تاریخ 1399/06/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5416 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهور در جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت:
 تلاش دولت اين است که چرخه اقتصاد کشور متوقف نشود 

رئيس‌جمهور با اشاره به تهيه دستورالعمل اجرايي نحوه بازپرداخت تسهيلات ارزي دريافتي توسط توليدکنندگان و سرمايه‌گذاران، گفت: باتوجه به استجازه دولت از مقام معظم رهبري، توليد کنندگان و سرمايه‌گذاراني که از صندوق توسعه ملي، تسهيلات ارزي دريافت کرده‌اند، مي‌توانند تا انتهاي سال 1399 تسهيلات ارزي خود را به صورت ريالي با صندوق توسعه، تسويه و بدهي خود را پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در يکصد و شصت و پنجمين جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت، خاطرنشان کرد: دولت با سياست‌ها و برنامه ريزي‌هاي خود در جهت تقويت سرمايه‌گذاران و توليد کنندگان به ويژه بخش خصوصي تلاش داشته که در شرايط خاص و سخت اقتصادي تمهيداتي را در نظر بگيرد که چرخه توليد کشور متوقف نشود و تحريم‌هاي غير قانوني آمريکا نتواند لطمه و ضربه‌اي بر اقتصاد کشور وارد کند.

روحاني مصوبه امروز ستاد هماهنگي اقتصادي دولت درمورد تسويه ريالي تسهيلات ارزي توليد کنندگان از صندوق توسعه ملي را فراهم کردن يک فرصت مغتنم براي توليد کنندگاني برشمرد که از صندوق توسعه ملي تسهيلات دريافت کرده‌اند و از رهبر معظم انقلاب بابت حمايت از اين طرح قدرداني کرد.

رئيس جمهور در ادامه با اشاره به فراهم شدن شرايط جديد تسويه ريالي بدهي وام ارزي شرکت‌ها و بنگاه‌هاي توليدي، گفت: اين شرايط مي‌تواند زمينه عرضه سهام بسياري از اين بنگاه‌هاي توليدي در بورس را فراهم کند که هم موجب تقويت بازار سرمايه خواهد بود و هم زمينه را براي تسويه آسان تر بدهي‌هاي اين شرکت‌ها فراهم مي‌کند و هم اجراي طرح توسعه در اين واحدها و بسترسازي لازم را تامين مي‌کند.

روحاني در اين جلسه همچنين از دستگاه‌هاي ذيربط خواست تا مراحل تصويب و اجراي دستورالعمل اجرايي اين مصوبه را به سرعت انجام داده و نسبت به اطلاع رساني لازم اقدام نمايند تا در ماه‌هاي باقيمانده از سال جاري بنگاه‌هاي اقتصادي بتوانند اقدامات لازم را در اين زمينه انجام دهند.

در اين جلسه سرپرست وزارت صمت گزارشي از وضعيت توليد کالاهاي اساسي درکشور و خودرو در کشور و نوسانات قيمت در بازار خودرو ارائه کرد و رئيس جمهور پس از ارائه اين گزارش، تاکيد کرد: وزارت صمت مي‌بايست مراقبت‌هاي ويژه درخصوص قيمت کالاهاي اساسي داشته باشد و دستگاه‌هاي ذيربط چه در تنظيم قيمت‌ها و چه در نظارت بر آن و تنظيم چرخه توليد و توزيع مي‌بايست با هماهنگي دقيق به وظايف خود عمل کنند.

روحاني با بيان اينکه با توجه به واقعيت افزايش توليد و عرضه خودرو در دو ماه اول سال 99 نسبت به سال گذشته، نبايد شاهد عدم تعادل در بازار خودرو باشيم، گفت: اخلال در چرخه توزيع، عرضه و فروش کالا و ايجاد آشفتگي در بازار هم زندگي و معيشت مردم و هم آرامش رواني جامعه را دچار مشکل مي‌کند.

رئيس جمهور تصريح کرد: وزارت صمت مي‌بايست طبق ماموريت و وظايف خود با هماهنگي اصناف و توليد کنندگان اقدامات فوري و لازم را براي تنظيم قيمت کالاهاي اساسي و اقلام مورد نياز مردم که تاثيرات پايه‌اي بر زندگي مردم دارند، انجام دهد.

روحاني با تاکيد بر اينکه در اين مسير بايد سيستم واسطه گري رانت جويانه حذف و نحوه خريد و فروش براي مصرف کنندگان واقعي اصلاح شود، افزود: اين اقدامات بايد به فوريت انجام گرفته و سريعا به مردم در اين خصوص اطلاع رساني شود و اگر در اين مسير مواردي وجود دارد که مي‌تواند مورد استفاده و سودجويي قرار بگيرد بايد سريعا رفع و با هماهنگي و مساعدت نهادهاي مرتبط اين مسير متوقف شود.


 نقدي به طرح سه فوريتي نمايندگان براي پاسخ به تهديدات آمريکا
 باور کنيم آمريکا نمي‌تواند مکانيسم ماشه را فعال کند 
نويسنده : هديه گل‌محمدي

يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي از تهيه طرح سه فوريتي در واکنش به تلاش آمريکا جهت فعال سازي مکانيزم ماشه خبر داد و گفت که اين طرح پاسخ قاطع مجلس به تهديدات آمريکا است.

ابراهيم رضايي اظهار کرد: تعدادي از نمايندگان طرحي با قيد سه فوريت تهيه کردند که در صورت فعال سازي مکانيزم ماشه و تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي عليه ايران اقدام مقابله به مثل صورت گرفته و بر اساس آن ما بخشي از محدوديت‌هاي برجامي را اجرا نخواهيم کرد که از جمله اش توقف اجراي داوطلبانه پروتکل الحاقي است. در اين طرح به موضوع توليد و فروش آب سنگين تحقيق و توسعه و ايجاد زمينه براي فعالسازي 190 هزار سو برق هسته‌اي هم اشاره شده است. در واقع ما در اين طرح دولت را ملزم به مقابله با مثل در واکنش به اقدام يکجانبه گرايانه فعال کردن مکانيزم ماشه توسط آمريکا کرده‌ايم.

اين سخنان و طرح البته موضوع تازه‌اي نيست. نمايندگان مجلس در يک ماه اخير بارها و بارها درباره چگونگي مقابله با فعال سازي مکانيسم ماشه توسط آمريکا اظهارنظر کردند؛ اما اين اظهارنظرها در حالي است که بارها و بارها مقامات خارجي درگير با اين موضوع، تاکيد کرده‌اند که آمريکا امکان فعال سازي مکانيسم ماشه را ندارد. مکانيسم ماشه راهکار پيش‌بيني شده در توافق هسته‌اي سال 2015 کشورهاي 1+5 با ايران است. بر اساس اين توافق، هرگاه يکي از کشورهاي طرف قرارداد از انجام تعهدات خود سرباز زند، طرف مقابل نيز از حق عدول از اين توافق برخوردار خواهد شد. قريب به يک ماه پيش مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا به مقر نيويورک سازمان ملل متحد رفت تا در ديدار با ديان ديجاني سفير و نماينده دائم اندونزي در سازمان ملل متحد که رياست دوره‌اي اين شورا را هم برعهده دارد، درخواست دولت ترامپ را براي بازگرداندن تحريم‌هاي شوراي امنيت عليه ايران ارائه دهد.

در اين ديدار که برايان هوک نماينده مستعفي آمريکا در امور ايران وزير خارجه ترامپ را همراهي کردند، پمپئو نامه‌اي را با امضاي کلي کرافت نماينده دائم آمريکا در سازمان ملل متحد ارائه داد که طي آن اعلام شده است ايران به تعهدات برجامي خود عمل نکرده و همچنين ممنوعيت تسليحاتي را نقض کرده است.

سه کشور اروپايي عضو برجام بلافاصله پس از اقدام پمپئو با صدور بيانيه‌اي اعلام کردند که از اقدام آمريکا براي به کارگيري مکانيسم ماشه عليه ايران حمايت نمي‌کنند. «جوسپ بورل» مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در بيانيه به صراحت اعلام کرد که واشنگتن حق استفاده از قطعنامه 2231 را ندارد. وي با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: بارها اعلام کرده‌ام که چون آمريکا به يکطرفه در تاريخ 8 مِي 2018 از برجام خارج شد و در هيچ‌يک از فعاليت‌هاي مرتبط با اين توافق شرکت نکرد، نمي‌تواند به عنوان يکي از برجام، از مکانيسم ماشه در قطعنامه 2231 استفاده کند.

پس از آن دولت بلژيک که نقش هماهنگ‌کننده قطعنامه 2231 را در شوراي امنيت دارد، اعلام کرد آمريکا حق فعال کردن مکانيسم ماشه را عليه ايران ندارد.

نمايندگي بلژيک در سازمان ملل بامداد در پيامي در صفحه رسمي توييتر خود نوشت: از نظر بلژيک موضوع کاملا روشن است: ايالات متحده آمريکا نمي‌تواند [مکانيسم] بازگشت تحريم‌ها را از طريق برجام فعال کند، چرا که در ماه مه 2018 به مشارکت خود در برجام پايان داده است. همچنين دوازدهم شهريور کميسيون مشترک توافق اتمي (برجام) بين ايران از يک سو و از سوي ديگر بريتانيا، آلمان، فرانسه، چين و روسيه در وين برگزار شده و طرف‌ها از عزم خود براي حفظ اين توافق هسته‌اي سخن گفته‌اند. حاضران در اين نشست با اشاره به خروج يکجانبه آمريکا از برجام در سال 2018 متفق‌القول گفته‌اند: آمريکا پس از خروج در هيچ فعاليت مربوط به برجام مشارکت نکرد... و اکنون نمي‌تواند خواستار بازگرداندن تحريم‌هاي شوراي امنيت شود. محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در نامه‌اي به رئيس شوراي امنيت سازمان ملل متحد اقدام غيرقانوني ايالات متحده آمريکا براي سوء استفاده از ساز و کارهاي مندرج در توافق هسته‌اي براي احياي تحريم‌هاي ايران را مردود دانسته و تاکيد کرد که آمريکا هيچ حقي براي تلاش در جهت احياي تحريم‌ها ندارد و از همين رو اين اقدام آمريکا بايد از سوي شورا و جامعه بين‌المللي رد شود.

حال با توجه به جميع اين اظهارنظرها، بايد از بعضي نمايندگان مجلس پرسيد چرا با ارائه طرح‌هايي اين چنيني، ناخواسته به عادي‌سازي و امکان سوء استفاده آمريکا از يک اقدام غيرقانوني دامن بزنند؟!

آيا چنين حرفها و طرح‌هايي اين پيام را به آمريکايي‌ها منتقل نمي‌کند که علي رغم همه اظهارنظرها، بعضي‌ها در ايران اعتقادي ندارند که واشنگتن حق استفاده از قطعنامه 2231 و فعال سازي مکانيسم ماشه را ندارد؟! خوب است که نمايندگان مجلس به اين نکته توجه کنند و به دور از بازي‌هاي سياسي و منافع جناحي و با درنظر گرفتن منافع ملي، در نظر و عمل نشان دهند که همگي باور داريم که آمريکا نمي‌تواند مکانيسم ماشه را
فعال کند.


 زنگنه در صحن بهارستان:
 از هر پيشنهادي براي فروش نفت استقبال مي‌کنيم 

وزير نفت با اشاره به جنگ تمام عيار اقتصادي دشمن عليه کشور تاکيد کرد: وزارت نفت از هر پيشنهادي براي فروش نفت و عرضه آن در بورس استقبال خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه در جلسه علني صبح مجلس شوراي اسلامي ضمن ارائه‌ي گزارشي از عملکرد وزارت نفت و برنامه‌هاي توسعه بيان کرد: امروز کشور در جنگ تمام عيار اقتصادي که از سوي آمريکا و رژيم صهيونيستي با همکاري متفقين‌شان بر ملت ايران تحميل شده است قرار داريم و آنها مي‌کوشند تا بر ابعاد اين تحريم بيفزايند. اکنون لازم است همانند دوران دفاع مقدس همه ارکان نظام به ويژه دولت و مجلس شوراي اسلامي با هم‌انديشي به صورت يکپارچه عمل کنند.

وي در ادامه اظهار کرد: بنده امروز گزارشي در خصوص برنامه‌هاي وزارتخانه در راستاي اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در 8 محور به نمايندگان ارائه خواهم کرد. افزايش ظرفيت توليد در ميادين مشترک نفتي، دوري از خام‌فروشي و توسعه صنعت پتروشيمي، توسعه گازرساني، افزايش صادرات گاز، حمايت از ساخت داخل و شرکت‌هاي دانش‌بنيان، جمع‌آوري گازهاي مشعل نفت، مقابله با تحريم‌ها و ريل‌گذاري براي آينده از جمله محورهايي است که وزارت نفت در آن برنامه‌ريزي داشته است و بنده گزارش آن را تقديم نمايندگان مي‌کنم.

وزير نفت در ادامه با اشاره به برنامه‌هاي وزارتخانه براي افزايش ظرفيت توليد در ميادين مشترک بيان کرد: وزارتخانه در اين حوزه ميادين مشترک را اولويت‌بندي کرده است، اکنون ميدان غرب کارون و ميدان پارس جنوبي دو ميادين مشترکي هستند که وزارتخانه با برنامه‌ريزي، ظرفيت توليد را در آنها افزايش داده است.

وي ادامه داد: در ميدان غرب کارون در سال 1392 ما روزانه 70 هزار بشکه توليد داشتيم اما در سال 1399 اين توليد به 40 هزار بشکه در روز رسيده است و ما از همسايه‌هاي خود عقب نيستيم. قراردادهاي نفتي نيز براي افزايش توليد در ساير ميادين مشترک بسته شده است. طرح‌هاي ديگري براي توسعه و افزايش سطح توليد در نظر گرفته شده است. از سال 1397 تاکنون 23 قرارداد امضاء شده است و در سفر رئيس مجلس شوراي اسلامي به استان خوزستان عمليات دو ميدان نيز آغاز شد تا بتوانيم توليد را حفظ کرده و آن را افزايش دهيم.

وي در ادامه تاکيد کرد: در حوزه گاز توليد ما به پارس جنوبي باز مي‌گردد. تاکنون 150 هزار ميليارد دلار در پارس جنوبي سرمايه‌ گذاري شده است. افتخارات صنعت گاز و پتروشيمي به جمهوري اسلامي ايران باز مي‌گردد. در حوزه نفت قبل از انقلاب نيز کارهايي صورت گرفته بود اما در حوزه پتروشيمي و صنعت گاز هرچه که امروز برخوردار مي‌باشند ثمره کار جمهوري اسلامي ايران است. در حوزه گاز ميدان پارس جنوبي در سال 1384 حدود 140 ميليون مترمکعب در روز توليد داشته است. در سال 1392 اين رقم به 280 ميليون مترمکعب رسيده است و امروز نيز به 750 ميليون مترمکعب در روز دست يافته‌ايم. به عبارت ديگر در طول 7 سال گذشته 420 ميليون مترمکعب در روز ظرفيت توليد پارس جنوبي افزايش داشته است يعني رقمي معادل 2.6 ميليون بشکه نفت.

وزير نفت اضافه کرد: اگر ما قصد داشتيم اين سوخت را براي داخل کشور تامين کنيم بايد ده‌ها پالايشگاه مي‌ساختيم که به محيط زيست آسيب‌هاي جدي وارد مي‌کرديم و شرايط زندگي را دشوارتر مي‌کرديم، به همين علت بود که بنده چند روز پيش بيان کردم که پالايشگاه‌سازي به محيط زيست آسيب جدي وارد مي‌کند. کارهاي ماندگاري در پارس جنوبي صورت گرفته است، 17 فاز پارس جنوبي در دريا به اتمام رسيده است و تنها بخش خشکي يک پالايشگاه باقي مانده است. بنده از کميسيون‌هاي تخصصي دعوت مي‌کنم تا با حضور در منطقه از پارس جنوبي بازديد کنند.

زنگنه در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه صادرات خاطرنشان کرد: در خصوص خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک که به صادرات کشور تنوع بخشيده و حدود 1000 کيلومتر مي‌باشد گام‌هاي بزرگي برداشته شده است. در حوزه دوري از خام‌فروشي و توسعه صنعت پتروشيمي ما توانسته‌ايم توليد را از 12 ميليون تن در سال 1375 به 56 ميليون تن در سال 1392 برسانيم و با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در سال 1404 اين رقم به 133 ميليون تن خواهد رسيد. ما جهش بزرگي در حوزه پتروشيمي داشته‌ايم که ان‌شاء‌الله جهش دوم تا سال ديگر به اتمام مي‌رسد و تا سال 1404 جهش سوم گام بزرگتري برداشته مي‌شود. در حوزه صادرات فرآورده‌هاي نفتي با اقداماتي که براي توسعه پالايشگاه‌ها شده است نسبت به سال 1391 صادرات ما چهار برابر شده است که اين اقدام براي دورزدن تحريم‌ها گام بزرگي است.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: ميزان توليد بنزين در کشور از 52 ميليون ليتر بنزين در روز به 107 ميليون ليتر در روز رسيده است. طرح‌هاي نوسازي و بهسازي پالايشگاه‌ها نيز نظير پالايشگاه آبادان، بندرعباس و اصفهان در دستور کار قرار دارند. با اجراي قانون توسعه پتروپالايشگاه‌ها و حمايت از صنايع پايين دستي که سال گذشته در مجلس شوراي اسلامي مصوب شد گام‌هاي بلندتري در اين حوزه برخواهيم داشت. تاکنون براي اجراي اين قانون 20 طرح تاييد شده است و مجوزهاي لازم براي آن صادر مي‌گردد. پنج پالايشگاه نفت و سه پالايشگاه ميعانات گازي و 12 طرح بهسازي در پالايشگاه‌هاي مختلف در قالب اين 20 طرح که قرار است مجوز دريافت کند ديده شده است. امروز ما حدود 5.8 ميليارد دلار به صنايع پايين‌دستي پتروشيمي‌ها خوراک مي‌دهيم.

وزير نفت در ادامه تصريح کرد: ما براي توسعه صنايع پايين‌دستي پتروشيمي‌ها حاضر به تامين خوراک و بازار محصول و يارانه تسهيلات هستيم. از مجلس شوراي اسلامي نيز انتظار داريم براي معافيت‌هاي مالياتي و تنفس خوراک ما را در اين حوزه ياري کند.

زنگنه در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده براي توسعه گازرساني، بيان کرد: در حوزه توسعه گازرساني اقدامات بزرگي با همکاري مشترک مجلس شوراي اسلامي و دولت انجام شده است. امروز 83 درصد جمعيت روستايي از گاز برخوردارند و 99 درصد جمعيت شهري داراي گاز هستند، 94 درصد جمعيت کل کشور از گاز طبيعي برخوردار هستند و 33 هزار روستاي کشور تحت پوشش گازرساني قرار دارند. در برنامه ما برخورداري 95 درصد جمعيت کشور با اولويت مناطق محروم است.

وي در ادامه با اشاره به تحريم‌هاي نفتي بيان کرد: ما تمام تلاش خود را براي دورزدن تحريم‌ها به کار بستيم و از هر کسي که امکان داشته کمک گرفتيم. مجلس شوراي اسلامي نيز بايد در قالب ديپلماسي بين‌المجالس در اين حوزه به ما کمک کند. ما نمي‌گوييم که کار ما بي‌نقص است، ما نيز نياز به کمک داريم حتي در خصوص عرضه نفت در بورس نيز بنده دغدغه‌هاي نمايندگان را شنيده‌ام و ما آماده هستيم تا با همکاري يکديگر راه مناسبي را پيدا کنيم. امروز ما در جنگ نابرابر عليه ملت ايران هستيم و در اين شرايط ما از هر پيشنهادي براي فروش نفت حمايت مي‌کنيم.


 پرونده محمدعلي نجفي ويژگي خاصي ندارد 

رئيس ديوان عالي کشور پيرامون جلسه امروز هيات عمومي ديوان عالي در مورد پرونده محمدعلي نجفي توضيحاتي ارائه کرد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام مرتضوي مقدم در ابتداي جلسه هيات اصراري ديوان عالي کشور در مورد پرونده محمدعلي نجفي اظهار کرد: پرونده مطروحه ويژگي خاصي ندارد و مانند تمام پرونده‌هايي است که به صورت اصراري در هيات عمومي ديوان عالي کشور مطرح مي‌شود.

وي ادامه داد: از آنجايي که افکار عمومي موضوع اين پرونده را دنبال مي‌کردند رسانه‌ها از حضور استقبال کردند و اين موضوع جلوه کرده است.

رئيس ديوان عالي کشور درباره پرونده اصراري بيان کرد: اين پرونده‌ها آنهايي هستند که بعد از اظهار نظر ديوان عالي کشور و ايراد به راي و از آنجايي که نظر دادگاه با ديوان متفاوت است بايد در هيات عمومي مطرح شود.

مرتضوي مقدم ادامه داد: پرونده آقاي نجفي چندين بار بين دادگاه و ديوان مورد اختلاف قرار گرفت و به همين دليل جلسه ديوان براي تعيين و تکليف آن برگزار شد.

وي تصريح کرد: پرونده حاضر شاکي خصوصي ندارد و از حيث اينکه مسئله قصاص منتفي است، جنبه عمومي اين جرم امروز تعيين تکليف مي‌شود.

رئيس ديوان عالي کشور با بيان اينکه جنبه عمومي اين پرونده از دو حيث مورد توجه است، گفت: اگر جنايت واقع شده عمد باشد يک نوع مجازات دارد و اگر غير عمد باشد نوع ديگري مجازات دارد.

مرتضوي مقدم با بيان اينکه اجمال گزارش در جلسه پيش بيان شد و جلسه امروز اصراري کيفري است، گفت: در حال حاضر پرونده شاکي خصوصي ندارد و از حيث اينکه مساله قصاص و ديه منتفي است؛ آنچه که امروز بايد تعيين تکليف شود جنبه عمومي جرم است.


 اخبار 

ديدار معاون ظريف با مديرکل آژانس

معاون حقوقي و بين‌المللي وزارت امور خارجه که براي شرکت در اجلاس شوراي حکام در وين حضور دارد، با رافائل گروسي، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ديدار و گفت‌وگو کرد.

«محسن بهاروند» در اين ديدار با اشاره به همکاري‌هاي گسترده ايران و آژانس، بر ضرورت عدم تاثيرپذيري آژانس از فشارهاي سياسي برخي کشورها با هدف ايجاد انحراف در تعاملات فيمابين تاکيد کرد.

معاون وزير امور خارجه کشورمان همکاري‌ها در فضايي سازنده و بدور از تاثيرپذيري طرف‌هاي ثالث را به نفع دو طرف و تماميت آژانس خواند.

وي، همچنين با قدرداني از کمک‌هاي آژانس براي مبارزه با کرونا در ايران، همکاري‌هاي فني را جزئي مهم و لاينفک در ماموريت آژانس شمرد.

بهاروند با اذعان به اين که استفاده از انرژي هسته‌اي براي مقاصد صلح‌آميز حق تمامي اعضاي آژانس است، به وضعيت عربستان سعودي نيز اشاره کرد و گفت: فعاليت‌هاي اين کشور که بسيار غيرشفاف است و از پذيرش بازرسان آژانس نيز استنکاف مي‌ورزد، موجب نگراني است و آژانس بايد بتواند فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي خود را در اين قبيل کشورها انجام دهد.

مديرکل آژانس نيز با مثبت خواندن همکاري‌هاي ايران و آژانس و همچنين سطح فعاليت‌هاي راستي آزمايي در ايران، ايران را شريک مهمي براي آژانس خواند.

چانه زني ضدايراني پمپئو با قطر

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در بيانيه‌اي به محور ضدايراني گفت‌وگوي وزير امور خارجه آمريکا با معاون نخست وزير قطر اشاره کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، «مورگان اورتاگوس» سخنگوي اين وزارتخانه آمريکا در بيانيه اي اعلام کرد: مايک پمپئو وزير امور خارجه با محمد بن عبدالرحمان الثاني معاون نخست وزير قطر در پي آغاز سومين دور مذاکرات راهبردي ساليانه آمريکا-قطر در واشنگتن ديدار کردند.

اورتاگوس در بخشي از اين بيانيه با اشاره به محور گفت و گوي آن‌ها، با مطرح کردن ادعايي عليه نقش ايران در منطقه گفت که آن‌ها درباره تحرکات منطقه اي براي پيش برد صلح و شکوفايي، ضرورت غلبه بر اختلاف‌ها در منطقه و مبارزه با آن‌چه تاثير ثبات زداي ايران بر منطقه مي‌خواند و همچنين تلاش قطر براي حمايت از ثبات و پيشرفت اقتصادي در غزه گفت و گو
کردند.


 هزينه و فايده گشايش مراکز آموزشي در ايام کرونا 

رحمان سعادت- عضو هيات علمي دانشگاه سمنان

مدتي است که از بازگشايي نصف و نيمه مدارس و دانشگاه‌ها مي­گذرد. اين امر موجب نگراني‌هاي بين مردم و مسئولين شده است. طبيعتاً آموزش براي هر کشوري اهميت دارد و بدون آموزش نمي­توان آينده روشني براي هر کشوري رقم زد. اما آموزش به چه قيمتي؟! يکي از مولفه‌هاي علم اقتصاد قيمت است. قيمت به ما مي‌گويد که يک کالا و يا يک خدمت چقدر مي‌ارزد. در اقتصاد هيچ چيز مجاني وجود ندارد و قيمت با توجه به شرايط زماني و مکاني تعيين مي‌شود؟ آيا براي کشور و خانواده‌ها امکان اين همه هزينه کلان در حوزه آموزش وجود دارد؟ واقعا در شرايط کرونا قيمت آموزش چقدر است. آيا روش هزينه و فايده ما را مجاب مي‌کند که هزينه‌هاي فراوان آشکار و غير‌آشکار براي آموزش در شرايط کرونا پرداخت کنيم؟ چگونه هزينه آموزش در شرايط کرونا اندازه گيري نماييم؟ اگر به اين سوال‌ها بتوانيم جواب بدهيم، مي‌توانيم در مورد بازگشايي مدارس دانشگاه به درستي قضاوت کنيم و در مورد حضور و عدم حضور کودکان در مدرسه تصميم‌گيري کنيم.

در علم اقتصاد به ويژه اقتصاد خرد هزينه‌هاي به دو بخش هزينه‌هاي آشکار و غير‌آشکار تقسيم مي‌شود. هزينه‌هاي آشکار هزينه‌هاي هستند که قابل مشاهده است و به صورت حسابداري قابل ثبت و حساب است. در مقابل هزينه‌هاي غير‌آشکار هزينه‌هاي هستند که به راحتي قابل رويت نيستند، ولي در بلندمدت خود را نمايان مي‌کنند که نمود واقعي آن هزينه فرصت است که بايستي در محاسبات به نوعي لحاظ شود. براي مثال اگر خانواده‌ها هزينه مدارس غير‌انتفاعي را پرداخت نکنند، مي‌توانند اين پول را در بازارهاي پولي و مالي سرمايه‌گذاري کرده و سود کسب کنند و اين سود جزو هزينه‌هاي فرصت و غير‌آشکار محسوب مي‌شود. در کنار مفهوم هزينه فرصت بهتر از علم آمار احتمال نيز استفاده کنيم. بر اساس نظريه احتمال اگر وضعيت کرونا در کشور و استان‌ها قرمز باشد، احتمال ابتلا به کرونا افزايش پيدا مي‌کند. با افزايش ابتلا، هزينه و قيمت آموزش نيز افزايش مي‌يابد. آنچه از اخبار رسمي و غير‌رسمي شنيده مي‌شود، اين است که وضعيت در اکثر استان‌ها قرمز و يا در مرز هشدار است. بنابراين در اين شرايط باز گشايي مدارس، يعني آموزش پرهزينه و پرخطر و اين امر هزينه‌هاي زيادي بر دوش خانوار‌ها مي‌گذارد و برخي از اين هزينه‌ها جبران‌ناپذير است.

بنابراين اگه واقع‌بينانه به مسائل نگاه کنيم به نظر مي‌رسد بازگشايي مدارس و دانشگاه‌ها در شرايط فعلي يک اقدام پرخطر است و عقل حکم مي‌کند که دفع خطر احتمالي بايستي ملاک رفتار‌هاي فردي و جمعي ما باشد و از آموزش‌هاي حضوري گسترده جلوگيري نماييم.

از سوي ديگر رفتارها و سياست‌هاي دولت در ارتباط با مسايل مختلف نشان داده است اقدامات تدبير و اميد حساب شده نيست و عملا دولت در مقابل سياست‌هاي غلط خود هيچ مسئوليتي را نمي­پذيرد و مردم را مقابل اين مشکلات تنها مي‌گذارد. بنابراين افراد و خانواده اطمينان خاطر از پيامدهاي سياست‌هاي دولت ندارند و بايستي خود خانواده‌هاي بدون توجه به برنامه‌هاي دولت تصميم صحيح را اتخاذ کنند. گرچه بازگشت به شرايط عادي زندگي و برگشت به شرايط ايده‌آل آموزش و پژوهش برنامه همه کشور‌ها از جمله کشور عزيزمان است و انشاا. . . به زودي چنين اتفاقي رخ دهد. اما احتياط شرط عقل است.

در شرايط ابهام و نااطميناني بهترين روش استفاده از روش گام تصادفي است. بدين معني که انتظار مي‌رود که رفته‌‌رفته ويروس کرونا براي انسان‌ها شناخته‌تر شود و کم‌کم دانشمندان بتوانند روش‌ها و متد‌هاي براي مبارزه و مقابله و واکسينه کردن آن را کشف و شناسايي کنند. به ميزان پيشرفت و کاهش خطر مي‌توان در بازگشايي مراکز مختلف به ويژه مدارس و دانشگاه‌ها اقدام نمود. اگر در بازگشايي مدارس و فعاليت کامل مراکز آموزشي عجله شود هم کودکان در معرض خط قرار مي‌گيرند و هم معلمان و مديران مدارس و مدرسين دانشگاه‌ها در شرايط ابتلا و خطر قرار مي‌گيرند. بنابراين در اين شرايط بايستي در خصوص کرونا دولت اقدام معقولانه‌اي انجام دهد.

آغاز مدارس و دانشگاه‌ها همراه با شروع فصل پاييز است. پاييز امسال متفاوت از سال‌هاي گذشته است. ايام پاييز فصل اوج گيري آنفلوانزا هست و امسال به نظر مي‌رسد ويروس آنفلوانزا همراه با ويروس کرونا پاييز ديگري را رقم مي‌زند و تشخيص کرونا و آنفلوانزا ممکن است هزينه‌هاي خانوار و کشور را در حوزه بهداشت افزايش دهد و اگر مراقبت‌هاي لازم صورت نگيرد، ممکن است شرايط براي خانوارها بسيار سخت و دشوار گردد. بنابراين بهتر است که بسيار با احتياط عمل شود. پاييز در راه است و احتمال بروز موج سوم کرونا زياد است. لازم است در خصوص آموزش با تدبير عمل نمود تا اميد دوباره رخ نمايد.

والسلام