تاریخ 1392/06/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3455 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رهبر معظم انقلاب اسلامي:
 اميدواريم رويکرد جديد آمريکا در قبال سوريه جدي باشد  

 کارگزاران اجرايي و فرهنگي حج تمتع با رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.

به گزارش ايسنا حضرت آيت الله خامنه‌اي در ديدار کارگزاران اجرايي و فرهنگي حج تمتع تاکيد کردند:اميدواريم اين رويکرد جديد آمريکا در قبال سوريه جدي باشد و بازي رسانه اي نباشد،هفته‌هاست که مردم اين منطقه را براي منافع صهيونيست‌ها به جنگ تهديد مي‌کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي تصريح کردند:آن روز که ما مسلمانان در کشورها و مذاهب مختلف اين بلوغ را پيدا کنيم که بمعناي کلمه،امت اسلامي را تشکيل دهيم آن روز مي‌فهميم که حج مايه اعتلا و آبرومندي اين امت است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي تاکيد کردند:حج مظهر جدال با دشمن است، برائت جدال با شرک و کفر است و از خطوط حياتي اسلام است، جدالي که در حج نبايد باشد، جدال مومنين و برادران است.

رهبر معظم انقلاباسلامي فرمودند: دشمنان از يک طرف، گروه هاي تکفيري را به راه مياندازند و از طرف ديگر به عده اي مزدور در آمريکا و انگليس، وسايل ارتباط جمعي مي دهند تا آتش افروزي کنند،آن تشيعي که بخواهد از لندن و آمريکا تبليغ شود به درد شيعه نمي‌خورد.


 لغو برخي از تحريم‌هاي وزارت خزانه‌داري آمريکا عليه ايران  

نيويورک تايمز گزارش داد که دولت آمريکا روز سه شنبه محدوديت‌هاي درازمدت براي فعاليت‌هاي انسان‌دوستانه و حاکي از حسن نيت بين ايران و آمريکا از جمله تبادل ورزشکاران را لغو کرد؛ اين دومين باري است که دولت آمريکا در سال جاري تحريم‌هاي خود عليه ايران را لغو مي‌کند و در حالي انجام مي‌شود که رييس‌جمهور ايران تمايل خود براي بهبود روابط را نشان داده است.

به گزارش ايسنا دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا که ناظر بر تحريم‌هاي ايران است روز سه‌شنبه در بيانيه‌اي اعلام کرد که روند کارهاي اداري براي لغو تحريم‌ها را کاهش داده است تا ارايه خدمات بهداشتي، امداد رساني، محافظت از حيات وحش و پروژه‌هاي حقوق بشري به ايران را تسريع بخشد.

به گزارش روزنامه نيويورک تايمز"فعاليت‌هاي مرتبط با مسابقات و مراسم ورزشي، حمايت از بازيکنان ورزشي، مربيگري، داوري، آموزش و بسياري فعاليت‌هاي ديگر" نيز مجاز شده‌اند.

در بيانيه وزارت خزانه‌داري آمريکا آمده است که اين اقدام که الزامات مستثني شدن از تحريم‌ها به صورت مورد به مورد را حذف مي‌کند، نشانه "تعهد دولت (آمريکا) به تقويت روابط بين مردم آمريکا و ايران" است.

گروه‌هاي حامي اين اقدامات از اين گام استقبال کردند. شوراي ملي ايران- آمريکا که با تحريم‌ها مخالف است گفت که سالها تلاش کرده است محدوديت‌ها روي کمک‌هاي انسان دوستانه و تبادلات ورزشي لغو شوند.

وزارت خزانه داري آمريکا در ماه مه سال گذشته تحريم‌ها عليه شرکت‌هايي که فناوري‌هاي ارتباطي شخصي را به ايرانيان مي‌فروشند، لغو کرد.


 وزير ارتباطات خبر داد:
 تشکيل کميته‌اي درباره حضور برخي از اعضاي هيات دولت در فيس‌بوک  

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا اظهار کرد که در رياست‌جمهوري کميته‌اي در ارتباط با حضور برخي از اعضاي هيات دولت در فيس‌بوک ايجاد شده است.

به گزارش ايسنا محمود واعظي - وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات - ديعروز در حاشيه جلسه هيات دولت با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوي اين وزارتخانه در مورد افزايش پهناي باند اينترنت در کشور گفت: در يک ماه گذشته با کمک دوستان در وزارتخانه تلاش کرديم که 20 گيگابيت بر ثانيه بر پهناي باند بين‌الملل‌مان اضافه کنيم و 15 گيگابيت بر ثانيه نيز به پهناي باند داخلي اضافه کنيم و ان‌شاءالله همان‌طور که گفته بوديم در طي 100 روز اول فعاليت دولت اين رقم را به دو برابر افزايش خواهيم داد.

وي همچنين گفت: ما تلاش داريم که زيرساخت‌ها را آماده کنيم تا پهناي باند را بيش از پيش افزايش دهيم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا در ارتباط با اينکه آيا دولت قصد ندارد در راستاي رفع فيلترينگ شبکه اجتماعي فيس‌بوک اقدامي انجام دهد، با توجه به اينکه تعدادي از اعضاي دولت در اين شبکه اجتماعي حضوري فعال دارند، گفت: در مورد حضور برخي از اعضاي دولت در فيس‌بوک کميته‌اي در رياست‌جمهوري در اين ارتباط تشکيل شده است.

وي همچنين صفحه‌اي که به نام وي و الهام امين‌زاده - معاون حقوقي رييس‌جمهوري - در اين صفحه اجتماعي ايجاد شده است را واقعي ندانست.

واعظي افزود: به هر حال اعضاي دولت مقامات رسمي هستند و صحبت‌هايي که از سوي آنها در فيس‌بوک مطرح مي‌شود موضع دولت محسوب مي‌شود بنابراين همان‌طور که گفتم کميته‌اي در رياست‌جمهوري در اين ارتباط تشکيل شده تا تصميمي در اين ارتباط گرفته شود.


 ويژه
 معنادار بودن زندگي عصر حاضر از ديدگاه قرآن كريم 

چه ضرورتي دارد بحث معنا دار بودن زندگي را در عصر حاضر از ديدگاه قرآن بررسي و بيان نمايم : جواب را اينگونه شروع ميكنم كه با توجه به بيماران بيشماري كه از يك احساس كلي به نام بي معنايي زندگي رنج مي برند. فعلاً جامعه ما را از ديد بنده فرا گرفته و بيمارهايي كه بيماران رواني را كه جلو مطب روانپزشكان پر و بازار آنها را پر رونق كرده و دنبال آن چيزي كه اساس و پايه است را گم كرده و دنبال فرع مي گردند. خلاء وجودي يك پديده بسيار گسترده و شناخته شده قرن ماست امروزه بيماران بيشماري عرض كردم كه از يك احساس كلي به نام بي معنايي زندگي رنج مي برند اين افراد چيزي را و معنايي را كه به زندگي ارزش و تداوم مي بخشد نمي شناسند آنان طعمهِ خلاء دروني و پوچي زندگي شده انداين خلاء وجودي اغلب به شكل ملالت و بي حوصلگي پيوسته خود نمايي مي كند. ماشيني تر شدن شكل زندگي امروزي به بحران شدت مي بخشد. در زندگي صنعتي با رفتن جامعه به سمت اتوماسيون و كم شدن ساعات كار اوقات فراغت افراد زيادمي شود. روزهاي تعطيل و اوقات فراغت افسردگي ويژه اي سراغ افراد ميآيد و دليل آن هجوم انديشه هايي است كه شخص در روزهاي كار و مشغله اكثراً به آن نمي انديشد و در روز تعطيل متوجه مي شود كه از زندگي خود خشنود نيست و معنا و ارزشي كه اين همه تلاش و زحمت را توجيه كند، وجود ندارد.

آثار افسردگيهاي رواني معمولاً به صورت خودكشي يا بزهكاري خود را نشان مي دهند. بحران هاي كهولت و دوران بازنشستگي را نيز مي توان از اين زاويه بررسي كرد. گاه نا كامي در معني يابي ، دوران قدرت طلبي نيز مي شود كه در شكل ابتدايي به صورت پول پرستي ظاهر مي گردد. در پاره اي موارد نيزجاي ناكامي در معني جويي را لذت طلبي اشغال ميكند. و گاه حرص و تنوع طلبي جنسي جانشين آن مي شود و كسانيكه از خلاء وجودي رنج مي برند اسير شهوات خويش مي شوند. بنابر اين فلسفهِحياتي امعني زندگي يكي از موضوعات اساسي زندگي انسان است. اگر انسان نتواند در يابدكه هدف از حيات چيست؟ و پاسخي مناسب براي اين پرسش نداشته باشد زندگي را پوچ و بي معني خواهد يافت در كلاسهاي آموزش قرآن كريم در دارالقرآن موارد اينچنيني زياد داريم و افراد به نوعي دنبال گم شده خود هستند و با رسيدن به آن كه در وجودي قرآن به آنها اشاره شده آرامش پيدا ميكنند. به نظر بنده همه فعاليتهاي آگاهانه و نا آگاهانه انسان زماني مفهوم خواهد داشت كه هدف هاي زندگي روشن باشد هدف فرد از كاركردن، تحصيل علم، توالد و تناسل و حتي غذا خوردن ادامه زندگي است.

حال بايد پرسيد هدف خود زندگي چيست؟ با اندك دقتي مي توان فهميد هدفي كه ما براي زندگي خود در نظر ميگيريم همه زندگي ما را تحت تأثير قرار مي دهد و به تعبيرديگر به زندگي ما جهت و معني مي دهد. سعادت و كمال انسان در گرو شناخت هدف و آگاهي از فلسفه حيات است. برخي به علت سرگرم شدن به لذت هاي مادي و انس گرفتن با ظواهر زندگي به هدفي والاتر از آن نمي انديشند. و به تعبير قرآن كريم كساني هستند كه به حيات دنيا راضي شده و به آن آرام گرفته اند و همين آرامش دروغين سبب شده است كه به طور جدي دربارهِ هدف زندگي نينديشند. (ان الذين الايرجون لقاء نا و رضوباالحياه الدنيا و اطمأنوابها و الذين هم عن آياتنا غافلون) سوره يونس آيه 7 برخي نيز نمي توانند به اهداف مادي و غريزي دلخوش كنند اما در عين حال از يافتن بعد متعالي حيات نيز درمانده اندچنين افرادي نظام هستي را پوچ و بي معني معرفي مي كنند . اما نگاه درست به نظام آفرينش و مطالعه در اسرار هستي بيانگرهدفدار بودن جهان آفرينش است كه آفرينش جهان حق است و باطل و بازيچه و سرگرمي نيست طبق آيه 73 سوره انعام و آيه 191 سوره آل عمران و آيه 115 سوره مؤمنون و آيه 16 سوره انبياء . ‌


 روزشمار تاريخ 

 21 شهريور برابر با 6 ذي القعده و 12 سپتامبر

روز سينما

برادران لومير، در دسامبر 1895 دستگاهى را به راه انداختند که سينماتوگراف نام داشت. اين دستگاه پيچيده عکس‌هاى متحرک را نشان مى‌داد. لومير با چرخاندن دستک آن عکس‌هاى متحرک را روى پرده‌اى سفيد به نمايش مى‌گذاشتند.مظفرالدين شاه در فروردين سال 1279 از تهران به مقصد اروپا حرکت کرد. در اين سفر بود که با سينما آشنا شد. در سفرنامه? مبارکه مظفرالدين شاه آمده است که شاه روز يکشنبه هفدهم تير 1279 به اتفاق ميرزا ابراهيم خان عکاسباشى به تماشاى دستگاه سينموفتوگراف و لانترن ماژيک رفته است. اين حادثه پنج سال پس از رواج اختراع برادران لومير در پاريس رخ داد؛ (شاه اين دوربين را اشتباهاً سينموفتوگراف مي ناميد.) 21 شهريور ماه به عنوان روز ملي سينما نام گذاري شده است و اين روز سرآغاز آشنايي ايراني ها با پرده سينما و اين هنر صنعت گسترده و جهاني به شمار مي رود.

1320 ش: تولد جلال معيريان چهره پرداز

جلال الدين معيريان متولد 1320 در تهران، فارغ التحصيل رشته گريم از دانشكده هنرهاي دراماتيك است. شروع فعاليت چهره پردازي وي از 1353 بوده است.

533 ق: وفات "ابوالحسن سهروردي" فقيه و رياضي ‏دان

ابوالحسن سهروردي در علوم اسلامي متبحر بود، اما شهرت او بيشتر به جهت دانش و آگاهي چشمگيرش در علم رياضي است. سهروردي مدتي نزد امام محمد غزالي عالم و نويسنده‏ي مشهور آن عصر، كسب علم كرد. اثر معروف سهروردي، اصول الجَبر و المُقابله نام داردكه امروزه به صورت نسخه‏ي خطي موجود است.

733 ق: درگذشت"ابن هاني" شاعر و لغت شناس مسلمان

ابوعبداللَّه محمد بن علي بن هاني لَخِمي سِبتي معروف به ابن هاني، شاعر، نويسنده و لغت شناس معروف مسلمان، در جنوب اندلس متولد شد و پس از طي دوران مقدماتي تحصيل، در اوايل جواني نزد مشاهير علم و ادب آن زمان به تحصيل پرداخت. از جمله آثار ابن هاني، مي‏توان به كتاب شرح التَّسهيل، اُرجوزَةٌ في الفَرائض و قوتُ المُقيم اشاره كرد. ابن هاني هنگامي كه در جنگ براي باز پس‏گيري تنگه‏ي جبل الطارق شركت كرده بود، بر اثر اصابت سنگ منجنيق كشته شد.

1314 ق: رحلت حكيمِ الهي "ميرزا ابوالحسن جلوه" عارف و استاد اخلاق

ميرزا ابوالحسن جلوه در سال 1238 ق در احمدآباد هند به دنيا آمد. نَسَب ايشان با 30 پُشت به امام حسن مجتبي(ع) مي‏رسد.تاليفات ميرزا ابوالحسن جلوه نيز گسترده و در خور توجه است كه حاشيه بر شفا و اسفار، اثباتُ الحركةُ الجَوهَريّه و... از آن جمله‏اند. سرانجام اين حكيم الهي در شب جمعه، ششم ذي‏قعده سال 1314 ق در 76 سالگي در تهران وفات يافت ودر مرقد ابن بابْوِيْهْ مدفون گرديد.

روز بزرگداشت شاهچراغ

آرامگاه حضرت سيد مير احمد برادر حضرت امام رضا (عليه‏السلام) امام هشتم شيعيان، در شيراز، در کنار فلکه‏اي واقع در خيابان احمدي و در محله‏اي که به محله‏ي سردزک معروف، واقع شده است.مؤلف تأکيد دارد که محل امامزاده احمد بن موسي (عليه‏السلام) در محله‏ي بازار مرغ شيراز قرار دارد. بنا به دستور قتلغ، سربازان وي به پناهگاه حضرت احمدبن موسي(ع) حمله ور شدند آن حضرت، شجاعانه در برابر سربازان به دفاع از خود پرداخت. دشمنان كه از پس او برنمي آمدند، ديوار پشتي مخفي گاه حضرت را خراب كرده و به درون خانه او نفوذ كردند و از پشت سر با شمشير، فرق مبارك آن حضرت را شكافتند و سپس خانه را بر بدن مطهر او ويران كردند، اين واقعه در تاريخ 17 رجب رخ داده است.

1955 م: اصابت اولين موشك شوروي به ماه در تاريخ تحقيقات فضايي

براي اولين بار در تاريخ تحقيقات فضايي ،يكي از موشكهاي آمريكايي كه به قصد فرود در كره ماه پرتاب شده بود ،در نقطهاي كه تعيين شده بود به كره ماه اصابت كرد و اين عمل 5 سال بعد از اصابت اولين موشك روسيه به ماه اتفاق افتاد .موشك روسيه روز 12 سپتامبر 1955 ميلادي به ماه اصابت كرده بود .موشك آمريكايي كه در اين روز به ماه اصابت كرد" رنجر هفتم "نام داشت.

سلماز عرب عامري