تاریخ 1399/06/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5416 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حمايت از نشريات محلي 
نويسنده : محمد عليان

يکي از ويژگي‌هاي استان‌هاي فرهنگي کشور که نسبت به ديگر شهرها متمايز مي‌شود، معيار چاپ نشريات، کتب نويسندگان، شاعران و آثار هنرمندان آن استان است که مهمترين اصل فرهنگي محسوب و ارزيابي مي‌شود. استان سمنان با داشتن افراد فرهيخته و نخبه که شهرت آنان از اقصي‌نقاط کشور گذشته و به ديگر کشورها رسيده، با کمترين امکانات و بدون حمايت‌هاي ارگان‌هاي دولتي با همت و حميت شبانه‌روزي خويش اما با عشق و پشتکار پاي به عرصه اين ميدان گذاشته يا به عبارتي خون‌دل‌ها و دود چراغ‌ها خوردند. مگر راهي سهل و آسان بود که يک شب طي شود؟ اگر به چند سال قبل يعني خرداد ماه سال 71 حدود سه دهه قبل برگرديم، هفته‌نامه‌اي به نام «پيام استان سمنان» با اعضاي هيات تحريريه صادق و منسجم چون نهال در گلستان ادب و فرهنگ استان پهناور ما روييد. بعد از مدتي هفته دونامه و سپس هفته سه شماره با مشکلات ريز و درشت انتشار يافت و لذا مژده‌اي مسرت بود به همه شهروندان فهيم و ادب‌پرور استان که آن سال‌ها از اين نعمت فرهنگي محروم بودند.

روزنامه پيام به عنوان مرکز ثقل ادبي، جمع کثيري اصحاب قلم و رسانه را به خود جذب و در يک مجموعه صميمي با تعهد و رسالت اجتماعي به ياري روزنامه شتافتند که اکنون بيست و هشت سال از عمر پرافتخار اين نشريه محلي و مطرح کشور مي‌گذرد که ما عاشقانه در خدمت مردم قدرشناس و جامعه اسلامي بوده و هستيم و ما را به اين سخت‌جاني و مقاومت باور و گمان نبود. گاهي با ترش‌رويي برخي‌ها، روزگاري با بداخمي و ناملايمات و. . . گاهي با تعريف و تمجيدها ايام پر از فراز و نشيب گذرانديم. بدون شک و شبهه اگر نيک بنگريم و شرط انصاف را رعايت کنيم، امروزه در اين شرايط افزايش بي‌رويه نرخ کاغذ، چاپ، زينک، حمل و نقل و ديگر هزينه‌هاي جانبي چاپ روزنامه کار ساده‌اي نيست که هر روز ساعت 8 صبح روي پيشخوان دکه‌هاي استان قرار گيرد. بدون تملق و جانب‌داري کاري است کارستان که شايد کمتر کسي از انجام اين تعهد سنگين فرهنگي برآيد و اخبار مهم روز اعم از جلسات شوراي اداري، توديع و معارفه، خبرهاي ورزشي استان، کشور و جهان و رويدادهاي استان را به سمع و نظر مخاطبان برساند بدون اينکه از سوي ارگان‌هاي دولتي حتي متوليان ذي‌ربط حمايت شود. هر روز يک صفحه کامل از روزنامه اختصاص دارد به خبرهاي ورزشي که همگان به اين اطلاع‌رساني آگاهي کامل دارند. حال بگذريم که ورزش استان ما در کشور داراي رتبه‌هاي آخر جدول و شايد زنگ تفريح ديگر استان‌ها باشد و تاکنون دادرسي هم براي نجات ورزش اين استان محروم و مغبون قد علم نکرد و آستين بالا نزده و همچنان در تب مظلوميت مي‌سوزد. يک‌قدم به جلو و دو قدم به عقب برداشته‌ايم. نمونه بارز آن را مي‌توان به ورزش اول يعني کشتي اين رشته پهلوان‌پرور اشاره کرد که در هر مقطع سني مسابقات کشوري اعم از نونهالان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و حتي پيشکسوتان در جهان ستاره داشته‌ايم ولي با توجه به اينکه سکاندار فعلي هيات کشتي استان يکي از داوران خوشنام بين‌المللي و مدير مدبر و صاحب باشگاه مي‌باشد و سال‌ها با صداقت و قضاوت قابل تحسين دايره طلايي در خدمت ورزش استان و کشور بوده همچنان با مشکلات نقدينگي دست و پنجه نرم مي‌کند که در اين مختصر مقوله نمي‌گنجد.

سرويس ورزشي روزنامه پيام استان هر روز با پوشش خبري براي پيشرفت ورزش کشتي قلم‌فرسايي کرده، براي رونق بخشيدن ورزش استان سنگ به سينه کوبيده، براي برون‌رفت از بحران کنوني مديران ارشد و حتي مسئولان کشوري را به کمک و ياري طلبيده تا براي رشد و توسعه ورزش اين خطه کويري روزنه‌اي براي فردا بگشايد ولي متاسفانه اخيرا اين روزنامه با سال‌ها سابقه امانت‌داري و صداقت مورد نامهرباني قرار گرفت و به دليل نداشتن بودجه، سهميه قطع شد. مگر هزينه يک سال خريد روزنامه بودجه ميلياردي نياز داشت؟ گرچه اين انصراف مهم نيست و نهال ديروز چنار امروز نخواهد لرزيد و خدشه‌اي بر ساختار انتشار وارد نمي‌شود، اما مهم آن است که بايد از نشريات محلي حمايت تا به استان فرهنگي خود افتخار کنيم. به جاي قهر ملي بهتر است آشتي ملي، وفاق، دوستي و اخوت صورت گيرد تا از ديگر استان‌ها عقب نمانيم.