تاریخ 1391/08/08 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3214 برو جستجو جستجوی پیشرفته   توليد جوهر از تخم مرغ 

محققان چيني با اعمال پلاسما روي تخم مرغ، اين ماده را کربنيزه و در نهايت نقاط کربني با ابعاد زير 10 نانومتر توليد کردند. از اين نقاط مي توان در توليد جوهر چاپگر استفاده کرد.
نانوذرات کربني لومينسانس داراي خواص نوري بسيار جالبي هستند. اين ذرات بسيار زيست سازگار بوده بنابراين براي استفاده در فرآيند تصويربرداري از ترکيبات زيستي بسيار مناسب هستند.
در حال حاضر از نقاط کوانتومي نيمه هادي براي اين کار استفاده مي شود. تاکنون روش هاي مختلفي براي توليد اين ذرات کربني کوچک موسوم به نقاط کربني يا نقاط C ، ارائه شده است.
اخيرا پژوهشگران چيني روش جديدي براي اين کار ارائه کرده اند که نتايج آن را در نشريه  Chemie Angewanbte به چاپ رسانده اند. با استفاده از اين روش مي توان نقاط کربني را بسيار سريع و ارزان توليد کرد. اين گروه تحقيقاتي از اين مواد در توليد جوهرهاي چاپگر استفاده کردند.
  اين فرآيند جديد مبتني بر پيروليز تحريک شده با پلاسما است. پلاسما گازي است که در آن دو قسمت جدا از هم وجود دارد که در آنها يون ها و الکترون ها از يکديگر جدا شده اند.
  پلاسما فضايي بسيار فعال و پرانرژي است و از آن مي توان به عنوان منبع گرما استفاده کرد. يک تيم تحقيقات چيني به رهبري سوچن از دانشگاه صنعتي نانجينگ پلاسما را روي زردي و سفيدي تخم مرغ اعمال کردند با اين کار تخم مرغ کربنيزه و در طول چند دقيقه نقاط کربني ايجاد مي شود که بازده فرآيند 5 درصد است.
نقاط کربني ايجاد شده از زردي تخم مرغ داراي ساختاري بلور است که قطر آنها به 2.2 نانومتر مي رسد اما نقاط کربني به دست آمده از سفيدي تخم مرغ آمورف است که ابعاد آن 4.3 نانومتر است.
اين محصولات داراي ساختار گرافيتي هستند. اکسيژن و نيتروژن به سطح اين محصولات مي چسبند بنابراين انحلال پذيري آنها در آب و حلال هاي آلي افزايش مي يابد. نقاط کربني به اسيد يا باز حساس نيستند. اما زير تابش نور فرابنفش، نشر فلورسانس آبي دارند.
پژوهشگران معتقدند تابش فلورسانس از آسيب هاي سطح غيرفعال که نور را به دام مي اندازند ايجاد مي شود.
اين گروه تحقيقاتي با استفاده از طيف سنجي  IR و آناليز ترموگراويمتريک، فرآيند پيروليتي را مورد بررسي قرار دادند.
نتايج نشان داد که پروتئين هاي تخم مرغ در اثر اعمال پلاسما باز شده و چند واکنش شيميايي انجام مي شود. اين فرآيند نه تنها با تخم مرغ بلکه با هر منبع ارزان قيمت کربني قابل انجام است.


 آيا اينترنت شبيه به مواد مخدر است؟ 

تحقيقات نشان داده است که مغز افرادي که به شکل افراطي از اينترنت استفاده مي کنند مانند مغز افرادي که به مواد مخدر معتاد هستند دستخوش تغييراتي مي شود.
دکتر فريبرز نبوت، روانپزشک درپاسخ به اينکه آيا اينترنت شبيه به مواد مخدر است، گفت: پژوهشگران در بررسي دقيق اسکن هاي  MRI  تهيه شده از مغز کاربران جوان معتاد به اينترنت و با مقايسه اين تصاوير با اسکن هاي تهيه شده از معتادان به مواد مخدر دريافتند که به فيبرهاي ماده سفيد مغز اين افراد آسيب مشابه وارد مي کند.
اين روانپزشک تصريح کرد: در واقع مغز افرادي که به شکل افراطي از اينترنت استفاده مي کنند مانند مغز افرادي است که به مواد مخدر يا سيگار معتاد هستند و به مرور دستخوش تغييراتي مي شود.

 


 سال 2021 ديگر کسي پير نمي شود 

محققان انگليسي اعلام کردند طي 10 سال آينده انسان با خوردن يک قرص در روز مي تواند براي هميشه جوان بماند.
به گزارش ديلي نيوز; يک دانشمند انگليسي اعلام کرده است که داروي جوان کننده دايمي که به جوان ماندن افراد کمک مي کند حدود 10 سال آينده در دسترس همگان قرار مي گيرد.
پروفسور ليندا پارتريج کارشناس ژنتيک پيري از دانشگاه کالج لندن عقيده دارد; علم با سرعتي در حال پيشرفت است که به زودي قادر مي شود بر بسياري از بيماري هاي دوران پيري غلبه کند.
تحقيقات ديگري نشان داده با خوردن اين قرص، پوست و مو درخشش جواني اش را حفظ خواهد کرد.
نتايج نشان مي دهد; با خوردن يک قرص در روز فارغ از بيماري هاي جسمي و ذهني مانند سکته قلبي و آلزايمر وارد دوره پيري خود شوند.

 


 دانستنيهاي علمي 

آيا مي دانيد: بلندترين بادگير جهان در يزد به ارتفاع 34 متر قرار دارد؟
آيا مي دانيد: طولاني ترين پرواز ثبت شده از مرغ 13 ثانيه است؟
آيا مي دانيد:  شايع ترين آيتم فراموش شده براي مسافران مسواک است؟
آيا مي دانيد:  آمريکايي ها روزانه 44 ميليون روزنامه دور مي ريزند؟ ...
آيا مي دانيد: يک نوع پشه وجود دارد که در ثانيه هزار بار بال مي زند؟
آيا مي دانيد: ماه کامل، 9 مرتبه درخشان تر و پرنورتر از ماه نيمه است؟
آيا مي دانيد:  بازي تنيس در اصل فقط با دست خالي بود؟
آيا مي دانيد:  برنج غذاي اصلي براي 50 % مردمان جهان است؟
آيا مي دانيد: باد به تنهايي هيچ صدايي ندارد مگر اينکه به شيئي برخورد کند؟
آيا مي دانيد:  فلامينگو مي تواند زانوي خود را به عقب خم کند؟
آيا مي دانيد:  عقرب زير نور اشعه ماواري بنفش مي درخشد؟
آيا مي دانيد:  دو کشور چين و آمريکا بيشترين توليد کننده سير در دنيا را دارند؟
آيا مي دانيد:  ماه اوت، داراي بالاترين درصد از ولادت هاست؟
آيا مي دانيد:  طول عمر سنجاب 9 سال است؟
آيا مي دانيد:  به ازاي هر انسان 200 ميليون حشره وجود دارد؟
آيا مي دانيد: توپ گلف به طور متوسط تا 336 فرورفتگي دارد؟
آيا مي دانيد: جنگل انبوه آمازون به توليد نيمي از اکسيژن جهان کمک مي کند؟
آيا مي دانيد: قايق براي اولين بار در مصر ساخته شد؟
آيا مي دانيد: 96% از شمع هاي فروخته شده توسط زنان خريداري شده است؟

 


 حالات خواب بيانگر نوع شخصيت است 

براساس تحقيقات انجام شده توسط يک کارشناس زبان بدن، حالتي که افراد براي خواب خود انتخاب مي کنند و يا حالتي که هنگام خواب بدن آنها به خود مي گيرد نشان دهنده ميزان قابل توجهي از شخصيت آنها است.
دکتر رابرت فيليپس کارشناس زبان بدن چهار حالت بدن را هنگام خواب شناسايي کرده است و اظهار مي دارد که حالت جنيني  (foetal)  که اغلب افرادي که نگران هستند به خود مي گيرند، متداول ترين حالت است.
اکثر افراد هنگام خواب حالت جنيني به خود مي گيرند، در حالي که دومين حالت شايع خواب خوابيدن عادي به پهلو است که نشان دهنده شخصيت سخت است.
بيش از نيمي از ما ( 58 درصد) با زانوهاي بالا و سر پايين مي خوابيم.
براساس اظهارات فيليپس، هرچقدر که حالت بدني ما بيشتر شود، احساس راحتي بيشتري مي کنيم. يک بدن صاف با بازوان و پاهايي که به يک سمت و روي هم قرار گرفته نشان دهنده سرسختي است و اين نوع افراد هنگامي که بيدار مي شوند احساس سفتي در عضلات خود دارند.
 25 درصد ما که در تلاش براي بدست آوردن چيزي هستيم دست هاي خود را مقابل بدنمان به صورت مستقيم قرار مي دهيم به نوعي که گويي در جستجوي به دست آوردن يک رويا هستيم. اين افراد بدترين منتقدان خود هستند و همواره انتظار رسيدن به بهترين نتايج را دارند. اين افراد هنگام بيدار شدن مشتاق رويارويي با چالش هاي روز هستند.
حالت سقوط آزاد با سر پايين رو به بالش و بازواني گشوده شده در دو سمت بالش، حالتي است که حدود 17 درصد از ما هنگام خواب به خود گرفته و احساس مي کنيم که ما کنترل اندکي روي زندگي خود داريم.
از نظر فيزيکي اين حالت کمترين ميزان راحتي را براي فرد فراهم مي کند.
فيليپس در تحقيق خود از مردم خواست تا متداول ترين حالات بدن خود را هنگام خواب ثبت کنند، در اين ميان عده اي بيش از يک حالت را براي خواب خود ارائه کرده بودند.
اين کارشناس زبان بدن اظهار داشت: يک خواب خوب در شب فرد را براي روز بعد آماده مي کند و حالات خواب ما مي توانند احساس ما را هنگام بيدار شدن تعيين کنند.

 


 با اين ميوه بوي بد را از دهان خود دور کنيد 

انجير بوي بد دهان را از بين مي برد، استخوان ها را محکم مي سازد، موجب رويش مو مي شود.
ميوه انجير از ويتامين هاي C ،B ، A  سرشار است; خداوند در سوره تين به آن قسم ياد مي کند. در تورات نيز از انجير به نيکويي ياد شده و بوداييان آن را ميوه اي مقدس به شمار مي آورند و معتقدند که بودا در زير درخت انجير به معرفت الهي دست يافت.
به گزارش منابع مستند حديثي، احاديثي درباره فوايد انجير نقل شده است که بخشي از آنها را در اينجا مي خوانيم.
در کتاب کافي به نقل از امام رضا (ع) آمده است که فرمود: «انجير بوي بد دهان را از بين مي برد، استخوان ها را محکم مي سازد، موجب رويش مو مي شود و براي درمان بيماري ها با وجود آن نياز به دارو نيست.» سپس فرمود: «انجير شبيه ترين ميوه به ميوه هاي بهشتي است.»
امير مومنان علي(ع) فرمود: «خوردن انجير موجب نرمي مزاج مي شود و براي بادهاي قولنجي مفيد است، پس از آن به اندازه بخوريد و در خوردن آن افراط نکنيد.»
در کتاب مکارم به نقل از ابوذر آمده است، روزي براي نبي اکرم(ص) انجير را هديه آوردند; آن گرامي به اصحابش فرمود: «بخوريد، اگر روزي به شما بگويم که ميوه اي از بهشت به زمين آمده است، در مورد اين ميوه چنين خواهم گفت زيرا که هيچ تفاله اي ندارد و براي درمان بواسير و نقرس مفيد است.»
امام رضا(ع) مي فرمايد: «انجير براي درمان قولنج خوب است و از هر ميوه اي بيشتر به ميوه هاي بهشتي شبيه است و گازهاي متراکم دروني را برطرف مي کند».


 رخدادهاي مغز خود را روي تلفن ببينيد! 

يک شرکت فناوري کانادايي اقدام به توليد سربندهايي کرده که به صورت بي سيم اطلاعات فعاليت عصبي مغز را از طريق يک برنامه اجرايي به دستگاه تلفن هوشمند ياتبلت منتقل مي کند.
اگر علاقه به دانستن رخدادهاي مغز خود هستيد به زودي مي توانيد از يک سربند بي سيم که همراه يک برنامه اجرايي عرضه شده استفاده کنيد و رخدادهاي مغزي را در دستگاه تلفن هوشمند و يا تبلت خود مشاهده کنيد.
" اينترازون" يک شرکت فناوري مستقر در تورنتو اقدام به ارائه يک دستگاه برق نگار مغزي  (EEG)  قابل حمل کرده که به کاربران اين امکان را مي دهد که فعاليت هاي عصبي خود را در لحظه از طريق دستگاه تلفن هوشمند يا تبلت خود مشاهده کنند.
ابتدا بايد پاسخ به اين پرسش مشخص شود که چرا ممکن است فردي بخواهد فعاليت الکتريکي مغز خود را مشاهده کند؟
براساس اعلام شرکت "اينترازون" مشاهده فعاليت هاي عصبي مغز مي تواند به کاربران کمک کند تا آرامش خود را حفظ کنند، تمرکز کنند، اعتماد به نفس بيشتري به دست آورند و يا کنترل وضعيت مغزي خود را به دست گيرند.
استفاده از اين دستگاه اين امکان را به کاربر مي دهد تا امواج مغزي خود را به طور تصويري در تلفن هوشمند و يا صفحات تبلت خود مشاهده کنند و خود را براي آرام شدن و دست يافتن به آرامش و قرارگيري در وضعيت مطلوب تعليم دهند.
محققان اين شرکت اميدوارند بتوانند از اين دستگاه که آن را ميوز  (Muse)  نامگذاري کردند علمکرد روي تلفن هاي هوشمند، کنسول هاي بازي، رايانه ها، دستگاه هاي خانگي و يا ساير دستگاه هاي الکترونيکي را کنترل کنند.
اين سربند مجهز به چهار حسگر داخلي است که دو حسگر آن با پيشاني در ارتباط است و يکي در پشت گوش قرار دارد. اين حسگرها خروجي هاي الکتريکي مغز را مي گيرند و اطلاعات را به صورت بي سيم به دستگاه ( تلفن هوشمند يا تبلت) کاربر منتقل مي کنند و در اين دستگاه (تلفن هوشمند يا تبلت)  الگوريتم ها از طريق يک برنامه اجرايي به نمايش روي صفحه تبديل مي شوند.
اين برنامه اجرايي همچنين دربرگيرنده تمرين هاي ذهني است که کاربر مي تواند با استفاده از اين سربند آن ها را انجام دهد.

 


 مسن ها خوش بين ترند 

بالغان مسن با نشان دادن افکار مثبت در مقايسه باجوان ترها خوش بين ترند.
نتايج تحقيقات اخير نشان داده است که افراد مسن در بروز احساسات مثبت و دفع منفي انديشي نسبت به افراد جوان سريع تر عمل مي کنند.
براساس شواهد موجود، اين گزارش مي افزايد: افراد مسن حتي در حالات بد روحي و ايجاد ناراحتي نيز بيشتر ترجيح مي دهند به دنبال الگوهاي رفتاري بهتر و مثبت ترين پيشامدها باشند و حواس خود را به جنبه هاي مطلوب تر فکري معطوف کنند. حفظ احساسات مثبت در آنها مي تواند به دليل اهميت لحظه هاي شاد زندگي باشد که با افزايش سن در آنها معناي بيشتري يافته است.
نتايج حاصل از اين پژوهش مي افزايد: اگرچه افراد مسن به دنبال تمرکز بر محرک هاي مثبت و شادي آفرين هستند ولي لزوما وقايع برجسته و هرگونه اطلاعات مهم در وجود آنها از بين نرفته است.
به گفته محققان، برخي معتقدند که اين مثبت انديشي در سالمندان مسن ممکن است به دليل کاهش عملکردهاي شناختي و سلامت جسماني وابسته به سن باشد ولي انتظار مي رود افزايش سن با بدتر شدن اين حالات روحي همراه باشد و اين دليل خوبي نمي تواند باشد.


 چند شغل در دنيا مديون علم فيزيک است؟ 

پژوهش هاي جديد موسسه فيزيک  (IOP)  نشان مي دهد که فقط يک ميليون کارمند در انگليس، بايد شغل خود را مديون علم فيزيک بدانند.
به گفته بسياري از دانشمندان، براي نمونه صفحه هاي مسطح تلويزيون ها، ليزرها و ال اي دي هاي شرکت تجاري، بدون وجود علم فيزيک وجود خارجي نداشتند.
دکتر فرانسس ساوندرز، رييس آتي موسسه فيزيک معتقد است ناديده گرفتن نقش فيزيک در مسائل اقتصادي، امري رايج است و اين گزارش نشانگر نقش اساسي اين رشته در پيکره اقتصادي است.
در کشور انگلستان بيش از يک ميليون نفر در تجارت هاي مبتني بر فيزيک شاغل اند و با در نظر گرفتن بخش هاي بيمه، بانکداري، مالي و همچنين بخش ساخت و ساز اين رقم بالاتر مي رود.
افزون بر اين، ارزشي که کارمندان شاغل در تجارت هاي فيزيک محور به اقتصاد انگلستان مي افزايند، تقريبا دو برابر ارزشي است که يک کارمند متوسط به اين حوزه مي افزايد.
براي نمونه در سال 2010 ارزش ناخالص افزوده توسط يک کارمند متوسط حدود  36 هزار پوند بود اين در حالي است که ارزش افزوده توسط يک کارمند حاضر در مشاغل فيزيک محور تقريبا 70 هزار پوند برآورد شد.
بررسي نقش شغل هاي مبتني بر علم فيزيک در اقتصاد ملي انگلستان از سال  2005 تا 2010 نشان مي دهد در حالي که چهار درصد کارکنان اين کشور در اين مشاغل مشغول به کار هستند، اين تجارت ها به طور ميانگين 5.8 درصد ارزش ناخالص افزوده ملي را در اين بازه زماني ارائه داده اند.
تعداد کلي شغل هاي ثبت شده در بخش فيزيک محور از سال 2005 تاکنون بيش از  30 درصد افزايش يافته و اين امر بيانگر نقش شايان توجه فيزيک در بخش هاي ظهورکننده اقتصاد انگليس است.
ساوندرز با بيان اين نکته خواهان حمايت ويژه از اين رشته از طريق دسترسي آزادانه تر به سرمايه و جلب توجه عمومي به آن شد.

 


 اس ام اس معطر ارسال کنيد! 

محققان نرم افزار کاربردي طراحي کرده اند که امکان ارسال بوهاي مختلف از طريق تلفن همراه هوشمند را در فضايي مجازي فراهم مي کند.
اين نرم افزار با کمک گجت کوچک  Perf امکان ارسال بو از طريق تلفن همراه هوشمند را فراهم مي کند.
اين گجت شامل يک اتومايزر (پاشنده) و يک مخزن کوچک حاوي رايحه هاي مختلف است که به پورت بخش انتهايي تلفن همراه هوشمند متصل مي شود.
پس از نصب برنامه نرم افزاري، کاربر مي تواند رايحه مورد نظر را با تلفن همراه ديگر که مجهز به همين گجت است، به اشتراک بگذارد.
در اين شيوه  با انتخاب يکي از رايحه هاي موجود در مخزن، به صورت همزمان همان رايحه به صورت يک پاف اسپري از گجت موجود بر روي تلفن همراه هوشمند گيرنده پخش مي شود.
در اين حالت مي توانيد پيام هاي کوتاه خود را با بوهايي متناسب با متن براي گيرنده ارسال کنيد!
امکان ذخيره کردن رايحه هاي مختلف در گجت  Perf Chat  وجود دارد و اين محصول با قيمت 63 دلار به بازار عرضه شده است.