تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3274 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در پي اعلام عوارض مصرف مکمل هاي نيروزا;
 زنان با مصرف هورمون هاي غيرمجاز به جنگ سلامتي مي روند 

رييس فدراسيون پزشکي ورزشي ضمن هشدار نسبت به بروز عوارض سنگين و جبران ناپذير در پي مصرف هورمون ها و مکمل هاي نيروزاي غيرمجاز در زنان از جمله ناباروري، افسردگي، چين و چروک پوست، پيري زودرس و ريزش مو تاکيد کرد: بايد توجه داشت که حتي ازدياد مصرف ويتامين هاي مجاز هم فرد را دچار عوارض مي کند.  
دکتر لطفعلي پورکاظمي در گفت وگو با ايسنا،  درباره عوارض ناشي از مصرف هورمون ها و داروهاي انرژي زا در زنان عنوان کرد: آناتومي بدن انسان به گونه اي است که ميزان هورمون هاي پروژسترون و استروژن و تستسترون به بهترين شکل و در استانداردترين حالت خود قرار دارد.  وي ادامه داد: زماني که فردي از داروهاي هورموني غيرمجاز استفاده مي کند، غلظت هورمون هاي طبيعي مختل مي شود و عوارض هورموني به جاي مي گذارد که مربوط به ازدياد هورمون هاي ورودي به بدن است. به همين دليل توصيه مي شود بانوان هر مکملي را که استفاده مي کنند، حتما با مشورت پزشکان ورزشي و متخصصان تغذيه باشد و خودسرانه از مکمل ها استفاده نکنند. به گفته پورکاظمي خوشبختانه طي دو سال گذشته ميزان آگاهي بانوان در اين خصوص رشد خوبي داشته است.  
رييس فدراسيون پزشکي ورزشي ناباروري را از جمله عوارض شايع استفاده از مکمل هاي غيرمجاز و داروهاي نيروزا دانست و عنوان کرد: همچنين تشديد افسردگي و بيماري هاي اعصاب مرکزي و محيطي، نارسايي کبد و کليه، خونريزي معده، سکته هاي قلبي و مغزي و مرگ ناگهاني از جمله عوارض ناشي از مصرف مکمل ها به صورت غيرمجاز است. وي تاکيد کرد: بايد توجه داشت که حتي ازدياد مصرف ويتامين هاي مجاز هم فرد را دچار عوارض مي کند.  
پورکاظمي در پاسخ به اينکه خطر ناباروري بيشتر زنان را تهديد مي کند يا مردان؟ اظهار کرد: زنان علاوه بر باروري، دوران بارداري را نيز طي مي کنند، به همين خاطر لازم است بيشتر مراقب باشند. 
رييس فدراسيون پزشکي ورزشي درباره آسيب هاي ظاهري که در پي مصرف هورمون ها و مکمل هاي غيرمجاز براي زنان ايجاد مي شود، نيز گفت: چين و چروک پوست، پيري زودرس، ريزش مو و آسيب محسوس بافت هاي ظاهري بدن نيز ممکن است زنان را گرفتار کند. وي با اشاره به زناني که به قصد لاغري به باشگاه هاي ورزشي مراجعه مي کنند، گفت: بهترين دارو براي لاغري، ورزش و رژيم غذايي مناسب است. زنان به هيچ وجه از پودرهاي غيرمجاز استفاده نکنند. اما داروهايي که در خانواده ويتامين ها، امگا3 و 6، فارماتن، خونسازها نظير ففول، فوليک اسيد و فروس سولفات و مسکن ها براي دردهاي عضلاني و استخواني مجاز هستند که درباره استفاده از آنها از پزشک مشورت بگيرند، بهتر است.  

 


 تخم مرغ را قبل از نگهداري در يخچال نشوئيد  

يک کارشناس تغذيه گفت: شستن پوسته تخم مرغ از آنجا که باعث باز شدن منافذ آن شده و احتمال انتقال آلودگي را به درون تخم مرغ افزايش مي دهد مناسب نيست و بايد هنگام مصرف شسته شود.  
به گزارش ايسنا،  عاطفه نادري اظهار داشت: احتمال آلودگي پوسته تخم مرغ زياد است و نبايد در محفظه هايي که به عنوان جا تخم مرغي در يخچال ها تعبيه شده قرارداده شود، بلکه بايد در ظروف دربسته، در يخچال و در درجه حرارت پائين تر از 10 درجه سانتيگراد نگهداري شود.  
نادري با تاکيد بر اين که در صورتي که تخم مرغ به مدفوع آغشته يا خون آلود بود و يا ترک داشت، بهتر است شسته شده و بلافاصله مصرف شود، گفت: بايد از قراردادن تخم مرغ در کنار ساير مواد غذايي خودداري کرد و پس از تماس با تخم مرغ، دست ها را بايد شست.   وي با اشاره به اينکه در گذشته برخي عقيده ها رايج بود که اگر تخم مرغ به صورت خام يا نيم پز مصرف شود مقوي تر است، گفت: تخم مرغ براي خوردن بايد کاملا پخته شود و حرارت 70 درجه سانتيگراد به کليه قسمت هاي آن برسد و زرده و سفيده کاملا سفت شود.  
نادري افزود: براي آب پز کردن تخم مرغ بايد آن را بعد از جوش آمدن آب به مدت 5 تا 7 دقيقه در حال جوش قرار داد تا زرده آن کاملا سفت شود و نيز در پختن مواد غذايي داراي تخم مرغ دقت شود تا حرارت به تمام قسمت هاي آن برسد به طوري که قسمت هاي مختلف آن سفت شده و به صورت شل نباشد.  
نادري در پايان توصيه کرد: با توجه به اينکه نيمرو کردن با روغن باعث افزايش کالري غذا مي شود، همه افراد به ويژه بيماران قلبي و بيماران داراي چربي خون بالا از روش هاي ديگر براي خوردن تخم مرغ استفاده نمايند.  

 


 خبر
 تغيير شرايط پذيرش بيماران ازسوي متخصصان تغذيه با اصلاح مجوزهاي فعاليت  

رييس انجمن تغذيه کشور از اصلاح مجوزهاي فعاليت متخصصان تغذيه و رژيم درماني در کشور و اجازه پذيرش مستقيم بيماران و مراجعه کنندگان از سوي متخصصان و کارشناسان تغذيه خبر داد.  به گزارش ايسنا، دکتر مجيد حاجي فرجي، رييس انستيتو تحقيقات تغذيه و صنايع کشور با اعلام اين خبر گفت: مهمترين و موثرترين اقدامي که در دوره رياست بنده در اين انجمن صورت گرفت و البته بدون کمک و تلاش همکارانمان در سازمان نظام پزشکي و وزارت بهداشت ميسر نبود، اصلاح مجوزهاي تاسيس دفاتر مشاوره تغذيه و رژيم  درماني است.  وي افزود: متاسفانه به دلايل غير مستند، بندي به ذيل مجوزهاي متخصصان و کارشناسان تغذيه وارد شده بود که آنها را از پذيرش مستقيم بيماران منع مي کرد. يعني يک مشاور تغذيه اجازه نداشت به طور مستقيم بيمار را پذيرش کند، بلکه بايد بيمار از طريق يک پزشک به وي ارجاع مي شد. بنابراين پس از برگزاري جلسات مختلف و مکاتبه با رياست سازمان نظام پزشکي و به امضا رسيدن اصلاحيه از سوي وزير بهداشت و موافقت مديرکل امور پروانه هاي سازمان نظام پزشکي، خوشبختانه از 16 دي 91 اين بند از مجوزها حذفف شد. بدين ترتيب همکاران قديمي مي توانند با دريافت معرفي نامه از رييس انجمن تغذيه ايران براي اصلاح مجوزهايشان به سازمان نظام پزشکي در تهران و دفاتر سازمان در شهرستان ها مراجعه کنند.  وي در ادامه گفت: متاسفانه وجود برخي موانع و محدوديت ها مانع احقاق حق کارشناسان و متخصصان تغذيه شده بود که يکي از اين حقوق اصلاح تعرفه متخصصان تغذيه و رژيم درماني است که در حال حاضر با حداقل تعرفه حتي در حد يک پزشک عمومي فعاليت مي کنند. در حالي که ارائه خدمات و کار در اين رشته - تغذيه و رژيم درماني - بسيار زمان بر، دقيق و نيازمند صرف انرژي و هزينه بالايي است و همکاران ما چه در کلينيک هاي مربوطه و چه در مطب بايد براي تعيين و محاسبه ميزان مصرف کالري، تعيين رژيم هاي مناسب و گوناگون وقت و انرژي زيادي بگذارند و چند جلسه براي يک مراجعه کننده وقت صرف کنند. 
به گفته حاجي فرجي، معمولا تعرفه متخصصان تغذيه طبق استانداردهاي بين المللي بويژه در آمريکا بر اساس زمان تعيين شده است. اما در کشور ما در حد يک پزشک عمومي است که با تلاش و پيگيري هاي اخير سازمان نظام پزشکي متقاعد شد و اصلاح اين تعرفه را به وزارت بهداشت سپرد تا با اصلاح آن نگراني و کاهش اعتماد به نفس همکارانمان در ارائه خدمات رفع شود. 
رييس انجمن تغذيه کشور در ادامه با اشاره به تدوين 11 خدمت مشاوره اي تغذيه بر اساس استانداردهاي جهاني گفت: در طول دو سال اخير که بنده دبير کميته کشوري تدوين شناسنامه و استانداردسازي خدمات مشاوره تغذيه و رژيم درماني بودم 11 خدمت متفاوت و جديد بررسي و تدوين شد. حال آن که با توجه به وقت گير بودن آنها تلاش مي کنيم با تاييد و تصويب استانداردها، تعرفه را به شکل واقعي خود که با نوع خدمات هماهنگ داشته باشد، برگردانم. وي افزود: مشکل ديگري که متخصصين تغذيه با آن روبه رو بودند، محروميت از خدمات بيمه هاي درماني بود، يعني امکان استفاده از بيمه هاي درماني براي همکارانمان وجود نداشت. البته مردم - مراجعه کنندگان - نيز از اين خدمات محروم بودند که در حال حاضر با تصويب وزير بهداشت و تدوين اصلاحيه در آئين نامه مربوطه اميدواريم سازمان نظام پزشکي و وزارت بهداشت همزمان با اصلاح تعرفه ها موضوع بيمه هاي خدمات درماني را نيز تاييد نمايند.  

 


 بيشتر بدانيم 

مصرف چاي خطر سکته مغزي را کاهش مي دهد

پزشکان انگليسي معتقدند مصرف روزانه نوشيدني چاي مي تواند خطر سکته مغزي را در افراد کاهش دهد.  
به گزارش ايسنا،  يافته هاي اين پزشکان نشان مي دهد مصرف چهار فنجان چاي در روز مي تواند خطر سکته مغزي را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد.  
اين پزشکان معتقدند مصرف روزانه چاي مي تواند شانس ايجاد لخته هاي خوني در مغز را به ميزان 21 درصد کم کند.  
اين محققان با بررسي حدود 75 هزار مرد و زن در موسسه «کارولينسکا» استکهلم به اين نتيجه رسيدند.  
به گزارش ايسنا به نقل از ديلي ميل، آمارهاي انجام شده در انگليس نشان مي دهد سالانه تعداد زيادي از مردم اين کشور بر اثر ابتلا به سکته مغزي جان خود را از دست مي دهند.  

نوشيدني رژيمي افراد را افسرده مي کند
  
بررسي ها نشان مي دهد مصرف نوشيدني هاي رژيمي مي تواند خطر ابتلا به افسردگي در افراد را افزايش دهد.  
به گزارش ايسنا، محققان آمريکايي با انجام مطالعاتي دريافتند افرادي که اقدام به مصرف نوشيدني هاي رژيمي مي کنند بيش از افراد ديگر مستعد ابتلا به افسردگي هستند.  
اين محققان با بررسي 250 هزار نفر فرد مبتلا به افسردگي اظهار داشتند: در رژيم غذايي اين افراد نوشيدني رژيمي وجود داشت که کنار گذاشتن اين نوع نوشيدني ها و يا جايگزين کردن آن با نوشيدني هاي ديگر مي تواند اين خطر را کاهش دهد.  
به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري BBC ، يکي از محققان ارشد اين مطالعه گفت : يافته هاي اين مطالعه نشان مي دهد مصرف نوشيدني هاي رژيمي و ابتلا به افسردگي با يکديگر در ارتباط هستند اما بررسي هاي بيشتري نياز است تا علت ارتباط آن ها مشخص شود.