تاریخ 1391/07/16 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3195 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام
 جليلي ارائه «طرح 9 گام» از سوي ايران را تکذيب کرد  

دبير شوراي عالي امنيت ملي با حضور در مجمع تشخيص مصلحت نظام، گزارشي از آخرين وضعيت مذاکرات هسته يي ايران ارائه داد و ادعاهاي مطرح شده از سوي غرب مبني بر ارائه پيشنهادي از سوي ايران موسوم به «طرح 9 گام» را تکذيب کرد. 
به گزارش ايسنا  در جلسه ديروز مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه بررسي و تدوين سياست هاي کلي توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني که در جلسه گذشته، کليات آن به تصويب رسيده بود، پيگيري شد و چهار بند از اين سياست ها به تصويب رسيد.  
بر اساس اين گزارش، در ابتداي جلسه، دلايل نوسانات نرخ ارز در کشور و مشکلاتي که به همين دليل براي وضعيت معيشتي مردم، صنعت و توليد کشور ايجاد شده است، مورد بحث و بررسي قرار گرفت و اعضا بر ضرورت اتخاذ تصميمات کارشناسانه براي کاهش نرخ ارز و رفع موانع توليد تاکيد کردند.  
همچنين سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي در گزارشي از آخرين وضعيت مذاکره هسته يي با گروه 1+5، ادعاي مقامات آمريکايي در مورد پيشنهاد موسوم به طرح 9 گام جمهوري اسلامي ايران را تکذيب کرد و گفت: هيچگونه پيشنهاد جديدي خارج از چارچوب مذاکرات 1+5 در اجلاس اخير سازمان ملل متحد مطرح نشده است و ادعاي برخي رسانه هاي آمريکايي در اين رابطه بي اساس است.


 معاون ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد
 آغاز برخورد با خريد و فروش غيرقانوني ارز  

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکيد بر غيرقانوني بودن خريد و فروش ارز خارج از شبکه بانکي و صرافي هاي مجاز،برابر قانون مبارزه با پولشويي، گفت: اقدامات ستاد در بخش پيشگيري و مقابله با خريد و فروش غيرقانوني ارز با همکاري دستگاه هاي عضو آغاز شد.  
مهدي ابويي، معاون پيشگيري و هماهنگي سازمان ها و استان هاي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز، درحاشيه کارگروه ويژه پيشگيري و مقابله با خريد و فروش ارز غير مجاز در ستاد مرکزي قاچاق کالا و ارز در گفت وگو با ايسنا افزود: بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت اطلاعات مسوول امر مبارزه با قاچاق ارز بوده و ناجا نيز در مورد خريد و فروش غيرقانوني ارز اقدام مي کند.  
وي همچنين از ابلاغ دستورالعمل پيشگيري و مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد که بر اساس آن عمليات تمامي صرافي هاي مجاز از طريق سيستم نرم افزاري کنترل و با ساماندهي صرافي ها از فعاليت واحدهاي غيرمجاز جلوگيري مي شود.  
ابويي خاطرنشان کرد: در جلسات کارگروه ويژه ارز ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا وارز، روند معاملات غيرقانوني ارز به خصوص در شهرهاي مرزي و نحوه مقابله با آن بررسي و تصميمات لازم جهت مرحله اول اقدام اتخاذ شد.  
معاون پيشگيري و هماهنگي سازمانها و استانهاي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: اقدامات ستاد در بخش پيشگيري و مقابله با خريد و فروش غيرقانوني ارز با همکاري تمامي دستگاه هاي عضو ستاد آغاز شده است.


 اصلاح نظام پولي، بانکي و مالي در مجلس کليد خورد  

يک عضو کميسيون صنايع و معادن از اراده جمعي از نمايندگان مجلس براي طراحي طرح اصلاح نظام پولي، مالي و بانکي تا اواسط آبان ماه خبر داد. 
علي علي لو در گفت وگو با ايسنا، گفت: مدتي است تحول در نظام پولي و مالي کشور از سوي جمعي از نمايندگان مجلس کليد خورده است.  
نماينده مردم شبستر افزود: جمعي از نمايندگان مجلس در قالب طرحي، اصلاح نظام پولي و مالي را در دستور کار قرار داده اند. اين نمايندگان مطالعات اوليه را با گروهي از اساتيد علم اقتصاد و رشته هاي مرتبط آغاز کرده اند. با توجه به اينکه نخبگان دانشگاهي و حوزوي و مردم نظام بانکي کشور را نظامي ربوي مي دانند از اين رو اين طرح کار کارشناسي وسيعي لازم دارد.  
وي طراحي طرح اصلاح نظام پولي و مالي مبتني بر عقود اسلامي را يکي از ويژگي هاي اين طرح برشمرد و اظهار کرد: بررسي روال کاري نظام بانکي نشان مي دهد حرکت اين نظام به سمت نظام سرمايه داري و روش هاي غيرشرعي است.  
علي لو خواستار اصلاح نظام پولي و مالي توسط شوراي پول و اعتبار شد و افزود: امکان پذيرش اصلاح نظام پولي و اعتبار از سوي اعضاي شوراي پول و اعتبار در گذشته وجود نداشت ولي با توجه به شرايط امروز نظام اقتصادي و نظام پولي و بانکي و مالي کشور چنين پذيرشي در دولتمردان عضو اين شورا به وجود آمده است.  
اين عضو کميسيون صنايع و معادن با تفکيک بين نگاه کاري و شخصي مديران اجرايي گفت: مديران اجرايي کشور تابع قوانين، آيين نامه ها و دستورالعمل ها هستند و به همين دليل نمي توانند اعتقادات و باورهاي شخصي خود را اجرايي کنند و اين در حالي است که بسياري از مديران، اصلاح روال معيوب اداري را شرط لازم براي اصلاح عملکرد نظامات مختلف اقتصادي و غيراقتصادي مي دانند.  


 در 10 روز اول پاييز رخ داد،
 افزايش مصرف بنزين و گازوئيل نسبت به سال گذشته 

اگرچه متوسط مصرف روزانه بنزين در دهه اول مهرماه امسال نسبت به سال گذشته  6 درصد افزايش داشته است، اما پيش  بيني مي شود مصرف بنزين از نيمه دوم اين ماه روند نزولي داشته باشد.  
به گزارش ايسنا  با بازگشايي مدارس در ابتداي مهرماه متوسط مصرف بنزين در 10 روز اول 66 ميليون و 320 هزار ليتر محاسبه شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 62 ميليون و 224 هزار ليتر نشان دهنده ي شش درصد افزايش است.  
مجموع مصرف بنزين در اين مدت 663 ميليون و 200 هزار ليتر بود که در مقايسه مدت مشابه با سال 89، 5.4 درصد افزايش نشان مي دهد.  
هشتم مهرماه با 71 ميليون و 340 هزار ليتر بيشترين مصرف و هفتم مهرماه با  56 ميليون و 100 هزار ليتر کمترين مصرف را در 10 روز اول مهرماه امسال به خود اختصاص داده است.  
پيش از اين معاون وزير نفت با اعلام اين که مصرف بنزين تا پانزدهم مهر نيز روند صعودي دارد، گفته بود که بعد از اين تاريخ متوسط مصرف روزانه اين فرآورده به 62 تا 63 ميليون ليتر مي رسد.  
وي دليل مصرف بالاي بنزين تا پانزدهم مهر را اين گونه توضيح داد که در کلانشهرها به دليل زمانبر بودن تعيين سرويس مدارس، والدين ترجيح مي دهند خود فرزندانشان را به مدارس ببرند که همين موضوع موجب بالانگه داشتن مصرف بنزين در اين مدت مي شود.  
مصرف گازوئيل نيز در 10 روز اول مهرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد افزايش يافت.  
مجموع مصرف گازوئيل در اين مدت 856 ميليون ليتر محاسبه شد که نشان دهنده متوسط مصرف روزانه 85 ميليون و 600 هزار ليتر است.  
البته مصرف گازوئيل دهه اول مهرماه 90 در مقايسه با مدت مشابه سال 89 از کاهش 14 درصدي اين فرآورده حکايت مي کند.  
نهم مهرماه با 107 ميليون و 300 هزار ليتر بيشترين و هفتم مهرماه با 64 ميليون ليتر کمترين حجم مصرف را در اين مدت به خود اختصاص داده است.  


 معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي خبر داد:
 آغاز برنامه تامين برق تابستان92  

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي از آغاز فعاليت ها براي تامين برق مورد نياز کشور در تابستان سال آينده خبر داد.  
به گزارش ايسنا، محمد بهزاد اظهار داشت: پيش بيني وزارت نيرو اين است که در سال آينده پيک بار با حدود دو هزار و 200 مگاوات افزايش در مقايسه با تابستان امسال به حدود 45 هزار و 500 مگاوات برسد.  
به گفته وي، پيک مصرف برق در تابستان سال جاري 43 هزار و 337 مگاوات ثبت شد که در روز 24 مردادماه اتفاق افتاد.  
وي با بيان اينکه صنعت برق کشور به جايگاهي رسيده است که براي تامين برق مطمئن در تمام شرايط آمادگي کامل را دارد، افزود: براي تامين نياز شبکه برق کشور در تابستان 92، بايد برنامه ريزي هاي لازم انجام شود تا هيچگونه خللي در تامين برق مطمئن و پايا وجود نداشته باشد.  
وي عنوان کرد: از هم اکنون فعاليت هاي صنعت برق کشور براي تامين برق تابستان سال آينده آغاز شده است و فعاليت هايي مانند تعمير واحدهاي آبي و حرارتي، توسعه واحدهاي آبي و حرارتي، تامين ذخيره مناسب سوخت مخازن نيروگاهي، تامين منابع مالي، کاهش و مديريت مصرف و... در اولويت برنامه هاي صنعت برق کشور قرار گرفته است.  

 


 در هفته گذشته
 قيمت مرغ کاهش يافت، گوشت افزايش 

با وجود تثبيت قيمت نهاده هاي دامي، قيمت مرغ طي هفته گذشته کاهش و قيمت گوشت قرمز افزايشي بوده است. البته اين روند کاهش قيمت چندان محسوس نبوده است.  
به گزارش ايسنا  قيمت مرغ زنده طي هفته گذشته به طور متوسط در کشور 3116 تومان در هر کيلوگرم بوده که نسبت به هفته قبل از آن 7.2 درصد کاهش داشته است. مرغ آماده طبخ خرده فروشي هم در هفته گذشته به طور متوسط قيمتي حدود 4670 تومان داشته که نسبت به هفته قبل از آن با کاهش 9.2 درصدي مواجه بوده است.  
بر اين اساس قيمت تخم مرغ در اين هفته به طور متوسط 3590 تومان در هر کيلوگرم بوده است و افزايش 2.4 درصدي قيمت را نشان مي دهد.  
براساس نرخ هاي اعلام شده از سوي شرکت پشتيباني امور دام، قيمت جوجه يک روزه گوشتي با 6.6 درصد کاهش و جوجه يک روزه تخم گذار با 4.1 درصد کاهش قيمت نسبت به هفته قبل مواجه بوده است.  
البته کاهش قيمت ها در تهران محسوس تر بوده، به طوري که مرغ زنده 1.3 درصد، مرغ آماده طبخ خرده فروشي 8.7 درصد و جوجه يک روزه گوشتي 5.12 درصد کاهش قيمت داشته است، گرچه قيمت تخم مرغ در تهران با 7.2 درصد افزايش روبرو بوده است.  
از سوي ديگر قيمت گوشت قرمز در هفته گذشته نسبت به هفته قبل از آن افزايش داشته، به طوري که گوسفند زنده با قيمت هر کيلوگرم 7850 تومان 6.0 درصد افزايش قيمت داشته و گوشت گوسفند نيز با قيمت 18 هزار و 350 تومان در هر کيلوگرم معادل همان نرخ افزايش قيمت داشته است.  
بر اين اساس گوشت گوساله به طور متوسط در کشور قيمت 18 هزار و 417 تومان را ثبت کرده که نشان دهنده افزايش 4.1 درصدي است.  
به گزارش ايسنا، قيمت شير در دامداري با 6.1 درصد افزايش و قيمت شير براي مصرف کننده نيز در اين هفته با 7.1 درصد افزايش قيمت مواجه بوده است.  

 


 سازمان هواشناسي خبر داد
 افزايش تا 8 درجه اي دما در کشور 

مديرکل پيش بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي از افزايش دما در کشور خبر داد.  
مهندس عبدالرضا اميدوارشهري روز شنبه در گفت وگو با ايسنا  گفت: نقشه هاي پيش يابي بيانگر فعاليت يک سامانه بارشي در نيمه شمالي کشور تا روز سه شنبه است، از اين رو در برخي مناطق غرب، شمال غرب، دامنه هاي جنوبي البرز و به صورت پراکنده تر در ارتفاعات مرکزي زاگرس افزايش ابر، وزش باد رگبار و رعد و برق پيش بيني مي شود. وي افزود: طي روزهاي دوشنبه وسه شنبه در سواحل شمالي کشور واستان اردبيل دماي هوا بطور محسوس افزايش مي يابد که در بعضي ساعات با وزش باد همراه است، ولي از اواخر وقت روز چهارشنبه با نفوذ جريانات شمالي دماي هوا در نيمه شمالي کشور به طور نسبي کاهش خواهد يافت و طي روزهاي دوشنبه وسه شنبه نيز در برخي مناطق غرب و جنوب غرب کشور باد و گرد و خاک دور از انتظار نيست.  
مديرکل پيش بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي کشور به اطلاعيه ويژه سازمان هواشناسي کشور اشاره کرد و به ايسنا گفت: بر اين اساس پيش بيني مي شود که دماي هواي در استانهاي اردبيل، گيلان، مازندران و گلستان طي روزهاي دوشنبه و سه شنبه بين 4 تا 8 درجه افزايش يابد. همچنين نفوذ هواي گرم به سوي شمال شرق در روز سه شنبه سبب خواهد شد تا دماي هوا در استانهاي خراسان شمالي و خراسان رضوي نيز بين 3 تا 5 درجه افزايش يابد.  
وي افزود: تا روز يکشنبه در برخي نقاط استان هاي آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، اردبيل، گيلان، مازندران، گلستان، کردستان، زنجان، شمال کرمانشاه و ارتفاعات البرز رگبار باران گاهي با رعد و برق و وزش باد پيش بيني مي شود. اين شرايط در روز دوشنبه به استان هاي آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، کردستان، زنجان، شمال کرمانشاه و ارتفاعات البرز محدود مي شود و طي روزهاي دوشنبه و سه شنبه باد و گرد و خاک در استانهاي غربي دور از انتظار نيست.  
مديرکل پيش بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي کشور تصريح کرد: بر اين اساس آسمان تهران در روز يکشنبه کمي ابري بتدريج افزايش ابر اوايل شب بارش پراکنده يا رعد و برق و وزش باد پيش بيني شده است که حداقل و حداکثر دما در اين روز با يک درجه افزايش به 19 و 29 درجه سانتيگراد بالاي صفر مي رسد همچنين در روز دوشنبه آسمان پايتخت قسمتي ابري اوايل شب افزايش ابر درپاره اي نقاط با رگبار و رعد و برق و وزش باد خواهد بود که حداقل و حداکثر دما در اين روز به 20 و 30 درجه سانتيگراد بالاي صفر مي رسد.  

 


 مدير کل امور بورس وزارت علوم خبر داد
 مشکل اعزام دانشجويان بورسيه حل شد  

مديرکل امور بورس و دانشجويان خارج وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از حل مشکل اعزام دانشجويان بورسيه خبر داد و گفت: مشکل کليه دانشجويان بورسيه تا  2 هفته آينده برطرف مي شود.  
دکتر حسن مسلمي نائيني در گفت وگو با ايسنا   با بيان اينکه طي جلسه وزارت علوم با معاون اول رياست جمهوري و بانک مرکزي، مقرر شد تا مشکلات ارزي دانشجويان بورسيه مرتفع شود، گفت: طي اين طرح اميدواريم تا دو هفته آينده بتوانيم دانشجويان بورسيه را طبق روال گذشته به دانشگاه هاي پذيرفته شده در خارج از کشور اعزام کنيم.  
وي با بيان اين که در همين راستا پنج نفر از دانشجويان بورسيه که مدارک خود را تکميل کرده بودند، اعزام شده اند، گفت: البته به دليل مشکلات موجود تسهيلات ارزي مربوط به سه ماه اول اين دانشجويان و همچنين بليت رفت براي آنان تهيه شده که در صورت رفع مشکلات همانند گذشته باقي خدمات نيز ارائه خواهد شد.  


 روند نزولي قيمت طلا، سکه و ارز در بازار 

با توجه به کاهش قيمت جهاني طلا ديروز شنبه قيمت انواع سکه، هر گرم طلاي 18 عيار و دلار روند نزولي را در بازار طي مي کند.  
به گزارش ايسنا  در حالي که طي روزهاي پاياني هفته گذشته قيمت طلا، سکه و ارز در بازارهاي داخلي به دليل نوسان هاي زياد به طور مشخص قابل اعلام نبود، ديروز قيمت ها در بازار طلا، سکه و ارز روند نزولي را در پيش گرفته اند.  
در حال حاضر قيمت سکه طرح قديم و جديد در بازارهاي داخلي يک ميليون و 100 هزار تومان است. همچنين نيم سکه 550 هزار تومان، ربع سکه 275 هزار تومان و سکه يک گرمي 140 هزار تومان است. آخرين قيمت هاي سکه تمام در هفته گذشته يک ميليون و 270 هزار تومان، نيم سکه 635 هزار تومان و ربع سکه 320 هزار تومان بوده است. 
در حالي که حجم معاملات بالاي طلا براي تحويل در ماه دسامبر در بازار کامکس نيويورک به 1780 دلار در هر اونس رسيده، ديروز بهاي هر گرم طلاي 18 عيار در بازارهاي داخلي به 107 هزار تومان رسيده است. آخرين قيمت هاي طلا در هفته گذشته 138 هزار و 700 تومان براي هر گرم طلاي 18 عيار بوده است.   در حال حاضر قيمت هر اونس در بازارهاي جهاني 1780 دلار است.  
قيمت هر مثقال طلاي 17 عيار و هر مثقال طلاي 18 عيار نيز در بازارهاي داخلي به طور رسمي اعلام نشده است. 
با توجه به نوسانات اخير بازار ارز در بازارهاي داخلي و افزايش بي سابقه آن طي روزهاي پاياني هفته قبل، ديروز هر دلار در بازارهاي داخلي و در صرافي هاي تهران 2900 تومان معامله مي شود. اين قيمت در روزهاي پاياني هفته قبل به 3325 تومان رسيده بود. بهاي هر يورو و پوند نيز در بازارهاي داخلي به طور مشخص اعلام نشده است.  


 کره جنوبي سومين محموله نفت خود از ايران را بارگيري کرد 

شرکت نفت هيونداي کره جنوبي يک محموله نفت ايران ديگر که سومين محموله بزرگ طي چند ماه اخير است را براي تحويل در اواخر اين ماه بارگيري کرد.  
به گزارش ايسنا  يک منبع آگاه در شرکت نفت هيونداي کره جنوبي گفت که همزمان با از سرگيري واردات نفت کره جنوبي از ايران پس از يک وقفه دوماهه، پالايشگاه هيونداي اويل بانک يک محموله از نفت ايران را براي تحويل در اواخر اين ماه بارگيري کرده است.  
همچنين محموله نفتي پالايشگاه "اس کي انرژي" (بزرگترين پالايشگاه کره جنوبي) که اخيرا از ايران بارگيري شده بود اين هفته به اين پالايشگاه تحويل داده شد.   پس از آنکه دو طرف راه هايي را براي دور زدن تحريم هاي اتحاديه اروپا عليه بيمه نفت ايران پيدا کردند، کره جنوبي واردات نفت ماهانه شش ميليون بشکه نفت (200 هزار بشکه در روز) را از ايران از سرگيري کرده است. اين رقم حداکثر ميزان قيد شده در قرارد اد هاي نفتي کره با ايران است.  
به گفته منابع پالايشگاهي و دولتي، اين محموله ها براي اجتناب از تحريم ها، تحت پوشش بيمه ايران منتقل مي شوند.  
يک منبع شرکت هيونداي اويل بانک که خواست نامش فاش نشود، گفت: شرکت هيونداي اويل بانک هفته گذشته اولين محموله نفت خود را از ايران بارگيري کرد و انتظار مي رود اين محموله اواخر اين ماه به کره جنوبي برسد.  
سخنگوي شرکت "اس کي اينوويشن" (شرکت مادر اس کي  انرژي) نيز گفت: اولين محموله وارداتي اين شرکت از ايران براي ماه جاري، روز سه شنبه در بندر اولسان تحويل داده شده است.  
وي از اظهار نظر درباره محموله وارداتي دوم از ايران خودداري کرد، اما يک منبع وزارت اقتصاد کره جنوبي هفته گذشته گفت که اين شرکت محموله نفتي دوم را نيز بارگيري کرده و اين محموله دو ميليون بشکه اي اواخر اين ماه به کره جنوبي مي رسد.  
اين سه محموله نفتي هر يک شامل دو ميليون بشکه هستند.