تاریخ 1392/02/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3346 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون سياسي وزير کشور خبر داد
 معرفي 30 معتمد انتخابات رياست جمهوري به هيات مرکزي نظارت  

معاون سياسي وزير کشور از معرفي 30 نفر از شخصيت هاي مذهبي، سياسي ، فرهنگي و اجتماعي از سوي وزير کشور به عنوان متعمد به هيات مرکزي نظارت بر انتخابات طبق تبصره يک ماده 31 قانون انتخابات رياست جمهوري خبر داد.
به گزارش ايسنا سيد صولت مرتضوي درباره بحث تشکيل هيات اجرايي مرکزي انتخابات اظهار کرد: متاسفانه در آستانه انتخابات نمايندگان محترم طرح هايي مي دهند که باعث مي شود قانون انتخابات دستخوش تحولاتي شود و به تبع اين موضوع برنامه هايي که وزارت کشور و ساير دستگاه ها نيز دارند، دستخوش تغييرات مي شوند، البته اين حق نمايندگان محترم است.  
وي افزود:از جمله تغييراتي که در مجلس قانون انتخابات از جمله ماده 31 اين قانون داشت اين بود که وزارت کشور زير نظر هيات اجرايي مرکزي انتخابات فعاليت کند، همچنين در تبصره 1 اين ماده آورده شده که وزير کشور حداقل 5 ماه قبل از پايان دوره چهارساله رياست جمهوري 30 نفر از شخصيت هاي مذهبي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي کشور را که داراي صلاحيت هاي مندرج در تبصره 3 ماده 39 اين قانون هستند را به عنوان معتمد به هيات مرکزي نظارت بر انتخابات معرفي کند.
مرتضوي در همين راستا با تاکيد بر اين که در اين مورد از سوي وزارت کشور و شوراي نگهبان قصوري شکل نگرفته است، اظهارکرد: متاسفانه برخي دوستان که اظهار نظر مي کنند، فقط بخشي از قانون را مي بينند و به بخش ديگر توجه ندارند.
وي ضمن اين که از معرفي 30 نفر از شخصيت هاي مندرج در تبصره يک به هيات مرکزي نظارت خبر داد، اظهار کرد: الحمدالله سطح تعاملات بالا است و دستگاه اجرايي با بخش نظارت هيچ مشکلي ندارد و در زماني که ضرورت داشته باشد اين هيات اجرايي تشکيل مي شود.
وي همچنين گفت: اين که هيات نظارت کمي دست نگه داشته است بخاطر اين است که طيف بندي هاي سياسي کاملا شفاف شوند و افراد مشخص شود تا اين که افراد مورد نظر جهت گيري هاي سياسي نداشته باشند.
معاون سياسي وزير کشور در ادامه با بيان اين که افرادي که مي خواهند در اين بحث اظهار نظر کنند، قبل از آن قوانين را مطالعه و يا اين که به خود زحمت دهند از ما پيگيري هاي لازم را انجام دهند، تصريح کرد: قبل از اين که تشويش اذهان شود بايد قانون را مطالعه کرد.
مرتضوي در پاسخ به اين پرسش که آيا انتخابات سر موقع خود برگزار خواهد شد؟ اظهار کرد: جمهوري اسلامي در دوران جنگ انتخابات را سر موقع خود برگزار کرده است، حال که ملت ما در اوج اقتدار است، نيز انتخابات را سر وقت خود برگزار خواهد کرد.

 


 با وجود وعده توزيع 100 هزار تن روغن خوراکي صوت گرفت
 محدوديت عرضه روغن در فروشگاه هاي خرد 

با وجود توزيع 100 هزار تن روغن در سطح کشور هنوز محدوديت هايي در عرضه اين کالا وجود دارد.
به گزارش ايسنا هفته گذشته در راستاي تصميمات کارگروه تنظيم بازار قرار شده بود براي کنترل بازار روغن از روز پنجشنبه پنجم ارديبهشت ماه 100 هزار تن روغن در بازار توزيع شود. اين در حالي است که گزارش هاي رسيده حاکي از وجود محدوديت در عرضه اين کالا است. طبق اطلاعات واصله اين حجم روغن وارد شبکه توزيع شده ولي چگونگي توزيع آن هنوز مشخص نيست.
بر اين اساس توزيع کنندگان خرد و سوپرمارکت داران اظهار مي کنند براي خريد اين کالا از شرکت ها با محدوديت ها و مشکلاتي مواجه هستند.
شرکت هاي توزيع کننده روغن نيز اظهار مي کنند که به دليل تقاضاي زياد براي اين کالا همچنان عرضه آن با محدوديت هايي مواجه است.
در همين رابطه حسن رادمرد، معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پيش از اين روغن خام را آماده در اختيار واحدهاي توليدي قرار داده بوديم و قرار بود که از پنجشنبه 100 هزار تن روغن در بازار توزيع شود.  
يدالله صادقي، رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نيز در پاسخ به اين سوال که چرا عليرغم وعده توزيع 100 هزار تن روغن هنوز عرضه آن با محدوديت مواج است، خاطرنشان کرد: پيگيري هاي ما در راستاي شدت گرفتن توزيع روغن در بازار است.
وي ادامه داد: به اعتقاد ما توزيع روغن در حال حاضر هيچ مشکلي ندارد و تلاش مي کنيم روغن بيشتري را در بازار تزريق کنيم.
اينها در حالي است که روغن خوراکي به دليل خروج از اولويت اول شامل افزايش حداقل 30 درصدي قيمت شده و همين امر با توجه به هجوم مردم براي خريد آن موجب کمبود آن در بازار شده بود ولي طبق اعلام مسوولان سازمان توسعه تجارت ارز مرجع کالاهاي اساسي دوباره بازگشته است. به نظر مي رسد که توزيع و قيمت روغن خوراکي دوباره به حالت سابق باز خواهد گشت.

 


 کواکبيان در نشست مسوولان ستادهاي انتخاباتي شوراهاي حزب مردم سالاري:
 شوراهاي شهرداري را به شوراهاي شهر تبديل مي کنم 
 انتخابات مستقيم شهرداري از سوي مردم را پيگيري مي کنم

نشست سراسري مسوولان استاني ستادهاي انتخاباتي شوراهاي حزب مردم سالاري با حضور دبيرکل اين حزب برگزار شد.
به گزارش پايگاه خبري فريادگر، در اين نشست هر يک از مسوولان استان ها گزارشي از ثبت نام اصلاح طلبان و اعضاي حزب مردم سالاري ارائه کردند و مقرر شد کميته حقوقي ستاد انتخاباتي شوراهاي حزب مردم سالاري به رياست حجت الاسلام توسلي پيگير نحوه برخورد هيات هاي نظارت بر انتخابات شوراها باشد و نگذارد کمترين حقي از حقوق داوطلبان عضويت در شوراها تضييع شود.
در ادامه نشست دکتر مصطفي کواکبيان طي سخناني با اشاره به اهميت و جايگاه شوراها نسبت به چگونگي حضور و فعاليت اصلاح طلبان نکاتي را گوشزد کرد. متن سخنان دبيرکل حزب مردم سالاري به شرح زير است:
بسم الله الرحمن الرحيم
از حضور گرم و صميمانه يکايک شما عزيزان تشکر مي کنم و از ابراز محبت و لطفي که در سخنان بعضي از دوستان نسبت به اين جانب مطرح شد تشکر مخصوصي دارم. بنده هرگز قابل اين تعاريف و سخنان نيستم و از امام خميني(ره) نيز ياد گرفتم که با چنين تعاريفي خداي ناکرده مسير خودمان را گم نکنيم با اين حال تلاش هاي آقاي زندآور براي استان هاي مختلف و تلاش آقاي سالاري براي شهر تهران بسيار مورد توجه و قدرداني است در اينجا ضمن عرض تبريک سالروز صدور فرمان تاريخي امام خميني(ره) و روز شوراها و همچنين تبريک روز کارگر و روز معلم بايد عرض کنم که علاوه بر آموزه هاي ديني و آيات قرآني و روايات ائمه اطهار(ع) و سيره عملي امامان معصوم (ع) اصل هفتم قانون اساسي و اصل 100 يا 106 اين ميثاق ملي جايگاه و امنيت شوراها را تبيين مي کند.
حتي شوراها به گونه اي است که فصل خاصي از قانون اساسي را به خود اختصاص داده و فصل هفتم قانون اساسي تماما مربوط به شوراهاست. مي خواهم در اينجا هديه اي را به شما تقديم کنم و آن هم روايت رسول گرامي اسلام (ص) است که مي فرمايند زماني که زمامداران شما برگزيدگان شما باشند و ثروتمندان شما اهل سخاوت باشند و کارهاي شما براساس شور و مشورت صورت بگيرد پس مانده بر روي زمين براي شما بهتر از زير زمين است مفهوم ديگر اين روايت آن است که اگر شور و مشورت از جامعه اي رخت بربندد و برخي از زمامداران يکه سالارانه تصميم بگيرد و جامعه را به سمت خودرايي و استبداد پيش ببرد پس زيرزمين براي شما مطلوب است يعني همه شما در چنين جامعه اي بايد بميريد. اين که پيامبر اکرم(ص) در جنگ احد و جنگ بدر و خندق و امثال اينها که
با تصميمات مهم جنگي و نظامي مواجه بود با کار کارشناسي و شور و مشورت تصميم مي گيرد بيانگر اهميت شوراست اينکه بر پيامبر اکرم(ص) دستور و فرمان«شاورهم في الامر» در آيه 159 سوره آل عمران صادر مي شود و اينکه در آيه 38 سوره شورا عبارت«و امرهم شوري بينهم» از ويژگي هاي برجسته مومنان شور و مشورت قلمداد مي شود و اينکه حضرت علي (ع) مشورت کردن با ديگران را مشارکت در عقل آنان مي داند و امثال اين آيات و روايات همگي بيانگر آن است که ما بايد به دنبال برپايي شوراها در مراحل مختلف تصميم سازي ارکان مختلف حکومت باشيم کما اينکه روح حاکم بر قانون اساسي و فرمان تاريخي امام خميني(ره) نيز به ما اهميت و جايگاه شوراها را بيان مي کند و به همين دليل انتخابات مربوط به شوراها نيز اهميت دارد. البته من در مجلس هشتم با اضافه شدن دو سال به عمر شوراهاي سوم به شدت مخالف بودم و بر اين باور بودم که مردم به شوراهاي سوم 4 ساله ر اي داده بودند نه 6 ساله. اما به هر حال ما در اقليت بوديم و با 5 راي کمتر نتوانستيم حرف خودمان را به کرسي بنشانيم ولي بايد پذيرفت که در يک برآيند کلي شوراها نتوانسته اند با اينکه 6 سال بر سر کار بودند انتظارات مردم را برآورده سازند که البته شماها بايد عملکرد شوراها را در استان ها نقادي کنيد.
در اينجا کلان نگرانه با توجه به دولت اخلاق سه نکته اساسي را براساس شوراها بيان مي کنم نکته اول اينکه ما بايد تصميم گيري در حيطه اختيارات شوراها را گسترش بدهيم و شوراهاي شهرداري بايد تبديل به شوراهاي شهر بشود يعني اينگونه نباشد که شهرداري شوراها را در سيطره خودشان داشته باشند و تمام اختيارات شوراها به تعيين شهردار محدود شود و بقيه مصوبات نيز با مانع تراشي هاي فرمانداري ها و سيستم وزارت کشور مواجه شود. نکته دوم اينکه ما بايد با اصلاح قانون و دستور العمل ها برخي پيشنهادهاي شوراها را بتوانيم در مصوبات دولت نيز قابل طرح بدانيم. درست است که شوراي عالي استان ها براساس اصل 101 قانون اساسي مي تواند طرح هايي را به مجلس شوراي اسلامي براي تصويب ارائه کند اما بايد به صورت قانوني برخي از پيشنهادهاي شوراها در دولت نيز تصميم گيري شود و تمامي استانداران و فرمانداران و بخشداران و مقامات کشوري نيز آن مصوبات را اجرا کنند. نکته سوم آنکه اگر اختيارات شوراها گسترش يابد و بتوانند حتي همچون برخي کشورهاي اروپايي در زمينه هاي مربوط به امور بهداشتي، آموزشي و انتظامي شهرها نقش داشته باشند در آن صورت حتي مي توان انتخاب مستقيم شهرداران را به مردم سپرد.
البته نکات ديگري هم در زمينه شوراها وجود دارد که وقت عزيزان را نمي گيرم و در عين حال ما همانجوري که مقرر شد 31 نفر در تهران ليست نامزدها را معرفي خواهيم کرد و البته 5 نفر از نمايندگان مجلس هشتم نيز در ليست ما حضور دارند و در عين حال اين ليست را هم با جبهه اصلاح طلبان و هم با جبهه اصلاحات هماهنگ خواهيم کرد و در 10کلانشهر نيز حتما ليست هاي قوي ارايه خواهيم داد و در ساير شهرهاي بالاي 100 هزار نفر نيز تلاش خواهيم کرد با قدرت و توانايي ليست حزب مردم سالاري را معرفي کنيم و البته در اين شهرها نيز بنا داريم با حالت اجماعي اقدام کنيم. خوشبختانه امروزه ديگر هيچ اصلاح طلبي شما عزيزان را براي شرکت در انتخابات سرزنش نخواهد کرد و حتي مشوق شما نيز براي حضور فعالانه در انتخابات خواهند بود. اميدوارم خداوند سبحان به ما توفيق دهد که صرفا براي جلب رضايت خداوند و خدمت بي شائبه به مردم اقدام کنيم و هرگز به فکر مال اندوزي و به دست آوردن امکانات مادي و يا انگيزه هاي جاه طلبانه در سنگرهاي مربوط به مردم جا خوش نکنيم.

 


 شماره گذاري خودروهاي مدل 92 به زودي آغاز مي شود 

دبير انجمن خودروسازان ايران گفت: با مصوبه دولت به زودي شماره گذاري خودروهاي داخلي با پلاک سال جديد (92) آغاز خواهد شد.
احمد نعمت بخش در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: متاسفانه از ابتداي امسال با نامه غير کارشناسي و عجولانه سازمان حفاظت محيط زيست شماره گذاري خودروهاي داخلي متوقف شد.
وي ادامه داد: اين در حالي است که پيش از توزيع سراسري سوخت يورو 4، ارتقا» خودروها به اين استاندارد تاثيري بر کاهش آلايندگي نداشته و حتي موجب وارد آمدن آسيب به سيستم موتور خودروها خواهد شد.
نعمت بخش افزود: به همين دليل پس از توقف شماره گذاري خودروها، وزارت صنعت، معدن و تجارت به هيات دولت پيشنهاد کرد که ارتقاي استاندارد آلايندگي خودروها شش ماه پس از توزيع سراسري سوخت متناسب با اين استاندارد صورت گيرد.
وي با بيان اينکه علي رغم اين پيشنهاد در مصوبه دولت به توزيع سوخت متناسب اشاره نشده و تنها زمان ارتقا» استاندارد آلايندگي خودروها ابتداي تير ماه تعيين شده است، تصريح کرد: جاي تاسف است که تنظيم کنندگان اين مصوبه برخلاف نظر کارشناسي وزارت صنعت، معدن و تجارت، متن مصوبه را تغيير داده و بدون اشاره به ضرورت توزيع سوخت يورو 4 آن را به امضاي معاون اول محترم رييس جمهوري رسانده و ابلاغ کرده اند.
دبير انجمن خودروسازان ايران خاطرنشان کرد: اين وضعيت در حالي است که در مصوبه اوليه دولت در اين زمينه وزارت نفت مکلف شده بود از ابتداي سال 1391 توزيع سراسري سوخت يورو 4  را آغاز کند که اين کار صورت نگرفت. پس از آن در جلسات مشترک برگزار شده وزارت نفت متعهد شد از ابتداي سال 92 در هشت کلانشهر توزيع اين سوخت را آغاز کند و در جديدترين وعده خود نيز از توزيع اين سوخت از ابتداي شهريور ماه خبر داده است.


 جديدترين نرخ ارزها اعلام شد 

دلار ديروز در مرکز مبادلات ارزي کشور 24 هزار و 780 ريال، پوند 38 هزار و 366 ريال و يورو 32 هزار و 292 ريال اعلام شد.  
به گزارش ايسنا نرخ فرانک سوئيس 26 هزار و 296 ريال، کرون سوئد 3770 ريال، درهم امارات 6747 ريال، يک صد ين ژاپن 25 هزار و 300 ريال و لير ترکيه 13 هزار و 786 ريال معامله شد.  
همچنين روبل روسيه 792 ريال، ريال قطر 6806 ريال و يوآن چين 4019 ريال بوده و نرخ روپيه هند 456 ريال و يک هزار وون کره جنوبي 22 هزار ريال بود

 


 وزير نيرو
 وزارت نيرو در پي رساندن قيمت آب و برق به نرخ تمام شده است 

وزير نيرو از تلاش اين وزارتخانه براي انجام حماسه اقتصادي و درست کردن چرخه اقتصادي به معناي رساندن قيمت آب و برق به هزينه تمام شده آن خبر داد.
به گزارش ايسنا مجيد نامجو در جمع خبرنگاران با تاکيد بر اين که رساندن قيمت آب و برق به هزينه تمام شده يکي از اهدافي است که در سال جاري به کمک دولت و مجلس توسط وزارت نيرو دنبال مي شود، گفت: آنچه وزارت نيرو به دنبال کار حماسي هدف گذاري کرده است درست کردن چرخه اقتصادي وزارت نيرو است.

کم شدن سالانه وابستگي وزارت نيرو به خزانه
وي در مورد چگونگي تامين منابع مالي در وزارت نيرو اظهار کرد: وزارت نيرو از مدت ها قبل شيوه دست پيدا کردن به منابع مالي را عوض کرده و اکنون وابستگي اين وزارتخانه سال به سال به خزانه کم مي شود. 
وزير نيرو افزود: ما با فروش اوراق مشارکت، استفاده از فاينانس چين و تعريف پروژه هاي اقتصادي منابع مالي را تامين مي کنيم. به عنوان مثال در سال گذشته ظرفيت فروش اوراق مشارکت اين وزارتخانه 7600 ميليارد تومان بوده و امسال نيز ظرفيت فروش اوراق مشارکت به همين ميزان وجود دارد.
نامجو افزود: سال 90 نيز ظرفيت فروش اوراق مشارکت وزارت نيرو نزديک به 10 هزار ميليارد تومان بوده است.

 وزارت نيرو تنها وزاراتخانه اي است که سه پروژه خوب با فاينانس چين فعال کرده است
وي همچنين تاکيد کرد: در وزارت نيرو توانستيم فاينانس چين به خوبي استفاده کنيم و تنها وزارتخانه اي هستيم که سه پروژه خوب از جمله سد رودبار لرستان و سد چمشير را با استفاده از فاينانس چين فعال کنيم.
وزير نيرو ادامه داد: وزارت نيرو از ظرفيت بانک توسعه اسلامي، بانک جهاني و بانک اکو به خوبي استفاده کرده است و همچنين از فاينانس هاي داخلي نيز استفاده خوبي کرده ايم.
نامجو همچنين تصريح کرد: ظرفيت هاي ديگر هم در بودجه به وزارت نيرو کمک کرده است مانند خريد تضيمني آب و پساب که به خوبي انجام مي شود.
وي تصريح کرد: با استفاده از روش هاي مذکور منابع مالي را تامين مي کنيم و با اهدافي که دنبال مي کنيم مانند رساندن قيمت آب و برق به هزينه تمام شده نيازي به دريافت منابع مالي از خزانه نداريم چرا که پکيج هاي اقتصادي و پروژه هايي که تعريف مي شود مي تواند کاملا اقتصادي باشد.
وزير نيرو در پايان بر مشارکت مردم و بودن زمينه اين مشارکت در وزارت نيرو تاکيد کرد.

 


 مدير عامل شرکت ملي پخش اعلام کرد
 طرح هر کارت سوخت براي يک خودرو عملي نيست 

با وجود اينکه معاون پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سال گذشته از "قابل استفاده بودن هرکارت سوخت فقط براي يک خودرو" خبر داد اما شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران از اين موضوع ابراز بي اطلاعي کرد.
مصطفي کشکولي - مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران - در گفت وگو با ايسنا با ابراز بي اطلاعي از طرح قابل استفاده بودن هرکارت سوخت فقط براي يک خودرو گفت: در حال حاضر امکان عملي کردن اين طرح وجود ندارد.
وي با اعلام اينکه براي انحصاري کردن هر کارت سوخت به يک خودرو نيازمند نرم افزارهاي جديدي هستيم ، يادآور شد: نرم افزاهايي که بتواند اين طرح را اجرا کند نه تنها بايد طراحي و در سامانه هوشمند سوخت نصب شود بلکه بايد سيستم را در جايگاه هاي سوخت پيش بيني کرد که هنگام ورود خودرو به جايگاه پلاک خودرو را با کارت سوخت مطابقت دهد که اين امر ممکن نيست.
مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران افزود: البته مي توان اين شيوه را به صورت غير هوشمند و با کمک کارگران جايگاه هاي سوخت انجام داد اما در اين حالت تضميني وجود ندارد که کارگران جايگاه مانع از سوخت گيري خودروهايي شوند که خواهان دريافت سوخت با کارت سوخت ديگري هستند، چرا که فروش بيشتر منجر به درآمد بيشتر آنها خواهد شد.
کشکولي يادآور شد: حتي در صورت اجراي کامل اين طرح توسط کارگران جايگاه هاي سوخت ممکن است ممانعت آنها از سوخت گيري افرادي که کارت سوخت مخصوص خودرو را ندارند موجب درگيري شود.
به گزارش ايسنا، معاون پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اسفند 1391 اعلام کرد که کارت هاي سوخت بايد به گونه اي ساماندهي شوند که کارت سوخت صادر شده توسط خودروي ديگر قابل استفاده نباشد.
مهدي ابويي با اشاره به اينکه عده اي خودروهاي فرسوده را مي خرند و با کارت سوخت اين خودروها اقدام به قاچاق سوخت مي کنند، گفت: به زودي با کمک نرم افزارهاي جديد راهکاري در نظر گرفته مي شود تا کارت سوخت فقط براي خودرو دارنده آن کارت فعال شود و ديگر افراد قادر به استفاده از کارت و احتمالا قاچاق سوخت نباشند.