تاریخ 1392/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3410 برو جستجو جستجوی پیشرفته   با صدور احکامي از سوي رهبر معظم انقلاب صورت گرفت:
 ابقاي سه تن از فقهاي شوراي نگهبان و انتصاب عضو جديد 

 رهبر معظم انقلاب اسلامي به استناد اصل نود و يکم قانون اساسي، حضرات آيات آقايان حاج شيخ محمّد مومن، حاج شيخ محمّد يزدي و حاج سيّد محمود هاشمي شاهرودي را در عضويت فقهاي شوراي نگهبان ابقا و همچنين در حکم جداگانه‌اي، حجت‌الاسلام حاج شيخ مهدي شب‌زنده‌دار را بعنوان عضو جديد فقهاي شوراي نگهبان منصوب کردند.

به گزارش ايسنا متن حکم حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در خصوص ابقاي سه تن از فقهاي شوراي نگهبان به اين شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

حضرات آيات آقايان حاج شيخ محمّد مومن، حاج شيخ محمّد يزدي و حاج سيّد محمود هاشمي شاهرودي دامت توفيقاتهم

با توجه به پايان يافتن دوره عضويت آقايان محترم و با توجه به اصل نود و يکم قانون اساسي، مجدداً حضرات آقايان را بعنوان فقهاي محترم شوراي نگهبان براي يک دوره‌ي جديد منصوب مي‌کنم.

توفيقات روزافزون آقايان را از خداوند متعال خواستارم.

سيّدعلي خامنه‌اي

24/ تير ماه/ 1391»

همچنين متن حکم رهبر معظم انقلاب در خصوص انتصاب عضو جديد فقهاي شوراي نگهبان به اين شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

دانشمند محقق جناب حجت الاسلام آقاي حاج شيخ مهدي شب زنده دار دامت توفيقاته

با توجه به فقدان مرحوم آيت الله رضواني(ره) در مجموعه فقهاي شوراي نگهبان، جنابعالي را بجاي ايشان –به استناد اصل نود و يکم قانون اساسي- براي دوره‌ي جاري به عضويت آن شوراي محترم منصوب مي‌کنم.

دوام توفيقات شما را از خداوند متعال خواستارم.

سيّد علي خامنه‌اي

24/ تير ماه/ 1391»


 در جلسه اخير ستاد تنظيم بازار تصميم‌گيري شد:
 ادامه واردات کالاهاي اساسي با دلار 1226 توماني  

 در جلسه دوشنبه ستاد تنظيم بازار تصميم‌گيري شد که کالاهاي اساسي تا پايان امسال با ارز 1226 توماني وارد شود.

حسن رادمرد، معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين‌که در جلسه ديروز قرار شد هيچ افزايش قيمتي در کالاهاي اساسي تا پايان سال ناشي از تغيير نرخ ارز انجام نشود، بيان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به تامين نيازهاي کالايي خانوار روند تامين، توزيع و قيمت‌گذاري کالاهاي اساسي را همچنان با ارز 1226 توماني انجام مي‌دهد.

وي ادامه داد: کار توزيع، قيمت‌گذاري، نظارت و بازرسي در شبکه‌هاي توزيع تا پايان سال جاري بر اساس ارز 1226 توماني ادامه خواهد داشت و به همين دليل هيچ کمبودي در کالاهاي اساسي نخواهيم داشت.

رادمرد در پايان تاکيد کرد:‌ در حال حاضر همه امکانات و ابزارهاي لازم براي استمرار برنامه‌هاي تامين و توزيع کالاهاي اساسي و حفظ آرامش در بازار در حال انجام است.

به گزارش ايسنا، طبق اعلام مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت کالاي اساسي تا سه ماه ديگر ذخيره سازي شده است.


 پايان بررسي صحت انتخابات شوراها در کل کشور  

 رييس هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا از پايان بررسي صحت انتخابات در کل استان‌هاي کشور خبر داد.

محمد جواد کوليوند در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين خبر گفت: تنها چند گزارش در کل کشور براي بررسي به هيات مرکزي ارسال شده است.

وي ادامه داد: اين گزارش‌ها از گرمدره و شهر جديد هشتگرد در استان البرز، شهر پرديس در تهران و حوزه مرودشت در فارس است که پيشنهاد بررسي اين حوزه‌ها در هيات مرکزي وجود دارد که دوشنبه هفته آينده کار اين بررسي‌ها به پايان مي‌رسد.

رييس هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها خاطر نشان کرد: پرونده بررسي صحت انتخابات شوراها در کل کشور به پايان رسيد و به وزارت کشور نيز ابلاغ شده است.


 در نامه‌اي به اوباما
 جمعي از مقامات پيشين آمريکا: انتخاب روحاني « يک فرصت بالقوه بزرگ» است  

 جمعي از مقامات پيشين آمريکايي بعد از اينکه رژيم صهيونيستي موضع سرسختانه‌اش عليه ايران را به نمايش گذاشت از باراک اوباما خواستند براي دنبال کردن ديپلماسي با رييس جمهور جديد ايران تلاش کند.

به گزارش ايسنا خبرگزاري فرانسه گزارش داد: جمعي از سياستگذاران پيشين آمريکايي در نامه‌اي به باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا گفتند که انتخاب حسن روحاني که از تاريخ سوم اوت عهده دار سمت رياست جمهوري مي شود « يک فرصت بالقوه بزرگ» است.

در اين نامه آمده است: ما قاطعانه دولت شما را به استفاده از اين فرصت براي دنبال کردن مذاکرات جديد چند جانبه و دو جانبه با ايران در زماني که روحاني روي کار مي آيد و نيز به خودداري از هر گونه اقدام تحريک کننده که مي تواند اين پنجره فرصت براي يک سياست ميانه روتر از سوي تهران را محدود کند، ترغيب مي کنيم.

دراين نامه از آمريکا درخواست مي شود براي استفاده از تحريم ها به عنوان اهرم در برابر امتيازات (از جانب تهران) آماده شود.

29 امضا کننده اين نامه ديپلمات هاي کهنه کار آمريکايي از جمله توماس پيکرينگ، سفير پيشين در سازمان ملل، آن ماري اسلاتر، دستيار ارشد هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه پيشين، لري ويلکرسون، رييس دفتر کالين پاول، وزير امور خارجه پيشين هستند.

اين نامه يک روز پس از آن ارسال شد که بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي به شبکه خبري سي.بي.اس آمريکا گفت که ممکن است دولتش قبل از آمريکا در خصوص چگونگي متوقف کردن ايران تصميم‌گيري کند.

هفته گذشته نيز دو تن از اعضاي مجلس نمايندگان آمريکا يعني چارلز دنت، جمهوري خواه و ديويد پرايس، دموکرات از اوباما خواستند در دوره روحاني از کليه ابزارهاي ديپلماتيک استفاده کند و تاکيد کردند که محک نزدن روحاني يک «اشتباه» خواهد بود.


 توقف توليد تندر 90 تکذيب شد  

 در حالي که پيش از اين اخباري درباره احتمال توقف توليد تندر 90 و توليد پژو 206 ايراني به جاي اين خودرو منتشر شده بود، مدير فروش يکي از خودروسازان بزرگ اين موضوع را تکذيب مي‌کند.

به گزارش ايسنا اين در حالي است که چند روز پيش نيز برخي رسانه‌ها با دستمايه قرار دادن نامه رنو به قطعه‌سازان داخلي، از توقف فعاليت‌هاي اين شرکت در ايران خبر داده بودند که البته اين موضوع نيز به سرعت تکذيب شد.

مدير فروش يکي از خودروسازان بزرگ در گفت‌وگو با ايسنا در اين زمينه اظهار کرد: فرايند تامين قطعات و توليد خودروي تندر 90 طبق روال ادامه داشته و برنامه‌اي براي توقف توليد اين خودرو وجود ندارد.

وي با بيان اين‌که هم‌اکنون هر دو شرکت خودروساز از موجودي لازم براي ادامه توليد اين خودرو برخوردار هستند، خاطرنشان کرد: شرکت رنو بر ادامه تمايل خود براي حضور در ايران تاکيد کرده و دليلي براي توقف توليد تندر 90 وجود ندارد.

مدير فروش اين خودروساز بزرگ ادامه داد: البته مشکلاتي در رابطه با تامين منابع مالي و پرداخت مطالبات معوق و همچنين تامين برخي از قطعات مربوطه وجود دارد که اين مشکلات نيز مديريت شده و توليد طبق روال ادامه خواهد يافت.

وي تصريح کرد: با توجه به شرايط بازار و استقبال مصرف‌کنندگان از تندر 90 توجيهي براي توقف توليد اين خودرو وجود ندارد.


 حزب مردم‌سالاري ضيافت افطار برگزار مي‌کند  

 ضيافت افطار حزب مردم‌سالاري با حضور مصطفي کواکبيان دبيرکل اين حزب و جمعي از فعالان سياسي اصلاح‌طلب برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا در ضيافت افطار حزب مردم‌سالاري، اعضاي شوراي مرکزي اين حزب و فعالان سياسي اصلاح‌طلب حضور خواهند داشت.

اين مراسم، چهارشنبه دوم مرداد در محل هتل المپيک تهران برگزار مي‌شود.


 ادامه انباشت دارو در گمرک و بي‌اطلاعي معاون وزير  

 معدن و تجارت از انباشت مواد اوليه دارويي در گمرک‌ها اظهار بي‌اطلاعي مي‌کند که يک عضو اتحاديه واردکنندگان دارو اين اظهارنظر را رد مي‌کند.

به گزارش ايسنا دارو از اقلامي است که بيشترين سهم را در بين کالاهاي وارداتي در اختيار دارد. ارزش سالانه واردات دارو بالغ بر چندين ميليارد دلار مي‌شود. با اين وجود تحولات ارزي رخ داده طي چند ماه گذشته باعث شده تا فرايند واردات دارو دچار مشکل شود.

دارو و برخي تجهيزات پزشکي سال قبل در اولويت نخست واردات کالا قرار داشتند و براي واردات نيز ارز مرجع دريافت مي‌کردند اما بانک مرکزي از اوايل ارديبهشت امسال ارز مرجع واردات دارو را حذف و اعلام کرد که از اين پس دارو صرفا با ارز مبادله‌اي وارد خواهد شد.

سازمان غذا و دارو نيز چندي بعد از آغاز روند اختصاص ارز مبادله‌اي به واردات دارو خبر داد. اين در حالي است که بانک مرکزي در سال 1391 بيش از سه ميليارد دلار ارز مرجع به واردات دارو اختصاص داده بود. طي دو ماه نخست امسال هم حدود 500 ميليون دلار به واردات دارو، مواد اوليه دارويي و تجهيزات پزشکي اختصاص يافت.

براساس گزارش‌هاي منتشر شده مقادير زيادي دارو و مواد اوليه دارويي به دليل مشکلات ارزي به وجود آمده در گمرک‌ها انباشت شده و گمرک به آنها اجازه ترخيص نمي‌دهد. اگرچه آمار دقيقي از ميزان انباشت دارو در گمرک‌ها در دست نيست اما اين نگراني وجود دارد که انباشت بيش از حد دارو در گمرک‌ها به فاسد شدن و از بين رفتن اين داروها منجر شود.

اخيرا رييس کل گمرک از ترخيص کليه داروهاي دپو شده در گمرک‌هاي کشور خبر داد. اما در عين حال رييس کل گمرک به اين سوال پاسخ نداده که چرا با وجود ترخيص کليه داروها از گمرک هيچ تغييري در قيمت دارو در بازار رخ نداده است.

در همين حال محسن صالحي‌نيا، معاون امور اقتصادي و صنايع وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در اظهارنظري عجيب با اشاره به اينکه تاکنون گزارشي درباره انباشت گسترده مواد اوليه دارويي در گمرک‌هاي داخلي به اين وزارتخانه ارسال نشده است، گفت: شايد داروي انباشت شده در گمرک داشته باشيم اما مواد اوليه دارويي نداريم. ضمن اينکه گزارشي از کمبود نقدينگي در کارخانه‌هاي داروسازي و مشکل کمبود مواد اوليه آنها نيز نداريم.

اين اظهارنظر در حالي مطرح مي‌شود که هاشم تبريزي دانا، يک عضو اتحاديه واردکنندگان دارو در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اينکه ترخيص کليه داروها و مواد اوليه دارويي از گمرک‌هاي کشور حرف درستي نيست، افزود: کمبود دارو در کشور به بيش از 100 قلم مي‌رسد و در همين حال مسئولان تلاش دارند براي آرام کردم فضا حرف‌هايي بزنند که با واقعيت منطبق نيست. از جمله اينکه همه داروها از گمرک ترخيص شده است اما اين موضوع صحت ندارد.

مديرکل نظارت و ارزيابي دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو نيز 13 تير ماه امسال اذعان کرد که کشور در فروردين با کمبود 300 قلمي دارو مواجه بود که اين رقم هم‌اکنون به 75 قلم رسيده است.


 مدير عامل ايران ايرتور خبر داد
 ورود هواپيماي آنتونوف 158 براي اولين بار 

 مديرعامل شرکت هواپيمايي ايران ايرتور از ورود هواپيماي آنتونوف 158 به کشور براي اولين بار خبر داد و گفت:‌ تا دو ماه ديگر 40 فروند هواپيماي مسافري آنتونوف و ايران 140 وارد کشور مي‌شود.

سيروس باهري در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: مهرماه امسال براي اولين‌بار هواپيماي آنتونوف 158 به کشور وارد مي‌شود.

وي افزود: 40 فروند هواپيماي وارداتي شامل 20 فروند هواپيماي ايران 140 و 20 فروند هواپيماي آنتونوف 158 مي‌شود.

به گفته باهري جديد‌ترين نمونه هواپيماي مسافري آنتونوف 158 ظرفيت حمل 99 مسافر را دارد و هواپيماي مسافري ايران 140 نيز ظرفيت حمل 50 مسافر با دو نفر خدمه پروازي را دارد.

مديرعامل شرکت هواپيمايي ايران ايرتور خاطر نشان کرد: هواپيماي مسافري آنتونوف 158 توسط اوکرايني‌ها ساخته مي‌شود.

 


 ملاحظات
 كار بد مصلحت آن است كه مطلق نكنيم ‌ 

 يحيي‌زاده ــ گرمسار

اگر مدعي مسلماني هستيم (آن ‌هم مسلماني كه بداند؛ <الاسلام يعلوا و لا يعلي عليه> يعني اسلامي كه ؛ انسان‌اش و همه صفات و فضايل انساني‌اش برترين است. (و خود را شايسته و در خور چنين اسلامي، مي‌دانيم و همه صفات و فضايل انساني آن چون ؛ صداقت، شفافيت، دوستي، محبت، انصاف، عدالت، راستگويي، خوشرويي، خوش زباني، صالح و مصلح و .. را ارج مي‌نهيم و تمايل داريم، اينگونه باشيم و از رذايل غير انساني بعضي‌ها چون؛ دروغ، نفاق، بداخلاقي، بي‌انصافي، ترشرويي، بدزباني، تهمت، افترا، بي‌حرمتي، بي تقوايي، هتاكي، پرده دري، اهل ستيز و داغ و درفش و .. بيزاري مي‌جوييم، شايسته است كه براساس اين سخن ارزشي، اسلامي و انساني «من لم يشكر المخلوق، لم يشكر الخالق» ‌براي انسان‌هاي خدوم و صاحبان اخلاق و انسانيت و پيشكسوتان داراي حرمت، ارج و منزلت قايل شويم و حرمت، عزت و كرامت انساني و خدادادي آنان را پاس داريم و از توهين، افترا، بداخلاقي و بي حرمتي به آنان «كه كاري بسيار بد و ناپسند است» سخت بپرهيزيم و آنان را دلتنگ و آزرده خاطر نسازيم . ‌

همچنين بايد به انسان‌هاي آگاه، متعهد و خدوم كه بوسيله برخي از افراد پرمدعا و بي‌ظرفيت، هتاك و پرده‌در كه چون طبل ميان تهي آوازي بلند دارند (و زمانه براي آنان ابزار و وسايلي فراهم ساخت تا بداخلاقي‌هاي خود را آشكار سازند، و به ناسزا هر آنچه را كه ؛ در شأن و زيبنده خود آنان است را به ناروا بر شما خوبان روا‌مي‌دارند. بايد گفت؛ همه ايرانيان «انسان‌هاي با اصل و ريشه» آگاه، صبور، با تقوي وگذشت، به شما مي‌گويند ؛ ‌

سنگ بد گوهر اگر كاسه زرين بشكست

قيمت سنــگ نيفزايــد و زر كم نشود ‌

و يا به مفهوم اين دو بيت از حافظ؛

ما نگـوييم بد و ميل بـه ناحق نكنيم

جامه كس سيــه و دلق خود از رق نكنيم ‌

عيب درويش و توانگر به كم و بيش بد است

كار بد مصلحت آن است كه مطلق نكنيم ‌

لذا انسان مدعي اسلاميت و انسانيت بايد اينگونه باشد كه حافظ گفت. ‌


 تازه‌ ترين قيمت طلا و ارز در بازار
 رفت و برگشت قيمت طلا در کمتر از يک ساعت  

 آخرين تغييرات در نرخ طلا و سکه بيانگر ثبات نسبي قيمت ها نسبت روز گذشته است.

به گزارش خبرنگار ايسنا، ارزش طلا در ايران نسبت به روز گذشته به دليل ثبات قيمت اونس جهاني و قيمت ارز در بازار آنچنان تغييري نداشته است اما در ساعت 11 ديروز به يکباره ارزش طلا افزايش يافت و دوباره روند نزولي به خود گرفت تا جايي که به اولين قيمت روز رسيد.

بر اين اساس هر قطعه سکه تمام طرح جديديک ميليون و 82 هزار تومان، سکه تمام طرح قديم يک ميليون و 45هزار تومان، نيم سکه 568 هزار تومان، ربع سکه 368 هزار تومان و سکه گرمي 248 هزار تومان معامله ‌شد.

همچنين هر گرم طلا 18عيار 102هزار و 730 تومان، هر مثقال طلا 445 هزار تومان و اونس جهاني 1287 دلار و 10 سنت ارزش گذاري شد.

در بازار آزاد نيز هر دلار 3270 تومان و يورو 4275 تومان به فروش ‌رسيد.