تاریخ 1392/06/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3455 برو جستجو جستجوی پیشرفته   گروهي از شهروندان در گفت و گو با پيام;
 به جهت گراني، مرغ و تخم مرغ هم از سر سفره هايمان پر مي کشند  
نويسنده : ريحانه يزدي فر

 اشاره:
وضعيت تغذيه و بازار مواد غذايي در ايران به رغم تامين کافي موادغذايي به شدت متلاطم و غيرقابل کنترل شده است که دلايل اصلي آن همان گونه که اشاره شده نداشتن سياست هاي نظارتي و رها شدن بازار و نيز فقر حاکم بر دهک هاي پايين جامعه که توان خريد و مصرف موادغذايي عرضه شده با قيمت هاي بسيار بالا را ندارند، مي باشد که اين وضعيت قابليت تداوم را نداشته و حکومت و دولت بايد به شدت نگران تامين امنيت غذايي جامعه از يک سو و افزايش ثروت کشور و درآمد خانوارهاي دهک هاي پايين از سوي ديگر بوده و آن  را جز اصلي ترين سياست هاي خود تلقي نمايد وگرنه عواقب ادامه وضعيت موجود امنيت کشور را تهديد خواهد نمود. با اين مقدمه نزد برخي از شهروندان رفتيم و نظرشان را در اين مورد جويا شديم.

*************************************************************************

مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ تخمگذار گفت: در جلسه ستاد تنظيم بازار قيمت نهاده هاي طيور ثابت ماند که بر اين اساس بايد هر کيلوگرم تخم مرغ 4250 تومان به دست مصرف کننده برسد اما هيچ ممنوعيتي براي صادرات اين محصول در نظر گرفته نشده است.
هدايت اصغري در گفت وگو با خبرنگار ايسنا اظهار کرد: براساس هزينه هاي تمام شده تخم مرغ، قيمت اين فرآورده پروتئيني مشخص شد که بر اين اساس مرغداران هر کيلوگرم تخم مرغ را 4000 تومان در اختيار توزيع کنندگان قرار مي دهند و اين فرآورده پروتئيني بايد به قيمت کيلويي 4250 تومان به دست مصرف کننده برسد. 
وي افزود: براساس اين تصميم گيري قيمت هر عدد تخم مرغ حدود 280 تا 300 تومان است. 
مدير عامل اتحاديه مرغداران مرغ تخمگذار ادامه داد: در جلسه روز گذشته تصميمي براي افزايش قيمت نهاده ها گرفته نشد اما از آنجا که در شش ماهه نخست امسال حدود 15 درصد از نهاده هاي توليد صنعت طيور با اين قيمت تامين شد و پيش بيني مي شود تا پايان سال همين روند نيز ادامه داشته باشد قيمت هر کيلوگرم تخم مرغ مورد بازنگري قرار گرفت.
اصغري گفت: تعيين قيمت 4250 تومان براي هر کيلوگرم تخم مرغ در صورتي است که نهاده هاي مورد نياز مرغداران حدود قيمت کنوني يعني ذرت کيلويي 700 و سويا کيلويي 1050 تومان تامين شود.
وي اظهارکرد: همچنان مشکل نهاده ها و ترخيص محموله هاي بلاتکليف از گمرک کاملا حل نشده است چرا که اتحاديه مرغداران مرغ تخم گذار از سال گذشته حدود  12 هزار تن نهاده با نرخ ارز مرجع خريداري کرده اما همچنان از سوي بانک در هاله اي از ابهام قرا گرفته است و مشخص نيست که چه ارزي به آن اختصاص مي يابد.  مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ تخمگذار افزود: در جلسه ستاد تنظيم بازار هيچ ممنوعيتي براي صادرات تخم مرغ وضع نشده و اتحاديه مرغداران به عنوان صادر کننده مجوز، صادرات اين فرآورده پروتئيني را در مقاطعي از سال و با هدف تنظيم بازار داخلي با محدوديت هايي مواجه خواهند کرد.

اصغري گفت: همچنين در جلسه ستاد تنظيم بازار مقرر شد تا حجم گسترده اي از تخم مرغ در بازار عرضه شود و با همکاري سازمان ميادين تره بار غرفه هاي بيشتري براي فروش اين فرآورده پروتئيني در نظر گرفته شود تا بتوان بازار را بهتر کنترل کرد. 
يکي از پرستاران در مورد تخم مرغ گفت: تخم مرغ منبع خوبي از پروتئين، ويتامين ها و املاح ضروري است و مي تواند به عنوان يک ماده غذايي مهم در برنامه غذايي افراد وجود داشته باشد. نيازهاي تغذيه اي افراد برحسب جنس و سنشان متفاوت است.
8/10 درصد تخم مرغ را چربي تشکيل مي دهد که در زرده آن وجود دارد و کمتر از 05/0 درصد آن در سفيده موجود است.  بر اساس تحقيقات 11 درصد اسيدهاي چرب تخم مرغ از نوع اسيدهاي چرب   غيراشباع پلي(با چند باند دوگانه)، 44 درصد از نوع اسيدهاي چرب غيراشباع مونو (با يک باند دوگانه) و 29 درصد از نوع اسيدهاي چرب اشباع است  کلسترول و لسيتين، مواد چرب موجود در زرده تخم مرغ مي باشند و براي ساختمان و عملکرد سلول هاي بدن ضروري اند. 
کلسترول قابليت انعطاف و نفوذپذيري غشاي سلول هاي بدن را حفظ مي کند.
همچنين به عنوان يکي از اجزا» تشکيل دهنده مواد چربي است که باعث نرمي پوست مي شوند. کلسترول براي توليد هورمون هاي جنسي، کورتيزول (هورمون غدد فوق کليوي)، ويتامين  D  و نمک هاي صفراوي در بدن لازم است.  مصرف تخم مرغ در دو گروه از افراد که نياز به پروتئين بيشتري در برنامه غذايي روزانه دارند، بيشتر لازم است: 
1- در ورزشکاران که نياز به افزايش عضلات دارند.
2- در کودکان و نوجوانان که در سن رشد هستند.

براي کودکان از 9 ماهگي تا 1 سالگي: يک زرده کامل تخم مرغ يک روز در ميان و از 2 سالگي به بعد براساس ميل کودک 6-5 تخم مرغ در هفته مجاز است.  افراد بالغ نيز مجاز به مصرف 4-3 عدد تخم مرغ در هفته هستند.  حتي در افرادي که کلسترول خونشان بالاست نبايستي مصرف تخم مرغ را قطع کرد.
محمد اسدي در سخناني گفت: در حال حاضر هر شانه  تخم مرغ با قيمت بالايي بين شهروندان فروخته مي شود و اين نوسان قيمت در تعاوني  ها و خرده فروشي ها و سوپرمارکت ها شهر کاملا مشهوداست. يک شهروند سمناني در اين خصوص گفت: تخم مرغ در سبد هزينه خانوار جز کالاهاي پست است که گراني آن باعث مي شود، اين فرآورده از سفره خانواده هاي کم بضاعت هم فاصله گيرد.
وي افزود: البته مسوولان تلاش مي کنند با توزيع تخم مرغ بين فروشگاه ها و تعاوني ها، از افزايش قيمت آن جلوگيري کنند; اما بايد مواظب باشند اين امر تخم  مرغ را به سمت بازار سياه سوق ندهند.
علي وطني نيز گفت: دولت نيز بايد با اعمال سياست هاي حمايتي هدفمند ضمن کمک به توليد کننده براي بالا رفتن توليد، قيمت ها را به نحوي کنترل کند تا فشار بر مصرف کننده وارد نشود.
متاسفانه سال هاست که توليد کنندگان از نحوه حمايت هاي دولت گله دارند.
عده اي معتقدند که هيچ گونه حمايتي از آنها نمي شود، بعضي ديگر کمک ها را موثر و سودمند نمي دانند. از طرف ديگر مردم که مصرف کننده کالاهاي توليدي هستند از قيمت و کيفيت گله مندند. شايد يکي از عوامل روي آوردن مردم به خريد کالاهاي بي کيفيت چيني مسئله قيمت باشد.
توليدکنندگان کالا نيز از اين امر نگران و ناراحت هستند. قيمت تمام شده توليد در ايران بالاست و مردم نسبت به قيمت بالاي اجناس انتقاد دارند، توليدکنندگان نيز به سود فکر مي کنند که هر دو مورد منطقي است. در اين جا دستگاه اجرايي ذي ربط بايد نقش خود را ايفا کند و با حمايت موثر و هدفمند از توليد، کالا را با قيمت مناسب به دست مصرف کننده برساند.
وي ادامه داد: اين روزها افزايش قيمت تخم مرغ باعث شکايت مردم شده است. دولت نيز در اين شرايط وارد عمل مي شود و چند روز ابتکار عمل را به دست مي گيرد ولي پس از خوابيدن سر و صداها مشکلات همچنان باقي مي ماند و مردم با گراني دست و پنجه نرم مي کنند.

يک توليدکننده تخم مرغ درباره گراني آن مي گويد: مسئله افزايش قيمت به دولت برمي گردد، از سال ها قبل درباره مسائل و مشکلات توليد مرغ و تخم مرغ هشدارهاي لازم به دولت داده ايم ولي توجه نشد و تا زماني که اين مشکلات برطرف نشود با سرد شدن هوا و يا مسائل ديگر قيمت ها افزايش نامعقول مي يابد.
جالب اينجاست که توليد کننده هيچ گونه سودي از اين گراني نمي برد و فقط دلالان بهره مند مي شوند.
وي گفت: از طرفي چون در کشورهاي همسايه ايران مصرف تخم مرغ بالاست به خريد بيشتر روي آورده و صادرات افزايش يافت و به همين جهت قيمت ها در داخل بالا رفت.
 وي افزايش عوارض صادرات تخم مرغ را پاک کردن صورت مسئله اعلام کرده مي گويد: توليد کننده به راحتي مشتري پيدا نکرده که به همان راحتي از دست بدهد، ولي تعيين عوارض با اين نرخ از دست دادن مشتري است. اين در حالي است که دولت بر امر صادرات نيز تاکيد دارد.
وي مي گويد: دولت بايد راهکارهاي لازم را اتخاذ مي کرد تا هم توليد در داخل با قيمت منطقي به مصرف مردم برسد و هم صادرات انجام شود. دليل ديگر گراني مواد غذايي عدم سرمايه گذاري کافي و مناسب در سطح زيربناها و مدرن سازي به منظور افزايش توليدات بخش کشاورزي است که سبب گران شدن قيمت هاي تمام شده در سطح مزرعه و واحدهاي توليدي شده، به طوري که رقابت قيمتي را تقريبا در بازارهاي جهاني در اغلب قريب  به اتفاق محصولات کشاورزي و غذايي از دست داده ايم و منابع پايه خود را هم به دليل کمبود و نبود سرمايه در بخش کشاورزي، به شدت در حالت فرسايش مشاهده مي کنيم. 

مليحه اصغري نيز اظهار داشت: افزايش تقاضا براي خريد تخم مرغ در مصارف مختلف از عوامل کمبود تخم مرغ در سطح استان است. 
وحيد کريمي گفت: صنعت مرغ داري کشور تاکنون بدون دريافت هيچ گونه يارانه اي از دولت، علاوه بر توليد به سير صعودي صادرات در بازارهاي جهاني دست يافته است که متاسفانه به دليل افزايش چندين مرتبه اي قيمت تخم مرغ و مرغ در سال جاري و تصميم عجولانه دولت مبني بر وضع تعرفه صادرات 60 درصدي علاوه بر قطع صادرات، توليد نيز در معرض خطر قرار گرفته و موجب از دست دادن بازارهاي هدف شده است.
وي گفت: وقتي علت ناگهاني قيمت ها را از مغازه داران جويا مي شويم گراني سوخت، خوراک و داروي مرغ و افزايش حقوق کارگر و سهم بيمه را از علل موثر بر افزايش قيمت ها نام مي برند.
وي اضافه کرد: متاسفانه مسئولان شهر بر چگونگي قيمت توليد کنندگان در زمان جوجه ريزي در فصول مختلف نظارت نمي کنند بنابراين برخي مرغ داران با کاهش جوجه ريزي، موجب عرضه کم افزايش قيمت ها مي شوند.

کريمي مي افزايد: يک هفته با چندين نرخ براي مرغ و تخم مرغ مواجه مي شويم که اين باعث ضرر فروشندگان جز مي شود.  وي از مسئولان خواست با تدابير خاص، قيمت مواد پروتئيني را ثابت نگه دارند و بر زمان جوجه ريزي مرغ داران و قيمت عمده فروشان نظارت بيشتري داشته باشند.
به گفته وي مردم در زمان گراني مرغ و تخم مرغ، بيشتري خريد مي کنند زيرا از گران شدن بيشتر اين اقلام در روزهاي آينده هراس دارند.
يکي ديگر از فروشندگان مواد پروتئيني با سابقه کار گفت: تغيير قيمت ناگهاني مرغ و تخم مرغ به ويژه در سمنان مشکلات عديده اي براي مردم به وجود ميآورد و قدرت خريد مردم را کاهش مي دهد.
وي ادامه داد: وقتي جوياي علت گراني قيمت ها مي شويم مي گويند نرخ گذاري توسط اتحاديه مرغ داران انجام مي شود.

وي از مسئولان خواست با عرضه مرغ منجمد به بازار، باعث ثبات و کاهش قيمت ها شوند و با جلوگيري از صادرات تخم مرغ به ديگر استان ها قيمت ها را کنترل کنند.  پريسا ترابي از تخم مرغ به عنوان يک منبع غذايي طبيعي و کامل که بر روي حافظه و سلامت قلب و عروق تاثير گذار است، نام برد و اظهار داشت: ماده اي به نام کولين در تخم مرغ وجود دارد که علاوه بر تاثير قابل توجهي که بر روي عملکرد مغز و سيستم عصبي مي گذارد، براي رشد و نمو جنين، کودک و سلامت قلب و عروق نيز تاثيرگذار است.   وي افزود: زرده تخم مرغ با حداکثر تاثير گذاري در مقايسه با ساير غذاهاي حاوي اين مواد يا مکمل ها، از تحليل رفتن لايه شبکيه و نابينايي ناشي از آن در سرماخوردگي جلوگيري مي کند که متاسفانه جايگاه تخم مرغ در سبد غذايي خانواده ها به دليل ناآگاهي در خصوص کلسترول آن کاهش يافته است.  ترابي تصريح کرد: تخم مرغ نه تنها بالاترين منبع پروتئين مطلوب را دارا است بلکه تقريبا تمامي ويتامين ها به جز ويتامين  c  و مواد معدني ضروري مورد نياز انسان را داراست.

بنابراين تخم مرغ بهترين پروتئيني است که با نان يک غذاي کامل و مغذي به حساب ميآيد و تمام احتياجات تغذيه اي را در يک وعده غذايي تامين مي کند.   کارشناس تغذيه با اشاره به اين که تخم مرغ فقط 3/1 درصد انرژي متوسط مورد نياز روزانه را تامين مي کند، افزود: تخم مرغ يک ماده غذايي غني محسوب مي شود که مقدار مواد مغذي بيشتري را نسبت به انرژي براي مصرف کننده تامين مي کند.   ترابي در خصوص سرانه مصرف تخم مرغ در ايران گفت: در حال حاضر سرانه مصرف تخم مرغ در کشور حدود 160 عدد است در حالي که اين رقم در بسياري از کشورهاي در حال توسعه و توسعه يافته به ميزاني بالغ بر 300 عدد هم مي رسد. 
وي افزود: متاسفانه به دلايل مختلف فرهنگي، سرانه مصرف اين پروتئين بسيار مغذي و کامل در سبد غذايي خانوار کم بوده که لزوم فرهنگ سازي براي روي آوردن به چنين فرآورده اي بسيار ضروري است.