تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3274 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امام جمعه سمنان:
 سنت وقف بايد احيا و ترويج شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان وقف را از سنت هاي حسنه رسول اکرم (ص) و ائمه معصومين دانست و گفت: ترويج و احياي وقف از وظايف اصلي اوقاف و امور خيريه است.
حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد شاهچراغي در نشستي با مديرکل و مسوولان اداره کل اوقاف و امور خيريه استان سمنان با تسليت سالروز رحلت جانگذار رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبي (ع) و امام رضا (ع) افزود: حضرت رسول مي فرمايند هرکس سنت مرا احيا کند با من در بهشت است.
وي گفت: وقف راه و روش حضرت رسول خدا است و حضرات معصومين موقوفاتي داشتند و بر حفظ و نگهداري آنها تاکيد مي کردند.
وي گفت: بايد سنت هاي حضرت رسول اکرم (ص) را احيا کنيم و سيره و روش آن حضرت سنت است که مي توان به سلام کردن، ازدواج، دادن وليمه و ... اشاره کرد.
شاهچراغي عمل به وقف و به روز رساني مال الاجاره موقوفات را نيز مورد تاکيد قرار داد و گفت: به روز رساني مال الاجاره موقوفات کار مهمي است و ميزان اجاره برخي از موقوفات متعلق به 50 سال قبل است و بايد به روز شود.
امام جمعه سمنان زنده ساختن موقوفات فراموش شده و نظارت بر موقوفات شخصي را از ديگر امور مهم دانست و گفت: موقوفات متعلق به حوزه هاي علميه نيز بايد مورد توجه قرار گيرد و به آن عمل شود.
وي رسالت کارکنان اداره کل اوقاف و امور خيريه را بسيار مهم و سنگين خواند و گفت: بايد تلاش کنيد ضمن خوش رفتاري با ارباب رجوع در احيا و عمل به موقوفات رضاي خدا و رضاي واقف را کسب کنيد.
نماينده ولي فقيه در استان سمنان هفته وقف را از هفته هاي پربرکت دانست و گفت: در دوره مديريت جديد اوقاف و امور خيريه استان سمنان تحول نسبي در اين اداره کل ايجاد شده است.
مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان هم در اين ديدار از آغاز اجراي طرح به روز رساني مال الاجاره موقوفات در اين استان خبر داد.
حجت الاسلام عبدالله واحدي افزود: اين طرح بيش از دو ماه است که توسط ادارات شهرستاني اوقاف شروع شده است.
وي افزود: در يک برنامه سه ساله در نظر است تمامي مال الاجاره موقوفات در استان سمنان به روز رساني شود.
وي با بيان اين که 60 درصد از موقوفات استان سمنان داراي سند مالکيت است گفت: با عقد تفاهم نامه اي با اداره ثبت اسناد استان سمنان در نظر است براي 40 درصد بقيه تا آخر سال 92 سند اخذ شود.
واحدي از راه اندازي سامانه جامع اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه در اين استان خبر داد و گفت: براي ايام دهه آخر صفر توسط اين اداره کل 35 نفر روحاني به نقاط مختلف استان سمنان توسط اين اداره کل اعزام شده اند.
مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان تحقق موقوفات بر اساس نيات واقفين، احياي موقوفات فرسوده و اجراي طرح هايي براي احياي موقوفات و ترويج فرهنگ وقف در استان سمنان را از برنامه هاي اين اداره کل برشمرد و گفت: امسال 16 موقوفه جديد به جمع موقوفات استان سمنان افزوده شده است.

 


 21 ميليارد تومان غرامت کشاورزي در استان پرداخت شد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
مدير شعب بانک کشاورزي استان سمنان از پرداخت 21 ميليارد و 300 ميليون تومان غرامت کشاورزي در اين استان شد.  
محمدرضا حاتمي در نشستي خبري با اصحاب رسانه و مطبوعات استان سمنان که در سالن جلسات بانک کشاورزي استان سمنان برگزار شد، اظهار داشت: در زمينه ارائه خدمات بيمه محصولات کشاورزي در استان سمنان، از مجموع 70 نوع محصول زراعي، باغي، دامي و مرتع که زيرپوشش بانک کشاورزي قرار دارد، 60 نوع آن در استان سمنان تحت حمايت قرار گرفته است.
وي تصريح کرد: استان سمنان در زمينه بيمه مراتع در کل کشور در رتبه نخست قرار دارد.
مدير شعب بانک کشاورزي استان سمنان همچنين ميزان غرامت پرداختي در سال زراعي 91-90 را در اين استان در مجموع 21 ميليارد و 300 ميليون تومان اعلام کرد و گفت: پرداخت اين ميزان خسارت به کشاورزان و بهره برداران استان در 9 ماهه امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، بيش از 294 درصد رشد دارد.
حاتمي با بيان اينکه ضريب خسارت در استان سمنان هفت اعلام شده است، در توضيح بيشتر اين ضريب گفت: در اين استان، از هر يک ريال دريافتي حق بيمه کشاورزي از بهره برداران، هفت ريال به خسارت ديدگان اين بخش غرامت پرداخت شده است.
وي همچنين مجموع بيمه گذاران کشاورزي در استان سمنان را 13 هزار و 833 بهره بردار اعلام کرد.
مدير شعب بانک کشاورزي استان سمنان همچنين با بيان اينکه دولت دهم در اختصاص اعتبارات صندوق توسعه ملي به توسعه کشاورزي شاهکار قابل توجهي از خود ثبت کرده است، اظهار داشت: اعتبارات اختصاص يافته در اين بخش به استان سمنان در سال 1390، در مجموع 172 ميليارد و 600 ميليون تومان بوده است.
حاتمي بيان کرد: استان سمنان به نسبت جمعيت آن، بيشترين اعتبارات توسعه کشاورزي را در سال گذشته به خود اختصاص داده است.
وي اضافه کرد: استان سمنان، هشت دهم درصد جمعيت کشور را در خود جاي داده و اين در حالي است که معادل سه درصد اعتبارات طرح توسعه کشاورزي را دريافت کرده است.
مدير شعب بانک کشاورزي استان سمنان با بيان اينکه تسهيلات اين بخش در سال 90 با نرخ کارمزد هفت درصد به متقاضيان داراي شرايط پرداخت شده است، گفت: مدت زمان بازپرداخت اين تسهيلات نيز چهار تا 15 سال است.
مدير شعب بانک کشاورزي استان سمنان همچنين با اشاره به اينکه در سال 1391 کارمزد تسهيلات اعطايي در قالب طرح توسعه کشاورزي به 13 درصد افزايش يافته است، گفت: مدت زمان بازپرداخت تسهيلات در سال جاري همچون سال 90 است.
حاتمي بيان داشت: امسال 83 ميليارد و 800 ميليون تومان تسهيلات در راستاي اجراي طرح توسعه کشاورزي به بانک هاي عامل استان سمنان شامل کشاورزي، سپه، صادرات، توسعه تعاون، رفاه و صندوق حمايت از کشاورزي اختصاص يافته است.
وي همچنين سهم بانک کشاورزي استان سمنان را از اين تسهيلات معادل 3.23 درصد يعني مبلغي بالغ بر 19 ميليارد و 550 ميليون تومان اعلام کرد.
مدير شعب بانک کشاورزي استان سمنان همچنين با بيان اينکه دولت دهم در اختصاص اعتبارات صندوق توسعه ملي به توسعه کشاورزي شاهکار قابل توجهي از خود ثبت کرده است، اظهار داشت: اعتبارات اختصاص يافته در اين بخش به استان سمنان در سال 1390، در مجموع 172 ميليارد و 600 ميليون تومان بوده است.
حاتمي بيان کرد: استان سمنان به نسبت جمعيت آن، بيشترين اعتبارات توسعه کشاورزي را در سال گذشته به خود اختصاص داده است.


 روي خط پيام 

معيشت مردم در دوران جنگ تحميلي
 
بعضي ها مي پرسند مديران و کارشناسان محترم امور اقتصادي وقت کشور در دوران جنگ تحميلي در شرايطي که قيمت جهاني نفت آن قدر پايين آمده بود که استخراج و صادرات آن چندان منفعتي نداشت، چگونه بود که نه تنها معاش مردم را به خوبي تامين مي کردند، بلکه طرح هاي عمراني و صنعتي بسياري را هم به بهره برداري مي رساندند اما حالا  که زمان صلح و قيمت جهاني نفت هم خيلي بالا  رفته است، مردم از نظر معيشتي اين  همه مشکل دارند و بسياري از کارخانه ها هم تعطيل و کارگرانشان بي کار شده اند؟
تلفن به روي خط پيام

امان از اين نامعادله ها
 
بعضي ها درآمد ماهانه شان بالا ي چند ميليوني است و بعضي ها پاداش چند ده ميليوني مي گيرند و بعضي ها هم محتاج 40-50 هزار تومان پول نقد جهت خريد داروي همسر بيمارشان!
آيا معناي عدالت به درستي همين است؟ جواب اين نامعادله ها را کي بايد بدهد؟
پريمي

وجود احزاب قدرتمند

به نظر مي رسد تنها راه جلوگيري از کثرت کانديداها وجود احزاب قدرتمند در کشور است و صرفا معرفي کانديدا از طرف احزاب تا در نهايت مسووليت عملکرد وي را نيز عهده دار باشند، نه قانون مصوب جديد که بي شک در عمل با ده ها مشکل مواجه خواهد شد.
حميدرضا اميري