تاریخ 1392/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3373 برو جستجو جستجوی پیشرفته   سه پروانه نمايش و سه پروانه فيلم سازي صادر شد:
  عليرضا رئيسيان و نادري پروانه فيلمسازي گرفتند 
 سرانجام مسعود کيميايي پروانه ساخت گرفت; نام فيلم «کليد شيشه اي» است

شوراي صدور پروانه نمايش 35 ميليمتري و شوراي صدور پروانه فيلم سازي 35 ميليمتري براي سه فيلم پروانه نمايش و براي سه پروژه سينمايي پروانه ساخت صادر کرد.
به نقل از روابط عمومي سازمان سينمايي، شوراي صدور پروانه ساخت براي فيلم هاي « دوران عاشقي » به کارگرداني و تهيه کنندگي عليرضا رئيسيان، «کليد شکسته» به کارگرداني و تهيه کنندگي مسعود کيميايي و «بچه نشو پسر» به کارگرداني عليرضا نادري و تهيه کنندگي سيد امير سيد زاده پروانه ساخت صادر کرده است.
براساس اين گزارش، «آسمان زرد کم عمق» به تهيه کنندگي سعيد ملکان و کارگرداني بهرام توکلي، «ساکن خانه چوبي» به تهيه کنندگي حسن عليمرداني و کارگرداني حسين ليالستاني و «گهواره اي براي مادر» به تهيه کنندگي محمد احمدي و کارگرداني پناه بر خدا رضايي عناوين پروژه هايي است که از اين شورا پروانه نمايش دريافت کرده اند.
همچنين با صدور موافقت اصولي براي فيلمنامه «سومين سپيده دم» به تهيه کنندگي مجتبي هنرمند و کارگرداني مرتضي احمدي هرندي موافقت به عمل آمد.

 


 امير کوشتوريتسا پس از هفت سال «عشق و جنگ» را کارگرداني مي کند
 مونيکا بلوچي بازيگر فيلم تازه برنده دو نخل طلاي جشنواره کن است  

بازيگر ايتاليايي در فيلم جديد امير کوشتوريتسا برنده دو جايزه نخل طلا از جشنواره کن بازي خواهد کرد. فيلمساز صرب فيلم سينمايي «عشق و جنگ» (War Anb Love)  را کارگرداني و خود در آن بازي مي کند. فيلمبرداري ماه آينده در جنوب بوسني آغاز مي شود. امير کوشتوريتسا با اين پروژه پنج ميليون دلاري پس از هفت سال فيلمي داستاني را مقابل دوربين مي برد. او همچنين نقش اصلي «عشق و جنگ» را بازي مي کند، مردي که در جنگ بوده و اواخر عمر يک راهب مي شود. کوشتوريتسا فيلمنامه را هم خود نوشته است.
بلوچي نقش زن مورد علاقه اين مرد را بازي مي کند. بازيگر ايتاليايي براي حضور در نقش زبان صربي ياد مي گيرد.
پولا واکارو از طريق شرکت «پينبال لاندن» پروژه «عشق و جنگ» را تهيه مي کند. چند سرمايه گذار ديگر هم در تهيه اين فيلم مشارکت دارند که توليد مشترک صربستان، بريتانيا و آمريکا خواهد بود. ايده فيلم جديد کوشتوريتسا ابتدا در قالب فيلمي کوتاه به نام «زندگي ما» تصوير شد که در فيلم «سخناني با خدايان» (2013) به کار رفت.
کوشتوريتسا سال 1985 براي فيلم «وقتي بابا به سفر تجاري رفته بود» برنده جايزه نخل طلاي کن شد. او سال 1989 با «دوران کولي ها» جايزه بهترين کارگردان را از اين جشنواره دريافت کرد و سال 1995 با فيلم «زيرزمين» دومين جايزه نخل طلايي را به خانه برد. آخرين فيلم داستاني کوشتوريتسا «اين را به من قول بده» بود که سال 2007 به نمايش درآمد. او سال 2008 مستند «مارادونا» را ساخت.
بلوچي بازيگر فيلم هايي چون «مالنا»، «برادري گرگ»، «برگشت ناپذير»، «مصائب مسيح»، «برادران گريم» و «فصل کرگدن» است.

 


 مزايده خيريه سفر سينمايي به فضا در حاشيه فستيوال کن 2013  

قيمت دو صندلي کنار لئوناردو دي کاپريو براي سفر به فضا حدود يک ونيم ميليون دلار است!  
در حاشيه شصت و ششمين جشنواره فيلم کن سفر به فضا در کنار «لئوناردو دي کاپريو» به مزايده گذاشته شد و يک ناشناس در ازاي پرداخت 1 و نيم ميليون دلاري آن را خريداري کرد. اين مزايده توسط کمپاني «وينستين هاروي» و با هدف کمک به بيماران ايدزي در حاشيه شصت و ششمين جشنواره فيلم کن انجام شد.
در اين مزايده دو صندلي کناري «لئونادرو دي کاپريو»، بازيگر نامزد اسکار هاليوود به فروش گذاشته شد که يکي 1 ميليون و 200 هزار يورو و ديگري 1ميليون و 800 هزار يورو فروخته شد.
اين مزايده که سفري به ستاره ها نام داشت، يکي از بزرگترين مزايده هايي است که در راستاي اجراي پروژه توريستي تجاري کهکشان ويرجين انجام شده است.
پروژه کهکشان ويرجين که در آينده اي نه چندان دور پروازهاي توريستي خود را به فضا آغاز خواهد کرد، با استفاده از فضاپيماهاي خود از قبيل فضاپيماي شواليه سفيد 2 مي تواند تعداد زيادي از افراد را به فضا انتقال داده و يا به زمين بازگرداند. شرکت کهکشان ويرجين تا کنون زمان خاصي را به منظور آغاز پروازهاي تجاري و توريستي خود اعلام نکرده است.  

 


 ازدواج دو مجري جوان و موفق و پرحاشيه تلويزيون ايران
 فرزاد حسني و آزاده نامداري به زودي پاي سفره عقد مي نشينند  

بعد از «مهدي پاکدل» و «بهنوش طباطبايي» که آخرين زوج هنري مشهوري بودند که به خانه بخت رفتند، خبردار شديم قرار است دو چهره سرشناس ديگر نيز به سنت و فرموده پيامبر جامه عمل بپوشانند و عهد ببندند تا سال ها کنار يکديگر و با يک روح روزگار بگذرانند.
به گزارش شبکه ايران و به نقل از «تماشا» بزرگان تعابير عجيب و گاه عميقي از ازدواج دارند اما شايد يکي از جالب ترين آنها تعبير متفاوت اسکار وايلد نويسنده و نمايشنامه نويس مشهور ايرلندي از اين اتفاق باشد: «براي مجردها بايد ماليات سنگيني مقرر شود چون اين انصاف نيست که بعضي ها شادتر از بقيه زندگي کنند!»
اين روزها تا دلتان بخواهد در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي پر است از تعابير و ضرب المثل هايي که براي ازدواج و رابطه هاي عاشقانه مي نويسند و حتي بعضا ساخته مي شوند; دخترها از استقلالشان دم مي زنند و پسرها زندگي بي دغدغه بدون خانم ها را به رخ هم جنسان خود مي کشند!
اما کيست که نداند در دل هر کدامشان چه مي گذرد! بي شک ازدواج بزرگترين تصميم زندگي هر انساني محسوب مي شود. حالا اما اگر قرار باشد دو چهره مشهور رسانه دست به اين تصميم بزرگ بزنند، حکايت متفاوت تري دارد. مطمئنا شمايي که در حال خواندن سطر به سطر اين خبر هستيد، اولين نفرهايي در ايران خواهيد بود که خبر ازدواج اين دو چهره چشمانتان را گرد مي کند! (البته ما هم همين حالت شما را تجربه کرديم. فقط کمي زودتر!)
چند روز ديگر «فرزاد حسني» و «آزاده نامداري» دو مجري جوان و خوشنام تلويزيون ايران پاي سفره عقد خواهند نشست تا بزرگترين اتفاق زندگيشان را کنار يکديگر جشن بگيرند و پاي برگه مهمترين شراکت زندگيشان امضا بيندازند.

 


 رابرت ردفورد در نشست رسانه اي کن 2013; يک ساعت و 45 دقيقه بدون ديالوگ
 به ارزش سکوت در فيلم و زندگي باور دارم  

يکي از فيلم هايي توجه تماشاگران در جشنواره فيلم کن را جلب کرده، «همه چيز از دست رفته»  (Lost Is All) با بازي رابرت ردفورد کارگردان و بازيگر آمريکايي بود. ردفورد 76 ساله در اين فيلم که اولين بار در دنيا چهارشنبه در کن در بخش خارج از مسابقه روي پرده رفت، نقش مردي را بازي مي کند که سوار بر يک قايق تفريحي در اقيانوس هند براي بقا مبارزه مي کند. 
به جز يک نريشن کوتاه در ابتداي فيلم و چند فرياد از روي خشم، ردفورد که تنها بازيگر «همه چيز از دست رفته» است، در تمام يک ساعت و چهل و پنج دقيقه مدت فيلم، ديالوگي ندارد. ردفورد به خبرنگاران حاضر کن گفت از چالش تک بودن و تنهايي و نداشتن ديالوگ لذت برده است. 
او گفت: «به ارزش سکوت در فيلم باور دارم. در زندگي هم چنين باوري دارم، براي اينکه اطرافمان هميشه حرف هست، شايد خيلي بيش از آنچه بايد باشد.» بازي ردفورد در فيلم مورد تحسين منتقدان و تماشاگران قرار گرفت. «همه چيز از دست رفته» را جي. سي چاندور کارگرداني کرده است. اين دومين فيلم او پس از «Call Margin» است.  
ردفورد در 1981 براي فيلم «مردم عادي» برنده اسکار بهترين کارگرداني شد و در 1995 نيز براي فيلم «مسابقه پرسش و پاسخ» نامزد دريافت جوايز بهترين فيلم و کارگردان بود. او سال 1974 هم براي فيلم «نيش» نامزد اسکار بهترين بازيگر شد. ردفورد سال 2002 يک جايزه افتخاري اسکار را دريافت کرد.
بازي بي کلام «رابرت ردفورد» در فيلم «همه چيز از دست رفت»، مورد استقبال فراوان تماشاچيان و منتقدان جشنواره فيلم کن واقع شد. بازي رابرت ردفورد کارگردان و هنرپيشه  باسابقه  هاليوودي در فيلم تک پرسوناژ «همه چيز از دست رفت» به کارگرداني «جي.سي شندور»، استقبال پرشور حضار شصت وششمين جشنواره فيلم کن را در پي داشت.  
اين بازيگر معروف در اين فيلم که تقريبا هيچ ديالوگي ندارد ، نقش ماهيگيري را ايفا مي کند که در دريا گم شده است. شندور سال 2011 با نخستين فيلم خود، نامزد دريافت جايزه بهترين فيلمنامه ي اورجينال کن شده بود.  
«اينديپندنت» فيلم جديد ردفورد را "کاملا گيرا و بانفوذ" توصيف کرده است. روزنامه  «ورايتي» هم درباره هنرنمايي اين بازيگر نوشت: ردفورد با بازي تک نفره  و حضور احساسي اش در اين فيلم، فوق العاده عمل کرد. به گزارش بي.بي.سي، شندور و ردفورد براي فيلمبرداري اثر حدود سه ماه را در مکزيک سپري کرده اند. 

 


 نمايش هاي محمد يعقوبي استغاثه سياسي تاريخي است 

دکتر فرهاد ناظر زاده کرماني با نواختن زنگ اجراي آغازين نمايش «مرد بالشي» گفت: نمايش هاي محمد يعقوبي نوعي استغاثه سياسي تاريخي است.  
اين استاد دانشگاه در آيين گشايش نمايش «مرد بالشي» کار جديد محمد يعقوبي و آيدا کيخايي که شامگاه جمعه سوم خرداد ماه برگزار شد،  گفت: براي محمد يعقوبي احترام زيادي قائل هستم. چون او هم براي تئاتر احترام قائل است و هميشه نوعي آرمان گرايي را در کارهايش پيگيري کرده و نمايش هايش استغاثه سياسي تاريخي است.  
اين نمايشنامه نويس يادآور شد: يعقوبي هميشه نگران رفاه و آزادي انسان هاست و براي همين است که تئاتر را در خدمت مي گيرد و برعکس اين کار را انجام نمي دهد.  
ناظرزاده کرماني با ابراز خرسندي از حضورش در آيين گشايش نمايش «مرد بالشي» اضافه کرد: برايم افتخار بزرگي است که زنگ آغاز اجراي نمايش «مرد بالشي» را به صدا درمي آورم; به ويژه اينکه آيدا کيخايي دانشجوي سابقم نيز در اجراي اين نمايش مشارکت دارد.  
در ادامه مجيد سرسنگي، مدير تماشاخانه ايرانشهر با اشاره به سالروز آزادسازي خرمشهر اين اتفاق را نقطه عطف هشت سال جنگ و پاسداشت تلاش کساني دانست که از اين آب و خاک دفاع کرده اند.  
اين مدير هنري اظهار اميدواري کرد: هنرمندان در خلق آثار هنري شان بيشتر به رخدادهايي مانند آزاد سازي خرمشهر بپردازند.  
سرسنگي افزود: تئاتر نزديک ترين هنر به زندگي است و نوع گفتمان آن چند بعدي است. اين هنر بر حسب وظيفه  ذاتي خود به مسائل سياسي ، اجتماعي ، فرهنگي و... مي پردازد و اميدواريم تماشاگران و منتقدان آن همواره به اين نکته توجه کنند که پرداختن تئاتر به مسائل بشري جزو وظايف تئاتر است و اگر قرار است نقدي صورت بگيرد با اين نگاه همراه باشد.  
مدير عامل خانه هنرمندان ايران با ابراز خرسندي از اجراي نمايش «مرد بالشي» افزود: با کارگرداني هوشمندانه اين دو هنرمند اين نمايش مي تواند فراتر از متن برود.  
او در پايان صحبتش از مهرباني دکتر ناظرزاده کرماني تشکر کرد و يادآور شد: تاثير اين استاد بر تئاتر دانشگاهي و پرورش چندين نسل از دانشجويان تئاتر امکان ناپذير است.  
نمايش «مرد بالشي» نوشته مارتين مک دونا است که با کارگرداني مشترک محمد يعقوبي و آيدا کيخايي و بازي احمد مهران فر، پيام دهکري، نويد محمدزاده و علي سرابي هر شب ساعت 20 و 30 دقيقه در سالن شماره يک تماشاخانه ايرانشهر به صحنه مي رود.  

 


 پذيرش هنرجوي مجسمه سازي زير نظر پرويز تناولي 

دوره جديد آموزش مجسمه سازي زير نظر پرويز تناولي با عنوان يادمان شاعر در موسسه ماه مهر هنرجو مي پذيرد. 
موضوع اين کلاس، ساختن يادماني براي يک شاعر است. در اين دوره ابتدا مقدماتي درباره يادمان سازي و يادبودسازي آموزش داده مي شود و هنرجويان به فضاي يادمان سازي راهنمايي مي شوند.  
سپس هر يک از هنرجويان شاعر دلخواه خود را در نظر گرفته و شعر يا مجموعه اشعاري از آن شاعر را که برايش تاثيرگذار بوده، انتخاب کرده و از آن پس تلاش هاي لازم براي به حجم درآوردن آن شعر رابه عمل مي آورد.  
هيچگونه محدوديتي در فرم و فضا و مصالح کار وجود ندارد اما بر اساس ايده و طرح هر هنرجو، ممکن است براي او راهکار ويژه اي با مصالح و تکنيک هاي اجرايي خاصي در نظر گرفته شود.   زمان در نظر گرفته شده براي اين دوره 8 جلسه ( 2 ماه) است. کلاس هاي اين دوره در روزهاي يکشنبه ساعت 10 تا 13 برگزار مي شود.  

 


 اخبار هنري استان 

احکام اعضاي شوراي نظارت بر نمايش شهرستان گرمسارصادر شد

 به پيشنهاد رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان گرمسار و با موافقت معاونت هنري اداره کل طي حکمي  از سوي محمدرضا سوقندي مديرکل  فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، آقايان حامد امامي، علي عشق، حسين نصيري،  محمود اسماعيلي و حجت الاسلام محسن محمديان به مدت يک سال به عنوان  اعضاي شوراي نظارت بر نمايش شهرستان گرمسار منصوب شدند.

رونمايي داستان گل آقا برگزار شد

رونمايي داستان گل با حضور استاد مجيد درخشاني و اصحاب اهل قلم در روز شنبه چهارم خرداد  در تئاتر شهر سمنان برگزار شد. در اين برنامه استاد درخشاني به بعضي از خصوصيات استاد جواهري پرداخت و سپس با نواختن تار حاضرين در سالن را به وجد آورد .همچنين در اين برنامه استاد پژوم شريعت پناهي به نقدي درباره داستان گل آقا سروده محمدحسن جواهري پرداخت. اين برنامه به همت اداره فرهنگ وارشاد شهرستان سمنان و آژانس تبليغاتي تصويرگران برگزار شد که در شماره بعدي روزنامه گزارشي کاملي از آن به چاپ مي رسانيم.

 


 بابک زرين:
 آلبوم «لحظه طلوع» با حضور «رضا صادقي»، «فريدون آسرايي»، «ماني رهنما» و «محمد عليزاده» منتشر مي شود 

«بابک زرين» يکي از آهنگسازان و تنظيم کننده هاي باسابقه اي است که تجربه همکاري با خواننده هاي گوناگون در ژانرهاي متفاوت را دارد. او اين روزها علاوه بر حضور در چند کار غير پاپ مشغول توليد آلبوم پاپ جديد يکي ديگر از ستاره هاي سينما نيز مي باشد. «محمدرضا فروتن» مدتي است علاوه بر حضور در پروژه هاي سينمايي پيگير ساخت نخستين آلبوم موسيقي با صداي خودش است. بابک زرين آهنگسازي کل آلبوم و تنظيم چهار قطعه را انجام داده و«سيروان خسروي» هم با تنظيم چهار قطعه در آلبوم فروتن حضور دارد. زرين در گفتگو با سايت «موسيقي ما» از جزئيات آلبوم اين ستاره سينما و دلايل تعويق انتشار آن و فعاليتهاي اين روزهايش سخن گفت. همچنين گلايه هايي را نيز نسبت به شيطنت برخي رسانه ها در مورد انتشار اخبارش داشت.
از آلبوم«محمدرضا فروتن» چه خبر؟  
مشغول کارهاي اين آلبوم هستيم و مراحل انتهايي را طي مي کند و کار را به يک سرانجام خوب خواهيم رساند.
چرا انتشار آلبوم اينقدر به تاخير افتاده است؟  
به دليل مشغله هاي کاري من و آقاي فروتن اين تاخير به وجود آمده است.
مي توانيد تاريخ قطعي منتشر شدن آن را بگوييد؟  
خير. نه من مي توانم و نه آقاي فروتن.
فکر مي کنيد به شش ماهه اول امسال برسد؟  
بعيد مي دانم. در حال ضبط وکال ها هستيم.
از تعداد قطعات و جزئيات آلبوم بگوييد.  
هشت قطعه دارد و هنوز هم هيچ اسمي براي آن انتخاب نشده است. آهنگساز کل آلبوم من هستم. چهار تنظيم توسط «سيروان خسروي» و چهار تنظيم هم توسط من انجام شده است. تمامي ترانه هاي اين مجموعه هم توسط آقاي «افشين يداللهي» سروده شده است. ضبط کارها در استوديوي «پاپ» آقاي «ميلاد فرهودي» انجام شده است و الان در مرحله وکال گرفتن هستيم و کارهاي مجموعه فضاي پاپ و مردمي دارد. اما ذکر چند نکته را ضروري مي دانم و اينکه مي خواهم تو حتما آنها را در اين مصاحبه قيد کني. اينکه متاسفانه طي چند وقت گذشته با شيطنت برخي رسانه ها سو»تفاهم هايي سر مساله تنظيم هاي اين آلبوم به وجود آمده بود. به همين دليل من ديگر هيچ جا مصاحبه نکردم و خبر ندادم و اطلاع رساني ها را به آقاي فروتن واگذار کردم. برخي سايتها و رسانه ها اخبار اين آلبوم را به شکل ديگري منعکس مي کنند و وقتي که پيگير مي شويم مي گويند اشکال چاپ بوده است! اما من اين دفعه به شکل جدي و از طريق قانوني پيگير مسائل اطلاع رساني آلبوم هايي هستم که در دست توليد دارم و سعي مي کنم با سايت ها و مجله هايي که مقبوليت بيشتري دارند گفتگو کنم. طي دو سه سال گذشته من با هيچ سايت و مجله اي مصاحبه نکردم و فقط در جايي که بدانم تمام گفته هايم منتشر مي شود صحبت مي کنم. وقتي حرف هايي که زده مي شود را هرکسي با سليقه خود برداشت مي کند من هم ترجيح مي دهم که کارهايم حرف بزنند. البته سايت شما سايت خوب و موجهي است که در گذشته کارهاي من را به خوبي پوشش داده است و از اين بابت از شما تشکر مي کنم.
سورپرايز خاصي هم براي آلبوم محمدرضا فروتن تدارک ديده شده است؟  
بله. مشغول انجام کارهاي ويژه اي هستيم که الان نمي توانم در مورد آن صحبت کنم ولي کارهاي جالب و جديدي است.
خودتان الان به جز اين کار چه پروژه هاي ديگري را در دست توليد داريد؟  
فکر کنم تا اواسط تيرماه آلبوم «لحظه طلوع» با حضور چهار خواننده از من منتشر شود که ترانه سراي آن آقاي «حميدرضا صمدي» مي باشد. در اين آلبوم «رضا صادقي»، «فريدون آسرايي»، «ماني رهنما» و «محمد عليزاده» هر کدام دو قطعه را خوانده اند. کار جالبي است و فکر کنم انتشار اين آلبوم سر و صداي زيادي داشته باشد! مشغول ضبط آلبوم خواننده اي جديد به نام«رضا رضايي» و يک آلبوم سنتي و ملي با صداي «محمدرضا منصوري» هستم. يک کار با آقاي «عليرضا قرباني» ضبط کرده ام و يکي دو کار ديگر نيز در دست ضبط داريم. قرارداد سريال تاريخي «معماي شاه» به کارگرداني آقاي «محمدرضا ورزي» را نيز امضا کرديم و استارت آن را هم زده ايم.
چندي پيش نخستين قطعه مستقل شما منتشر شد. به فکر انتشار آلبوم با صداي خودتان هستيد؟ 
فعلا در فکر آلبوم نيستم. دومين ترک مستقل خودم طي چند روز آينده منتشر مي شود. با يک برنامه مشخص قطعات را منتشر خواهم کرد و اين قطعات در اصل دل مشغولي هاي خودم است.