تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3274 برو جستجو جستجوی پیشرفته   پنج تن داروي گياهي در دامغان برداشت شد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان از برداشت پنج تن داروي گياهي در اين شهرستان خبر داد.
حسين شوکتي نيا افزود: ارزش گياهان داروئي برداشتي بالغ بر دو ميليارد ريال است.
وي با بيان اينکه 300 نوع گونه گياهي در مراتع اين شهرستان شناسايي شده است، گفت: از اين تعداد 25 نوع از آن خاصيت دارويي دارند.  
وي اضافه کرد: اين گياهان دارويي شامل وشق، باريجه، آنغوزه، آويشن، سريشو، اشترغاز، بومادران، ريواس و زرشک هستند.  
شوکتي نيا يادآور شد: بر اساس مجوز صادره توسط اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان پنج تن داروي گياهي از مناطق رويش اين گياهان در مراتع اين شهرستان برداشت شده است.
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان خاطرنشان ساخت: داروهاي گياهي برداشت شده از سطح مراتع در صنايع دارويي، عطرسازي و چسب سازي کاربرد دارد.
وي تصريح کرد: ديباج، کلاته رودبار، طزره، حسينان و معلمان از جمله مناطق قابل رويش گياهان دارويي درمراتع شمال و جنوب دامغان هستند.
وي يادآور شد: براي گونه هاي دارويي در مراتع اين شهرستان طرح هاي بهره برداي تهيه و در سال هاي مناسب آب و هوايي، بهره برداري از آنها با صدور مجوزهاي لازم انجام مي شود.
وي گفت: گونه هاي گياهي علاوه بر حفاظت خاک، تلطيف هوا، تسهيل نفوذ آب در خاک، علوفه براي تغذيه دام و ايجاد تفرجگاه مناسب تعدادي از اين گونه ها داراي خواص دارويي هستند.
رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري دامغان سطح مراتع اين شهرستان را 543 هزار هکتار بيان کرد و گفت: براي حفظ و حراست از مراتع اين شهرستان 300 ميليون ريال اعتبار هزينه شده است.

 


 بيش از چهار هزار نفر در استان سمنان آموزش مشاغل خانگي ديدند 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
معاون آموزش پژوهش و برنامه ريزي اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان سمنان گفت: بيش از چهار هزار نفر در اين استان با هدف ايجاد اشتغال و خودکفايي آموزش هاي مرتبط با مشاغل خانگي را فراگرفتند.
زين العابدين ايجي افزود: اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان سمنان در سال جاري بيش از 280 دوره آموزشي مرتبط با عناوين مشاغل خانگي را براي مخاطبين و گروه هاي هدف برگزار کرده است.  
وي گفت: در اين دوره ها 771 هزار و 875 نفر ساعت معادل چهار هزار و 106 نفر در 68 حرفه آموزشي، تحت پوشش اين آموزش ها قرار گرفتند.  
ايجي بيشترين دوره هاي آموزشي اجرا شده را در زير مجموعه خوشه خدمات با 169 دوره عنوان کرد و افزود: در خوشه کشاورزي 100 دوره و در خوشه صنعت نيز 35 دوره برگزار شده است که از مجموع آموزش ديدگان در اين طرح 35 درصد از مناطق روستايي و مابقي از مناطق شهري بوده اند.   معاون آموزش پژوهش و برنامه ريزي اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان سمنان يادآور شد: برنامه ريزي لازم براي اجراي 21 دوره آموزشي ديگر تا پايان سال انجام شده است که بر اساس آن پيش بيني مي شود بيش از 300 نفر ديگر تحت پوشش اين آموزش ها قرار گيرند. 

 


 کارگاه مهارت آموزي در جوار پارک موزه دفاع مقدس سمنان ايجاد مي شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
مديرکل آموزش فني و حرفه اي استان سمنان گفت: اين اداره کل در جوار پارک موزه دفاع مقدس کارگاه مهارت آموزي ايجاد مي کند.
ابراهيم محمودي گفت: اين کارگاه با هدف ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و با همکاري اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس ايجاد مي شود.
نشستي با هدف انعقاد تفاهم نامه با اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس و با حضور مشاور امور ايثارگران استانداري سمنان برگزار شد.
محمودي در اين نشست گفت: ساخته هاي دستي کارآموزان در کارگاه ها بايد با ارزش هاي دفاع مقدس مطابقت داشته باشند.
وي افزود: به منظور شناخت پارک موزه دفاع مقدس در جوار اين پارک موزه يک کارگاه دائمي هنرهاي تجسمي ايجاد مي شود.
مديرکل آموزش فني و حرفه اي استان سمنان با تاکيد بر تجهيز اين کارگاه دائمي گفت: سعي مي شود امسال اين کارگاه ها ايجاد و تجهيز شود و سال آينده نيز کارآموز جذب نمايد.
مشاور امور ايثارگران استاندار سمنان نيز گفت: به منظور ترويج فرهنگ ايثار و شهادت هر چه بتوانيم نسل هاي آينده را بيشتر با اين مقوله آشنا نماييم مي توانيم از خلاقيت و نوآوري آنها در ترويج اين فرهنگ بهره مند شويم.
محمدهادي مظاهري افزود: بسياري از آثاري که در اختيار خانواده هاي شهدا و ايثارگران است را بايد براي عموم مردم جامعه عرضه کنيم.

 


 به زودي نصب خواهد شد;
 اولين تلويزيون شهري در دامغان 

دامغان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
شهردار دامغان از راه اندازي اولين تلويزيون شهري در اين شهر طي 10 روز آينده خبر داد.
مسلم نصرتي به خبرنگار ما در دامغان اظهار داشت: اين تلويزيون با ابعاد 4*3 متر (12 مترمربع) به ارتفاع از کف 4 متر و دات پيچ 16 بوده که خريداري شده است.
وي تصريح کرد: پس از آماده سازي فنداسيون که هم اکنون در حال انجام است طي10  روز آينده نصب و راه اندازي خواهد شد.
شهردار دامغان اضافه کرد: اين تلويزيون شهري با اعتبار 900 ميليون ريال خريداري شده است.
وي خاطرنشان ساخت: نصب استراکچر با کاور کامپوزيت و دستگاه تهويه از ديگر وسايل جنبي اين تلويزيون شهري است که براي نصب آن در نظر گرفته شده است.
نصرتي همچنين از اجراي 6 پروژه عمراني از سوي شهرداري دامغان خبر داد و گفت: اين پروژه ها شامل احداث معابر اطراف بيمارستان ولايت، آماده سازي سايت مسکن مهر (صنعتي ساز)، بهسازي فاز اول مجموعه اقامتي تفريحي پارک دانشجو، احداث پارک محله اي، احداث پارک شهرک ولي عصر و احداث بلوار 80 متري چشمه علي (ورودي از شمال) بوده که با اعتبار 39 ميليارد و 300 ميليون ريال از محل اعتبارات عمراني شهرداري دامغان در دست اجرا است.
وي هدف از اجراي اين پروژه ها را رفع کمبود محيط رفاهي شهروندان، ايجاد محيط سالم جهت رفاه حال شهروندان، ساماندهي ترافيک ورودي شمال شهر، ايجاد راه دسترسي به بيمارستان ولايت، اجراي جدول، زيرسازي و آسفالت معابر به منظور رفته حال ساکنين، کسب درآمد براي شهرداري و ايجاد مکان اسکان مسافرين و زائرين حضرت ثامن الحجج (ع) بيان کرد.