تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3356 برو جستجو جستجوی پیشرفته   چرا جوانان از ازدواج فراري اند؟ 

چندان نيازي به آمار و ارقام نيست. همين که به اطرافتان نگاه کنيد، مي بينيد که تعداد پسران مجرد نسبت به نسل قبل چند برابر شده است. اين موضوع را سازمان جوانان هم تاييد مي کند که; پسرها اشتياق چنداني براي ازدواج ندارند.
طبق يک  نظرسنجي که با هدف بررسي عوامل موثر بر تاخير ازدواج از منظر جوانان انجام شد، نشان داده که 5/49 درصد پسران 15 تا 29 ساله مجرد اصلا شرايط خود را براي ازدواج مناسب نمي بينند اما از ميان دختران همين سال، تنها 3/22 درصد براي ازدواج آمادگي ندارند. تحليل يک جامعه شناس را با هم مي خوانيم:

6/52 درصد از دختران به خاطر ادامه تحصيل ازدواج نمي کنند
دلايلي که جوانان را در بستن پيمان مشترک منصرف مي کند کم نيستند، اما اين نظرسنجي نشان مي دهد قصد ادامه تحصيل، يکي از اصلي ترين اين دلايل است. يافته ها نشان مي دهد 6/52 درصد از دختران و 8/44 درصد از پسران ترجيح مي دهند به جاي ازدواج، درس شان را ادامه دهند. افزايش سطح تحصيلي دختران نسبت به پسران هم به نظر 4/74 درصد دختران و 40درصد پسران در کاهش آمار ازدواج تاثيرگذار است.
  نمي توان عوامل ديگر را فراموش کرد و تنها تمايل به ادامه تحصيل را در اين زمينه موثر دانست. در بسياري موارد، تمايل افراد، به ويژه دختران به ادامه تحصيل ناشي از بيکاري است و بسياري از پسر ها هم براي به دست آوردن شان اجتماعي بالاتر به تحصيلات رو مي آورند. خيلي از دخترها تحصيل را به عنوان يک سرگرمي و راهي براي ورود به جامعه مي بينند و پسرها هم گمان مي کنند که با بالاتر بردن پايگاه اجتماعي شان، براي داشتن يک ازدواج موفق امکان بيشتري را پيدا مي کنند.

8/91 درصد پسران به خاطر نداشتن شغل مناسب ازدواج نمي کنند
بر کسي پنهان نيست که نگراني هاي اقتصادي بيشتر از هر دليل ديگري جوانان را به مجرد ماندن ترغيب مي کند. از هزينه هاي سرسام آور اجاره خانه گرفته تا فراهم کردن مقدمات يک جشن عروسي و به جا آوردن رسوم، همه و همه در منصرف کردن جوانان از ازدواج نقش دارند.
طبق اين نظرسنجي، يافتن شغل مناسب به نظر 9/89 درصد دختران و 8/91 درصد پسران، انتظار جهت دستيابي به امکانات رفاهي براي شروع زندگي مشترک از نظر 5/81 درصد دختران و 6/83 درصد پسران، اشتغال زنان نيز از نظر 4/78 درصد دختران و 6/41 درصد پسران تاثير زيادي دارد. همچنين به نظر 2/52 درصد دختران و 9/44درصد پسران کسب درآمد توسط زنان و بي نيازي آنها از مردان در افزايش سن ازدواج جوانان تاثير بسيار زيادي در تاخير سن ازدواج دارد.
مي توان مشکلات اقتصادي و معيشتي را به عنوان عامل اصلي دوري جوانان از ازدواج در نظر گرفت. در کشور ما با وجود سنت هاي بسياري که بار مالي زيادي را بر دوش خانواده ها مي گذارند، اقدام براي ازدواج نيازمند پشتوانه مالي بزرگي است و اين موضوع باعث طفره رفتن جوانان از اين تصميم مي شود. سنت هايي مثل جهيزيه کامل، هديه هاي سنگين براي مناسبت هاي مختلف و بسياري موارد ديگر، به 2 جوان که پشتوانه مالي قوي ندارند اجازه تصميم گيري در اين مورد را نمي دهد. در بسياري از موارد، خانواده ها هم امکان تحمل چنين بار مالي سنگيني را ندارند و براي ازدواج فرزندانشان پيش قدم نمي شوند.

45 درصد دخترها براي شرايط ازدواج سختگيري مي کنند
ميزان سختگيري پاسخگويان براي انتخاب همسر در پسرها از دختران بيشتر است. نتايج ارزيابي ها نشان مي دهد درحالي که تنها 45درصد دخترها سختگيري بسيار زيادي براي شرايط ازدواج دارند اما حساسيت پسرها هم کم نيست و 1/53 درصد آنها دنبال شرايط ايده آلي براي ازدواج هستند.

فقط 5/6 درصد پسرها شرايطشان را براي ازدواج مناسب مي دانند
5/27 درصد دختران و 5/49 درصد پسران اصلا شرايط خود را براي ازدواج مناسب نمي بينند و فقط 3/22 درصد دختران و 5/6 درصد از پسران شرايط خود را به ميزان زياد و بسيار زياد براي ازدواج مناسب دانسته اند.
  در شرايط فعلي تنها در موارد اندکي مي بينيم که هر دو طرف شاغل هستند و در اغلب موارد تنها يکي از 2نفر، شغلي با درآمد قابل قبول دارد. از آنجا که در فرهنگ ما برعهده گرفتن مسئوليت هاي مالي توسط زنان چندان شايسته تلقي نمي شود، پسراني که درآمدي ندارند، نمي توانند تصميمي براي تشکيل خانواده بگيرند. درست است که پسران شاغل در شرايط فعلي کم نيستند. اما با وجود هزينه هاي بالاي زندگي، يک کار ساده با درآمد ناچيز نمي تواند هزينه هاي سنگين زندگي را پاسخگو باشد و از عهده مخارج سنگين يک زندگي بربيايد.

8/20 درصد دختران، عروسي رويايي مي خواهند
نحوه برگزاري مراسم ازدواج هم از مواردي است که نمي گذارد اين پيمان به راحتي بسته شود. اين بار دختران هستند که مانع مي تراشند و از آرزوهاي کودکي شان نمي گذرند. بر اساس آمار ها تنها 3/40 درصد از دختران حاضرند با يک عروسي ساده به خانه بخت بروند، در حالي که 2/43 درصد از پسران اهميتي به يک عروسي مجلل نمي دهند. ميزان تمايل به انجام مراسم عروسي در يک سالن مجلل يا در يک هتل يا باشگاه درجه يک هم در دختران 8/20 درصد است و در پسران 2/15 درصد است.
بعضي از تجملات نادرستي که در فرهنگ ما نهادينه شده اند، مانع از تشکيل يک زندگي آرام مي شوند. شايد اگر خود خانواده ها در اين زمينه آگاهي پيدا کنند آمار ازدواج روزبه روز بالاتر برود.
مسئولان بايد با ايجاد کار براي جوانان، يکي از اصلي ترين دغدغه ها را حل کنند. از طرف ديگر اگر دولت بتواند مسکن هايي را با شرايط ويژه به جوانان واگذار کند، مطمئنا شاهد آمار بسيار بالاتري در زمينه ازدواج خواهيم بود. گام بعدي فرهنگ سازي است; با از بين بردن تجملات و فرهنگ سازي درست در ميان جوانان، مي توانيم مشکل را حل کنيم.

معيارهاي ازدواج موفق چيست؟
به گفته رئيس مرکز مطالعات و پژوهش هاي راهبردي وزارت ورزش و جوانان، نتايج مربوط به معيارهاي پاسخگويان از ازدواج موفق نشان مي دهد تفاهم و درک متقابل، شرايط مالي مناسب و صداقت به ترتيب از مهم ترين معيارهاي موردنظر پاسخگويان محسوب مي شود و از بين معيارهاي عنوان شده براي ازدواج در اين طرح در بين دختران و پسران به ترتيب 3مورد اخلاق و رفتار، همفکر و هم عقيده بودن و هم ترازي فرهنگي خانواده ها از مهم ترين عوامل بوده اند.
  همه اين عوامل را مي توان به عنوان فاکتور هاي دخالت کننده در ازدواج و موفقيت آن بررسي کرد اما همان طور که گفته شد، در شرايط فعلي، عامل اقتصاد از مهم ترين دلايلي است که تشکيل يک زندگي و دوامش را تحت تاثير قرار مي دهد. با فرهنگ سازي و تغيير نگاه جوانان نسبت به شرايط تشکيل خانواده هم مي توان قدم بسيار موثري در اين زمينه برداشت.
منبع: مجله سيب سبز

 


 درس هاي بزرگي که مي توان از مورچه ها آموخت 

همه ما سعي مي کنيم که از افراد بزرگ درس زندگي بگيريم و دوست داريم رمز و راز موفقيت  آنها را بدانيم. اما فراموش مي کنيم که گاهي بزرگترين درس هاي زندگي از کوچکترين موجودات کنار ما گرفته مي شوند.
مثلا مورچه ها را در نظر بگيريد. آيا باور مي کنيد که اين موجودات کوچک مي توانند به ما ياد بدهند که چطور بايد زندگي بهتري داشته باشيم؟
از رفتار مورچه ها مي توانيم چهار درس مهم بگيريم که به ما براي داشتن زندگي بهتر کمک مي کنند.
1. مورچه ها هيچ وقت تسليم نمي شوند. آيا متوجه شده ايد که چطور مورچه ها هميشه به دنبال راهي براي رد شدن از موانع هستند؟ انگشتتان را در راه يک مورچه قرار دهيد و آن را دنبال او بکشانيد، يا حتي روي او. مدام به دنبال راهي براي عبور از انگشت شما خواهد بود. هيچ وقت يکجا نمي ايستد و گيج نمي ماند. هيچ وقت دست از تلاش بر نمي دارد و عقب نمي کشد.
همه ما بايد ياد بگيريم که اين چنين باشيم. هميشه موانعي در زندگي ما وجود دارد. چالش اين است که دست از تلاش برنداريم و به دنبال راه هاي جايگزين براي رسيدن به اهدافمان باشيم.
2. مورچه ها همه تابستان به فکر زمستان هستند. داستان قديمي گنجشک و مورچه را يادتان هست؟ در اواسط تابستان، مورچه ها به شدت مشغول جمع کردن آذوقه براي زمستان خود هستند- در حالي که گنجشک براي خود خوش مي گذراند. مورچه ها مي دانند که تابستان- اوقات خوش-براي هميشه نمي ماند. بالاخره زمستان مي آيد. اين درس خيلي خوبي است. وقتي زندگي خوب مي شود، نبايد مغرور شويد و تصور کنيد که هيچ وقت زندگيتان با شکست روبه رو نخواهد شد. با ديگران با ملاطفت و مهرباني رفتار کنيد. براي روزهاي سخت پس انداز کنيد و به فکر آينده باشيد و يادتان باشد که اوقات خوب هميشه نيستند اما انسان هاي خوب هميشه هستند.
3. مورچه ها همه زمستان به فکر تابستان هستند. وقتي با سرماي طاقت فرساي زمستان مواجه مي شوند، هميشه به خودشان يادآور مي شوند که اين هميشگي نخواهد بود و بالاخره تابستان فرا مي رسد. و با اولين اشعه هاي خورشيد تابستان، مورچه ها بيرون مي آيند و آماده کار و تلاش و تفريح هستند. وقتي ناراحت و افسرده هستيد و وقتي تصور مي کنيد مشکلات تمامي ندارند، خوب است که به خودتان يادآور شويد که اين نيز مي گذرد. اوقات خوش فرا مي رسد و خيلي مهم است که هميشه رويکري مثبت به زندگي داشته باشيد.
4. مورچه ها هرچه از توانشان برمي آيد را انجام مي دهند. مورچه ها چه مقدار غذا در تابستان جمع مي کنند؟ هرچقدر که بتوانند! اين الگوي خيلي خوبي براي کار است. هرچه که از دستتان برمي آيد را انجام دهيد. يک مورچه نگران اين نيست که مورچه ديگر چقدر غذا جمع کرده است. عقب نمي کشد و به اين فکر نمي کند که چرا بايد اينقدر سخت تلاش کند. از حقوق کم خود هم شکايت نمي کند. آنها فقط سهمشان را از کار انجام مي دهند. موفقيت و خوشبختي معمولا در نتيجه 100% به دست مي آيد- يعني همه آنچه که در توان داريد را به کار گيريد. اگر به اطرافتان نگاه کنيد، افراد موفقي را مي بينيد که با هرچه در توانشان هست زحمت مي کشند.
پس:
1) عقب نکشيد.
2) به فکر آينده باشيد.
3) مثبت انديش باشيد.
4) تا منتهاي توان خود تلاش کنيد.
و يک درس ديگر هم هست که مي توانيد از مورچه ها ياد بگيريد. آيا مي دانستيد که مورچه ها مي توانند شيئي با 20 برابر وزن خود حمل کنند؟ شايد ما هم همين طور باشيم. ما مي توانيم سختي ها را به دوش بکشيم و حجم کارهاي سخت و زياد را مديريت کنيم. دفعه بعد که چيزي موجب ناراحتيتان شد و تصور کرديد که قادر به تحمل آن نيستيد، دلسرد نشويد. به آن مورچه کوچک فکر کنيد و يادتان باشد که شما هم مي توانيد وزن بيشتري را به دوش بکشيد!
منبع: مجله سبز

 


 جملات زيبا و انرژي بخش براي موفقيت 

کساني که در انتظار زمان نشسته اند، آن را از دست خواهند داد.
کسي که در آفتاب زحمت کشيده، حق دارد در سايه استراحت کند.
بهتر است دوباره سئوال کني، تا اين که يکبار راه را اشتباه بروي.
آن قدر شکست خوردن را تجربه کنيد تا راه شکست دادن را بياموزيد.
اگر خود را براي آينده آماده نسازيد، به زودي متوجه خواهيد شد که متعلق به گذشته هستيد.
خودتان را به زحمت نيندازيد که از معاصران يا پيشينيان بهتر گرديد، سعي کنيد از خودتان بهتر شويد.  
خداوند به هر پرنده اي دانه اي مي دهد، ولي آن را داخل لانه اش نمي اندازد.  
درباره درخت، بر اساس ميوه اش قضاوت کنيد، نه بر اساس برگ هايش.
انسان هيچ وقت بيشتر از آن موقع خود را گول نمي زند که خيال مي کند ديگران را فريب داده است.
کسي که دوبار از روي يک سنگ بلغزد، شايسته است که هر دو پايش بشکند.
زندگي مثل بازي شطرنجه! اگه بلد نباشي همه مي خوان يادت بدن وقتي هم که ياد گرفتي همه مي خوان شکستت بدن.  
تقدير تقويم افراد عادي و تغيير تدبير افراد عالي است.
من در جهان يک دوست داشته ام و آن خودم بوده ام.  
در بن بست هم راه آسمان باز است، پرواز را بياموز.  
شهامت هميشه فرياد زدن نيست، گاهي صداي آراميست که در انتهاي روز مي گويد: فردا دوباره تلاش خواهم کرد. 
آدم ها فقط در يک چيز مشترک اند، متفاوت بودن.  
به مشکل هايتان بخنديد تا هميشه موضوعي براي خنده داشته باشيد .  
انسان ها بايد ياد بگيرند که اشتباهات هوشمندانه قسمتي از هزينه پيشرفت است.
موفق ترين افراد لزوما بهترين چيزها را ندارند .
زمين خوردن مهم نيست دوباره برخاستن مهم است.

 


 جوان در نگاه انديشمندان 

براي شب پيري، در روز جواني چراغي بايد تهيه کرد (پلوتارک)
با چوب هايي که در جواني گردآوري، در پيري گرم خواهي شد. (مثل آفريقايي)
بسياري از مردم، سعادت و شوکت روزگار پيري خود را به سختي ها و مشقات روزگار جواني مديون هستند. (ناپلئون)
بهترين کارها اين است که در جواني دانش اندوزي و در پيري به کار بري. (بوذرجمهر)
با زر خيلي کارها را مي توان انجام داد، ولي جواني را نمي توان خريد. (رايموند)
کسي که در جواني چيزهايي مي خرد که لازم ندارد، در پيري ناچار مي شود چيزهايي را که لازم دارد، بفروشد. (لرد آويبوري)
افراط هايي که در جواني کرده و مي کنيم، وامي است که بايد در روزگار پيري آن را ادا کرد (فرانسيس بايگون).
افسوس که جوان نمي داند و پير نمي تواند (محمد حجازي)
اگر جهان از وجود جوانان خالي شود، ماتمکده تاريکي بيش نيست (کوليريج)

 


 اندکي تفکر 

آدم ها در اصل توان تحمل خوشبختي را ندارند، طالبش هستند، بي ترديد،
 ولي همين که بهش برسند،
حرص و جوش مي زنند و خواب چيزهاي ديگري را مي بينند .
 باغ گذر - مارگريت دوراس
****
 افتادگي يا گردن نهادن و خشنود بودن و يا هرچه مي خواهيد نامش را بگذاريد،
 نشانه سستي و درماندگي است...
     جين وبستر
****
دوستان در زندان به کار آيند که بر سر سفره، همه دشمنان دوست نمايند.
     سعدي
****
 چه شادي هايي که زير پاي انسانها سرکوب شدند، زيرا بيشتر افراد به آسمان توجه دارند و آنچه را که زير پاهايشان است ناديده مي گيرند.  
  گوته
اگر مي دانستيد که يک محکوم به مرگ هنگام مجازات تا چه حد آرزوي بازگشت به زندگي را دارد، آنگاه قدر روزهايي را که با غم سپري مي کنيد، مي دانستيد...
     بوعلي سينا
****
 چهره ي خود را به سوي خورشيد بگردان،
     آن گاه تمام سايه ها پشت سر تو خواهند افتاد...
     هلن کلر

 


 چگونه مي توان فرد جذاب تري شد؟ 

با پيروي کردن از اين دستورالعمل ساده که 7 مرحله دارد، مي توانيد شخصيتي جذاب تر و سرگرم کننده تر داشته باشيد.

مرحله اول: جستجو کنيد
هميشه به دنبال يافتن نظرات ، ايده ها و مکان هاي مختلف و جديد باشيد و با استفاده از اينترنت، روزنامه ها، کتاب ها و هر وسيله اطلاع رساني ديگر اطلاعات عمومي خود را درباره مسائل مختلف افزايش دهيد. معمولا" آدم هاي کسل کننده افرادي هستند که به دنبال يافتن هيچ نظر و ايده جديدي نيستند و روي عقايد خودشان پافشاري مي کنند. اين دسته از افراد در واقع در يک اتاق اکو که فقط صداي خودشان را منعکس مي کند، زندگي مي کنند.

مرحله دوم: اطلاعاتي که به دست آورده ايد را با ديگران به اشتراک بگذاريد
اطلاعات و يافته هاي جديدتان را به آشنايان و دوستانتان منتقل کنيد و در اين کار سخاوتمند باشيد. بسياري از آدم هاي اطراف شما هيچ وقت به دنبال يافتن ايده ها و اطلاعات جديد درباره مسائل مختلف نيستند و يا دلشان نمي خواهد براي اين کار وقت صرف کنند شما مي توانيد با به اشتراک گذاشتن اطلاعاتتان با اين قبيل آدم ها باعث شويد که آنها از طريق شما زندگي و احساس متفاوتي را تجربه کنند.

مرحله سوم: هيچ وقت بيکار نمانيد و هميشه خودتان را مشغول کنيد
صحبت کنيد، بسازيد، از اينترنت استفاده کنيد، بازي کنيد، کمک کنيد، چيز جديدي درست کنيد. مهم نيست چه کاري انجام مي دهيد به هر شکلي که مي توانيد خودتان را مشغول کنيد. نشستن و شکايت کردن، کار محسوب نمي شود پس خودتان را گول نزنيد.

مرحله چهارم: خصلت هاي ذاتي و منحصر به فرد خود را با آغوش باز بپذيريد و هرگز آنها را پنهان نکنيد
هيچ انساني کاملا عادي نيست، همه ما خصلت ها و روحيات منحصر به فرد خودمان را داريم . هيچ گاه اين خصلت ها و روحيات خاص و منحصر به فردتان را پنهان نکنيد زيرا همين خصوصيات استثنايي شما را جذاب مي کند.

مرحله پنجم: هميشه درباره ديگران و مسائل مختلف نظر بدهيد
اگر هيچ وقت هيچ نظري نداشته باشيد و درباره کسي اظهار نظر نکنيد هيچ کس به شما توجه نمي کند و درباره شما نظر نمي دهد.
هميشه کارهاي جديد را امتحان کنيد و ايده هاي جديد ارائه بدهيد. شانس خود را امتحان کنيد و يک کار عجيب و غير معمول انجام بدهيد. اگر ريسک نکنيد و هميشه در گوشه امن و راحت خود بمانيد هيچ وقت پيشرفت نمي کنيد.

مرحله ششم: مغرور و متکبر نباشيد
اگر اعتماد به نفس بيش از حد داشته باشيد و غرور شما بيش از توانايي هايتان باشد همه مردم از شما دوري مي کنند.

مرحله هفتم: هميشه تابع جمعي که در آن قرار داريد، نباشيد
شما نبايد هميشه همان کاري را انجام بدهيد که ديگران انجام مي دهند. نظرات جديد داشته باشيد و کارهاي جديد انجام دهيد تا ديگران هم از شما پيروي کنند. هميشه رانندگي کردن جالب تر از سوار شدن در ماشين ديگران است.
امروز همان روزي است که هميشه آرزو داشتي
امروز کسي باش که واقعا آرزو داري
مهربان و باگذشت
ساده و شفاف
پاک و خالص
با انعطاف و مددرسان
رنج و نگراني را کنار بگذار
به لحظات زندگي چنان ارزش بده که آرزو داري
درک کن که با خودخواهي و خود پسندي درد جسماني و رنج رواني را براي خود تدارک مي بيني
(زندگي کن با مرام هاي واقعي چون محبت وعفو
وجودي عاشق
از خواسته نفس رها شو
و در وجود خويش به جاي رنج دادن و ناسپاسي
به دنبال شوق و اميد باش)
فقط يک روز بي ضرر باش
و براي همگان مفيد باش
حقيقت را درياب
نيت کلام و کردار و گفتارت را آرامش بده
اگر باورت نکردند
نهراس
بر ناتواني خود براي رسيدن به خواسته هاي مهرآميزت
غلبه کن
چنان با محبت رفتار کن که دليلي براي شرمسار
بودن از خودت نداشته باشي
پيش داوري هايت را کنار بگذار
که رنج پيش از آن حتمي است
همين امروز از بخشش آکنده شو
کس نمي داند فردا چه در راه است
زندگي کوتاه است
درگذشته ها نمان
نگران آينده نباش
فقط يک روز لحظه هاي امروزت را بااميد و اشتياق به
سمت مسير ي تازه و سپيد ببر
در تاريکي به دنبال چه مي گردي؟
چرا نور را نمي جويي؟
لااقل يک روز کسي باش که واقعا آرزو داري