستاد هفته کتاب، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي باشد.

345
ق: درگذشت "مسعودي" مورخ و دانشمند بزرگ شيعه

ابوالحسن علي بن حسين بن علي مشهور به مسعودي، مورخ و محدث شيعه و از عالمان و فرهيختگان امامي است. مسعودي، جهانگردي را از سال 309 ق آغاز کرد و بسياري از سرزمين هاي اسلامي و غير اسلامي را از نزديک مشاهده نمود که اين سفرها، قسمت عمده اي از زندگاني او را تشکيل مي دهند. به همين سبب، دو کتاب تاريخي وي يعني مروج الذهب و التنبيه و الاشراف، از اعتبار بالايي نزد محققين برخورداراند. به علاوه ، وي وقايع تاريخي را حکايت گونه بيان کرده و به تحليل آن ها به ويژه از لحاظ اجتماعي پرداخته است.

1359
ق: رحلت محدث بزرگ آيت الله حاج "شيخ عباس قمي" صاحب مفاتيح الجنان

حاج شيخ عباس بن محمدرضا بن ابي القاسم قمي، از افاضل علماي قرن چهاردهم هجري قمري و از محدثين برجسته و آگاه شيعه به شمار مي آيد. ايشان درطول عمر خويش ده ها کتاب که هر يک در جاي خود قابل تامل و تعمق مي باشد ارايه نمود. از جمله آثار ايشان، کتاب مفاتيح الجنان است که مشتمل بر ادعيه و زيارات معصومين(ع) مي باشد و در خانه ي هر فرد شيعي در کنار قرآن و نهج البلاغه قرار گرفته است.محدث قمي سرانجام پس از عمري تلاش و خدمت به اسلام و مسلمين و تحمل سختي ها و مرارت زمان به ويژه در اواخر عمر که مصادف با توطئه هاي دشمنان اسلام و دين زدايي رضاخاني بود، در ذي الحجه ي سال 1359 ق در 65 سالگي بدرود حيات گفت و پس از تشييع، در صحن مطهر امام علي(ع) در جوار استادش مرحوم حاج ميرزا حسين نوري به خاک سپرده شد.

1418
ق: شهادت آيت  الله حاج "شيخ مرتضي نجفي بروجردي" در نجف اشرف به دست دشمنان اسلام

آيت الله حاج شيخ مرتضي نجفي بروجردي، از علماي برجسته ي نجف اشرف، پس از اقامه ي نماز جماعت در مسجدي در نجف اشرف توسط عمال رژيم بعث عراق به شهادت رسيد. گروه هاي مخالف اين رژيم با توجه به سابقه ي بدرفتاري و دشمني سران بغداد با روحانيون شيعه، رژيم عراق رامسوول ترور آيت الله بروجردي دانسته و آن را محکوم کردند. با اين حال دو ماه بعد، آيت الله غروي يکي ديگر از علماي نجف نيز به شهادت رسيد.

1783
م: مرگ "ژان دالامبر" نابغه رياضي فرانسوي
  
ژان لورن دالامبر، رياضي دان معروف فرانسوي در پانزدهم نوامبر 1717م در پاريس به دنيا آمد. با اين حال، پدر و مادرش او را درون بسته اي قرار داده و در کنار کليسايي در پاريس رها کردند.دالامبر در 22 سالگي با انتشار مقاله اي درباره حساب انتگرال، خود را شناساند و پس از چندي به شهرت رسيد. در آن زمان رسم بود که مغزهاي متفکر و صاحب نبوغ به دربار دعوت شوند، اما دالامبر اين دعوت را رد کرد. او در سال هاي بعد، کارهاي علمي خود را ادامه داد و قضيه معروف خود را ارائه داد. بر اساس اين قضيه که به نام مبتکرش، دالامبر خوانده مي شود، هر معامله جبري، يک جواب دارد.دالامبر هم چنين يکي از تهيه کنندگان دايرهالمعارف بزرگ ديدرو، ديگر دانشمند هم وطن خود بود و بعدها به درجه اي از شهرت رسيد که ملکه روسيه و پادشاه پروس به دوستي با او افتخار مي کردند. ژان دالامبر سرانجام در 29 اکتبر 1783م در 66 سالگي درگذشت.

1916
م: مرگ "ارنست ماخ" فيزيک دان و فيلسوف اتريشي
 
ارنست ماخ، فيلسوف و فيزيک دان اتريشي، در 20 مارس 1838م به دنيا آمد و پس از اتمام تحصيلات خويش به تدريس پرداخت. وي در زمينه فيزيولوژي و روانشناسي احساس هاي انسان و به ويژه رابطه آن ها با نظريه علم نيز دست به تحقيق زد. اين جنبه از آراي ماخ، در آلبرت انيشتين فيزيک دان شهير قرن بيستم تاثير فراوان داشته است. ارنست ماخ سرانجام در 29 اکتبر 1916م در 78 سالگي درگذشت.

گردآوري: سلماز عرب عامري