تاریخ 1391/09/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3254 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مصوبه جديد شوراي رقابت:
 خودروسازان حق افزايش قيمت ندارند  

در جلسه عصر يکشنبه شوراي رقابت مقرر شد هرگونه تصميم مبني بر افزايش يا تغيير قيمت در بازار خودرو در جلسه بعدي اين شورا با حضور نماينده وزير و شرکت هاي خودروساز عملي شود.  
به گزارش ايسنا در پايان اين جلسه تاکيد شد چنانچه شرکت هاي خودروساز بدون دستورالعمل شوراي رقابت نسبت به افزايش قيمت خودرو اقدام کنند شورا طبق حکم ماده 61 قانون اجراي سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي عمل خواهد کرد و هر گونه تصميم گيري درباره وضعيت قيمت فروش خودروهاي توليد داخلي در کشور و بازار آن ها در جلسه آتي اين شورا انجام خواهد گرفت وبراي اين کار از معاون ذيربط وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنين مديران عامل گروه هاي ايران خودرو وسايپا دعوت به عمل مي آيد. 
در اين جلسه همچنين مقرر شد مرکز ملي رقابت در خصوص قابل اجرا بودن فصل نهم قانون اجراي سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي در مناطق آزاد، تجاري و صنعتي ومناطق ويژه اقتصادي بررسي و همراه با مساعدت قانوني نتيجه را اعلام دارند.  

 


 يادداشت
 شهيد مفتح و وحدت حوزه و دانشگاه  
نويسنده : نرگسي


عالمان شيعه به مقتضاي مقام و مسئوليتي که داشته ود ارند پيوسته حافظ ارزش هاي الهي و وارث رسالت انبيا و اولياي دين خدا بوده و هستند اينان همواره وارث مقاومت ابراهيم(ع) صبرنوح(ع)، خروش موسي(ع)، بردباري عيسي(ع)، پاکي يوسف(ع)، وخلق محمد(ص) بوده اند و ويژگي هاي مزبور موجب آن شده تا اين وجودهاي بابرکت درطول تاريخ پرچمدار نهضت هاي ضد استکباري باشند.
بدين جهت است که روحانيت شيعه از سوي اعوان و انصار استکبار دستگير مي شود به زندان مي افتد، تحت شکنجه قرار مي گيرد ايشان را از وطن آواره مي کنند و سرانجام اين دژهاي استوار را آماج گلوله هاي خويش قرار داده به کشتار آنان مي پردازند در شب بيداد ستم و يلداي کفر و شرک و نفاق اين شخصيت ها به پا خاستند و با تحمل فشارها، سختي ها و ناملايمات فراوان و ايثار جان و مال خويش به افشاي کيد ها و نابرابري ها مبادرت ورزيدند و صبح صادق را نويد دادند شهيد آيت الله دکتر محمد مفتح از زمره اين کاروان معرفت است که به مبارزه با تباهي و جهل و ستم پرداخت و براي اين که دانشگاه را از تهاجم فرهنگي نجات دهد اين خانه دانش را به روي حوزه گشود و در عصري که نغمه جدايي دين از دانش بود اين دو را با هم پيوند داد او با پشتوانه اي ارزشمند از ايمان و معرفت در صحنه دانشگاه حاضر شد و دانشگاهيان را متوجه چشمه جوشان توحيد و انديشه هاي ناب اسلامي نمود.
وي دانشگاه را برگزيد تا تزکيه وتربيت الهي را با دانش قرين ساخته با تلفيق ايمان و علم از جوانان تحصيلکرده شخصيت هايي بسازد که کارساز کشور باشند و فرهنگ استقلال و استقلال فرهنگي را در کشور تحقق بخشند شهيد مفتح و شهيد مطهري همچون دو خورشيد تابناک در آن شب ظلماني دانشگاه دست به نورافشاني زدند و با درک صحيح از واقعيت هاي جامعه و شناخت مقتضيات زمان و درک ضرورت تاريخي اين مهم سعي در زنده کردن فرهنگ اسلامي در محيط دانشگاه نمودند و شهيد دکتر مفتح به عنوان روحاني برجسته در کسوت استاد دانشگاه و حوزه نقشي موثر و ارزنده در جهت يکي از والاترين اهداف انقلاب اسلامي و يکي از بلند ترين آرزوهاي امام امت يعني پيوند روحاني و دانشجو داشت وآن متفکر وارسته احساس کرد که دانشگاه همواره بستر توطئه هاي مخرب دشمنان مي باشد و يکي از شيوه هاي مصونيت محيط هاي علمي از چنين انحرافاتي وحدت حوزه و دانشگاه است.
از نظر وي دانشگاه به تهذيب وتربيت اسلامي که ويژگي بارز حوزه هاي علميه است نياز دارد و به موازات آن شيوه هاي جديد پژوهش و تحقيق علمي دانشگاهي در مراکز حوزوي بايد مورد توجه قرار گيرد وقتي دانشجو سادگي و بيآلايشي زندگي و درس طلبه ها را از نزديک مشاهده کند و نسيمي از اين صفا و خلوص در فضاي دانشگاه بوزد و عطري از اين بارقه هاي معنوي در مشام جان   تحصيلکرده ها پراکنده شود.
روح تفاهم و دوستي و عطش براي نزديک تر شدن حوزه و دانشگاه افزايش مي يابد و اين همان مساله اي است که استاد مطهري و دکتر مفتح در پي آن بودند با تلاش متفکراني چون شهيد مطهري و شهيد دکتر مفتح اين دو قشر نياز به هماهنگي را در وجود خويش حس کردند قشر دانشگاهي درک کرد که بدون هماهنگي با روحانيتي که بر عموم جامعه تاثير همه جانبه دارد و مبلغ و ناشر فرهنگ اسلامي است هيچ اقدام مثبتي نمي شود انجام داد و اگر هم تلاشي صورت گرفته ناقص بوده و غايت آن به شکست خواهد انجاميد آنچه سبب شد تا روحانيت به دانشگاهي توجه کند.
اين واقعيت بود که بدون در نظر گرفتن اقشار صاحب تخصص و داراي توانايي هاي علمي و فني و برخوردار از مهارت هاي پژوهشي رشد و توسعه علمي، فرهنگي ورونق و شکوفايي جامعه ميسر نخواهد شد.
منبع: شهيد مفتح تکبير وحدت- غلامرضا گلي زواره

 


 ثبات قيمت سکه و طلا در بازار  

رئيس اتحاديه طلا و جواهر از ثبات قيمت طلا و سکه در بازار خبر داد.  
محمد کشتي آراي در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: ديروز (دو شنبه) قيمت سکه و طلا در حالي نسبت به روز گذشته ثابت مانده است که ارزش جهاني اونس طلا نيز با کاهش 9 دلاري روبرو شده است. ارزش جهاني طلا ديروز به دليل مثبت شدن شاخص بي کاري کاهش پيدا کرده بود.  
وي تصريح کرد: با درنظر گرفتن افزايش قيمت دلار و کاهش ارزش جهاني طلا قيمت طلا و سکه در بازار ثابت مانده است.  
او درباره قيمت انواع سکه گفت: در حال حاضر قيمت سکه تمام طرح جديد يک ميليون و 195 هزار تومان، طرح قديم يک ميليون و 190 هزار تومان، نيم سکه 598 هزار تومان، ربع سکه 305 هزار تومان و سکه يک گرمي 195 هزار تومان است.  
کشتي آراي همچنين درباره قيمت انواع طلا تصريح کرد: دوشنبه  قيمت هر گرم طلاي  18 عيار122هزار و 350تومان، هر مثقال طلاي 17 عيار 530هزار تومان، هر مثقال طلاي 18 عيار 561هزار و تومان و قيمت هر اونس طلا در بازارهاي جهاني  1697 دلار بود.  
به گفته وي دلار نيز در بازار آزاد با قيمت 3015 تومان به فروش مي رسد و قيمت خريد آن نيز 3005 تومان است. يورو 3990 تومان و پوند 4890 تومان در بازار آزاد معامله مي شود.  

 


  6 راه تامين ارز واردکنندگان مشخص شد 

گمرک ايران به تازگي دو فرم مربوط به اعلام نحوه تحصيل ارز براي واردات و اعلام نحوه مصرف ارز حاصل از صادرات را منتشر کرد.  
به گزارش ايسنا براين اساس در فرم اعلام شده درباره نحوه تحصيل ارز براي واردات شش شيوه براي تامين منابع ارزي واردکنندگان تعريف شده است.  
خريد از مرکز مبادلات ارزي، خريد از طريق صرافي مجاز، برداشت از حساب ارزي داخل کشور، برداشت از حساب ارزي خارج از کشور، واردات از محل صادرات کالا و ساير موارد راه هاي تامين ارز واردکنندگان هستند.  
همچنين در فرم اعلام نحوه مصرف ارز حاصل از صادرات، صادرکنندگان موظفند اطلاعات مربوط به خود را در اين فرم به ثبت برسانند.  
صادرکنندگان موظفند اعلام کنند که به يکي از شيوه هاي تعريف شده ارز خود را وارد چرخه تجاري کشور کنند. براين اساس صادرکنندگان بايد مشخص کنند چند درصد از ارز حاصل را براي پرداخت بدهي ارزي به بانک عامل پرداخت مي کنند. چند درصد از ارز حاصل سپرده گذاري مي شود. چند درصد از ارز حاصل براي فروش به مرکز مبادلات ارزي ارائه مي شود و چند درصد از ارز حاصل براي واردات کالا اختصاص مي يابد. 
اين دو فرم در حالي منتشر شده که بسياري از صادرکنندگان به دلايل مختلف حاضر به فاش کردن اطلاعات خود نيستند و به شيوه هاي مختلف از حضور در مرکز مبادلات ارزي و عرضه ارز خود در اين مرکز خودداري مي کنند

 


 ميوه شب عيد ذخيره سازي شده است 

برنامه ريزي ما براي ذخيره سازي ميوه تا پايان سال جاري است زيرا اساسا ميوه محصولي نيست که بتوان آن را در دراز مدت نگه داشت.  
حسن رادمرد، سرپرست معاونت توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت وگو با خبرنگار ايسنا درباره ذخيره سازي ميوه تا پايان سال جاري اظهار کرد: در سال جاري توليد ميوه بر اساس گزارش هاي وزارت جهاد کشاورزي افزايش چشمگيري يافته است. 
سرپرست معاونت توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر اين که هدف اصلي از ذخيره سازي ميوه توزيع آن در شب عيد است گفت: البته در سال هاي قبل نيز توليد ميوه براي مصرف داخلي کافي بود و آن دسته از ميوه هايي که وارد مي شد بيشتر ميوه هاي لوکس بود. 
وي تصريح کرد: بعضي از ميوه هاي لوکس در حال حاضر در اولويت دهم قرار گرفته اند که ثبت سفارش و واردات آن ها ممنوع شده است.  
رادمرد در پايان با بيان اين که ميوه اي که در پايان سال در سبد مصرفي خانوار قرار مي گيرد شامل پرتقال، سيب، خيار و موز است، اذعان کرد: همه ساله ذخيره سازي ميوه انجام مي شده و در سال جاري نيز از يک ماه قبل ذخيره سازي پرتقال و سيب آغاز و روند آن همچنان ادامه دارد.  

 


 رييس اتحاديه کشوري آجيل و خشکبار خبر داد
 آجيل شيرين ويژه شب يلدا هر کيلو 25 هزار تومان 

رييس اتحاديه آجيل و خشکبار کشور اعلام کرد: کمبود قابل توجهي در رابطه با محصولات خشکبار براي شب يلدا وجود ندارد.  
عليرضا ارزاني در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: کمبود قابل توجهي در رابطه با محصولات خشکبار براي شب يلدا وجود ندارد و با توجه به تقارن ماه صفر با شب يلدا استقبال نسبت به سال هاي گذشته کمتر خواهد بود.  
وي با اشاره به آجيل ويژه شب يلدا افزود: عمده محصولات مورد استفاده براي شب يلدا آجيل شيرين است که برخلاف آجيل شور نوروز و ساير اعياد از کشمش، اناب، انجير، پسته، برگه زرد آلو، توت خشک و بادام به شکل خام استفاده مي شود.  
وي با اشاره به افزايش قيمت خشکبار از ابتداي سال جاري خاطرنشان کرد: نمي توان منکر افزايش قيمت ها شد و از آنجا که اکثر محصولات ما صادراتي است محصولات آجيل و خشکبار نسبت به سال گذشته 50 درصد افزايش قيمت داشته است.  
رييس اتحاديه آجيل و خشکبار کشور خاطرنشان کرد: آجيل هم به تبعيت از همه اقلام افزايش قيمت داشته است اما قرار به افزايش مجدد قيمت ها براي شب يلدا نيست بلکه تصميم به کاهش 10 درصدي قيمت ها به صورت ويژه براي اين شب شده که اين امر با استقبال بسيار خوب از جانب مردم مواجه شده است.  
ارزاني گفت: آجيل شيرين ويژه شب يلدا کيلويي 25 هزار تومان است که نسبت به سال گذشته 7000 تومان گران تر شده است.  
رييس اتحاديه آجيل و خشکبار تصريح کرد: از آن جا که افزايش قيمت از ابتداي امسال زياد صورت گرفته بود همين کاهش 10 درصدي در قيمت با استقبال بسيار خوبي از جانب مردم مواجه شد.  
وي با اشاره به تشديد بازرسي ها با نزديک شدن به شب يلدا اظهار کرد : تيم هاي بازرسي در سطح کشور تشديد شده و با هرگونه گران فروشي قطعا برخورد خواهد شد.  

 


 توقيف 142 خودروي وارده شده با ارز مرجع 

معاون پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام اين که يکي از عوامل قاچاق چيان، معدود کارکناني هستند که در بدنه دستگاه هاي دولتي قرار دارند، از توقف 142 دستگاه خودروي سواري وارداتي با ارز دولتي و جريمه 200 ميليارد تومان وارد کنندگان آن خبر داد.  
به گزارش ايسنا  مهدي ابويي گفت: وقتي حجم قاچاق کالا 14 ميليارد دلار برآورد مي شود، قطعا صاحبان اين سرمايه از توان و امکان بالايي برخوردار بوده اند.  
وي افزود: قاچاقچيان هميشه در مقابل اقدامات خوب دولت به خصوص در مقابل اقدامات دو سال اخير دولت در شفاف سازي گردش کالاي وارداتي مقابله کرده اند، چرا که مي خواهند سود آوري شان حفظ شود. 
معاون پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در معرفي اين افراد گفت: اين موضوع مربوط به حال حاضر نيست و همواره وجود داشته است.  
وي با اظهار اين که اين افراد بيشتر از کارکنان مياني به پايين دستگاه هاي دولتي هستند، گفت: اين افراد از هر ترفند براي مقابله با سياست هاي ضد قاچاق دولت استفاده مي کنند. آنان در واقع پشتيبان اقتصاد پنهانند و منافع آنها در تامين منافع ملي نيست.  

 


 عرضه مرحله دوم اوراق مشارکت بانک مرکزي;
 فروش قطعي با تحويل آتي برگه هاي اصل اوراق مشارکت 

بانک مرکزي پيرو اطلاعيه مورخ23آذرماه درخصوص عرضه 25 هزارميليارد ريال اوراق مشارکت اين بانک اعلام کرد، عرضه مرحله دوم اوراق مشارکت بانک مرکزي بصورت فروش قطعي با تحويل آتي برگه هاي اصل اوراق مشارکت انجام مي پذيرد.  
به گزارش ايسنا، در اين روش رسيد دريافتي از شعب منتخب بانک هاي عامل تا قبل از تحويل برگه هاي اوراق مشارکت، مطابق دريافت برگه هاي اوراق مشارکت بوده و قابل بازخريد با شرايط اعلامي را دارا است.  

 


 معاون مدير عامل شرکت ملي گاز ايران اعلام کرد:
 رکورد مصرف گاز شکسته شد 

معاون مدير عامل شرکت ملي گاز ايران از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در روز گذشته خبر داد و گفت: مصرف گاز طبيعي در طي 24 ساعت به 520 ميليون متر مکعب رسيد.  
به گزارش ايسنا مصطفي کشکولي- معاون مدير عامل شرکت ملي گاز ايران- با اعلام اين که در روز گذشته مصرف گاز طبيعي در سطح کشور به 520 ميليون متر مکعب در مدت يک شبانه روز رسيد، گفت: از اين ميزان تنها در بخش خانگي 430 ميليون متر مکعب گاز مصرف شده که اين ميزان در مقايسه با هفته گذشته 60 ميليون متر مکعب افزايش داشته است. 
به گفته وي تهران با دارا بودن بيشترين مشترک گاز طبيعي در بين استان ها در کشور بالاترين ميزان مصرف را داشته و به مرز 102 ميليون متر مکعب در يک شبانه روز رسيد.  
معاون مدير عامل شرکت ملي گاز ايران در همين رابطه با اشاره به شدت سرماي هوا در بيشتر استان هاي کشور و دماي منفي چندين درجه در برخي استان ها و اين که هم اکنون در 25 استان کشور دماي زير صفر گزارش شده است بر صرفه جويي در مصرف گاز تاکيد کرد و گفت: با مديريت مصرف خصوصا در بخش خانگي مي توان ضمن کمک به اقتصاد خانواده، تعداد بيشتري از مردم در اقصي نقاط کشور از اين موهبت الهي بهره مند شوند.  
مصطفي کشکولي پوشش مناسب، استفاده از پرده هاي ضخيم استفاده از شيرهاي ترموستاتيک و رعايت دماي رفاه (18 تا 21 درجه) و پوشش مناسب موتورخانه ها و تعميرات لازم در آنها را تنها بخشي از راه هاي مصرف بهينه اين حامل انرژي دانست.  

 


 تصميم هاي جديد تخم مرغي و تعيين قيمت توليد و مصرف براي يکسال 

طبق تصويب کميته تخصصي تعادل توليد تا مصرف قيمت کف هر کيلوگرم تخم مرغ  2700 تومان، قيمت سقف 3100 تومان براي فروش در مرغداري تعيين شد و همچنين قيمت کف اين محصول براي مصرف کننده کيلويي 3300 تومان (شانه اي 6600 تومان ( و قيمت سقف آن کيلويي 3700 تومان (شانه 7400 تومان) تصويب شد.  
هدايت اصغري - مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ تخم گذار - با بيان اين خبر به خبرنگار ايسنا گفت: حذف عوارض 40 درصدي صادرات تخم مرغ در هيات دولت نهايي و طي هفته جاري ابلاغ خواهد شد.  
به گفته وي ماهانه 83 هزار تن تخم مرغ توليد مي شود که 1500 هزار تن آن مازاد مصرف کشور است که بر اساس تصميمات اين ستاد ماهانه تا سقف 7500 تن آن بدون تعرفه صادر مي شود و 7500 تن نيز به عنوان ذخيره سازي توليد داخلي در نظر گرفته مي شود.  
مدير عامل اتحاديه مرغداران مرغ تخم گذار اظهار کرد: براساس تصويب اين ستاد بايد به صورت هميشگي 10 هزار تن تخم مرغ ذخيره چرخشي داشته باشيم تا توليدکنندگان اين محصول را ارزان تر از قيمت کف نفروشند و مصرف کنندگان نيز تخم مرغ را در صورت افزايش قيمت، بالاتر از نرخ سقف تعيين شده نخرند چراکه از محل 10 هزار تن ذخيره چرخشي، بازار توليد و مصرف تخم مرغ تنظيم مي شود.  

 


 ثبت سفارش واردات خودرو، موبايل و لپ تاپ آزاد است 

در حالي برخي فعالان اقتصادي و تجار از توقف ثبت سفارش واردات لپ تاپ و خودروهاي با حجم موتور زير 2500 سي سي خبر داده اند که به گفته معاون مدير کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ثبت سفارش اين کالاها آزاد است و مشکلي از اين بابت وجود ندارد.  
به گزارش ايسنا براساس آخرين اظهارات مطرح شده فهرست کالاهاي اولويت 10 که ثبت سفارش آن ها متوقف شده، شامل اقلامي مانند تجهيزات مبلمان و لوستر برخي از انواع لوازم خانگي، کاشي، سراميک، چيني بهداشتي، کفش و پوشاک مي شود.  
در همين حال يک مقام مسئول در سازمان توسعه تجارت در گفت وگو با ايسنا با اشاره به اين که اقلامي مانند خودروهاي با حجم موتور زير 2500 سي سي و لپ تاپ از جمله کالاهايي هستند که از اولويت 10 به 9 منتقل شده اند، گفت: ثبت سفارش کالاهايي مانند موبايل و رايانه هم اکنون آزاد است و حتي بعضا براي واردات به آن ها ارز مبادله اي نيز داده مي شود.  


 فروش بيمه نامه عمر به شرط دريافت مسکن  

مدير پژوهشکده بيمه گفت: يکي از راهکارهاي گسترش تقاضاي بيمه عمر، فروش بيمه نامه عمر به شرط دريافت مسکن است.  
غدير مهدوي در گفت وگو با ايسنا از دلايل عمده عدم تقاضاي بيمه عمر وجود تورم است که موجب مي شود سرمايه اندوخته شده مردم براي بيمه عمر ارزش خود را از دست بدهد. 
وي گفت: با فروش بيمه نامه به شرط دريافت مسکن روشي است که ارزش سرمايه بيمه عمر را جبران مي کند زيرا قيمت مسکن نيز همراه تورم رشد مي کند.  
مهدوي خاطرنشان کرد که کار تحقيقاتي اين موضوع در دانشگاه علامه طباطبايي و دانشکده بيمه اکو به صورت پايان نامه در حال انجام است که مکانيزم کار در آن توضيح داده شده و شرکت هاي بيمه مي توانند از آن استفاده کنند.  
وي تصريح کرد: اين روش براي جذب بيمه نامه عمر مي تواند جذاب باشد مفري است که بيمه عمر از اين حالت رکود بيرون بيايد.