تاریخ 1392/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3410 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ميانگين توليد انگور در استان 23 تن در هر هکتار مي باشد
 توليد انگور استان 2 برابر ميانگين کشور 

مدير امور باغباني جهاد کشاورزي استان سمنان، ميانگين توليد انگور در کشور را 12 تن در هکتار عنوان کرد و گفت: اين مقدار در استان 23 تن در هر هکتار بوده که نشان مي دهد ميزان برداشت انگور استان 2 برابر ميانگين کشوري است.
لطف ا... رضايي در گفتگو با ايسنا منطقه سمنان، افزود: بالغ بر 4هزار و 470 هکتار از سطح باغات اين استان زير کشت انگور بوده که سال گذشته از اين سطح، بالغ بر 86 هزار و 817 تن انگور برداشت شد.
 وي با بيان اينکه در سال 90 نيز بالغ بر 85 هزار و 53 تن از باغات استان برداشت شد، خاطر نشان کرد: ميزان توليد انگور در سال 91 نسبت به سال 90 رشد 1.2 درصدي را نشان مي دهد. رضايي با بيان اينکه بيشترين سطح زير کشت انگور مربوط به رقم سرخ فخري شاهرود است تصريح کرد: اين رقم حدود 70 درصد سطح زير کشت باغ هاي استان را به خود اختصاص داده است.
وي ادامه داد: لعل، سفيد فخري، خليلي، عسگري، ريش بابا،صاحبي،شاهاني و... از ديگر ارقام معروف انگور استان به شمار مي روند.
 مدير باغباني استان خاطر نشان کرد: در راستاي توسعه باغات انگور ،پرداخت يارانه نهال به نهالهاي انگور ،تسهيلات ويژه از محل طرح توسعه بخش کشاورزي در دستور کار سازمان جهادکشاورزي قرار دارد.
اين کارشناس ارشد باغباني اظهار کرد: در سال گذشته براساس يکي از طرح هاي مشترک با مرکز تحقيقات کشاورزي اطلس جامعي از وضعيت کمبود ها و بيش بودهاي مواد غذايي که باعث کاهش عملکرد يا ايجاد مسمويت غذايي مي شوند تهيه شد که نتيجه آن در قالب نشريات ترويجي در اختيار بهره برداران قرار گرفت .
 رضايي اظهار کرد: با توجه به اينکه توسعه باغات انگور در مناطق نيمه گرمسيري و معتدل با استفاده از ارقام سازگار جزو سياست هاي اين مديريت قرار دارد در اين راستا از سال گذشته ارقام جديد (پرلت و فلم) و ارقام داخلي گرمسيري نظير ياقوتي جهت تکثير و توسعه باغات به صورت عملياتي اجرا شده است.
مدير باغباني جهاد کشاورزي استان ادامه داد: در همين راستا قرار است به منظور دستيابي به اهداف برنامه پنجم توسعه بالغ بر يکهزار و 100 هکتار در طي پنج سال به سطح زير کشت باغات انگور اضافه شود.
وي همچنين با اشاره به زمان برداشت انگور در سطح استان گفت: زمان برداشت انگورهاي پيش رس نظير ياقوتي از اوايل خرداد ماه در استان شروع مي شود و برداشت دير رس ترين رقم انگور استان يعني رقم سرخ فخري نيز تا 15 آبان ادامه دارد.
رضايي اظهار کرد: رقم سرخ فخري شاهرود نيز از ارقام با کيفيت و مشهور کشور است که از خاصيت انباري بسيار بالايي برخوردار است و حتي در طول فصل زمستان نيز در اکثر مراکز فروش و ميوه فروشي هاي کشور وجود دارد.
 وي در پايان اضافه کرد: بخشي از محصول سرخ فخري به دليل خاصيت ماندگاري بالا به برخي از کشورهاي حوزه درياي خزر صادر مي شود.

 


 20 برنامه مهم به مناسبت هفته بهزيستي در سمنان اجرا مي شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
مديرکل بهزيستي استان سمنان از اجراي 20 برنامه مهم در استان سمنان به مناسبت هفته بهزيستي خبر داد.
حجت الاسلام والمسلمين علي پهلوان در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: امسال هفته بهزيستي از 25 تير ماه با شعار «بهزيستي براي تو» آغاز مي شود و به همين مناسبت برنامه هاي ويژه اي در اين استان تدارک ديده شده است.
وي تصريح کرد: سازمان بهزيستي در گذشته با 256 فعاليت و ريزبرنامه خدمات خود را به مردم ارايه مي داد و يکي از پرکارترين نهادهاي دولتي محسوب مي شد که در سال هاي اخير سعي شده است تا حدود زيادي از حجم کار اين سازمان کاسته شود.
مديرکل بهزيستي استان سمنان تصريح کرد: به منظور خدمات رساني بهتر به جامعه هدف، شمار برنامه هاي سازمان بهزيستي به 134 مورد تقليل يافت تا بتوان با ساماندهي بهتري به افراد زيرپوشش اين نهاد حمايتي کمک کرد.
پهلوان با بيان اينکه برنامه هاي بهزيستي در حوزه هاي اصلي توانبخشي، امور اجتماعي، مشارکت هاي مردمي، اشتغال، مراکز غيردولتي و همچنين توسعه پيشگيري و درمان اعتياد اجرايي مي شود، گفت: بخش توانبخشي بيش از 70 درصد بودجه سازمان بهزيستي را به خود جذب مي کند و ساير حوزه ها نيز برنامه هاي متعددي را در طول سال به مرحله اجرا مي گذارند.
وي همچنين با بيان اين که در سه هفته بهزيستي شمار بسياري از واحدهاي مسکوني ساخته شده براي معلولان و جامعه هدف زيرپوشش بهزيستي واگذار مي شود، گفت: در اين هفته همچنين شاهد افتتاح کمپ ترک اعتياد بانوان در لاسجرد خواهيم بود.
مديرکل بهزيستي استان سمنان افزود: به مناسبت هفته بهزيستي، براي 18 نفر از متقاضيان تاسيس مهدهاي کودک که در آزمون هاي مربوطه توانستند حد نصاب لازم را کسب کنند، مجوز فعاليت صادر خواهد شد.
پهلوان اجراي طرح ضيافت مهر به مناسبت ماه مبارک رمضان و بازديد از مراکز زيرپوشش بهزيستي و همچنين خانواده هاي جامعه هدف زير اين سازمان را از ديگر برنامه هاي هفته بهزيستي در استان سمنان اعلام کرد.
وي همچنين گفت: سه گروه هميار در شهرستان هاي گرمسار، سمنان و دامغان نيز به همين مناسبت کار خود را آغاز مي کنند و بدين ترتيب، براي 15 نفر اشتغال ايجاد مي شود.
مديرکل بهزيستي استان سمنان همچنين از افتتاح دو اورژانس اجتماعي در شهرستان هاي دامغان و گرمسار خبر داد و اين طرح را يکي از ابتکارات ماندگار سازمان بهزيستي اعلام کرد.

 


 همزمان با حضور معاون اول رئيس جمهور در سمنان
 80 کتابخانه عمومي در سراسر کشور بهره برداري شد 

دبيرکل نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور در گفت وگو با خبرنگاران در سمنان در تشريح جزئيات اين خبر اظهار کرد: کتابخانه مرکزي سمنان از نظر متراژ دومين کتابخانه بزرگ کشور پس از کتابخانه عمومي تبريز محسوب مي شود.
منصور واعظي گفت: همزمان با بهره برداري از کتابخانه مرکزي سمنان با حضور محمدرضا رحيمي، معاون اول رئيس جمهور، 80 باب کتابخانه ديگر نيز در کشور آماده شده بود که به بهره برداري رسيد.
وي همچنين گفت: در آبان ماه سال گذشته با حضور رئيس جمهور، جشن دو برابر شدن شاخص هاي کتاب و کتابخواني در دولت هاي نهم و دهم برگزار شد.
دبيرکل نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور همچنين از برگزاري جشن 5 برابر شدن شاخص هاي کتاب و کتابخواني در طول سال هاي پس از انقلاب اسلامي با حضور احمدي نژاد خبر داد و گفت: در آبان ماه سال گذشته، دو هزار و هشتصدمين کتابخانه عمومي کشور نيز با حضور احمدي نژاد افتتاح شد و پس از آن نيز رشد قابل قبولي در احداث کتابخانه هاي عمومي داشته ايم.

 


 رشد 11 درصدي حمل بار در راه آهن شمالشرق 

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
مدير کل راه آهن شمالشرق از رشد 11 درصدي حمل بار طي سه ماهه نخست سال جاري خبر داد.
محمد صادق برزنوني با تشريح عملکرد راه آهن شمالشرق در سه ماهه نخست امسال اظهار داشت: طي اين مدت ميزان بارگيري از مبادي اين اداره کل  169 هزار و 425 تن بوده است و اين مبادي بارگيري شامل: شاهرود، سمنان، دهنمک، آزادور، دامغان، مياندره، زرين، کارخانه آلوميناي جاجرم مي باشد.
برزنوني افزود: همچنين در سه ماهه نخست امسال ميزان بار ناخالص حمل شده 418 ميليون و 14 هزار و 37 تن کيلومتر بوده که اين شاخص نيز از رشد 10 درصدي نسبت به مدت مشابه پارسال برخوردار بوده است و همچنين حمل بار خالص در همين مدت 222ميليون و 600 هزار تن با رشد 11 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل مي باشد.
مدير کل راه آهن شمالشرق خاطرنشان کرد: عملکرد اين اداره کل در سه ماهه نخست امسال باعث تحقق صد درصدي  درآمد در بخش حمل بار شده است.
وي در خصوص کالاهاي حمل شده طي اين مدت نيز گفت: در بخش حمل بارهاي ترانزيت و  کالاهاي داخلي، کالاهايي از قبيل آلومينا، بالاست، تراورس، گچ، پودر شوينده، پروفيل، کوبلاژ و سيليس  مي باشد که توسط خطوط ريلي حمل شده است.


 روي خط پيام 

معضلاتي که پيش روي دولت آينده قرار دارد

اين روزها شاهد آن هستيم که پس از ديدار رئيس محترم دولت با آقاي روحاني، برخي از اعضاي کابينه به ديدار ايشان ميآيند و گزارشي از وضعيت وزارتخانه هاي تحت سرپرستي خود و نحوه تعامل با دولت آينده را ارائه مي کنند. در کنار توجه به آثار مثبت چنين تعاملاتي، اميدواريم برخي مسئولان دولت فعلي بدانند آنچه از معضلاتي مانند گراني، اشتغال، وضعيت نابسامان بهداشت، درمان، آمار جرايم اجتماعي و اقتصادي و امثالهم در اذهان مردم باقي مانده است بسيار پررنگ تر از آن است که با چنين تعاملاتي از ذهن مردم پاک شود، مگر آن که دولت آينده با برنامه ريزي دقيق و تلاشي بيشتر در صدد جبران مافات برآيد.  
تلفن به روي خط پيام

امان از دوغ ليلا، ماستش کم بود، آبش زياد

بزرگترين خدمتي که تيم اقتصادي دولت فعلي به مردم کرده اين است که ارزش پول ملي را در مقايسه با سال ماضي حدود سه چهارم کاهش داده است يعني به قول آقاي رضايي هزار تومان پارسال حدود 300 تومان در امسال شده است و در پي آن قيمت اغلب اقلام ضروري و خوراکي مردم به دو برابر  افزايش يافته و همچنين قيمت آپارتمان در بهترين نقطه سمنان که متري حدود يک ميليون تومان بوده علي رغم ساخت انبوه مسکن مهر، امسال در همان جا حدود يک ميليون و هشتصد هزار تومان به فروش مي رسد. سوالم اين است که اگر اين چيزها خدمت به مردم است پس جفا به مردم کدام است؟ به قول معروف; امان از دوغ ليلا، ماستش کم بود، آبش زياد!  
امير حسين محمد پور

تقاضا از نيروي انتظامي

در روزهاي گذشته سرقت زيادي در شهرک گلستان سمنان اتفاق افتاده است. از مسئولين محترم نيروي انتظامي تقاضا داريم در مورد امنيت شهرک و همچنين جاهاي مختلف شهر اقدامات جدي تر  صورت گيرد.  
يک شهروند