تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3274 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استرس مغز را زود پير مي کند 

استرس و فشارهاي روحي سبب ترشح اکسيدان ها و مواد سمي در مغز مي شود که اين مواد در نهايت سبب آسيب رساندن به مغز و پيري مغز خواهند شد و خانم ها معمولا بيشتر در معرض اين آسيب ها قرار دارند.
دکتر عصار زادگان متخصص مغز و اعصاب گفت: نمي توان اينگونه گفت که به طور کلي فشار رواني مغز خانم ها را زودتر پير مي کند و اين کليت ندارد ولي استرس زياد در طولاني مدت سبب تخريب مغز مي شود.
وي تصريح کرد: وقتي افراد تحت فشارهاي روحي و استرس قرار مي گيرند، توليد اکسيدان ها و مواد سمي در مغزشان سبب آسيب مي شود و اين آسيب بستگي به ميزان استرس ها و توليد اکسيدان ها و مواد سمي در مغز آن ها دارد و نمي توان گفت که تاثيرات اين مواد در خانم ها سريع تر است و مغز آن ها زودتر دچار آسيب مي شود.
دکتر عصار زادگان افزود: نکته اي که بايد به آن توجه کنيم اين است که چون خانم ها حساس تر از آقايان هستند و بيشتر از آنها تحت تاثير مسايل و مشکلات قرار مي گيرند، بيشتر دچار استرس شده و بيشتر از آقايان در معرض اين آسيب ها قرار دارند ولي ممکن است آقايي در محيط پر استرس کار و فعاليت داشته و اين آسيب ها در مغز او بيشتر از برخي خانم ها که در محيط آرام زندگي مي کنند باشد.

 


 ساخت شکلاتي که آب نمي شود! 

يک شرکت شکلات سازي انگليسي در جديدترين ابداع خود توانسته شکلاتي را توليد کند که مي تواند بيشتر از سه ساعت را در دماي 40 درجه سانتيگراد دوام آورده و ذوب نشود.
دانشمندان بخش پژوهش و توسعه شرکت  Cabdury اين دستاورد خود را «شکلات مقاوم در برابر گرما» خوانده و آن را به عنوان اختراع ثبت کرده اند.
  در حالي که نقطه ذوب شکلات استاندارد 33 درجه سانتيگراد است اين شکلات هاي شيري جديد براي آب وهواي گرم تر طراحي شده اند.
  به گفته اين شرکت، نسخه اين محصول تنها در کشورهاي داراي آب وهواي گرم از جمله هند و برزيل در دسترس قرار خواهد گرفت. اين در حالي است که عدم تمايل اين شرکت براي فروش محصولات خود در انگليس باعث ايجاد جنجال هاي فراوان شده است.
  راز اين محصول يک تغيير در مرحله ورز دادن است که در آن يک کانتينر پر از دانه هاي فلزي به ورز دادن مواد که معمولا شامل کره کاکائو، روغن نباتي، شير و شکر است، مي پردازد.
اين محققان يک شيوه تجزيه ذرات شکر را به شکل قطعات کوچکتر ايجاد کرده اند که ميزان چربي پوشش دهنده آنها را کاهش داده و مقاومت شکلات را در برابر گرما افزايش مي دهد.

 


 راه جديد پاکسازي مدار زمين از زباله هاي فضايي 

زباله هاي فضايي روزبه روز زيادتر شده و نگراني ها در مورد اين عوامل مخرب فضايي هم رو به افزايش گذاشته است.
در چنين اوضاعي اصلا تعجب آور نيست که کمپاني هاي بزرگ هوا فضا بي صبرانه منتظر سود بردن از عقد قراردادهايي براي جمع آوري زباله هاي فضايي باشند.
با افزايش پسماندهاي فضايي انتظار مي رود تصادف بين آنها افزايش پيدا کند تا اين که وارد مرحله تصادفات زنجيره اي شوند.
هيچ کس نمي داند چه زماني زنجيره تصادمات پسماندهاي فضايي آغاز خواهد شد، اما همگي اذعان دارند اين مساله قطعا اتفاق خواهد افتاد.
اين موضوع وقتي حياتي تر مي شود که بدانيم برخي پسماندهاي فضايي در درجه خطرناک قرار دارند مثل باتري ها، مخازن نيمه پرسوخت يا حتي رآکتورهاي کوچک هسته اي.
در حال حاضر چند صد ماهواره فعال در مدار نزديک زمين وجود دارد که هر لحظه مي توانند با زباله هاي باقيمانده و خطرناک برخورد کنند.
اطلاعات کنوني نشان مي دهد تعداد زباله هايي که اندازه آنها حداقل 10 سانتي متر است چيزي حدود 200 هزار زباله است. با اين حال اشياي بسيار کوچک تري از اينها هم وجود دارد که نمي توان آنها را رديابي کرد.
هريک از اين اشيا» با سرعت ميانگين معادل 28 هزار کيلومتر در ساعت و در مدار مخصوص به خود در حرکتند. بنابراين سرعت نزديک شدن زباله ها و فضاپيماهاي فعال مي تواند تا حداکثر 56 هزار کيلومتر در ساعت برسد.
در چنين سرعت برخوردي يک پيچ کوچک مي تواند به اندازه انفجار يک نارنجک دستي انرژي آزاد کند. بخشي از فضا که مدارهاي نزديک زمين را شامل مي شود وسيع است، اما همين فضا پر از زباله هاي مداري شده و اکنون زمان باقي مانده تا آغاز زنجيره برخوردها در حال کم شدن است.
زنجيره برخوردها اگر شروع شود مي تواند تمام فضاپيماهاي عملياتي در مدار بين 700 تا 1100 کيلومتري را نابود کند.
تاکنون روش هاي زيادي براي جمع آوري پسماندهاي مداري پيشنهاد شده است که از بين آنها مي توان به استفاده از ليزرهاي پرقدرت، افسارهاي فضايي و شبکه هاي قلاب دار فضايي براي گرفتن زباله ها اشاره کرد. اما آخرين و جديدترين ايده پيشنهادي، استفاده از گازهاي بالستيک است.
به تازگي شرکت بوئينگ درخواست ثبت اختراع جديدي ارائه کرده است. اين اختراع روشي براي زدودن زباله هاي فضايي به وسيله ضربه زدن به آنها توسط دميدن گاز است.
به اين وسيله ارتفاع مداري زباله هاي بزرگ در مدار نزديک زمين کاهش يافته و در معرض نيروي اصطکاک لايه هاي غليظ تر جو زمين قرار مي گيرد.
اين امر به نوبه خود باعث ورود دوباره زباله ها به جو و سوختن آنها در آنجا مي شود. در نهايت هم آنچه باقي مي ماند، سقوط خواهد کرد.
تمامي روش هاي پيشنهاد شده براي از بين بردن زباله هاي فضايي در يک خصوصيت مشترک هستند: هزينه بالا. تقريبا هر ايده اي که به لحاظ فيزيکي قابل انجام باشد، از هزينه بسيار بالايي برخوردار است. اکثر زباله هاي بزرگ سرگردان در فضا شامل ماهواره هايي است که طول عمر آنها تمام شده است.
هنگام پاکسازي فضا از چنين اشيايي دو مورد عمده هزينه بر وجود دارد: اولي وسيله پرتاب و دومي ابزار تميزکننده. بنابراين بايد اين هزينه ها را در مقابل سود به دست آمده سنجيد.
ارزش هر يک از زباله ها معادل صفر است، چراکه هيچ سرويسي به ما ارائه نداده و تنها تهديدي بالقوه براي ترافيک فضايي است به علاوه کسي نمي داند کدام يک از اين زباله ها زودتر بايد از بين برود.
شرکت بوئينگ پيشنهاد استفاده از مقداري گاز برودتي مانند زنون يا کريپتون که توسط ماهواره هاي کوچک حمل مي شود را ارائه کرده است.
اين گاز مانند ابري در همان مدار حرکت زباله، اما در جهت مخالف شروع به حرکت مي کند. اگرچه مدت دوام اين ابر گازي شکل کوتاه است، اما محققان اميدوارند در همين زمان به اندازه کافي انرژي مداري زباله ها را کاهش دهد.
مخترعان ادعا کرده اند براي زباله هاي بزرگ تر يا آنها که در مدار بالاتري حرکت مي کنند، چندبار پاف کردن (دميدن) گاز مورد نياز بوده و همين مقدار تاثيرگذار است.
البته سوال واضحي که بايد پرسيده شود اين است که چه اتفاقي براي ماهواره حامل گاز خواهد افتاد؟ آيا اين ماهواره هم به يک زباله فضايي تبديل خواهد شد؟


 قلاب ماهيگيري هوشمند ساخته شد! 

اين روزها که استفاده از وسايل الکترونيکي همه گير شده است محققان يک ابزار الکترونيکي ديگر که قلاب ماهيگيري هوشمند است، عرضه کردند.
اين قلاب مقاوم به آب توسط "اد هوپ" مبتکر آمريکايي ساخته شده است. با اين قلاب ديگر نيازي نيست براي فهميدن اين که آيا ماهي در دام قلاب افتاده يا نه به آب چشم بدوزيد يا به صداي آب گوش بسپاريد. اين قلاب جديد يک شتاب سنج دارد که هرگونه تکان ناشي از گيرافتادن ماهي در دام قلاب را تشخيص مي دهد.
ماهيگير مي تواند با استفاده از يک دکمه، ميزان حساسيت قلاب را در سطح بالا، پايين و متوسط تنظيم کند.
سطح حساسيت متوسط و پايين براي موقعيت هايي مانند ماهيگيري در شرايط جوي باراني و توفاني طراحي شده است که قلاب ممکن است حرکات زيادي را تشخيص بدهد که هيچ يک نشان دهنده گيرافتادن ماهي نيستند.
زماني که ماهي در دام قلاب مي افتد، اين قلاب هوشمند يک هشدار صوتي منتشر کرده و لامپ LED  قرمز چشمک زدن آن روشن مي شود. مي توان در صورت لزوم صداي هشدار صوتي را قطع کرد.ز ماني که ماهيگير قلاب را از آب بيرون مي آورد تا ماهي را از آن جدا کند ريزتراشه تشخيص ماهي به طور موقت خاموش مي شود. اين امر موجب مي شود قلاب ديگر چشمک نزند. اما پس از آن که دوباره قلاب وارد آب شد اين سيستم به طور خودکار دوباره فعال مي شود.
اين قلاب هوشمند به دو باتري ليتيومي CR2032  نياز دارد که مي توان با آنها يک تا دو فصل ماهيگيري کرد. اين قلاب در دو مدل 1.2 متري و 2 متري عرضه خواهد شد.
قيمت اين قلاب هاي ماهيگيري هوشمند که در حال توليد انبوه است 55 دلار تعيين شده است.


 نگاهي به کشورهاي جهان از لحاظ درآمد توريسم  

1- آمريکا - /9.93 ميليارد دلار
در سال 2008 ، تعداد 35 ميليون گردشگر از ميدان تايمز ديدن کردند، 31 ميليون گردشگر به شهر لاس وگاس سفر کردند و 24 ميليون گردشگر از بازارها و پارک هاي اين کشور در واشنگتن بازديد کردند. با توجه به اين آمار اين کشور در رتبه دوم پربازديد ترين کشورهاي جهان و در رتبه نخست پردرآمدترين کشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري قرار دارد. در سال 2008 صنعت گردشگري اين کشور درآمدي بيش از 110 ميليارد دلار به دست آورد که تقريبا دو برابر اسپانيا است اما بعد از رکود اقتصادي درآمد حاصل از گردشگري اين کشور به حدود 94 ميليارد دلار کاهش پيدا کرده است با اين حال هنوز رتبه نخست در اين فهرست را داراست.

2 - اسپانيا- 53/2 ميليارد دلار
سواحل فوق العاده زيبا، شهرهاي تاريخي، موسيقي زيباي اسپانيايي، آب ميوه هاي طبيعي و نوشدني هاي محلي، موزه هاي بارسلونا، پيست اسکي پيرنه از جمله عواملي هستند که گردشگران را براي سفر به اين کشور زيبا ترغيب مي کنند. در طول سال هاي اخير اسپانيا با توجه به تعداد زياد گردشگراني که به اين کشور آمده اند اسپانيا بالاتر از کشورهايي چون ايتاليا قرار گرفته و مکان سوم در فهرست محبوب ترين کشورهاي جهان و همچنين مکان دوم در فهرست پردرآمدترين کشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري را به دست آورده است.
در دو دهه اخير صنعت گردشگري به يکي از منابع مهم جذب درآمد اين کشور تبديل شده به طوري که در سال 2008 بيش از 60 ميليارد دلار درآمد و در سال 2009 بيش از 53 ميليارد دلار براي اسپانيا جذب کرده است.

3 - فرانسه - 49/4 ميليارد دلار
مهم نيست شما دنبال چه چيزي بگرديد ، مطمئنا هدفتان را در فرانسه پيدا خواهيد کرد. ميليون ها گردشگر از سرتاسر جهان اين حقيقت را مي دانند و هر ساله به اين کشور سفر مي کنند. پيست هاي اسکي آلپ، سواحل مناسب براي موج سواري، مهماني هاي بزرگ در پاريس، يا نوشيدني هاي درجه يک از دلايل سفر گردشگران به اين کشور است. در سال 2008 کشور فرانسه 79 ميليون و در سال 2009 74 ميليون بازديد کننده داشت و به همين دليل رتبه اول را در فهرست پربازديد ترين مقاصد گردشگري جهان و رتبه سوم پردرآمدترين کشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري را به دست آورد.

4 - ايتاليا - 40/2 ميليارد دلار
صنعت گردشگري با درآمدي در حدود 45 ميليارد دلاردر سال 2008 و 2.40 ميليارد دلار در سال 2009 يکي از مهم ترين جنبه هاي اقتصادي کشور ايتاليا محسوب مي شود. هنرهاي زيبا، آشپزي درجه يک، صنعت مد ، سواحل زيباي مديترانه و فرهنگ غني اين کشور از جمله دلايل محبوبيت اين کشور نزد گردشگران است. 44 ميراث جهاني يونسکو در اين کشور قرار دارد که بيش تر از هر کشوري در جهان است. ايتاليا رتبه پنجم در فهرست پربازديد ترين کشورهاي جهان و رتبه چهارم در فهرست پردرآمدترين کشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري قرارد دارد.

5 - چين- 39/7 ميليارد دلار
چين يکي از خارق العاده ترين کشورها براي گردشگران است به طوري که روز به روز محبوبيت آن نزد گردشگران در حال افزايش است. در سال 2008، 53 ميليون و در سال 2009، 50 ميليون گردشگر به چين سفر کردند. اين تعداد بازديد باعث شده تا چين در رتبه چهارم پربازديد ترين مقاصد توريستي دنيا و رتبه پنجم پردرآمدترين کشورهاي دنيا از لحاظ گردشگري قرار بگيرد. سه شهر پکن، شانگ هاي و گوانگ ژو به عنوان پربازديدترين و ثروتمندترين شهر هاي چين انتخاب شده اند.

6- آلمان - 34/7 ميليارد دلار
آلماني هاي خلاق و باهوش خوب مي دانند که چه طور محصولي پرفروش بسازند، چه اين محصول سوسيس باشد چه سيب زميني و يا ماشين. آلماني ها برج ايفل، ساحل هاي زيباي استراليا و حتي کليساهاي واتيکان را ندارند اما درآمد حاصل از گردشگري اين کشور در سال 2008 به 40 ميليارد دلار و در سال 2009 به بيش از 34 ميليارد دلار رسيد.
قصرهاي رويايي، جو ادبي برلين، کباب هاي ترکي و... از عواملي هستند که سالانه بيش از 25 ميليون گردشگر را به اين کشور جذب مي کنند. آلمان در رتبه نهم محبوب ترين مقاصد گردشگري و رتبه ششم پردرآمدترين کشورها از لحاظ گردشگري قرار دارد. تعداد گردشگران و درآمد حاصل از گردشگري در اين کشور روز به روز درحال افزايش است.

7 - انگلستان - 30 ميليارد دلار
انگلستان و مخصوصا شهر لندن يکي از ديدني ترين مکان هاي جهان براي هر گردشگر است. پايتخت انگلستان با 15 ميليون بازديد کننده در سال 2008 دومين شهر پر بازديد جهان به حساب ميآيد. به علت واحد پولي اين کشور (پوند) اين کشور يکي از گران ترين مقاصد گردشگري در جهان است به طوري که قيمت يک قهوه چند برابر ديگر کشورهاي اروپايي است. در سال 2008 تعداد بازديد کنندگان از اين شهر به 30 ميليون و در سال 2009 به 28 ميليون نفر رسيده که اين آمار نشان مي دهد سفر به اين کشور ارزش پول خرج کردن را دارد.

8 - استراليا - 25/6 ميليارد دلار
اگر اهل موج سواري يا ورزش هاي دريايي باشيد يا حتي اگر اهل کافه رفتن هستيد مطمئنا با يک بار سفر به استراليا عاشق اين کشور مي شويد. خانه اپرا، بيابان هاي زيبا، ساحل هاي زيبا و مناطق زيباي ديگري مثل صخره هاي مرجاني باعث شده اند تا اين کشور به يکي از پردرآمد ترين کشورهاي دنيا از لحاظ گردشگري تبديل شود. گردشگراني که به اين کشور ميآيند تقريبا 25 ميليارد دلار براي استراليا درآمد دارند و اين کشور را در رتبه هشتم اين ليست قرار داده اند.
نکته اي که قابل توجه است درآمد اين کشور از صنعت گردشگري در سال 2008 و 2009 است به طوري که در سال 2008- 24/8 ميليارد دلار و در سال 2009- 25/6 ميليارد دلار درآمد داشت و تنها کشوري است که رکورد اقتصادي باعث کاهش کسب درآمد آن نداشت.

9 - ترکيه - 21/3 ميليارد دلار
اين کشور با توجه به بناهاي تاريخي و مناطق زيبايي که دارد سالانه ميزبان خيل عظيمي از گردشگران خارجي است. دو بنا از 7 بناي عجيب دوران کهن جهان در اين کشور واقع شده است. در سال هاي اخير ترکيه به عنوان يکي از محبوب ترين مقاصد گردشگري در جهان تبديل شده به طوري که بين سال هاي 2000 تا 2008 تعداد گردشگراني که به اين کشور سفر کرده اند از 8 ميليون نفر به 25 ميليون نفر افزايش پيدا کرده است.
به همين خاطر اين کشور از لحاظ تعداد بازديد در رتبه هفتم جهان و از لحاظ کسب درآمد در رتبه نهم جهان قرار دارد.

10- اتريش - 19/4 ميليارد دلار
مناطق پوشيده از برف و مناسب براي اسکي، قدم زني در کوه هاي آلپ، کافه هاي وين، شکلات فروشي هاي مملو از خوشمزه ترين سوهان هاي گردو، مهمان نوازي مردم محلي و... همه و همه از دلايلي هستند که گردشگران را به سفر به اين کشور تشويق مي کند.
هرچند اتريش کشور کوچکي است اما چه در فصل تابستان و چه در زمستان ميزبان تعداد زيادي از گردشگراني است که از سرتاسر جهان به اين کشور سفر مي کنند. درآمد حاصل از صنعت گردشگري در اين کشور اهميتي بسيار زيادي در اقتصاد اين کشور دارد به طوري که 9 درصد درآمد ناخالص داخلي را شامل مي شود. 
بايد به اين نکته توجه کرد که از لحاظ تعداد بازديد کشور ترکيه و مالزي در سال 2010 به ترتيب در جايگاه نهم و دهم قرار دارند.

 


 ارائه تکنولوژي جديد براي ساعت هاي موقعيت ياب 

يک گروه از طراحان و مهندسان با نارضايتي از ساعت هاي ورزشي داراي موقعيت ياب ماهواره اي، ساعتي را طراحي کرده اند که با يک صفحه نمايش بزرگ و قابليت اتصال WiFi نقشه موقعيت ياب را به صورت رنگي ارائه مي کند.
يکي از بزرگترين نوآوري هاي سال 2012 ترکيب موقعيت ياب ماهواره اي با ساعت هاي مچي ورزشي بود. ساعت هايي چون گارمين، فنيکس و سانتو آمبيت به کاربر امکان يافتن مسيرها را از روي مچ خود ارائه مي کنند، درحالي که هنوز چند روز از آغاز سال 2013 نمي گذرد اما ساعت هاي ورزشي داراي جي پي اس (موقعيت ياب ماهواره اي) يک گام ديگر رو به جلو برداشته و آن ارائه نقشه ها با صفحه رنگي است.
طراحان ساخت ساعت ليکر يک گروه از مهندسان سابق نوکيا هستند که از ساعت هاي ورزشي کنوني رضايت ندارند. آنها با استفاده از مهندسان بازار تلفن هاي همراه تلاش کردند ساعتي را وارد بازار کنند که رابط کاربردي بي نقص تري داشته باشد و با سرعت بيشتري نسبت به ساير هم نوعان خود به جي پي اس متصل شوند.
بخش جالب درباره ساعت ليکر کارکردهاي نقشه است. اين ساعت نقشه خود را از سرويس Map Street Open مي گيرد و نقشه رنگي موقعيت کنوني و مسيرهاي ديگر را در يک صفحه 5 سانتيمتري نشان مي دهد.
کاربر از اين طريق مي تواند بفهمد که درحال حاضر در چه نقطه اي قرار دارد، کجا بوده است و چه مسيري را قرار است طي کند. اين صفحه نمايش، سرعت، نرخ ضربان قلب، فاصله، زمان سپري شده و کالري سوزانده شده را نيز نشان مي دهد.
اين ساعت داراي قابليت اتصال  WiFi است و مي تواند از طريق آن اطلاعات لازم را از پورتال ليکر بدون نياز به يک رايانه و يا سخت افزار خاصي دانلود کرد. در طول ورزش نيز اين ساعت بازخود مرجع را درباره عملکرد کاربر فراهم مي کند و براي وي به عنوان يک مربي مجازي عمل مي کند.
کاربر مي تواند پس از تمرين با استفاده از  WiFi اطلاعات تمرين خود را با ديگران براي تحليل و رقابت به اشتراک بگذارد.
تصميم طراحان ساعت براي ارائه صفحه نمايش بزرگ ارائه اطلاعات با وضوح بيشتر بوده است، اما از سوي ديگر تلاش شده تا ساير بخش هاي سخت افزار کوچک و کم حجم ارائه شوند تا يک دستگاه سنگين و بزرگ روي مچ مانعي براي ورزشکار نباشد. اين دستگاه حدود 5.10 ميليمتر ضخامت داشته و وزن آن به 55 گرم مي رسد.
اين ساعت داراي موقعيت ياب ماهواره اي با قيمت متغيير بين 149 دلار تا 279 دلار از ماه ژوئن به فروش مي رسد.


 کدام رنگ ها خوشمزه ترند! 

دانشمندان اروپايي شواهد بيشتري را در ارتباط با تاثير بالاي طرز سرو غذا و درک طعم آن يافته اند.
محققان دانشگاه پلي تکنيک والنسيا و آکسفورد، آزمايشي را بر 57 داوطلب انجام دادند. از اين داوطلبان خواسته شد که شکلات داغي را در ظرف هاي پلاستيکي رنگي (سفيد، کرمي، قرمز و نارنجي) بنوشند.
شکلات همه ظروف يکسان بود; اما داوطلبان گزارش دادند که طعم اين شکلات در ظروف نارنجي و کرمي بهتر است.
به گفته "پيکواراز فايز من"، ظروف حاوي غذا و آشاميدني مي تواند ويژگي هايي نظير طعم و بوي غذا را افزايش دهد.
پيش از اين محققان دريافته بودند که ظروف زرد رنگ در ايجاد احساس بهتر درباره طعم ليموترش و نوشيدني هاي شيرين موثر است.
نوشيدني هايي در ظروفي با رنگ هاي سرد مانند آبي نيز در رفع تشنگي بهتر عمل مي کنند و همچنين آشاميدني هاي صورتي نيز طعم شيرين بيشتري دارند.
" فايز من" محقق اين پژوهش تاکيد کرد که اين يافته ها مي تواند براي کارخانجات غذايي و رستوران داران موثر واقع شود.


 فرمان هاي ويندوز را با چشم انجام دهيد! 

يک شرکت توليدکننده فناوري هاي رديابي حرکات چشم در سوئد اقدام به عرضه اين فناوري براي کار با سيستم عامل ويندوز 8 کرده که قرار است هفته آينده در يک نمايشگاه بين المللي از آن رونمايي کند.
فناوري هايي که با حرکت چشم کار مي کنند اين روزها به آرامي درحال رشد است و طي سال هاي کاربردي هم شده است.
شرکت فناوري توبي در سوئد به عنوان يکي از پيشروان اين صنعت که محصولات داراي فناوري بالا که با حرکات چشم قابل کنترل هستند را توليد و عرضه مي کند، در سال جديد ميلادي فناوري را به مشتريان خود عرضه کرده که با هر رايانه داراي سيستم عامل ويندوز 8 کار مي کند.
اين شرکت فناوري قرار است هفته آينده فناوري رديابي حرکات چشم خود را با عنوان REX در نمايشگاه بين المللي محصولات الکترونيکي مصرف کننده در لاس وگاس ارائه مي کند.
فناوري جديد REX يک نوار است که پشت صفحه نمايش (هم رايانه هاي روي ميزي و هم لپ تاپها) قرار مي گيرد و به يک پورت  USB متصل مي شود.
وقتي که اين نوار در جاي خود قرار گرفت، اين دستگاه با يک نرم افزار خاص که از آن با عنوان "وبي گيز" ياد مي شود دقيقا هر آنچه را که شما در صفحه نمايش نگاه مي کنيد را رديابي مي کند و کارهاي عادي را چون بالا و پايين کردن صفحه از کنار يا کارهاي جذابي چون انفجار خرده سياره ها با يک نگاه را انجام مي دهد.
هنوز درباره قيمت محصول نهايي اطلاعات چنداني در دسترس نيست اما مشخص است که قيمت اعلام شده براي  REX مبلغ 995 دلار است. براساس اعلام اين شرکت تنها  5 هزار نسخه از دستگاه هاي جانبي توليد کرده است.
اين شرکت سوئدي اظهار داشته است که فناوري رديابي حرکات چشم براي ويندوز  8  را در پاييز 2013 ارائه مي کند و هنوز حتي نمي توان آن را پيش خريد کرد.
شرکت توبي اعلام کرده است که اين فناوري جديد قرار است با يک موس و صفحه کليد هماهنگي داشته باشد و از آن دسته فناوري هايي نيست که بخواهد هر کدام از اين ابزارها را غير فعال کند. فناوري رديابي حرکات چشم بخش بزرگي از تعاملات انسان و ماشين را در آينده تشکيل خواهد داد.