تاریخ 1392/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3373 برو جستجو جستجوی پیشرفته   تشکر رهبر معظم انقلاب از نامزدهاي احراز صلاحيت نشده در تمکين به قانون  

رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز (چهارشنبه) در ديدار رئيس، هيات رئيسه و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، با تاکيد بر اينکه مجلس در راس امور و قوه مجريه نيز در وسط ميدان کارهاي سنگين اجرايي است، رعايت قانون و تعامل دو طرفه و انصاف را در همکاري دولت و مجلس ضروري برشمردند.  
به گزارش ايسنا حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار با اشاره به انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري گفتند: همه بايد تلاش کنند تا انتخابات پرشور و با حضور عمومي مردم برگزار شود زيرا اقتدار و استحکام نظام اسلامي از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تاکنون بر مبناي حضور و پشتيباني مردمي بوده است.  
رهبر انقلاب اسلامي برگزاري پرشور انتخابات را زمينه ساز مصونيت، اقتدار، امنيت کشور و برطرف کننده تهديدهاي دشمنان خواندند و افزودند: نظام جمهوري اسلامي ايران، نظام ريشه دار است که ريشه آن مردم و پشتيباني يکپارچه مردمي است. 
حضرت آيت الله خامنه اي، پشتيباني مردمي از نظام اسلامي را مايه عزت و برکت کشور و نظام و خود مردم دانستند و تاکيد کردند: بر اساس اين قاعده، انتخابات که مظهر حضور مردم است بايد پرشور برگزار شود.  
ايشان با اشاره به وجود قوانين خوب و معقول در همه مراحل انتخابات و نبود بن بست در هيچ مرحله اي، خاطرنشان کردند: تاکنون نيز همه مراحل براساس روال قانوني انجام شده است و داوطلبان انتخابات نيز در مصاحبه هاي خود بر تمکين از قانون تاکيد کردند و اين تمکين را هم بعد از اعلام بررسي صلاحيت ها انجام دادند که بايد از همه آنها بويژه کساني که احراز صلاحيت نشدند، تشکر و قدرداني کرد.  
رهبر انقلاب اسلامي اين رفتار را نشان دهنده ارجحيت و اهميت قانون دانستند و افزودند: ممکن است ما از قانون هم ناراضي باشيم اما تمکين ما در مقابل قانون، موجب فصل الخطاب شدن قانون مي شود.


 احمدي نژاد در واکنش به احتمال احراز صلاحيت مشايي:
  به لطف خداوند اميدواريم  

رئيس جمهور کشورمان در پاسخ به سوالي مبني بر اين که صلاحيت هاي کانديداها از سوي شوراي نگهبان اعلام شده و کانديدايي که مورد حمايت شما بود احراز صلاحيت نشد، در مجموع شما نظرتان در مورد روند صورت گرفته و احتمال تاييد صلاحيت اسفنديار رحيم مشايي چيست؟ گفت: ما به لطف خداوند اميدواريم.  
به گزارش ايسنا احمدي نژاد صبح ديروز(چهارشنبه) در حاشيه جلسه هيات دولت همچنين در پاسخ به اين سوال که شما کي سکوتتان را مي شکنيد و خيلي ها علاقه مندند صحبت هاي شما را در مورد اتفاقات رخ داده بشنوند، بار ديگر تاکيد کرد که ما به لطف خداوند اميدواريم.  
رييس جمهور همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اين که خيلي ها مي گويند سعيد جليلي کانديداي دولت است، سکوت کرد و جوابي نداد.  
وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که در جريان تبليغات کانديداهاي رياست جمهوري دولت را مورد نقد قرار مي دهند آيا نمي خواهيد شما دفاعي بکنيد؟ خطاب به خبرنگاران با خنده گفت: سوال ديگري نداريد؟  
پيش از ترک حياط دولت از سوي احمدي نژاد عکاسان خواستار گرفتن عکسي از رييس جمهور بدون حضور محافظان وي شدند که رييس جمهور در پاسخ به درخواست آنها گفت که من هميشه تنها بوده ام .  
احمدي نژاد پس از خوش و بش کردن با خبرنگاران به دليل ديداري که داشت به سرعت حياط دولت را ترک کرد.  
رييس جمهور در هنگام ترک حياط دولت با نمايندگاني که از ديدار رهبري بازمي گشتند مصافحه و احوال پرسي گرمي داشت.  

 


 رييس سازمان انرژي اتمي:
 هيچ موردي براي پنهان کردن نداريم  

رييس سازمان انرژي اتمي با بيان اين که تمام فعاليت هاي ايران در زمينه هسته يي با نظارت آژانس انجام مي شود، تاکيد کرد که هيچ موردي در اين زمينه براي پنهان کردن وجود ندارد.  
به گزارش ايسنا فريدون عباسي، رييس سازمان انرژي اتمي ظهر ديروز در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي در مورد ادعاي رسانه هاي غربي و همچنين رييس آژانس بين المللي انرژي اتمي در ارتباط با افزايش تعداد سانتريفيوژهاي ايران گفت: تمام پيشرفت هاي ما چه در حوزه سانتريفيوژها و چه در مورد راکتورهاي اتمي اراک بر طبق نظارت آژانس بوده و هيچ موردي براي پنهان کردن وجود ندارد. 
وي ادامه داد: در گزارش آژانس مقدار مواد غني شده و همچنين تعداد سانتريفيوژها ذکر شده و در گزارش آقاي آمانو نيز به دقت اين موضوع تشريح شده است.  

 


 جزييات نرخ تورم بر مبناي 81 و 90
 افزايش دو برابري نرخ تورم در 10 سال 

طبق اعلام مرکز آمار ايران نرخ کلي تورم در کشور در 10 سال گذشته افزايش بيش از دو برابري از 9.13 به 6.28 درصد رسيده است.  
به گزارش ايسنا مرکز آمار ايران پس از اينکه در اولين اعلام رسمي خود در فروردين ماه سال جاري، نرخ تورم اسفندماه 91 را بر مبناي سال 81 محاسبه و اعلام کرد تورم فروردين ماه را با تجديد نظر در سال پايه شاخص قيمت کالاها و خدمات مصرفي خانوارها مبناي محاسبه نرخ تورم کشور را از سال پايه 81 به سال پايه 90 تغيير داد و اکنون شاخص قيمت کالاها و خدمات مصرفي خانوارهاي شهري را به تفکيک گروه هاي خوراکي و غير خوراکي براساس سال پايه 81 و 90 اعلام کرد.  
براساس اين گزارش شاخص کل گروه خوراکي، آشاميدني و دخانيات از رقم 100 در سال 81 به 6.507 در سال 91 افزايش يافته که تغييري نزديک به هفت برابر را نشان مي دهد.  
همچنين شاخص گروه هاي غير خوراکي، آشاميدني و دخانيات با طي کردن روندي صعودي از شاخص 100 در سال 81 به 5.434 در سال 91 افزايش يافته که بيانگر رشدي حدود چهار برابر است.  
شاخص کل گروه هاي خوراکي، غير خوراکي و دخانيات بر اساس سال پايه 81 با رشد بيش از پنج برابر از شاخص صد در سال 81 به 708 در سال 91 افزايش يافته است.  
نرخ تورم در سال هاي 82 تا 91 بر مبناي سال 81 از 9.13 درصد به 5.31 درصد رسيده که بيانگر افزايش بيش از دو برابري سطح قيمت ها در اين سال ها بود.  
براين اساس در حالي نرخ تورم گروه خوراکي ها،  آشاميدني ها و دخانيات در سال 91 حدود 47 درصد بوده که نسبت به سال 82 با نرخ تورم 15 درصد بيش از سه برابر شده است.   البته کمترين ميزان تورم طي اين سال ها در اين گروه مربوط به سال 84 با 4.10 درصد و بيشترين ميزان در سال 91 يعني 47 درصد است.  
اما در گروه غير خوراکي ها، آشاميدني ها و دخانيات نيز افزايش نرخ تورم در سال هاي 82 تا91 قابل تامل است چرا که از 5.13 درصد در سال 82 به 8.23 درصد در سال  91 افزايش يافته است.  
بر اين اساس کمترين تورم طي اين سال ها در سال 88 با تورم تک رقمي هشت درصد بوده در حالي که سال 91 داراي رکورد تورم در اين 10 سال است. 
شاخص کل قيمت ها به تفکيک گروه هاي خوراکي، غير خوراکي و دخانيات بر پايه سال 90 از 9.25  در سال 81 به 6.128 در سال 91 افزايش يافته است.  
در حالي شاخص گروه خوراکي ها، آشاميدني ها و دخانيات در سال 91 برابر با 8.145 است که شاخص گروه غير خوراکي ها، آشاميدني ها و دخانيات در اين سال به 6.122 رسيده است.  
بر اساس اين گزارش نرخ تورم کل در گروه خوراکي ها، غيرخوراکي ها، آشاميدني ها و دخانيات بر پايه سال 90 با افزايش بيش از دو برابري از 9.13 در سال 82 به 6.28 در سال 91 افزايش يافته است.  
اين درحالي است که تورم در گروه خوراکي ها، آشاميدني ها و دخانيات نيز با 15 درصد در سال 82 به 8.45 در سال 91 افزايش سه برابري داشته است.  
اما کمترين نرخ تورم اين گروه طي اين سال ها مربوط به 4.10 درصد در سال 84 و بيشترين آن مربوط به سال 91 است در مقابل درصد تغييرات شاخص گروه غير خوراکي ها، آشاميدني ها و دخانيات در سال 91 با تورم 6.22 درصدي مواجه بوده است.  
همچنين کمترين نرخ تورم اين گروه هشت درصد در سال 88 و بيشترين مقدار در سال 91 است.  
بر اساس اين گزارش تورم در گروه غير خوراکي ها و آشاميدني ها و دخانيات بر اساس سال پايه 90 از 5.13 در سال 82 به 6.22 در سال 91 افزايش يافته در حالي که کمترين مقدار تورم اين گروه طي اين سال ها مربوط به سال 88 با هشت درصد است.  

 


 يادداشت
 نقش شوراهاي شهر به منظور جلوگيري از تبعيض و فقرزدايي  
نويسنده : احمد دوستمحمدي

در هر حکومتي رابطه بين مسئولين و مجريان قانون وشهروندان از مهم ترين مواردي است که بايد مورد توجه قرار گيرد. براي رسيدن به اين رابطه ساز و کارهايي است که در ساختار مبتني بر گذار دموکراتيک و مردم سالاري و شايسته سالاري استوار مي باشد.مشارکت و نقد و نظارت مردم در مديريت کلان کشور و يا عرصه هاي بين المللي روش وابزارهايي مي باشند که مردم را جهت دستيابي به حداقل هاي زندگي هدايت مي کند جوامعي به توسعه وپويايي مي رسند که از همه ظرفيت هاي اجتماعي براي رسيدن به اهدافشان با انسجام و وحدت استفاده نمايند.
و اين پديده در عرصه انتخابات به ظهور مي رسد.انتخابات رياست جمهوري و حواشي کانديداهاي آن موجب گرديده کمتر به انتخابات شوراها و نياز مردم و اهميت قانوني شوراها،حدود وظايف و اختيارات و شيوه برگزاري و شرايط کانديداها پرداخته شود. فصل هفتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران شامل اصل يکصدم تا يکصد و شش به مسئله شوراها اختصاص دارد که مهمترين موارد آن در خصوص انتخاب کانديداهاي انتخاباتي براي پيشبرد سريع برنامه هاي اجتماعي اقتصادي، عمراني، بهداشتي و فرهنگي و آموزشي و ساير امور رفاهي به منظور جلوگيري از تبعيض و جلب همکاري در تهيه برنامه هاي عمراني و رفاهي استان ها و نظارت براجراي هماهنگ آنها مي باشد از طرفي ضرورت رعايت تصميمات شوراها از جانب مسئولين امور اجرايي استان و شهرستان الزامي است،  بنابراين با نگرش به نقش شوراها مي توانيم بگوييم که پل ارتباطي مردم ومسئولين بوده وحلقه وصل مردم و دولت براي رفع مشکلات شهروندان مي باشد.
و زماني نقش شوراها تحقق خواهد يافت که آرمانهاي انقلاب اسلامي و شهداي انقلاب و محرومين و  
مستضعفين در اولويت قرار گيرد هرچند که ما در شهرها در تمام عرصه ها پيشرفت داشته ايم مي توانيم بهتر و مطلوب تر باشيم به شرطي که به اين قاعده توجه داشته باشيم که شوراهاي شهر و روستا به صاحب نظران سياسي و کنش گران سياسي بعنوان اعضا» نياز ندارند بلکه به افرادي صاحب نظر مجرب و توانا در سازندگي و خلاقيت مديريت شهري در مسائل اجتماعي نيازمند بوده و براي رسيدن به  توانايي هاي علمي و اقتصادي و آباداني بستر شهر بايد با ايمان و همبستگي و وحدت با قانون مداري در خدمت مردم باشيم.در مسير حرکت قطار انتخابات با توجه به سال حماسه سياسي و اقتصادي و تحريم هاي دشمنان مشکلات معيشتي مردم ومسئله اشتغال قشرجوان را در واگن اول قرار داده و بدور از جنجال هاي سياسي و  وابستگي به گروه هاي انحصار طلب زياده خواه در خدمت شهروندان باشيم.
لذا با عنايت به اينکه شهر و محل زندگي يا تولد هر فرد بيانگر تعلقات ريشه اي و قومي هرشخص و تعلق خاطر افراد به آن ديار مي باشد ودر جايي که دلبستگي وجود دارد حس مسئوليت نيز به همراه مي باشد. لذا بجز از افرادي که نسبت به شهر و ديارشان منفعل بوده آن دسته از افرادي که احساس مسئوليت و وظيفه شناسي دارند در خور توجه بوده ومقتدرانه در مقابل آرمانها و مطالبات خويش به دور از هرگونه تعلقات  ايستادگي مي نمايند.شهري که از منظر مقام معظم رهبري به شهر اخلاق شهرت يافته و از نظر اقليمي و استراتژيکي و نزديکي به پايتخت نظام اسلامي قرار دارد با فرهنگ غني و مردماني صبور و مهربان که با سختي هاي کوير همسو شده اند به صرف خدمات ارزنده اي که از گذشته تا حال صورت گرفته بعلت فقدان مديريت شهري سازنده و توانا مورد بي مهري قرار گرفته و ازحيث سازندگي و معيشت و رفاه نسبت به شهرهاي نزديک به پايتخت قابل مقياس نمي باشد ضمن اينکه امروزه شاهد معضل حمل و نقل عمومي و ترافيکي و معماري و زيباسازي شهر نيز مي باشيم ناکارآمدي مديريت شهري به طوري است که تا کنون نتوانسته اند مياديني جهت خريد ميوه و تره بار و کالاهاي اساسي که عهده دار نظارت مردمي بوده در مناطق مختلف شهرمان داير نمايند.
و از طرفي بي توجهي مديريت شهري به زيباسازي جنوب شهر و بافت هاي فرسوده وقديمي شهر باعث شده که توازان غيرمتعارف ناموزون در شهر حاکم شود و جنوب شهر را از شمال شهر متمايز نمايد در صورتيکه يکي از وظايف شوراها ومديريت شهر رفع تبعيض و نظارت براجراي آن مي باشد و از طرفي وقتي به بخشي از آسيب هايي که طرح هاي عمراني ناکارآمد به همراه داشته موجب اخلال در آباداني و ساخت و سازهاي بافت سکونت شده و مستلزم ارائه ديدگاههاي کارشناسانه در نوع ساخت وساز برگرفته از فرهنگ اسلامي و ايراني بدون کپي برداري از ساخت وسازهاي لس آنجلسي مي باشد که به هيچ عنوان با شرايط اقليمي کويري همسوئي ندارد. ضمن اينکه دادن اطلاعات و آگاهي هاي لازم تحقق حقوق شهروندي و رشد شهروند مداري بوده،اداره امور شهر با رشد شهروند مداري آرامش بخش، اساسي ترين شيوه روان درماني شهري مي باشد که امروزه در خيلي از کشورهاي پيشرفته يا در حال توسعه متداول بوده وپاسخ هاي خوب و مثبتي نيز گرفته اند.
ايجاد پايگاههايي برآموزش مباني شهرنشيني و معرفي مديران مسئول هرمنطقه يا نواحي شهرداري به شهروندان و بيان مشکلات موجب تثبيت موارد اشاره شده خواهد بود.که اين همان پيام رساني تحت عنوان صداي شهر و مشکلات مردم بصورت زنده مطرح مي باشد و با گذر از ابعاد روان پريشي شهروندان موجب تسلي خاطر نيز مي باشد وبه منظور جلوگيري از تبعيض وجلب همکاري برنامه هاي عمراني و رفاهي در عرصه توليد ثروت بنگاههاي اقتصادي وابسته به شهر لازم است از ديدگاههاي کارشناسي متوليان اقتصادي و کارآفرينان بهره جسته و از زمره مسائلي که شهروندان بايد به آن توجه داشته باشند اينکه اعضا» شوراي شهر ترکيبي از مشارکت هاي مردمي است...         

 


 وزير کشور خبر داد:
 تشکيل ستاد امنيت انتخابات کشور 

وزير کشور از تشکيل ستاد امنيت انتخابات کشور خبر داد و گفت: در بحث امنيت جاي هيچ نگراني وجود ندارد.  
به گزارش ايسنا مصطفي محمد نجار پس از پايان جلسه هيات دولت درجمع خبرنگاران با اشاره به برگزاري جلسه ي معاونين سياسي و امنيتي که ديروز در وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: در اين جلسه و ديگر جلسات مسائل به صورت ريز بررسي و کارها به خوبي پيش مي رود و همه دست اندرکاران کمک خواهند کرد تا شور و نشاط انتخاباتي ايجاد شود ولي به هر ترتيب در حال حاضر آمادگي ها در اوج خود وجود دارد.  
وي در ادامه به بيان توصيه هايي به کانديداها و هوادارانشان پرداخت و گفت: سياه نمايي چيز خوبي نيست. کانديداها بايد ايجابي صحبت کنند و قانون را در نظر بگيرند و ما هم در اجراي قانون با هيچ کس رودروايسي نداريم.  
وي در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا، درباره ي نحوه و چگونگي بستن مرزها در زمان انتخابات گفت: الحمدالله کشور ما از نظر امنيتي وضعيت بسيار خوبي دارد و امنيت ما اصلا مردمي است و مردم خودشان مراقب هستند و ما خيلي به اقدامات خاص نياز نداريم، اما هوشياري هاي لازم وجود دارد و اگر جايي لازم باشد تا مرزي بسته شود اين کار انجام خواهد شد.  وي با مورد توجه قرار دادن تشکيل ستاد امنيت انتخابات کشور تصريح کرد: نيروهاي مربوطه تدابير لازم را پيش بيني کردند و در مباحث امنيتي جاي هيچ گونه نگراني وجود ندارد.  
خبرنگاري درباره ي اظهارات اخير وزير امور خارجه فرانسه مبني بر اين که در ايران بايد انتخابات آزاد برگزار شود از نجار سوال کرد که وي در پاسخ يادآور شد: آنها بايد يک فکري به حال خودشان بکنند; چرا که مشکلات عديده اي گريبانگير آنهاست. کشور ما آزاد است و همه ي نهادهاي موجود در کشور از انتخابات برآمدند.  
وي همچنين گفت: هم اکنون که در مرحله تبليغات کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري هستيم، کارها به خوبي پيش مي رود و تبليغات انتخابات شوراها نيز از 16 خرداد آغاز خواهد شد.  

 


 وزير دفاع:
 نيازي به ارسال سلاح از ايران به سوريه نيست  

وزير دفاع تاکيد کرد: نيازي به ارسال سلاح از ايران به سوريه نيست; چرا که سوريه خود را براي مبارزه با رژيم صهيونيستي آماده کرده و ارتش قوي دارد.  
به گزارش ايسنا سردار وحيدي در حاشيه ي جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران افتتاح مرکز مراقبت هاي فضايي ، رونمايي از موشک هاي جديد هواپايه و زير دريايي بومي را از جمله اقداماتي خواند که طي روزهاي آينده انجام مي شود.   وي درباره ي رساندن سلاح به تروريست هاي سوريه از سوي برخي کشورها گفت: اين کار کار زشت و بدي است و ما آن را محکوم مي کنيم. رساندن سلاح به تروريست ها براي نابود کردن زير ساخت هاي يک ملت در هيچ قاموسي قابل قبول نيست. بايد نسبت به اين موارد هوشيارانه نگاه شود و نبايستي اين بحران ادامه پيدا کند و حتما بايد جلوي اين کار گرفته شود.  
خبرنگاري در مورد ارتباط ايران و روسيه و بحث شناورهاي جنگي پرسيد که وي گفت : اين موضوع در چهارچوب نگاه صلح آميز انجام شده و جمهوري اسلامي درياي خزر را درياي صلح مي داند. امنيت اين کشورها نيز مربوط به کشورهاي حاشيه ي درياي خزر است.  
خبرنگاري درباره ي بحث درستي ارسال سلاح از ايران به سوريه پرسيد که وي با تاکيد بر اين که نيازي به اين کارها نيست و اين تبليغات غلط است، گفت: سوريه خود کشوري قوي است که خود را براي مبارزه با رژيم صهيونيستي آماده کرده است و ضرورتي به اين کارها وجود ندارد. ارتش سوريه به اندازه ي کافي قوي است.  

 


 لاوروف با تاکيد بر حضور ايران در کنفرانس سوريه:
 ايران يکي از مهمترين کشورها است  

روسيه بار ديگر تاکيد کرد که ايران بايد در مذاکرات پيشنهادي ژنو درباره سوريه مشارکت داشته باشد.  
به گزارش ايسنا سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه که به پاريس سفر کرده است روز سه شنبه گفت: مساله ايران براي ما کليدي است.   وي افزود: ايران، بدون ترديد، يکي از مهمترين کشورها است.   بنابر گزارش روزنامه الجزيره، روسيه استدلال مي کند که ايران و عربستان بايد در اين مذاکرات به عنوان بخشي در تلاش جديد براي صلح که در ماه جاري ميلادي مورد موافقت مسکو و واشنگتن قرار گرفت، شرکت کنند.  
فرانسه نيز با ايده مشارکت ايران مخالفت کرده است. اين در حالي است که آمريکا به اين پيشنهاد مسکو با ترديد پاسخ داده است.   وز دوشنبه لاوروف گفت که او و جان کري، همتاي آمريکايي اش در پاريس توافق کرده اند که پيش از تعيين تاريخ مذاکرات، بايد " شفافيت" بيشتري درخصوص آنهايي که مي توانند در اين مذاکرات شرکت کنند، وجود داشته باشد.  
بنابراين گزارش لاوروف گفت: ما بايد درباره اين شرکت کنندگان شفافيت داشته باشيم. وي افزود: اين نه تنها به سوري هايي که معرف سطوح مختلف اين جامعه هستند بلکه به بازيگران خارجي نيز مربوط مي شود.  
ديپلمات ها گفته اند که جزئيات چگونگي سازماندهي اين کنفرانس هنوز مورد توافق قرار نگرفته و همچنين توافق قطعي درباره زمان آن نيز صورت نگرفته است.