تاریخ 1399/06/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5416 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس صمت استان سمنان:
 فروسيليس سمنان براي ??? نفر شغل ايجاد کرده است 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان صنعت معدن و تجارت استان سمنان با بيان اينکه کارخانه فروسيليس سمنان براي 350 نفر شغل ايجاد کرده است، گفت: اين کارخانه توانسته با سرمايه‌گذاري 147 ميليارد ريالي سالانه مقدار قابل توجهي يليکومنيزيم براي تامين نياز کشور توليد کند.

علي تشنه دل در حاشيه بازديد محسن صالحي‌نيا معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران از شهرک صنعتي سمنان و کارخانه فروسيليس اين شهرستان، بيان کرد: شرکت فروسيليس‌ سمنان با سرمايه‌گذاري 147 ميليارد ريال و اشتغال 350 نفر مشغول به فعاليت است. وي افزود: ظرفيت توليد اين واحد سالانه بيش 59 هزار تن انواع فروسيليکومنيزيم، کک‌ از زغال‌سنگ، پودر ميکروسيليکا و فروسيليسيوم‌ با عيار 75 درصد محاسبه شده است.

رئيس صمت استان سمنان درباره کاربرد‌هاي توليدي فروسيليس ايران در سمنان، توضيح داد: اهميت توليدات شرکت فروسيليس‌، عمل اکسيژن‌زا در فولادسازي، عامل جوانه‌زا در ريخته‌گري چدن، عنصر آلياژي در توليد فولاد پرسيليس و عامل نشکن‌ساز در توليد چدن‌هاي داکتيل است‌.

تشنه‌دل گفت: اين واحد توليدي در زميني به مساحت 500 هزار مترمربع و با زيربناي 71 هزار مترمربع احداث شد و سالانه 50 هزار مترمکعب آب مصرف مي‌کند.


 رئيس هيات‌مديره گروه توليدي و صنعتي عقاب‌افشان سمنان:
 حمايت‌هاي داخلي براي تقويت توليدات داخلي ضعيف است 
  واردات اتوبوس متوقف شود

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس هيات‌مديره گروه توليدي و صنعتي عقاب‌افشان سمنان با انتقاد از عدم همراهي داخلي اين واحد صنعتي گفت: متاسفانه علي رغم تحريم‌هاي شديد اقتصادي خارجي توسط دشمنان، همراهي و مساعدت داخلي نيز براي تقويت از توليدات داخلي ضعيف است.

عبدالله اکبري راد در نشست بررسي مشکلات شرکت گروه توليدي و صنعتي عقاب‌افشان با حضور بابک دين‌پرست، معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه‌اي وزير کشور و صالحي‌نيا، معاون وزير صمت و مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران گفت: امروز شرکت عقاب بالاترين رتبه را در بخش ناوگان حمل و نقل مسافري کشور به خود اختصاص داده است.

اکبري راد در ادامه اظهار کرد: امروز شرکت عقاب 20 شرکت زيرمجموعه وابسته داشته که محصولات اين شرکت‌ها بر اساس استانداردهاي روز دنيا و بر اساس قيمت‌هاي جهاني است. وي همچنين تصريح کرد: صادرات محوري، اصل کليدي مجموعه گروه شرکت‌هاي توليدي عقاب‌افشان است.

رئيس هيات‌مديره گروه توليدي و صنعتي عقاب‌افشان سمنان با انتقاد از عدم همراهي داخلي اين واحد صنعتي گفت: متاسفانه علي رغم تحريم‌هاي شديد اقتصادي خارجي توسط دشمنان، همراهي و مساعدت داخلي نيز براي تقويت از توليدات داخلي ضعيف است.

اکبري راد با بيان اينکه شرکت توليدي عقاب‌افشان توليد‌کننده محصولات با کيفيت 4 ستاره است ابراز کرد: سالانه ظرفيت توليد 10 هزار دستگاه اتوبوس را دارد در حالي که نياز سالانه کشور چيزي حدود 3 هزار دستگاه است. وي همچنين تاکيد کرد: 52 درصد از توليدات ما با استفاده از صنعت و تجهيزات داخلي و ملي است. رئيس هيات‌مديره گروه توليدي و صنعتي عقاب‌افشان سمنان اضافه کرد: ما به عنوان توليد‌کننده علي‌رغم ‌مشکلات موجود، با قدرت به توليد ادامه داده و حتي يک روز تعطيلي نداشتيم. اکبري‌راد با اشاره به ظرفيت بالاي اين گروه صنعتي اظهار کرد: آماده‌ايم تمام نياز کشور را در حوزه حمل و نقل مسافري و توليدات محصولات مرتبط با اين حوزه، تامين کنيم. وي خواستار توقف واردات اتوبوس شد و افزود: به هيچ ‌عنوان نبايد اجازه دهيم تا با توجه به ظرفيت بسيار بالاي توليد اتوبوس و محصولات مرتبط با حمل و نقل مسافري، واردات اتوبوس انجام شود. رئيس هيات‌مديره گروه توليدي و صنعتي عقاب‌افشان سمنان از اختصاص 14 هزار دستگاه اتوبوس توسط مجموعه عقاب افشان، به طرح نوسازي ناوگان ‌حمل و نقل مسافري کشور خبر داد و گفت: صنعت اتوبوس سازي، رفاه را در جامعه قشر آسيب پذير توسعه داده و ايجاد فرصت شغلي پايدار خواهد کرد که از اين رو اين ‌صنعت، يک صنعت استراتژيک است. اکبري‌راد تصريح کرد: امروز اتوبوس با کيفيت مشابه محصولات شرکت عقاب افشان، با 50 درصد قيمت بالاتر نسبت به قيمت توليدات اين ‌مجموعه، در اروپا ارائه مي‌شود. وي همچنين خاطرنشان کرد: با تقويت اين صنعت، به طور ميانگين 300 هزار فرصت شغلي پايدار براي کشور تامين خواهد کرد که نياز است تا دولت به اين‌امر توجه بيشتري داشته باشد.


 رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهدي‌شهر:
 حفظ کشاورزي مهدي‌شهر از سيل منوط به اجراي آبخيزداري است 

سرويس خبر

حميد عبدوس روز جمعه در گفت و گو با ايرنا، ابراز داشت: مهدي‌شهر شهرستاني کوهستاني است که ميانگين بارش‌ آن در سال به 350 ميليمتر مي‌رسد و توجه ويژه براي تخصيص اعتبار به منظور اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در مهدي‌شهر نقشي مهم در کنترل سيلاب و مهار سرعت آب و تقويت سفره‌هاي آب زيرزميني دارد.

وي ادامه داد: شهرستان مهدي‌شهر 12 تا 15 حوضه آبخيزدار دارد که اصلي‌ترين فعاليت‌هاي اقليمي و محيطي براي حفظ آب، خاک و پوشش گياهي در اين منطقه انجام فعاليت‌هاي آبخيزداري و آبخوان‌داري است. وي بيان کرد: سفره‌هاي آب زيرزميني مهدي‌شهر به سفره‌هاي آب زيرزميني شهرستان‌هاي سمنان و سرخه متصل است و اگر تخصيص اعتبار براي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در مهدي‌شهر ويژه ديده شود، بدون شک اين اقدام در تقويت سفره‌هاي آب‌ زيرزميني در پايين دست موثر است.

عبدوس يادآور شد: چشمه روزيه در شهرستان مهدي‌شهر تامين‌کننده آب آشاميدني شهر سمنان است و تقويت طرح‌هاي آبخيزداري در اين منطقه به بهبود شرايط آبي کمک مي‌کند.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري مهدي‌شهر تصريح کرد: سال گذشته به منظور تقويت پوشش گياهي 550 هکتار از عرصه‌هاي منابع‌طبيعي اين شهرستان با مشارکت بهره‌برداران کپه‌کاري شد.

وي خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته طرح‌هاي آبخيزداري و آبخوان‌داري خوبي در مهدي‌شهر اجرا شد که از لحاظ وسعت و حجم طرح در اين شهرستان با کارهاي انجام شده در 10 سال گذشته آن مدت برابري مي‌کند، اما بايد بيش از پيش به طرح‌هاي آبخيزداي توجه شود.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري مهدي‌شهر بيان کرد: در سه سال گذشته 28 هزار متر مکعب طرح‌هاي آبخيزداري در حوضه‌هاي آبخيز شهرستان مهدي‌شهر از محل صندوق توسعه ملي اجرايي شد.

وسعت عرصه‌هاي منابع طبيعي شهرستان مهدي‌شهر 395 هزار هکتار است.

در سرشماري 95 مشخص شد شهرستان مهدي‌شهر 47 هزار و 475 نفر جمعيت در 15 هزار و 226 خانوار دارد که 41 هزار و 673 نفر جمعيت شهري و پنج هزار و 802 نفر جمعيت روستايي را شامل مي‌شود.

شهرستان مهدي‌شهر در فاصله 20 کيلومتري شمال شهر سمنان قرار دارد.


 سرويس خبر 

آغاز مرحله جديد كاوش باستان‌شناسي

در گورستان مرسين

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سرپرست هيات باستان‌شناسي گورستان مرسين از آغاز مرحله جديد کاوش باستان‌شناسي در اين گورستان واقع در شمال شهرستان مهديشهر استان سمنان خبر داد.

مهرداد ملک‌زاده افزود: اين گورستان متعلق به دوره‌هاي عصر آهن سه (دوره ماد و اوايل دوره هخامنشي) است و پيش از راه‌اندازي سد فينسک، تخليه آثار موجود در اين گورستان ضروري است.

وي با اشاره به اينکه گورستان باستاني مرسين در شرق روستاي تلاجيم و در ارتفاعات شرق رودخانه سفيدرود در بخش پشت کوه شهرستان مهدي ‌شهر واقع است گفت: کاوش نجات‌بخشي گورستان مرسين از اواسط تابستان 1393 آغاز شده است.

ملک‌زاده افزود: بررسي باستان ‌شناختي، شناسايي و مستندنگاري آثار تاريخي – فرهنگي محدوده سد فينسک و به دست آوردن اطلاعات از محوطه‌ها پيش از به زير آب رفتن آن‌ها در فصل قبلي کاوش مورد توجه قرار گرفت و با توجه به اينکه پس از آبگيري مخزن سد، گورستان غرق مي‌شود، کار نهايي کاوش و تخليه آثار از گورها از هفته آينده آغاز مي‌شود.

وي با بيان اينکه احتمال مي‌رود بيش از دو هزار گور در منطقه باشد، تصريح کرد: گورهاي کاوش شده در فصل‌هاي قبلي کاوش، بيانگر فرهنگ عصر آهن پاياني و اوايل دوره هخامنشي است.

ملک‌زاده بيان کرد: فصل جديد کاوش با هدف بررسي تعداد و پراکندگي آثار و نجات بخشي آثار و خروج اشياء از گورستان تا پايان مهر امسال ادامه دارد.

سرپرست هيات باستان‌شناسي گورستان مرسين گفت: مجموعه‌‌هاي سفالي و زيورآلات يافت شده از اين منطقه متعلق به کوچندگان است.

سالانه 2.5 ميليون اصله نهال

در استان سمنان توليد مي‌شود

سرويس خبر

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان گفت: سالانه 2.5 ميليون اصله نهال در استان سمنان توليد مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مهدي قرائيان اظهار داشت: 27 نهالستان داراي مجوز در استان حدود 2.5ميليون اصله نهال استاندارد در استان توليد مي‌کند.

وي افزود: اين نهال‌ها شامل ارقام مناسب و مقاوم زردآلو، بادام دير گل، پسته، انگور، انار، انجير، گردو دير گل بوده که نياز باغداران استان را تأمين و علاوه بر آن به ساير استان‌ها نيز ارسال مي‌شود.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان خاطرنشان کرد: توليد نهال استاندارد در استان با هدف توسعه نهالستان‌ها براي توليد نهال گواهي‌شده ايجاد باغ مادري استاندارد در دستور کار استان قرار گرفته است.

قرائيان گفت: در حال حاضر مجوز باغ مادري پسته با پيگيري سازمان جهاد کشاورزي استان و توسط مؤسسه ثبت و گواهي بذر و نهال کشور صادر و در سطح 3 هکتار احداث شد و همچنين مراحل اخذ مجوز و احداث باغ مادري زردآلو، بادام و انگور نيز در دست اقدام است.

وي درباره اجراي سيستم‌هاي آبياري تحت‌فشار در باغات نيز گفت: در سال گذشته با کمک بخش مديريت آب‌وخاک در 1545 هکتار با سيستم آبياري تحت‌فشار اجرا شد و مجموعاً سطح باغات مجهز به سيستم آبياري تحت‌فشار به بالغ به 18000 هکتار رسيد.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان افزود: پيگيري امورات بيمه باغات در قالب ستاد بيمه محصولات کشاورزي استان نيز در دستور کار بوده و حدود 12 هزار و 260 هکتار از باغات استان بيمه بوده که به نسبت کل سطح بارور حدود 46000 هکتار در سطح کشور قابل‌ملاحظه است.

ديدار مدير عامل شركت برق منطقه اي سمنان

با مدير كل راه و شهرسازي استان سمنان

عکس 75 (26- 6- 99)

سرويس خبر

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان به همراه مدير دفتر حقوقي و رسيدگي به شکايات اين شرکت با مديرکل راه و شهرسازي استان سمنان ديدار و گفتگو نمود.

مهندس سيدعلي اکبر صباغ رئيس هيأت مديره و مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان در اين ديدار، مستندسازي املاک و اموال غيرمنقول را از وظايف دفتر حقوقي و رسيدگي به شکايات شرکت و در راستاي تکاليف قانوني و مجمع عمومي شرکت برق منطقه‌اي سمنان عنوان نمود و افزود: درخصوص مستندسازي املاکِ مربوط به شرکت برق با همکاري آن اداره کل اقدامات خوبي صورت گرفته است و اين روند، مراحل پاياني خود را مي‌گذراند.

مهندس حسين دهقان مديرکل راه و شهرسازي استان سمنان نيز در اين ديدار با اظهار خرسندي از همکاري و تعامل مناسب کاري في مابين، از همکاري شرکت برق منطقه‌اي سمنان در جهت اجراي پروژه مسکن مهر تقدير و تشکر نمود.

مهندس دهقان توسعه انرژي‌هاي نو در سطح استان را موجب افزايش توليد برق و کاهش مصارف بخش خانگي و صنعتي دانست و براي مشارکت در اين طرح اعلام همکاري نمود.

هدف‌گذاري سمنان براي تبديل شدن به پايتخت کتاب

سرويس خبر

شهردار سمنان بر استفاده از ظرفيت همه دستگاه‌هاي فرهنگي و اجرايي و نيز نهادهاي مردمي و فعالان فرهنگي در تحقق پايتخت کتاب تاکيد کرد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، سيد‌محمد ناظم‌رضوي در نشست ويژه کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي اين شهر که با هدف بررسي راه‌هاي توسعه فرهنگ مطالعه و تبديل سمنان به پايتخت کتاب برگزار شد، اظهار کرد: براي تبديل سمنان به پايتخت کتاب بايد فرهنگ کتابخواني در بين شهروندان نهادينه شود.

وي اضافه کرد: همه دستگاه‌هاي فرهنگي، اجرايي و نهادهاي مردمي همراه با فعالان فرهنگي بايد در اجراي اين طرح مشارکت کنند تا زمينه مناسب کسب اين عنوان تحقق يابد.

شهردار سمنان با تاکيد بر اهميت هدف‌گذاري، برنامه‌ريزي و روش‌شناسي در اين خصوص، گفت: براي رسيدن به اين هدف بايد پايگاه‌ها و مراکزي حول محور کتاب با استفاده از روش‌هاي ابتکاري و خلاق ايجاد کرد.

ناظم رضوي پرداختن به موضوع کتاب را بسيار مهم دانست و با تاکيد بر ضرورت استفاده از همه ظرفيت‌هاي شهرداري‌ها در اين زمينه، خاطرنشان کرد: براي توسعه و ترويج کتابخواني و ايجاد زمينه‌هاي لازم براي کسب عنوان پايتخت کتاب بايد در مديريت شهري و ساير برنامه‌ها، کتاب و مطالعه محور قرار بگيرد و مورد توجه باشد.

معاون وزير صمت در سمنان:

10هزار واحد توليدي غيرفعال در کشور

وجود دارد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با تأکيد بر ضرورت احياي واحد‌هاي توليدي غيرفعال و راکد در کشور گفت: 10 هزار واحد توليدي راکد و غيرفعال در کشور وجود دارد.

محسن صالحي‌نيا در جمع خبرنگاران در حاشيه سرکشي از چند واحد توليدي در سمنان اظهار داشت: بر اساس برنامه ريزي‌هاي انجام شده در تلاش براي احياي يک هزار و 500 واحد توليدي و صنعتي راکد در کشور تا پايان سال 99 هستيم.

وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستاي بازگشايي مجدد واحدهاي صنعتي و معدني راکد در کشور از ابتداي امسال تا کنون افزود: از ابتداي سال 1399 تا کنون تعداد 670 واحد توليدي راکد به چرخه توليد و فعاليت مجدد بازگشته‌اند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت کشور و مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران گفت: مقرر شده است 30 واحد توليدي در سال 99 در استان سمنان احيا شوند که تا کنون از ابتداي سال 13 واحد، فعال و از رکود خارج شده‌اند.

صالحي‌نيا گفت: در حال حاضر 860 شهرک و ناحيه صنعتي در کشور که بيش از 46 هزار واحد توليدي در آن مستقر شده است؛ در حال بهره‌برداري است.

وي تصريح کرد: موانعي بر سر راه توليد در واحدهاي توليدي و صنعتي وجود دارد که رفع اين موانع در حوزه‌هاي مختلف از مشکلات زيرساختي تا تأمين نقدينگي در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت کشور بيان کرد: بايد مشکلات واحد‌هاي توليدي شناسايي و راهکارهاي رفع آن تدوين و بر اساس آن اقدام فوري انجام شود.

صالحي‌نيا گفت: حمايت از واحد‌هاي توليدي در بازار صادراتي و بازارهاي داخلي از ديگر اهداف و‌ سياست‌هايي است که با جديت دنبال مي‌شود.

رئيس اداره آموزش و پرورش استثنايي

استان سمنان خبر داد:

کسب رتبه اول کشوري در مسابقات قرآن

توسط دانش‌آموز روشندل استان

سرويس خبر

رئيس اداره آموزش و پرورش استثنايي استان سمنان خبر داد: در پانزدهمين دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز در سطح کشور، دانش‌آموز نابيناي شاهرودي، رتبه اول رشته حفظ 5 جزء قرآن را کسب کرد.

منيره امينيان در گفت‌و‌گويي اظهار کرد: دانش‌آموز روشندل، اميررضا ميراسدي از شهرستان شاهرود، در مسابقات قرآن، نماز و عترت که به ميزباني شهر مقدس مشهد برگزار گرديد، موفق به کسب رتبه اول کشوري در رشته حفظ 5 جزء قرآن شد.

وي ضمن اعلام اين خبر، از زحمات اولياء، معلمان و پرسنل مدارس استثنايي که در امر آموزش دانش‌آموزان و هدايت مسير زندگي آنان نقش به‌سزايي دارند، تقدير و تشکر نموده و اين موفقيت را به دانش‌آموز روشندل، والدين، جامعه فرهنگيان استان به ويژه معلمان دلسوز مدارس استثنايي استان تبريک گفت.

شايان ذکر است؛ پانزدهمين دوره مسابقات قرآن، نماز و عترت دانش‌آموزان با نيازهاي ويژه با شرکت بالغ بر 400 دانش‌آموز از سراسر کشور در رشته‌هاي قرائت، ترتيل و تحقيق، حفظ قرآن، حفظ مکتوب، انشاء نماز، اذان، مداحي، نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه، احکام و مفاهيم به صورت مجازي از 29 مرداد تا 13 شهريور برگزار شد.