تاریخ 1399/04/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5352 برو جستجو جستجوی پیشرفته   سخنگوي وزارت امورخارجه
 پرونده مرگ قاضي منصوري ابهام دارد 

سخنگوي وزارت امور خارجه از حضور و سخنراني ويدئو کنفرانسي وزير امور خارجه فردا در نشست شوراي امنيت درباره قطعنامه 2231 خبر داد. «سيد عباس موسوي» پيش از ظهر دوشنبه در نشست خبري با اصحاب رسانه، با تبريک دهه کرامت و با اشاره اقدامات ضدحقوق بشري آمريکا در دهه‌هاي گذشته و هفته حقوق بشر آمريکايي اظهار داشت: جنايات و حقوق بشر آمريکايي مختص به تيرماه نيست و در همه ايام وجود دارد. از ترور نافرجام رهبر معظم انقلاب، ترور حزب جمهوري اسلامي، فاجعه سردشت، مورد هدف قرار دادن هواپيماي ايراني و ترور شهداي محراب از نمونه‌هاي ضد حقوق بشري است. سخنگوي وزارت امور خارجه به سفر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به تهران در صدر يک هيات بلندپايه اشاره کرد و افزود: رايزني‌هاي خوبي ميان طرفين انجام شد که از جمله آن، نزديک شدن دو کشور به امضاي سند راهبردي همکاري‌هاي جامع دو کشور بود. همچنين مسائل جاري دو کشور مورد بررسي قرار گرفت.

موسوي ادامه داد: ظريف در روزهاي گذشته با وزيران خارجه عمان و چين از طريق ويدئوکنفرانس صحبت کرد. امروز هم احتمالا با همتاي قطري خود از طريق ويدئوکنفرانس ديدار دارد و فردا هم در نشست شوراي امنيت به‌شکل آنلاين درباره گزارش دبيرخانه سازمان ملل درخصوص قطعنامه 2231 حضور پيدا کرده و سخنراني مي‌کند.

روماني درباره مرگ قاضي منصوري شفاف عمل نمي‌کند

موسوي درباره آخرين پيگيري‌هاي وزارت امور خارجه در مورد فوت قاضي منصوري در روماني خاطرنشان کرد: اين موضوع هنوز ابهاماتي دارد. دولت روماني به‌رغم درخواست‌هاي ما شفاف عمل نکرده است. ولي وزارت خارجه، پليس اينترپل و قوه قضاييه پيگير اين موضوع هستند و درخواست داريم دولت روماني هرآنچه اتفاق افتاده را رسما و کتبا به وزارت خارجه اطلاع دهد.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي با بيان اينکه همچنان خواستار روشن شدن ابعاد همه ماجرا هستيم، ابراز داشت: مجددا اعلام مي‌کنم و از مقامات روماني مي‌خواهيم در اسرع وقت با توجه به پيچيدگي پرونده، ما را در جريان آخرين اخبار و ابعاد پرونده قرار دهند.

گمانه‌زني‌ها درباره سند همکاري ايران و چين واقعيت ندارد

موسوي در مورد سند همکاري‌هاي جامع و راهبردي 25 ساله ايران و چين و برخي اظهار نظرها دراين خصوص گفت: اين موضوع جديد نيست. در سفر رئيس‌جمهوري چين به تهران اعلام شد که همکاري‌هاي دو کشور راهبردي است و سندي هم در آنجا امضا شد. يکي از بندهاي آن سند، داشتن برنامه همکاري‌هاي راهبردي است که در سفر سال قبل ظريف به پکن، پيش‌نويس آن به چيني‌ها داده و تبادل نظر شد.

رئيس مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه‌اي وزارت خارجه ضمن رد همه گمانه‌زني‌ها و مطالب منتشر شده در رسانه‌ها در اين خصوص يادآور شد: براساس نگاه راهبردي با دوستان خود، تلاش مي‌کنيم رابطه خود را در دراز مدت تعريف کرده و به همين خاطر اين سند امضا شده است. با ساير کشورهايي هم که رابطه دوستانه داريم براساس منافع مشترک و احترام متقابل چنين سندهايي را امضا کنيم.

موسوي با بيان اينکه احساس مي‌کنم سند به گونه‌اي است که در آينده به‌طور کامل منتشر شود، عنوان کرد: همکاري‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي و... در اين سند پيش بيني شده که پس از نهايي شدن منتشر مي‌شود. طبيعي است که همکاري‌هاي راهبردي ايران و چين دشمناني داشته باشد که دست به فضاسازي بزنند. اما اين سند افتخارآميز و به نفع روابط راهبردي دو کشور است.

موسوي در مورد ادعاي رئيس دولت نهم و دهم مبني بر انجام مذاکره مخفيانه ميان ايران و چين براي يک توافق 25 ساله ديگر ابراز داشت: او خيلي متوجه اين موضوع نبوده است. اين قرارداد فعلا در حد پيش‌نويس است که بايد در پايتخت‌هاي دو کشور نهايي شود. وقتي اين توافق نهايي شد، منتشر مي‌شود. من وجود هر مذاکره جديد را تکذيب مي‌کنم.

ايران درباره توانمندي دفاعي خود

با کسي تعارف ندارد

موسوي در پاسخ به پرسش ايرنا مبني بر پيشنهاد تروييکاي اروپايي مبني بر تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي تا سال 2023 تصريح کرد: رويکرد غربي‌ها به ويژه آمريکايي‌ها در مورد توانمندي‌هاي دفاعي ايران، امنيتي‌سازي است که غيرقابل قبول است. ما نشان داديم با تحريم و بي‌تحريم، در مورد توانمندي‌هاي دفاعي خود با کسي تعارف نداريم و اين توانمندي‌ها نيز عليرغم همه تحريم‌هاي ظالمانه آنها به دست‌آمده است؛ چه تحريم‌هايي که توسط شوراي امنيت بوده و چه تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا يا اروپايي‌ها.

رئيس مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه‌اي وزارت خارجه با تاکيد بر اينکه اروپايي‌ها کار عبثي انجام داده و به بيراهه مي‌روند، خاطرنشان کرد: ادامه تحريم‌هاي تسليحاتي برخلاف مفاد قطعنامه 2231 است و آثار و تبعاتي دارد که کشورهاي اروپايي و آمريکا بايد پاسخگوي آن بوده و عواقبش را بپذيرند. تعامل اروپا و آمريکا به خودشان ربط دارد ولي ما از حقوق خود نمي‌گذريم تا تعامل اروپا و آمريکا - که نوعي روابط ارباب رعيتي است- ادامه يابد.

وي در مورد واکنش ايران نسبت به تمديد احتمالي تحريم‌هاي تسليحاتي خاطرنشان کرد: دو تا سه اقدام ويژه برنامه‌ريزي شده که بر حسب شرايط، تصميم‌گيري مي‌شود ولي فکر مي‌کنم آنقدر عقل و درايت وجود داشته باشد که کار به آنجا نرسد.

برحذر کردن برخي کشورهاي اروپايي از پناه دادن به تروريست‌ها

موسوي درباره احضار سفيران ايران و ترکيه در بغداد پس از انجام حملات در اقليم کردستان عراق پس از سفر ظريف به ترکيه، ابراز داشت: مبارزه با تروريست‌ها در دستور کار مشترک همه کشورهاي منطقه از جمله ايران، ترکيه و عراق است. من بحث هماهنگي را خبر ندارم ولي طبيعي است ايران از مرزهاي خود دفاع کرده و هر کجا تروريستي لانه کرده، آنجا را پاکسازي کند.

سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: در اين زمينه از نزديک با مقامات عراقي در تماس و ارتباط هستيم. آنها از گذشته در جريان فعاليت‌هاي ما و گروهک‌هاي تروريستي شناسنامه‌دار در منطقه هستند. همزماني اقدامات ايران و ترکيه در مبارزه با تروريست‌ها با سفر ظريف احتمالا اتفاقي بوده ولي همه کشورهاي منطقه عزم جدي در مبارزه با تروريست‌ها دارند.

موسوي در مورد حضور و فعاليت آزادانه گروهک‌هاي تروريستي در اروپا بيان کرد: يکي از مسائل اصلي ما با کشورهاي اروپايي، همين بحث پناه دادن به تروريست‌هاي شناسنامه‌دار در چند کشور اروپايي است و ما به آنها در پناه دادن به تروريست‌هاي شناسنامه‌دار هشدار داده‌ايم.

ايران بنا ندارد در امور داخلي عراق مداخله کند

موسوي در مورد حملات انجام شده به مقر نيروهاي حشد الشعبي از سوي مقامات دولتي عراق گفت: تحولات داخلي عراق به آنها ارتباط دارد و ايران بنا ندارد در امور داخلي عراق مداخله کند اما حشدالشعبي يک نيروي مردمي است که با نظر مرجعيت شکل گرفته و به نيروي رسمي اين کشور تبديل شده است.

سخنگوي وزارت امور خارجه ادامه داد: اطمينان داريم دولت و ملت عراق از پس اين موارد برآمده و موضوعات داخلي خود را مديريت مي‌کنند و عراق را به سمت آرامش و ثبات پيش خواهند برد.

راه نجات برجام بازگشت همه به

اين معاهده است

موسوي افزود: آنها مي‌خواهند اقدامات بينابين انجام دهند. به کشورهاي اروپايي توصيه مي‌کنيم راه نجات برجام بازگشت همه به برجام است و اقدامات زيگزاگي و سيگنال فرستادن به ديگران، درست و سازنده نيست. آنها آمريکايي‌ها را خوب و بهتر از ما مي‌شناسند.رئيس مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه‌اي وزارت خارجه اضافه کرد: آمريکايي آنها را ابزار خود کرده و تهديدهاي خاصي کرده و اروپايي‌ها را وادار به کوتاه آمدن مي‌کنند ولي براي همه اعضاي برجام بهتر است آنچه به دست آمده را اجرا کرده و از آن کوتاه نيايند.موسوي در پاسخ به سوالي درباره روابط ايران با ونزوئلا گفت: اين روابط رسمي و عادي است و ارتباطي با کشورها و منافع کشورهاي ديگر ندارد. به عنوان دو کشور مستقل که روابطي از گذشته داشتيم به روابط عادي خود ادامه مي‌دهيم و اقداماتي که اخيرا صورت داديم از ديد ما چيز خارق‌العاده‌اي نبوده و تجارت عادي بين ايران و يک کشور در نقطه‌اي ديگر از جهان بوده است.سخنگوي وزارت خارجه با تاکيد بر اينکه روابط ايران و ونزوئلا خوشايند برخي کشورها از جمله آمريکا نيست، اظهار داشت: هر دو کشور تحت فشار و تحريم هستند. اما اين روابط به آنها ربطي ندارد. اراده دو کشور بر اين است که روابط عادي دو کشور در همه مقاطع به ويژه در حوزه اقتصادي ادامه داشته باشد. گفت‌وگوها و رايزني‌ها بين دو کشور ادامه دارد و سفري در پيش است که اگر نهايي شود انجام خواهد شد و چيز ويژه‌اي نيست که کسي را نگران کند و ايران با دوستان خود در حد اعلا تعامل مي‌کند.


 دادستان نظامي تهران جزئيات سانحه سقوط هواپيماي اوکرايني را تشريح کرد
 از «اشتباه سامانه پرتاب» تا «شليک دو موشک بدون مجوز»  

دادستان نظامي استان تهران در ديدار با جمعي از خانواده‌هاي قربانيان سانحه هواپيماي اوکرايني و تعدادي از وکلاي آنان به بيان جزيياتي از اين پرونده پرداخت.

به گزارش قوه قضائيه، غلامعباس ترکي دادستان نظامي استان تهران در اين ديدار در تشريح اقدامات به عمل آمده بعد از وقوع اين سانحه گفت: حضور نيروهاي انتظامي و هلال احمر با مديريت فرماندار شهريار در محل سانحه، از جمله اولين اقدامات بعد از سقوط هواپيما بود و گروه‌هاي دوازده‌گانه بررسي سانحه هواپيمايي کشوري بلافاصله در صحنه حاضر شدند و اقدامات اوليه را انجام دادند.

وي گفت: روز بعد از حادثه يعني 19 دي، هيئت 47 نفره اوکرايني محل سانحه را بررسي کردند و همکاري‌هايي خوبي با اين هيئت صورت گرفت.

ترکي با بيان اينکه در همان روز وقوع سانحه، پرونده‌اي در دادسراي عمومي شهريار تشکيل شد، گفت: 3 روز بعد، در 21 دي که ستاد کل نيروهاي مسلح بعد از بررسي‌هاي اوليه، علت سانحه را شليک سامانه پدافندي بر اثر خطاي انساني اعلام کرد، به دستور رئيس قوه قضائيه، پرونده به سازمان قضايي نيروهاي مسلح ارسال و هيئت قضايي دادسراي نظامي در همان روز تشکيل شد.

وي در مورد تاخير سه روزه در اعلام وقوع حادثه و شليک سامانه پدافندي گفت: از جمله دلايلي که مسئولان مربوط در اين زمينه اعلام کرده‌اند، ضرورت تحقيق و بررسي حداقلي براي روشن شدن چگونگي شليک و وقوع سانحه، از جمله تحقيق از افراد مرتبط، پياده شدن نوار مکالمات و فيلم‌هاي ضبط شده، تطبيق گراف‌هاي راداري و بررسي احتمالات و فرضيه‌هاي مطرح است که موضوع در دست بررسي است.

دادستان نظامي استان تهران در عين حال گفت: بررسي‌هاي اوليه در حداقل زمان ممکن انجام شده به نحوي که در حوادث مشابه، پذيرش شليک در اين مدت زمان، بي‌سابقه بوده با اين حال جمع بندي نهايي دادسراي نظامي در اين خصوص پس از تکميل تحقيقات خواهد بود.

اين مقام قضايي با اشاره به آغاز تحقيق از متهمان به محض ارسال پرونده به دادسراي نظامي گفت: در همان شب 21 دي تعدادي از افرادي که در سامانه شليک کننده و بخش‌هاي بالادستي آن حضور داشتند به عنوان متهم احضار شدند و تحقيقات مبسوطي در همان شب انجام و يکي از متهمان بازداشت شد.

وي افزود: در فرآيند تحقيقات، 5 نفر ديگر به عنوان متهم تحت تعقيب قرار گرفتند که با قرار قانوني بازداشت شدند و در ادامه 3 نفر از متهمان پس از انجام تحقيقات مقتضي با توديع وثيقه آزاد شدند در حال حاضر 3 نفر در بازداشت به سر مي‌برند.

دادستان نظامي استان تهران با اشاره به دستورات قضايي براي اخذ گزارش سانحه از مراجع مسئول گفت: ستاد کل نيروهاي مسلح، وزارت اطلاعات، سپاه، پدافند هوايي، هواپيمايي کشوري و حتي مراجع علمي و دانشگاهي، گزارش‌هاي خود را حسب دستورات صادره به دادسراي نظامي ارسال کردند.

وي با بيان اينکه تحقيقات ميداني و معاينات محلي بدون هيچ مانعي از همه مراکز مرتبط جداگانه و با دقت تمام انجام شده است، افزود: در جلسات متعدد بازپرسي، از افرادي به عنوان شهود و مطلع در پدافند هوايي، فرودگاه، تيم کنترل هوايي، نمايندگان پدافند هوايي مستقر در واحدهاي مراقبت پرواز، فرد جامانده از پرواز 752 و خلبان هواپيمايي آسمان به سبب مشاهداتشان در هنگام سانحه به‌عمل آمد و خصوص خلبان هواپيماي آسمان، پس از بررسي مستندات، متوجه شديم که با تحريف و جابجايي کلمات منتشر شده است.

اين مقام قضايي همچنين به بررسي مکالمات انجام شده و فيلم‌ها و صوت‌هاي ارتباط واحد مراقبت پرواز با هواپيما و بين خود واحدها در بخش‌هاي لشگري و کشوري و رادارها و سامانه‌هاي پدافندي همچنين جمع آوري فيلم‌هاي کليه دوربين‌هايي که مشرف به محل سقوط هواپيما بوده و افراد و اشخاص ثبت کرده‌اند و استعلامات مربوط به گراف راداري رادار پدافند هوايي و ساير مستندات فني هواپيمايي اشاره کرد.

دادستان نظامي استان تهران گفت: بخشي از اقدامات کارشناسي توسط سازمان هواپيمايي کشوري مطابق با مقررات ناظر بر بررسي سوانح هوايي و نحوه مستندسازي اين سوانح انجام شده و برابر کنوانسيون شيکاگو، کشور محل وقوع سانحه، داراي صلاحيت انحصاري براي بررسي سانحه است.

وي افزود: سازمان هواپيمايي کشوري تاکنون دو اطلاعيه درخصوص نحوه سقوط هواپيماي اوکرايني صادر کرده و اطلاعيه سوم اين سازمان نيز در حال آماده شدن است و اين گزارش‌ها با هدف پيشگيري از سوانح بعدي، در تارنماي سازمان هواپيمايي کشوري بارگذاري مي‌شوند و همه اشخاص به اين گزارش‌ها دسترسي خواهند داشت.

دادستان نظامي استان تهران در تبيين مسائل مطرح شده در خصوص علت وقوع اين سانحه با استناد به نظريات کارشناسي گفت: احتمال برخوردهاي آسيب‌زننده شامل پرتوهاي ليزري و الکترومغناطيس به هواپيماي اوکرايني منتفي به نظر مي‌رسد و نظريه اوليه کارشناسان تا اين لحظه، حاکي از عدم انفجار يا احتراق ديگري در لحظه وقوع سانحه در هواپيماست.

ترکي با بيان اينکه تا اين لحظه دليلي بر هک سايبري و الکترونيکي، اختلال بيروني در سامانه‌هاي پدافندي و موشکي و نفوذ در سامانه‌ها يا شبکه‌ها بدست نيامده، افزود: به هيچ شواهد و قرائني براي احتمال خرابکاري و جاسوسي در هواپيما نرسيديم و آثاري از قطعات موشک شليک شده بر روي بدنه هواپيما مشهود است و هواپيما بر اثر برخورد با زمين منفجر شده و قطعات آن تا شعاع وسيعي از محل اصابت پراکنده شده که به‌ لحاظ مسکوني بودن محل با مشکلاتي از نظر جمع‌آوري قطعات هواپيما و حفظ صحنه مواجه شديم.

ترکي در ادامه، به تشريح علل وقوع سانحه دلخراش پرداخت و با اشاره به بررسي رويه‌هاي موجود هواپيمايي کشوري در فرودگاه همچنين رويه‌هاي شبکه پدافندي گفت: در بامداد روز سانحه، با توجه به احتمال حمله هوايي آمريکا به ايران، بخش نظامي براي تأمين امنيت پروازها به بخش غيرنظامي کنترل فضاي کشور اطلاع مي‌دهد که تنها پروازهايي مجاز به برخاستن از باند فرودگاه‌ها هستند که از قبل توسط شبکه پدافند شناسايي شده و مجوز پرواز آن‌ها توسط اين شبکه صادر شده باشد.

وي افزود: بر اين اساس، در زمينه رويه برخاستن هواپيماهاي خروجي در فرودگاه‌هاي تهران تغييري ايجاد مي‌شود و کليه پروازها بايد با اجازه و پس از شناسايي توسط شبکه پدافندي از باند فرودگاه پرواز مي‌کردند و در همه پروازهايي که تا زمان وقوع سانحه و بعد از انجام شده اين رويه برقرار بوده است.

دادستان نظامي استان تهران در پاسخ به ابهامات مطرح شده در خصوص علت عدم توقف پروازها در شب و روز حادثه گفت: مطابق دستورالعمل‌هاي موجود اگر حمله هوايي دشمن خارجي به کشور قطعي باشد بايد فرمان توقف پروازها صادر شود که برابر شواهد و قرائن و تشخيص سلسله مراتب، احتمال حمله و تهديد فقط وجود داشته است.

وي افزود: لذا مراجع مسئول مطابق مقررات به اتخاذ تدابير کنترلي اکتفا نموده و آسمان بر روي پروازها به طور کامل بسته نشده است.

اين مقام قضايي درباره علت تأخير يک ساعته پرواز 752 گفت: دليل اين تاخير، بار اضافي و افزايش وزن هواپيما بيش از استانداردهاي فني به دليل زدن سوخت مازاد بر عرف پرواز بود که قبل از درخواست مجوز، به خلبان اعلام و با دستور وي طي اين يک ساعت بخشي از بار اضافه هواپيما تخليه مي‌شود و تاخير پرواز هيچ ارتباطي به بخش کشوري يا لشگري ندارد.

ترکي درباره انطباق صدور مجوز پرواز به هواپيماي اوکرايني با رويه ابلاغي شبکه پدافندي کشور گفت: در ساعت 5 و 52 دقيقه واحد کنترل تقرب مراقبت پرواز با مرکز کنترل فضاي کشور تماس مي‌گيرد و درخواست صدور مجوز مي‌کند و مرکز کنترل کشور يک دقيقه بعد درخواست را به مرکز هماهنگي اعلام مي‌کند و نهايتا با تأييد اين مرکز در ساعت 6 و 12 دقيقه، خلبان مجوز پرواز را از برج مراقبت فرودگاه امام خميني (ره) دريافت مي‌کند.

ترکي ادامه داد: درساعت 6 و 12 دقيقه، هواپيما در ارتفاع 600 متري هدف موشک پدافند هوايي گرفته و متاسفانه سقوط مي‌کند.

دادستان نظامي تهران با اعلام اينکه دادسراي نظامي در بررسي‌ها به يک سري از خطاها رسيده است، يکي از خطاهاي تاثيرگذار و عمده در اين سانحه را چنين عنوان کرد: سامانه سياري که موشک شليک کرده پس از راه اندازي مجدد به دليل شرايط ميداني، شمال واقعي را دقيق تعيين نمي‌کند و همين اشتباه فاحش موجب مي‌شود که سمت اهداف شناسايي شده توسط سامانه با اختلافي حدود 105 درجه توسط اپراتور مشاهده شود و اين خطا، مبناي يک سلسله اشتباهات ديگر قرار مي‌گيرد و در نتيجه سامانه پدافندي دچار اشتباه مي‌شود.

ترکي افزود: اين خطاي انساني در تنظيم مختصات موجب مي‌شود، اپراتور سامانه پدافند هوايي، هواپيما را به عنوان هدفي که از ناحيه شمال غربي در حال نزديک شدن به تهران است و محل و سمت حرکت آن، ارتباطي با باند پروازي فرودگاه ندارد، در رادار خود مشاهده کند و خط سير هواپيما با خط سيري که کاربر مشاهده مي‌کرده متفاوت بوده است.

وي افزود: کاربر سامانه پدافندي، مشخصات هدف شناسايي شده را به مرکز هماهنگي مربوط اعلام مي‌کند، ولي پاسخي دريافت نمي‌کند و اطلاعات ثبت شده نشان مي‌دهد که پيام سامانه دفاعي با مرکز هماهنگي مبادله نشده و قبل از مبادله پيام و دريافت پاسخ، متأسفانه کاربر اقدام به شليک کرده در حالي‌که اين قطع ارتباط تنها در حد چند ثانيه بود.

ترکي ادامه داد: کاربر سوال را مي‌پرسد و منتظر پاسخ نمي‌شود و بر اساس تشخيص خودش، شليک را انجام مي‌دهد و انتشار خبري مبني بر شليک موشک کروز در سامانه ناشي از مشاهدات نورهاي پرتاب شونده در مناطق مرزي توسط ديده‌بانان در ساعاتي قبل از وقوع سانحه نيز مزيد بر علت مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه سامانه‌ها به عنوان واحدهاي عملياتي پايين‌دستي، ارتباطي با برج مراقبت نداشته‌اند و صرفا برابر دستورالعمل‌ها بايد براي تشخيص اهداف مشکوک از مرکز بالادستي استعلام و کسب تکليف مي‌کردند، گفت: در سانحه هواپيماي اوکرايني، هيچ دستوري مبني بر شليک از سوي شبکه به سامانه‌هاي پايين دستي صادر نشده و در زمان وقوع سانحه، وضعيت سامانه‌هاي پدافندي تحت مقررات «آتش محدود» بوده نه آتش به اختيار، بنابراين صرفا بايد با اخذ مجوز از شبکه، شليک صورت مي‌گرفت.

ترکي با اشاره به اينکه تشخيص نهايي متخاصم بودن هدف با شبکه است نه سامانه گفت: خطاي فاحشي که اينجا اتفاق افتاد اين بود که سامانه بدون اخذ اجازه از شبکه، اقدام به شليک کرد.

وي با اشاره به اينکه طبق نظرات کارشناسان و نتايج بررسي اوليه هيئت قضايي، سامانه پدافندي به صورت فابريک فاقد دوربين ديد در شب و سامانه تشخيص دوست از دشمن است، گفت: اپراتور اين سامانه وقتي هدفي را به عنوان هدف تهديد کننده شناسايي کند بايد به مراکز بالادستي خودش که همان شبکه پدافندي است اعلام نمايد و پس از دستور شبکه اقدام کند.

وي با بيان اينکه دو موشک توسط سامانه پدافندي شليک شده و بررسي کارشناسان حاکي است که يکي از اين موشک‌ها تاثيري بر روي هواپيما نداشته و موشک ديگر در نزديکي هواپيما منفجر شده، گفت: 26 ثانيه فاصله شليک‌هاي اول و دوم بوده، ولي متاسفانه در اين فاصله زماني هم، کاربر براي شليک دوم از شبکه کسب مجوز نمي‌کند.

دادستان نظامي استان تهران با تاکيد بر اينکه يک خطا گاهي يک فاجعه غيرقابل جبراني را رقم مي‌زند، اظهار داشت: اعتقاد کارشناسان اين است که اگر کاربر سامانه احتياط لازم را انجام مي‌داد و از تجربه اش استفاده مي‌کرد، اين سانحه قابل پيشگيري بود.

وي خاطرنشان کرد: افرادي که مجموعه اين خطاها را مرتکب شدند کساني هستند که بازداشت شدند.

ترکي با اعلام اينکه براي بدست آوردن يافته‌هاي جديدتر از سانحه هواپيماي اوکرايني، 23 کارشناس نظامي در 7 حوزه با دادسراي نظامي تهران همکاري مي‌کنند، افزود: بخشي از اين گروه‌ها نظريات خودشان را اعلام کردند و هنوز بخش‌هايي از گزارش‌ها باقيمانده است.

دادستان نظامي تهران همچنين درباره بازخواني جعبه‌هاي سياه گفت: جعبه‌هاي سياه در اثر سانحه آسيب فيزيکي ديده و بازخواني آن‌ها پيچيدگي فني خاص خود را دارد.


 به انگيزه فرا‌رسيدن ولادت باسعادت حضرت امام رضا‌(ع)... ملجا و پناهگاه عاشقان! 

حضرت علي‌بن موسي‌الرضا‌(ع) امام هشتم شيعيان جهان در تاريخ 11 ذي‌‌قعده سال 148 هجري قمري در مدينه منوره به دنيا آمد. داستان ولادت امام رضا‌(ع) بدين‌گونه است که هنوز داغ شهادت امام صادق‌(ع) از قلب مالامال از اندوه فرزندش امام کاظم‌(ع) رخت برنبسته و لباس عزا بر تن شيعيان ايشان ديده مي‌شود. مدينه نيز در غم از دست دادن رهبر و امامي چون صادق آل‌محمد، از آسمان خجل است و خورشيد و ماه و ستارگان نيز حال طلوع ندارند. از 25 شوال تا 12 ذي‌قعده، لبخندي بر لبان هيچ يک ديده نشده است تا روز يازدهم ذي‌قعده که خورشيد، طلوع متفاوتي داشت و مدينه و اهلش را با پرتوافشاني خويش، از تولد کودکي در خانه امام کاظم(ع) باخبر کرد. آري، تولد اين کودک که او را علي نام نهادند، مرهمي بر قلب داغديده هستي بود.

در مطالب‌السئول گفته شده است که: مادر آن حضرت کنيزي بود که خيزران مرسي نام داشت. برخي نام وي را شقراء نوبيه، ذکر کرده‏‌اند که آروي اسم او و شقراء لقب وي بوده است. طبرسي در اعلام الوري گويد: مادرش کنيزي بود به نام نجمه که به وي ام‌البنين مي‏گفتند.

بعد از شهادت امام کاظم‌(ع)، آن حضرت در 35 سالگي عهده‌دار مسئوليت امامت و حفظ مباني اسلامي و رهبري شيعيان گرديد. مدت امامت امام رضا‌(ع) در حدود 20 سال بود که مي‌توان آن را به سه بخش جداگانه تقسيم کرد: 10 سال اول امامت آن حضرت که همزمان با دوره‌ي زمام‌داري‌ هارون بود. پنج سال بعد از آن که مقارن با خلافت امين، فرزند‌ هارون بود. پنج سال آخر امامت آن بزرگوار که مصادف با خلافت مأمون بود. امام رضا‌(ع) در هر يک از اين سه دوره، به مقتضاي مسئوليت خطير امامت، با اوضاع و احوال پيچيده‌ي خلافت آن روز که به نام اسلام بر مردم حکومت مي‌شد و با وجود نابساماني‌هاي زيادي که از جهات مختلف در زندگي اجتماعي مردم وجود داشت، وظايف متناسب خود را، در راه خدمت به اسلام و مسلمين انجام مي‌داد.

امام هشتم‌(ع) تا آن‌جا که قدرت و امکان داشت، از فرصتي که در سه سال آخر عمرش پيش آمد، در بيداري مردم و توجه دادن آنان به اصول و مسائل و پرده برداشتن از چگونگي اغفال آنان به صورت‌ها و عناوين گوناگون، حداکثر استفاده را نمود. شهادت آن حضرت در سال203 هجري در سناباد، که امروز يکي از محله‌هاي مشهد است، در سن 55 سالگي، به وسيله‌ي سمي که مأمون به او خوراند، اتفاق افتاد. هم اکنون آرامگاه اين بزرگوار در مشهد زيارتگاه تمام عاشقان است. حضرت رضا‌(ع) داراي القاب بسياري بودند که از جمله: مشهور‌ترين لقب امام‌(ع)، رضا مي‌باشد، که بنابر روايتي در عيون اخبار‌الرضا علت مقلب بودن حضرت(ع) به رضا اين بوده که «يعني هم دشمنان مخالف و هم دوستان موافق به ولايت‌عهدي، به ولايت عهدي او رضايت دادند و چنين چيزي براي هيچ يک از پدران او دست نداده بود، از اين رو در ميان ايشان، تنها به او رضا ناميده شد.

همچنين سليمان‌بن جعفر روايت مي‌کند که حضرت موسي‌بن جعفر‌(ع) در هنگام ولادت اين لقب را به ايشان داده و فرمودند: که رضا بخوانيد و بعضي نسبت مي‌دهند که حضرت رضا‌(ع) ولايت‌عهدي را پذيرفتند و رضا لقب گرفتند ولي غفاري مي‌گويد: اين لقب از آن‌جا به حضرت داده شده که دوست و دشمن از حضرت راضي بودند.

شيخ صدوق در عيون اخبار‌الرضا روايت کرده که خدمت حضرت جواد‌(ع) عرض شد، جمعي از مخالفين اين اعتقاد را دارند که پدر بزرگوارت چون به ولايت‌عهدي راضي شد، مامون ايشان را به رضا ملقب گردانيد. حضرت جواد‌(ع) در پاسخ فرمودند: پدرم ملقب به رضا شد چون خداوند و پيغمبر و ائمه از او راضي بودند.

هنگامي که فرستاده‌هاي مامون براي حرکت دادن حضرت رضا‌(ع) از مدينه به خراسان آمدند، حضرت رضا‌(ع) براي وداع به مسجد‌النبي، کنار قبر رسول خدا(ص) رفت و مکرر با قبر پيامبر وداع مي‌کرد و بيرون مي‌آمد و نزد قبر بازمي‌گشت و هر بار صداي گريه‌اش بلند بود. سپس خانواده‌ي خود را جمع کردند و خبر شهادت خودشان و از اينکه از اين سفر بازنخواهند گشت را دادند و به آنها فرمود: هم اکنون براي من گريه کنيد تا من صداي گريه‌ي شما را بشنوم. سپس دوازده هزار دينار بين آنها تقسيم کرد و به آنها فرمود: من هرگز به سوي اهل بيتم بازنمي‌گردم.

سپس دست پسرش جواد‌(ع) را گرفت و به مسجد برد و دستش را بر قبر رسول خدا‌(ص) نهاد و او را به قبر مطهر چسباند و به رسول خدا‌(ص) سپرد و حفظ او را به برکت پيامبر‌(ص) از خدا خواست. حضرت جواد‌(ع) به پدر بزرگوارشان نگريستند و گفت: «به خدا سوگند به سوي خدا مي‌روي».

سرانجام امام رضا‌(ع) از مدينه به سوي خراسان و شهر مرو مرکز خلافت آن روزگار حرکت کردند.

امامت از ديدگاه امام رضا(ع) بدين‌صورت بود که روزي؛ امام رضا(ع) در مسجد جامع مَرو، امامت، جايگاه امام و ابعاد وجودي حجّت خدا را به تفصيل شرح داد که به جملاتي از آن اشاره مي‌کنيم: «امام، امين خداوند در زمين، حجت او بر بندگان، جانشين او در سرزمين‌ها، دعوت‌کننده به خدا و پاسدار حريم خداست. امام، از گناهان پاک و از عيب‌ها مبرّاست. او به علم، مخصوص و به بردباري شناخته شده است. امام، مايه نظام دين، بزرگي مسلمانان، خشم منافقان و تباهي کافران است. او، يگانه دوران خويش است. کسي با او برابري نکند و دانشمندي هم سنگ او نباشد. نظيري برايش يافت نمي‌شود. هر فضيلتي بدون آن‌که به دست آورد يا طلب کند، از طرف خداوند به او بخشيده شده است».

حال افتخار بزرگ ما ايرانيان اين است که قبر مطهر و منور اين امام برزگ شيعيان جهان در مشهد مقدس واقع شده است و به نوعي اين امام همام ولي‌نعمت ما در اين سرزمين است و استان سمنان در مسير حرم تا حرم به عنوان مقصد ميليون‌ها مسافر و زائر رضوي هر ساله پذيراي مشتاقان آقا علي‌ابن موسي‌الرضا(ع) است.

پيشاپيش ولادت باسعادت ثامن‌الحجج آقا علي‌بن موسي‌الرضا(ع) بر همه هم‌استاني‌هاي عزيز و عاشقان رضوي مبارک باد.