تاریخ 1391/10/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3265 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ساختمان سازي با آجر کاغذي 

در حالي که از ضايعات کاغذ براي توليد اشيائي مانند فوم و باتري استفاده مي شود محققان اسپانيايي از کاغذ باطله، آجر ساختند.
اگرچه بايد براي استفاده از آجرهاي کاغذي فرايندهاي اصلاحي متعددي صورت بگيرد اما در نهايت اين آجرهاي سبز جايگزين مقرون به صرفه اي براي آجرهاي سنتي خواهند بود.
پژوهشگران دانشگاه Jaen ، ضايعات سلولزي ناشي از آسياب کاغذ را با لجن به جا مانده از فرايند تصفيه فاضلاب نيروگاه جمع آوري کردند.
سپس اين مواد را با رسي که در ساخت و ساز استفاده مي شود مخلوط، فشرده سازي و به اندازه سوسيس قالب زدند. آنها اين آجرهاي خام را در کوره پختند.
به گفته محققان اين آجر کاغذي به خاطر محتواي کاغذي شان به اندازه آجرهاي معمولي نياز به پختن ندارند. اگر اين آجرهاي کاغذي به توليد تجاري برسند اين امر مي تواند به صرفه جويي چشمگيري در انرژي و هزينه هاي توليد  بيانجامد.
افزودن کاغذ همچنين موجب مي شود آجرها رسانايي گرمايي کمتري داشته باشند يعني اگر در ساختمان ها به کار گرفته شوند ويژگي هاي عايقي خوبي از خود نشان خواهند داد.
مزيت ديگر ابداع اين شيوه، کاهش زباله در محل دفن زباله خواهد بود.
آجرهاي کنوني با اندازه سه در يک در شش سانتي متر، بسيار کوچک هستند; اگرچه آجرهاي بزرگ تري نيز ساخته شده است و ويژگي و کيفيت مشابهي از خود نشان داده اند، متاسفانه مقاومت مکانيکي اين آجرها تا کنون خيلي زياد نيست.
در حالي که اين مقاومت بيش از حداقل قانوني است اما به اندازه آجرهاي سنتي نمي رسد.
اين محققان اميدوارند با افزودن ضايعات جو، زيتون، ضايعات صنعت بيوديزل يا لجن فاضلاب بر محدوديت هاي خود غلبه کنند.
محققان دانشگاه سويل و گلاسکو پيش از اين، ساخت آجرهايي را آزمودند که از پشم اضافي گوسفند توليد مي شوند.

 


 روش تبديل تلفن همراه به ميکروسکوپ 

به گفته محققان آمريکايي، تلفن همراه هوشمند متصل به بزرگنمايي اپتيک مي تواند به عنوان ميکروسکوپ تشخيصي براي کشورهاي فقير و در حال توسعه مورد استفاده قرار بگيرد.
ميکروسکوپ ابداعي محققان مهندسي زيستي دانشگاه کاليفرنيا که  CellScope نام دارد، وضوح تصويري بسيار بالايي را در محيط خارج از آزمايشگاه در اختيار محققان قرار مي دهد.
اين ميکروسکوپ نسبتا ساده که با استفاده از يک تلفن همراه هوشمند ساخته مي شود، در ابتدا با هدف استفاده در کشورهاي در حال توسعه به عنوان يک ابزار تشخيصي براي بيماري هاي مختلف طراحي شده بود، اما از اين دستگاه هم اکنون به عنوان يک ابزار کمک آموزشي در مدارس نيز استفاده مي شود.
محققان در حال آزمايش ميکروسکوپ  CellScope با اهداف آموزشي در مدارس و موزه ها هستند.
تصاوير ميکروسکوپي به صورت لحظه اي بر روي صفحه لمسي تلفن همراه هوشمند به نمايش در مي آيد و به طور همزمان توسط چند نفر قابل مشاهده است که مي تواند در کلاس درس باعث تعامل بيشتر دانش آموزان با معلم شود.
دانش آموزان يکي از مدارس سانفرانسيسکو در طرح توسعه آموزشي ميکروسکوپ  - تلفن همراه  CellScope مشارکت کرده و در طول برنامه يک ساله موسوم به Macro:Micro ، اقدام به تهيه تصاوير ميکروسکوپيک و ماکروسکوپيک از اشيا» موجود در منزل، باغ، پارک و زمين بازي کردند.

 


 پرندگان چگونه آواز خواندن را ياد مي گيرند؟ 

دانشمندان توانستند اولين مدل رياضي که پرندگان براي توانايي حسي و يادگيري خود استفاده مي کنند را بسازند و معتقدند پرندگان با انقباض سريع ماهيچه هاي حنجره آواز خواندنشان را کنترل مي کنند.
به گزارش ساينس ديلي، دانشمندان با شناسايي مدل هاي رياضي و يادگيري در حيوانات اميدوارند تا بتوانند توانايي و درک ذهني انسان را بيش از پيش شناسايي کنند. بررسي ها نشان مي دهند پرندگان بالغ با سرعت بيشتر و قوي تري خطاهاي موجود در آهنگ خواندشان را تصحيح مي کنند.
طبق مجموعه مقالات آکادمي ملي علوم  PNAS دانشمندان از فنچ ها براي آزمايش هاي خود زياد استفاده مي کنند و پرنده هاي نوزاد آواز خواندن را از پرنده هاي بالغ و پرنده هاي بالغ بزرگ ترها تقليد صدا مي کنند. چارچوب رياضي در پرندگان و قدرت آواز خواندن آن ها در توسعه درماني رفتاري انسان کمک مي کند و مشکلات ناشنوايي اختلالات ارتباطي و بيماري ها عصبي و سکته مغزي را مي تواند بهبود بخشد. 
پرندگان نيز مانند انسان ها داراي لهجه هاي خاص خود در آواز خواندن هستند. 
دانشمندان دريافته اند که تفاوت لهجه در آواز خواندن پرندگان ريشه در بادگيري جوجه پرندگان براي آواز خواندن دارد و چنين رفتاري در دنياي انسان ها و يادگيري صحبت در نوزادان نيز وجود دارد.

 


 مدال فناوري آمريکا به مبتکر ايراني اهدا شد 

12 محقق و 11 مبتکر که در ميان آنها نام يک چشم پزشک برجسته ايراني نيز به چشم مي خورد، بالاترين مدال دولت فدرال آمريکا را در زمينه هاي علم و همچنين فناوري و نوآوري دريافت کردند.  
23 برگزيده در عرصه علم و فناوري به عنوان دريافت کنندگان بالاترين درجه مدال علم و فناوري آمريکا سال آينده ميلادي طي مراسمي در کاخ سفيد جوايز خود را دريافت مي کنند.
باراک اوباما رييس جمهور آمريکا طي بيانيه اي اظهار داشت: به تجليل از اين نوآوران الهام بخش افتخار مي کنم، آنها نماينده نبوغ بوده و يادآوري کننده تاثير بزرگ ايده هاي کوچک هستند.
مدال ملي علوم از سال 1959 توسط رييس جمهور ايالات متحده آمريکا به افرادي که مهمترين مشارکت ها را در پيشبرد دانش در حوزه هاي علوم اجتماعي و رفتاري، زيست شناسي، شيمي، مهندسي، رياضي و فيزيک داشته، اهدا شده است.
کميته 12 نفره اي مسوول برگزيدن برندگان جايزه است که توسط بنياد ملي علوم مديريت مي  شود.
مدال ملي فناوري و نوآوري از سال 1980 توسط رييس جمهور ايالات متحده به مخترعين و نوآوران آمريکايي که مشارکت هاي قابل توجهي براي توسعه فناوري نوين و مهم داشته باشند، اعطا مي شود.
اين جايزه ممکن است به شخص خاص يا گروهي از مردم يا تمام يک سازمان يا شرکت اعطا شود.
اين عالي ترين افتخاري است که ايالات متحده آمريکا به يک شهروند خود براي دستاوردهاي مربوط به پيشرفت فناورانه اعطا مي  کند.
«غلامعلي پيمان»، جراح شبکيه براي اختراح دستورالعمل جراحي چشم لازيک اين جايزه را در بخش فناوري و نوآوري دريافت کرده است. 
تجربه بيش از 40 سال وي در مهندسي و داروشناسي و همچنين تجربه و اطلاعات ژرف وي در عرصه چشم پزشکي به بهبود روش هاي جراحي چشمي و شيوه هاي درماني انقلابي منتهي شده است.
«آلن برد»، شيميدان با حوزه تخصصي فتوسنتز مصنوعي از دانشگاه تگزاس در آستين. 
«سالي چيسولم»، زيست شناس با حوزه تخصصي ارگانيسم هاي درياي از موسسه فناوري ماساچوست.
«سيدني درل»، فيزيکدان و متخصص کنترل جنگ افراز دانشگاه استنفورد.
«سندرا فابر»، ستاره شناس با حوزه تخصصي تکامل کهکشان ها و ساختار کيهاني از دانشگاه کاليفرنيا سانتا کروز.
«سلوستر جيمز گيت»، پزشک متخصص ابر تقارن و نظريه ريسمان دانشگاه مريلند.
«سولومن گلومب»، رياضيدان و مخترع پليومينوها از دانشگاه کاليفرنيا جنوبي.
«جان گوديناف»، فيزيکدان شناخته شده براي توسعه پيل هاي قابل شارژ ليتيوم- يون از دانشگاه تگزاس.
«فردريک هاوتورن»، شيميدان بور هيدريد از دانشگاه ميسوري.
«لوري هود»، زيست شناس متخصص پزشکي «دي ان اي» از موسسه سيستم هاي زيست شناسي.
«باري مازور»، رياضيدان متخصص نظريه هندسه و اعداد دانشگاه هاروارد.
«لوسي شاپيرو»، زيست شناس متخصص زيست شناسي رشدي از دانشکده پزشکي دانشگاه استنفورد.
«آن تريسمان»، روان شناس متخصص توجه، درک و حافظه بصري از دانشگاه پرينستون برندگان جايزه ملي علم دولت فدرال آمريکا هستند.
دانشمنداني که جايزه مدال ملي فناوري و نوآوري را به خود اختصاص دادند عبارتند از: فرانس آرنولد، مهندس متخصص تکامل هدايت شده موسسه فناوري کاليفرنيا; جورج کاروترز مخترع، فيزيکدان و دانشمند علوم فضايي از آزمايشگاه تحقيقاتي نيروي درياي آمريکا; رابرت لانگر مهندس متخصص زيست فناوري و فناوري پزشکي موسسه فناوري ماساچوست; نورمن مک کامبز، مهندس متخصص اکسيژن درماني از شرکت اير سپ; غلامعلي پيمان، جراح شبکيه و مخترع رويه جراحي چشم لازيک از انجمن متخصصان شبکيه آريزونا; ارت روزنفلد، فيزيکدان متخصص فناوري هاي کارآمدي انرژي از دانشگاه ملي لارنس برکلي; جان ويلک، ميکروبيولوژيست متخصص سيستم ايمني از مرکز پزشکي لانگون دانشگاه نيويورک; ساموئل بلام، رانگاسوامي سرينيواسان و جيم وين مخترعان همکار آي بي ام براي اختراع ليزر اگزايمر; شرکت فناوري «ريتئون بي بي ان» و «آر اند دي» متخصص کاربردهاي نظامي و غير نظامي با نمايندگي ادوارد کمپبل مدير اجرايي اين شرکت.

 


 کشف فرمول ضد پيري توسط دانشمندان! 

دانشمندان دانشگاه هونگ کونگ توانسته اند در دستاوردي که اميد مي رود در انسان نيز قابل نسخه برداري باشد، يک فرمول را طراحي کنند که فرآيند پيري را در موش ها به تاخير مي اندازد.
اين يافته ها که در مجله  Metadolism Cell منتشر شده، بر اساس يک پژوهش در سال 2005 است که بر روي پيري زودرس يا سندرم پروگريا که يک بيماري نادر ژنتيکي بوده و بر يکي از هر چهار ميليون کودک تاثير مي گذارد، تمرکز داشت.
اين بيماري در چهره کودک پيش از يک سالگي کاملا قابل مشاهده است. اگرچه قواي ذهني اين افراد عادي بوده، رشد آنها متوقف شده، چربي بدن را از دست داده و از پوست چروک و کچلي رنج مي برند. آنها مانند افراد مسن از مفاصل سفت و تجمع پلاک در رگ ها برخوردارند که منجر به بيماري هاي قلبي و سکته مي شود. اين دسته از بيماران پيش از رسيدن به سن 20 سالگي مي ميرند.
اين محققان دريافته بودند که يک جهش در پروتئين لامين  A که در اطراف هسته سلول انسان قرار گرفته، در فرآيند ترميم سلول ها اختلال ايجاد کرده و منجر به پيري شتاب گرفته مي شود.
آنها در مقابل در اين پژوهش بر روي موش ها و همچنين تجربيات آزمايشگاهي دريافتند که پروتئين عادي و سالم لامين  A به ژن  SIRT1 متصل بوده و آنرا فعال مي کند. محققان از مدت ها پيش اين ژن را با عمر طولاني مرتبط مي دانستند.
محققان اميدوارند بتوانند داروهايي با قابليت تقليد از اين پروتئين يا افزايش اتصال ميان آن و ژن  SIRT1 را توليد کنند.
آنها همچنين دريافتند که بازده اتصال ميان لامين  A و اين ژن با يک رسوراترول قابل ارتقا بوده که در پوست انگور قرمز و ميوه هاي ديگر وجود داشته و توسط برخي از دانشمندان به عنوان راهي براي آهسته تر کردن روند پيري يا سالم ماندن در طول اين دوران تبليغ شده است.
نتايج به دست آمده توسط اين محققان نشان داد که موش هايي که با رسوراترول مورد تغذيه قرار گرفته بودند، 30 درصد بيشتر از موش هاي ديگر زندگي مي کردند.

 


 تاريکي جهان، دروغ يا واقعيت 

آيا سازمان ناسا با دروغ پردازان پايان دنيا همدست است يا تنها شايعه اي بزرگ در بين ما رواج پيدا کرده است؟
مجله نجوم که تاريخي 20 ساله در گسترش علم نجوم در کشورمان دارد در آخرين شماره خود (شماره 223، آذر 1391) به تفضيل در مورد شايعه تاريکي سه روزه و پايان دنيا مطالبي را در نشريه خود درج کرده است. در اينجا تنها بخش هايي از اين مطالب را بازنشر مي کنيم.

ادعايي عجيب با دلايلي به ظاهر محکم!
سه روز تاريکي در زمين بعد از انقلاب زمستاني. ظاهرا دلايل قانع کننده اي هم بر صحت اين ادعا وجود دارد; اين واقعه چند روز بعد از زمان پيش بيني شده براي پايان جهان اتفاق مي افتد و اين احتمالا يکي از عواقب و پيامدهاي حوادث 1391/2012 است و مهمتر از آن ناسا اين خبر را تائيد کرده است!
و چه دليلي محکمتر از اين که مهر تائيد ناسا بر يک خبر نجومي بخورد. اين خبر را افراد بسياري شنيدند و عکس العمل هاي مختلفي در اين مورد مشاهده کرديم. کم نبودند افرادي که خيلي زود اين پيش بيني را به پيش گويي هاي قبلي در مورد پايان جهان در آخر آذرماه اضافه کردند.

آغاز ماجرا
ناسا پيش بيني کرده است که در 23 تا 25 دسامبر (سوم تا پنجم دي ماه 91) و در زمان تراز کائنات، زمين به مدت سه روز در تاريکي کامل به سر خواهد برد. دانشمندان آمريکايي پيش بيني تغييرات کائنات، خاموشي در کل کره زمين به مدت سه روز از تاريخ 23 دسامبر نموده اند.
اين پايان جهان نيست بلکه هم ترازي جهان است. جايي که زمين و خورشيد براي اولين بار هم تراز مي شوند. ظاهرا ناسا اين مطلب را که زمين در تاريکي خواهد بود را تائيد کرده، اما در پايان آن ايميل، لينک ناسا به عنوان يک مهر تائيد آمده و برخي خوانندگان به آن لينک سر نزده اند! اتفاقا همه آنچه که در مقاله ناسا در اين مورد آمده است در رد چنين ادعايي است.

تراز کائنات؟!
ويژگي جالب اين نامه الکترونيکي اين است که در آن واژه هايي به کار رفته است که نه تنها بي ارتباط با نجوم نيستند بلکه حس عظمت و شکوه دنياي ستارگان و کائنات را نيز به نوعي تداعي مي کنند.
حال ببينيم منظور از ترازمندي کائنات چيست و چه زماني اتفاق مي افتد. اگر هم ترازي را به عنوان هم خطي و واقع شدن اجرام مختلف در يک راستا در نظر بگيريم معلوم مي شود که براي تحقق چنين حالتي وجود سه جرم آسماني الزامي است. پس اين که زمين و خورشيد هم تراز باشند، مطلب درستي نيست.
زمين در حال چرخش دايمي به دور خورشيد است و اين دو هميشه ارتباط فيزيکي با هم دارند و همواره هم ترازند. اولين بار آن هم بر مي گردد به حدود 4/5 ميليارد سال قبل که زمين و منظومه شمسي شکل گرفتند. پس بايد ديد هم ترازي اي که از آن صحبت مي شود با چه جرم يا جايگاه سومي رخ مي دهد؟
ظاهرا در منابع ديگري که به اين موضوع پرداخته اند نقطه هم ترازي، مرکز کهکشان راه شيري است. اصل ادعا اين است که در تاريخ ياد شده، زمين ضمن واقع شدن در نقطه  انقلاب زمستاني، در جهت مرکز کهکشان نيز قرار مي گيرند و به اين ترتيب خورشيد، زمين و مرکز کهکشان ما هم خط مي شوند.
زمان محاسبه شده براي انقلاب زمستاني امسال ساعت 12:11 ( به وقت جهاني) روز جمعه اول دي است. بنابراين هم ترازي مزبور (باز هم اگر واقعا قرار بر رخ دادنش باشد) اول دي اتفاق مي افتد،  نه در سوم آن...

 


 نکاتي براي محافظت لپ تاپ 

دوام لپ تاپ شما بستگي به شيوه نگهداري از اين وسيله الکترونيکي دارد.  
اگر بخواهيد مدت زمان بيشتري لپ تاپ خود را سالم نگه داريد بايد به درستي از آن نگهداري و مراقبت کنيد; براي مراقبت درست از لپ تاپ خود، بايد نکاتي ساده اما مهم را رعايت کنيد.
1- لپ تاپ را به تخت خواب نبريد
هنگامي که لپ تاپ خود را روي تشک نرم تخت خوابتان مي گذاريد; راه حفره تهويه واقع در زير لپ تاپ بسته مي شود; اين مسئله باعث خنک نشدن لپ تاپ و آسيب رسيدن به قطعات داخلي آن مي شود; بنابراين هميشه لپ تاپ خود را بر روي يک ميز و ترجيحا همراه با يک پد خنک کننده قرار دهيد.
2- عمر باتري لپ تاپ را مديريت کنيد
بسياري از کاربران لپ تاپ نمي دانند که براي بهبود عمر باتري لپ تاپ، بايد حداقل ماهانه آن قدر از باتري استفاده کنند تا کاملا خالي شود; اين باعث افزايش عمر باتري لپ تاپ شما خواهد شد.
3- همواره بر روي لپ تاپ آنتي ويروس نصب کنيد
نصب و راه اندازي آنتي ويروس بر روي لپ تاپ شما نقش مهمي دارد; به خصوص اگر دائما در حال استفاده از اينترنت هستيد; آنتي ويروس ها مي توانند از آلوده شدن لپ تاپ شما به ويروس هاي مخرب نرم افزاري و سخت افزاري جلوگيري کنند.
 4- صفحه نمايش لپ تاپ خود را همواره تميز نگاه داريد
قبل از بستن لپ تاپ مطمئن شويد که صفحه کليد آن کاملا تميز است و هيچ چيز روي آن وجود ندارد که به صفحه نمايش لپ تاپتان آسيب برساند; علاوه بر اين سعي کنيد روزانه صفحه نمايش لپ تاپ را با يک پاک کننده مخصوص و دستمال مناسب و نرم، از گرد و غبار تميز کنيد، زيرا گرد و غبار مي تواند آسيب جدي به صفحه نمايش لپ تاپ شما بزند.
5-  چيزهاي سنگين را روي لپ تاپ قرار ندهيد
قرار دادن چيزهاي سنگين مانند کتاب بر روي لپ تاپ، آن هم زماني که بسته است، باعث مي شود صفحه کليد به مانيتور فشار آورده و به آن آسيب برساند; بنابراين ترجيحا هيچ گاه جسمي را روي لپ تاپ خود قرار ندهيد.
6- هميشه فيش برق را با آرامش به لپ تاپ وصل کنيد
هميشه فيش برق را بسيار آرام و ملايم به لپ تاپ وصل کنيد; زيرا وصل کردن با فشار آن ممکن است به شيارهاي داخلي جايگاه اتصال آسيب رسانده و باعث خراب شدن لپ تاپ شود.

 


 توليد سيم هايي که کش مي آيند 

محققان سيم هاي رسانايي ساخته اند که مي تواند هشت برابر اندازه اصلي اش کش بيايد و قابل استفاده در هدفون و شارژر تلفن هاي همراه باشد.
دانشمندان دانشگاه دولتي کاروليناي شمالي، لوله هاي نازکي از پليمر بسيار کشسان ساخته و سپس اين لوله را با آلياژ فلز مايع از گاليوم و اينديوم پر کردند که رساناي اثربخشي براي برق هستند.
دکتر "ميشائيل ديکي" استاديار دانشگاه و مجري اين طرح گفت: تلاش هاي پيشين براي ساخت سيم هاي کشسان بر روي تعبيه فلز يا ديگر رساناهاي برق درون پليمرهاي قابل ارتجاع متمرکز بود اما سيمي ساخته مي شد که بينابين و حد وسط بود.
وي افزود: افزايش ميزان فلز، رسانايي اين ترکيب را افزايش اما خاصيت کشساني را کاهش مي دهد.
ديکي اظهار داشت: راهبرد ما، اين مواد را از هم جدا نگه مي دارد از اين رو بيشترين ميزان رسانايي بدون کاهش خاصيت ارتجاع ايجاد مي شود.
به گفته ديکي، چالش مهمي که بايد پيش از استفاده از اين سيم ها، حل و فصل شود چگونگي کاهش نشت فلز در اين سيم ها است.
نتايج اين تحقيقات در نشريه Materials Functional Abvanceb منتشر شده است