تاریخ 1391/07/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3182 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حقيري انتقاد کرد:
 عدم پرداخت سرانه دانش آموزان دامغاني در سال تحصيلي گذشته 

دامغان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
معاون توسعه و برنامه ريزي مديريت آموزش و پرورش دامغان از کاهش سرانه دانش آموزان دامغاني در سال تحصيلي گذشته در اين شهرستان انتقاد کرد و گفت: حتي اين سرانه نيز کامل پرداخت نشد.  
عباس حقيري در چهارمين جلسه شوراي آموزش و پرورش شهرستان دامغان، اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل وزارت آموزش و پرورش که سال گذشته مقرر شده بود به ازاي هر دانش آموز مشغول به تحصيل در سطح مدارس 150 هزار ريال سرانه به حساب آموزش و پرورش شهرستان ها واريز شود که متاسفانه سال گذشته تنها اين مبلغ مصوب واريز نشد بلکه از کاهش چشمگيري برخوردار بود.
وي تصريح کرد: سال گذشته به ازاي هر دانش آموز دامغاني مشغول به تحصيل در مدارس اين شهرستان 30 هزار ريال سرانه دانش آموزي واريز شده است.
معاون توسعه و برنامه ريزي مديريت آموزش و پرورش دامغان خاطرنشان ساخت: با توجه به هزينه هاي بالا در سطح مدارس اين ميزان اعتبار تخصيص يافته در سال گذشته جوابگوي نيازهاي مدارس نبود.
وي با بيان ممنوع بودن دريافت هرگونه وجه از اوليا» دانش آموزان جهت کمک به مدارس اظهار داشت: با توجه به اين که دريافت هرگونه کمک از اوليا» دانش آموزان به مدارس بر اساس دستورالعمل وزارت آموزش و پرورش ممنوع است بايد دولت در کمک به مدارس با تدبير ويژه اي عمل نموده تا مدارس بتوانند در رفع نيازها خودکفا باشند.
حقيري اضافه کرد: مسئولان مديريت آموزش و پرورش دامغان تمام توان و تلاش خود را سال گذشته به کار گرفته تا مشکلات و نيازهاي مدارس به خوبي برطرف شود تا هيچ مدرسه اي در اين شهرستان دچار مشکل نشود.
وي به مصوبه هيئت دولت مبني بر تخفيف 50 درصدي در قبوض آب، برق و گاز مدارس اشاره داشت و افزود: در اجراي اين مصوبه ادارات آب و برق در اعمال تخفيف 50 درصدي هزينه مصرفي همکاري خوبي با مدارس و آموزش و پرورش داشته اند ولي اداره گاز در اجراي اين دستورالعمل همکاري ندارند و مسئولان اين اداره اظهار مي دارند که چنين دستورالعملي را دريافت نکرده اند.
معاون توسعه و برنامه ريزي مديريت آموزش و پرورش دامغان اضافه کرد: سال گذشته اداره گاز دامغان به جهت پرداخت بدهي گاز مدارس در چندين مرحله اقدام به هشدار قطع گاز داده بود که با پيگيري هاي صورت گرفته از سوي مديران مدارس و مسئولان مديريت آموزش و پرورش دامغان نسبت به پرداخت بدهي اقدام شد ولي اداره گاز تخفيف 50 درصدي را لحاظ نکرد.
وي اظهار داشت: اگر اين روند در سال تحصيلي جديد از سوي اداره گاز ادامه پيدا کند و مصوبه دولت در هزينه مصرفي گاز لحاظ نشود شاهد قطع گاز خواهيم بود.
حقيري خواستار همراهي و همکاري مسئولين اجرايي دامغان در حل اساسي اين موضوع با آموزش و پرورش شد.
معاون توسعه و برنامه ريزي مديريت آموزش و پرورش دامغان در پايان از اختصاص 150 ميليون ريال اعتبار براي اجراي طرح نظام آموزشي جديد به مديريت آموزش و پرورش دامغان خبر داد و گفت: مدارس دامغان در بحث تامين تجهيزات آموزشي در سال تحصيلي 91-92هيچ گونه مشکلي ندارد.


 خادمان رضوي در سمنان مورد استقبال قرار گرفتند 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
خادمان رضوي عصر پنجشنبه گذشته وارد سمنان شدند و در ميدان امام رضا (ع) اين شهر مورد استقبال مسوولان و مردم قرار گرفتند.
کاروان خادمان رضوي با هدف شرکت در آيين هاي بزرگداشت دهه کرامت به سمنان سفر کرده اند و در ميدان امام رضا پس از ورود عکاسخانه رضوي را افتتاح کردند.
خادمان رضوي پس از ورود در حالي که توسط مردم و موتورسواران همراهي مي شدند با عبور از ميدان و خيابان امام به حرم مطهر حضرت يحيي ابن موسي (ع) برادر بزرگوار حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) رفتند.
برافراشتن پرچم متبرک بارگاه ملکوتي حضرت ثامن الحجج در ميدان امام رضا (ع) از ديگر برنامه هاي خادمان رضوي در سمنان است.
در اين مکان مقدس پس از برگزاري مراسم غبارروبي مزار شهدا در مراسمي معنوي آيين قرائت صلوات خاصه حضرت برگزار شد.
خادمان رضوي در مدت اقامت سه روزه در سمنان در برنامه هاي متنوعي شرکت و ايام دهه کرامت را گرامي مي دارند.
نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان هم در ديدار خادمان رضوي و مسئولان ستاد بزرگداشت دهه کرامت سمنان، حضور خادمان رضوي در شهرهاي مختلف اين استان را اقدامي مناسب در توسعه فرهنگ رضوي در جامعه دانست.
حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد شاهچراغي افزود: حضور خادمان در شهرهاي مختلف که همزمان با دهه کرامت برگزار مي شود، اقدامي بسيار خوب براي پر کردن عطر رضوي در شهرها و نيز آشنايي جوانان با فرهنگ رضوي است.
وي دهه کرامت را دهه خوبي ها دانست و گفت: دهه کرامت که به برکت ميلاد با سعادت حضرت معصومه (س) و ولادت با سعادت حضرت امام رضا (ع) برگزار مي شود فرصت گرانبهايي براي توسعه فرهنگ رضوي است.
امام جمعه سمنان با اشاره به وجود بقعه متبرک حضرت يحيي ابن موسي (ع) برادر حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) در سمنان گفت: براي ارتباط مناسب بين آستان رضوي و آستان يحيي ابن موسي دفتري در سمنان ايجاد شود تا مسايل اين دو آستان پيگيري شود.
دبير برنامه هاي دهه کرامت سمنان نيز در اين نشست به تشريح برنامه خادمان رضوي در سمنان پرداخت و گفت: در بزرگداشت دهه کرامت 18 برنامه در سمنان اجرا مي شود.
حجت الاسلام حسنعلي عربي افزود: خادمان در مدت اقامت سه روزه در سمنان در برنامه هاي متعددي از جمله برافراشتن پرچم متبرک امام رضا (ع) در ميدان امام رضا (ع) سمنان، برپايي جشن در سايه خورشيد، افتتاح عکاسخانه حرم رضوي شرکت مي کنند.
فرماندار سمنان نيز از برگزاري 40 برنامه در دهه کرامت در سمنان خبر داد و گفت: براي افتتاح دفتر فرهنگ رضوي در سمنان مذاکراتي با توليت آستان قدس رضوي انجام شده است.


 ويژه
 سي ام شهريور ماه 1335 سالگرد اديب الممالک فراهاني  
نويسنده : محمد عليان

اديب الممالک فراهاني (ميرزا محمد صادق خان) در سال 1277 ه.ق در روستاي گازران نزديک سلطان آباد عراق (اراک کنوني) به دنيا آمد.
اين شاعر و روزنامه نگار نامي کشور دوره مشروطيت، در سال هاي جواني بر اثر تنگدستي و تعديات حکمران محلي، از زادگاهش گازران اراک پياده به تهران عزيمت نمود. اين اديب پر آوازه سرودن شعر را با مديحه گويي و تخلص «پروانه» آغاز کرد.
بعدها به واسطه منادمت با امير نظام گروسي، تخلص خود را به (اميري) تغيير داد. تا سال 1314 ق وي لقب «امير الشعرا» داشت، اما در اين سال مظفر الدين شاه لقب او را به اديب الممالک تغيير داد. مدتي در آذربايجان و قفقاز و خوارزم روزگار گذرانيد.
در طليعه انقلاب مشروطيت در مسير مبارزات سياسي قرار گرفت. موضوعات شعرش به کلي عوض شد و به سرودن اشعار سياسي و وطني روي آورد. مدتي سردبير روزنامه مجلس بود. با شروع استبداد صغير از تهران بيرون رفت و در آن سال ها به خيوه، قفقاز، باکو و... سفر کرد ولي چون به روزنامه نگاري تمايل داشت روزنامه «ادب» را تاسيس و به زبان ترکي منتشر کرد که در باکو و ديگر شهرها توزيع مي شد و شعر مشهور در صفحه اول نمايان بود.
قيامت قامت اي قامت قيامت           قيامت مي کني با قد و قامت
موذن گر ببيند قامتت را                      به قد قامت بماند تا قيامت  
البته برخي از اشعار اين اديب توانا که بي نظير است هنوز در ممالک ايران و در ميان مردم فارسي زبان جهان بيش از حد تصور معروف است.
اين شاعر پر آوازه در ماه صفر 1316 در آذربايجان معمم شد و به رياست مدرسه «لقمانيه» در آمد و در سال 1320 هجري به مشهد مقدس عزيمت نمود. در محرم سال 1321 که نديم السلطان وزير «انطباعات روزنامه ايران سلطاني» دائر کرد اديب الممالک سردبير آن روزنامه شد و تا اواخر سال 1322 ه.ق و در جوار حضرت امام رضا (ع) سکونت داشت و در همان سال ها که در باد کو به روزنامه «ارشاد» نيمي به زبان فارسي و نيمي ديگر به زبان ترکي - تحت مديريت احمد آقا يوف قراباغي منتشر مي شد، قسمت فارسي را اديب الممالک مي نوشت که بسيار پر فروش بود.
او در سال 1324 ه. ق روزنامه «عراق عجم» را در تهران تاسيس نمود و به شغل قضاوت روي آورد و در سال هاي 1325 تا 1328 ه.ق رئيس عدليه عراق (اراک) بود و سپس بنا به پيشنهاد عده اي از رجال به سمنان آمد و در سال 1329 ه.ق رئيس عدليه (دادگستري) شد و با حبيب يغمايي، صالحي سمناني و ديگر شعراي سمنان مراوده داشت. در همين سال ها بود که تنها دخترش در سمنان وفات نمود. اولين شماره روزنامه که در مشهد مقدس روز چهارم ماه مبارک رمضان سال 1318 مطابق سال 1901 ميلادي منتشر نمود به طور هفتگي و هر شماره آن در هشت صفحه به قطع 30 در 30 سانتيمتر با چاپ سنگي و خط نستعليق (بدون اين که در هيچ يک از نمرات نامي از مطبحه برده باشد) طبع و توزيع شده که در سر مقاله آن شعر معروف «محمد سالار پيغمبران» درج گرديده است.
چو دانا ز گنجينه درباز کرد                به نام خدا نامه آغاز کرد  
خدايي که در مغز هوش آفريد            تن آدمي با سروش آفريد  
روان را بدانش ستايش نمود        سخن را در ترازوي دانش نمود
محمد چراغ خرد گستران          خداوند سالار پيغمبران
که با نامه آسماني به خاک           فرود آمد از نزد يزدان پاک
...
در آخر صفحه اين شماره عبارت ذيل درج است:
محل اداره روزنامه، مشهد، کوچه باغ عنبر خانه ميرزا صادق خان اديب الممالک مدير روزنامه. بعد از قبول کردن نمره سيم (شماره تلفن) مشترکين در دفتر اداره روزنامه ثبت شده و در ماه ششم انتشار، وجه اشتراک دريافت مي گردد. وجه اشتراک در مشهد مقدس دو تومان و در ساير بلاد محروسه ايران 26 قران (26 ريال)، در قفقاز و روسيه 6 منات قيمت در ممالک عثماني 3 مجيدي، هندوستان 10 روپيه و در شهرهاي اروپا 12 فرانک قيمت اعلانات سطري يک قران (يک ريال)
پس از انتشار شماره اول روزنامه ادب که معاونت يا به عبارتي مديريت داخلي (سردبيري) را به عهده ميرزا صادق خان تبريزي واگذار نموده بود، اين مسئوليت را در صفحه 8 شماره دوم ذکر کرده که متن آن چنين است:
«اخطار: چون آقا ميرزا صادق خان، ناظم سابق مبارکه خراسان در اين امر مقدس شريک و سهيم با سويه است از اين تاريخ ايشان را معاون اداره روزنامه دانسته و اميدواريم که انشاا.. با دستياري چنين معاون محترم از عهده خدمات شايسته وطن بر آئيم زيرا اين يار گرامي در نشر روزنامه ادب در خراسان کمک هاي گرانبهايي نموده است.»
اين اديب و شاعر نامدار در سال 1336 قمري در سن پنجاه و هشت سالگي در سمنان دچار سکته ناقص شد و بعد از چند روزي در تهران به سوي معبود خويش شتافت از اين روزنامه نگار، نويسنده و شاعر معروف، قصايد- قطعات و مثنويات ارزشمندي به جاي مانده که در کتب معتبر به چاپ رسيده است.
روحش شاد و ياد همه نام آوران ادب و فرهنگ ايران زمين تا ابد جاويد.

 


 ارسال 590 اثر به جشنواره داستان هاي رضوي 
 آئين افتتاحيه فردا در مهديشهر

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
دبير هشتمين جشنواره سراسري داستان هاي رضوي گفت: 590 اثر از 385 نويسنده به اين جشنواره ارسال شده است.  
محمد رضا سوقندي در نشست با خبرنگاران گفت: اين جشنواره يکي از برنامه هاي دهمين جشنواره بين المللي امام رضا (ع) است.
وي اشاعه و ترويج فرهنگ منور رضوي، گسترش فعاليت هاي فرهنگي، هنري و مذهبي و مرتبط با سيره ائمه معصومين به ويژه امام رضا (ع) و گراميداشت توليد کنندگان و پديد آورندگان آثار برتر فرهنگي در زمينه سيره شخصيت و معارف امام رضا (ع) را از جمله اهداف برگزاري جشنواره عنوان کرد.
سوقندي با اشاره به اين که آئين افتتاحيه هشتمين جشنواره داستان هاي رضوي دوم مهر ماه در فرهنگسراي نيستان مهديشهر برگزار مي شود، اظهار داشت: اختتاميه نيز سوم مهر در فرهنگسراي کومش سمنان برگزار مي شود.
مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان برگزاري کارگاه آموزشي داستان نويسي با حضور داستان نويسان منتخب از ديگر برنامه هاي هشتمين جشنواره ملي داستان هاي رضوي عنوان کرد.
سوقندي تصريح کرد: کتاب داستان هاي برتر هفت دوره جشنواره ملي داستان نويسي رضوي آماده چاپ شده است که در مراسم اختتاميه هشمين دوره جشنواره ملي داستان نويسي رضوي رونمايي خواهد شد.
وي از داوري آثار در دومرحله خبرداد و گفت: آثار ارسالي به دبيرخانه از طريق کدگذاري داوري شده است.
دبير هشتمين جشنواره سراسري داستان هاي رضوي افزود: بيشترين آثار از استان خراسان رضوي ارسال شده است و برخي از استان ها نظير قزوين، کردستان، سيستان و بلوچستان کمترين آثار رابه دبيرخانه هشتمين جشنواره سراسري داستان هاي رضوي ارسال کردند.
سوقندي سن کوچک ترين نويسنده شرکت کننده در اين جشنواره را هشت سال و بزرگترين آن را 55 سال عنوان کرد.
وي با اشاره به برنامه هاي دهه کرامت افزود: برگزاري برنامه هاي مختلف در دهه کرامت نيازمند سازمان دهي و غني سازي برنامه هاي مردمي و خودجوش است که موجب ايجاد شادي و نشاط معنوي در جامعه مي شود.
مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان با بيان اين که  برگزاري برنامه هاي مختلف دهه معنوي کرامت موجب ترويج سيره رضوي در جامعه مي شود، افزود: قرار داشتن استان سمنان در مسير زائران حضرت ثامن الحجج (ع) و حضرت معصومه (س) رسالت و نقش سنگيني بر دوش مردم و مسئولين اين استان به خصوص در ايام دهه کرامت قرار داده است.
سوقندي ادامه داد: ايام دهه کرامت با رويکرد مردمي و محوريت کانون هاي فرهنگي هنري مساجد، حسينيه ها و هيئت هاي مذهبي در استان سمنان برگزار مي شود.
وي در پايان خاطرنشان کرد: اين دهه فرصتي ناب براي ايجاد پيوندي مستحکم و استوار براي جوانان و نوجوانان با قرآن، ائمه معصومين (ع) و تبيين فرهنگ و دين اسلام و قرآني است.