تاریخ 1392/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3408 برو جستجو جستجوی پیشرفته   تعريف اعتدال گرايي در گفتمان آينده  

پس از آنکه برخي از شخصيت هاي نظام و از جمله سيد احمد خاتمي، خطيب نماز جمعه تهران از دکتر حسن روحاني رئيس جمهور منتخب خواستند تعريف خود را از اعتدال ارائه دهد، تا اين واژه هم به سرنوشت اصلاحات دچار نشود، وي کار گروهي را براي تعريف مباني گفتمان اعتدال تشکيل داده است. در اين کميته، افراد صاحب نظر از هر دو جناح سياسي کشور و برخي استادان علوم سياسي، جامعه شناسي و رسانه حضور دارند و ديدگاه هاي خود را در اين رابطه بيان مي کنند، تا اين ديدگاه ها به رئيس جمهور منتخب انتقال يابد. اما اينکه اعتدال چه تعريفي بايد داشته باشد. تا در عمل به ورطه افراط و تفريط کشيده نشود، مسئله اي است که بايد در اين کارگروه  به طور جدي به آن پرداخته شود.
بسياري از صاحب نظران عرصه سياست پس از آنکه دکتر روحاني به عنوان منتخب دولت يازدهم انتخاب شد، اشاراتي به چارچوب نظري اين واژه داشتند.اغلب اين صاحب نظران چارچوب اعتدال را چارچوب نظام جمهوري اسلامي قلمداد کردند و اعتدال را در چارچوب قانون اساسي و ارزش ها و آرمان هاي نظام جمهوري اسلامي تعريف کرده اند. به اين دليل که هدف نهايي رسيدن به ارزش هاست و هر واژه اي که در اين زمينه پر رنگ شود، نيز بايد براي رسيدن به اهداف کلي نظام مثمرثمر واقع شود.
البته مسئله ديگري که در اين ميان مطرح است،به افرادي که مامور تعريف مبحث اعتدال گرايي هستند، بازمي گردد. برخي از افرادي که در کارگروه تعريف اعتدال گرايي نامشان ديده مي شود، خود از افرادي هستند که به عنوان نظريه پردازان جناح هاي مختلف سياسي شناخته مي شوند و بيش از آنکه اعتدال در درون آنها موج بزند، جوش و خروش جناحي آنان در رفتارشان مشهود است. در واقع افرادي سياسي هستند، تا افرادي معتدل، علمي و کارشناس!
به خصوص اينکه وظيفه اين کار گروه يک وظيفه بنيادي است و تعريفي که آنان ارائه مي دهند، ممکن است در آينده سياسي و اجتماعي کشور نقش بسيار تعيين کننده اي ايفا کند. اگر تعريفي که اين کارگروه اراده مي دهد، يک تعريف صرف سياسي باشد، خود از جانب اعتدال خارج مي شود و همچنين اگر تعريفي ارائه دهند که اهداف سياسي گروهي را تامين مي کنند، باز هم اين تعريف ناقص و اشتباه خواهد بود. در واقع تعريف اعتدالي بايد از اعتدال ارائه شود و اين ممکن نيست جز اينکه افراد فوق ديدگاه ها و افکار گروهي و جناحي خود را کنار بگذارند و به طور فراملي فکر کنند.
اعتدال گرايي بايد از سوي افرادي تعريف شود که مشي اعتدالي دارند و معتقد به ارزشهاي نظام جمهوري اسلامي هستند و به طور کلي نبايد از کساني که کسوت شان افراط است، بخواهيم که چارچوب اعتدال را براي ما معني کنند و اين اصولا عقلاني نيست.
 سرويس سياسي  


 سياست در هفته اي که گذشت 

در طي هفته گذشته مهمترين اخبار حوزه سياست حول محور تحولات اخير در مصر مي گشت و هر يک از تحليل گران بين المللي و سياسي سعي کردند که در اين رابطه ديدگاه هاي خود را مطرح کنند.
در ادامه رايزني ها و گمانه زني ها براي انتخاب کابينه دولت تدبير و اميد، برخي سايت هاي خبري و سياسي و رسانه ها از احتمال قوت گرفتن معاون اولي نهاونديان رئيس اتاق بازرگاني صنعت ايران خبر مي دهند و برخي ديگر هم از معاون اولي عارف مي گويند. البته در اين ميان برخي شخصيت ها نيز توصيه هايي براي بسته شدن کابينه به دکتر روحاني داده اند.
صدا و سيما نيز در آخرين خدمت خود به دکتر احمدي نژاد و دولت وي، طي مراسمي به طور گسترده  از وي تجليل کرد و اظهارات دکتر احمدي نژاد و نيز مهندس ضرغامي رئيس صدا و سيما در اين همايش خبر ساز شد.
آيت اله هاشمي رفسنجاني نيز در ديدارهاي جداگانه جمعي از مديران اجرايي دولت هاي سازندگي و اصلاحات و نمايندگان مجلس برخي استان ها با تشريح شرايط سخت اقتصادي، سياسي کشور در پايان دوره دولت هاي نهم و دهم، گفته است: «دولت جديد وارث مشکلات داخلي و خارجي فراوان به ويژه در عرصه هاي اقتصادي و سياسي است و انتخاب دکتر روحاني بسيار معنادار بود و حاکي از درک بالاي مردم حتي در مناطق روستايي نسبت به واقعيت هاي جامعه است.
در ادامه خبرها و اظهارنظرها در رابطه با قوت گرفتن احتمال انصراف محمدمهدي مفتح، منتخب رديف سي و يک شوراي شهر تهران و انتخاب وي به عنوان نماينده مردم  تويسرکان در مجلس شوراي اسلامي در انتخابات اخير ميان دوره اي مجلس، به احتمال فراوان وي در سنگر مجلس شوراي اسلامي حضور خواهد يافت. حضور همزمان محمد مهدي مفتح در انتخاب شوراها از حوزه تهران و ميان دوره اي مجلس از حوزه تويسرکان، اتفاق نادري بود که تاکنون سابقه نداشت. با اين حال، مفتح، به عنوان نماينده مجلس از حوزه تويسرکان به بهارستان رفت، اعتبارنامه اش به تصويب رسيد و حالا رسما صندلي قانونگذاري تويسرکان را در اختيار دارد. به هرحال با نزديک شدن به مراسم تنفيذ، با زعم اظهار نظرها در رابطه با انتخاب دکتر روحاني، کابينه وي، اعتدال گرايي و... بيشتر خواهد شد و برخي از اين نظرها،در واقع خط و نشان را هم دارد.  


 يادداشت
 علامت سوال در مقابل اردوگاه اصولگرايان 

اصولگرايان اين روزها همچنان در پي يافتن راهي هستند، که بوسيله آن بتوانند ثابت کنند پيروزي روحاني در انتخابات، نه نشانه شکست آنها بوده و نه مهم تر از آن، نشانه پيروزي اصلاح طلبان است. آنها بدون توجه به اينکه وضعيت راي روحاني در همه نظر سنجي هاي معتبر، قبل و بعد از اعلام حمايت هاشمي و خاتمي از او، قابل مقايسه نيست، هريک از دريچه اي به ماجراي انتخاب دکتر روحاني مي نگرند و بر اساس زاويه ديد خود، تفسيري هم از اين انتخابات ارائه مي کنند.
اما فرآيند انتخابات خرداد 92، به جز نتيجه آن که پيروزي گزينه مورد حمايت اصلاح طلبان بود، براي اصولگرايان خاطرات ناخوشايند ديگري را هم به يادگار گذاشته است. آنها اگر از تکاپوي اثبات پيروز  نشدن اصلاح طلبان در انتخابات فارغ شوند، مي توانند کمي هم به روزها و ماه هاي قبل از انتخابات رجوع کنند. روزهايي که يک جريان اصولگرايي با پنج کانديدا، جريان ديگر با سه کانديدا و جبهه پايداري هم با يک کانديدا در حال رقابت با هم بودند. گروه ها و جريان هايي که نه تنها تا رسيدن به خط پايان انتخابات هيچگاه نتوانستند به يک گزينه واحد برسند، بلکه ائتلاف هاي آنها هم به شکست انجاميد و صرف نظر از اينکه گزينه هاي اصلي ائتلاف پنج گانه و جبهه پايداري، از مرحله ثبت نام فراتر نرفتند، آنها که از فيلتر شوراي نگهبان عبور کردند، هم بيش از گزينه هاي مورد حمايت اصلاح طلبان، با يکديگر  چالش داشتند.
درست در نقطه مقابل اين صف آرايي درون خانگي اصولگرايان، گزينه هاي اصلاح طلبان توانستند با محوريت هاشمي و خاتمي، همه آراي بدنه اجتماعي خود را در يک سبد بريزند، تا در مرحله اول انتخابات، مردم کار را تمام کنند، اما جدا از اينکه چرا جناح راست نتوانست به يک گزينه واحد برسد و  اصلاح طلبان از عهده اين امر بر آمدند، سوال ديگري که اصولگرايان اين روزها مشغول پاسخ دادن به آن هستند، اين است که چرا در نهايت، مجموع آراي نامزدهاي اصولگراي انتخابات هم نتوانست هم وزن راي روحاني شود. آنها حالا با اين سوال مواجه هستند که چرا جامعه به اصولگرايي نه گفت هر چند هنوز چهره هايي همچون اسداله بادامچيان و حبيب اله عسگراولادي، با تکيه بر عضويت دکتر روحاني در جامعه روحانيت مبارز، پيروزي او را شکست اصولگرايان  نمي دانند، اما هستند برخي اصولگراياني چون محمد نبي حبيبي و عباس سليمي نمين که معتقدند بايد شکست را پذيرفت و به بازسازي بدنه اصولگرايي روي آورد.
علي مطهري نماينده مردم تهران که مي توان او را تنها اصولگراي اصلاح طلب مجلس دانست، در اين باره گفته است : « دکتر روحاني يک اصلاح طلب اصطلاحي نيست، بلکه يک اصول گراي اصلاح طلب است يعني فراجناحي و مستقل است. منتها  با توجه به اينکه حاميان وي در اين انتخابات بيشتر اصلاح طلبان بودند و شخصيت هاي اصول گرا کمتر حاضر شدند، به طور علني از ايشان حمايت کنند، ما مي توانيم پيروزي وي را پيروزي اصلاح طلبان و شکست اصول گرايان بناميم »
اما محمدرضا باهنر، در پاسخ به اين سوال که دليل راي مردم به روحاني، اگرچه نه گفتن مردم به سياست هاي دولت اصولگراي احمدي نژاد را انکار نمي کند، اما اصلاح طلبان را هم در شنيدن اين نه با اصول گرايان شريک مي داند، مي گويد : « دليل راي مردم به روحاني اتفاق هاي 16 سال گذشته بوده است.»
اما با تمام اين تفاسير، به نظر مي رسد علامت سوال هايي که با برگزاري انتخابات رياست جمهوري سال 92، در مقابل اردوگاه اصول گرايان قرار گرفت، براي رسيدن به پاسخ، نياز به زمان بيشتري دارد.
رهگذر


 شينهوا:
 برکناري مرسي تاثيري بر روابط مصر با ايران ندارد  

«با وجودي که ايران سرنگوني محمد مرسي، رييس جمهور اسلامي گراي مصر با حمايت نظاميان را "غيرقابل پذيرش" مي  داند، تحليلگران معتقدند که اين رويداد تاثيري بر روابط آتي ميان مصر و ايران نخواهد گذاشت.»  
به گزارش (ايسنا)، خبرگزاري شينهوا در گزارشي تحليلي به قلم محمود فولاي با اشاره به اين موضوع افزود: اولين واکنش رسمي ايران، پنج روز پس از برکناري مرسي در اوايل ماه جاري صورت گرفت و عباس عراقچي، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران در تاريخ هشتم ژوييه گفت که «مداخله نيروهاي مسلح مصري در امور سياسي غيرقابل پذيرش و دردسرساز است.»  
دو روز بعد وزارت خارجه مصر بر اين واکنش ايران برچسب "مداخله غيرقابل پذيرش" زد و افزود که اين واکنش مبتني بر برداشت اشتباه ايران از تحولات داخلي مصر است.  
تحليلگران مي گويند که به نظر مي  رسد ايران در موضع تجديد نظر و فکر کرده است که نمي خواهد روابطش با مصر را بر مساله مرسي مبتني کند و اين موضوع در اظهارات اخير علي اکبر صالحي، وزير امور خارجه ايران مشاهده شد که از گروه هاي سياسي مصري خواست تا وحدت ملي را تحکيم کنند.  
صالحي روز پنج شنبه در تماس تلفني با محمد کامل عمر، همتاي مصري خود گفت که «سرنوشت مصر بايد توسط ملت مصر تعيين شود و هر تصميمي که مردم مصر اتخاذ کنند بايد مورد احترام همه قرار گيرد» و افزود: جمهوري اسلامي همواره به دنبال بهترين روابط با مصر بوده و خواهد بود.  
محمود فاروق، کاردار پيشين مصر در تهران به خبرگزاري شينهوا گفت که انتظار ندارد برکناري مرسي تاثير منفي بر عادي سازي تدريجي روابط مصر - ايران داشته باشد که از سه دهه اختلاف رنج برد.  
وي توضيح داد: فکر نمي کنم برکناري مرسي بر روابط با ايران که هم اکنون نيز به دلايل ديگري از جمله مواضع در قبال بحران سوريه و تفاوت ي هاي ايدئولوژيک ميان سني هاي مصر و شيعه هاي ايران راکد است، تاثير داشته باشد.  
بنا بر اين گزارش، روابط ميان مصر و ايران در پي امضاي پيمان صلح توسط مصر با رژيم صهيونيستي در سال 1979 قطع شد. اما بعد از آن که مصري ها در اوايل سال 2011 حسني مبارک را برکنار کردند، "پيشرفتي" در اين روابط ظاهر شد. 
روابط سرد دو طرف بعد از سفر مرسي به ايران براي حضور در کنفرانس جنبش غيرمتعهدها شروع به گرم شدن کرد و به دنبال آن، محمود احمدي نژاد، رييس جمهور ايران در ماه فوريه براي شرکت در يک کنفرانس اسلامي به مصر سفر کرد.  
فاروق گفت که روابط ميان دو کشور در دوران مرسي و احمدي نژاد به جز تبادل ديدارهاي ديپلماتيک شاهد تحول بزرگي نبود.  
بنا بر اين گزارش، وي معتقد است که سقوط رژيم اسلام گراي مصر باعث آشفتگي حسن روحاني، رييس جمهور منتخب ايران خواهد بود اگرچه وي در مقايسه با سلف خود فردي ميانهي رو در نظر گرفته مي شود.  
فاروق گفت: سقوط مرسي به نفع ايران نيست که به دنبال تکميل عادي سازي روابط با مصر است.  
او افزود که برکناري مرسي به خودي خود احتمالا تاثيري بر اين پروسه نخواهد داشت.  
بنا بر اين گزارش، رييس بخش ديپلماتيک روزنامه دولتي الاهرام، گفت که برکناري مرسي ممکن است بر روابط مصر و ايران تاثيري موقت داشته باشد.  
وي به شينهوا گفت که اين امر «تاثير زيادي بر روابط دو جانبه آن ها نخواهد گذاشت زيرا ايران اساسا بر منافعش در منطقه متمرکز است» و افزود که ممکن است برکناري مرسي فقط تاثيري موقت داشته باشد تا زماني که مسايل رفع شود و ديدگاه ها روشن تر شود.  
او افزود: اين را مي توان در اولين واکنش ايران که نارضايتي را نشان داد و سپس پذيرفت که هر تصميمي که توسط مردم مصر اتخاذ شود، بايد محترم شمرده شود، مشاهده کرد.  
سينوتي نيز با فاروق دراين باره هم نظر است که در حال حاضر هم موانع بسياري در مسير روابط عادي ميان مصر و ايران وجود دارد که هيچ ربطي به سرنگوني مرسي ندارد، از جمله بحران سوريه، تفاوت هاي ايدئولوژيک و نيز مسايلي که ايران با برخي کشورهاي حاشيه خليج فارس دارد که با مصر روابط متقابل دارند.


 با نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي  

بعد از تعطيلي دو هفته اي مجلس، پس از برگزاري دو انتخابات بزرگ و اعلام نتايج که غالب نمايندگان به عناوين مختلف درگير مسايل انتخابات بودند، نمايندگان اين هفته به بهارستان رفتند تا در ادامه فعاليت هاي کاري خود در پايان روزهاي آخر دولت دهم، تصميماتي را اتخاذ نمايند.پس از مشخص شدن آرايش سياسي نمايندگان استان در انتخابات بزرگ رياست جمهوري يازدهم، چهار نماينده فعلي استان از همدلي و وحدت و همکاري با دولت تدبير و اميد مي گويند.
البته دکتر کاتب نماينده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شوراي اسلامي، اين روزها به شدت به دنبال مصوبه اي است که در آن نحوه راي اعتماد به کابينه تغيير مي کند، هرچند که خبرها حاکي از اين نکته است که به اين دوره از انتخاب کابينه نخواهد رسيد. طبق اين مصوبه و در صورتي که در صحن علني مجلس هم به تصويب برسد، وزراي پيشنهادي بايد شرايطي که قانون ذکر مي شود را داشته باشند و  همچنين نحوه راي اعتماد به کابينه نيز تغيير مي کند.
در ادامه اظهار نظرها در رابطه با معرفي کابينه دولت يازدهم، مهندس عليرضا خسروي نماينده مردم سمنان، مهديشهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي معتقد است که دولت يازدهم براي تشکيل کابينه بهتر است فراخوان بدهد. وي همچنين در مورد عملکرد دولت احمدي نژاد نيز گفته است که عملکرد وي را کارشناسان بررسي نمايند. اين عضو کميسيون عمران مجلس نيز با انتقاد از طرح تفکيک وزارت راه و مسکن، آن را يک طرح سياسي دانسته و از اختيارات دولت برشمرده است.
دکتر رستميان نماينده مردم دامغان نيز در مجلس شوراي اسلامي که نايب رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس هم است اين روزها سخت به دنبال مشخص شدن وضعيت درمان و دارو مردم از جمله اهالي استان سمنان و شهر دامغان است، وي در اظهار نظري گفته هرچه سريع تر تکليف وضعيت دارو بايد مشخص شود و معلوم گردد که وزارت بهداشت 2200 ميليارد اعتبار را در چه جايي صرف کرده است. وي همچنين به شدت از رشد نامتوازن استان انتقاد کرده و اظهار داشته است که استان سمنان قرباني عدالت گستري دولت احمدي نژاد شده است.
دکتر جلالي نيز طي اين دو هفته تعطيلي مجلس، ديدارهاي گوناگوني را در مرکز پژوهش هاي مجلس داشته و در حوزه انتخابيه خود نيز با حضور  در شوراي اداري شاهرود و ميامي پيگير مسايل هم بوده است.
از جمله پيگير احداث توليد کربنات سديم و مس عباس آباد براي ميامي، از جمله آنهاست.
حضور در بخش جديد نردين از توابع شهرستان ميامي به اتفاق مقامات بلند مرتبه استان از ديگر برنامه هاي دکتر کاظم جلالي طي اين دو هفته در حوزه انتخابيه خود بوده است.