تاریخ 1392/08/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3492 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون اول رئيس‌جمهور:
 ايران آماده همکاري اقتصادي و تجاري با کشورهاي اسلامي است 
 

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينکه «ايران براي توسعه مناسبات اقتصادي و تجاري خود با همه کشورهاي اسلامي نهايت اهميت را قائل است»، گفت: ايران آمادگي دارد با اعضاي سازمان همکاري‌هاي اسلامي بويژه کشورهاي شرکت‌کننده در چهاردهمين نمايشگاه OIC در زمينه‌هاي اقتصادي، تجاري و ارائه کمک‌هاي فني همکاري کند.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري پيش از ظهر ديروز (دوشنبه) در مراسم افتتاحيه چهاردهمين نمايشگاه تجاري کشورهاي عضو سازمان همکاري‌هاي اسلامي که در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزاري شد، گفت: چهاردهمين نمايشگاه تجاري کشورهاي اسلامي که امروز شاهد گشايش آن هستيم فرصت مغتنمي ايجاد کرده است تا بازرگانان، صاحبان صنايع، مديران واحدهاي توليدي - صادراتي، مديران و کارشناسان بنگاه‌هاي اقتصادي کشورهاي عضو OIC در محلي آکنده از صميميت و صفا کالاها و خدمات و دستاوردهاي تکنولوژيکي خود را در معرض نمايش قرار دهند و فرصت‌هايي را که براي توسعه هرچه بيشتر روابط اقتصادي و تجاري بين کشورهاي اسلامي وجود دارد، شناسايي کنند.

وي افزود: برپايي اين قبيل نمايشگاه‌هاي تخصصي مي‌تواند به تحقق اهداف برنامه اجرايي ده ساله سازمان همکاري‌هاي اقتصادي که يکي از جامع‌ترين برنامه‌هاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي کنفرانس سران OIC است، جامه عمل بپوشاند. جهان اسلام با وجود پتانسيل‌ها و استعدادهاي زيادي که براي توسعه اقتصادي و اجتماعي در همه زمينه‌ها در اختيار دارد به دلايلي که مجال بررسي آنها در اين فرصت کوتاه نيست، نتوانسته به يک قطب نيرومند اقتصادي تبديل شود.


 وزير نيرو:
 نمي‌خواهيم صنعت برق مانند خودرو شود  

 وزير نيرو اظهار کرد: در صورتي که صنعت برق انتظار حمايت يکسره از دولت و بستن چشم از رقابت پذيري داشته باشد، اين صنعت، صنعت خودروي دوم کشور مي شود که نمي خواهيم اين اتفاق بيافتد.

به گزارش ايسنا، حميد چيت‌چيان در حاشيه مراسم افتتاح مرکز تست بنچ توربين‌25 مگاواتي خطاب به دست اندرکاران صنعت برق گفت: توربين‌هاي توليدي در دنيا از لحاظ راندمان بسيار بالا هستند و در ايران نيز صنعت برق دراين راستا گام برداشته اما اين گام‌ها بايد بلندتر و حساب‌شده‌تر باشند تا از نظر راندمان توربين‌ها در سطح دنيا قرار گيرند.

وي همچنين افزود: در صورتي که صنعت برق انتظار حمايت يکسره دولت و بستن چشم از رقابت پذيري داشته باشد ممکن است صنعت برق مانند صنعت خودرو شود بنابراين آنچه رقابت پذيري را حفظ مي کند افزايش کيفيت و کاهش هزينه است.

وزير نيرو با تاکيد بر اين‌که بايد به بازارهاي جديد توجه کرد و گفت:DG و CHP جزو محورهاي اصلي وزارت نيرو هستند و نبايد به توليد توربين‌هاي 25 مگاواتي اکتفا کرد. چون بازار توربين‌هاي کوچکتر به مراتب بزرگتر است.

چيت‌چيان با اشاره به اين‌که حرکت در راستاي توليد توربين‌هاي بادي شروع شده گفت: بايد بازارهاي جديد مدنظر قرار گيرد.

وي همچنين با اشاره به لزوم بهبود مستمر نيز اظهار کرد: اگر کار تبديل به سري سازي شود صنعت برق سقوط مي‌کند. بنابراين نيروگاهي که امروز ساخته مي‌شود با توربيني که در سايت ديگر نصب مي‌شود بايد متفاوت باشد چرا که در غير اين صورت پس روي صورت مي گيرد.

وزير نيرو همچنين بر بهبود مستمر در اجراي نيروگاه، آرايش نيروگاه و نحوه اجرا تاکيد کرد وگفت: پايه تمام چهار پيشنهاد ارائه شده تحقيق و توسعه است بنابراين تحقيق و توسعه بايد سهم قابل توجهي از درآمدهاي صنعت برق را به خود اختصاص دهد.با اختصاص اعتبارات R&D حرکت ملي عظيمي در کشور ايجاد مي‌شود.


 معاون عمليات نيروي دريايي ارتش خبر داد
 افزايش حملات دزدان دريايي در خليج عدن  

 معاون عمليات نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران از نجات يک فروند کشتي تجاري ايراني از محاصره قايق‌هاي دزدان دريايي در خليج عدن خبر داد.

به گزارش ايسنا، دريادار دوم سياوش جره با اعلام اين خبر گفت: صبح ديروز پنج فروند قايق دزدان دريايي کشتي تجاري ايراني را در مسير ورودي خليج عدن مورد حمله قرار دادند که پس از چند ساعت درگيري، با اقدام سريع و اجراي آتش پر حجم تيم عمليات ويژه نيروي دريايي ارتش و حضور به موقع ناوگروه بيست و هفتم اين نيرو، دزدان دريايي متواري شدند.

وي درباره انهدام قايق‌هاي دزدان دريايي اظهار کرد: هدف، کشتن يا منهدم کردن دزدان دريايي نيست. هدف ما تأمين امنيت کشتي‌هاي تجاري و نفتکش ايراني و ساير کشورهاست اما در صورت لزوم با آنها برخورد شديدتري خواهد شد.

معاون عمليات نيروي دريايي ارتش با اشاره به افزايش حملات دزدان دريايي در يک ماه اخير، گفت: با اتمام پديده مانسون يا همان طوفان‌هاي موسمي در شمال اقيانوس هند و بهبود وضعيت جوي، حملات دزدان دريايي بيشتر شده است. وي خاطرنشان کرد: ناوگروه‌هاي نيروي دريايي ارتش و تيم‌هاي عمليات ويژه اين نيرو با هوشياري تمام تأمين امنيت خطوط کشتيراني و ايمني دريانوردي را انجام مي‌دهند.


 نتايج نظرسنجي ايسنا نشان داد؛
 موافقت 83 درصدي با محرمانه ماندن جزييات مذاکرات ايران و 1+5  

 نتايج نظرسنجي ايسنا نشان داد که 83 درصد شرکت کنندگان در ابن نظرسنجي معتقدند جزييات مذاکرات هسته‌يي ايران و 1+5 براي رسيدن به نتيجه بايد محرمانه بماند.

به گزارش ايسنا، مذاکره کنندگان ايران 1+5 اعلام کردند محتوا و جزييات مذاکرات‌شان را تا زمان رسيدن به نتيجه اعلام نمي‌کنند و تاکيد کردند براي رسيدن به نتيجه لازم است، جزييات اين مذاکرات که از سوي دو طرف «جدي» توصيف شده است محرمانه بماند.

طرح اين موضوع واکنش‌هاي مختلفي از سوي فعالان سياسي، نمايندگان مجلس و صاحب‌نظران به همراه داشت.

ايسنا در اين‌باره از مخاطبان خود پرسيد که «نظر شما درباره محرمانه ماندن جزييات مذاکرات هسته‌يي براي رسيدن به نتيجه چيست؟»

بر اساس نتايج اين نظرسنجي که در مجموع 83.83 درصد از مخاطبان ايسنا با انتخاب گزينه «موافقم» نظر خود را اعلام کردند.

از مجموع 11493 نفري که در اين نظرسنجي شرکت کردند، 16.17 درصد نيز با تصميم محرمانه بودن جزييات مذاکرات اعلام مخالفت کردند.


 يادداشت
 روز بزرگداشت خانواده 
نويسنده : نرگسي

نهم آبان ماه امسال مصادف با 25 ذي‌الحجه روز نزول سوره مبارك هل أتي بر عترت پاك پيامبر عظيم‌الشأن اسلام‌(ص) است كه همه ساله به عنوان روز خانواده در كشورمان گرامي داشته مي‌شود. پيوند بين زن و مرد بنيان تشكيل اجتماع كوچكي به نام خانواده است مودت، محبت و به تبع آن ثمردهي، نشانه‌هاي تدبير و تسخير حكمت خداوند است. خانواده بهترين نهاد بشردوستانه است زيرا به تنهايي، داوطلبانه و رايگان به نيازهاي اعضاي خود پاسخ مي‌دهد خانواده يگانه سازمان اجتماعي است كه اعضاي آن با عشق، صميميت و مراقبتي بيش از حد با هم برخورد مي‌كنند به بيان ديگر تشكيل خانواده به طور طبيعي نوعي نيروي همبستگي اجتماعي براي احسان و مراقبت پديد مي‌آورد كه به تعالي خود خانواده منتهي مي‌شود بدون اغراق مي‌توان گفت كه راز قدرت عاطفي و توفيق خانواده تعلق ذاتي آن به دوام و بقاي خود است تعلق خاطري كه مستلزم عشق بي‌قيد و شرط اعضاي آن خواهد بود كه در هيچ گروه اجتماعي ديگر يافت نمي‌شود خانواده همواره در جايگاه حامي‌وتأمين كننده به اعضاء خود خدمت كرده است خانواده تنها نهاد اجتماعي در جهان است كه توانسته عشق بدون قيد و شرط را به كودكان هديه كند كودكان براي اين كه فردي متمايز از ديگران باشند و سالم رشد كنند به حمايت و طرفداري والدين خود نياز دارند فقط والدين هستند كه چنين عشق و توجهي را در طول زندگي به آنان عرضه مي‌كنند شخصيت در حال رشد كودك نياز دارد بداند كسي هست كه به او بيش از ديگران اهميت مي‌دهد و اين فرد كسي جز پدر يا مادر نيست آري بدون توجه جانبدارانه والدين به ويژه در سال‌هاي اوليه حيات كودك پرورش كودكان سالم و برخوردار از امنيت رواني ميسر نيست بدين ترتيب بر نقش بي‌بديل خانواده بيش از پيش مهر تأييد نهاده مي‌شود. محيط خانوادگي مركز احساسي و معنوي فرد و زادگاه همه تجربيات نفساني سازنده و مكاني است كه پرسش‌هاي بي‌انتهاي مادرباره جهان هستي براي نخستين بار در آن جا پاسخ داده مي‌شود انسانها در كانون خانواده مهم ترين و اساسي‌ترين امور انساني همچون عشق ورزيدن، مراقبت از يكديگر تصميم گيري درباره ارزش‌هاي مهم و پاسداري از اين ارزشها و انتقال آنها و نيز مراقبت از نيازمندان را مي‌آموزند و آنها را تمرين مي‌كنند و صميميت موجود در فضاي خانوادگي بدون توجه به امكانات رفاهي آن و خاطرات مربوط به زندگي در فضاي صميمانه و باصفاي خانواده همواره با آدمي‌مي‌ماند و پيوسته در پي آن است كه آن‌ها را تداعي كند.


 طيب‌نيا تاکيد کرد
 حذف يارانه دهک‌هاي بالا طي سه ماه امکان پذير نيست  

 وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اين که دولت موافق حذف يارانه دهک‌هاي پايين درآمدي نيست، خاطرنشان کرد: تکليف مجلس مبني بر حذف يارانه دهک هاي بالاي جامعه طي سه ماه آينده با توجه به اطلاعات موجود امکان پذير نيست.

به گزارش ايسنا، علي‌ طيب‌نيا در حاشيه همايش صندوق توسعه ملي درباره حذف يارانه دهک‌هاي درآمدي بالا با بيان اين که دولت قصد ندارد طبقات محروم و متوسط جامعه را از دريافت يارانه نقدي حذف کند، اظهار کرد: دولت معتقد است که طبقات مرفه جامعه و ثروتمندان به مبالغي که ماهانه به حساب‌ها واريز مي‌شود نياز ندارند و مصلحت اين است که بتواند اين منابع را به افرادي که نيازمند هستند اختصاص دهد.

وي با اشاره به اين که قطع پرداخت يارانه‌هاي نقدي براي خانوارهاي فقير و متوسط اصلا امکان‌پذير نيست، گفت: با توجه به فشار تورمي که در دوره اخير متوجه خانوارها بوده و محاسباتي که مردم در بودجه خانوار در پرداخت‌هاي نقدي خود کرده‌اند قطع اين منابع به ويژه براي خانوارهاي‌ فقير اصلا امکان‌پذير نيست زيرا مردم برنامه‌هاي زندگي‌شان را بر اساس وجوه نقدي تنظيم کرده‌اند و با قطع پرداخت اين يارانه لطمات زيادي به رفاه خانوارها وارد خواهد شد.

به گفته او قصد دولت اين است که پرداخت يارانه‌هاي نقدي را به طبقات محروم جامعه و متوسط ادامه دهد.

طيب‌نيا با اشاره به اين که از يک طرف منابع جوابگو نيازهاي پرداخت‌هاي نقدي نيست و از سوي ديگر قطع پرداخت نقدي به صلاح نيست، گفت: تامين منابع از بودجه عمومي به اين معناست که طرح‌هاي عمراني و زيرساخت کشور لطمات زيادي خواهند ديد.

وزير امور اقتصادي و دارايي در ادامه گفت: نکته مهم و اساسي اين است که شناسايي گروه هاي درآمدي به صورت دهک بر اساس سايت هاي اطلاعاتي موجود در کشور امکان‌پذير نيست.

طيب‌نيا با اشاره به اين که سيستم حساب‌هاي ملي ما مبتني بر روش‌ توليد و هزينه است و اطلاعات تفکيکي درباره درآمد خانوارها در اختيار نداريم، خاطرنشان کرد: مطالعاتي که در خصوص توزيع درآمد و مصرف صورت مي‌گيرد عمدتا مبتني بر اطلاعاتي است که از حدود 30 هزار خانوار به صورت نمونه‌گيري دريافت مي‌شود و ناظر بر هزينه‌هاي خانوار است نه درآمدها.


 با وجود حذف ارز مرجع واردات نهاده‌هاي دامي
 افزايش قيمت شير و لبنيات فعلا منتفي شد 

 در حالي از يک سو ارز مرجع واردات نهاده‌هاي دامي و طيور قطع شده و از سوي ديگر اتحاديه دامداران به دنبال افزايش قيمت شيرخام است که وزير صنعت، معدن و تجارت عملا افزايش قيمت شير و لبنيات را منتفي دانست.

به گزارش ايسنا محمدرضا نعمت ‌زاده پيش از گرفتن راي اعتماد از مجلس اعلام کرد که براساس تصميم دولت يازدهم قرار شده است تا کالاهاي اساسي و نهاده‌هاي دامي تا پايان سال با ارز مرجع وارد کشور شوند و به اين ترتيب قيمت اين کالاها تا پايان سال کماکان ثابت مي‌ماند.

نعمت زاده همچنين در روز راي اعتماد وعده داد که قيمت کالاهاي اساسي و نهاده‌هاي دامي وارداتي تا پايان سال ثابت خواهد ماند و تغييري نخواهند کرد.

اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود که وزير صنعت، معدن و تجارت در نشست اخير خود با خبرنگاران با اشاره به اينکه پرداخت ارز مرجع به واردات کالا در سال جاري طبق قانون بودجه غيرقانوني محسوب مي‌شود، گفت: در حال حاضر تنها به گندم براي واردات ارز مرجع داده مي‌شود. تازه ارز مرجع واردات گندم هم از محل منابع هدفمندي يارانه‌ها تامين مي‌شود.

در همين حال نعمت زاده با اشاره به اينکه هم‌اکنون نهاده‌هاي دامي و طيور در داخل کشور بيش از هر زمان ديگري موجود است، افزود: اتحاديه‌هاي دامداران و مرغداران مي‌توانند نهاده‌هاي موردنياز خود را با قيمت‌هاي مناسب تهيه کنند.

وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينکه افزايش قيمت شير را تائيد نمي‌کنم، گفت: قيمت شير و لبنيات در ماه‌هاي گذشته افزايش يافته است و اگر هم قرار است مختصر افزايش ديگري داشته باشد بايد به تائيد سازمان حمايت برسد.

به گفته نعمت زاده محموله‌هاي ديگري از نهاده‌هاي دامي و طيور نيز در قالب چند کشتي در راه بوده که به زودي وارد کشور مي‌شوند. اما مشخص نيست که با وجود حذف ارز مرجع واردات نهاده‌هاي دامي و طيور چگونه قرار است قيمت محصولاتي مانند لبنيات و گوشت مرغ تا پايان سال تغييري نکند.

به گفته مشاور انجمن صنايع لبني در صورت حذف ارز مرجع واردات نهاده‌هاي دامي و افزايش قيمت نهاده‌ها احتمال افزايش 30 درصدي قيمت شير خام و 21 درصدي فرآورده‌هاي شيري پيش‌بيني مي‌شود.

با اين وجود سخنگوي ستاد تنظيم بازار تاکيد کرده است که قيمت شير تا پايان سال تغييري نخواهد کرد.

اگرچه نعمت زاده از توليدکنندگان و اصناف خواسته تا پايان سال همراهي کنند و قيمت‌هاي خود را تا جاي ممکن افزايش ندهند اما بايد ديد توليدکنندگان تا کي مي‌توانند فشار ناشي از افزايش قيمت مواد اوليه را تحمل کرده و قيمت محصولات توليدي خود را افزايش ندهند. از سوي ديگر با توجه به اخبار منتشر شده مبني بر ادغام سازمان حمايت در معاونت توسعه بازرگاني داخلي پيش‌بيني مي‌شود رويکردهاي کنترل و ثبيت قيمتي نيز به ميزان چشمگيري کاهش يابد. در اين زمينه حتي قيمتگذاري روغن و محصولات شوينده نيز به انجمن‌هاي مربوطه آنها واگذار شده است. در چنين شرايطي در صورت تعيين قيمت محصولات لبني براساس عرضه و تقاضاي بازار و حذف قيمتگذاري دستوري، افزايش قيمت اين محصولات نيز اجتناب ناپذير خواهد بود.


 رييس‌جمهور خبر داد
 شوراي عالي آب و شوراي عالي محيط زيست تشکيل جلسه مي‌دهد  

 رييس‌جمهور از تشکيل جلسه شوراي عالي آب و شوراي عالي محيط زيست خبر داد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني که در چهارمين کنگره سراسري خانه کشاورز در جمع تلاشگران و فعالين حوزه کشاورزي سخن مي‌گفت، از تشکيل شوراي عالي آب و شوراي عالي محيط زيست بعد از ساليان طولاني تعطيلي خبر داد و گفت: صبح فردا بعد از ساليان که شوراي عالي آب تعطيل بود، اين شورا به رياست رييس‌جمهور تشکيل خواهد شد و به طور نوبه‌اي اين شورا را فعال خواهيم کرد.

وي افزود: هفته آينده نيز اولين شوراي عالي محيط زيست به رياست رييس‌جمهور تشکيل جلسه خواهد داد.


 هاشمي رفسنجاني:
 شهامت دولت براي فعال کردن ديپلماسي پويا ستودني است 

 رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، بر اين نکته که نمي‌توان در دنياي معاصر بدون تعامل سازنده و ديپلماسي فعال به مسير خود ادامه داد، تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار شرکت‌کنندگان همايش رؤساي واحدهاي علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: ملت ايران به آن مرحله‌اي از هوشياري رسيده‌اند که در جزر و مدهاي سياسي، خود، انقلاب و دستاوردهاي آن را حفظ کنند.

وي با تمجيد از شعور بالاي سياسي مردم در انتخابات اخير گفت: مردم که دريچه‌اي براي اميدواري انقلاب باز کرده‌اند، از دستاوردهاي آن محافظت و از دولت منتخب خود حمايت مي‌کنند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تأکيد بر اهميت روابط جهاني در دنياي کنوني گفت: نمي‌توان در دنياي معاصر بدون تعامل سازنده و ديپلماسي فعال به مسير خود ادامه داد.

هاشمي رفسنجاني شهامت دولت يازدهم براي فعال کردن ديپلماسي پويا را ستودني دانست و گفت: افراطيون همه هنر خويش را براي جلوگيري و مانع‌تراشي در کارهاي دولت بکار مي‌برند و عقلا بايد هوشيار باشند که منطق اداره جامعه در شرايط فعلي، سياست خارجي مبتني بر عزت، حکمت و مصلحت است.

رئيس هيأت مؤسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به شرايط آموزش عالي در سال‌هاي اول پس از انقلاب اسلامي گفت: در جلسات رؤساي قوا به اين نتيجه رسيديم که بايد با کمک مردم رکود علمي و دانشگاهي کشور را بشکنيم.


 اينديپندنت:
 آمريکا بايد جديتش براي تحقق توافق برد برد با ايران را نشان دهد 

 روزنامه اينديپندنت در گزارشي به مذاکرات هسته‌يي ايران و 1+5 پرداخت و تاکيد کرد که تنها راه رسيدن به يک توافق برد برد دنبال کردن اهداف مشترک توسط ايران و 1+5 است.

به گزارش ايسنا، روزنامه اينديپندنت در اين گزارش نوشت: برنامه هسته‌يي ايران 10 سال پيش به يک چالش تبديل شد. برخي از کشورهاي جامعه بين‌المللي که اعضاي دائم شوراي امنيت سازمان ملل و آلمان (1+5) نمايندگي آن‌ها را بر عهده داشتند در حال ابراز نگراني درباره ابعاد نظامي احتمالي در برنامه هسته‌يي ايران هستند و ايران نيز در حال کار روي مقاصد صلح‌آميز برنامه هسته‌يي‌اش است.

گروه 1+5 چندين دور تحريم يک‌جانبه و چندجانبه براي متوقف کردن برنامه هسته‌يي ايران اعمال کرده است. در اين ميان ايران و گروه 1+5 چندين دور مذاکره براي رسيدن به توافق برگزار کرده‌اند.

ايران دو هدف دارد؛ اول اين‌که مايل است گروه 1+5 حق ايران براي داشتن چرخه سوخت هسته‌يي کامل را به عنوان عضو معاهده منع گسترش تسليحات هسته‌يي (ان.پي.تي) به رسميت بشناسد. دوم اين‌که ايران خواستار لغو کامل همه تحريم‌هاست. از طرف ديگر گروه 1+5 مايل است اطمينان حاصل کند که برنامه هسته‌يي ايران همان‌طور که تهران اعلام کرده است منحصرا صلح‌آميز باقي خواهد ماند. يک توافق برد برد زماني تعريف خواهد شد که اهداف دو طرف هم زمان دنبال شود. در غير اين صورت چنين توافقي همانطور که تاريخچه طولاني مذاکرات نشان داده است قابل تحقق نخواهد بود.

تحريم‌هاي اعمال شده روي زندگي مردم عادي در ايران تاثير گذاشته‌اند، نه روي برنامه هسته‌يي‌اش که در 10 سال گذشته پيشرفت قابل توجهي داشته است؛ بنابراين نه 1+5 و نه ايران به اهداف‌شان نرسيده‌اند. اکنون سوال اصلي اين است که اين چالش چگونه مي‌تواند حل شود.

ايران در تاريخ 14 ژوئن از انتخابات رياست جمهوري‌اش نتيجه متفاوتي گرفت. حدود 73 درصد از مردم ايران در انتخابات شرکت کردند و اکثريت آن‌ها به کانديداي ميانه‌رويي که «کليد تدبير و اميد» را داشت راي دادند.