تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3356 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دانش آموز ديروز، دانشجوي امروز و مدير فردا  

افزايش و گسترش انواع مختلف دانشگاه ها- اعم از آزاد، سراسري، پيام نور، علمي و کاربردي، فني حرفه اي، پودماني، مجازي، غيرحضوري، غيرانتفاعي و...- و به تبع آن افزايش تعداد دانشجو در هرخانه، طايفه، کوچه و خيابان شايد مقداري از ذوق و شوق دانشجو شدن- در مقايسه با سال هاي پيش- کاسته باشد، ولي «دانشگاه» هنوز مکان ارزشمند، مقدس و بزرگي است که قداست آن را با چيز ديگري نمي توان عوض کرد و حرمت و اعتبار آن همچنان به عنوان محل علم آموزي و ادب اندوزي به قوت خود باقي است. مي دانيم که يدک کشيدن يک يا چند «عنوان» نمي تواند به خودي خود براي کسي ارزش و اعتبار به دنبال داشته باشد; بلکه براي رسيدن به فضيلت اخلاقي و تعالي روح و در نهايت انسان شدن به معناي واقعي، در هر برهه اي از زمان و هر بخشي از عمر، انسان تکاليف و وظايفي دارد که در صورت پرداختن به آنها خواهد توانست به تعالي برسد.  گذر از مرحله دانش آموزي و ورود به فصلي جديد از زندگي به نام «دانشجويي» مرحله اي بسيار مهم و حياتي در طول زندگي يک فرد به حساب ميآيد، چرا که دانشگاه محيطي است که فرد با استفاده از محضر اساتيد و بهره مندي از ساير پتانسيل هاي موجود در محيط دانشگاه مي تواند به اهداف برتر خود در زندگي دست يابد و يا احيانا در صورت عدم استفاده صحيح از امکانات موجود نه تنها به هدف خود نرسد، بلکه خود را در مرحله سقوط از انسانيت قرار دهد. اين نوشته به دنبال آن است تا به دانشجويان مواردي را يادآور شود که اميد مي رود در صورت رعايت اين قبيل موارد، ضمن جلوگيري از اتلاف وقت و انرژي به اهداف بزرگ و ستودني زندگي خود نزديک و نزديک تر شوند. هر کاري- من جمله درس خواندن- را براي رضايت خدا انجام دهيد.
در هر حال کرامت انساني را حفظ کنيد. انسان ارزشي دارد و انجام بعضي کارها از اين ارزش و قدر انساني مي کاهد. انسان رسالتي را در پيش دارد که براي انجام آن بايستي تمام همت خود را به کار گيرد. مانند تمبر باشيد، چون تا رسيدن به مقصد همراه نامه مي ماند، شما هم اين گونه به دنبال اهدافتان باشيد.
افکارتان را تغيير دهيد تا زندگيتان تغيير يابد.
اگر مي خواهي به دوستانت چيزي ياد بدهي، با اعمالت نشان بده نه با زبانت اين قانون را ياد بگيريد.
نه بار زمين بخوريد، ده بار برخيزيد.
اگر دوستت تو را يک بار فريب داد، شرم بر او. ولي اگر دوستت تو را دو بار فريب داد، واي بر تو.
هر چه قدر تلاش کنيد به همان ميزان آينده خود را رقم خواهيد زد.
«نه» گفتن را تجربه کنيد، در دانشگاه نياز خواهيد داشت به اينکه زياد «نه» بگوييد و الا...
دوستان عزيز سعي کنيد هر لحظه و هر روز در حال پيشرفت باشيد. زياد بخوانيد و مطالعه کنيد. چون همچنان که جسم شما به غذا نياز دارد، روحتان نيز...
اگر دوستتان چيزي به شما تعارف کرد. مجبور نيستيد حتما قبول کنيد.  دوستان عزيز بعضي چيزها را حتي براي يک بار هم، حتي براي يک بار هم تجربه نکنيد. شما دانشجو هستيد، بايد جوينده دانش باشيد و تحقيق و پژوهش بايستي بخش مهمي از زندگيتان باشد.
شما به اندازه اي که مي خوانيد و مطالعه مي کنيد و تفکر مي نماييد، ترقي خواهيد کرد.
از اين پس بيشتر مواظب رفتارتان باشيد، چون اين خود شما خواهيد بود که به ديگران مي گوييد چگونه با شما رفتار کنند. هم کلاسي هايتان همانگونه در مورد شما فکر مي کنند که خودتان خواسته ايد.  ضد ارزش ها را براي خود ارزش به حساب نياوريد چون زود از اعتبار مي افتند. به اساتيد خود زياد احترام قائل شويد، آنها تمام داشته هايشان را در اختيار شما قرار مي دهند. «کتاب بوستان دانشمند است»، از سير در اين بوستان غافل نشويد. 
داشتن عنوان «دانشجو» به شما اعتبار نمي دهد، اين شخصيت خود شماست که به هر عنواني ارزش و اعتبار مي بخشد.
 پدر و مادر شما فرشته هايي هستند که تمام وجودشان وقف شما شده است، پس شما هم...
کارکنان دانشگاه دوستان شما مي باشند که تلاش مي کنند مسائل و مشکلات شما را حل و فصل کنند، مواظب دوستان خود باشيد.
رشته اي که در آن تحصيل مي کنيد، از ضروري ترين رشته ها براي بهتر ساختن فرداهاي اين مرزوبوم است. کاري نکنيد، حرکتي انجام ندهيد و لباسي نپوشيد که شما را انگشت نما کند.
درس هايتان را پاس نکنيد که پاس کنيد، بلکه آنها را ياد بگيريد و مهم تر اينکه آنها را به کار گيريد.
تشکل هاي دانشجويي که در کنار شما هستند، براي اعتلا و پيشرفت شما و دانشگاهتان فعاليت مي کنند، به آنها بپيونديد و شما هم تلاش کنيد.
مي دانيد تذکر دادن به شما از طرف برخي بخش هاي دانشگاه براي چيست؟ مي خواهند به شما بگويند که اگر يک ميخ را داخل پريز برق بکنيد براي شما خطرناک است، چون آنها شبيه اين موارد را زياد ديده اند و شما را از صميم قلب دوست دارند.
اموال دانشگاه متعلق به خود شماست، شما با اموال خود چه مي کنيد...
پرونده دانشجويي خود را هر از چند گاهي از اول مرور کنيد. و بسيار مسائل و مواردي که شما بيشتر از من مي دانيد.. 


  دانشگاه سمنان، نگين خرد ورزي خطه کوير چهل ساله شد 

  سرويس دانشجو :      
دانشگاه سمنان ، به عنوان دانشگاه مادر استان  و نگين خرد ورزي خطه کوير چهل ساله شد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان، دانشگاه سمنان در سال 1353 ابتدا به صورت مدرسه عالي تکنولوژي در زميني به وسعت پنج هزار مترمربع و هفت رشته کارداني با 580 نفر دانشجو آغاز به کار کرد. در سال 1367 اين مدرسه به مجتمع آموزش عالي و در سال 1372 به دانشگاه ارتقا» يافت. دانشگاه سمنان هم اکنون داراي  800 هکتار وسعت و 219 رشته تحصيلي و 15 هزار و 221 دانشجو در مقاطع مختلف است. دانشگاه سمنان در حال حاضر داراي 58 رشته دکتري با 610 دانشجو، 99 رشته کارشناسي ارشد با سه هزار و 470 دانشجو و 60 رشته در مقطع کارشناسي و دو رشته کارداني با 11 هزار و 41 دانشجو است.
دانشگاه سمنان هم اکنون داراي 20 دانشکده، چهار پرديس و يک پرديس دانشگاهي (بين المللي است ) و 340 عضو ثابت هيات علمي دارد. ستاد  بزرگداشتي هم براي برنامه ريزي و اجراي هر چه بهتر برنامه هاي چهلمين سالگرد تاسيس دانشگاه سمنان به مسئوليت دکتر مسعود نصيري در اين دانشگاه تشکيل شده است . 

 


 دانشگاه سمنان ميزبان المپياد ملي رياضي  

سرويس دانشجو :      
رئيس دانشگاه سمنان گفت: سي و هفتمين دوره المپياد ملي رياضي 24 تا 27 ارديبهشت ماه امسال به ميزباني اين دانشگاه برگزار مي شود.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان; دکتر علي خيرالدين در نشست مطبوعاتي با اعلام اين خبر گفت: اين المپياد با حضور 200 تيم از دانشگاه هاي سراسر کشور برگزار مي شود.  دکتر خيرالدين با بيان اينکه پيش بيني شده است حدود 800 دانشجو در اين المپياد شرکت کنند افزود: اين المپياد توسط دانشکده رياضي و آمار دانشگاه سمنان برگزار مي شود. رئيس دانشگاه سمنان همچنين از برگزاري همايش هيدرات گازي 25 و 26 ارديبهشت و دومين کنفرانس ملي صنعت بتن با همکاري انجمن بتن ايران و مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهر سازي، آذر ماه امسال در اين دانشگاه خبر داد.

 


 مقام معلم در آموزشگاه سماي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود گرامي داشته شد  

سرويس دانشجو:
با برگزاري مراسمي باشکوه، مقام معلم در آموزشگاه سماي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود گرامي داشته شد .  
در اين مراسم که معاون دانشگاه و رئيس مرکز آموزشي و فرهنگي سما شاهرود و دبيران، کادر اجرايي و اعضاي انجمن اوليا» و مربيان دبيرستان و اساتيد و کارشناسان آموزشکده فني و حرفه اي سما نيز حضور داشتند از زحمات معلمان در طول سال تحصيلي تقدير به عمل آمد.   
معاون سماي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود ضمن تبريک روز معلم طي سخناني در راستاي گراميداشت مقام معلم و استاد شهيد مرتضي مطهري نکاتي را در خصوص مسائل موجود در حوزه سما و جنبه هاي پيشرفت مدارس و معلمان عنوان کرد و خواستار برنامه ريزي جهت شرکت فعال دانش آموزان و دانشجويان در برنامه هاي پژوهشي سازمان و حوزه معاونت سما شد.  
محمد حسن بهشتي ضمن ارائه توصيه هاي مربوط به اين بخش، بر ضرورت داشتن برنامه مشخص و پيگيري و اجراي دقيق آن به همراه ايجاد خلاقيت و پويايي در امور پژوهشي تاکيد کرد و حمايت کامل خود را از بخش پژوهش اعلام داشت.  
در اين جلسه پرسش و پاسخ نيز برگزار گرديد که معاون سما و مديردبيرستان وابسته به اين حوزه به سوالات معلمان پاسخ گفتند. در انتهاي مراسم نيز به رسم يادبود، هدايايي به معلمان تقديم شد.

 


 معرفي رشته هاي دانشگاهي
 برق- قدرت کارداني  

هدف از اين دوره تربيت تکنسين در زمينه نصب، بهره برداري، نظارت، نگهداري، عيب يابي و تعميرات در شبکه هاي توزيع و همچنين پست هاي توزيع فشار قوي (به انضمام تجهيزات مربوطه ) مي باشد.  با توجه به اين که صنعت آب و برق کشور، سرمايه گذاري هاي بسيار عظيمي، چه از نظر تاسيسات و تجهيزات و چه از نظر نيروي انساني متخصص و کارآمد، در جهت حفظ و رشد خود و ديگر صنايع و نيز تاثير در امور جاري اجتماعي، اقتصادي مملکت طلب مي کند و از آنجايي که اين صنعت پيشرفته و پيچيده با استفاده از تکنولوژي مدرن در رشته هاي مختلف داراي تجهيزات بسيار متنوع و افراد متخصص در زمينه هاي مختلف، طراحي. نصب. اجرا و عمدتا بهره برداري و تعمير و نگهداري مي باشد، لذا ضروري است تا حرکت و فعاليت نويني را درجهت نيل به خودکفايي استقلال کشور در اين زمينه آغاز و ادامه داد.   يکي از وجوه مهم و شاخص اين حرکت، تامين تربيت نيروي انساني کارآمد و کار آشنا مي باشد که با طي آموزش هاي خاص و مورد لزوم در رشته هاي مختلف بتوانند در بدو ورود به اين صنعت وظايف محوله را حتي الامکان بدون نقص و يا بروز زيان هاي آشکار و نهان انجام دهند، لذا در جهت نيل به اين مقصود کميته تخصص برق گروه علمي- کاربردي تشکيل گرديده و براي تربيت نيروي انساني ماهر مورد نياز صنعت آب و برق اقدام به برنامه ريزي جهت تشکيل دوره هاي بلندمدت و کوتاه مدت نموده است که برگزاري دوره هاي بلندمدت کاربردي (کارداني و کارشناسي) از اين نوع مي باشد.  هدف اين رشته تربيت تکنسين متخصص جهت بهره برداري صحيح از پست هاي فشار قوي و فشار ضعيف و نظارت، نگهداري، تعميرات و محاسبه شبکه هاي توزيع که به مقدار بسيار زيادي در سطح کشور موجودند مي باشد.
اين دوره داراي دو گرايش پست و توزيع مي باشد که در دروس عمومي، پايه، اصلي و تعدادي از دروس تخصصي، دروسشان يک سان بوده ولي با توجه به سه معيار:   الف) اعلام نياز شرکت ها (محل خدمت آتي دانشجو)  ب) علاقه دانشجو   ج) استعداد و توانايي دانشجو (نظر استاد راهنما، معدل )   در يکي از گرايش ها ادامه تحصيل خواهند داد.   

طول دوره و شکل نظام:  
طول متوسط دوره کارداني برق- قدرت 2 سال است و دروس نظري و عملي آن به صورت واحدي در حداقل 4 ترم ارائه مي گردد و نظام آموزشي آن مطابق آئين نامه مصوب آموزش هاي کارداني در بخش صنعت از نوع آموزش هاي علمي - کاربردي مي باشد.    طول هر ترم 17 هفته آموزش کامل است و زمان تدريس هر واحد نظري 17 ساعت آزمايشگاهي 51 ساعت و کارگاهي و بازديد 68 ساعت در طول يک ترم است.   

قابليت ها و توانايي هاي اکتسابي از دوره:   
گرايش توزيع الف) نوسازي " آشنايي با نقشه برداري و تسلط به نقشه خواني " آشنايي کامل به تجهيزات خطوط (انواع کابل ها. سيم هاي هوايي و متعلقات خطوط، انواع مفصل، سرکابل و  ...)  " تسلط کامل به استاندارد هاي توزيع  " شناخت کامل نسبت به تابلوها و کليد ها و نصب آنها " تسلط کامل به سيستم زمين و نحوه زمين کردن تاسيسات " تسلط به نصب مفصل و سرکابل  ب) بهره برداري و نگهداري (سرويس و تعميرات ) خطوط و پست ها:  " عيب يابي  " کاربر روي خطوط گرم " جمع آوري آمار و اطلاعات و نحوه به کارگيري آنها " سرويس و تعميرات شبکه و تجهيزات مربوطه به آن " آشنايي با مانور کردن شبکه  گرايش پست الف) بهره برداري " آشنايي با ساختمان و طرز کار تجهيزات مورد استفاده در پست ها  " آشنايي با شرايط مناسب عملکرد هر يک از تجهيزات و پارامترهاي قابل کنترل جهت بهره برداري صحيح  " انجام مانورهاي لازم درخواستي توسط مراکز کنترل  " قدرت تصميم گيري در مورد مانورهاي ضروري بروزحادثه، شناخت کامل طرح هاي تک خطي و ميميک پست.  ب) نوسازي و نصب  " تسلط کامل به خواندن نقشه هاي اجرايي و توان استفاده از دستورالعمل هاي نصب  "آشنايي با روش بارگيري. حمل و تخليه تجهيزات "نصب ترانس قدرت، ترانس زمين و راکتورها " نصب کليدهاي فشار قوي و سکسيونرها " نصب تابلوهاي فشار قوي، کنترل و حفاظت و اندازه گيري، تابلوهاي تغذيه داخلي، باطريخانه و انجام کليه کابل کشي ها و سيم بندي ها ج) تعميرات " آشنايي کامل با ساختمان و کارکرد ترانسفورمرهاي قدرت، تپ چنجرها، راکتورها و مقاومت هاي محدود کننده " آشنايي کامل با نحوه و چگونگي تعمير و تعويض اجزا ترانسفورمر قدرت  "آشنايي با نحوه نمونه برداري، تست، تصفيه و تزريق روغن " آشنايي کامل با قطعات و ساختمان و عملکرد کليدهاي فشار قوي " آشنايي با نحوه تعمير کليدهاي فشار قوي " آشنايي کامل با ساختمان ساير تجهيزات مورد استفاده در پست و عيب يابي و تعمير و تعويض قطعات و تجهيزات

 


 چند روش صحيح براي مطالعه  

متاسفانه در مدرسه و دانشگاه چيزي راجع به چگونه درس خواندن نميآموزند. يادگيري و مطالعه، رابطه اي تنگاتنگ و مستقيم با يکديگر دارند، تا جايي که مي توان اين دو را لازم و ملزوم يکديگر دانست. براي اينکه ميزان يادگيري افزايش يابد بايد قبل از هرچيز مطالعه اي فعال و پويا داشت .
شيوه صحيح مطالعه، چهار مزيت عمده زير را به دنبال دارد:
زمان مطالعه را کاهش مي دهد.
ميزان يادگيري را افزايش مي دهد .
مدت نگهداري مطالب در حافظه را طولاني تر مي کند.
به خاطرسپاري اطلاعات را آسان تر مي سازد.
براي داشتن مطالعه اي فعال و پويا نوشتن نکات مهم در حين خواندن ضروري است تا براي مرور مطالب، دوباره کتاب را نخوانده ودر زماني کوتاه ازروي يادداشت هاي خود مطالب را مرور کرد .
يادداشت برداري، بخشي مهم و حساس از مطالعه است که بايد به آن توجهي خاص داشت . چون موفقيت شما را تا حدودي زياد تضمين خواهد کرد و مدت زمان لازم براي يادگيري را کاهش خواهد داد. خواندن بدون يادداشت برداري يک علت مهم فراموشي است.
شش روش مطالعه :
خواندن بدون نوشتن، خط کشيدن زيرنکات مهم، حاشيه نويسي و خلاصه نويسي، کليدبرداري خلاقيت و طرح شبکه اي مغز
1- خواندن بدون نوشتن:  روش نادرست مطالعه است. مطالعه فرآيندي فعال و پويا است وبراي نيل به اين هدف بايد از تمام حواس خود براي درک صحيح مطالب استفاده کرد. بايد با چشمان خود مطالب را خواند، بايد در زمان مورد نياز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را يادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگير شده و حضوري فعال و همه جانبه در يادگيري داشت و هم در هنگام مورد نياز ، خصوصا قبل از امتحان، بتوان از روي نوشته ها مرور کرد و خيلي سريع مطالب مهم را مجددابه خاطر سپرد .
2- خط کشيدن زير نکات مهم : اين روش شايد نسبت به روش قبلي بهتر است ولي روش کاملي براي مطالعه نيست چرا که در اين روش بعضي از افراد به جاي آنکه تمرکز و توجه بروي يادگيري و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشيدن زير نکات مهم مي گردد. حداقل روش صحيح خط کشيدن زير نکات مهم به اين صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا درک کنند و سپس زير نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب به دنبال نکات مهم بگردند تا زير آن را خط بکشند.
3- حاشيه نويسي:  اين روش نسبت به دو روش قبلي بهتر است ولي بازهم روشي کامل براي درک عميق مطالب و خواندن کتب درسي نيست ولي مي تواند براي يادگيري مطالبي که از اهميتي چندان برخوردار نيستند مورد استفاده قرار گيرد.
4- خلاصه نويسي :  در اين روش شما مطالب را مي خوانيد و آنچه را که درک کرده ايد به صورت خلاصه بروي دفتري يادداشت مي کنيد که اين روش براي مطالعه مناسب است و از روش هاي قبلي بهتر مي باشد چرا که در اين روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آنها را يادداشت مي کنيد اما بازهم بهترين روش براي خواندن نيست .
5- کليد برداري: کليد برداري روشي بسيار مناسب براي خواندن و نوشتن نکات مهم است. در اين روش شما بعد از درک مطالب ، بصورت کليدي نکات مهم را يادداشت مي کنيد و در واقع کلمه کليدي کوتاه ترين، راحت ترين، بهترين و پرمعني ترين کلمه اي است که با ديدن آن، مفهوم جمله تداعي شده و به خاطر آورده مي شود .
6- خلاقيت و طرح شبکه اي مغز:  اين روش بهترين شيوه براي يادگيري خصوصا فراگيري مطالب درسي است .در اين روش شما مطالب را مي خوانيد بعد از درک حقيقي آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کليدي يادداشت مي کنيد و سپس کلمات کليدي را بروي طرح شبکه اي مغز مي نويسد (در واقع نوشته هاي خود را به بهترين شکل ممکن سازماندهي مي کنيد و نکات اصلي و فرعي را مشخص مي کنيد) تا در دفعات بعد به جاي دوباره خواني کتاب، فقط به طرح شبکه اي مراجعه کرده وبا ديدن کلمات کليدي نوشته شده بروي طرح شبکه اي مغز، آنها را خيلي سريع مرور کنيد . اين روش درصد موفقيت تحصيلي شما را تا حدود بسيار زيادي افزايش مي دهد و درس خواندن را بسيار آسان مي کند. و بازده مطالعه را افزايش مي دهد.
شرايط مطالعه
به کارگيري شرايط مطالعه يعني بهره وري بيشتر از مطالعه
شرايط مطالعه، مواردي هستند که با دانستن، بکارگيري و يا فراهم نمودن آنها، مي توان مطالعه اي مفيدتر با بازدهي بالاتر داشت و در واقع اين شرايط به شما مي آموزند که قبل از شروع مطالعه چه اصولي را به کار گيريد ، در حين مطالعه چه مواردي را فراهم سازيد و چگونه به اهداف مطالعاتي خود برسيد و با دانستن آنها مي توانيد با آگاهي بيشتري درس خواندن را آغاز کنيد و مطالعه اي فعال تر داشته باشيد:
1- آغاز درست: براي موفقيت در مطالعه، بايد درست آغاز کنيد.
2- برنامه ريزي: يکي از عوامل اصلي موفقيت ، داشتن برنامه منظم است .
3- نظم و ترتيب: اساس هر سازماني به نظم آن بستگي دارد
4- حفظ آرامش: آرامش ضمير ناخود آگاه را پويا و فعال مي کند.
5- استفاده صحيح از وقت:  بنيامين فرانکلين، «آيا زندگي را دوست داريد؟ پس وقت را تلف نکنيد زيرا زندگي از وقت تشکيل شده است.»
6- سلامتي و تندرستي: عقل سالم در بدن سالم است .
7- تغذيه مناسب: تغذيه صحيح نقش مهمي در سلامتي دارد.
8- دوري از مشروبات الکلي: مصرف مشروبات الکلي موجب ضعف حافظه مي شود.
9- ورزش: ورزش کليد عمر طولاني است .
10- خواب کافي: خواب فراگيري و حافظه را تقويت مي کند.
11- درک مطلب: آنچه در حافظه بلند مدت باقي مي ماند، يعني مطالب است .
چند توصيه مهم که بايد فراگيران علم از آن مطلع باشند
حداکثر زماني که افراد مي توانند فکر خود را به روي موضوعي متمرکز کنند بيش از 30 دقيقه نيست، يعني بايد سعي شود حدود 30 دقيقه بروي يک مطلب تمرکز نمود و يا مطالعه داشت و حدود 10 الي 15 دقيقه استراحت نمود سپس مجددابا همين روال شروع به مطالعه کرد.
پيش از مطالعه از صرف غذاهاي چرب و سنگين خودداري کنيد. و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمائيد چون پس از صرف غذاي سنگين بيشتر جريان خون متوجه دستگاه گوارش مي شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و لذا خون رساني به مغز کاهش مي يابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته مي شود . از مصرف الکل و دارو هم خودداري فرمائيد همچنين غذاهاي آردي مثل نان و قندي قدرت ادراک و تمرکز را کم مي کند نوشابه هاي گازدار هم همين طور هستند.
ذهن آدمي با هوش است اگر يادداشت برداريد خود را راحت از حفظ و به يادسپاري مطالب مي کند و نيز همزمان نمي توانيد هم مطلبي را بنويسيد و هم گوش دهيد. پس در حين مطالعه لطفا يادداشت برداري ننمائيد.