تاریخ 1392/04/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3397 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حادثه پل صدر بر اثر تحريم ها بود؟ 

يکشنبه نهم تيرماه; عقربه ها چند دقيقه اي از ساعت 10 گذشته بود که صدايي مهيب در حوالي ميدان نوبنياد، چيزي تاحدود 100 متر، شنيده شد. همه ناخودآگاه گوش هايشان تيز شد تا ببينند منبع صدا کجا بود. در محدوده ساخت «پل طبقاتي صدر» حادثه اي رخ داده بود. در فاصله زماني کوتاهي، نيروهاي عملياتي پروژه خود را به محل حادثه رساندند. اورژانس و آتش نشاني هم به سرعت در محل حاضر شدند. راهنمايي و رانندگي تمام راه هاي منتهي به محل حادثه را به سرعت مسدود کرد اما مشکل  اين بود که در آن ساعت، مانند هر روز، غرب به شرق بزرگراه صدر مملو از خودرو بود و امکان تخليه به هيچ عنوان وجود نداشت. لحظاتي پس از اين حادثه نيروهاي انتظامي در محدوده پل صدر مستقر شدند و کار حفاظت از محوطه صدر را بر عهده گرفتند; امري که در عين حال تهيه هرگونه خبر و عکس از سوي رسانه ها را دشوار کرد. در عين حال سربازان وظيفه نيز در نقاط مختلف اطراف پل مستقر شده بودند تا علاوه بر حفظ امنيت اطراف پل، حوادث احتمالي را نيز تحت کنترل داشته باشند.
يکي از مهندسان ناظر پروژه که در محل حادثه حاضر شده بود،  درباره علت حادثه گفت: «رها شدن جک بين پل و زيرستون پل که «نئو پرن» نام دارد، علت اين اتفاق بود. اين جک پلاستيکي سياه رنگ که يک تن وزن دارد و نقش ضربه گير را ايفا مي کند، به سبب تحريم هاي اخير عليه ايران، از چين وارد مي شود و کيفيت لازم را ندارد. به بيان راحت تر بگويم که اگر به وسيله جرثقيل هاي 800 تني ترميم صورت نگيرد، اين بخش مي شکند.»
وي در ادامه با اشاره به اين که تا به حال چنين رخداد مشابهي به وقوع نپيوسته است، ادامه داد: «تاکنون چنين حادثه اي نداشتيم و بايد فکري براي جلوگيري از تکرار آن صورت گيرد زيرا واقعا خطرناک است.» اما از شنبه ششم فروردين 1390 که کار اجرايي و عمراني عمليات پل طبقاتي صدر آغاز شد، اين چندمين اتفاق ناگواري است که به وقوع پيوسته است. در حادثه نخست سه شنبه بيست و چهارم مرداد سال گذشته جرثقيلي که درحال حمل قطعه اي بتني بود، روي چهار دستگاه خودرو از جمله يک دستگاه پرشيا و يک دستگاه تويوتا ياريس سقوط کرد که طي آن يک پيرمرد 70ساله به شدت مصدوم شد اما حسن جوادي فرد، 10 روز بعد در بيمارستان لاله واقع در شهرک غرب، به دليل شدت جراحات وارده درگذشت.
وي در سکوت خبري، در بهشت سکينه کرج به خاک سپرده شد. يکي ديگر از مصدومان نيز بانويي بود که نامش مشخص نشد اما شنيده شد که دچار ضايعات نخاعي شديدي شده است. دو ماه و 10 روز بعد، يعني پنجشنبه چهارم آبان بود که يکي از پايه ستون هاي پلي که به تازگي کار گذاشته شده بود به طور ناگهاني سقوط کرد و روي بخشي از رفيوژ مياني (بخش مياني) و بخش کوچکي از سطح سواره رو بزرگراه صدر افتاد که اين مهم سبب انسداد شرق به غرب بزرگراه صدر - بابايي و مدرس در محدوده پل زرگنده و ديگر محورهاي منتهي به آن شد.
«حمزه شکيب» عضو شوراي شهر تهران در اين باره بدون اشاره جزيي به اصل حادثهگفت: «تا آنجا که من از دوستان اطلاع حاصل کرده ام، حادثه ناگواري رخ نداده و خطر رفع شده است.
رهاشدگي يکي از جک هاي ضربه گير پل، اتفاق افتاده است. به عقيده من وقوع اين دست اتفاقات در پروژه هاي عمراني به ويژه در محدوده کارهاي شهري اتفاقي معمول به نظر مي رسد و نبايد درباره آن بزرگ نمايي صورت گيرد.»

 


 پليس فتا، سايه سار امنيت فضاي مجازي
 انتخاب رمز عبور 

رايج ترين روش احراز هويت، استفاده از رمزهاي عبور است. همچنين اين روش به عنوان ضعيف ترين شکل حفاظت محسوب مي شود.  
اگر رمزهاي عبور هوشمندانه انتخاب شده و به درستي مديريت شوند، مي توانند بسيار کارآمد باشند. دو نوع رمز عبور وجود دارد: ايستا و پويا. رمزهاي عبور ايستا تغيير نمي کنند در صورتي که رمزهاي عبور پويا پس از يک بازه زماني مشخص تغيير مي يابند. رمزهاي عبور يکبار مصرف يا رمزهاي عبور use-single  از انواع رمزهاي عبور پويا هستند که هر زمان از آنها استفاده شود تغيير مي يابند. رمزهاي عبور يکبار مصرف قويترين نوع رمزعبور محسوب مي شوند. انسان توانايي به خاطر آوردن يک سري نامتناهي از رشته کاراکترهاي تصادفي را ندارد بنابراين رمزهاي عبور يکبار مصرف اغلب به عنوان عامل هاي نوع دو شناخته مي شوند که از دستگاه هاي پردازشي مانند token  استفاده مي-کنند.
در برخي از محيط ها، رمزهاي عبور اوليه براي حساب هاي کاربري کاربران به طور خودکار توليد مي شوند. اغلب رمزهاي عبور توليد شده به صورت رمز عبور ترکيبي است. رمز عبور ترکيبي، رمز عبوري است که از ترکيب دو يا چند کلمه نامرتبط به همراه عدد و نشانه در بين آن ها ساخته مي شود. توليد رمزهاي عبور ترکيبي براي کامپيوتر آسان است اما نبايد براي مدت زمان طولاني از آن ها استفاده کرد زيرا نسبت به حملات حدس زدن رمز عبور آسيب پذير مي شوند. اگر الگوريتم توليد رمزهاي عبور کشف شود، تمامي رمزهاي عبور ايجاد شده توسط سيستم در معرض خطر قرار مي گيرند.   
يک روش رمز عبور که کمي موثرتر از رمز عبور اوليه است، عبارت عبور مي باشد. عبارت عبور رشته اي از کاراکترها است که معمولا طولاني تر از رمز عبور است.  
بسياري از سيستم ها، سياست هايي براي رمز عبور اتخاذ مي نمايند تا ويژگي ها و املاي رمز عبور را محدود نمايند. رايج ترين محدوديت ها شامل حداقل طول رمز عبور، حداقل عمر رمز عبور، حداکثر عمر رمز عبور، استفاده از سه يا چهار نوع کاراکتر در رمز عبور (حروف کوچک، حروف بزرگ، اعداد و نشانه ها) و ممانعت از استفاده مجدد از رمز عبور مي باشد.  
در سياست هاي امنيتي سازمان بايد به وضوح لزوم نياز به رمز عبور قوي و چگونگي ايجاد يک رمز عبور قوي تعريف گردد. اگر رمزهاي عبور توسط کاربران نهايي ايجاد مي شوند، لازم است تا براي ايجاد رمز عبور قوي پيشنهادات زير درنظر گرفته شوند:
از نام، نام کاربري، آدرس پست الکترونيکي، شماره پرسنلي، شماره کارت ملي، شماره تلفن و نام ها و کدهاي شناسايي ديگر استفاده نشود.
از کلمات فرهنگ لغت، اصطلاحات و يا کلمات اختصاري استفاده نشود.
از کلماتي با املاي غير استاندارد همراه با حروف بزرگ استفاده گردد.
حروف الفبا انتخاب شوند و با اعداد جايگزين گردند.
لازم است که کاربران رمزهاي عبور خود را به طور مداوم تغيير دهند. 
رمزهاي عبور نبايد در هيچ فرم يا قالبي نمايش داده شوند.
بايد از ايجاد ليستي از رمزهاي عبور کاربران اجتناب کرد. رمزهاي عبوري که به راحتي به خاطر سپرده مي شوند اغلب توسط ابزار شکستن رمز عبور به راحتي کشف مي گردند.
هرگز رمزهاي عبور را از طرق پست الکترونيکي انتقال ندهيد.
پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات استان سمنان


 پرتاب نارنجک براي فرار از محاصره پليس 

مرد خطرناک که به اتهام قتل تحت تعقيب بود بعد از 10سال فرار سرانجام در محاصره پليس گرفتار و دستگير شد.
بنابر گزارش اين پرونده، سال82 وقوع يک قتل مسلحانه به پليس آگاهي خوزستان اعلام شد و تيمي از ماموران تحقيقات خود را براي دستگيري عاملان جنايت آغاز کردند. آنچه مسلم بود مرد تيرانداز با همدستي 2برادرش به علت اختلافات مالي،  مردي را به رگبار بسته بودند. بعد از اين حادثه برادران تيرانداز تحت تعقيب پليس قرار گرفتند تا اينکه بعد از گذشت 10سال مخفيگاه يکي از قاتلان در خانه اي در يکي از شهرهاي خوزستان شناسايي شد.

محاصره پليس
18خرداد ماه سال جاري ماموران پليس آگاهي خوزستان وقتي مطمئن شدند که قاتل تحت تعقيب در مخفيگاهش حضور دارد آنجا را تحت محاصره قرار دادند. مرد خطرناک وقتي خود را در يک قدمي دستگيري ديد به سرعت خود را به در پشتي خانه اش رساند تا از آنجا فرار کند اما متوجه شد که پشت آن در هم تعداد زيادي مامور ايستاده و اگر در را باز کند گرفتار خواهد شد به همين خاطر با پرتاب نارنجک به بيرون از خانه قصد فرار داشت اما در نقشه خود ناکام ماند و سرانجام به دام ماموران افتاد.

سرقت هاي مسلحانه
بعد از دستگيري اين مرد 32ساله، ماموران به بازرسي از مخفيگاه وي پرداختند و در آنجا يک اسلحه کلاش، 11تيرخشاب، 140فشنگ، يک کلت کمري و 50فشنگ آن، 5.3کيلو ترياک، عابربانک هاي سرقتي و خودروي 405اوراق شده کشف کردند. بررسي ها نشان مي داد که اين مرد خطرناک با همدستانش دست به سرقت خودرو و اوراق آن مي زدند. اعضاي اين باند نه تنها سرقت خودرو در کارنامه خود به ثبت رسانده بودند بلکه شبانه از ديوار خانه هاي اطراف شهر بالا مي رفتند و با تهديد اسلحه دست به سرقت احشام از طويله خانه ها نيز مي زدند.
با افشاي اين حقايق، قاتل خطرناک تحت بازجويي قرار گرفت و اقرار کرد که 10سال پيش به خاطر اختلافات مالي که با مقتول داشته دست به قتل وي زده است. اين در حالي بود که در تحقيقات مشخص شد برادران اين مرد در مدت اين 10سال فوت کرده اند. سرهنگ خواجوي رئيس پليس آگاهي استان خوزستان با اعلام اين خبر به همشهري گفت: با دستگيري اين جنايتکار فراري، تحقيقات تکميلي از وي آغاز شده است تا جرائم احتمالي ديگر اين مرد خطرناک فاش شود. همچنين تجسس هاي پليسي براي دستگيري همدستان سارق همچنان ادامه دارد.

 


 هتک حرمت دختر جوان در پي پاسخ منفي! 

فردي که به خاطر شنيدن پاسخ منفي از دختر مورد علاقه اش، موجب هتک حرمت وي در فضاي مجازي شده بود، توسط پليس فتا شناسايي و دستگير شد.
به گزارش فارس، سرهنگ زارع پور رئيس پليس فتا يزد اعلام کرد: پيرو شکايت دختري جوان مبني بر هتک حرمت اينترنتي وي در فضاي مجازي، موضوع در دستور کار کارشناسان پليس فتا قرار گرفت.
سرهنگ زارع پور در تشريح اين خبر گفت: بنابر اظهارات شاکي و بررسي هاي انجام شده مشخص شد فردي عکس هاي خصوصي وي را در يکي از شبکه هاي اجتماعي منتشر کرده و با ارسال ايميل هايي توهين آميز براي شاکي و دوستانش موجب هتک حرمت وي شده است.
رئيس پليس فتا يزد افزود: پس از بررسي هاي فني و تخصصي متهم که از همکلاسي هاي شاکي بود شناسايي و دستگير شد، متهم در بازجويي هاي انجام شده به جرم خود اقرار و انگيزه خود را انتقام گيري به علت بي توجهي شاکي به تقاضاي دوستي با وي عنوان کرد.
اين مقام انتظامي به جوانان توصيه کرد اطلاعات و عکس هاي خصوصي خود را در شبکه هاي اجتماعي قرار نداده، همچنين از پاسخگويي به ايميل هاي ناشناس و برقراري دوستي و ارتباط در فضاي مجازي با افرادي که هويت واقعي آنها مشخص نمي باشد خودداري کنيد.