تاریخ 1391/04/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3124 برو جستجو جستجوی پیشرفته   بخش خصوصي سه کنسرسيوم صادرات نفت خام تشکيل مي دهد  

رييس اتحاديه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشيمي گفت: سه کنسرسيوم داخلي با مشارکت بخش خصوصي براي صادرات نفت خام تشکيل مي شود. 
به گزارش ايرنا، ' حسن خسروجردي ' روز دوشنبه در نشستي خبري، اظهار کرد: پس از اعمال تحريم هاي نفتي و تصويب حضور بخش خصوصي در صادرات نفت خام، تشکيل سه کنسرسيوم در برنامه قرار گرفته است که هم اکنون يک کنسرسيوم متشکل از 65 عضو در اين زمينه تشکيل شده است.  
به گفته رييس اتحاديه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشيمي کشورهاي طرف قرارداد با اين کنسرسيوم همگي تمايل دارند تا نفت را از ايران وارد کنند و اين کنسرسيوم نيز به دنبال ايجاد ارتباط با بخش هاي خصوصي است که در کشورهاي غربي فعاليت مي کند. 
خسروجردي ادامه داد: هم اکنون براساس مصوبه مجلس و دولت اين اتحاديه مي تواند 20 درصد از صادرات نفت ايران را عهده  دار باشد.  
وي همچنين از برگزاري نشستي با بانک مرکزي خبر داد و گفت: در اين نشست اتحاديه به سوالات بانک مرکزي پاسخ داد و مشکلات خود را درباره امور مرتبط با قانون مبادله نفت خام با اين دستگاه مطرح کرد.  


 ايجاد فضاي سبز در مدارس نيازمند عزم جدي است
 رييس سازمان نوسازي مدارس خبرداد: آغاز شاداب سازي و رنگ آميزي مدارس براي مهر91  

رييس سازمان نوسازي و توسعه و تجهيز مدارس کشور از آغاز طرح شاداب سازي مدارس در قالب تعميرات و رنگ آميزي مدارس متناسب با مقاطع و جنسيت دانش آموزان خبر داد و گفت: مهر امسال شاهد مدارس با نشاطي در سطح کشور خواهيم بود.  
مرتضي رييسي در گفت وگو با  ايسنا،  درباره اجراي طرح شاداب سازي مدارس که هر ساله در ايام تعطيلات تابستان انجام مي شود گفت: با توجه به اينکه از مهر امسال پايه ششم ابتدايي در ساختار نظام آموزشي استقرار پيدا مي کند طرح هاي آموزش و پرورش با اولويت مدارس ابتدايي برنامه ريزي شده است.  
وي افزود: سازمان نوسازي مدارس، ادارات آموزش و پرورش استانها و مناطق با تلاش مضاعف در طول تابستان تعميرات، شاداب سازي و نقاشي مدارس را متناسب با مقاطع و جنسيت دانش آموزان انجام مي دهند.  
معاون عمراني وزير آموزش و پرورش همچنين گفت: بخشي از کارهاي تعميراتي و شاداب سازي مدارس نيز با همکاري سازمان بسيج سازندگي در قالب طرح هجرت3 انجام مي شود که در اين طرح از توان دانش آموزان در امور زيباسازي و شاداب سازي مدارس استفاده مي شود. 
رييسي در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اينکه چه اقداماتي براي استفاده از فضاي سبز به ويژه در مدارس شهرهاي بزرگ چون تهران در دستور کار قرار دارد گفت: استفاده از فضاي سبز در مناطقي که شرايط جوي آنها مساعد است انجام مي شود اما براي سراسري کردن اين طرح بايد عزم جدي به وجود بيايد.  
وي تاکيد کرد: اجراي فضاي سبز و استفاده از فضاهاي طبيعي در محيط و حياط مدارس نيازمند طرح ويژه اي است که بايد مطالعات و روشهاي انجام آن مورد بررسي قرار بگيرد.  

 


 مجتهدزاده : کمک هزينه مهدکودک زنان کارمند افزايش يافت 

رييس مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري با اشاره به افزايش «کمک هزينه مهدکودک ها براي کارمندان» گفت: مقرر شده است تا کمک هزينه مهد کودک براي کارمندان زن بدون محدوديت در تعداد فرزندان و به ازاي هر فرزند زير شش سال ماهانه تا 500 هزار ريال پرداخت شود.  
مريم مجتهدزاده در گفت وگو با ايسنا، افزود: اين مصوبه بر اساس تصويب هيات وزيران است و در سالهاي 88، 89 و 90 اين کمک هزينه حداکثر تا سه فرزند و تنها براي فرزندان زير پنج سال پرداخت مي شد و سقف مبلغ پرداختي طي سالهاي 88 تا 89، 300 هزار ريال و در سال 90، 360 هزار ريال در نظر گرفته شده بود.  
وي در ادامه گفت: طبق مصوبه هيئت وزيران در سال جاري علاوه بر افزايش ميزان کمک هزينه نسبت به سالهاي قبل، استمرار پرداخت تا سن شش سال و مرحله ورود کودکان به دبستان نيز مدنظر قرار گرفته و به علاوه محدوديتي در تعداد فرزندان اعمال نمي شود.  


 با دستور غضنفري;
 روش ثبت سفارش واردات کالا تغيير کرد  

بنا بر اعلام سازمان توسعه تجارت، روش ثبت سفارش واردات کالا از روز گذشته به دستور وزير صنعت، معدن و تجارت تغيير کرده است.  
به گزارش ايسنا، متن اين بخشنامه که به سازمانهاي صنعت، معدن و تجارت همه استانها ابلاغ شده، به شرح زير است."  
سازمان هاي صنعت، معدن و تجارت کليه استان ها  
سلام عليکم  
احتراما، به آگاهي مي رساند با عنايت به فرمايشات مقام عالي وزارت از مورخ 18/4/91 کليه مجوزهاي ثبت سفارش بر اساس دستورالعمل ذيل صادر خواهد شد.  
الف-کليه تعرفه هاي  HS در قالب 10 گروه کلاني بر حسب اولويت اول تا دهم و براساس برخورداري از ارز سيستم بانکي تقسيم بندي گرديده است.  
ب- قسمت مربوط به نوع معامله دراوراق ثبت سفارش جديد حذف و کليه ثبت سفارشات براساس فرمت بانکي در سه نسخه اصلي (نسخه بانک مرکزي، بانک عامل و گمرک اجرايي) صادر خواهد گرديد.  
تبصره 1: به همراه کليه اوراق ثبت سفارش و پروفرم يک نسخه پرينت اطلاع رساني نيز به متقاضيان از سايت ثبتارش ارائه و پس از اخذ امضاي متقاضي به عنوان جز لاينفک ثبت سفارش مهر رابط خورده و به متقاضيان تحويل شود.  
تبصره2: مدت اعتبار کليه ثبت سفارشات تعرفه هاي اولويت اول و دوم دو ماهه و ساير اولويت ها سه ماه مي باشد که در ظهر اوراق ثبت سفارش و همچنين برگ اطلاع رساني نيز درج خواهد شد.  
ج-قسمت مربوط به نوع ثبت سفارش من بعد بدون ذکر نام شيوه قبلي (اعتبار اسنادي، حواله، برات) صرفا تحت عنوان عبارت شيوه هاي متداول سيستم بانکي کشوري صادر خواهد گرديد.  
د-در قسمت گزينه مربوط به محل تامين ارز سه عنوان کلي به شرح: تسهيلات ارزي، ارز متقاضي و يا عبارت از محل ارز بانک مرکزي (به نرخ فروش بانک هاي عامل) درج مي گردد.  
ه- اولويت تخصيص ارز در ذيل اوراق ثبت سفارش درج مي گردد.  
و- بر روي برگ اطلاع ساني قابل توجه متقاضي عبارت ذيل درج خواهد گرديد تخصيص ارز براي واردات کالاهاي شما براساس مقررات بانک مرکزي بوده و در صورتي که اين ثبت سفارش دريافت ارز نگردد متقاضي مي تواند بدون هيچ گونه تغييري در ثبت سفارش اوليه از سيستم ارز صادراتي (بدون انتقال ارز) استفاده نمايد و با مراجعه مستقيم به گمرک راسا اقدام به ترخيص کالا نمايد.  
ز- ضمنا بدين وسيله اعلام مي گردد کليه ثبت سفارشات صادر شده قبل ازتاريخ 18/4/91 که هنوز موفق به گشايش اعتبار، حواله و يا برات اسنادي نگرديده اند از حيث انتفاع ساقط بوده و متقاضيان مي تواند جهت تعيين اولويت و صدور مجوز جايگزين جديد به استان محل صدور ثبت سفارش خود مراجعه نمايد.  
ح- در خصوص ثبت سفارشات صادر شده قبل ازت اريخ 18/4/91 آن سازمان در قبال اخذ، پانچ و ابطال ثبت سفارشات مذکور، اقدام به ارائه پرينت مجدد از طريق دسترسي کارشناس تحويل و چاپ اوراق مجدد با شماره هشت رقمي قبلي و تاريخ روز براساس فرمت جديد و اولويت بندي تعرفه اقدام نمايد.  
ط- ثبت سفارشات جايگزين و افتتاحيه صرفا با شيوه نامه جديد صادر مي گردد و ثبت سفارشات اصلاحيه در صورت ارائه نامه بانک مبني بر گشايش و کارسازي مالي نيز با شيوه قبلي صادر خواهد شد.  
ي- ثبت سفارشات صادره از محل ورود موقت، کميسيون پنج نفره (بدون انتقال ارز)، خودروي جانبازي، خودروي اهالي جزيره ابوموسي به صورت خودکار در اولويت دهم قرار مي گيرند و متقاضيان مي توانند از محل بدون انتقال ارز (ارز صادراتي) اقدام به ورودي کالاي خود نمايند.  


 اواسط سال آينده محقق مي شود
 ايران دومين قدرت حمل نفت در جهان 

يک مدير نفتي از تبديل شدن ايران به دومين قدرت حمل ونقل نفت در جهان تا اواسط سال آينده خبر داد.  
به گزارش ايسنا، مياحي  مدير امور عمليات شرکت ملي نفت کش ايران  با اشاره به اين که ايران در حال حاضر با داشتن 47 فروند کشتي  نفت کش چهارمين قدرت حمل و نقل نفت در جهان است، اعلام کرد: در صورت توسعه  ناوگان کشتي هاي نفت کش سال 1392 ايران در جايگاه دوم قرار خواهد گرفت.   به گفته  وي از 47 فروند کشتي نفت کش 43 فروند آن مربوط به حمل نفت خام، سه فروند مربوط به حمل فرآورده هاي نفتي و يک فروند آن مربوط به حمل گاز مايع است. 
مياحي از سفارش و خريد تعدادي ديگر از نفت کش ها براي ارتقا» جايگاه ايران و حمل ونقل نفت و فرآورده هاي نفتي خبر داد و گفت: 13 فروند کشتي نفت کش براي حمل نفت خام سفارش داده ايم که به زودي آنها را تحويل خواهيم گرفت. هم چنين در حال خريد يک فروند کشتي حمل گاز مايع و تعدادي کشتي حمل فرآورده نيز خواهيم بود.  وي تاکيد کرد: توسعه ناوگان نفت کش هاي ايران بدون هيچ کمکي از بانک مرکزي صورت گرفته است.  
به گفته  وي در حال حاضر ظرفيت جابه جايي حمل نفت در فرآورده هاي نفتي ايران روزانه معادل 11 ميليون تن است که با توسعه  ناوگان نفت کش ها به 18 ميليون تن در روز مي رسد.  
مدير امور عمليات شرکت ملي نفت کش ايران با اشاره به اين که در صورت توسعه  ناوگان نفت کش ها ظرفيت حمل ونقل نفت ايران سالانه معادل يک ميليارد بشکه مي رسد، اظهار کرد: اين ظرفيت ايجاد شده پاسخ گوي 70 درصد صادرات نفت خام ايران خواهد بود.  
وي با اعلام اين که ناوگان نفت کش هاي ايران از نظر جواني (طول عمر) مقام نخست را در جهان داراست، گفت: ميانگين عمر نفت کش هاي ايران شش سال است.  
مياحي هم چنين با اشاره به اين که نفت کش هاي ايران از نظر کيفيت در منطقه جايگاه نخست را دارند، گفت: از نظر کيفيت نفت کش هاي ايران در جهان نيز داراي جايگاه مناسبي هستند. 
مدير امور عمليات شرکت ملي نفت کش ايران با اعلام اين که نفت کش هاي ايران در بنادر مهم 50 کشور دنيا در حال تردد هستند، گفت: برخي از اين نفت کش ها مبدا و مقصدشان ايران نيست، اما طبق خواسته وزارت نفت تمامي آنها تغيير مسير داده و به زودي کليه  نفت کش هاي ايران در خدمت کشور قرار خواهند گرفت.  
به گفته  وي چند فروند کشتي نفت کش ايران در مديترانه، شمال اروپا، ژاپن، کره جنوبي، چين، سوئد، فرانسه و انگليس در حال تردد  هستند. 
مياحي با تاکيد بر اين که شرکت ملي نفت کش ايران به مسائل اچ،اس.اي متعهد است، گفت: نفت کش هاي ايران براي گرفتن تاييديه زيست محيطي توسط برخي از شرکت هاي معتبر نفتي مانند بي.پي و توتال بازرسي مي شود و تاکنون نفت کش هاي ايران هيچ گونه توقيفي در خارج از آب هاي ايران نداشته اند.  
مدير امور عمليات شرکت ملي نفت کش ايران با بيان اين که در سال 1334 شرکت ملي نفت کش ايران هيچ گونه پرسنل ايراني نداشت، اعلام کرد: اکنون دو هزار و 600 نفر پرسنل ايراني که معادل 95 درصد کارکنان اين شرکت است، مشغول به کارند، ضمن اين که 400 دانشجو نيز در حال گذراندن کارآموزي در اين زمينه هستند.  


 رييس ستاد عمره دانشگاهيان خبر داد:
 زمان ثبت نام اعزام دانشجو به حج و عتبات اعلام شد 

رييس ستاد عمره دانشگاهيان از آغاز اعزام دانشجويان به عتبات عاليات از شهريور ماه خبر داد و گفت: ثبت نام دانشجويان براي اعزام به عتبات از مرداد ماه آغاز مي شود.  
حجت الاسلام والمسلمين فقيهي در گفت  وگو با ايسنا، تصريح کرد: ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان براي اعزام دانشجويان به عتبات محدوديتي ندارد و هر تعداد دانشجو ثبت نام کنند امکان اعزام آنها وجود دارد.  
وي خاطر نشان کرد: هزينه عتبات دانشجويي حدود 550 هزار تومان برآورد شده است و درصدديم با انعقاد تفاهم نامه با يکي از بانک ها براي دانشجويان وام نيز در نظر گرفته شود.  
به گفته وي ثبت نام عمره دانشجويي سال 91 نيز از مهرماه آغاز مي شود.  


 مهلت اعلام علاقه مندي داوطلبان به رشته هاي خاص کنکور 91 تا پنجشنبه تمديد شد 

معاون سازمان سنجش آموزش کشور از تمديد مهلت اعلام علاقه مندي داوطلبان در رشته هاي داراي شرايط خاص، رشته هاي تحصيلي دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي در کنکور 91 تا روز پنجشنبه 22 تير خبر داد.  
دکتر طباطبايي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه تا کنون 73 هزار نفر با مراجعه به سايت سازمان سنجش علاقه مندي خود به رشته هاي داراي شرايط خاص را اعلام کرده اند، افزود: داوطلبان بايد در صورت واجد شرايط بودن به سايت سازمان سنجش مراجعه و متناسب با گروه آزمايشي انتخابي نسبت به انتخاب رشته  محل هاي مربوط اقدام کنند.  
وي افزود: البته داوطلباني که قبلا در تقاضانامه ثبت نام الکترونيکي بند 43 را علامتگذاري کرده بودند و علاقه مندي خود را براي شرکت در گزينش دانشگاه هاي فرهنگيان و تربيت دبير شهيد رجايي اعلام کرده بودند به شرطي در گزينش شرکت داده مي شودند که همانند ساير داوطلبان علاقمند از اين مهلت براي اعلام علاقمندي به سايت سازمان سنجش مراجعه کنند.  


 گواهينامه هاي رانندگي امسال متحدالشکل مي شود 

رئيس مرکز صدور گواهينامه درباره صدورگواهينامه براي اتباع خارجي گفت: اين افراد مي توانند به معاونت اتباع بيگانه ناجا مراجعه کرده و بعد از طي مراحل قانوني گواهينامه دريافت کنند.  
به گزارش ايسنا،  سرهنگ رحيم رمضان آقايي همچنين تاکيد کرد: مهاجران افغان با کارت اقامت نمي توانند گواهينامه بگيرند و گواهينامه افغاني در ايران قابل قبول نيست.  
وي در ادامه با بيان اينکه اين گواهينامه ها تجميع و تبديل مي شود، گفت: گواهينامه هاي گذشته به يکديگر تبديل شده و سال 91 اين بحث تجميع اجرا و گواهينامه ها متحدالشکل مي شود.  
رمضان آقايي در ادامه سخنان خود در يک برنامه تلويزيوني افزود: سال 84 با توجه به نياز کشور گواهينامه هاي جديد در 10 پايه برنامه ريزي و اجرا شد که در سال گذشته مديران به اين نتيجه رسيدند که اين پايه ها باعث سرگرداني مردم شده و آن را پنج پايه کاهش دادند. 
وي درباره پايه هاي گواهينامه هاي جديد اظهارکرد: گواهينامه هاي ويژه براي رانندگي با ماشين هاي مهندسي ، کارگاهي و عمراني است. پايه سوم براي وسايل 3/5 تن و حداکثر 9 نفر است. پايه دوم 6 تن بار و 26 نفر را مجاز مي کند. پايه يک هم مانند پايه يک قديم است.  
به گفته رئيس مرکز صدور گواهينامه، پروسه تمديد گواهينامه زمان بر نيست، در گواهينامه پايه 2 و موتور سيکلت تقريبا به روز هستيم و در نهايت کمتر از دوهفته در صورت تکميل منابع ارسال مي شود. هر فرد يک ماه قبل از اتمام مدت گواهينامه مي تواند براي تمديد مراجعه کند.  
وي افزود : درصورت تاخير در تمديد گذرنامه، براي هر سال تاخير پنج هزار تومان جريمه در نظر گرفته شده است.  
رمضان آقايي افزود: در بحث آزمون هاي گواهينامه پليس حداقل ها را در نظر مي گيرد و با گذراندن آنها هر فرد مي تواند وارد چرخه رانندگي کشور شود. اما به هر حال رانندگي نياز به تمرين و ممارست دارد و صرف داشتن گواهينامه به معناي مهارت در رانندگي نيست.  
وي اظهار کرد: سال گذشته دو آموزشگاه در تهران که هنرآموزان آنها بيشترين تخلفات را داشتند مدتي براي تنبيه پلمپ شدند. البته سراسري کردن اين طرح نياز به برنامه ريزي هاي زيادي دارد.  
رئيس مرکز صدور گواهينامه در خاتمه با اشاره به اين که هفت ميليون موتورسيکلت در کشور نمره شده است اظهار کرد: از سال 89 مقرر شد که موتورسيکلت سواران نيز گواهينامه دريافت کنند. 10 ساعت آموزش تئوري و 10 ساعت نيز آموزش عملي براي دريافت اين گواهينامه نياز است و 7 آموزشگاه نيز در کشور اين گواهي را صادر مي کنند.