تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3274 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون نظارتي بانک مرکزي هشدار داد
 سراغ موسساتي که سودهاي بالا مي دهند،نرويد  

معاون نظارت بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه مردم بايد توجه داشته باشند وجوه خود را در موسسه هايي سپرده گذاري کنند که مجوز بانک مرکزي گرفته اند، گفت:  اگر موسسه، بانک يا صندوقي، سودهاي بالا مي دهد، ناشي از کمبود نقدينگي آنهاست، بنابراين مردم به سراغ اين موارد نروند، زيرا آن ها فقط مي خواهند کمبود نقدينگي خود را تامين کنند.  
ابراهيم درويشي- معاون نظارت بانک مرکزي- در گفت وگو با ايسنا با بيان اين مطلب اظهار کرد: تا پايان اسفندماه سال جاري شش موسسه مالي - اعتباري ديگر و صندوق هايي که بيش از يک شعبه دارند تجميع و ساماندهي مي شوند اما صندوق هاي مساجد ، تکايا و محلات، مشروط به اينکه با سپرده هاي مردم زمين ، طلا و ارز نخرند به فعاليت خود ادامه مي دهند و با متخلفان به شدت برخورد مي شود. 
 وي گفت: همچنين صندوق هاي تک شعبه اي که صرفا در قالب قرض الحسنه فعاليت مي کنند، سپرده قرض الحسنه پس انداز دريافت مي کنند و بدون اخذ تعهد يا مسدود کردن سپرده هاي مردمي، در قالب عقد قرض الحسنه تسهيلات پرداخت مي کنند، درحال حاضر نيازي به اخذ مجوز ندارند که البته صندوق هاي يادشده نيز مجاز به استفاده از نام ائمه اطهار(ع) در تابلوها يا سربرگ هاي خود نيستند.  
درويشي با بيان اينکه بانک ها و موسساتي که مجوز دارند علاوه بر مجوز کلي يک مجوز ديگري نيز به آدرس همان شعبه در بالاي سر رييس شعبه وجود دارد که نشان دهنده قانوني بودن آن موسسه است گفت: از نيروي انتظامي، دادستان ها، فرمانداري ها، استانداري ها و مراجع قضايي خواهش مي کنيم هر جايي که تابلويي زده مي شود بررسي هاي لازم را در زمينه داشتن مجوز آن موسسه انجام دهند و نگذارند موسساتي اين چنيني مثل قارچ رشد کرده وبا پول مردم در بازار ارز ، سکه و ملک سرمايه گذاري کنند و مشکلي بر مشکلات دولت بيفزايند.  
وي تاکيد کرد: اينها اخلالگران نظام پولي کشور هستند و مجرمين اقتصادي و خائنين به مملکت هستند.  

 


 رييس کل بيمه مرکزي
 جريمه استفاده از بيمه شخص ثالت جنبه باز دارندگي دارد  

رييس کل بيمه مرکزي درباره علت پرداخت جريمه از سوي استفاده کنندگان بيمه نامه هاي شخص ثالت گفت: موضوع اخذ جريمه از دارندگان بيمه نامه شخص ثالث در متن قانون بيمه شخص ثالث قيد شده است تا جنبه بازدارندگي داشته باشد.  
سيدمحمد کريمي در گفت وگو با ايسنا، گفت: بنا نيست کسي که 500 هزارتومان تا يک ميليون تومان حق بيمه پرداخت مي کند يک مرتبه 500 ميليون تومان از شرکت بيمه خسارت دريافت کند و اين عقلا و شرعا اشکال هم دارد.  
بنابراين خسارت هاي بيمه اي پرداخت مي شود اما براي کساني که از اين خسارت ها استفاده مي کنند به لحاظ بازدارندگي جريمه گرفته مي شود همانگونه که براي کسي که از کوپن بيمه نامه استفاده نمي کند تخفيف قائل مي شوند.  
وي خاطر نشان کرد: در جريمه ها نرخ بيمه نامه شخص ثالث در قبال خسارت 500 هزارتوماني يا يک ميليون توماني بين 50 هزار تا 100 هزار تومان است در حالي که در خسارت ممکن است بيش از پول يک ديه کامل باشد چرا که در تصادفات جرحي علاوه بر خسارت هاي بيمارستاني که صنعت بيمه پولش را به وزارت بهداشت و درمان پرداخت مي کند، براي اقسام ديه اي که قاضي حکم صادر مي کند ممکن است بيش از 126 ميليون تومان هم باشد لذا نبايد کاري کنيم که موجبات تجري جرم در جامعه به وجود بيايد.  
وي درباره اينکه اين قانون در کشورهاي ديگر اجرايي نمي شود، نيز گفت: بسياري از نکاتي که ما در صنعت بيمه داريم از تجربيات کشورهاي ديگر گرفته شده است ضمن آن که 30،20،10 درصد خيلي مبلغ زيادي نيست و مانند جريمه راهنمايي رانندگي حالت بازدارندگي دارد و البته در همه جاي دنيا يکسان نيست.  

 


 عسکري اعلام کرد ؛
 سناريوهاي مالياتي براي بودجه 92 هنوز نهايي نشده است  

رييس سازمان امور مالياتي کل کشور با بيان اين که سناريوهايي که براي نقش درآمدهاي مالياتي در بودجه سال آينده پيشنهاد شده بود هنوز قطعي نشده است، گفت: در اين سناريوها درآمدهاي مالياتي از 37 هزار تا 43 هزار ميليارد تومان در نظرگرفته شده است.  
علي عسکري در گفت وگو با ايسنا درباره نقش درآمدهاي مالياتي در بودجه سال آينده افزود: سناريو هايي که براي نقش درآمدهاي مالياتي در قانون بودجه سال 92 پيش بيني شده بود هنوز قطعي نشده است و نهايي شدن آن به نظر معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي و دولت بستگي دارد. 
 وي با اشاره به اين که در اين سناريوها درآمدهاي مالياتي از 37 هزار تا 43 هزار ميليارد تومان در نظرگرفته شده است، تاکيد کرد:در سال جاري 85 درصد درآمدهاي مالياتي محقق شده است.  
در اين راستا پيش از اين رحيم ممبيني، معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي، با بيان اين که ظرفيت مالياتي کشور واقعا بالاست، گفت: در همين وضع موجود آنچه بايد ماليات بگيريم و آنچه پرداخت مي شود 50 درصد تفاوت دارد يعني ظرفيت مالياتي در کشور دوبرابر وضع موجود است.  
وي مشکل سيستم را از موانع موجود در اين بخش دانست و اضافه کرد: هم در سازمان امور مالياتي و هم در معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي در تلاشيم که طرح جامع مالياتي اجرا شود.  

 


 آخرين وضعيت ذخيره سازي ميوه
 تا خرداد 92 ذخيره مرکبات داريم  

رييس اتحاديه باغداران از توليد، ذخيره سازي و عرضه مناسب ميوه براي ايام نوروز خبرداد و پيش بيني کرد هر کيلوگرم پرتقال درجه يک 1350 تومان، هر کيلوگرم کيوي درجه يک 1300 تومان و سيب درجه يک نيز کيلويي 1800 تومان براي ايام نوروز در بازار مصرف فروخته شود.  
مجتبي شادلو - عضو مجمع ملي خبرگان کشاورزي - در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: با توجه به شرايط اقليمي مناسب امسال براي توليد ميوه، حتي اگر تعطيلات ايام عيد چند برابر هم شود به ميزان کافي سيب و مرکبات در انبار ها وجود دارد.  
وي افزود: با توجه به ميزان مناسب برداشت انواع ميوه و مرکبات، در صورت برطرف شدن مشکل توزيع اين محصولات براي شب عيد هيچ مشکلي به وجود نخواهد آمد و مي توان ميوه شب عيد را با بهترين کيفيت و مناسب ترين قيمت در بازار عرضه کرد.  
رييس اتحاديه باغداران درباره وضعيت توليد و ذخيره سازي مرکبات براي شب عيد گفت: امسال بيش از هفت ميليون تن انواع مرکبات از باغات برداشت مي شود و براساس آخرين آمار استان ها، تاکنون حدود 60 درصد از مرکبات برداشت شده و  40 درصد آن باقي مانده است.  
شادلو با بيان اينکه باقي ماندن 40 درصد مرکبات روي درختان نشان دهنده توليد بسيار بالاست، عنوان کرد: کيفيت مرکبات ايراني از تمامي نمونه هاي وارداتي اعم از مصري، ترکي و پاکستاني بسيار بالاتر است و اگر باغداران مانند سال هاي گذشته نگران برخي سياست گذاري هاي نادرست و دخالت هاي غير کارشناسي نباشند، مشکلي براي ذخيره سازي به وجود نخواهد آمد.  
وي گفت: شرايط ذخيره سازي مرکبات با ميوه هايي مانند سيب متفاوت است و بايد براي متساعد شدن گاز هاي آن به مدت دو ماه در انبارهاي معمولي ذخيره شود تا بتوان اين محصول را در اواسط اسفند  ماه در سردخانه، ذخيره کرد.  
رييس اتحاديه باغداران افزود: با توجه به شرايط توليد، حدود سه ميليون تن از مرکبات تا پايان فصل برداشت ذخيره مي شود. همچنين برخي از مرکبات شهرهاي بم، جيرفت، کهنوج و دزفول تا بهار سال آينده روي درخت باقي مي ماند لذا ميزان ذخيره انبارها براي مصرف تا پايان خرداد ماه نيز کفايت مي کند.  
به گفته شادلو ميزان مصرف شب عيد مرکبات تا 20 فروردين ماه حدود 800 هزار تن است و براي ايجاد تعادل در بازارهاي داخلي و خارجي مي توان بيش از 500 هزار تن انواع مرکبات را صادر کرد.

 


 جديدترين قيمت خودروهاي پرتيراژ داخلي 

در هفته اي که گذشت روند قيمتي خودروهاي پرتيراژ داخلي صعودي بود.  
به گزارش ايسنا در اين هفته در محصولات گروه خودروسازي سايپا، خودروي سايپا 111 به قيمت حدود 13 ميليون و  800  هزار تومان به فروش مي رسيد. اين در حالي است که قيمت رسمي اين خودرو  11 ميليون و 780 هزار تومان است.  
سايپا  131 SL  نيز به قيمت حدود 12 ميليون و 500 هزار تومان و  131 SX  نيز به قيمت حدود 13 ميليون و 900 هزار تومان عرضه مي شد. البته قيمت رسمي  131 SL معادل 11 ميليون و 540 هزار تومان و  131 SX  نيز 11 ميليون و 940 هزار تومان تعيين شده است.  
قيمت تيبا نيز به حدود 17 ميليون و 500 هزار تومان رسيد. البته قيمت رسمي اين خودرو 15 ميليون و 430 هزار تومان تعيين شده است. تندر 90 مدل  E2  پارس خودرو نيز به قيمت حدود 28 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي رسيد. البته قيمت رسمي اين خودرو 21 ميليون و 50 هزار تومان است.  
قيمت مگان 2000 اتومات نيز به حدود 68 ميليون تومان رسيد. قيمت رسمي اين خودرو 57 ميليون و 580 هزار تومان تعيين شده است. ماکسيما نيز در حالي به قيمت حدود 93 ميليون تومان به فروش مي رسيد که قيمت رسمي اين خودرو 85 ميليون تومان است.  
در هفته گذشته در گروه محصولات ايران خودرو، خودروي پژو 206 در برخي نمايندگي هاي فروش موجود نبود. قيمت پژو 206 صندوق دار نيز در مدل  V9 اين خودرو به حدود 44 ميليون تومان و در مدل  V8 نيز حدود 34 ميليون تومان رسيد. اين در حالي است که قيمت رسمي مدل  V9 حدود 26 ميليون و 370 هزار تومان و مدل  V8 نيز 22 ميليون و 690 هزار تومان است.  
تندر 90 ايران خودرو نيز در مدل  E2 آن به قيمت حدود 28 ميليون تومان به فروش مي رسيد. اين در حالي است که قيمت رسمي اين خودرو 21 ميليون تومان تعيين شده است.  
پژو 405 نيز به قيمت حدود 20 ميليون تومان عرضه مي شد. البته قيمت مصوب اين خودرو 15 ميليون و 580 هزار تومان است. قيمت پژو پارس سال نيز به حدود 28 ميليون تومان رسيد. قيمت رسمي اين خودرو نيز حدود 23 ميليون تومان تعيين شده است.  
قيمت هاي ياد شده نسبي بوده و با توجه به نوسان عرضه از سوي خودروسازان و برخي ضعف هاي نظارتي، اين قيمت ها با درصدي از نوسان و تفاوت در نمايندگي هاي فروش مختلف همراه است.  

 


 قيمت ميعانات گازي صادراتي ايران به چين افزايش يافت  

ايران قيمت ميعانات گازي صادراتي به چين را افزايش داد.  
به گزارش ايسنا ، منابع صنعت نفت چين اعلام کردند که ايران قيمت ميعانات گازي صادراتي به پالايشگاه سينوپک چين را در سال جاري افزايش داده است.  
مقامات چيني گفتند: اين افزايش قيمت از امسال اجرايي شده ولي شرکت ملي نفت ايران و شرکت سينوپک چين سال گذشته در خصوص آن توافق کردند.  
اين تغيير قيمت باعث شده که کارخانه هاي سينوپک واردات قيد شده در قراردادها را براي سال جاري کاهش دهند اگرچه مشخص نيست که اين کاهش تا چه ميزان است.  
شرکت سينوپک سال گذشته براي واردات روزانه حدود 70 هزار بشکه ميعانات گازي ايران قرارداد داشت.  
ميعانات گازي بخش کوچکي از واردات نفتي پالايشگاه سينوپک را از ايران تشکيل مي دهد، اما اين پالايشگاه سال گذشته حدود 5.2 ميليارد دلار ميعانات گازي از کشورهاي خاورميانه خريداري کرده است.  
پالايشگاه چيني بزرگترين پالايش کننده نفت ايران سال گذشته براي خريد روزانه حدود 430 هزار بشکه نفت از ايران قرارداد داشت.  
منابع آگاه به خبرگزاري رويترز گفتند: قيمت ميعانات گازي صادراتي ايران به پالايشگاه سينوپک از ماه ژانويه 2013، شش دلار کمتر از قيمت نفت سبک ايران محاسبه خواهد شد.  
ميعانات گازي ميدان گازي پارس جنوبي براي توليد مواد پتروشيمي ايده آل است. 

 


 رئيس شوراي اصناف خبر داد
 هيچ کمبودي در اقلام مصرفي خانوار نداريم 

رييس شوراي اصناف گفت: ذخيره سازي ميوه، گوشت و غلات در کشور بيش از نياز براي شب عيد انجام شده که در کنار اين ذخيره سازي، تمام مواد مصرفي خانوار به ميزان فراوان در سطح بازار موجود است.  
قاسم نوده فراهاني در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: خانواده ها هيچ مشکلي براي تهيه گوشت مرغ، گوشت قرمز، ميوه و غلات نخواهند داشت. در سال هاي گذشته ميزان سيب توليدي نسبت به نياز کم بود که خوشبختانه در سال جاري اين مشکل برطرف شده به طوري که در حال حاضر مازاد مصرف و ذخيره سازي را صادر مي کنيم. 
 وي ادامه داد: 400 نمايشگاه عرضه مستقيم کالا (نمايشگاه بهاره) از اوايل اسفند ماه در تهران و شهرستان ها برگزار خواهد شد که در تهران در چهار مرکز پارک ارم، حکيميه، فرهنگسراي خاوران و بوستان ولايت برگزار مي شود.  
او خاطرنشان کرد: در صدد آن هستيم که در سال جاري يک مرکز براي عرضه ي ارزاق عمومي مردم برپا کنيم که به احتمال زياد محل برگزاري اين مرکز مصلي امام خميني (ره) خواهد بود.  
نوده فراهاني درباره دلايل برپايي نمايشگاه بيان کرد: اين نمايشگاه ها براي کنار  گذاشتن واسطه ها و ايجاد ارتباط مستقيم بين توليد کننده و مصرف کننده برگزار مي شود و به دنبال آن هستيم تا تخفيفاتي که توليد کننده به فروشنده و بنکدار مي دهد مستقيما به مصرف کننده برسد.

 


 ايران خط لوله صلح را در خاک پاکستان مي سازد  

يک شرکت خصوصي ايراني بخش پاکستاني خط لوله گاز ايران- پاکستان را احداث خواهد کرد.  
به گزارش ايسنا يک شرکت خصوصي ايراني قصد دارد احداث خط لوله گاز ايران و پاکستان را در خاک پاکستان بر عهده بگيرد.  
به گزارش روزنامه پاکستاني اکسپرس تريبون، يک تيم ايراني که هفته گذشته به پاکستان سفر کرده بود درباره واگذاري قرارداد احداث خط لوله گاز ايران و پاکستان به گروه توسعه انرژي تدبير مذاکره کرده است.  
گروه توسعه انرژي تدبير يک شرکت فعال در پروژه هاي نفت و گاز ايران است و به پالايشگاه ايراني وهمچنين کارخانه هاي فرآورده هاي پتروشيمي خدمات ارائه مي دهد.  
در اين گزارش آمده است که ايران و پاکستان طرحي را براي سرمايه گذاري در اين پروژه در خاک پاکستان بدون نياز به انتقال پول از اسلام آباد به تهران مذاکره کرده اند.  
در اين ديدار، هيات مديره شرکت سيستم هاي گازي پاکستان اعلام کرد که تهران يک وام 500 ميليون دلاري به گروه توسعه انرژي تدبير اعطا خواهد کرد.  
ايران در فاز اول 250 ميليون دلار اعطا خواهد کرد و در فاز بعدي 250 ميليون دلار ديگر به آن اضافه خواهد کرد.  
اين پيشنهاد در حال حاضر به کميته هماهنگي اقتصادي کابينه پاکستان ارسال شده است. اين قرارداد براساس توافق بين دو دولت به شرکت ايراني واگذار خواهد شد.  
خط لوله گاز ايران و پاکستان که هزينه آن يک ميليارد و 200 تا يک ميليارد و  500 ميليون دلار تخمين زده مي شود سالانه 21 ميليون و 500 هزار متر مکعب گاز طبيعي ايران را به پاکستان انتقال خواهد داد. ايران در حال حاضر بيش از  900 کيلومتر از اين خط لوله را در خاک خود احداث کرده است.  


 يک نکته از هزاران
 نتيجه ايجاد دو و نيم ميليون شغل و استخدام پانصد هزار کارمند دولت 

در خبرها آمده بود جناب آقاي رئيس جمهور محترم قول داده اند که پانصد هزار کارمند جديد استخدام مي کنند ضمن اينکه خيلي خوشحال شديم ياد اين قصه افتاديم که شبي دزدي به خانه فرد بي خيال و بي چيزي به قصد سرقت مي رود ولي هر جاي آن خانه را کاوش مي کند هيچ چيزي پيدا نمي کند. خلاصه پس از کلي سرگرداني با خود مي گويد حالا که چيزي جهت دزدي پيدا نکرده ام لااقل مقداري آب از چاه بکشم تا تشنگي خود را برطرف کنم لذا وقتي سطل را با چرخ چاه از عمق چاه بيرون ميآورد با تعجب مي بيند سطل خالي است چون ته آن سوراخ است از اين رو با نااميدي تصميم به ترک خانه مي گيرد که ناگهان متوجه مي شود زن و شوهر در اتاق نشسته اند و از مطالبات خود از همديگر بحث مي کنند و هر کدام خود را چهل يا پنجاه ميليون تومان از ديگري طلبکار مي داند القصه آن دزد شوربخت صاحبخانه را فرامي خواند و مي گويد آقا جان شما که ميليون، ميليون با همديگر معامله داريد اقلا يک سطل لاستيکي بخريد تا عنقريب از تشنگي نميريد. بنابراين اينجانب به عنوان تيزبين از رئيس جمهور محترم و همکارانشان تقاضا دارم در ابتدا معوقات همين کارمندان مانند اضافه کار و ديگر مزاياي آنان را بپردازيد و يا مطالبات شرکت هايي که براي دولت شما کار کرده اند و ماه هاست طلبکارند به موقع پرداخت نماييد حتي کساني که به سن بازنشستگي رسيده اند و از لحاظ قانوني مي بايست بازنشست شوند همکارانتان به بهانه نداشتن پول و پاداش پايان خدمت رسما از بازنشست کردن آنان سرباز مي زنند اگر همه اين امور انجام شد آن گاه در فکر استخدام افراد جديد باشيد که اگر چنين باشد و ايجاد آن دو ميليون شغلي که قول داده ايد، محقق شود چه مي شود خدا نکند داستان آن فرد ساده دل تکرار شود که با يک تغار ماست کنار دريا ايستاده بود و با خود مي گفت اگر با اين ماست بشود اين آب شور دريا را دوغ درست کنم، چه مي شود البته که نمي شود ولي اگر بشود چه مي شود.  
بنابراين اگر ايجاد آن دو ميليون و پانصد هزار شغل با اين پانصد هزار نفر استخدام دولتي ايجاد شود چه ها که نمي شود. فقر و بيکاري از جامعه رخت برمي بندد، به طور کلي مشکلات جوانان حل مي شود، همه ازدواج مي کنند، ديگر نسل ما رو به پيري نمي رود چون حاصل اين ازدواج فرزندان نورسيده مي شود، اغلب بزهکاري ها و اعتياد و سرقت و حتي زورگيري از جامعه ما رخت برمي بندد.  
اگر چنين بشود نزاع هاي خانوادگي به حداقل مي رسد.  
اگر چنين بشود ديگر نبايد يک نفر کار کند تا زندگي هفت نفر را تامين کند.  
اگر چنين شود جوانان رشيد ما چشمشان به دست پدر نيست که اندکي پول توجيبي به آنان بدهد و با شخصيت له شده روزگار بگذرانند.  
اگر چنين شود از نيروي لايزال و انرژي پتانسيل جوانان به نحو احسن استفاده مي شود و انرژي آنان در راه صحيح بهره برداري مي شود.  
اگر چنين شود اکثر قول هاي شخص محترم رئيس جمهور محقق شده و ديگر در جامعه فقيري پيدا نمي شود و افسردگي و ديگر بيماري هاي روحي و رواني براي جوانان ما معني ندارد و همگان با شادي و فراغ بال روزگار مي گذرانند. 
تيزبين