تاریخ 1392/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3373 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در قالب مانور خدمت متعالي انجام شد;
 اصلاح و بهسازي شبکه هاي توزيع برق منطقه پشت کوه مهديشهر 

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
با اجراي مانور خدمت متعالي، شبکه ها و تاسيسات توزيع برق منطقه پشت کوه از توابع بخش شهميرزاد در شهرستان مهديشهر اصلاح و بهسازي شد.
معاون بهره برداري و ديسپاچينگ شرکت توزيع برق استان سمنان گفت: کاهش خاموشي هاي ناخواسته، ارتقاي پايداري خطوط برق رساني، کاهش تلفات و افزايش رضايت مردمي از مهمترين اهداف اين طرح است.
سعيد قدس بيان داشت: افزايش تونل و آمادگي عملياتي و پشتيباني در مواجهه با حوادث احتمالي و غيرمترقبه در شبکه هاي توزيع برق از ديگر اهداف اجراي اين گونه مانورها به شمار مي رود.
وي با اشاره به اين که در اين مانور 34 هزار متر خطوط 20 کيلو ولت منطقه پشت کوه اصلاح گرديد، افزود: دو اصله پايه برق جديد جهت بهسازي وضعيت آرايش شبکه نصب شده است.
قدس يادآور شد: عمليات بهسازي 450 اصله پايه برق شامل تعويض اصلي هاي شبکه، بازبيني مقره ها، آچارکشي يراق آلات، شاخه زني درختان، سرويس 3 سري قطع کننده و برقگير و اصلاح فلش شبکه ها انجام شد.
وي با اعلام اينکه 70 نفر نيروي عملياتي و پشتيباني در اين مانور حضور داشتند يادآور شد: چنانچه اين طرح به صورت عادي انجام شود 20 روز زمان کاري نياز داشته و با اجراي اين طرح در کوتاه ترين مدت ممکن و با اعمال کمترين ميزان خاموشي، بيشترين بهره وري حاصل شده است.

 


 بازديد فرماندار از طرح هاي در حال احداث شهرداري و شوراي شهر مهديشهر 

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
فرماندار به اتفاق شهردار و اعضاي شوراي شهر مهديشهر از طرح هاي در حال احداث شهرداري و شوراي شهر مهديشهر بازديد کردند .
به گزارش روابط عمومي فرمانداري مهديشهر، احداث پارکينگ ورودي غار دربند، ترمينال درون شهري و برون شهري ،ساختمان اداري در حال احداث شهرداري، آرامستان جديد مهديشهر و همچنين مجتمع پژوهشکده رويان  و بيمارستان 85 تختخوابي مهديشهر که از محل اعتبارات دولتي و با پيگيري هاي  شوراي شهر مهديشهر مصوب شده بود از طرح هايي بود که مورد بازديد فرماندار و همراهان  قرار گرفت .
محمد رضا قنبري فرماندار مهديشهر در اين بازديد ضمن تقدير و تشکر از زحمات و تلاش هاي شهرداري و اعضاي شوراي شهر مهديشهر، بر اتمام طرح هاي نيمه کاره  تا پايان کار اين دوره شورا تاکيد کرد .
محمد علي کسائيان شهردار مهديشهر نيز با ارائه گزارشي از روند اجراي کار و نحوه  تخصيص اعتبارات طرح هاي شهرداري، خواستار مساعدت فرماندار براي تامين اعتبارات مورد نياز به منظور تکميل و به سرانجام رساندن طرح ها شد.


 موافقان احداث جاده علي آباد - شاهرود اجراي مصوبه را خواستار شدند 

شاهرود- خبرنگارروزنامه پيام استان سمنان
سيد جعفر موسوي نماينده حاميان جاده علي آبادکتول به شاهرود در اين زمينه گفت: ما امروز اينجا آمديم تا به رئيس جمهور بگوييم که با وجود تاکيد شما، اين پروژه بزرگ سفر اول به گلستان همچنان بر زمين مانده است.
جمعي از حاميان جاده علي آبادکتول به شاهرود همزمان با سفر رئيس جمهور براي افتتاح پروژه سد کبودوال با حضور در پشت در ورودي سد کبودوال، خواهان توجه رئيس جمهور براي تسريع در اجراي اين مصوبه دولت شدند.
  اين عده از با تجمع مقابل پروژه سد کبودوال منتظر رئيس جمهور بودند تا نسبت به تسريع در ساخت پروژه جاده عليآباد کتول، دستور لازم ارائه شود.
سيد جعفر موسوي نماينده حاميان جاده عليآباد کتول به شاهرود گفت: ما امروز اينجا آمديم تا به رئيس جمهور بگوييم که با وجود تاکيد شما، اين پروژه بزرگ سفر اول به گلستان همچنان بر زمين مانده است.
  وي افزود: متاسفانه حتي اجازه ورود به مسير ورودي کبودوال نيز به ما داده نشد، اميدواريم رسانه ها صداي ما را به دولت برسانند.
رحمت الله نوروزي نماينده مردم علي آباد کتول نيز در جمع تجمع کنندگان گفت: پيگير اين مصوبه دولت در گلستان هستيم زيرا خود رئيس جمهور دستور اجراي آن را صادر کرده اند.
وي افزود: بايد فضا در مورد جاده علي آباد کتول به شاهرود که پروژه سفر اول دولت است آرام تر شود.

 


 بالغ بر 1400 بانوي شاهرودي معتکف شدند 

شاهرود- خبرنگارروزنامه پيام استان سمنان
کارشناس فرهنگي امور بانوان اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان از شرکت يک هزار و 422 بانوي شاهرودي در مراسم اعتکاف امسال خبر داد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات سلامي استان سمنان، فهيمه کريميان ضمن اشاره به معتکف شدن يک هزار و 422 بانوي شاهرودي در چهارده مسجد اين شهرستان اظهار داشت: اين تعداد مساجد از پنج شنبه، شب دوم خرداد تا يکشنبه شب پنجم خرداد بعد از صرف افطار پذيرايي معتکفان است.
وي همچنين از اعزام  22 مبلغه جهت سخنراني، پاسخگويي به احکام شرعي و شبهات ديني، انجام اعمال امه داوود و برگزاري مراسم ميلاد حضرت علي(ع) و وفات حضرت زينب (س) به مساجد محل برگزاري اعتکاف ويژه بانوان در شاهرود خبر داد.
کارشناس فرهنگي امور بانوان اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان در بخش ديگري با اشاره به فضيلت اعتکاف تصريح کرد: جواني که در مراسم اعتکاف، طعم شيرن ايمان و انس  با خداوند را مي چشد، لذت هاي مادي و شهواني در ديدگانش، حقير و بي ارزش مي شود و به آساني در گرداب فساد و باورهاي ضد ديني گرفتار نخواهد شد.

 


 دانشگاه صنعتي شاهرود به دانشگاه شاهرود تغيير نام يافت 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
رييس دانشگاه شاهرود در جمع خبرنگاران شهرستان شاهرود به طور رسمي تغيير نام دانشگاه را از صنعتي به دانشگاه شاهرود اعلام کرد.
  دکتر علي مرادزاده در ادامه گفت: در سال 81 دانشگاه به دانشگاه صنعتي تغيير نام يافت که در آن زمان تصميم خردمندانه اي بود اما در طي 10 سال گذشته براي توسعه و ايجاد برخي از رشته ها ما را با مشکل مواجه کرد. از جمله رشته حسابداري و کشاورزي که اجازه توسعه اين گونه رشته ها در دانشگاه صنعتي داده نمي شد و در جلسات شوراي دانشگاه نظرات مخالف و موافق بررسي شد و در نهايت دکتر کامران دانشجو وزير محترم علوم اختيار انتخاب يکي از دو دانشگاه جامع و صنعتي را به ما داد.
وي به تشريح دو نظر پرداخت و گفت: مخالفان بر اين باور بودند که دانشگاه صنعتي در اذهان جايگاه ويژه اي دارد و موافقان هم بر اين نظر بودند که چرا وقتي مي توان بيشتر رشته ها را داشت چرا بايد تنها به رشته هاي فني و پايه بسنده کرد؟ و در نهايت تصميم دانشگاه جامع پذيرفته شد.
وي در پاسخ به اين سوال که چرا 2 سال پيش که موافقت انجام شد اين نظر به طور رسمي اعلام نشد؟ گفت: ما چندين گزينه پيش رو داشتيم از جمله ايجاد دانشگاه دختران لذا بنابر اتفاق آرا» تصميم بر آن شد که شرايط موجود حفظ شود و ما بتوانيم امتيازات بيشتري دريافت کنيم. بنابراين ابتدا امتياز 4 پرديس علوم، فني مهندسي، کشاورزي و منابع طبيعي و بين الملل را دريافت کرديم سپس اين تغيير را پذيرفتيم و اکنون دانشگاه ما جامع است هر چند که استفاده از نام «جامع» در هيچ دانشگاهي متداول نيست و در حال حاضر نام اين دانشگاه «دانشگاه شاهرود» است.

 


 حضور راي اولي ها در انتخابات هراس دشمن را به دنبال دارد 

خلخالي با بيان اينکه حضور مردم در صحنه انتخابات امسال باعث عقب نشيني و نااميدي دشمن مي شود، افزود: مردم ايران اسلامي با تکيه بر سه رکن اعتقاد ديني، پيروي از ولايت فقيه و وحدت و حضور گسترده همواره در تاريخ انقلاب اسلامي درخشيده و تجلي آفريده است.
معاون سياسي امنيتي استانداري سمنان تاکيد کرد: نسل جديد جامعه ايران نيز همانند نسل هاي افتخارآفرين گذشته شکست ناپذير و استوار در برابر جنگ نرم دشمن ايستاده است.
دانش آموزان چندين دبيرستان دخترانه شهرستان سمنان که امسال با راي دادن در انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري و چهارمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا نقش آفريني خود در عرصه سياسي و اجتماعي را آغاز مي کنند، در اين همايش حضور داشتند.

 


 روز شمار تاريخ  

9 خرداد برابر با 19  رجب و 30 مي

1293ش: ورود قواي استعماري انگليس به سرزمين اسلامي عراق 
همزمان با گسترش آتش جنگ جهاني اول به نواحي شرقي اروپا، انگلستان، در سال 1293 ش برابر با 1914 م به امپراتوري عثماني اعلان جنگ داد و پس از چند روز تصميم به اشغال شهر بصره در جنوب عراق گرفت. چون اهالي بصره از اين موضوع مطلع شدند، سخت به هراس افتادند و از علما کمک گرفتند. علماي آگاه ...  
1303ش: درگذشت "ناظم الاطبا»" پزشک و لغت  شناس ايراني  
ميرزا علي اکبر خان نفيسي ملقب به ناظم الاطبا» کرماني در حدود سال  1336 ش  1263) ق) در کرمان به دنيا آمد. او پس از پايان تحصيلات مقدماتي، به فراگيري علومي چون حکمت الهي و فلسفه روي آورد و در مدرسه دارالفنون تهران، طب را آموخت. ناظم الاطبا» پس از پايان تحصيلات، نخستين بيمارستان جديد ...  
1326ش: رحلت فقيه اصولي آيت  الله "سيدمحمدباقر قاضي طباطبايي"  
آيت الله حاج سيدمحمدباقر قاضي طباطبايي تبريزي در سال 1248 ش  1285) ق) در تبريز به دنيا آمد و مبادي فقه و اصول و کلام و معقول را از علماي زادگاهش فرا گرفت. وي سپس براي تکميل تحصيلاتش، در سال 1269 ش راهي عتبات عاليات گرديد و در محضر ميرزاي بزرگ شيرازي در سامرا حضور يافت. آيت الله ...  
1331ش: حضور دکتر مصدق در ديوان داوري لاهه در هلند براي دفاع از حق ايران
در اين روز در سال 1331 خورشيدي دکتر مصدق براي دفاع از حق ايران در ديوان داوري لاهه در هلند بسر مي برد. وي نهم خرداد وارد هلند شده بود. چرچيل نخست وزير وقت انگلستان در همين روز در پارلمان اين کشور گفت که ما اينک در برابر دو مخالف (مبارز) قرار داريم: مصدق و مائو. هر دو نسبت به کارهايي که مي کنند تعصب دارند و همين تعصب به لجبازي و يکدنگي آنان منجر شده و به «مذاکره» فرصت نمي دهد. مائو براي حمله به نيروهاي غرب در کره بيش از يک ميليون داوطلب به مرز فرستاده و مصدق به هلند رفته است تا با نطق و مصاحبه حملات تازه اي به ما کند. زيان عمومي اين مبارزه لفظي کمتر از حمله سيلآساي قريب الوقوع داوطلبان مائو نيست و ....
1371ش:   کشف "چشمه نقطه  اي" در کهکشان راه شيري
دکتر جلال صميمي، محقق و استاد دانشگاه صنعتي شريف تهران، پس از بيست سال تحقيق درباره کهکشان راه شيري و آزمايش در مورد تابش اشعه گاما، موفق به کشف پنج چشمه گاما در مرکز اين کهکشان شد. دکتر جلال صميمي متولد سال  1319  در شهرستان زابل و داراي مدرک دکترا در رشته فيزيک است. او پس از مطالعات ...  
9ق: وقوع غزوه ي "تبوک" بين مسلمانان و لشگر روم  
غزوه  تبوک از آخرين غزوات پيامبر اسلام(ص) به شمار مي رود. سبب وقوع غزوه  تبوک آن بود که کاروان تجاري شام به پيامبر اسلام خبر داد که سلطان روم لشگري مجهز کرده و عازم مدينه است. از اين رو رسول خدا فرمان داد مسلمانان از دور و نزديک آماده ي جنگ شوند. علي رغم دوري راه، فصل گرما، دوره ي ...  
474 ق:  درگذشت "ابن خلف مالکي" عالم و فقيه  
ابوالوليد سليمان بن خلف مالکي حافظ و مفسر قرآن، اديب و شاعري چيره دست بود و از دانشمندان برجسته ي آندلس به شمار مي رفت. وي در ابتدا در آندلس اسپانيا و سپس در مکه و بغداد به تدريس فقه و نشر احاديث پيامبر اکرم پرداخت. تفسير القرآن، الناسخ و المنسوخ و الاشاره از جمله آثار ابوالوليد ...  
930 ق:درگذشت "شاه اسماعيل صفوي" و جلوس "شاه طهماسب" 
شاه اسماعيل صفوي در رجب سال 930 ق هنگامي که عازم قفقاز بود، بيمار شد و در نوزدهم اين ماه در نزديکي سراب جان سپرد. در آن زمان او 38 ساله بود و 24 سال از پادشاهي وي مي گذشت. جسد اسماعيل اول را به اردبيل آورده و در آرامگاه شيخ صفي الدين اردبيلي به خاک سپردند. او محبوب مردم ايران بود. ...  
  1235ق: وفات فقيه جليل "سيد دلدار علي نقوي" عالم بزرگ هندي 
سيد دلدار علي بن سيدمحمد معين نقوي هندي نصيرآبادي در سال 1166 ق در خانواده اي عالم در نصيرآباد هند به دنيا آمد. نسب شريفش با 22 واسطه به امام دهم، حضرت علي النقي(ع) مي رسد. وي از علماي بزرگ هند و نخستين شخصيتي است که توانست شريعت جعفري را در کشور هندوستان استوار سازد. سيد دلدار ...  
1383ق: رحلت عالم بزرگوار آيت الله "شيخ محمد خالصي زاده" فقيه عالي قدر شيعه  
آيت الله محمد خالصي معروف به خالصي زاده در سال 1308 ق در کاظمين به دنيا آمد و پس از پايان تحصيلات به اجتهاد دست يافت. ايشان در قيام سال 1920 ميلادي مردم عراق عليه استعمار انگلستان، دوشادوش پدرش به صفوف مجاهدان پيوست تا اين که او را به ايران تبعيد کردند. پس از درگذشت پدر، در مشهد ...
1431 م:  سوزاندن دوشيزه "ژاندارک" يکي از شخصيت هاي تاريخي فرانسه  
ژان دارک يا ژندارک دختري روستايي بود که در 6 ژانويه 1412م در روستاي دمرمي در فرانسه متولد شد. در زماني که ژندارک، نوجواني بيش نبود نواحي وسيعي از فرانسه تحت استيلاي انگليسي ها و متحدين آن ها قرار داشت. ژاندارک چون نگراني مردم کشور خود را از هجوم سربازان انگليسي نگريست، در عالم ...  
گردآوري: سلماز عرب عامري

 


 نيازمندي هاي استان 

قيمت ها از اتحاديه هاي صنفي مربوطه اخذ شده است   

قيمت مواد غذايي :

مرغ دولتي هر کيلوگرم:  400.5
تخم مرغ هر کيلوگرم:   500.3
شير يک ليتري: 300.2
شير کوچک: 700
ماست 800 گرمي: از 650.1 تا 000.2
قيمت روغن پنج کيلو خالص:   000.24
قند: 500.2
شکر:دولتي 1450 آزاد: 000.2

قيمت نان :

نان سنگک: 500
نان بربري: 325
نان لواش: 125
تافتون: 225

قيمت ميوه:

سيب: ممتاز 3800 تا 4000 درجه يک: 2500-3000
پرتقال: بالانسيا(شمال) 3000 تا 3500  
سيب زميني: انباري  1000-1200 ، دزفول 1800 ، اصفهاني 2200-2300  
گوجه:  ممتاز 1500-2000 درجه1200 :1 -1500
پياز سفيد بندري: 1200 و پياز زرد بندري: 1000 و پياز زرد دزفول: 800- 1000پياز سفيد دزفولي: 900
موز:  4800 تا 5000
کيوي: 3200 تا3500
سبزي : 1000-1200
کاهو:کرجي: 1500تا 1700ورامين و شمال: 1000-1200
خيار درختي: 1800تا 2200 و خيار رسمي دزفول: 1300 تا 1500 خيار رويال: 1100 تا 1300
خيار گرگان نو 1500-1800 خيار سمنان:2000-2500
هندوانه درجه يک: 1000 -1200 متوسط 500 -900
بادمجان سمنان:3500-3800 بادمجان دزفول: 1500-1700  
گوجه سبز: برقاني ممتاز 7000- 8500 برقاني يک:  5000 تا 6500 شمال: 2500-3500                     باقلا کرمانشاه: 1000-1200
نخود: 1500-1700                       هويج: 1500-1600
خربزه: درجه يک:1500-2000 متوسط: 1200-1000

سکه و طلا :

قيمت هر گرم طلا 18 عيار: 470.125
نيم ربع  000.305                           ربع سکه: 000.435  
نيم سکه: 000.715
سکه تمام: طرح جديد 000.330.1 و طرح قديم 000.300.1

قيمت لاستيک و باطري خودرو:

لاستيک پرايد سايز (13*165/65) يزد تاير  هر حلقه 750.124
لاستيک پژو سايز (14*185/65)يزد تاير  هر حلقه  500.132
قيمت باطري (آرمو) کامل همراه با نصب (خودروي پرايد)   700.124
قيمت باطري (آرمو)  کامل همراه با نصب (خودروي پژو)   250.144
قيمت باطري سيلد همراه با نصب (خودروي پژو)   600.161
قيمت باطري سيلد همراه با نصب (خودروي پرايد)   550.135