تاریخ 1399/06/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5416 برو جستجو جستجوی پیشرفته   عليرضا سميع‌آذر با اشاره به آثار موزه هنرهاي معاصر بيان کرد
 سرمايه‌اي 2 ميليارد دلاري که درجا مي‌زند! 

آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر تهران در زمره مجموعه‌هاي کم‌نظير جهاني است؛ البته عليرضا سميع‌آذر که در دوره‌اي مديريت اين موزه را برعهده داشت، بر اين باور است که آثار اين مجموعه که به گفته او بيش از دو ميليارد دلار ارزش مادي دارد، نيازمند به‌روز شدن است؛ چراکه آثار خارجي موجود در اين مجموعه نهايتا به ميانه دهه 70 ميلادي بازمي‌گردند و در همان تاريخ متوقف شده‌اند.

از زمان تشکيل موزه هنرهاي معاصر تهران در سال 1356، بيش از 40 سال مي‌گذرد و در اين سال‌ها آثار خارجي به موزه اضافه نشده، اما بر ارزش‌هاي گنجينه ايراني موزه افزوده شده است. در مجموع بيش از سه‌هزار اثر در گنجينه موزه هنرهاي معاصر تهران موجود است که مجموعه آثار خارجي آن يک دوره 150 ساله از امپرسيونيسم تا هنر مفهومي را تشکيل مي‌دهد. در ميان آثار خارجي، برخي از آنها جزو آثار گران‌قيمت در جهان محسوب مي‌شوند و به نظر مادي و معنوي از ارزش بالايي برخوردار هستند.

عليرضا سميع‌آذر، مدير حراج تهران که در دوره‌اي مديريت موزه هنرهاي معاصر تهران را نيز بر عهده داشت، از جمله افرادي است که بر اهميت خريد آثار هنري خارجي و افزوده شدن به ارزش‌هاي اين گنجينه ملي تاکيد دارد و معتقد است که افزايش ارزش‌هاي اين موزه مي‌تواند نقش بسيار مهمي در بهبود اقتصاد هنر و معرفي آثار هنرمندان ايراني به جهان داشته باشد.

او اظهار کرد که «مجموعه آثار موجود در موزه هنرهاي معاصر تهران در گذر چند دهه بيش از 100 برابر افزايش قيمت داشته است. فکر نمي‌کنم ما در طول تاريخ در هيچ زمينه‌اي تجارتي انجام داده باشيم که طي اين مدت به ارزش 100 برابر رسيده باشد.

مشروح اين گفت‌وگو به شرح زير است:

چرا در اين سال‌ بودجه‌اي براي خريد آثار خارجي در نظر گرفته نشده است؟ آيا اين موضوع به مسائل اقتصادي برمي‌گردد يا ريشه در مسائل ديگري دارد؟

دليل اصلي قطعا فرهنگي و سياسي است. همين دليل باعث شده که جنبه اقتصادي موضوع حتي مورد بررسي هم قرار نگيرد، چه رسد به اينکه اعتبار خريد آثار خارجي تامين شود.

اين در حالي است که اگر از بعد اقتصادي اين موضوع بررسي مي‌شد احتمالا به اين جمع‌بندي مي‌رسيدند که تجارت خوبي بوده است. مجموعه‌اي که براي موزه هنرهاي معاصر تهران در سال‌هاي 56 تا 57 خريداري شد، کمتر از 20 ميليون دلار در آن زمان براي دولت هزينه داشت. حالا برآورد اجمالي از قيمت فعلي آثار نشان مي‌دهد که اين مجموعه اکنون بالغ بر دو ميليارد دلار ارزش دارد؛ يعني اين مجموعه در گذر چند دهه بيش از 100 برابر شده يعني 000/10 درصد افزايش قيمت داشته است. فکر نمي‌کنم در طول تاريخ در زمينه‌اي تجارتي انجام داده باشيم که طي اين مدت چنين ارزش‌افزوده‌اي داشته باشد. مجموعه آثار موزه هنرهاي معاصر در گذر چند دهه بيش از 100 برابر شده يعني 000/10 درصد افزايش قيمت داشته است بنابراين اگر از نظر اقتصادي بررسي صورت مي‌گرفت، همه مجاب مي‌شدند که سرمايه‌گذاري هنري به اين شکل کار خوبي است.

بايد اين نکته را در نظر داشت که خريد آثار هنرمندان شاخص اروپايي و امريکايي ممکن بود حساسيت‌برانگيز شود و در نتيجه هيچ‌کدام از مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و موزه هنرهاي معاصر تلاشي براي فشار آوردن به دولت انجام ندادند. علاوه‌ بر اين تا مدتي آگاهي دقيقي نسبت به اهميت و ارزش اين کلکسيون وجود نداشت و فشاري هم از سوي جامعه هنري و رسانه‌ها براي ترغيب دولت به خريد آثار هنري صورت نگرفت. من در هيچ مقطعي احساس نمي‌کردم که جامعه هنري ما به طور جمعي يا انفرادي توصيه‌هاي اکيدي مبني بر خريد آثار هنرمندان شاخص جهان به مقامات دولتي داشته باشد؛ به گونه‌اي که احساس شود اين انتظار در جامعه هنري ما به‌طور جدي وجود دارد. جامعه هنري بيشتر به مسائل حرفه‌اي و صنفي خود مشغول بود و تقاضاهايش ناظر بر بهبود شرايط حرفه‌اي کار خودشان بود تا اينکه براي تکميل کلکسيون موزه هنرهاي معاصر انتظاري جدي داشته باشند.

البته در سال‌هاي اوليه دهه 80 و در دوره موسوم به اصلاحات، تاحدي به خريداري آثار هنري نزديک شديم. در اين سال‌ها به دعوت موزه هنرهاي معاصر تهران و پشتيباني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کليه اعضاي کميسيون فرهنگي مجلس به مشاهده کلکسيون موزه دعوت شدند و توضيحاتي درباره ارزش‌افزوده اين آثار و اهميت جهاني آن به آنها ارائه شد. به‌نظر مي‌رسيد بسياري از آنها متقاعد شدند که اين کار پسنديده است، اما آن مجلس مستدام نبود و با روي کار آمدن مجلس و دولت بعدي فضاي ضدغربي و بي‌توجهي به اهميت ارتباطات جهاني در عرصه فرهنگ و هنر دوباره تشديد شد. در نتيجه شرايط به گونه‌اي پيش رفت که خريد آثار هنري خارجي از دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي کاملاً خارج شد.

در آن زمان حتي براي تامين بودجه اين‌ کار 13 تن از مديران مهمترين بانک‌هاي ايران به موزه دعوت شدند، کلکسيون به آنها معرفي و ارزش‌افزوده آن تشريح شد. مرحوم دکتر نوربخش، رئيس کل بانک مرکزي در آن زمان مبتکر اين جلسه بودند. آنها نيز تصور مي‌کردند با فراهم شدن فضاي سياسي و فرهنگي مساعد، مي‌توانند در خريد آثار هنري مشارکت کنند. اما شرايط به‌شکل ديگري پيش رفت.

غني شدن گنجينه موزه هنرهاي معاصر چه تاثيري در اقتصاد هنر و پيشرفت فضاي هنرهاي تجسمي کشور دارد؟

داشتن يک کلکسيون ارزشمند هنري در سطح جهاني، يک سرمايه‌گذاري اقتصادي است که ارزش‌افزوده بسيار اطمينان‌بخشي دارد. آثار هنري تنها اقلامي هستند که در بحران‌هاي سياسي و بين‌المللي قيمتشان نه تنها کاهش پيدا نمي‌کند، بلکه با افزايش نيز همراه مي‌شود. هيچ‌گاه بحران‌، رکود و حتي جنگ‌ها باعث نشدند که قيمت آثار هنري کاهش پيدا کند آثار هنري تنها اقلامي هستند که در بحران‌هاي سياسي و بين‌المللي قيمتشان نه تنها کاهش پيدا نمي‌کند، بلکه با افزايش نيز همراه مي‌شود. به همين دليل است که همه بانک‌ها و موسسات اقتصادي بزرگ دنيا داراي کلکسيون آثار هنري هستند؛ از جمله مهم‌ترين بانک‌هاي آلماني، انگليسي، آمريکايي و سوئيسي که مجموعه‌داران بزرگ آثار هنري هستند. در کشورهاي پيشرفته اين آثار به عنوان وثيقه مورد قبول بانک‌ها هستند که براساس آنها وام و اعتبار در اختيار صاحبانشان قرار مي‌گيرد. داشتن يک کلکسيون هنري ارزشمند نه فقط در حوزه هنر، بلکه در اقتصاد يک کشور نيز سرمايه‌گذاري مهمي محسوب مي‌شود.

اما به‌طور مشخص‌تر يک کلکسيون طراز بين‌المللي اعتبار و وجهه جهاني ايران را نيز افزايش مي‌دهد. داشتن يک کلکسيون خوب همانند داشتن يک گنج ارزشمند است که مي‌تواند کشوري را مورد توجه جهاني قرار دهد. بسياري از گردشگران به کشورهاي مختلف مي‌روند تا آثار هنري را ببينند. به‌همين دليل کشورهاي پيشرفته دنيا داراي موزه‌هايي بزرگ هستند که آثاري ارزشمند را به‌نمايش مي‌گذارند. در اين ميان کشورهاي در حال توسعه‌اي که شرايط اقتصادي مناسبي دارند نيز مبادرت به گردآوري آثار هنري کرده‌اند. در همسايگي ما کشور قطر در حال تهيه کلکسيون بزرگي از آثار هنري است که آنها را در موزه ملي خود به نمايش مي‌گذارد.

چندين اثر مهم که رکورد فروش آثار هنري جهان را جابه‌جا کرده‌اند توسط خانواده سلطنتي قطر خريداري شده‌اند و الان آنها داراي تعدادي از گران‌ترين آثار هنري جهان هستند. در کشور امارات نيز تلاش‌هاي مشابهي صورت گرفته و آنها با تاسيس شعبه موزه لوور و گوگنهايم، آثار مهمي را خريده‌اند که در اين موزه‌ها به نمايش بگذارند.

بنابراين خريد آثار هنري صرفا منحصر به کشورهاي غربي نيست و کشورهايي که از توسعه‌يافتگي قابل توجهي برخوردار شده‌اند نيز براي افزايش اعتبار ملي‌شان که در نهايت به دستاوردهاي اقتصادي نيز منجر مي‌شود، اقدام به خريد آثار هنري کرده‌اند. اين موضوعي است که ما از آن غافل بوده‌ايم. در عين‌ حال موزه هنرهاي معاصر تهران نيز مي‌تواند با اتکا به کلکسيون قدرتمند خود، آثار هنرمندان ايراني را در دنيا مطرح کند. اين امر منجر به افزايش ارزش مادي هنر ايران در جهان مي‌شود که در نهايت به توسعه اقتصاد هنر کمک خواهد کرد.

ارزش مادي گنجينه موزه هنرهاي معاصر تهران چه مقدار است؟ و اين ارزش مادي چه آورده‌اي مي‌تواند داشته باشد؟

براي تعيين ارزش مادي مجموعه موزه بايد مطالعه دقيقي صورت گيرد و قيمت روز همه آثار برآورد شود. اما به‌طور کلي بر اساس شناختي که از آثار موزه دارم و با توجه به رکوردهاي آثار هنرمندان مهم دنيا در حراج‌هاي بين‌المللي در خلال سال‌هاي گذشته، مي‌توانم تخمين بزنم که قيمت اين مجموعه بالغ بر دو ميليارد دلار است.

در اين مجموعه اثر شاخص جکسون پولاک وجود دارد که قيمت آن را تا 150 ميليون دلار مي‌توان تخمين زد. همچنين آثار هنرمندان ديگري مانند پل گوگن، پابلو پيکاسو، مارک روتکو و اندي وارهول نيز نزديک به 100 ميليون دلار ارزش دارند. علاوه بر اين‌ها بيش 10 اثر در مجموعه موزه هنرهاي معاصر تهران هستند که بين 30 تا 60 ميليون دلار قيمت دارند.

اين مجموعه يک ثروت بزرگ ملي است که متاسفانه تا دهه 1970 جلو آمده و از هنرمندان مهمي که از دهه 80 ميلادي به بعد در سطح بين‌المللي مطرح شده‌اند، اثري وجود ندارد. اميدوارم مسوولان فرهنگي کشور توجه داشته باشند که ارزش يک مجموعه به روزآمد شدن آن بستگي دارد، ليکن کلکسيون آثار خارجي موزه هنرهاي معاصر انگار در تاريخ درجا زده و به هنر معاصر کشيده نمي‌شود. کلکسيون آثار خارجي موزه هنرهاي معاصر انگار در تاريخ درجا زده و به هنر معاصر کشيده نمي‌شود. به هر حال اين يک ثروت مادي و معنوي است که جامعه هنري ايران به آن افتخار مي‌کند و مي‌تواند براي کسب وجهه فرهنگي ايران در سطح بين‌الملل بسيار مغتنم باشد.

به نظر شما آيا از ظرفيت‌هاي گنجينه آثار خارجي و ايراني موزه هنرهاي معاصر تهران آن‌گونه که بايد بهره گرفته مي‌شود؟

به‌هيچ‌وجه! در اين سال‌ها بيش از 20 نفر رئيس موزه هنرهاي معاصر شدند که اغلب آنها اهميت اين کلکسيون را نمي‌دانستند و درکشان از آثار اين مجموعه با افراد عامي تفاوت چنداني نداشت. حتي آن‌هايي که از اهميت اين مجموعه آگاه بودند نيز نتوانستند براي بهره‌برداري مناسب از ظرفيت آن کار خاصي انجام دهند.

يکي از محدوديت‌ها به کوچک بودن فضاي موزه برمي‌گردد. در اين موزه به صورت استاندارد مي‌توان حداکثر 100 اثر هنري را به نمايش گذاشت که در قياس با موزه‌هاي معاصر دنيا، کوچک محسوب مي‌شود. اگر 100 اثر از آثار کلکسيون خارجي به نمايش گذاشته شود، موزه پر مي‌شود و جايي براي برگزاري نمايشگاه‌هاي ديگر باقي نمي‌ماند.

بنابراين مهم‌ترين اقدام اين است که فضايي به موزه اضافه شود. مثلا در زميني که بالاي آن وجود دارد و متعلق به موزه است، بنايي الحاقي ساخته شود که نمايشگاه‌هاي دوره‌اي در آن برگزار شود. آن‌گاه موزه هنرهاي معاصر مي‌تواند فرصت بيشتري براي معرفي کلکسيون خارجي و ايراني خود داشته باشد.

چرا در حراج‌هاي داخلي آثار خارجي حضور ندارد؟ و چرا اساسا فضاي خريد و فروش آثار خارجي در کشور فراهم نشده است؟

اگر کسي بخواهد از آثار هنرمندان کشورهاي ديگر اثري را خريداري کند، بهترين مکان خريد همان کشورها است و بعيد است چنين مارکتي بتواند در کشور ما شکل بگيرد؛ البته اين امر فقط مختص کشور ما نيست و درباره ساير کشورها نيز مصداق دارد. از طرفي مطمئن هستم که اگر تک‌آثاري از هنرمندان خارجي را در ايران ارائه کنيم، چندان مورد استقبال قرار نمي‌گيرد.

اما کاري که مي‌توانيم انجام دهيم اين است که در حوزه کشورهاي خاورميانه و آسياي ميانه بازاري را با محوريت ايران شکل دهيم. از اين طريق تهران به مرکز هنر منطقه تبديل مي‌شود. اين کار مستلزم آن است که شبکه بانکي کشور به شبکه بانکي جهاني وصل و شرايط سياسي و اقتصادي مناسب براي برپايي حراج‌هاي منطقه‌اي در ايران فراهم شود. فکر مي‌کنم اگر چنين فرصتي در تهران فراهم شود، حتما مورد استقبال هنرمندان و مجموعه‌داران منطقه قرار خواهد گرفت که فرصت مناسبي نيز براي معرفي آثار ايراني به مجموعه‌داران منطقه محسوب مي‌شود.


 گله‌هاي کودک ديروز سينما و کارگردان امروز
  ماني نوري: ته صف هستم 

«چه روياهايي که پشت در مي‌مانند، چه استعدادهايي که هرگز کشف نمي‌شوند، فقط به اين دليل که سينماي ما محافظه‌کار است و به چهره‌هاي تازه فرصت نمي‌دهد ولي يکي بايد به سينماگران ما بگويد تا کي مي‌خواهيد دست به عصا باشيد و نقش جوان عاشق را به بازيگراني بدهيد که 50 ساله شده‌اند.»

اين جملات بخشي از سخنان ماني نوري است که در باور بسياري از ما هنوز همان «امير آقا جمالي»، پسرک بازيگوش و بانمک سريال «زي زي گولو» يا همان پسربچه دوست‌داشتني فيلم «مرباي شيرين» است.

اما او حالا ديگر بزرگ شده است، آنقدر که مدرک دکتراي هنر و ادبيات گرفته، چند فيلم کوتاه ساخته، چند پرفورمنس اجرا کرده و حالا دومين فيلم بلندش «زنونه» در شبکه نمايش خانگي اکران شده است.

به بهانه روز ملي سينما فکر کرديم برويم سراغ يک جوان، آن هم جواني که از کودکي روي پرده نقره‌اي و در قاب تلويزيون در ذهن تماشاگران جاخوش کرده است و حالا که دومين فيلمش اکران شده، از حال و روز او باخبر شويم. جوان مورد نظر ما البته از سينما و تلويزيون انتقادات و گلايه‌هايي دارد که آنها را با شما در ميان مي‌گذاريم. آنچه پيش‌رو داريد، گفتگوي با ماني نوري که حالا ديگر بازيگر و کارگردان جواني است.

به سال‌هاي گذشته برمي‌گرديم به 6 سالگي او که براي بسياري از ما «اميرآقا جمالي» بود؛ پسرک بازيگوش و شيرين سريال «قصه‌هاي تا به تا» که البته براي تماشاگران همان «زي زي گولو» بود.

بازيگري، قسمتم شد

ماني نوري درباره اولين ورود خود به عالم بازيگري مي‌گويد:«شايد بتوان آنچه را که باعث شد در کودکي وارد بازيگري بشوم، «قسمت» ناميد. چون به عنوان يک کودک به بازيگري فکر نمي‌کردم و پدر و مادرم هم علاقه چنداني نداشتند که بازيگر شوم ولي آشنايي با خانم مرضيه برومند باعث شد توسط ايشان وارد دنياي بازيگري شوم.

تا 17 ـ 16 سالگي خيلي پرکار بودم ولي در همين سن به دلايلي از ايران خارج شدم و براي تحصيل و زندگي به خارج از کشور رفتم. حالا ديگر بازيگر نبودم و از کانون توجه خارج شده بودم. به ايالت کبک کانادا رفته بودم که در آن دوره ايرانيان زيادي در آن زندگي نمي‌کردند و کمتر کسي مرا مي‌شناخت. به خاطر درسي که مي‌خواندم و محيط تازه‌اي که در آن قرار گرفته بودم، با چيزهاي ديگري آشنا شدم ولي هميشه در هر گوشه‌اي کار خودم را کرده‌ام. خيلي از کارهايي که آن دوره انجام دادم، به خاطر درسي بود که مي‌خواندم. »

او با يادآوري اولين روزهاي بازگشتش به ايران ادامه مي‌دهد: «وقتي به ايران بازگشتم، دلم مي‌خواست بازيگري را ادامه بدهم و در حد توانم اين کار را انجام دادم. در پروژه «شهر موش‌ها 2» به عنوان صداپيشه «مشکي» حضور داشتم و سريال هم بازي کردم ولي محيط عوض شده بود. ويژگي زندگي است که به خاطر کسي نمي‌ايستد. به هر حال بازيگري هميشه برايم گزينه است و اگر فرصتي باشد و پيشنهاد خوبي، حتما کار مي‌کنم ولي چون در ذهن بسياري از تماشاگران، خاطره‌اي از من هست، نمي‌خواهم با پذيرش هر پيشنهادي، آن خاطره را خراب کنم. در اين مدت فيلم هم ساختم که البته شرايط اکران براي اولين فيلم بلندم، فراهم نيست.

آخر صف هستم

ماني نوري با پرداختن به تفاوت‌هاي مناسبات بازيگري، سخن خود را ادامه مي‌دهد: «بازيگري هميشه برايم جذاب بوده است ولي نمي‌توانم خودم را تحميل کنم. استانداردهاي بازيگري هم عوض شده است. ابدا منظورم خودم نيست چون باور دارم خيلي جوانان مستعدتر از من هستند که اصلا فرصت کار پيدا نمي‌کنند. کساني هستند که در 50 سالگي هنوز نقش پسران جوان عاشق‌پيشه را در سينماي ما بازي مي‌کنند. درحالي که جوانان با استعداد و خوش‌چهره زيادي داريم که مي‌توانند اين نقش‌ها را ايفا کنند ولي ما به آنان فرصت نمي‌دهيم و اين همه رويا، آرزو و استعداد پشت در مي‌مانند.‌ اي کاش سينماي ما به ديگران هم فرصت بدهد. من ته صف هستم. بسياري بايد پيش از من ديده شوند.» او که براي تماشاگران سينما و تلويزيون بازيگري نوستالژيک است، اضافه مي‌کند: «هميشه وقتي بحث کودکان نوستالژيک به ميان مي‌آيد، با من تماس مي‌گيرند ولي اين همه کودکان ديگري که مي‌توانند در اين زمينه صحبت کنند. بايد کمي افق نگاه‌مان را گسترده‌تر کنيم و خيلي خود را به يک سري افراد خاص محدود نکنيم. اين مشکل در سريال‌هايمان هم هست، يک سري بازيگر ثابت داريم که مدام تکرار مي‌شوند. شايد به همين دليل است که مردم از سريال‌هاي خودمان خسته و دلزده شده‌اند در صورتي که ديدن سريال به زبان مادري جذاب‌تر از اين است که آدم مدام بخواهد زيرنويس سريال‌هاي خارجي را دنبال کند.»

با اين محافظه‌کاري پيشرفت نمي‌کنيم

او سپس انتقادات خود را از تصميم‌گيرندگان سينما بيان مي‌کند: «در 10 سال اخير سينماي ما انگشت‌شمار بازيگر جديد معرفي کرده است در حالي که در کشورهاي ديگر سوپراستارها نهايتا سالي يکي دو کار بازي مي‌کنند. يکي بايد به سينماگران بگويد از تجربه نشان داد و فرصت دادن به چهره‌هاي جديد نتيجه گرفتيد و ضرر نکرديد، پس اگر به ديگران هم فرصت بدهيد، ضرر نمي‌کنيد ولي اين محافظه‌کاري در سينما و تلويزيون مانع پيشرفت است. اولين فيلم بلند ماني نوري، «عباس عباس» است که فعلا شرايط اکرانش فراهم نيست. بقيه کارهايش را خارج از کشور و در زمان تحصيل ساخته‌ است.

چرا يک بچه شيرين، فيلمي تلخ مي‌سازد؟

صحبت‌مان را با دومين فيلم بلند او «زنونه» ادامه مي‌دهيم. برايمان غيرمنتظره بود که اين پسر بچه شيرين در جواني فيلمي تلخ ساخته است و ماني نوري در پاسخ به ما مي‌گويد: «اين فيلم بيش از هر چيز، واقعي است ولي متاسفانه يک واقعيت تلخ. اينکه چه مي‌شود که پسرکي شيرين، فيلمي تلخ مي‌سازد، شايد به تاثيرات جامعه برمي‌گردد، پروسه بزرگ شدن آدم و اتفاقاتي که مي‌افتد، نگاه آدمي را عوض مي‌کند. اين فيلم بخشي از واقعيت است که مي‌توان آن را در قالب اثر سينمايي ارايه کرد. خيلي تلاش کردم به تماشاگر احترام بگذارم. تمام اين قصه‌ها هم واقعي است. ترک وطن به هر شکلي تلخ است چه برسد به شرايطي مثل وضعيت آدم‌هاي اين فيلم که همه ناچار و ناگزير هستند. فيلم چند بار اصلاحيه خورد و اکرانش به اين سادگي هم نبود که مثل آب خوردن باشد ولي قصه‌اي است که اگر غيرواقعي روايت شود، به درد نمي‌خورد.»

قصه آدم‌هايي که بريده‌اند

قصه اين فيلم درباره مهاجرت اجباري يا همان پناهندگي است. از او مي‌پرسيم در اين سال‌ها آثار گوناگوني درباره مهاجرت ساخته شده‌اند و عموما هم تلخ بوده‌اند و او توضيح مي‌دهد: «فيلم درباره مهاجرت اجباري است؛ پناهندگي، درباره آدم‌هايي که بريده‌اند. اينکه آن طرف دنيا زندگي چگونه است، مساله اين فيلم نيست بلکه موضوع آن درباره آدم‌هايي است که هر کدام چاره‌اي جز ترک وطن نمي‌بينند. هرچند شخصا معتقدم زندگي در کشورهاي ديگر، اگر از روي اجبار نباشد، آرامش بيشتري دارد. اينجا آدم‌هاي عادي درگير اموري هستند که در شرايط طبيعي، نبايد مساله آنان باشد. ولي به هر حال مساله فيلم من اين نيست که زندگي در آن سوي آب‌ها چگونه است بلکه مهم اين است که وضعيت ما در اين سوي دنيا چگونه است. » و در ادامه تاکيد مي‌کند:«ابدا با مهاجرت مخالف نيستم. هر چند کندن از سرزمين مادري، سخت است ولي مساله من در اين فيلم، پناهندگي اجباري است که بسيار دشوار است.»

مرداني از جنگ که دردشان را نشنيديم

نوري متعلق به نسلي است که جنگ را نديده‌اند ولي در فيلم او نماينده‌اي هم از بازماندگان جنگ حضور دارد، مردي جانباز که کارگردان جوان درباره حضورش مي‌گويد: «اساسا وقتي کسي از خودش مي‌گذرد، از جان و مال و خانواده خود براي وطنش مايه مي‌گذارد، قابل تقدير است، بيشتر کساني که به جنگ رفتند به اين دليل اين بود که کشورمان امن بماند. در اين ميان جانبازان برايم جذاب و جالب هستند. آنان با اعتقادات گوناگون به جنگ رفته‌اند. اين گونه نيست که همه افراد حاضر در جنگ يک گرايش فکري داشته‌اند. در فيلم «عباس عباس» هم سکانسي درباره جانبازان دارم. »

و صحبت خود را با رنج جانبازان ادامه مي‌دهد: «ما درد اين عزيزان را نمي‌شنويم حتي در فيلم‌هايي که «ارزشي» ناميده مي‌شوند. خيلي دوست داشتم نماينده‌اي از جنگ هم در خانه بلاتکليف فيلمم حضور داشته باشد و اين عشقي که ميان اين زن و مرد است، اينکه آنان نمي‌توانند با يکديگر حرف بزنند چون نسل قبلي به راحتي نمي‌توانسته‌اند به يکديگر ابراز عشق کنند. جانباز فيلم من عاشق است. او حتي عاشق آواز خواندن همسرش است ولي چون نمي‌تواند با او حرف بزند، همه حرف‌هايش را رو به دوربين مي‌گويد. مي‌خواستم نشان بدهم يک بازمانده جنگ چقدر مي‌تواند زجر بکشد و حالا اين جنگ با منطقه خاورميانه گره خورده است. »

بعضي چيزها خودش سياه است

ماني نوري از حسرت‌هاي ديگرش هم سخن مي‌گويد:« آنها که به جنگ رفتند، آرمان‌هاي زيادي داشتند، هميشه بر اين تاکيد مي‌شود که آنان رفتند تا خيلي اتفاقات رخ ندهد، مثلا کشور به دست بيگانگان نيفتد يا. . . ولي آنها به همان اندازه هم دوست داشتند که اتفاقاتي بيفتد، مثل اينکه کشور پيشرفت کند، مردم تندرست و شاد و پر اميد باشند. فکر مي‌کنيد آن بندگان خدا که از جنگ برگشته‌اند وقتي جوانان کشورشان را افسرده، غمگين و معتاد ببينند، چه حالي پيدا مي‌کنند. اصلا دوست ندارم چيزهايي را سياه نشان بدهم ولي خب يک چيزهايي خودش سياه است.»

قسمت نشد فيلمم را در

«هنر و تجربه» اکران کنم

مي‌پرسيم چه شد که در دوران کرونا فيلم‌تان را در شبکه نمايش خانگي اکران کرديد؟ و او پاسخ مي‌دهد: «قبل از اکران در نمايش خانگي، براي نمايش فيلمم در گروه «هنرو تجربه» اقدام کردم که نوبت اکران ندادند و معيارهايشان را نمي‌دانم. بعضي فيلم‌هايي که در اين گروه اکران مي‌شوند، باکيفيت هستند و برخي ديگر تعجب برانگيز. به هر حال دليلش را نمي‌دانم و شايد آن دوستان دلايل خوبي داشته باشند. هر فيلمسازي دوست دارد کارش ديده شود ولي خب قسمت من نشد. البته خوشبختانه در اين مدت بازخوردهاي خوبي از تماشاگران گرفته‌ام چه در ايران و چه از سوي مخاطباني که فيلم را در خارج از کشور ديده‌اند. »

و از کم شدن ناگزير مخاطبان سينماي ايران در دوران فعلي هم مي‌گويد و اينکه در ايران هم ناچاريم به سمت سينماي آنلاين برويم.

به حرف خودم عمل کنم

فيلم «زنونه» هيچ بازيگر معروفي ندارد و حال آن‌که يک سري از کارگردان‌هاي جوان با بازيگران شناخته‌شده همکاري مي‌کنند.

نوري در اين زمينه نيز توضيح مي‌دهد: «راستش بايد به حرف خودم عمل کنم يعني به کساني فرصت بدهم که مستعد هستند و امکان ديده شدن پيدا نکرده‌اند. براي انتخاب بازيگران آزمون‌هاي زيادي گرفتيم. گاردي نداشتم که در کنار بازيگران فيلم، يک بازيگر مشهور و توانمند هم دعوت کنم چون تجربه او مي‌توانست به ديگر بازيگران هم کمک کند ولي چنين امري نيازمند جنسي از روابط بود که آن بازيگر حاضر به همکاري در چنين پروژه‌اي باشند و به جز آن، بودجه من هم اجازه اين کار را نمي‌داد. بعضي بازيگران مشهور، رفاقتي کار مي‌کنند. البته بهتر بود تماشاگر، آدم‌هاي خانه بلاتکليف فيلم مرا را نشناسد و چهره و کارهاي اين آدم‌ها برايش جديد باشد، از اين نگاه، ناشناخته بودن بازيگران، مي‌تواند براي فيلم حسن باشد. البته مشکلي ندارم که در آينده با بازيگران معروف و باتجربه هم کار کنم. »

چون مستقل هستم، فيلم ساختن

برايم راحت نيست

پرسش آخر ما درباره علاقه او به ادامه کارگرداني است که در اين زمينه مي‌گويد: «چون مستقل کار مي‌کنم، فيلم ساختن خيلي برايم آسان نيست و همين که چند سال يک بار بتوانم فيلمي بسازم، برايم خوشآيند است. يک نگاه هست که سينما را هنر صنعت مي‌بيند، هيچ ايرادي ندارد و خيلي هم خوب است و در همه جاي دنيا هم چنين نگاهي وجود دارد؛ اينکه فيلم بايد فروش ادشته باشد ولي يک نگاه ديگر هم هست که سينما را هنر مي‌داند و طبيعتا تهيه کننده‌اي از جنس خودش مي‌خواهد. دوست دارم با تهيه‌کننده‌اي کار کنم که جنس نگاه‌مان به هم نزديک باشد و بايد فرصتش دست بدهد.